BIJVOEGSEL GOESCHE G0URA8T De Troonrede ProVincienieuWs Stadsnieuws Land en Tuinbouw Binnenland Gemengd NieuWs. VAN DE VAN WOENSDAG 19 SEPT. 1928. De rede, waarmede de Koningin ieder jaar de zitting van de Staten Generaal opent, is een brokje diplo matie, en als zoodanig kan ook de troonrede, die men in dit nummer afgedrukt vindt (gisteren verspreidden we haar al per bulletin) waardeeren. Veel woorden en zinnen, waarin zoo goed als niets positiefs wordt gezegd. Een paar voorbeelden der vele al gemeenheden mogen hier volgen: „Ik gevoel dankbaarheid voor de zegeningen waarmee ons volk ook in het afgeloopen jaar is omringd" («ie mand zal anders doen). „De algemeene toestand van het land geeft in „menig" opzicht stof tot vol doening" (als steeds). „De finantieele toestand blijft tot soberheid manen" (oud geluid). „De betrekkingen welke wij met de andere mogendheden onderhouden zijn van den meest vriendschappelijken aard", (Daar staan we van te kijken). Betreurd wordt dat de internatio nale vermindering van bewapening zoo langzaam geschiedt. „Ik vertrouw dat hernieuwde be sprekingen met België zullen leiden tot een voor beide landen bevredi gende uitkomst" (ook wij vertrouwen zulks). Behalve deze algemeene phrasen be vat de troonrede de aankondiging van eenige wetsontwerpen, voor welke we naar de rede zelve verwijzen. Ver wacht kan evenwel worden dat de meeste niet in het komende zittings jaar (dat in verband met de verkie zingen korter zal zijn dan anders) zullen worden afgedaan. Zaak is dus hier: afwachten. De troonrede valt ieder jaar bitter tegen, omdat er zoo goed als niets in gezegd wordt. Ringsteken op de Nenyto. Gisteren is op het Nenyto-terrein de aangekondigde ringstekerij voor 12 Bevelandsche paren in gewestelijke dracht, gehouden. We lezen hierover in de „N.R.Ct.": „Omstreeks half twee kwamen de 12 versierde sjeezen het terrein op rij den. De Westelijke helft van de hoofd hallen, dus het gedeelte voor het Ca- landpaviljoen, was met touwen af gezet. Achter deze lijnen stonden honder den belangstellenden, onder wie vele leden van de Zeeuwsche kolonie al hier, geschaard. In dit opzicht is de attractie dus weer volkomen geslaagd; zij heeft publiek getrokken en daar was het per 'slot van rekening toch maar om begonnen. Dwars over den rijweg rond het breede grasperk in het midden van de hoofd-allee waren 4 lijnen aan palen gespannen. Aan deze lijnen hingen de ringen, welke straks moesten worden gestoken. Maar zoover was het voorloopig nog niet. Eerst heeft de jury de versie ring in oogenschouw genomen en daar over een oordeel geveld. De traditie getrouw hadden bijna allen de sjeezen versierd met dat, wat de rijkdom van het land uitmaakt; de sjeezen waren versierd met de voortbrengselen van den Zeeuwschen bodem: tarwe, haver en aardappelen en daartusschen prijkten klompen en dahlia's. De stevige, rappe paarden droegen trots bloemen in de manen en in den staart. Nadat de sjeezen een paar maal het terrein waren rondgereden heeft de jury uitspraak gedaan. Deze luidde als volgt: le prijs: H. van Iwaarden en echt- genoote te Wolphaartsdijfc; 2e prijs: I. Groenewege en echtgenoote teHoe- dekenskerke; 3e prijs: K. van Lange- raad en echtgenoote te Kamperland; 4e prijs: M. B. van Iwaarden en echt genoote te Heinkenszand5e prijs: A. I. van Dijke en echtgenoote te Nisse; 6e prijs: C. Geluk en echtge noote te Kruiningen. EervoHe vermelding: M. Geluk en echtgenoote te Kruiningen. De prijswinnaars