Het Medaillon van Lord Stair N° 149 Woensdag 19 September 1998 lift* Jaargang, Binnenland LINTVELT's BAZAR Sport Uit de Pers. Rechtszaken. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ill Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT 'JitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf m1r tvtcccm rri tj-ü*4nn on m_ oaa Postcheque- en Girorekening No. 55571 Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich nu abonneeten, ont vangen de Goesche Courant tot l Oc tober a.s. kosteloos. Abonnementen worden ten allen tijde aangenomen aan onze bureaux en door onze agentschappen. OPENING DER STATEN GENERAAL. Gisteren heeft de Koningin, verge zeld door den Prins der Nederlanden en door Prinses Juliana op de beken de plechtstatige wijze in de Grafelijke Zalen op het Binnenhof, waar de le den der Eerste en Tweede Kamer in Vereenigde vergadering waren bij eengekomen, mitsgaders een groot aantal genoodigden, het nieuwe zit tingsjaar van de Staten Generaal ge opend. H. M. sprak daarbij de volgende troonrede uit: Leden van de Staten Generaal, we der in Uw midden vertoevende, gevoel ik dankbaarheid voor de zegeningen waarmee ons volk ook in het afge- loopen jaar is omringd en die ons de moeilijkheden en zorgen welke over blijven met te meer moed en vertrou wen doen onder het oog zien. De al- gemeene toestand van het land geeft in menig opzicht stof tot voldoening. Het voortschrijdend economisch her stel buiten onze grenspalen heeft on danks de kunstmatige belemmeringen in het internationaal ruilverkeer een gunstige invloed op handel en nij verheid. Een deel der scheepvaart lijdt echter bij voortduring onder een te veel aan scheepsruimte op de we reldmarkt. De toestand van land- en tuinbouw stemt tot erkentelijkheid, weliswaar stelde de fruitteelt teleur, maar zoowel de omvang en de hoeda nigheid van den oogst als de prijzen der producten mogen bevredigend hee- ten. Langs den weg van ontwatering en ontginning wordt met kracht ver- hooging van het voortbrengingsvermo- gen van den bodem bevorderd. De financieele toestand blijft tot sober heid manen, niet het minst omdat de zware lasten door de verschillende publieke lichamen op de bevolking gelegd een duurzame verbetering van den economischen toestand belemme ren. De betrekkingen welke wij met de andere mogendheden onderhouden zijn van den meest vriendschappelij- ken aard. Met eenige mogendheden werden arbitrage en verzoeningsver dragen gesloten. Onze aandacht blijft op dit belangrijk onderwerp gevestigd. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 35 FEUILLETON Naar hef Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. HOOFDSTUK XXXIX. Den volgenden middag waren allen, die op Neath Castle verblijf hielden, verzameld in de groote Hall. Ook juffrouw Grey was aanwezig. De Lon- densche politie-beambte was van mee ning dat iemand van de kasteelbe woners den diefstal moest hebben be dreven. Om deze reden had de hertog allen bijeengeroepen en hun verteld, dat, ofschoon hij persoonlijk niemand van zijn bedienden verdacht, het recht zijn loop moest hebben. Hij verzocht hen, tijdens het onderzoek de hall niet te verlaten. Toen hij geëindigd had, wendde hij zich hoffelijk tot juffrouw Grey en zei: Dit heeft natuurlijk geen betrek king op u. Deze woorden trokken de aandacht van den detective. Hij werd getroffen door haar schoon smartelijk gezicht. ,Wie was deze vrouw, die zeker niet Betreurende dat de pogingen om tot internationale vermindering van be wapening te geraken niet sneller tot tastbare resultaten vermogen te lei den, begroet