geneesten venfttaait de huid Grinnik-Pilletjes Kunst. Koloniën Binnenland Dienstbode: „Daar is mijnheer Fla ter om U te bezoeken, juffrouw". Bakvisch: „Flater? Flater? Ik kan mij den naam niet herinneren. Kijk eens bij de portretten en haal hem er dan uit, wil je?" De vrouw vertelde 's morgens aan den boer, dat het den afgeloopen nacht nogal danig had gestormd. Waarom heb je mij dan niet gewekt, maakte hij haar een standje, je weet, dat ik niet slapen kan als het stormt. „Is mijn buurvrouw ook niet een klant van u?" vroeg mevrouw Bak ker aan haar manicure. „Och, eigenlijk is ze maar een hal ve klant", antwoordde het jonge meis je met opgetrokken neus. „Ik behan del alleen haar rechterhand maar.de linker kan ze zelf knippen Zakenman (tot sollicitant): Je kunt die betrekking wel krijgen, tenminste als je dubbel boekhouden kentj SollicitantDubbel boekhouden? Wel, in m'n vorige betrekking hield ik een driedubbele boekhouding. Een voor m'n patroon met de werkelijke winst, één voor den stillen vennoot met weinig winst en één voor de be lasting met heelemaal geen winst! Goeden dag, mijnheer de agent. Hoe kan je weten, dat ik agent ben, als je blind ben? Omdat mijn hond bromt. Dat was erg naar voor u, dat u uw derden man verloor! Ja, als ik mijn vierden verlies, zal ik het niet overleven! Postbode (die een blauwtje heeft ge- loopen): ,,'t Is toch wel hard! Alsof 't nog niet erg genoeg is, dat ze me de bons heeft gegeven, moet ik haar ook nog de minnebrieven van mijn medeminnaar brengen!" Professor in de scheikunde: „Wat is As2 0.3?" Student: „Eh h'm eh ik kan er niet op komen en 't ligt mij op de tong Professor: „Dat spijt me dan voor u.. Het is arsenicum!" De gids, die een gezelschap vreem delingen door de stad leidde, wees op een groot gebouw. „Dit hier", zei hij, „is het museum. Maar wij kunnen er nu niet in. U zult moeten wachten. Er mag daar niet gerookt worjdén". „Wij rooken immers niet", merkte een der toeristen op. „Maar ik rook", zei de gids kalm. aan den Blauwen Nijl kunnen hernieuwen. Daardoor hebben de Italianen de moge lijkheid in de band gekregen, om een groot gedeelte van den watertoevoer naar Egyp te' af te leiden en op die man,er in geval van een conflict met Engeland gebruik te maken van een verschrikkelijk wapen. De gedachte alleen al, dat er kans bestaajil: Egypte in de handen der Italianen, heeft het Foreign Office klaarblijkelijk verrast. De vraag wordt nu gesteld, hoe de situatie van de buitenlandsche poli 'Jek van Italië zal worden na de verandering in de Engelsche politiek. Reeds het En- gelsch-Fransche optreden in Sofia wegens Macedonië wordt beschouwd als een uit werking van de nieuwe Entente Cordia.e. daar het ten slotte tegen Italië is gericl-l en Joego-Slavië ondersteunt. Op hetoogen blik schijnt dus Belgrado de Balkan-part ner van de Entente Cordiale, van Londen en Parijs. Er kan ook mee worden gere kend, dat in afzienbaren tijd. Frankrijk wel nauwelijks de Ilaliaansche wenscben in Tunis zal vervullen en de grens van Zuid-Lybië regelen. Onder deze omstan digheden is er ook geen sprake van, dat de koloniale mandaten ten gunste van Ita lië zouden worden veranderd of opnieuw verdeeld. lln politieke kringen in Rome wordt overwogen, hoe Italië dezen stoot van Engeland zou kunnen paree,-en. Er wordt vooral gesproken over een intiemere ver houding met Duitschland, wat door vele Italiaansche- kringen wordt gewenscht. Verder worden er geruchten gehoord over de oprichting van een