Uit den Westhoek Stadsnieuws Laatste Berichten. STEUNT. In een ingezonden schrijven in dit nummer wordt de aandacht gevraagd voor het museum, dat men wil inrich ten in het door „Hendrick de Key set" aangekocht Gothische huis aan de Kade. Het comité wijst er op dat nog heel wat geld bijeen moet wor den gebracht, alvorens de plannen in zake het museum zullen kunnen wor den verwezenlijkt, en het doet een beroep op de Zuid-Bevelanders om de beurzen te openen. Gaarne willen we hier trachten dit beroep eenig relief te verleenen. Misschien geven alle lezers zonder uitzondering dadelijk gehoor aan de stem van het comité en grijpen ze onmiddellijk na lezing van het inge zonden stuk naar hun geldbuidel In dat geval is onze opwekking hier overbodig. Wellicht schuilt onder hen, die van avond den <jproep van het comité on der oogen krijgen een enkele trage, een aarzelaar, die niet gemakkelijk over de brug komt. Welnu, voor hem is heden deze „Westhoek" bestemd. Twee stukjes over eenzelfde onderwerp willen wel eens meer invloed uitoefenen dan één doet. Aldus „Zuid-Bevelander, steunpilaar, wel dadigheidsman (al slaap je er graag een nachtje over) bijdrager aan ver- eeniging zus en instelling zoo, er wordt voor je gebeld. Men heeft voor een enkelen keer nog een paar van je veilig geborgen soliede daalders noodig. Men is zoo vriendelijk je dat schriftelijk ter kennis te bren gen. Natuurlijkhet zou prettiger zijn als het comité in levende lijve naar je toekwam en via een gezellig en vriendelijk „boompje" van ettelij ke uren je milde hart ontsloot doch daar is nu geen tijd voor. Geeft thans bij hooge uitzondering eens zon der dat men persoonlijk je traditio- neele vrijgevigheid in herinnering komt brengen. Vindt het één keer eens goed dat men niet zelf tot U gaat, maar dat men het geschreven woord zulks laat doen. Denkt eens aan de beteekenis van een goed museum voor ons gewest en aan de dankbaarheid waarmede Uwe kleinkinderen jegens U vervuld zul len zijn, zoo ge aan de tot sfandko- ming ervan medewerkt. Andere milde gevers gingen U voor Volgt. Geeft en laat de linkerhand niet weten wat de rechter doet. Vanavond een postwisseltje verzonden en ge hebt het Uwe gedaan)". onderzoek instelt naar de wijze van exploiteeren der woningen door de vereeniging, niet uit wantrouwen, maar om een deskundig inzicht te krijgen. Vooral wethouder Onderdijk, die toe zicht houdt op de vereeniging en haar werken, kwam daartegen op en zette uiteen, dat de onderhoudskosten niet meer, zooals naar voren werd gebracht hebben bedragen, doch juist minder dan het vorige exploitatiejaar. Het voorstel werd aangenomen met 3 stemmen tegen. Geslaagd. Bij het door den Alg. Ned. Politie bond afgenomen examen verwierf het diploma met aanteekening de heer J. A. Kleybeucker te Hansweert, het diploma werd behaald door den heer C. Kramer te Kortgene. Een klompenbeuts. In een druk bezochte vergadering van klompenmakerspatroons uitClin- ge, Koewacht, Sint Jansteen en Hulst werd unaniem besloten tot stichting van een Zeeuwsche Klompenbeurs te Clinge, het centrum der Zeeuwsche klompen-industrie. Ook gaven zich velen op voor het voeren van het gedeponeerd handels merk der Vereeniging voor Neder- landsch Fabrikaat op de door hen vervaardigde klompen. Men stelt zich voor de Klompen- beurs te houden in Augustus 1929. Ze water. Maandagmiddag viel de schilder H. Schipper, van Bergen op Zoom, werk zaam aan de brug te