hebben vervolgens een eereronde gedaan, waarna de ring- rijderij is begonnen. Van goed half drie tot bij vijven hebben, behoudens een korte onder breking, de sjeezen door de hoofd- allee van de Nenyto gereden. De slap pe bodem dreunde en trilde onder het gestamp van de bonkige paarden in draf. En telkens weer hebben de Zeeuwsche schoonen naar den ring, die toch telkens kleiner was dan zij leek, gestoken met den korten hou ten speer. Er waren er, die er een verbazende handigheid in hadden, om den ring juist te raken, maar later op den middag, toen de zakkende zon juist recht over de baan scheen, werd het moeilijker. Eerlijk gezegd, werd het op den duur ook wel wat eento nig, ten minste voor de toeschouwers. De deelneemsters en deelnemers ble ven vol vuur en ieder voor zich hoop te straks als winnaar het eerst een keuze te mogen doen uit al die mooie prijzen, welke ter beschikking waren gesteld Eindelijk had de laatste sjees de laatste ronde volbracht en trok de jury zich terug om de punten op te tellen en uit te zoeken, wie de ge lukkigen zouden zijn. En weer wat later werden alle deelnemers voor de tafel van de jury, welke voor het Ca- land-paviljoen was opgesteld, geroe pen en daar heeft de heer B. C. D. Ha- negraaff de volgende rede gehouden: Nog verbluft door het interessante schouwspel en verbaasd over de groo- te behendigheid in deze spelen door u allen ten toon gespreid, wil ik voor ik overga tot het uitreiken van de prijzen enkele woorden tot u spreken. Ten eerste wel woorden van dank, dat gij hierheen zijt gekomen teneinde ook het uwe te doen om onze Nenyto steeds te doen blijven, dat volmaakte middelpunt, in dezen zomer, waar ieders gedachte en ieders interesse zich om concentreeren. Gij hebt door uw komst wederom bewezen, hoe nauw de band is die Zeeland en Rot terdam tezamen bindt en hoe harte lijk de betrekkingen over en weer zijn. Voor uwe prestaties heb ik maar één woord, het was overweldigend. Wanneer ik nu even terug ga tot de eerste plannen, welke gemaakt wer den voor dit Zeeuwsche feest, dan is de vader van de gedachte, de u allen wel bekende heer Hanken, directeur van den Wilhelminapolder. Het is voor mij een speciaal genoegen u den dank van onze Nenyto over te brengen voor dit zeldzaam feest. Gij, die door dé saamgedragen belangen van een deel van Zeeland zoo nauw met mij ver bonden zijt en door wien ik heb ge leerd Zeeland lief te hebben, gij hebt bewezen, dat ook Rotterdam u zeer aan het hart ligt en het doet mij daar om dubbel genoegen u te overhandi gen de penning van de Nenyto, een penning, die alleen gegeven wordt aan hen, die zich speciaal voor deze ten toonstelling verdienstelijk maakten. Dan gij allen, mededingers in de ringrieërie, hebt dank voor datgene, wat gij voor Rotterdam deedf. Ik hoop dat deze dagen in uw geheugen gegrift mogen blijven als een feesttijd temid den van vrienden, die u met open ar men ontvingen, van vrienden, die uw land en uw aard liefhebben en ik hoop, dat gij te midden van ons u even goed thuis gevoelt als in uw eigen steden en dorpen. Ik roep dan ook alle Rotterdammers op een hoera uit te brengen op het mooie Zeeland. „Leve Zeeland!" (Applaus). Vervolgens heeft de heer Hanegraaff de prijzen uitgereikt. Deze zijn als volgt toegekend: le prijs: M. Geluk en echtgenoote (49 ringen); 2e prijs J. C. Koert en echtgenoote (48 ringen); 3e prijs K. van Langeraad en echtgenoote (47 rin gen); 4e prijs I. Groenewege en echt genoote; 5e prijs