Duitsch- Italiaanseh-Russisch blok, waarbij men rekent op den steun van de Amerikaan- sche diplomatie. Ontruiming van 't Rijnland. De „Daily Telegraph meldt, dat de onderhandelingen over de on'.ruim:ng1 van het Rijnland te Genève volgens inLchtin- gen uit goed ingelichte kringen een gunsti ger verloop zullen hebben, dan Dinsdag avond verwacht werd. Lord Cushendun, die de leiding van die onderhandelingen overgenomen heeft, heeft den Duitschen rijkskanselier op diens ver klaring, dat Duitschland juridisch en moreel recht heeft op een ontruiming van het Rijnland, geantwoord, dat een behan deling van deze kwestie pp zuiver juridischen basis waarschijnlijk niet tot een oplossing zou leiden. De benoeming van een commissie om een onderzoek in te stellen naar de oplossing van deze kwestie wordt door alle betrokkenen als de beste methode aangezien1. Het voorstel daartoe gaat van lord Cushendun uit. De Geneefsche correspondent van de Daily Herald" meldt iintusschen, dat bij de Woensdag gehouden besprekingen over de ontruiming van'het Rijnland de Duitsche rijkskanselier Muller voorlezing heeft gedaan van een op 16 Juni 1919 te Parijs tusschen Wilson, Clemenceau en Lloyd George gemaakte en door hen onder leekende overeenkomst, welke kor ten tijd geleden door het Amerika,ansche lid ter vredesconferentie Baker werd ge publiceerd. In deze overeenkomst ver plichten zich de geallieerden tot een vroegere ontruiming van het bezette ge bied, wanneer Duitschland bevredigende bewijzen voor de nakoming van zijn ver plichtingen zou geven. De „Daily He rald" bevat dan een uittreksel van deze geheime overeenkomst, waarin o.a. staat: .jWanneer Duitschland op een vroe- geren datum het bewijs levert van zijn goeden wil en voldoende waarborgen geeft voor de nakoming van zijn ver plichtingen, dan zijn de betrokken geal lieerde regeeringjen bereid tot eten over eenkomst over de vroegere beëindiging van de bezetting te gprakem." Jackie Coogan als acteur. In November zal Jackie Coogan, die thans 14 jaar is, met zijn vader in een revue optreden in het Paladium te Lon den, waar hij een gagje van 1000 pond zal ontvangen. 4 Een onderwijzer vermist. De heer G. E., vroeger onderwijzer te Serang en daarna te Tasikmalaja en vervolgens wegens zenuwziekte te Ban doeng overgeplaatst, was eenïgen tijd geleden met binnenlandsch verlof ge gaan, maar hij is den dag, waarop hij weer in dienst moest treden, niet te ruggekeerd. Gevreesd wordt, dat hem een ongeluk is overkomen, omdat hij zich den laatsten tijd wat zonderling gedroeg. Het departement van onder wijs heeft aan het bestuur van Serang inlichtingen verzocht. De naspeuringen van de politie hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. Knoeierijen in een sportvereeniging. Het „Soer. Handelsblad" maakt mel ding van een rumoerige vergadering van de Sportvereeniging Soerabaja, waarin besloten werd den voorzitter den heer J. A. Thies, die onlangs met verlof naar Europa vertrokken is, als zoodanig af te zetten. Aanleiding hier toe is ondermeer, dat er geen boeken zijn te vinden, terwijl evenmin bekend is, waar de kasgelden zijn gebleven. Volgens mededeeling van een der le den is het jaarlijksche voordeelig sal do van de vereeniging op 15 tot 20.000 gulden te schatten. Besloten werd de tusschenkomst van de Justi tie in te roepen. Ter Hall en het .Dorus R ij kersfonds. Dc heer Henri Ter Hall heeft een open brief aan he! hoofdbestuur van bie! Dorus Rijkersfonds gericht, waarin 'hij tracht de grieven