Gemengd NieuWs Allerlei. Onbewaakte overweg. Op den onbewaakten overweg aan den Dal- weg in de kom van Zeist werd gistermiddag vijf uur een vrachtauto van de stoom- wasscherij De Hoop te Amersfoort gegrepen door een tram-trein van de voormalige O. S. M. De voorzijde van de auto werd vernield, doch de chauffeur wist zich door een zijraampje uit de cabine te redden Het ontbreken van uitzicht was oorzaak dat de tram niet was opgemerkt. De postvliegtuigen naar I n d i e. Klokslag 6 uur gistermorgen is het eerste der 5 postvliegtuigen, bestemd voor Indië bestuurd door kapitein Koppen op Schiphol gestart. Dit historische feit is niet in de eenzaam heid voltrokken. Integendeel, vele honder den personen waren op Schiphol te zaïnen gekomen. Ook de burgemeester van Am sterdam, de heer W. de Vlugt, had door zijn aanwezigheid blijk gegeven van zijn groote belangstelling in de ontwikkeling van onze luchtvaart. Tien minuten vddr zessen werden de postzakken, die niet min der dan 276 K.G. aan post bevatten ongetwijfeld méér dan men verwacht had, in de H.N.A.F.A. geladen. De leden van den raad van commissarissen van de Ned Indische Luchtvaart M aalschappij, de heeren Delprat, Enthoven en Jacobson, alsmede de directeur, de heer Plesman, drukten de leden der bemanning de hand en wensch ten hun een goede reis. Het vliegtuig heeft de volgende beman ning le bestuurder kapitein G. A. Kop pen, 2e bestuurder kapitein E. T. Kengen en de vliegtuigkundige H M. van Herk Eenig passagier is de heer Zimmerman, hoofdredacteur van „d'Orient". Om zes uur precies werd de deur van de cabine gesloten en onmiddellijk daarop kwam er beweging in het vliegtuig. Zeld zaam mooi was de start. Na een korten aanloop kwam de eendekker los van den grond, waarop kapitein Koppen, die stuur de, het toestel in de linkerbocht omgooide om bij te draaien en onmiddellijk daarop vloog het eerste officieele postvliegtuig naar Indië boven de geestdriftig juichende menschen in ZO -richting weg Het duurde slechts enkele oogenblikken dat het vliegtuig uit het gezicht verdwenen was Het Ned. Correspondentie-bureau meldt dat het vliegtu g, dat gistermiddag te 2 uur te W eenen is aangekomen, heden bij zonsopgang via Sofia naar Constantmopel zou vertrekken, zonder tussohenlanding te Boedapest. IJzeren üustaaf weer thuis. IJzeren Gustaaf, de aapjeskoetsier, die een tocht van Berlijn naar Parijs en terug heeft gemaakt, is in zijn vaderland terug gekeerd, waar hem een enthousiaste ont vangst is bereid. De voorzitter van den bond van Ber- lijnsche bedrijfsautohouders overhandigde hem de oorkonde van het „Gustaaf Hart- mannfonds', waaruit behoeftige oude koet siers voortaan ondersteund zullen worden. Opstand in een opvoedings gesticht. In een opvoedingsgesticht te Eysses bij Villeneue sur Lot hebben dertig jongens op de speelplaats een ambtenaar, die toe zicht hield, aangevallen. Twee hielden hem stevig vast, terwijl anderen hem met een stuk bont op hoofd en rug sloegen. Een arbeider, die in de school werk zaam was, zag hetgeen gebeurde en trok aan de alarmschei, waarop alle ambtenaren toe kwamen loopeu en hun collega tracht ten te ontzetten, hetgeen eerst na een hevigen strijd met de jongens gelukte. Twee jongens trachtten te ontsnappen door uit een raam te springen, waarbij zich een ernstig verwondde Het schijnt, dat de opstand is toe te schrijven aan het verlangen van de jongens naar vrijheid. Een wonderlijk schoenmaker. In Lyon woont een schoenmaker, Gail lard, die over een sterke magnetische kracht beschikt. Eenigen tijd geleden be zocht Gaillard dr. Locard, een van de be kendste medische deskundigen