ik met voldoening- de toenemende internationale samenwer king op velerlei, in het bijzonder ook op economisch gebied. Een voorstel tot toetreding tot het onlangs te Pa rijs gefeekende verdrag tof uitbanning van den oorlog, waarin een nieuwe waarborg mag worden gezien voor de handhaving van den vrede, zal U bin nenkort bereiken. Ik vertrouw dat hernieuwde besprekingen met België zullen leiden tot een voor beide lan den bevredigende uitkomst. Naast de in het afgeloopen jaar ingediende en nog aanhangige wetsontwerpen op welker afdoening wordt prijs gesteld, zullen eenige andere aan Uw oordeel worden onderworpen. Daartoe behoo- ren ontwerpen tot nieuwe regeling van de arbeidsovereenkomsten van kapi teins en van schepelingen en tot wij ziging van het huwelijksgoederenrecht. Spoedige indiening is te verwachten van een wetsontwerp tot herziening van de gemeentewet en van een voor stel tot technische wijziging van de armenwet. Een ontwerp inzake het pachtcontract is in vergevorderden staat van voorbereiding. Tegemoet ge zien kunnen worden ontwerpen van een natuurbeschermingswet en vaneen monumentenwet. Een voorstel tot her ziening van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten, zal Uwe aandacht vragen. Wetsvoor stellen betreffende mïnimumloonen in de huis-industrie en betreffende de bescherming van jeugdige personen en vrouwen bij het verrichten van land- bouwarbeid zijn in voorbereiding, evenals een voorstel van wet tot rege ling der werkloosheidsverzekering. De politieke toestand in Nederlandsch Indic, hoewel voortdurende waakzaam heid vereischende is, vergeleken bij dien van hef vorige jaar, verbeterd. Het bedrijfsleven verheugt zich over het algemeen in een normalen bloei. De economische ontwikkeling van Su riname, hoewel nog steeds onzeker, vertoont enkele lichtpunten, welke be loften voor de toekomst kunnen in houden. De cultuur van liberia-koffie blijft gunstige resultaten opleveren, de bauxietwinning ontwikkelt zich krachtig en het houtbedrijf vertoont een onmiskenbare opleving. De eco nomische opleving van Curacao blijft aanhouden. Met den wensch dat Gods rijken zegen op Uwen arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten Generaal geopend. ZWEMMEN. Bakker en Braun in zee. De zwemtocht, welke bedoeld was als trainingstocht voor den kanaal zwemmer Alex Bakker uit Bergen op Zoom, van Hoek van Holland naar tot de bedienden behoorde? Hij merk te met zijn scherpen blik dadelijk op, dat juffrouw Grey niet was wat ze voorgaf te zijn; iets in haar verschij ning trof hem onmiddellijk als on natuurlijk. Terwijl hij naar haar keek, zei hij in zichzelf: Ze heeft óf de kleur van haar ge zicht óf de kleur van haar haar ver anderd en een paar minuten later was hij tot de overtuiging gekomen dat het haar blond moest zijn geweest, ze moet het zwart hebben geverfd, ook haar wenkbrauwen zijn geverfd, dacht hij, vermomming duidt op een of ander geheim en dikwijls op schuld. Het was hem ook niet ontgaan hoe juffrouw Grey verbleekt was toen de hertogin vertelde, dat met de Neath familie-diamanten ook enkele van haar moeder's juweelen waren verdwenen. Mr. Barton verwijderde zich een oogenblik met den butler onder voor wendsel even een glas sherry te gaan drinken en in enkele minuten wist hij alles wat er bekend was over juf frouw Grey. Niemand wist iets omtrent haar vroegere leven. Ze was in Claverring komen wonen, kort nadat de hertog en zijn jonge vrouw voor goed hun intrek namen op Neath Castle en de hertogin had zich zeer tot haa aan getrokken gevoeld. Scheveningen, is Zondag gehouden. Een