te weerlogjgien, tegen zijn beleid als voorzitter geuit, welke hem noopten, ontslag uit deze functie te nemen. I In verband met de door hem in het Vaderland van 19 Juli j.l. beloofde na dere uiteenzetting, brengt de heer Ter Hall de door het hoofdbestuur geuite grieven punt voor punt naar voren en doet na ieder punt zijn verweer volgen. Zie hier in het kort, waarop dit verweer neerkomt! Het hoofdbestuur betreurt de houding van den voorzitter t.a.v. de regeling, der begrafenis van Dorus Rijkers. Ik heb mij er ten sterkste tegen ver zet, zegt de heer Ter Hall, dat de verte genwoordigers van het gemeentebestuur zouden spreken vóór de rijksvertegen woordigers, aangezien mi. een vertegen woordiger van het land gaat voor dien van een stad. Dat ik het woord zou voe ren, vóór den. vertegenwoordiger van da gemeente, achtte ik billijk, omdat het fonds voor Dorus veel meer gedaan heeft dan de gemeente Den Helder. Waarin de opdrijving dier begrafenis kosten bestaat, is mij niet duidelijk. Het verwijt, dat ik door mijn eigen machtig -optreden alle overleg met het gemeentebestuur zou hebben afgesneden, heb ik reeds in het ingezonden stuk in het Vaderland weerlegd." l.De houding door den voorzitter her haaldelijk aangenomen, alsof hij het Do rus Rijkersfonds was. „Ik heb, antwoordt de heer Ter Hall, ©enige malen het initiatief genomen tot handelingen, waaruit voordeel voor het fonds Icon voortvloeien, zonder voor af met alle hoofdbestuursleden overleg Ie plegen. Dit gesch'edde echter nimmer uit geringschatting. Mijn gewoonte door tastend op te treden, deeld zich dan gelden en ik vergat dan wel eens den formalistischen weg te volgen. Dit was echter bijna nimmer bet geval t.a.v. dein secr.-penningmeester van het fonds. Dat ik, door te ijveren voor het fonds, op den voorgrond ben gfeVeden, zóö dat publiek en pers het fonds en mijn persoonlijkheid vereenzelvigden, is net mijn schuld en daartoe heb ik ook nimmer mijn medewerking verleend. Hoe dit ook zij, nimmer is hieruit na deel voor het fonds ontstaan. De hoog® kosten der verjaarscirculaire, en de uitgave van boekjes, door den voor zitter geschreven en zonder voorkennis der bestuursleden in den handel ge bracht. „De verjaringscirculasres, aldus de heer Ter Hall, hebben het fends, na aftrek van alle kosten, ruim f2700 rijker gemaakt." „.De reisherinneringen ten bate van het fonds verspreid, gaven een voordeelig saldo van f 1000." De wijze, waarop de heer Ter Hall zijn ondernemerschap van publieke \erma- kelijkheden vereenzelvigt. „Als ondernemer van een publieke ver makelijkheid was ik, zegt de heer Ter Hall, in staat duizenden circulaires van het fonds te verspreiden. En nimmer is voor deze reclame eeaige vargpeding .ge vraagd." 1 Zeer onaangenaam en grievend noemt de hear Ter Hall ten slotte het verzoek om zijn echtgenoote buiten de fondszaken te houden, na alles wat zij voor het fonds gedaan heeft. Dit vindt hij onbeleefd en ondankbaar. K r u i s g e s p r e k k>e n. Op de Koloniale Afdeeling der Ne- derlandsche Jaarbeurs te Utrecht zijn weder kruisgesprekken met Indië gevoerd. Nadat een aantal Aneta-bench'en waren gepubliceerd, welke door middel van kop telefonen door plm. 90 menschen konden worden geboord, sprak de Belgische ge zant met den Belgischen consul-generaal te Batavia, welk gesprek gevolgd werd door een kruisgesprek van den heer Gla- ser, handels-attaché bij de Franscbe lega tie te 's Gravenhage, met den Franschen handelsattaché te Batavia. Be de gesprek