Tholen, door het kantelen van een balk, plotseling in de Eendracht. Waar het brugdek meer dan 6 M. boven het water ligt, kan men zich wel voorstellen, dat de drenkeling in het daar ter plaatse meer dan 10 M. diepe water, een aardige duikeling maakte. Nadat hij reeds 2 maal onder water was ge weest, sprong C. Zanddijk' gekleed te water, doch moest doordat Schip per niet kon zwemmen en zich aan hem vastklemde, dit zelf bijna met het leven b.ekoopen, daar beiden naar de diepte werden getrokken. Geluk kig werd een en ander opgemerkt door eenige schippers, die het genoegen smaakten, hen met een roeiboot te bereiken en aan den wal te brengen. Bewusteloos is Schipper naar de wo ning van schilder van Dullemen ge bracht, waar hij door 2 doktoren bij kennis werd gebracht. De Zhoolsche brug. De opening van de Thoolsche brug zal, indien er geen verdere stagnatie komt, begin October plaats hebben. In verband hiermede vormde zich Maandagavond ten sfadhuize een co mité bestaande uit 14 leden. Tot eere leden werden benoemd B. en W. van Tholen en het Statenlid, de heer W. Moelker. Indien de burgerij mee wil werken, belooft een en ander goed van stapel te loopen. Het gemeente bestuur zorgt voor het muzikale ge deelte en zal des avonds de inwoners verrassen op een aardige attractie (men fluistert van vuurwerk of een ge- illumineerde brug). Verder zullen volks- en kinderspelen plaats heb ben, gardes te paard en versierde op tocht voor rijwielen en ambachtswa gens, een tentoonstelling van het oes ter- en mosselbedrijf, étalagewedstrijd, straafversiering, motorwedstrijd, ring- rijderij en des avonds fakkel- en lampioen-optocht. De marine-oefeningen. Het slot van de marine-oefeningen in de Zeeuwsche wateren, zal heden bestaan uit een poging om de Ooster- Schelde te forceeren, teneinde We- meldinge te vernietigen. BORSSELE. Door notaris van Dis sel werd gisteren te Borssele ten ver zoeke van den heer L. Zandee publiek verkocht: 77 A. 10 c.A. bouwland aan den heer C. van Nieuwenhuijzen voor f 3560,per H.A. of den hoop voor f 2744,76; 1 H.A. 15 A. 40 c.A. bouw land aan den heer Anth. van den Ende voor f3560,— per H.A. of den hoop voor f4108,24; 37 A. 40 c.A. bouwland 3an den heer Jb. Corstanje Jz. voor f 3560,— per H.A. of den hoop voor f 1331,44. COLIJNSPLAAT. Woensdag is het nieuwe vaandel aan het muziekgezel schap „Wilhelmina" aangeboden. Het dorp was dien dag in feestdos. Van zeer vele woningen wapperde de drie kleur, de muziektent was feestelijk versierd, terwijl aan den ingang van de Voorstraat een eerepoort was ge plaatst. Dit alles gaf een feestelijk aanzien. Om 31/2 uur des namiddags ver- aenigden zich ten raadhuize het da- jelijksch bestuur der gemeente, het vaandel-comité, het muziekgezelschap .Wilhelmina", de bestuursleden der overige Noord-Bevelandsche muziek gezelschappen en eenige andere ge- aoodigden. Na een welkomstwoord door den voorzitter van het vaandel- somité werd de overreiking verricht door den burgemeester, tevens eere voorzitter van het comité. Spreker chetste in zijn rede het ontstaan der vereeniging, nu 30 jaar geleden (30 Dctober 1898) en memoreerde ver- ;chillende feiten uit het leven der ver- aeniging. Nadat hij in welsprekende bewoordingen op het gewichtige feit der vaandel-uitreiking had gewezen, bood hij namens de ingezetenen hef vaandel aan de vereeniging aan, er bij voegende, dat het de uitdrukkelij ke wensch van het comité was, dat het vaandel