\rw- Het Medaillon van Lord Stair N° Ui. Maandag 17 September 1928 118° Jaargang. Buitenland Rechtszaken. Uit de Radiowereld ■tabletten bij Hoofdpijn en Kiespijn Sport. ProVincienieuwfë ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No 55571 COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich nu abonneeren, ont vangen de Goesche Courant tot l Oc tober a.s. kosteloos. Abonnementen worden ten allen tijde aangenomen aan onze bureaux en door onze agentschappen. OVERZICHT. Btiand is optimistisch. Briand is Zaterdagmorgen weer naar Genève vertrokken. In een interview met een redacteur van de „Excelsior" over de onderhandelingen inzake de ontrui ming van het Rijnland verklaarde Briand, dat men de beteeken is van zijn rede sterk heeft overdreven. Zijn rede was noodzakelijk om alle zaken recht te zetten. Hij kan zich moeilijk de groo'e opwinding over zijn rede in Duitsch- land en in enkele Fransche kran'.en ver klaren. Men beeft gezegjd, dat de heer Von Schubert hem opgezocht heeft om hem mede te deelen, dat het nutteloos zou zijn de onderhandelingen voort te zetten. Het tegendeel is waar. De heer Von Schubert heeft hem verzocht de onderhandelingen voort te zetten en ver klaard, dat de Duitsche regeering, be reid is die kwestie objectief te onder zoeken. Op de vraag van den media werker van het blad of de Duitsche rijkskanselier voor de conferentie met de vertegenwoordigiers der andere mo gendheden voorstellen gedaan heeft, antwoordde Briand ..Wanneer ik „ja" zou zeggen, zoudt u mij vragen welke voorstellen. De on derhandelingen zijn geheim en zij zijn soms hartelijker dan men zich voorstelt. Zij zullen Zondag worden hervat. Ik heb de vaste overtuiging, dat zij in gun stagen zin voor den wrede voortgang zullen hebben. Er is geen enkele reden voor om niet aan beide kanten te trach- ien tot overeenstemming te komen". Briand verklaarde tenslotte dat heit niet noodig zal zijn, dat hij nog langer dan vijf of zes dagen te Genève blijft. Uechtbanh te Middelburg. Hinderlijk volgen. A. A„ 30 jaar, fabrieksarbeider te Souburg, J. v. d. E„ 31 jaar, metaal- draaier, te Vlissingen, J. B., 28 jaar, sjouwerman, te Vliss.ngen, en N. V., 16 jaar, ketelmaker te Middelburg, waren door den kamtawredhtier te Middelburg wegens het hinderlijk volgen van werk willige werklieden van„De Schelde", te Souburg op 26 Juli j.l. veroordeeld, de 4 eerstgenoemden ieder tot een week hech tenis, laatstgenoemde tot een maand tucht scool, voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De ambtenaar van het Openbaar Mi- 34 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Zij hoorden het gesnik van Jen nie de hertogin schrok. Wat is er Barnes? vroeg zij nu ook. Je zou mij een genoegen doen nu einidelijk eens te antwoorden, zei de hertog. Ik schrik er voor om het u fe moe ten zeggen, mylord. Is er iemand ziek? vroeg Ethel. Ze dacht direct aan juffrouw Grey. Neen, was het antwoord, er is ge stolen. Gestolen? riep de hertog. Hoe kan er gestolen worden in een huis vol bedienden? Wat is er gestolen. De man was doodsbleek toen hij antwoordde: Ik vrees de familie-dia- manten. Een oogenblik stond de hertog als versteend. Toen riep hij: De familie diamanten? Dat is onmogelijk. Juffrouw Dane vond de safe open, een poosje geleden en de diamanten zijn weg. Een hard woord kwam over de lip nislerie bij het kantongerecht te Middel burg en alle 5 de verdachten waren in hooger beroep gekomen. Mr. Mendels trad op als raadsman van de verdachten. De éisch luidde Bevestiging, van het vonnis van den kantonrechter. Mr. Mendels hield een langdurig, pleidooi en vroeg ten slot'e ontslag van all 3 rechtsvervolging, subsi- dair vrijspraak. De jacht. J. G., 30 jaar, arbeider te 's Heeiren- hoek, was door den kantonrechter te Goes wegens overtreding der Jachtwet veroor deeld tot eens geldboete van f 15 of 15 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van een jachtgeweer en een haas. De verdach'e was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging vonnis van den kan tonrechter. Verboden au tobus -on ilei neming P. C. v. d. S„ 34 jaar, autobus-onder nemer te Goes, was door den kanton rechter te Goes terzake van het in wer king houden van een autobusdienst tuis- schen Goes en Wolphaartsdijk, zonder vergunning van Gedeputeerde Staten of van de Kroon, en ter zake van het ver voer van personen op die route veroor deeld tot 2 maal f 10 of 2 maal 10 dagen hechtenis. De verdachte was daartegen in hoog|er beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De Invaliditeitswet. J. F., 30 jaar, te KapelLe, was door den kantonrechter le Goes wegens over treding van de Invaliditeitswet veroor deeld tot eene geldboete van f 25 of 25 dagen hechtenis. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging, van het vonnis van den kantonrechter. In conflict met de school. J. P., 40 jaar, arbeider te Wolphaarts dijk was door den kantonrechter le Goes wegens overtreding, van de Leerplichtwejt veroordeeld tot f 15 of 15 dagen hechtenis Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De veroordeelde was in hooger beroep gekomen. 1 Nachtvorst-berichten. Hef Kon. Ned. Meteorologisch In stituut deelt mede, dat van 14 dezer af tot nadere aankondiging nachtvorst verwachtingen radio-telefonisch zullen worden verspreid door het zendsta tion (P.I.M.R.). Deze berichten worden uitgezonden op 1100 M. golflengte 3.45 en 9.00 n.m. Ned. zomertijd (in het laatste geval na het gewone avondweerbe richt). Van 7 October af geschiedt de uitzending te 3.45 en 8.00 n.m. Am- sterdamschen tijd. pen van den hertog, iets wat maar hoogstzelden gebeurde. Kom mee, Ethel, riep hij, terwijl hij zich naar zijn vrouw's kamer haastte. De verschrikte bedienden weken te rug, toen zij passeerden. Jennie's oogen waren gezwollen van het huilen. Ze viel op haar knieën voor de hertogin en riep, dat ze het haar nooit zou kunnen vergeven en dat ze wilde dat ze dood was. De hertog beval stilte. Vertel me wat er gebeurd is. Niemand durfde spreken. Juffrouw Hilton, zei hij tot de huis houdster, wilt u het me vertellen? Juffrouw Hilton wist niets anders dan dat ze op Jennie's! schreeuwen was komen aanloopen en het ver schrikkelijke nieuws had gehoord. Sta op, zei de hertog tegen Jennie, de juweelen van de hertogin waren aan jou toevertrouwd. Wat is er mee gebeurd? Jennie stond bevend op. Ik kan u alleen de waarheid vertellen, maar ik kan niets verklaren. Toen ik de her togin gekleed had, heb ik net als al tijd de safe gesloten en het paneel er over getrokken. Toen ben ik uit gegaan tot tien uur, maar ik had de sleutels bij me. Had je toestemming om uit te gaan? vroeg de hertog streng. Neen, was het gestamelde antwoord. Sanapü; Let vooral op' den naam Sanèpinn daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak en vervalschlog «Prijs 25. 40 en 75 ct. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: P. S. V.—N. A. C. 7-2 Willem IIEindhoven 2-1 M. V. V.—Wilhelmina 3-0 L.O.N.G.A.—Roermond 30 Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Zeelandia—Roosendaal 4—3 Dongen—Middelburg 11 Bredania G.U.D.O.K. 4-1 Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt HulstGoes 22 Middelburg II—Zeelandia II 24 S.I.N.O.T.O.-Vlissingen II 5-2 KORFBAL. Zaterdag had het 1ste gedeelte der korfbal-seriewedstrijden voor Walche ren plaats op 't Zand (Middelburg). De uitslagen der wedstrijden, die on der leiding stonden van de heeren Everaars en van der Heil, resp. pen ningmeester en secretaris van den Z. K. B., luiden als volgt: D. O. S.-T. O. P. 1-0. D. O. S.-V. I. O. S. 3-0. V. I. O. S.-T. O. P. 3—1. ATHLETIEK. Zeeuwsche Athletiekbond. Zaterdag zijn te Middelburg de wed strijden om de kampioenschappen van den Zeeuwschen Athletiekbond gehou den. De uitslagen luiden: Dames: 80 M. hardloopen: Mej. K. Daniëlse in 10 4/5 sec. SpeerwerpenMej. L. Sturm 17.61 M. KogelstootenMej. L. Sturm 5.80 M. Hoogspringen: Mej. K. Daniëlse 1.25 M. Verspringen met aanloop: Mej. K. Daniëlse 4.14 M. Heeren: 100 M. hardloopen: J. Schipper in 12 1/10 sec. 400 M. hardloopen: C. Sinke in 1 min. 1 sec. 800 M. hardloopen: P. Kambier in 2 min. 24 sec. 1500 M. hardloopen: A. Kambier in 5 min. 4 sec. SpeerwerpenJ. J. Schipper 38.11 M. Dus je sloot de