ken gelukten uitstekend. Daarna volgde een serie particuliere kruisgesprekken. Het mooie weer van September. De filiaal-inrichting van het K. N. M. I. te Amsterdam meldt: De eerste dekade van September is een waardige voortzetting geweest van den zonrijken zomer van 1928. De zonneschijnmeter in den Hortus Bo tanicus registreerde in deze 10 dagen niet minder dan 1041/2 uur zonne schijn. Hoe groot dit getal is, kan men opmaken uit het feit, dat het ongeveer 2 maal zoo groot is als het normale aantal en dat bijv. in 1925 <je heele maand September (100 uur) minder had dan thans 1 enkele dekade. Omtrent de warmte, die Zondag aan het onweer vooraf ging, zij nog vermeld, dat ongeveer dezelfde maxi mum-temperaturen (Amsterdam had 28.6 gr. C„ de Bildt 29.6 gr. C.) in 1926 nog later in de maand zijn voor gekomen, n.l. op den 20sten. Niette min is een dergelijke hitte in dezen tijd van het jaar een groote uitzon dering. Generaal Snijders naar Indië Gep. generaal C. J. Snijders zal zich Woensdag 19 September naar Genua begeven en vandaar per m. s. „Chrïstiaan Huygens" naar Batavia rei zen, teneinde gevolg te geven aan de uitnoodiging van de Nederlandsch- Indische Vereeniging voor Luchtvaart om de opening der Iuchtverkeers- diensten op Java te komen bijwonen. Deze opening zal vermoedelijk in de tweede helft van October plaats vin den. De generaal denkt ongeveer een maand in Ned.-Indië te vertoeven. Wat is een werk-forens? De burgemeester van Woudenberg laat dagelijks zijn kinderen per auto naar school brengen te Zeist. De auto wordt bestuurd door den chauffeur van den burgemeester Heeckeren. Wat deed nu de gemeente Zeist? Deze 'redeneerde: de chauffeur van den burgemeester komt meer dan 90 da gen per jaar te Zeist de kinderen per auto brengen. Wij, gemeente Zeist, slaan hem dus aan als „werkforens" daar hij immers meer dan negentig da gen per jaar te Zeist komt „werken". De burgemeester van Woudenberg vond dit geval nog al kras en merkte >n zijn gemeenteraad op, dat een dus danige toepassing niet de bedoeling kan zijn van de forensenwet. Op die manier, meende hij, kan men een dienstmeisje, dat vaak in een andere gemeente boodschappen moet doen, ook wel als „werkforens" aanslaan. Mitsdien stelde hij den gemeenteraad voor dit geval aan het oordeel van Gedeputeerde Staten te onderwerpen. Met dit voorstel ging de Woudenberg- sche raad accoord. Insluiper. De politie te 's Gravenhage heeft een scharenslijper, den 37-jarigen S. M. uit de Van Boecopstraat aange houden, die er zijn werk van maakte, in de keukens van woningen in te sluipen en geld te stelen. Zoo was hij dezer dagen betrapt door een dienstmeisje, toen hij zijn slag tracht te slaan in een perceel aan de Corn. Speelmanstraat 28. Het gelukte den man intusschen nog, de vlucht te ne men, na een worsteling met de keu kenprinses, die hem den uitweg had trachten te belemmeren. Toen van dit geval bij de politie aangifte werd ge daan, heeft deze aan het dienstmeisje het portret getoond van den scharen slijper, die in Juni uit de gevangenis was ontslagen. Het meisje herkende den man op het portret onmiddellijk, waarna zijn arrestatie spoedig volgde. De aangehoudene wordt voorts ver dacht van soortgelijke insluipingen in 4 of 5 andere huizen. Landverhuizers naar Canada De president van de Canadeesche Na tionale Spoorwegen, Sir Henry Thornton, is Dinsdag op zijn reis door Europa in de Residentie aangekomen en heeft in een persconferentie het doel van zijn komst