BULLETIN. DE TROONREDE. Goesche Courant 's GRAVENHAGE, 18 September 1928. De Koningin heeft heden bij de opening der Staten Generaal de na volgende troonrede uitgesproken Leden van de Staten Generaal, we der in Uw midden vertoevende, gevoel ik dankbaarheid voor de zegeningen waarmee ons volk ook in het afge- loopen jaar is omringd en die ons de moeilijkheden en zorgen welke over blijven met te meer moed en vertrou wen doen onder het oog zien. De al- gemeene toestand van het land geeft in menig opzicht stof tot voldoening. Het voortschrijdend economisch her stel buiten onze grenspalen heeft on danks de kunstmatige belemmeringen in het internationaal ruilverkeer een gunstige invloed op handel en nij verheid. Een deel der scheepvaart lijdt echter bij voortduring onder een te veel aan scheepsruimte op de we reldmarkt. De toestand van land- en tuinbouw stemt tot erkentelijkheid, weliswaar stelde de fruitteelt teleur, maar zoowel de omvang en de hoeda nigheid van den oogst als de prijzen der producten mogen bevredigend hee- ten. Langs den weg van ontwatering en ontginning wordt met kracht ver hooging van het voortbrengingsvermo- gen van den bodem bevorderd. De financieele toestand blijft tot sober heid manen, niet het minst omdat de zware lasten door de verschillende publieke lichamen op de bevolking gelegd een duurzame verbetering van den econoniischen toestand belemme ren. De betrekkingen welke wij met de andere mogendheden onderhouden zijn van den meest vriendschappelïj- ken aard. Met eenïge mogendheden werden arbitrage en verzoeningsver dragen gesloten. Onze aandacht blijft op dit belangrijk onderwerp gevestigd. Betreurende dat de pogingen om tot internationale vermindering van be wapening te geraken niet sneller tot tastbare resultaten vermogen te lei den, begroet ik met voldoening' de toenemende internationale samenwer king op velerlei, in het bijzonder ook op economisch gebied. Een voorstel tot toetréding tot het onlangs te Pa rijs geteekende verdrag tot uitbanning van den oorlog, waarin een nieuwe waarborg mag worden gezien voor de handhaving van den vrede, zal U bin nenkort bereiken. Ik vertrouw dat hernieuwde besprekingen met België zullen leiden tot een voor beide lan den bevredigende uitkomst. Naast de in het afgeloopen jaar ingediende en nog aanhangige wetsontwerpen op welker afdoening wordt prijs gesteld, zullen eenige andere aan Uw oordeel worden onderworpen. Daartoe behoo- ren ontwerpen tot nieuwe regeling van de arbeidsovereenkomsten van kapi teins en van schepelingen en tot wij ziging van het huwelijksgoederenrecht. Spoedige indiening is te verwachten van een wetsontwerp tot herziening van de gemeentewet en van een voor stel tot technische wijziging van de armenwet. Een ontwerp inzake het pachtcontract is in vergevorderden staat van voorbereiding. Tegemoet ge zien kunnen worden ontwerpen van een natuurbeschermingswet en vaneen monumentenwet. Een voorstel tot her ziening van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten, zal Uwe aandacht vragen. Wetsvoor stellen betreffende mïnïmumloonen in de huis-industrie en betreffende de bescherming van jeugdige personen en vrouwen bij het verrichten van land- bouwarbeid zijn in voorbereiding, evenals een voorstel van wet tot rege ling der werkloosheidsverzekering. De politieke toestand in Nederlandsch Indic, hoewel voortdurende waakzaam heid vereïschende is, vergeleken bij dien van het vorige jaar, verbeterd. Het bedrijfsleven verheugt zich over het algemeen in een normalen bloei. De economische ontwikkeling van Su riname, hoewel nog steeds onzeker, vertoont enkele lichtpunten, welke be loften voor de toekomst kunnen in houden. De cultuur van liberia-koffie blijft gunstige resultaten opleveren, de bauxietwinning ontwikkelt zich krachtig en het houtbedrijf vertoont een onmiskenbare opleving. De eco nomische opleving van Curasao blijft aanhouden. Met den wensch dat Gods rijken zegen op Uwen arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten Generaal geopend.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 5