nooit mag worden ver vreemd en bij eventueele ontbinding der vereeniging terugkomt aan de gemeente. De voorzitter van „Wilhelmina" dankte daarop, waarna de eerewijn werd rondgediend. Nadat nog het woord is gevoerd door de voorzitters van „Apollo" van Wissenkerke, „E.M. M." van Kortgene en „Ons Genoe gen" van Kamperland, sloot de voor zitter de bijeenkomst. Daarna werd de optocht samenge steld en begaf men zich onder het spelen van vroolijke marschen door de kom der gemeente. Na den rond gang werd bij de muziektent door de 1 gezelschappen de „Zeeuwsche Bonds marsch" gezamenlijk uitgevoerd. Deze uitvoering was een succes. Daarna werden ter afwisseling nog eenige spelen, stoeltjesrijden en ring- rijden op paarden uitgevoerd. Van 7 tot 11 uur werd door de ver schillende gezelschappen concert ge geven, waarna een fakkeloptocht door „Wilhelmina" en „E.M.M." het feest besloot. Er heerschte een groote drukte. Van het geheele eiland waren feestgangers toegestroomd. Ten einde een ieder in de gelegen heid te stellen het vaandel van meer nabij te bezien is het opgesteld in de étalage van den heer D. de Pree. Hef is uitgevoerd in donkerrood fluweel met gouden borduursel en versiering en het doet den vervaardigers, de fir ma Gebrs. van Oven te Den Haag, alle eer aan. HANSWEERT. De marechaussée P. Vliegenthart te Apeldoorn, wordt met ingang van 14 dezer overgeplaatst naar Hansweert. Op het kanaal had een aanva ring plaats tusschen de motorschepen „Nellie 2" en de „Virginia", waarbij beide schepen belangrijke schade be kwamen. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer W. Glas kwam de ver eeniging van Oudleerlingen van de Tuinbouwcursussen in een flink be zochte vergadering bijeen. Welkom werden inzonderheid geheeten de hoofdonderwijzer R. v. d. Hoek van Biezelinge en Jansen Verplank e van Kruiningen. De praeses wenschttehun geluk met de behaalde acte Tuin bouw, hoopt dat ook de vereeniging hiervan mag profiteeren. Besloten werd o.m. in overleg met den Rijksfuinbouw-consulent een le zing te doen houden over platglas- cultuur en het telen van tomaten. De vvenschelijkheid hiervan werd inge zien, daar beide culturen zeer toene men in onze streek. Op den heer de Bakker uit Naaldwijk werd het oog gericht. Ook de heer Adema zal aangezocht worden voor ziekte-bestrijding. Vooral wees de voorzitter op de bestrijding van luizen. De heer J. v. Willegen te Nieuw- Borgvlief, zal uitgenoodigd worden om te spreken over practische beschou wingen over'bijenteelt. De voorzifter zegde toe, een lezing over Emelten en de penningmeester over zwarte bessen en de bestaande ziekten, getoetst aan ervaringen, op gedaan in Engeland. De tuinman van „Eureka" hoopt te spreken over dahlia's. Meegedeeld werd dat nog enkele personen ont breken voor een te vormen Groenten- teelfcursus. 14 hadden zich bereids op gegeven. Spoedige opgave is alsnog gewenscht. Ook voor den straks te hou den tuinbouwcursus onder leiding van den heer F. P. de Graaf. De heer Barends uit Goes deelde een en ander mee over de tentoon stelling te Schoondijke. KRABBENDIJKE. Donderdagavond vergaderde de vereeniging „Volkson derwijs" alhier. Het aantal leden be draagt 54. De penningmeester deed re kening en verantwoording, de ont vangsten bedroegen f72,50, de uitga ven f74,50. Er is een goed slot van f 13,89. De rekening „Cursus rijpere jeugd" bedroeg in ontvangsten en uit gaven f 136,48 (Z, waaronder een sub sidie