uiteengezet. Hij wil kennis maken met verschillende autoriteiten en de verkeers. en emigratievooruitzichten bespreken. Hij had reeds, naai hij vertelde, den minister van Arbeid ontmoet, alsmede de heeren J. Kalff, Jid der directie van de Nederlandsche Spoorwegen en W airave Boissevain, president van de Emigratie- centrale Holland. Wij willen de landen helpen, die met overbevolking hebben te kampen en nuttig voor deze landen zijn door emigratie naar Canada, zoo zeide Sir Henry. Wij hebben gaarne Hollanders, omdat zij bekend zijn als vlijtig, arbeidzaam, ordelievend en godsdienstig. Er zijn groote mogelijkheden voor emi granten naar Canada, dat grooter is dan de V. S. en eigenlijk een continent op zichzelf vormt, doch slechts iets meer dan negen millioen inwoners telt. In de eerste plaats, zoo vervolgde de heer Thornton, is Canada landbouwlandde tarweoogst van dit jaar bedraagt 515.000.000 bus hels. Maar ook neemt de productie van delftstoffen geregeld toe Op het oogeu- blik is Canada het derde goudproducee- rende land en wellicht zal het binnen eenige jaren het eerste zijn. Voorts wees hij op de industrieele ontwikkeling van Canada. Het water is een goedkoope be weegkracht. Ook stelde de heer Thornton de be- teekenis in het licht van de nationale Canadeesche spoorwegen, die aan den staat behooren. Landbouwers kan Canada ge bruiken, maar nog geen industrie-arbeiders Wanneer de beteekenis van de industrie toeneemt, aldus Sir Henry, kan deze toe stand zich natuurlijk wijzigen. Emigranten die naar Canada trekken moeten inderdaad willen werken en zich opofferingen willen getroosten. Er is geen plaats voor mensehen, die geen arbeids- lust hebben. De heer Thornton zeide dit met nadruk en voegde er aan toe, dat zij, die willen werken, zeker kans van slagen hebben. Keunis van de Engelsche taal is niet noodig, doch natuurlijk wel ge wenscht. Zondagrust boven alles. De gezant van Uruguay toefde in het laatst van Augustus jl. op de Eriesche wateren, schrijft het ,.Hbld». Zondag 28 Augustus was hij de brug te Warns genaderd doch vond den door tocht versperd, daar de gemeenteraad van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, onlangs had besloten, voor deze brug de Zondagssluiting in te voeren. De gezant vroeg toen aan den burge. meester doorlating, daar hij 's avond nog te Amsterdam moest zijn voor een conferen tie met een regeeringspersoon. De burgemeester adviseerde toen den brugwachter de brug te openen, die dit advies opvolgde. In deraadsvergaderingwerd deze quaestie ter sprake gebracht. Een der leden, de heer Smits vroeg: Mogen wij van den voorzitter vernemen welk gevaar er aanwezig was voor de ge- zondheid of het leven op Zondag 28 Augustus 11. toen de draaibrug te Warns op last van B. en W. werd geopend? De voorzitter antwoordde dat noch het college van B. en W. noch een lid van dat college heeft gelast deze brug op dien dag te openen, doch dat hij, burgemeester aan den brugwachter heeft geadviseerd tot opening van deze brug, omdat naar zijn oordeel hiermede de nationale eer, als een dsr kanten van het nationale leven, ge moeid was. Op dien morgen verzocht de gezant van Uruguay doorlating, omdat deze des avonds nog in Amsterdam moest zijn, in verband met een conferentie inet een regeeringspersoon. In de eerstvolgende vergadering van B. en W, is naar aan leiding hiervan lang en breed gedelibereerd over de vraag, wie eigenlijk heeft te be- oordeelen of de brug in zulke gevallen al dan niet moet worden