in Frank rijk en toonde hem zijn gave om dierlijke weefsels voor ontbinding te bewaren, enkel en alleen door de aanraking met zijn handen. Onder de voorwerpen, die hij den medicus toonde was een stuk schaaps- vleesch, zoo hard als hout, dat geen tee kenen van ontbinding vertoonde en de versteende lichamen van een duif en een aal. Dr. Locard moest toegeven dat Gail lard in zijn handen een groote magne tische kracht bezat. Gaillard heeft eerst sinds December deze kracht in zich ontdekthij heeft thans zijn beroep als schoenmaker aan den kant gezet en tracht met zijn gave zieken te genezen Reeds heeft hij succes gehad met een morphinist en thans wil hij lijders aan kanker behandelen. Alvorens de be handeling toe te passen, moeten de patiën ten een bewijs overleggen dat zij bij een medicus zijn geweest, Openbare zwembaden. Twee Fransche doctoren, Bordas en Neveu hebben de aandacht van de weten schappelijke wereld gevestigd op het gevaar van zwemmen in openbare zwembaden, vooral gedurende het warme weer. Vol gens hen loopen menschen, die- daarin zwemmen groot gevaar om niet alleen huidziekten op te doen maar veel ernstiger infecties te krijgen. In een zwembad vonden zij de bacillen van een oogziekte, die totale blindheid ten gevolge heeft. Teneinde aan hun be weringen grootere kracht bij te zetten, hebben zij van twee lappen wit flanel gebruik gemaakt Het eene hebben zij gehaald door gewoon badwater; dit bleef helder. Het andere haalde zij door het water van een openbaar zwembad en dit kwam er uit, bedekt met een geleiachtige substantie, welke te vergelijken is met een der culturen, waarin mannen van de wetenschap microben kweeken voor onder zoekingen. In het bad in quaestie dat 2300 kub. voet water bevatte, baadden dagelijks 200 menschen; het water werd slechts ééns per week ververscht 1 Voedselvergiftiging. Onlangs deed zich te Londen een alar- meerend geval van voedselvergiftiging voor, waarvan 10 meisjes de slachtoffers waren. Dit geval heeft een aantal doctoren aan leiding gegeven, de huismoeders tegen het gevaar van bedorven vleesch ie waarschu wen, dat zich tijdens het warme Septem berweer meer dan eens heeft voorgedaan Vooral bij warm en drukkend weer (het behoeft geen groote hitte te zijn) krijgt men licht gevaarlijke bacteriënontwikkeling in het voedsel, waardoor dit bederft en het gebruik ervan gevaarlijk, ja doodelijk kan zijn. Men moet dus uiterst voorzichtig zijn met voedsel waaraan maar eenigszins een luchtje is. Een goede neus is in dit geval naar het schijnt, een betrouwbaarder gids nog dan de smaak. En levensmiddelen, uit dierlijke bestand- deelen (vleesch, enz.) bereid zijn in den regel veel meer aan bederf onderhevig dan uit plantaardige bestanddeelen bestaan de voedingsmiddelen (groenten enz Voor al met worst, hoofdkaas en dergelijke din gen zij men voorzichtig. Drie generaties. In het Bretonsche dorp Lacmariaquer dezer dagen een merkwaardig familiefeest gevierd van de familie Rohelles, waaraan het geheele dorp deelnam een gouden bruiloft, een zilveren bruiloft en een trouw partij. In de kerk, uit de elfde eeuw, die geheel met bloemen versierd was, werd eerst een godsdienstige plechtigheid ge houden daarna werden op het dorpsplein dansen uitgevoerd, waarbij het gouden bruidspaar op de muziek der Bretonsche pijpen voordanste. Een feestmaaltijd met tweehonderd gasten besloot den dag. De gouden bruidegom, die in de tachtig is, was vijftig jaar gemeenteraadslid en verzorgt nog steeds zijn tuin, terwijl zijn vrouw eiken dag drie K.M. wandelt om de melk te halen. Vernet's kus in den tunnel. De beroemde Fransche schilder Horace