A. I. van Dijke en echtgenoote; 6e prijs M. v. Liere en mej. Harinck; 7e prijs A. Sinke en echtgenoote; 8e prijs C. Geluk en echtgenoote9e prijs M. B. van Iwaar den en echtgenoote; 10e prijs H. van Iwaarden en echtgenoote; 11e prijs M. Krijger en mej. Harinck; 12e prijs H. Zandee en echtgenoote. De heer Hanken heeft daarna dank gezegd voor de vriendelijke woorden, welke tot hem waren gericht. Ten slotte heeft een van de deelnemers bedankt voor de gulle ontvangst. Gisteravond hebben de deelnemers als gasten van het bestuur van de Nenyto, den avond doorgebracht in het Beiersche bierhuis. Autobusdiensten. Bij Kon. besluit van 18 Augustus is afwijzend beschikt op het beroep, ingesteld door de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen tegen de be schikking van Ged. Staten van Zee land van 15 April 1927, voor zoover daarbij aan: a. G. J. de Jager te Drie wegen vergunning is verleend tot het in werking houden van autobusdien sten: le. van Ellewoutsdijk over Drie wegen, Ovezande, Nisse en 's Heer Abtskerke naar Goes, en omgekeerd (dagelijks); 2e. van Baarland over Oudelande, Ellewoutsdijk, Driewegen, Ovezande, 's Heerenhoek en Nieuw en St. Joosland naar Middelburg en omgekeerd (uitsluitend op Donderda gen); b. A. Murk te Ovezande ver gunning is verleend tot het in werking houden van autobusdiensten: le. van Ovezande over Kwadendamme en 's Gravenpolder naar Goes en omge keerd (dagelijks); 2e. van 's Heeren hoek over Ovezande, Kwadendamme en 's Gravenpolder naar Goes en om gekeerd (uitsluitend op Zondagen). De overwegingen luiden als volgt: dat het besluit van Ged. Staten steunt op de overweging, dat de auto busdiensten in een verkeersbehoefte voorzien. dat de directie der Ned. Spoorwe gen in beroep aanvoert, dat een wer kelijke behoefte aan deze autobus diensten evenwijdig aan den spoorweg na de opening van de tramwegen op Zuid-Beveland op 19 Mei 1927 niet bestaat: overwegende ten aanzien van den marktdiensf van G. J. de Jager van Baarland over Oudelande, Ellewouts dijk, Ovezande, 's Heerenhoek, Nieuw en St. Joosland naar Middelburg, dat deze dienst, welke een kortere en meer rechtstreeksche verbinding van de voornoemde op Zuid-Beveland ge legen plaatsen met Middelburg geeft dan de tram en de trein te zamen in een verkeersbehoefte voorziet; overwegende ten aanzien van den Zondagschen dienst van A. Murk van 's Heerenhoek over Ovezande, Kwa dendamme en 's Gravenpolder naar Goes, dat in verband met de dienst regeling van de tram op Zondagen, deze autobusdienst naast de tram in een verkeersbehoefte voorziet; overwegende, dat de beide dagelijk- sche diensten in verband met den ge volgden weg verkeersbehoeften bevre digen, waarin de tram niet of althans op voor het publiek minder geriefe lijke wijze voorziet; dat mitsdien Ged. Staten voor de bestreden diensten terecht vergunning hebben verleend. KAPELLE. Te Kapelle is een cur sus gevormd voor sorteering en ver pakking van fruit. Eén der lokalen van het veilingsgebouw is welwillend door het bestuur afgestaan. De heer W. Glas zal als onderwijzer optreden. KRUININGEN. Bij het passeeren van een gewone auto reed een tou ring-car van het hotel „Albion" uit Vlissingen een aan den goeden kant van den grintweg rijdenden wagen van den koopman in kruidenierswaren J. Wiskerke in de sloot, waardoor groote schade werd veroorzaakt aan de koop waren. VLISSINGEN. De toestand van den jongeman, die Zondagavond alhier bij een vechtpartij in den buik werd