Bedrijfs- verzekering SLUIT UWE De Kanter Hordijk's Bank. Uit de Pers. Sport FpoVincienieuWs bij de Stadsnieuws De pastoors en het dansen. Aan een schrijven aan de „N. R. Crt." ontleenen we: Het bericht, dat de Roomsch-Katho- lieke pastoors te Utrecht een kruis tocht zijn begonnen tegen den mo dernen dans, zal in breeden kring belangstelling wekken. De brief, wel ken de geestelijkheid op den eersten Zondag van deze maand in alle Utrechtsche kerken heeft voorgelezen, is een ultimatum geweest en een oor log schijnt onvermijdelijk. Wie de draagkracht van de Utrecht sche oorlogsverklaring wil nagaan, moet zich ervan rekenschap geven, dat de pastoors zich niet keeren te gen een uitwas van het moderne dan sen, maar tegen eiken modernen dans zonder één uitzondering, onder wel ken naam hij zich ook aanbiedt. Het dansvraagstuk zit den Roomsch- Katholieken reeds geruimen tijd hoog. Maar toen in April 1.1. de heer Jos de Lobel onder de auspiciën van den hoogeerwaarden plebaan A. A. M. Westerwoudt voor de Vereeniging voor Roomsch-Katholieke groote gezinnen te Haarlem aan dit onderwerp een bespreking wijdde, gaf hij aan hef slot zijnen opponenten althans nog toe, dat hij niet alle dansen veroor deeld had en dat hij in zijn kritiek natuurlijk niet de in Haarlem goed bekend staande dans-instituten had bedoeld. De Utrechtsche pastoors zijn een stap verder gegaan en in hun radica liteit ligt de beteekenis van hun op treden. Gelijk ds. Wisse den ouders vermaand heeft, tegen hun kinderen te zeggen, dat ze niet dan over hun lijk in het Stadion zouden komen, bezweren de pastoors hun parochia nen, onverbiddelijk te zijn ten op zichte van de danslessen en dansge legenheden, waar men, onder welken naam dan ook, zich vergrijpt aan een modernen dans. Niet slechts gelasten zij den ouders, hun kinderen ten strengste te verbie den, neutrale of verdachte dansgele genheden te bezoeken, maar zelfs mo gen zij kun kroost niet veroorloven, lïd te zijn van een z.g. Katholieke club, waar men onderricht geeft in de moderne dansen en manen zij de besturen van Roomsch-Katholieke or ganisaties, uit hun vereenigingen de gelegenheid tot dansen te weren, wel ke wordt aangekondigd onder den naam van gezellig samenzijn. Dit verbod beteekënt niet minder dan de uitsluiting van al wat Roomsch is uit een groot deel van het uit- gaans- en gezelligheidsleven. Want het is niet te verwachten, dat de Roomsch- Katholieke dansmeesters zich in hun .lessen weer zullen gaan bepalen tot polka's en walsen, welke honderd jaar geleden op hun beurt als „een afkeu renswaardige onwelvoegelijkheid" zijn geïmporteerd, doch thans vanwege hun eerbaren leeftijd het brevet van onschadelijkheid hebben gekregen. Het is een boute veronderstelling, dat het uitgaans- en gezelligheidsle ven, ook onder Roomsch-Katholieken, zich op een wenk der pastoors weer tot het klassiek geworden verleden zal keeren en dat met de polka ma zurka ook de sleep en het opgestoken haar hun weder-intrede in de wereld zullen doen of dat de vereenigings- besturen het voornaamste en soms bij na het eenige propagandamiddel van het „gezellig samenzijn" zullen be- rooven van het voor de hedendaagsche jeugd onontbeerlijk lokmiddel van den dans. Een winterseizoen en straks eencar- navalsfijd, waarbij de Roomschen, geen te verwaarloozen bestanddeel in onze uitgaande wereld! zich zul len vergenoegen met een pas de qua- tre en een quadrille de lanciers, wij moeten het zien aleer het te kun nen gelooven. Intusschen speelt de Utrechtsche geestelijkheid hoog spel, want bij de zen kruistocht is een