van de gemeente groot f 111,481/2. De aftredende bestuursleden Jac.Wel- leman en J. M. de Nooijer, werden bij acclamatie herkozen. Tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering te Amsterdam werd benoemd de heer M. Maas te Schore. Verder werden besproken de punten van den be schrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. Besloten werd om in het voorjaar in combinatie met den ouder avond een feestelijke vergadering te houden. OUDELANDE. In de Woensdag namiddag gehouden raadsvergadering aihier was de heer A. J. Mol afwezig. De voorzitter deelde mede, dat tot lid van de Gezondheidscommissie was benoemd Dr. Griep te Heinkenszand en tot voorzitter de heer L. H. van Berk te Goes. Ook werd mededee- ling gedaan van de goedkeuring van de instructie voor den gemeente-ge neesheer en werd met algemeene stem men besloten adhaesie te betuigen aan het bekende verzoek van het gemeen tebestuur van Arnemuiden. Aan het verzoek van het polderbestuur van Baarland en Oudelande om verbete ring in den afloop van het dorpswater bij Evertse zal worden voldaan. Hierbij werd door enkele leden twij fel geopperd of de in korten tijd ont stane zandzate in den watergang wel van het dorp afkomstig is, terwijl om zulks te constateeren een vangput zal worden aangebracht. Op de vraag of men hier bezwaar had tegen de af schaffing van de 's Heerenhoeksche kermis zal ontkennend worden ge antwoord. Op het verzoek van het bestuur van het „Groene Kruis" om meerdere subsidie, werd besloten deze met f25 te verhoogen, terwijl op een verzoek van de V.V.V. om subsidie, afwijzend werd beschikt. Een beslissing op het in de vorige vergadering behandelde verzoek van de Landbouwvereeniging tot het hou den van een landbouwhuishoudcursus werd nog niet genomen, wijl nader onderzocht zal dienen te worden, wel ke kosten daaruit voor de gemeente zullen voortvloeien. Hierop kwamen in behandeling de begroofing der gemeente (dienst 1929) en die van het Burgerlijk Armbestuur. De eerste sloot in ontvang en uit gaaf tot een bedrag van f21.226,98, met een post van onvoorzien groot f484,14V2; de laatste tot een bedrag van f5493,45i/2. Beide begrootingen werden behou dens een paar kleine wijzigingen in de eerste goedgekeurd. YERSEKE. Reeds in de week van 28 Sept. 1.1. werden geregeld vrach ten mosselzaad aangevoerd en onder den wal verhandeld. Z.g.n. frauduleus (des nachts) gevangen onder Bieze linge. De prijs was f2,— per ton, prachtig fijn zaad. Het gebeurde wel dat des nachts in 't maantje 27 mo tor's doende waren. Daar is 't nu op. De oesterverzending gaat heel goed voor den tijd van 't jaar. Vooral Engeland neemt veel af. Sommige oes terverzenders hebben zelfs reeds le dige perceelen. De prijs handhaaft zich goed, maar het gewicht valt niet mee. De kreeftenvangst is nu reeds afgeloopen en met een terugblik op 't vorige seizoen kan gezegd worden dat het een tamelijk jaar is geweest. De voorraad is overal op. De Olym pische Spelen zijn wel oorzaak ge weest van betere prijzen dan in 1927. Buitenlandsche kreeft wordt momen teel niet nagehouden. Het Gothische huis. Over het Gothische üiu's aan de Kade, welks aankoop door „Hendrick de Kei- ser", zooals gemeld, thans verzekerd is, schrijft de heer Visser in het „Hbld.": Wij meenen den bouwtijd van het pand '.e moeten schatten als te liggen in de eerste vijftig jaren van de zestiende eeuw. Den ingewijde zal het opvallen, dat toen de toepassing