Vernet reisde eens van Versailles naar Parijs en kwam toevalligerwijs in een coupé met twee zeer leelijke en onsympathieke Engelsche dames. Steeds wanneer zij dach ten, dat Vernet 't niet bemerkte, namen zij den schilder op zeer onbescheiden wijze op en zeiden elkaar in hun eigen taal haar meening over den Franschman. Stel lig geloofden zij, dat wanneer zij Engelsch spraken, zij opmerkingen mochten maken, die voor haar medereiziger zeker allerminst vleiend waren. De oude schilder amuseerde zich echter kostelijk, maar was te veel heer, om op eenige wijze te laten merken, dat hij notitie nam van 't gesprek zijner medereizigsters. Toen de trein kort daarop door een tunnel ging, boog Vernet zich een weinig voorover en drukte een klap. penden zoen op zijn eigen hand. De trein reed nu weer buiten den tunnel en schelmsch keek Vernet de beide dames aan, die elkaar er wederkeerig van be schuldigden een kus te hebben gekregen van den vreemden heer. Toen de trein de plaats van bestemming bereikt had, stond Vernet op, hielp zeer geJant zijn beide reisgenooten uilstappen en terwijl bij zijn hoed afnam, sprak hij met een diepe bui ging in zeer conect Engelsch Vaarwel, dames. Nooit zal zich voor mij de gelegenheid voordoen te vernemen, wie van u beiden zoo lief was, mij in den tunnel zoo hartelijk te omhelzen. De man die dieven ruikt. Onlangs bevatte een New-Yorks blad de mededeeling, dat zich in een groot he lingsproces een man had aangeboden, die het gestolen goed door middel van zijn neus, d.w.z, van zijn reukzin, wilde op sporen. De man werd uitgelachen en naar huis gestuurd. Maar was dit voorstel wer kelijk zoo belachelijk P In het geheel niet Met groote stelligheid is vastgesteld, dat ieder van de vijf menschelijke zintuigen bijzonder kan worden ontwikkeld en ge scherpt. Bij de meeste menschen echter is de reukzin slechts zeer matig ontwikkeld, oo b.v. bij enkele Indianen- en neger stammen. Ook bij enkele Europeanen heeft het reukorgaan bijzondere qualiteiten Een voorbeeld daarvan was de zoogenaamde „dievenruiker van Breslau", die in het jaar 1850 de rechtbanken aldaar bezig hield. Met deze man gebeurde het volgende; een schaapherder uit de buurt van Breslau, was uit een goed gesloten kast een sim gelds ontstolen. Om dit geld terug te krijgen en den dief op te sporen, deed hij een beroep op de diensten van een daglooner, die de reputatie van «dieven- ruiker" had. De wonderman kwam, rook aan de kast, doorzocht snuffelend geheel het huis en vond eindelijk het geld, dat in een lederen zak in den tuin was begraven. De lucht aan dezen zak hielp hem ver volgens op het spoor van den diefde dochter van den bestolene zelf bleek de schuldige te zijn. Het meisje wilde echter de beschuldiging niet op zich laten zitten en op deze wijze kwam het voorval ter kennis van de autoriteiten, die nu van hun kant den „dievenruiker" wegens be drog en beleediging vooi de rechtbank brachten. Bij de behandeling van de zaak bleek echter, dat de beklaagde goed had geroken. Om echter ook de rechtbank zelf verdere bewijzen van zijn bekwaam heid te geveu, zette hij een proefruikerij op touwalleen afgaande op den reuk wees hij van iederen rechter de hoofd bedekking met verbluffende juistheid aan. hij zocht den eigenaar van een portefeuille onder de aanwezigen op, enz. Op de vragen van de medische des kundigen antwoordde hij, dat hij reeds als jongen personen aan hun aroma had kunnen ouderscheiden, alsmede de voorwerpen, die zij hadden aangeraakt. Met de jaren wa- deze capaciteit nog toegenomen en zoo had hij van het opsproreu van vermiste dingen allengs een zaakje gemaakt. Daarop