deel van haar prestige de inzet. AUTO-RENNEN. Het ongeluk op de auto-renbaan. In ons vorige nummer heeft men kunnen lezen hoe de auto van Mate- rassi op de renbaan te Monza met een snelheid van 200 K.M. uit zijn baan is geloopen en als een kanons kogel door het publiek heen is ge schoten, een 20-tal dooden en een 25-tal gewonden achter zich latende. De lijken der slachtoffers waren zoo iverminkt, dat het de grootste moeite kostte hun identiteit vast te stellen. Achttien slachtoffers waren Italianen in de kracht van hun leven, de beide anderen een Griek en een Duitsche vrouw, die met een Italiaan getrouwd was en wier man tot de zwaargewon den behoort. Maandag reeds zijn de slachtoffers begraven. In de stad waren de win kels gesloten. Op de renbaan, die 10 K.M. lang is, wordt de prijs van Italic verreden en ook vaak de prijs van Europa. Het was bij den zesden wedstrijd om dezen prijs, dat het on geluk gebeurde, en duizenden bevon den zich op en om de tribunes, zoo dat het inderdaad verwonderlijk is, dat het aantal slachtoffers nog niet veel grooter is geweest. De baan, die van cement is en 30 M. breed, wordt een der beste van de wereld geacht. Bovendien sluiten een grasberm van 3 M. breedte en 2 M. diepte de baan van de ruimte voor het publiek af. De groote snelheid, die Materassi ont wikkeld had was echter oorzaak, dat zijn auto over deze versperringen heen sprong. Ook een hek, dat de gracht voor het publiek afsloot, kon het ra zende monster niet houden. Gelukkig kwam dit ten slotte met een draai toch nog in de gracht terecht. Autobusdienst opgeheven. Ged. Staten deelen mede, dat de autobusdienst van J. Westdorp te Heinkenszand van Goes naar Middel burg, en omgekeerd, (uitsluitend op Zondagen) is opgeheven. Zielig oudje. Betreffende het overlijden van de 105-jarige mej. de Wed. Asselman de Witte, te Hengstdijk meldt de „Z. K." hef volgende: Haar eenige dochter, die alleen met haar samenwoonde, en haar uitslui tend verzorgde, was vorige week op den leeftijd van 69 jaar gestorven en Woensdag j.l. begraven. Sindsdien weigerde het oudje voedsel tot zich te nemen. Protestantsche landdag. Georganiseerd door de Ned. Herv. Propagandaclubs te Bergen op Zoom, werd Zondagmiddag aldaar de 10de Protestantsche Landdag gehouden, waaraan zeer vele leden der vrijzin nige gemeenten uit Bergen op Zoom, Roosendaal, Steenbergen, Krabbendij- ke en het platteland van West-Bra bant en Oost-Zeeland deelnamen. De bijeenkomst werd afgewisseld door ge meenschappelijk gezang en opgeluis terd door het gemengd zangkoor der Ned. Herv. gemeente te Bergen op Zoom en een strijkorkest. De ope ning geschiedde door dr. H. A. van der Meulen, em. predikant te Bergen op Zoom. Ds. M. Prins uit Tiel sprak over het onderwerp „Wat doe ik met mijn leven?" Ds. D. A. Hoekstra uit Zierikzee had tot onderwerp gekozen: „Waar op grond ik mijn leven?" Het veer WolphaartsdijkKortgene. Onder den titel „Welkom vreemde ling op de Zeeuwsche eilanden" schrijft de abonné W. v. A. aan de „Auto": Dezer dagen van het veer WolphaartsdijkKortgene gebruik ma kende, was het veer-personeel zoo welwillend mij er op attent te maken, dat hef verboden is een der steigers te berijden met een auto, waarin, be halve de chauffeur, meerdere perso nen gezeten zijn. Dat verbod is niet door borden of op een andere wijze pangegeven, terwijl mij door meer dere personen, waaronder ettelijke passagiers, werd verzekerd, dat de politie, indien toevallig ter plaatse aanwezig, onherroepelijk proces-ver baal opmaakt tegen overtreders, ook al zijn ze nooit in Zeeland geweest, ergo