van den Gothischen bouw stijl reeds tot het verleden behoorde en wij geven hem daarin gelijk. Een e genlijk Gotisch huis is het niet, eerder een Renais sanee-huis met Gothische reminixensen. De vorm en versiering van den gevel s'.aan sterk onder den invloed van de Vlaamsche Renaissance; wie Brugge heeft gezien en wie den stijl van de oude Dordtsche hui zen kent zal dit toegeven. In geheel het Zuiden hebben de Go thische vormen veel langer nagewerkt dan in het Noorden. Dat inderda;ad het pand niet ouder kan zijn dan boven is aangege ven, wordt bewezen door de ogiefvormige versieringen van de balksleutels, Renais sance bij uitnemendheid in stede van den klaverblad vorm, dien men voor deze coxi- structiedeelen bij d en Gothischen stijl aan treft. En aan de echtheid van de oude balklagen, samengesteld uit moer- en kin derbalken, hoewel ten deele door plafonds 2tc. aan het oog onttrokken, valt nauwe lijks te twijfelen. Jonger d:.n wij veronder stellen kan het ook bezwaarlijk zijn; bo ven den ingang toch stond voorhoen een gelukkig nog aanwezigen steen met he. wapen, den dubbelen arend, van Keizer Karei V. In later tijden zou men diens embleem waarschijnlijk niet meer voor versiering hebben gekozen. Fraai, gesmede ankers, waarvan er geen ontbreekt, sieren den gevel. Op hun plaats nog staan en hun oudsn vorm nog, hebben de vensters. Schoonmaak en restauratie van den gevel zal niet achterwege kunnen blijven. Gelukkig zijn het geen al te dikke ple ster- en verflagen, die de steenen bedekken. Wanneer die lagen straks verwijderd zul len zijn en natuur- en baksteen weder vroolijk zullen contrasteeren, zat de oude gevel een zeer bijzonder sieraad zijn van bet rustige stadje Goes, dat met zijn fraaie oude Magdalenakerk, met dit ons buis en met de vele, goedbewaarde achttiende eeuwsche huizen het bewijs levert, dat er, na vele eeuwen, nog altijd welvaart heerscht. Herbenoemd. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw is voor het tijdvak 1 Oct. 1928 tot 1 Oct. 1929 weder benoemd tot leeraar aan de land- bouwwinterschool alhier de heer Ed. Vis- scher te Middelburg. Geslaagd. Bij het door den Alg. Ned. Politie bond afgenomen examen verwierf de heer J. van de Kreeke alhier het diploma. Tot den cursus voor Waterbouwkundig Opzichter alhier zijn toegelaten: J. v. d. Berge, Oost-Souburg,; J. L. Bolkenbaas, Brouwershaven; J. N. Caro, Middelburg; D. de Jager, Driewegen; J. H. Kramer, Kortgene; P. Mol, Rilland; L. Th. Pe- kaar, Ierseke; P. W. van der Schraaf, WilhelminadorpP. Stroosnijder.Vlissinr gen; J. D. Viergever, Kortgene; L. J. van Wouwe, Bruinisse; W. L. C. Hack, Dordrecht; J. van Baaien, Goes; J. A. van den Broecke, Oost-Souburg; J. W. P. de Jonge, Middelburg; A. de Klerck, Kruiningen; J. K. Lab ij t, Tenneuzen; Chr Luitwieler, Vlissingen; M. Maas, Viisisïm- gen; B. J. van Ooteghem, Breskens; J. A. Pot, Vlissingen; B. Reijerse, Middel burg; P. de Witte, Zuklzaade. Amerikaansch protectionisme. In het laatste nummer van het „Kerk orgel", periodiek van de orgelbouwers A. S. J. Dekker alhier, wordt medegedeeld, dat een eenvoudige annonce, aangeboden aan het Amerikaansche vakblad „The Diapason" geweigerd werd, ofschoon de Amerikaansche industrie door 40 pet. invoerrechten beschermd wordt. Hetschrij ven luidt als volgt: „Mijne Heeren. We co'vlngen zoo juist Uw vriendelijk schrijven, waarbij copie voor een advertentie. Ongelukkiger wijze kunnen we op het oogenblik