safe en nam de sleutels mee en je ging om acht uur uit? En kwam terug om tien uur? Ja, en toen vertelde juffrouw Grey me, dat ze een vreemd geluid gehoord had in mevrouw's kamer. Ik ging da delijk kijken, vond de safe open en de juweelen waren weg. Wat voor geluid hoorde u in deze kamer, juffrouw Grey? vroeg de her tog hoffelijk. Ze vertelde hem dat ze om negen uur een ongewoon dof dreunend ge luid had gehoord en naar de deur was gegaan, doch niet had willen bin nengaan tijdens de afwezigheid van de hertogin. Ze had om Jennie geroepen, maar toen ze verder niets gehoord had, was ze teruggegaan naar haar eigen kamer. Waarschijnlijk is de safe opengebro ken. De vraag is door wie? Het moet iemand geweest zijn die het geheim van de bergplaats kende en wist waar de juweelen bewaard worden. Weini gen hier in huis kenden het geheim; alleen juffrouw Hilton, Barnes en Jennie Dane. En ik, zei juffrouw Grey met hel dere stem. De hertogin vertelde het mij vanavond voor dat u uitging. Niemand nam veel notitie van deze mededeeling. De hertog ging naar het raam. Het DiscuswerpenJ. J. Schipper 30.45 M. Kogelstooten: J. J. Schipper 11.17M. Polstokhoogspringen: A. de Jonge 2.65 M. PolstokvèrspringenC. Sinke 8.02 M. Verspringen met aanloop: J. Schip per 5.90 M. Hoogspringen met aanloop: A. Bor- ket 1.50 M. 4 X 100 M. estafette: C. Sink'e, J. J. Schipper, A. Verhulst en J. Schip per, allen van „E. M. M." te Mid delburg, in 52 1 5 sec. De wegsverbetering op Zuid-Beveland. De Rijkswaterstaat heeft aan den heer A. A. de Wilde te Middelburg gegund het maken van een nieuw wegvak in den Reigersbergschen pol der op Zuid-Beveland, vormende een onderdeel van de werken tot verbe tering van de verbinding van uit Bra bant met Goes en verder met Wal cheren, en zulks voor f139.600,— Een eigen kerk. Zondag is te Aardenburg een Geref. kerk geïnstitueerd. Tot nu toe be hoorden de Gereformeerden aldaar tot de kerk van Oostburg. Na tientallen jaren van moeilijkheden is het thans zoover gekomen, dat een eigen ge meente Aardenburg kon worden op gericht. De Zeeuwsche ringrijderij op de Nenyto. Het programma voor de morgen op de terreinen der Nenyto'28 te houden Zeeuwsche ringrijderij, is thans als volgt samengesteld: 1 uur 30 n.m. aankomst der deelnemers op het ter rein; 1 uur 30 tot 1 uur 45 défilé over de hoofdallée; 1 uur 45 tot 2 uur 15 concours van versierde sjeezen; 2 uur 15 tot 3 uur 15 ringrijderij; pauze; 3 uur 45 tot 4 uur 45 voortzetting ringrijderij; 4 uur 45 tot 5 uur défilé der prijswinners; 5 uur uitreiking der behaalde prijzen op het terras van het Paviljoen Caland. BORSSELE. Bij de Vrijdag gehou den aanbesteding van zinkwerken en steenbestorting voor de oeververdedi ging van den calamiteuzein polder Borssele schreven in de heeren: J. W. Roeloffs te Papendrecht f240.000, M. C. van der Plas te Dordrecht f258.000,—; J. de Vries te Heemstede f225.870,— K. Volkër Tz. te Slie- drecht f222.598,— en J. Roskam Cz. te Sliedrecht f 221.860,Aan den laagsten inschrijver is het werk, be houdens nadere goedkeuring vanGed. Staten gegund. HANSWEERT. De overplaatsing van de marechaussee P. Vliegenthart te Apeldoorn is ingetrokken. In zijn plaats is gekomen de marechaussee J. Buscop. HOEDEKENSKERKE. In de Vrij dag gehouden vergadering van den was gesloten, doch niet vastgezet. Het was moeilijk uit te maken of het op geschoven was geweest of niet. Als ik u een raad zou mogen geven mylord, zei Barnes eerbiedig, zou het dan niet beter zijn alles zoo te laten als het is en de politie te waar schuwen? Je hebt gelijk Barnes, was het ant woord. De klok sloeg juist één uur. Het zal nutteloos zijn nu nog iets te doen. We zullen morgen vroeg da delijk iemand naar Claverring sturen. Juffrouw Grey, u deed beter naar uw kamer te gaan. U ziet er erg moe uit. Juffrouw Hilton, zorgt u er voor dat al de bedienden rustig naar bed gaan. Barnes het zal noodig zijn dat jij opblijft. Maar niemand in het kasteel sliep dien nacht De jonge hertogin was bedroefd over de verdwijning van haar juweelen, maar het meest leed ze onder het verlies van enkele, die aan haar moeder hadden