bijzondere attractie was hef me- dezwemmen van „Zus" Braun, de 17- jarige Olympische kampioene, die met haar moeder en Marietje Baron den tocht per volgboot medemaakten. Zus gaf er evenwel den voorkeur aan den weg dóór in plaats van óp het water af te leggen. Om twee uur voer de sleepboot de havenhoofd van Hoek van Holland uit en nog geen vijf mi nuten later sprongen de twee jongelui te water. Bakker maakte direct 26 slagen per minuut, zijslag, welke slag hij constant bleef vasthouden tot Sche veningen toe. Zus dartelde in hef wa ter, speelde af en toe kiekeboe met de bruinvisschen, die als belangstel lenden te water het in kwantiteit jam merlijk moesten afleggen tegen de be langstellenden aan de wal. Heel de kust langs tuurden menschen naar de zwemmers. Voorbij Kijkduin was het een be drijvige drukte van kano's. Bij de seinmasten van Scheveningen zette Zus er den spurt in. Bakker raakte den koers eenigszins kwijt, kwam daardoor ongeveer 500 M. achter. De ebstroom werd door beide jongelui heftig en onversaagd bestreden. Zus was den Pier tot op 200 M. genaderd, Bakker lag 400 M. achter haar. Zij werden op dat oogenblik binnenboord gehaald de tocht was ten einde om 8 uur. Op den Pier werden beiden met hoera geroep van zeer velen ontvangen. Onduldbare dwang. De Kerkeraad der Chr. Ger. Gemeente te Lutten besloot hare leden te verbieden zich des Zon dags op den openbaren weg te begeven, anders dan om naar de kerk te wandelen. (Zw. Ct.") De Prot. Kerk te Ede was he den voller dan ooit, vol van mi litairen, die moesten. Na den marsch en den beveiligingsdienst was het aantreden voor protes tanten op de binnenplaats, om naar de kerk in het dorp Ede te gaan. („Het Volk") De waarheid van beide mededeelin- gen blijve natuurlijk voor de bladen, die het eerst het bericht de wereld inzonden. Maar als zij waar zijn, alsDan hebben wij diep medelij den, met de arme bekrompen geesten, die aldus in hun domperachtige kort zichtigheid meenen geestelijken dwang te kunnen uitoefenen op hun naasten. Wat moet het er in hun hersens zon derling uitzien! Precies een sinds jaar en dag gesloten, leegstaande woning, waar het muf en vochtig ruikt, waar zwammen woekeren onder de vloeren en spinnewebben hangen voor de rui ten. Wat hebben dergelijke beklagens waardige schepsels, die aldus de heer lijke mooie leer der liefde meenen te moeten verstaan van Hem, die een maal de lachende aarde bewandelde Waarom is ze op het kasteel? Om antiek behangsel en kant te herstellen. Een avonturierster, daar ben ik ze ker van, zei de detective tot zichzelf. Misschien een van een bende, hier heen gestuurd met het speciale doel de diamanten te bemachtigen of de diefstal voor te bereiden. Terwijl hij langzaam zijn glas sherry uitdronk, wenschte hij zichzelf geluk met zijn vondst. Terug in de hall, nam hij de sleutels van de verschillende bedienden en vroeg den hertog of de butler hem in zijn onderzoek mocht bijstaan. Doe, zooals U noodig vindt, zei de hertog, voor wie het heele verloop van dit onderzoek uiterst pijnlijk scheen te zijn. Kamer na kamer werd onderzocht, doch geen spoor van de diamanten werd gevonden. Doch de detective was niet ontmoedigd, zijn gedachten wa ren geconcentreerd op juffrouw Grey. De hertog en de hertogin waren aan tafel toen hun een boodschap werd gestuurd door den butler of de kamer van juffrouw Grey ook moest worden onderzocht. Neen, riep de hertogin, in geen ge val, maar iets van zijn vroegeren arg waan kwam boven in den hertog, en hij zei: Absoluut wel. ook op Zondag1. toch een treu rig leven. Zij zijn als de gierigaard, die