vrijwel zeker die bepaling niet kunnen weten. Verdient het misschien aanbeveling in uw orgaan bij het desbetreffende veer voortaan even bovenstaand ver bod te memoreeren, teneinde te voor komen, dat argelooze automobilisten de dupe worden. Over den prijs zal ik het maar niet hebben. Voor een overtocht, welke hoogstens tien minuten duurde, be taalde ik voor een kleine auto plus 4 personen het bagatel van f2,55. Wel licht ziet een ander lezer kans over dien prijs iets te zeggen, zonder on parlementaire uitdrukkingen te bezi gen. Ik zou dat moeilijk kunnen. De Vlissingsche haven. In het gemeenteverslag over 1927 wordt betreffende de werken aan de verbetering der buitenhaven te Vlis- singen het volgende opgemerkt: Het rijk heeft deze werken in 1927 krachtig voortgezet. Een voorloopige vergrooting van de buitenhaven kwam gereed, waardoor het mogelijk werd, reeds vóór de voltooiing der haven verbetering te beginnen met het bun keren van steenkolen. Op 8 Mei 1927 werd het bunkerstation der Steenko len Handelsvereeniging in exploitatie genomen; tot 31 December hebben er 222 schepen gebunkerd. De S. H.V. is tevreden over deze resultaten en heeft zeer goede verwachtingen van het thans loopende jaar. De bouw van den kaaimuur, waar mede in het voorjaar van 1926 een aanvang werd gemaakt, werd geregeld voortgezet. In het kaaimuurplan kwam hoofdzakelijk op voorstel van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland", eenige wijziging, waardoor de nuttige lengte van den muur werd terugge bracht van 500 M. tot 300 M. De maatschappij „Zeeland" zal ook voor taan blijven gebruik maken van de pontons. Deze zullen omstreeks 90 M. noordwaarts worden verplaatst, waar bij de zuidponton door een nieuwe zal worden vervangen. De provinciale stoomboofdienst zal in verband hier mede een nieuwe ponton bouwen, wel ke zal worden bevestigd aan het be staande bordes bij de spoorweghal. In het emplacement der Ned. Spoor wegen zal een zoodanige wijziging worden aangebracht, dat in de toe komst de dienst der maatschappij „Zeeland" en de provinciale stoom- bootdienst geheel zullen worden ge scheiden. Met de voorbereiding en de uitvoering van deze werken is reeds begonnen. Verwacht wordt dat de kaaimuur en de andere wijzigingen aan de westzijde der haven tegen het einde van 1928 gereed zullen zijn. In dit jaar kan ook worden begonnen met de bagger- en grondwerken voor de voltooiing der havenverbetering. Oefeningen van de marine. Bij de gisteren begonnen oefenin gen der marine om en bij de Zeeuw sche wateren, wordt verondersteld, dat een vijandelijke macht Zeeuwsch- Vlaanderen en Brabant heeft bezet en daarna getracht heeft, vasten voet op de Zeeuwsche eilanden te verkrijgen, in de eerste plaats op Zuid-Beveland, doch dit is hen nog alleen op Tho- len en St. Philipsland gelukt. Het is daardoor alleen mogelijk buiten om de dagelijksche aanvoer van levens middelen en munitie en van verster kingen te doen plaats hebben. We- meldinge wordt beschouwd als de beste landingsplaats van Nederland- sche troepen en de Nederlandsche oorlogsschepen en andere vaartuigen hebben zich op de Ooster-Schelde teruggetrokken omdat de Wester- Schelde als „niemandsland" wordt beschouwd, omdat Zeeuwsch-Vlaande- ren door den vijand is bezet. De be doeling is dat de als vijandig be schouwde schepen het verkeer tus- schen Holland en Zeeland trachten te beletten, terwijl de Nederlandsche Schepen juist dat verkeer moeten be schermen. Daartoe is de hulp noodig van watervliegtuigen, mijnen en on derzeebooten. De V. P. Z. In de Maandag 10 September