geen Europeesche advertenties opnemen. Zoo als U zult begrijpen zijn de Amerikaan sche orgelbouwers, wier loyale steun in de laatste 17 jaren de uitgave van „The Diapason mogelijk maakte, zeer g|evoel'g inzake mededinging uit Europa. Het op nemen van advertenties van of van an dere voortreffelijke orgelbouwers uit an dere landen zou door ban als een gering schatting der Amerikaansche bouwers uit gelegd kunnen worden. Vertrouwend dat U onzen toestand zult begrijpen, verblijven we met vriendelijke groetenenz." Bioscopen. Het hoofdnummer van de „Landbouw- bioscoop" is deze week „De Vrijbuiter". In deze film vertolken Doug. Fairbanks en Wallace Beery de vooraanstaande rol len. Herman Heijermans' „Droomko ninkje" is zooals men weet op de film vastgelegd. De 5-jarlge landgenoot Hen- kie Klijn speelt de titelrol. In het „Slot Ostende" gaat deze week deze rolprent. In On uit> Ingekomen: N. S'uivcnberg, zender be roep, van Nijmegen, Blaaubeenstraat 3; E. V. Winkelaar, zonder beroep, van Oostvoorne, Westhavendijk 6; A. M. Bastiaansen, religieuse, van Rotterdam, Stalstraal 3; L. K. van Zal Rommel pn gezin, procuratiehouder, van Middelburg, Wilhelminastraat 80; H. van Lokeren Campagne, land. ingenieur, van Wagsnin- gen, Voorstad 11; W. H. J. Tielemans en echtgenoote, bedrijfsleider drukkerij, van Kloetinge, Ganzepoortsiraat 14a; Iz. Pleijte, schilders knecht, van Krabben- dijke, Lange Vorststraat 33; L. Engstler, orgelmaker, van Aigen (D.), Westsingel 55; M. C. Sturm, dienstbode, van Wis senkerke, Violenstraat 36; D. J. in 't Veld, dienstbode, van Tilff (B.), Blaau- beenstraat 3 Vertrokken; J. C. van Fraassen, leerl. verpleegster, naar Rotterdam, Ooglij- derskliniek; D. de Kok, bakkersknecht, naar Vecre; H. B. Schikker, dienstbode, naar Amsterdam, Jacob Obrcchtstraat 67; J. A. van Heel, scholier, naar Mid delburg, Giststraat; A. Snoep, dienstbode, naar Koudekerke, N. Vlissingscheweg 132; J. Kakebeeke, student, naar Hoorn; J. A. Antonisse, leerl. verpleegster, naar Delft, Gasthuis; H. Zuidema, leerl. ver pleegster, naar Dordrecht, Ziekenhuis, Reeweg. Vereeniging van Vrijz. Gods diens tigen. Zondag 16 September, des avonds 6 uur zal een godsdienstoefening, gehouden worden onder leiding van mejuffrouw A. Trevel van Rotterdam. De vlucht naar Indië. Men meldt ons uit Amsterdam: Het postvliegtuig dat op weg is naar Indië is hedenmorgen te 6.34 uur van Weenen naar Sofia vertrokken. Te 6.16 uur werd te Boedapest geland. Om 11.05 uur vertrok het toestel naar Sofia. Groote brand. PEKALONGAN (Aneta-bericht). In de dessa Paninggaran in het bergdis- trict ten Zuiden van Pekalongan woed de een groote brand. Zestig huizen en bijbehoorende bergplaatsen, waarin de pas geoogste padi en mals waren opgeslagen, zijn verbrand. De oorzaak' is gelegen in het feit, dat kinderen met vuur hebben gespeeld. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 14 Sept. 1928. Snijboonen f9 a f 20, Uitschot idem f2 a f3, Perfectboonen f8 a f20. Rente gevers f21 a f24, Stokpvincessen f20, Groene boonen f5, Tomaten f6 a f8, Bramen f33, Aardappelen (groote) f5 Aardappelen (poters) f 3, Aardappelen (kriel) f0,70, alles per 100 K.G., Kleine Meloenen f 13, Komkommers f3 a f4, Augurken f 0,21 a f0,25, Bloemkool f7 a f 19, Uitschot idem f2 a f6, Roode kool f 1 a f 6, Witte kool f 2, Savoyekooi fl a f3, Kropsla f2,90, alles per 100 stuks. ,_J

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2