geopend. Het col lege was van oordeel, dat dit aan den brugwachter moest worden overgelaten onder verantwoordelijkheid van B. en W. Meent men het door mij gegeven advies te moeten afkeuren, krachtens mijn ambt zal ik desgevraagd een advies geven,zoo als ik dat met het oog op omstandigheden en mijn protestantsch christelijke vrijheid oorbaar acht. Ei volgde een kort theologisch staats rechterlijk- economisch dispuut tusschen den voorzitter en een aantal raadsleden. Feesten zonder bal. De brief der gezamenlijke pastoors te Utrecht in de katholieke kerken, over het gevaar der moderne dansen, heeft zijn uitwerking niet gemist De katholieke bond voor gioote gezinnen is althans in samen- werking met alle overige katholieke ver» eenigingen in Utrecht vau plan een actie op touw te zetten, waarbij aan het schrij ven der geestelijkheid zoo groot mogelijke kracht zal worden bijgezet. Een eerste stap welke gedaan kan worden is voor de katholieke vereeniDgiogen een besluit te nemen in de toekomst geen enkele feestvergadering met het geven van bals te besluiten. Ofschoon vele vereeni- gingen reeds tegenstanders zijn van het geven van dansgelegenheid, valt het niet te ontkennen dat er ook tal van katho- - tieke organisaties zijn, die tot nu toe op die gebied meer toegevend waren aan de zoogenaamde moderne eischen Nu echter uit het schrijven der pas toors uitdrukkelijk het gevaar blijkt, dat het moderne dansen met zich brengt, is het tijd dat de vereenigingsbesturen zich op dit punt bezinnen eD het besluit nemen géén dansen meer na wat voor bijeen komsten ook. W anneer gezamenlijk door al de katho lieke organisaties wordt opgetreden, is een eerste en ongetwijfeld gewichtige stap ge zet op den weg tot kentering en tot uit- eindelijken afweer der moderne danskwaal, aldus schrijft de bond voor groote ge zinnen in een circulaire aan de katho lieke vereenigingen in Utrecht. Dorus Rij kers-monument. Het in April in Den Helder opgerichte comi'é om gelden bijeen te brengen voor een aldaar op te richten Doms Rijkers monument, waarin het reddingswezen langs de geheele Nederlandsche kust zal worden gehuldigd, heeft zich de medewerking weten te verzekeren van een groot aan tal landgenooten. Het richt zich thans tot het Neder landsche volk om sympathie te betuigen met de redders van in nood verkeerende schepelingen door het afstaan van een bijdrage, eventueel een inzameling te houden. De gelden moeten worden gezonden aan den heer Bern. Meyer, Kanaalweg, Den Helder (postgirorekening 94719, kan toor Den Helder). Het menschlievend werk, door deze stoere zeehelden aan de kust bij storm en ontij aan in nood verkeerende schepen verricht, is bekend genoegieder Neder lander is trotsch op deze landgenooten, deze eenvoudige, bescheiden mannen, eie niet aarzelen hun leven in gevaarlijk brengen, waar de plicht der menschlie- vendheid dit gebiedt. En het comtté twijfelt dan ook niet of ieder zal een steentje willen bijdragen aan de totstand koming van dit nationale monument, dat de daden dezer mannen aan de vergetel heid zal ontrukken. Noodlottige val. Te Maastricht in het Aldenhofpark werd Donderdagmorgen aan» den voet van den muur van het Jezuitenklooster het lijk gevonden van den gepensioneerden ladingmeester Loumen uit Sittard. Het lijk toonde kneuzingen en gebroken lede maten, zoodat men veronderstelt, dat de oDgelnkkige van den hoogen muur i gevallen. Hoe hij daar is gekomen wee men niet.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2