te Middelburg gehouden algemeene le denvergadering der V. P. Z. (Vereeni ging tot bevordering van de Pluimvee houderij in Zeeland) werd accoord gegaan met het bestuursvoorstel om de van deze vereeniging uitgaande Eerste Zeeuwsche Legwedstrijd, voor hoenders, op het terrein van den heer M. J. Rottier te Vlissingen, welke 10 October a.s. eindigt, te doen opvolgen door een tweeden dergelijken legwed strijd en wel ter zelfder plaatse, aan vangende 15 October a.s. Voor deelname kan men zich aan melden bij den secretaris der legwed- strijdcommissie, den heer J, J. C. van der Graaff, te Arnemuiden, vóór 17 September, die verder alle inlich tingen verstrekt. Drinkwatervoorziening Walcheren. De heeren Ir. J. Boelen, hoofddi recteur der gemeentebedrijven te Mid delburg en J. J. Roelants, directeur der N.V. Waterleidingmaatschappij Noord-West-Brabant hebben een rap port uitgebracht over de mogelijkheid van een centrale drinkwatervoorzie ning van Walcheren van uit Middel burg. Het lijvige rapport eindigt met een beschouwing, waarin de centrale voorziening van Middelburg met de gemeenten welke in hoofdzaak ten Noorden en Westen van het kanaal door Walcheren liggen, technisch zeer zeker mogelijk is en financieel ook bestaanbaar moet worden geacht, zon der de draagkracht der bevolking te boven te gaan. Thans is men op het platteland bijna uitsluitend op regen water aangewezen, dat geen water ge noemd kan worden, dat steeds aan de eischen voldoet, welke aan deug delijk drinkwater te stellen zijn. Dit feit, in de groote gemeenten reeds lang bekend, dringt in de laatste ja ren vrij snel tot de plattelandsbevol king door, gezien het toenemend aan tal drinkwaterleidingen voor groepen van kleine gemeenten. Thans wordt ook op Walcheren door een belang rijk deel der bevolking van Domburg en Oostkapelle te kennen gegeven, dat zij op goed drinkwater prijs stel len en eveneens blijkt, dit in Oost en West-Souburg. Voorlichting over het nut van goed drinkwater is drin gend noodig. maar ook bij de meest uitvoerige voorlichting zal het waar schijnlijk niet binnen korten tijd ge lukken alle gemeenten te doen deel nemen en daardoor de gewaarborgde opbrengst onvoldoende zijn om be paalde groepen te voorzien. In dat geval zouden belanghebbenden moe ten trachten het ontbrekende door de provincie aan Middelburg te doen betalen. Dat daaruit ook het recht zou voortspruiten dat de provincie technische en financieele controle uit oefent, ontkennen de rapporteurs ten stelligste. De terreinen der gemeente Middelburg zijn voldoende om met de goede waterwinningsmiddelen een voldoende hoeveelheid water voor de bevolking van Walcheren te leveren. HOEDEKENSKERKE. Gistermiddag vloog bij het aanslaan van de motor een der autobussen die den dienst HoedekenskerkeGoes onderhouden, midden in het dorp in brand. De smid de R. snelde direct toe met een brand- blusch-apparaat, terwijl door anderen het vuur werd bestreden met zand, dat toevallig wegens een bouwerij daar in die buurt in ruime hoeveelheid aan wezig was, zoodat dit ongeval met geringe schade afliep. HOHHBHnnMMBa 's HEER ARENDSKERKE. In de j.l. Vrijdag gehouden raadsvergade ring, waarin met kennisgeving afwe zig waren de heeren D. W. Linden- bergh en J. v. d. Weele, werd een wijziging aangebracht in de verorde ning voor het vrij vervolgonderwijs gegeven aan de openbare lagere scho len in deze gemeente, voor wat be treft het voor dat onderwijs te hef fen schoolgeld. Voor de bijz. lagere school te Nieuwdorp en de r.k. bijz. lagere school te Noord-Kraaijert werd de gemeentelijke vergoeding ingevol ge art. 101 der L. O.