ge stoken, is thans gunstiger. De dader, zekere M., is onder Noord-Kraaijert aangehouden en ter beschikking van den commissaris van politie alhier gesteld. Benoemd. Onze vroegere stadgenoot de heer W. H. van den Berge, is met inlgjangj van 1 October a.s. benoemd tot adjunct-inspec teur der directe belastingen', invoerrech ten en accijnzen en als zoodanig werk zaam gesteld aan Ihet ministerie van Fi nanciën te 's Gravenlhage. „De medailles van ee|i oude vrouw»"*' Over dit tooneelwerk van James Bar- rie, dat Vrijdag 12 Oct. a.s. in de „Prins van Oranje" zal worden opgevoerd (Alida Tartaud-Klein en Willem van der Veer vervullen de hoofdrollen) schreef de „N. R. C. „Het wonder der opvoering is over ons gekomen". De „Tel." schreef „Een uitmuntend en meesterlijk gespeeld stuk. Dé toeschouwers werden herhaal delijk in vervoering gebracht en beloonden elk bedrijf met een applaus, dat een ovatie nabij kwam". Van de recensie in de „Haagsche Courant" vermelden we: „Wij hebben gisteravond tooneelspel giezien, zoo volkomen doorleefd, zoo innig, als 'toins in het afgeloopen drukke seizoen niet één enkele maal is gebracht". Blijkens deze beoordeelingen staat ons dus 12 Oct. iets grootsch te wachten in de „Prins". Butsing. Gistermorgen had in de 'sHeer Hen- drikskinderaistraat op den hoek van deq Paardenweg een vrij ernstig)© aanrijding plaats. Een motorrijder, die verkeerd reed en uitweek, vloog met zijn motor tegen de auto, die reclame maakt voor de Flo- resfilm. Hij sloeg van zijn machine en kwam door de winkelruit in de étalage bij Landman terecht, waardoor hij letsel aan beide handen bekwam.De auto is onbe schadigd. Kantongerecht. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding,: Het verwekken van rumoer waardoor de nachtrust kan worden verstoord: G. A. D. M. le Wissenkerke f 10 s. 10 d. Trekdier onbeheerd laten staan op den openbaren weg: M. W. te Bo'rssele f5 s. 5 d. Als sdhipper met zijn vaartuig varen door een Rijkskanaal en geen reglementen aan boord hebben: L. d. S. te Antwerpen 2 X f 2 s. 2 X 2 d. Met een motorrijtuig geen signaal geven als de veiligheid van het verkeer zulks vorderd: P. R. le Ovezande f5 s. 5 d, Met een motorrijtuig rijden zonder min stens twee goed werkende remmen: J. M. S. te Bergen op Zoom f 10 s. 10 d. 's Avonds fietsen zonder licht: J. D. P. le Kortgen© f5 s. 5 d. Alsvoren en zonder reflector: J. M. K. te Kruiningen f 5 en f 1 s. 5 d ©In 1 <cL Dronkenschap: K. G. te Goes f 15 s. 15 d., 3e fierh. L. K. te Heinkenszand 3 weken hecht, en ean jaar Rijkswerkin richting. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd 3 vaarzen, 3 kalveren, 41 biggen. Landelijke tuinbouwtentoonstelling. Van 36 October zal in het nieuwe veilingsgebouw le Utrecht, dat de gewel dige afmeting van 80 bij 35 meter heeft en in de bijgebouwen, alsmede op het omliggend terrein, een groote landelijke tuinbouwtentoonstelling worden gehouden De laatste maal, dat een werkelijk lande lijke tentoonstelling op tuinbouwgebied plaats heeft gehad, is vijftien jaar geleden. Het doel van deze tentoonstelling is een beeld te geven van de vorderinge(n, en niet het minst van de belangrijke uitp breidingen, die de tuinbouw de laatste jaren heeft ondergaan. De tentoonstelling zal een maatstaf vormen voor allen om le zien, hoe hoog de cultuur in de verschil lende streken van het land staat, terwijl tevens gedemonstreerd zal worden door de inzendingen de be'jeekenijS der cultuur voor onze volkswelvaart