naast zijn kist met goud en edel- steenen zit en er geen gebruik van durft maken, als de dwaas, die zijn kast vol heeft hangen met nette klee- ren en zelf in lompen loopt. Zoolang deze lieden er zich toe be palen alleen hun eigen leven te ver knoeien, is dat hun zaak, waarmede andersdenkenden niet te maken heb ben. Wij wonen immers in een land en leven in een tijd, waarin ieder naar eigen opvatting zalig mag worden, om een bekend woord van een vorst, die eeuwen geleden leefde, te gebruiken. Maar anders wordt het, als getracht wordt de bekrompenheid ook anderen op te dringen. Nu is er nog een ver schil tusschen beide gevallen. De Ker keraad te Lutten heeft van huis uit het recht regelen vast te stellen voor zijn gemeenteleden en het is aan die leden, om als die regelen al te dwaas worden, er tegen op te komen. Ook in een dergelijk geval mag een bui tenstaander zich niet mengen. Maar met den gedwongen kerkgang te Ede ligt de zaak anders. Dit be richt, in dezen tijd, lijkt ons zoo ab surd, dat wij haast niet aan kunnen nemen, dat het juist is. Mocht dat wel het geval zijn, dan zal het zaak zijn, dat voor een herhaling gewaakt wordt. Immers van onze militairen wordt gehoorzaamheid geëischt, onvoorwaar delijke gehoorzaamheid zelfs en zij hebben eerst recht zich te beklagen, na de ontvangen bevelen uitgevoerd te hebben. Zoo moet het zijn, wil de discipline bewaard blijven, maar dit sluit oogenschijnlijk in, dat zij, die de bevelen uitvaardigen er nauwgezet voor waken niets te bevelen waartoe zij geen recht hebben. Indien het geval te Ede zich in derdaad toegedragen heeft, zooals el ders in dit blad wordt meegedeeld, dan heeft die Edesche commandant zich aan een betreurenswaardige machtsovertreding schuldig gemaakt, die niet door den beugel kan. Maar nogmaals, we kunnen niet aan nemen, dat het geval te Ede zich toegedragen heeft, zooals „Het Volk" dit meedeelt. In ieder geval is het verhaal echter in dien vorm gepubli ceerd en zal het zijn uitwerking vooral in dezen tijd van herhalings oefeningen niet missen. Daarom is het gewenscht, dat deze Edesche kerk gang eens grondig onderzocht wordt en het resultaat van dat onderzoek ten spoedigste gepubliceerd. (Arnh. Ct.) Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag werden de volgende zaken behandeld: G. J., 23 jaar, vrachtrijdersknecht Hoedekenskerke, werd verdacht dat hij op 5 Augustus 1928 te Hoedekens kerke Jacobus Looij heeft geslagen. Eisch: f 15 boete of 15 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Toen keek hij verontschuldigend glimlachend naar zijn vrouw. Het spijt me Ethel, maar hef zou niet fair zijn tegenover de anderen. De detective vond juffrouw Grey in haar kamer. U heeft gelijk, zei ze, als antwoord op Barton's verontschuldiging, ik ben geheel tot uw dienst. Kalm en rustig begon de detective zijn onderzoek. Juffrouw Grey had een boek genomen en zat bij het raam te lezen. Een paar keer volgden haar oogen den detective. Eindelijk stond Barton voor een zwarten houten kof fer, die in een hoek van de kamer neergezet was. Toen zag hij duidelijk een trek van spanning op haar ge laat. Ze stond op met de waardigheid van een koningin. Dat is mijn persoonlijk eigendom zei ze zacht, maar de detective be speurde dat haar stem licht beefde. Is het noodig dat u dezen koffer on derzoekt? Het spijt mij, was Mr. Barrton's ant woord, maar ik vrees dat het noodig zal zijn. I Ze stond enkele oogenblikken zwij gend, toen kwam ze naar hem toe. Wenscht u te zien wat er in de kof fer zit? Wilt u me dan toestaan het u te toonen? Als ik er alles stuk voor stuk uitneem, zal dat voldoende zijn? P. I. v. L., 26 jaar, venter te Goes, werd ten laste gelegd dat hij op 13 Juli j.l. te Borssele een rijwielbelas- tingplaatje, toebehoorende aan A. v. d. Velde, heeft weggenomen. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak: 1 maand gevangenisstraf. A. K., 18 jaar, arbeider te Waarde, werd verdacht dat hij op 6 Augustus j.l. te Schore Jan Mieras heeft ge slagen. Eisch: f25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak: f10 boete of 10 dagen hechtenis. Rechtbank te Middelburg. Door J. W., 67 jaar, metselaar te Goes, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 3 September j.l., waar bij hij ter zake van ontucht met kin deren is veroordeeld tot eene gevan genisstraf van een maand. Het niet aangeven van mond- en klauwzeer. Voor het kantongerecht te Leiden stond terecht de 76-jarige landbou wer J. de W. uit Zoeterwoude, die ervan verdacht wordt, nagelaten te hebben aan den burgemeester zijner woonplaats op te geven dat er mond en klauwzeer onder zijn vee heersjch- te. In een uitvoerig pleidooi zette mr. Van Ewijk, verdachtes raadsman, uiteen, dat zijn cliënt niet op de hoogte van het hem ten laste gelegde feit kon zijn, voordat de veearts dr. N. A. Kommandeur op last van de inspectie uit Den Haag hem bezocht had. Nadat de veearts als getuige- deskundige gehoord was, zeide de amtenaar in zijn requisitoir, dat de boeren maar niet willen inzien, dat de betreffende wet in het belang van hen zelf en den veestapel gemaakt is. Zij laten het toezicht over het vee maar over aan het personeel en we ten zelf nooit, dat er ziekten onder hun vee heerschen. De eisch was f40, subsidair 20 dagen. Schriftelijk von nis over 8 dagen. De provinciale bootdiensten. In de vergadering van de Kamer van Koophandel te Terneuzen ont spon zich een uitgebreide bespreking in verband met den economischen toe stand van Zeeuwsch Vlaanderen. Als een der middelen wordt algemeen ge noemd ontwikkeling van tuinbouw- Zal deze zich gunstig ontwikkelen, dan zal, zoo werd betoogd, de verzendings gelegenheid naar Nederland benoor den de Schelde beter en goedkooper moeten worden. De bootverbindingen tusschen Zeeuwsch Vlaanderen en Walcheren en Zuid-Beveland zouden moeten worden opgenomen in hef we genplan en het reizigers- zoowel als autoverkeer veel goedkooper moeten zijn, meer in overeenstemming met een overzetdienst, terwijl voor ladingen die per geladen vrachtauto zouden wor den overgebracht, zou moeten volstaan worden met het heffen van vracht voor De detective boog toestemmend. Juffrouw Grey knielde voor den koffer. Een voor een nam ze de din gen eruit, tot hij geheel ledig was. Toen stond ze op. Is U tevreden? vroeg ze. De oogen van den detective keken naar de dingen op den grond, daarop weer naar den koffer. Eindelijk rich ten ze zich op juffrouw Grey. Neemt U me niet kwalijk, zei hij, terwijl hij den koffer optilde, deze koffer heeft een dubbelen bodem. Wilt u zoo goed zijn dien voor mij te openen? Een doodelijke bleekheid kwam over haar gezicht. Haar oogen werden dof, haar mond opende zich, maar geen woord, geen klank kwam er over de bleeke lippen. Wilt u de dubbelen bodem voor mij openen of zal ik het zelf doen? vroeg de detective nogmaals. Noch u, noch ik, antwoordde ze. Ik verbied u dien koffer verder aan te raken. De detective vroeg den butler: Wilt u den hertog verzoeken of hij on middellijk hier wil komen? We zullen de beslissing aan hem moeten over laten. Een kreet van wanhoop ontsnapte jufffrouw Grey. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1