toebehoord, en pok het gevoel dat er een misdaad was gepleegd in haar huis, veront rustte haar zeer. De hertog ging niet naar zijn slaap- kiamer. Het verlies van de familie- juweelen was een geweldige slag voor hem. Dat de misdaad had kunnen plaats vinden met zooveel bedienden in huis, raad waren de heeren M. Steijn Jr. en D. de Regt met kennisgeving af wezig. De voorzitter deelde o.a. mede, dat door het Burgerlijk Armbestuur behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten over 1929 100 gulden zal worden bijgedragen in de kosten van den geneeskundigen dienst en 100 gulden in de kosten verbonden aan het aanstellen van een wijkverpleeg ster. Voorts deelde hij mede, dat door Ged. Staten was goedgekeurd het in de voorgaande raadsvergadering ge nomen besluit tot verkoop van een stukje gemeentegrond aan P. Walra ven te Kwadendamme. De gemeente- begrooting 1929 werd den raad aan geboden in ontvang en uitgaaf ad f37.040,79, met een post van onvoor ziene uitgaven groot f861,61i/2. De plaatselijke inkomstenbelasting is daar bij uitgetrokken op f 10.500,— tegen f 10.000,— voor 1928. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming werd afwijzend beschikt op ver zoeken van de vereeniging voor Vreem delingenverkeer in Zuid- en Noord- Beveland en van de Zeeuwsche ver eeniging voor dialect-onderzoek om subsidies uit de gemeentekas. Aan A. Oele werd in verband met zijn nieuw te bouwen woning een stukje gemeentegrond afgestaan voor f 10, de hoop 's jaars. Besloten werd f5,— per strekkende meter van de desbetreffende suikerfabrieken voor de campagne 1928 te eischen voor het recht tot neergooien van suikerbie ten tegen den westelijken havendijk aan de haven alhier. Nog werd beslo ten de aangeboden gemeentebegroo- ting (dienst 1929) na den wettelijken termijn van ter visie-legging aan de raadsleden ter inzage aan huis toé te zenden. KRUININGEN. Voor kommies der directe belastingen en accijnzen slaag de de heer E. Houtman te Kruiningen. KRABBENDIJKE. Benoemd tot wijk verpleegster voor Krabbendijke en Waarde Mej. S. de Raad, thans ver pleegster in het Gasthuis te Goes. MIDDELBURG. Zondagmorgen ont moette een agent van politie te Mid delburg een man, die een dood kalf op een kruiwagen vervoerde. Des mid dags werd geconstateerd, dat het kalf geslacht was en werd de vleeschkeu- ringsdienst gewaarschuwd. Het ge slachte kalf werd in beslag genomen en weggevoerd en tegen den man pro cesverbaal opgemaakt wegens overtre ding der vleeschkeuringswet, in casu slachten zonder vooraf kennis te heb ben gegeven. Door de politie alhier is aange houden zekere C., wonende te St. Laurens, als verdacht van den diefstal van 650 eieren in een bergplaats van de Coop. Veilingsvereeniging „Wal cheren" aan het station. De man werd aan de justitie voorgeleid en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Vrijdagmiddag had op den tram singel te Middelburg een aanrijding was hem bijzonder onaangenaam. Den volgenden morgen vroeg ging hij naar Claverring en liet den inspecteur van politie wekken. Deze luisterde in ver bazing. Dat is een brutale daad geweest, zei hij. Mijn mannen zullen dadelijk komen als u dit wenscht, maar ik denk niet dat ze in een geval als dit van veel nut kunnen zijn. Ik zou u aanraden naar Scotland Yard te tele- grafeeren. De hertog volgde dezen raad op en nog vóór den middag was Mr. Barton, een van de bekwaamste Londensche detectives op de plaats van de misdaad. Dienzelfden morgen ontving Jennie Dane een brief van Charles Nesbitt, waarin hij haar vroeg het hem niet 'kwalijk te nemen dat hij niet geko men was. Hij schreef haar dat hij een telegram had ontvangen over een prachtige boerderij die in Groft te koop was en dat hij er dadelijk was heengegaan om te kijken. Hij hoopte dat de koop tot stand zou komen en zou dan dadelijk' terug komen om alles voor hun huwelijk in gereedheid te brengen. Deze brief troostte haar een weinig, maar ze trok zich de diefstal zoo vreeselijk aan van de juweelen, dat ze aan den brief minder aandacht ischonk, dan ze anders gedaan zöu hebben. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1