en daardoor voor ons volksbestaan. De tentoonstelling belooft daardoor werkelijk iets zeer bijzonders te worden, vooral omdat tegenwoordig, de tuinbouw niet alleen veel meer beoefend wordt en algemeen belangstelling heeft, maar ook omdat hier de resultaten gebracht worden van hetgeen door jarenlangen weten schap- pelijken arbeid en practische ervar'ngaan de cultuur verbeterd is. S.erk zal ook de aandacht worden gevestigd op sorteering en verpakking van fruit en groenten, waar mede iedere tuinder te maken heeft met het oog op de buitenlandsche concurrentie op dat gebied. Naast talrijke individueele ïnzendïngeri uit alle deden van het land komen er groo te collectieve inzendingen uit Noord-Hol land, Limburg, Zeeland, de Zuid-Hol- landsche eilanden, Gelderland, Utrecht, Overijssel, enz. De vlucht naar Indië. De bijzondere correspondent aanboord van het postvliegtuig, seinde gisteren uit Karachi: We zijn na een goede reis hier aange komen en gemakkelijk geland. Er was veel belangstelling op het vlieg veld. De afstand van Bendlir' Abbas is In 7 uur afgelegd. Morgen vertrekken wij naar Allahabad. Een aanhouding te Antwerpen. Te Heemstede bij Haarlem werden :n den jongs ten tijd belangrijke diefstallen gepleegd, waarvoor reeds twee verdach ten door de Nederlandsche politie wer den aangehouden. De diefstallen werden gepleeg,d door een bende van drie man en de derde was nog voortvluchtig,. Zijn per soonsbeschrijving werd in alle richtingen verzonden. 1 Maandagnamiddag, werd door twee agenten van dien Antwerp scheji speurdlenst een persoon ontmoet in de Anal.ngstraat, wiens persoonsbeschrijving overeenstemde met de gezochte. De man werd in het bezit bevonden van identiteitspapieren op naam van Cornelius David. Er werd ech ter vastgesteld dat de papieren vervaischt waren. Zekere nadere aanduidingen in de persoonsbeschrijving van den aangehouden man wijzen er op, dat hij wel degelijk de gezochte man is, in verband met de ju- weelendiefstallen bij Haarlem. De verdachte werd ter beschikking van het gerecht gesteld in afwachting van het verder onderzoek, aldus meldt ,»Het laat ste Nieuws". Ladelichter gearresteerd. Gistermiddag omstreeks twee uur is op den Stationsweg te Leiden een ,,als heer gekleed persoon" op heeterdaad betrapt toen hij bezig was in den sigarenwinkel van de firma Hillen de lade te Lichten. Eén der huisgenooten ontdekte hem ter wijl hij over de toonbank gebogen stond en bezig was zich het daarin aanwezige geld toe te eigenen, Zich ontdekt ziende, rende hij de straat op, achtervolgd door den winkelier onder het geroep: Houd den dief! Hij is door een stat ions kellner gegrepen en aan de politie overgeleverd. Hij ontkende geld bij zich te hebben, doch bleek bij fouilleering in het bezit te zijn van 91 losse guldens, waarvan onge veer 40 uit de lade der firma Hillen. Vermoedelijk heeft hij ook elders een lade gelicht. De aangehoudene bleek te zijn de 29-jarige H., marktkoopman te Amsterdam. i f20.000 verduisterd. De marechaussee le Oudenbosch heeft gisteren als verdacht van verduistering, iiin dienstbetrekking gearresteerd zekere P. van A., rijksklerk le klas hij dan rijks ontvanger aldaar. Een der dagen van de vorige week be gaf deze P. van A. zich naar den officier van justitie te Breda en deelde dezen mede, dat er in zijn boeken een groot abuis was, doch dat hij zelf niets ont vreemd had. De officier gaf hem daarop in overweging rustig naar huis te gaan en aangifte te doen bij