werd de „dievenruiker* vrijgesproken Maar het gelukkig voor hem afgeloopen proces zou toch het begin van zijn verderf worden. Zijn reputatie verschafte hem na melijk een uitgebreide clientèle, hij ver kreeg zonder moeite veel geld, gaf zich over aan den drank en werd door een val op het achterhoofd zoo ernstig gekwetst, dat bij spoedig stierf. Maxim Gorki, de kannibaal. De Russische schrijver Maxim Gorki is vegetariër. Onlangs moest hij deelnemen aan een diner. De gastvrouw wilde hem op alle mogelijke manieren aansporen, och vooral van de verschillende vleesch- schotels te gebruiken. Eet u geen kip? vroeg zij. Dank u zeer, was het antwoord. Die ham is vooitreffelijk, klonk het even later, bedien u er toch van. Neen, dank u, antwoordde de schrijver. Wilt u niet een stuk roastbeaf hebben drong de gastvrouw een oogen- blik later weer aan. Werkelijk niet, dank u beleefd. Maar van dit heerlijke lamsvleesch moet u toch iets eten, besliste de vrien delijke dame. Toen was Gorki's geduld ten einde. Mag ik u opmerken, klonk het driftig, dat ik, wanneer ik eens een enkele maal vleesch belief, menschenvleesch eet en dan nog alleen rauw. De geschiedenis vermeldt niet, of me vrouw verder aandrong. Een geheele bibliotheek gestolen. Dat er eenige werken aan een groote bibliotheek of boekerij ontstolen worden, komt helaas niet zoo heel zelden voor. Maar, dat dieven er in slagen een geheele bibliotheek te verduisteren, mag zeer zeker wel als iets eenigs op dit gebied worden aangemerkt. In Weenen verschijnt een nieuw tijdschrift voor boekenliefhebbers „Philobiblon" en dit tijdschrift doet de mededeeling, dat in deu loop van den tijd niet minder dan 26000, voor htr meerendeel wetenschappelijke werken uit de bibliotheek te Sebastopol zijn ont vreemd, Het ontbreken van zooveel boe ken kon natuurlijk aan de aandacht van de bibliothecarissen niet ontgaan. Langen tijd zocht men naar de daders zonder hen echter op het spoor te kunnen komen Een flink optreden van geïnteresseerden bij de bibliotheek heeft nu aan het licht gebracht, dat de daders geëmployeerden van de instelling waren, die systematisch de boeken aan het instituut onttrokken Bij karrevrachten werden de ontvreemde werken naar de markt gebracht, waar zij aan de kooplieden van de hand werden gedaan, die de boeken als pakpapier ge bruikten. Steekmuggen. Jaarlijks met de warme dagen treedt ook de muggen- en vliegenplaag weer in Van de muggen zijn alleen de vrouwtjes de boosdoeners; zij zijn in het bezit van een steekinstrument, door hetwelk gifthou dend speeksel in de wonde terecht komt. De vrouwelijke mug heeft bloedvoedsel noodig om zich te kunnen voortplanten. Voedert men vrouwelijke muggen met bloesem-essence, het voedsel, waarvan de mannetjes leven, dan kunnen zij wel in leven blijven, maar zijn niet in staat, na komelingschap voort te brengen. Onder zoekingen vaD Schaudinn hebben aange toond, dat de giftige uitwerking van het speeksel bij bepaalde muggensoorten tot stand komt, doordat een in de „voorraad maag* gevormde chemische verbinding aan het speeksel wordt toegevoegd. De grootte van de muggen houdt geen ver band met de kracht van hun steken er bestaat een soort muggen, die slechts 2 m.M. groot zijn, maar zij steken zoo intens dat men nog dagen lang jeuk bespeurt. De gevreesde kriebelmug is niet veel grooter, maar menschen en dieren vluchten voor deze muggen, omdat hun zeer pijn lijke steken, wanneer deze dieren in massa optreden zelfs doodelijk zijn. Onder de vliegen, die in den zomer optreden, zijn er maar betrekkelijk weinig die met stekende mondwerktuigen zijn toegerust. De gewone