de marechaussee en ook zijn chef van een en ander op hoogte te brengen. Tevens zou een accountant gezonden worden, om met den rijksont vanger en hemzelve een onderzoek in te stellen. In plaats evenwel naar huis terug te keeren, is van A. gaan dwalen. Tot hij potseling bij den commandant der mare chaussee te Oudenbosch verscheen en daar hetzelfde vertelde wat hij den officier van justitie te Breda verteld had. Van Breda uit had genoemd© opperwacht meester intusschen de noodige instructies ontvangen voor ©en accountants-onder zoek en 'hij overreedde den man nu kalm thuis te blijven en verder hij het onder zoek behulpzaam te zijn. Van A. durfde evenwel niet naar huis terug le keeren, waarom de opperwachtmeester diens va der ging halen om hem thuis te brengen. Terugkomende bleek A. gevloden. Naar alle richtingen werd ge zocht tot hij eindelijk weer thuis kwam. Met zijn vrouw ©n zijn vader begaf hij zich naar den ontvanger waar intusschen was geconstateerd, dat er een te kort van verscheidene duizenden was. Aldaar werd hij meieen door de marechaussee als verdacht van verduistering gearresteerd. Het onderzoek tot op heden heeft reeds een vermissing van ruim f20.000 aan het licht gebracht. Na aanvankelijk le hebben ontkend, heeft van A. tenslotte een vol ledige bekentenis afgelegd. De verduiste ringen verklaarde hij over een tijdsverloop van verscheidene jaren te hebben bedreven Het ^ene gat had hij met het andere ge stopt *tot het niet meer ging. Juis| deze week vierde van A. zijn 25-iarig dienst- jubileum. Hij is thans in het nuis van be waring te Breda ingeslo ten. Wat moet «log worden uitgevonden? Hoe vaak komt het niet voor, dat iemand, die van' een nieuwe uitvinding hoort, van meaning is, dat ook hij die uit vinding wel had kunnen doen, wanneer hij maar op het idee was gekomen, dat er behoefte aan was! schrijft het Octrooi en Mericenblad. In een zijner vorige jaar gangen heeft het daarom al eens een uit gebreide lijst gegeven van vindingen die nog gedaan moesten worden en ongetwij feld in een bestaande behoefte zouden voorzien; sedert dien zijn reeds verschil lende id'ezer suggesties werkelijkheid ge worden. Het „British Institute of Paten|ees" publiceerde onlangs onder het opschrift „Wath's wanted" een opsomming van uit vindingen waaraan behoefte is, waaruit het Octrooi- en Merkenblad de volgende over neemt. Een motor, waarin zich geen verbran dingsresten afzetten. Een geruischlooze grasmaaimachine. Een inrichting aan een schrijfmachine, die het gesproken woord automatisch in leesbaar schrift overbrengt. Een verfkwast voor bovenhatidsch werk met automatischen toevoer, zoodat zij niet steeds ingedoopt behoeft te worden: Een inrichting voor het opwekken van electrische energie, op een andere manier dan door mechanische beweging. Een photografisch negatief, dat bij dag licht kan worden ontwikkeld. Iets om pluizen onder bedden te voor komen. Een luchtband, die niet lek kan worden. Een hamer, die telkens wanr.eer de kop het hout raakt, een draadnagel toevoert, die met denzelfden slag in zijn geheel wordt ingedreven en die slechts met één hand behoeft te worden bediend. Overbrenging van het gesproken woord door middel van licht. Een toestel om uien schoon ie maken, zonder dat de gebruiker tranende oogen krijgt. Misschien brengt het boven aanie een onzer lezers op een idee, dat de oplossing van een dezer vraagstukken tot gpvolg heeft, j

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1