kamervlieg, hoeveel zonden zij ook op haar geweten heeft, behoort daar niet toe. Daarentegen kan een diertje, dat op de gewone huisvlieg als twee druppels water gelijkt, zeef on aangenaam zijn, namelijk de kuitenprik kep, die aldus genoemd wordt, omdat hij zich bij voorkeur op de beenen van men schen en dieren vastzuigt Deze steekvlieg maakt het voornamelijk paarden en run deren zeer lastig, daar deze vlieg zeer van de warmte houdt, die men in de stallen aantreft. Beide geslachteu zuigen bloed, maar de vrouwtjes zijn het gevaarlijkst. Gedurende het warme jaargetijde zoeken zij om den anderen dag een slachtoffer eerst in den herfst wordt hun behoefte aan voedsel minder. Korte rokken noodlottig voor de acoustiek. Zoo op het eerste moment zou men de bewering, dat korte rokken een slech ten invloed op de acoustiek tfifoefenen, voor pure nonsens houden. Toch schijnt dit inderdaad niet zoo gek te zijn, Al thans wanneer men het volgende voor beeld gelooven mag. Men had in Londen n.l. opgelet, dat de acoustiek in Albert Hall, de bekende groote concertzaal/hoe langer hoe slechter werd. Ingenieurs en experts op dit gebied werden aan het werk gezet om de oorzaak van dit euvel op te sporen. Zonder resultaat totdat...., een van de ingenieurs op het idee kwam, dat de tegenwoordige dameskleeding er wel eens schuld aan zou kunnen hebben. Vroeger, zoo redeneerde hij, droegen de dames wijde en lange kleeren en in d.en overvloed van stof werd het geluid vol doende geabsorbeerd. Nu echter 'de «ia- mesjaponnen uit niet ineer dan het hoog noodige bestaan, is als het ware de bekleeding van de zapl voor een goed deel weggenomen en heeft het geluid veel te veel vrijheid voor den bouw van de zaal. Men ging op deze stelling ;n en be kleedde nu de zaal met vilt en een zekere stof die gewoffien wordt uit suikerriet. Inderdaad schijnt de bewuste ingenieur het aan het rechte eind ba hebben, ten minste de acoustiek verbeterde onmid dellijk en men kan de concerten, die het publiek aangeboden worden, weer genie ten, zonder zich te ergeren aan een hin derlijke écho. WETENSWAARDIGHEDEN. Er zijn op de geheele wereld meer dan 200 millioen Mohammedanen, waarvan ongeveer de helft onder Engelsche regee ring leven. Toen eenige jaren geleden in Oosten rijk de inflatie-periode eindigde, kwamen de portemonnaies weer in gebruik. Maar onder de jongeren waren er verscheidenen die zoo'n gebruiksvoorwerp niet kenden, want het geld droeg men in een acten- tasch. In 1928 verkocht België 860 ton Duit- sche marken aan een lompenkoopman. Van 1901 tot 1922 is het suikerver- bruik in ons land van 12.84 K.G. per hoofd gestegen tot 25.70 K.G. per hoofd. Een statisticus heeft onlangs vastgesteld dat er op de wereld 10.000 verschillende beroepen bestaan. Als iemand in zijn posi tie geen succes heeft, kan bij dus een keuze doen uit 9999 andere beroepen. Algerië en de Argen'.ijnsche republiek zijn de eenige landen op de wereld, waar meer paarden zijn dan menschen. Ieder menscb heeft 2 ouders, 4 groot ouders, 8 overgrootouders, 16 bet over grootouders, 82 voorouders in den 5deü graad, 64 in den zesden graad, 128 in den zevenden, 256 in den achtsten, 512 in den negenden en 1024 in den tienden graad. In den zestienden graad heeft ieder reeds 65 582 voorouders. Zestien geslach ten nemen een tijdruimte van ongeveer 500 jaar tn. Er zijn 17 metalen, die meer waarde hebben dan goud. Het snelste oorlogsschip van de wereld is een Franseb oorlogsschip, de „Duquesne*. Nederland is thans door de lucht ver bonden met 60 buitenlandscbe plaatsen. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 13 Sept. 1928. Exportveiljng TomatenA f 10. B f 7. C ff 830 en CC f2,20 per 100 K.G. Kleine veiling. PEREN; Beurré Hardy f 18 a f31, Beurré de Me rode f 11 af 19, Beurré Superfin f24, Beurré Lebrun f 17 a f20, Beurré Wilholm'na f 11 a f 14, Beurré Chaudy f21, Beurré tl'Anemberg f 14 a f22, Beurré van der Ham f 14 a f 18, Beurré Durandeau f 9 a f 16, Beurré Clairgeau f 11 a f 18, Triumpbe de Vicn- ne f22 af 33, Spaansche Wijnperen f20 a f24, Maagdeperen f 13 a f 17, Bonne Louisse d'Avranches f21 a f35, Cons, a la Cour f8 a f 12, Soldat Laboureur f 10 a f 16, Calabasse Carafon f 13, Williams Duchess-' f 10 a f 18, Blanke Jutteperen f 13 a f 15, Lange Perzikperen f 13 a f 18, Ronde Perzikperen f9 a f 12, Marguerithe Mardlat f 16 a f26, Bon Chretien Williams f 14 a f 16, President Roosevelt f 13 a f 18, Souvenir de Con gres f 14 a f 16, Maria Louisse f 10 a f 12, Des deux Sou.rs f 11, Nouveau Poi- teau f 10 a f 14, Comtesse dc Paris f 10 a f 12, Peren zonder zaadhuis f7 a f 11, Duifjesperen f9 a f 11, Prognose Proli- fix f 16, Vijgeperen f 16 a f 18, Berga motten f8 a f 11Trosjesperen f 8, Schellebelien f 10 a f 12, Pondsperen f 7 a f 10, Afval- en Kroelperen f 1 a f7, alles per 100 K.G. APPELS: Transperanie de Cronecls f22 a f38, Signa Tillish f22 a f26, Mank's Codlin f 17 a f24, The Queen f 19 a f 22, Cox Pomona f 16, JBurg- harts Reinetten f 13, Bauman's Reinelten f 13 a f 14, Landsbergier Reinetten f 13, Oranje Reinetten f 16, Salonka f 15, Ster- appels f 18 a f 28, Jacques Lebel f 13 a f 18, Bismarck fll a f 15, Notarisappel f 16, Lemoenappels f 22, Bramley Seed ling f 13, L. G. CalviUe f 13, Codlin Keswick f 12 a f 13, Hondsmuilen f 14, Clasieappels f 8 a f 10, Groninger Kroon f 12 a f 15, Ganzerodes f 15, Roode Rib- beling f 15 a f 20, Zoete Herfstappels f 17, Zoete Armgaarde f 13, Afval- en Kroetappels f2 a f 10, alles per 100 K G PRUIMEN: Roode Eierpruimenf53 a f55, Reine Claude Violette f41, Kwet sen f 17 a f22, alles per 100 K.G. DIVERSEN: Tomaten f2 a f9. Bramen f31 a f 32, Snijboonen fll a f 18, Wagenaars f8, Perfeclbo-onen f 12 a f 19, Rentegevers f 15 a f 18, Dubbele Princessen f 12, Groene boonen f 10 a f 13, Gele boontjes f5, alles per 100 K.G., Meloenen f 16 a f 40, Komkom mers f3 a f 4, Augurken f0,16 a:f 0,40, Bloemkool f3 a f21, Roode kool f6, Savoye kool f 2 a f 7, alles per 100 stuks. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. September: 18 Goes, woon- en winkelhuis met erf, Matthijs. 19 Borssele, inspan, Verbist. 19 Verseke, boeren-inpan, de Kok. 20 Driewegen, hofsteedje met boom gaard, land- en tuinbouwgereed- schappen, huish. goederen, Oele. 21 Kloetinge, beestiaal, de Kok. 26 's Heerenhoek, inboedel, Pilaar. 26 Goes, vendutie, de Kok. 28 's Heer Arendskerke, bouw- en weilanden, van Dissel. 28 Kloetinge, bouw- en weiland, van Dissel. 28 Driewegen, weiland, van Dissel. 's Heerenhoek, verpachting bouw land, Verbist Wolphaartsdijk, woonhuizen en boomgaard, Pilaar. October: 3 Nisse, verpachting bouw- en wei landen, Pilaar. 3 Krabbendijke, koemelkers-inspan, de Kok. 10 Ellewoutsdijk, weiland en zijkant weg, Beth. 31 Goes, verpachting bouw- en wei landen, Pilaar. 31 Nisse, verpachting bouw- en wei landen, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. September: 14 15, 16 en 18, Landbouw-Bioscoop, „De vrijbuiter". 14 15, 16 en 17, Bioscoop Slot Os- tende, „Droomkoninkje". 29 Schuttershof, De Ver. Schouwspe lers van Amsterdam, „Prulletje", blijspel in 3 bedrijven van J. A. H. Abeleven. AANBESTEDINGEN. September: 2(4 Goes, aanbesteden 3 woningen, S. de. Koning.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 3