-wet 1920, over 1926 vastgesteld resp. op een bedrag van f 1131,50 en f605,67. Op een ver zoek van F. Dekker om vergoeding inggevolge art. 13 der L. O.-wet 1920 werd afwijzend beschikt, aangezien de woning van adressant op minder dan 4 K.M. afstand van de bijz. lagere school te Nieuwdorp is gelegen. De gemeenterekening dienst 1927 werd voorloopïg vastgesteld, wat den ge wonen dienst betreft, de ontvang sten op f 94.751,681/2, de uitgaven op f87.286,721 2, alzoo met een goed slot van f7464,96, wat den kapitaaldienst betreft in ontvang en uitgaaf op een gelijk bedrag van f3778,86, terwijl de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur van 's Heer Arendskerke, dienst 1927, werd vastgesteld op een bedrag van f29.657,98 in ontvangsten, en in uitgaaf op een bedrag van f25.940,72, mitsdien met een goed slot van f 3717,26, en die van het Groot Arm bestuur van 's Heer Hendrikskinde ren, dienst 1927, in ontvang op f6872,791/», in uitgaaf op f4661,45, en dus met een goed slot van f2211,34V2. In de gemeentebegrooting voor den dienst 1928 werd een wijziging ge bracht. Bij de rondvraag gaf de heer Schipper in overweging om de lan taarn, staande aan het begin van den Oostenweg, te verplaatsen naar de overzijde van dien weg. Bestemd tot gewoon dienstplich tige van de lichting 1929: Willem Adri- aan Buteijn; Jan Wondergem; Pieter Proost; Marinus Rooze Abraham Priester; Adriaan MarkusseJan Abra ham van der Meer; Geerard Andries Steketee; Jan Philïppus de Vroe; Sa ke Chrïstiaan Hazewindus; Johannes Gerard Harthoorn; Mattheus de Baar; Cornells Rijk en Jacobus op 't Hof. en tot buitengewoon dienstplichtige: Iman Smit; Bastiaan Adrianus Maas; Jan Hoogerland; Jan van den Dries; Johannes Grimnainck; Izaak Adriaan Dekker; Willem Leendert de Schip per; Laurentius Petrus Magnus; Klaas LuitwielerMichael de Jonge; Izaak Koole Pieter Johannes Klompe; Leendert Hubregtse; Pieter Jacobus Willem van den Dries en Benjamin Johan Frederik van Klooster. VLISSINGEN. Alhier hadden Dins dagavond weder oploopjes plaats bij het naar huisbrengen van werkwilli gen der Kon. Mij. „Dé Schelde". Te gen allen, die niet onmiddellijk ge volg gaven aan het bevel der politie om door te loopen, werd procesver baal opgemaakt. VERSEKE. Bij de Geref. Gemeente alhier is beroepen Ds. G. H. Kersten van Rotterdam. Geslaagd. Voor hel 2e gedeelte van hel te Dief venter gehouden analyst-examen slaagde mej. C. Mange alhier. Jubileum. Morgen zal de heer H. Mijnsbergen alhier den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst der Nejd Spoorwegen trad. „Fhilatelica". Men schrijft ons; Gelijk reeds eenigszins bekend, zal te Goes aan het Postkantoor den dendert Zaterdag van iedfef(ei tnaand van half vier tot 5 uur nam. een z.g. pbilatelisten- loket geopend z'ijin voor dien verkoop van postwaarden aan verzamelaars. Dit loket is geopend gieiworden dank zij de actie van de afldleelhg Goes en Omstreken van de Ira'tesji. Vereeniging ..Philatelica". Waar een diergelijk Loket slechts als uitzondering in emkble plaat sen wordt geopend, is hiel voor die jeug dige afdeeling een aardig succes. Van Zaterdag 15 September af zullen o.m. ook verkrijgbaar zijn alle thans in omloop zijnde zegels mleit watermerk met z.g. rol- of automaa'itanding en voorts verschillende poststukken van Nederland en Koloniën. Verder voor zoovjqr nog aanwezig de Nederlandsche waarden van vroegere uitgiften en koloniale postwaar- den, benevens de tegenwoordige zegels. Een ieder kan aan dit loket koopen. Zij, die niet in de gelegenheid zijn aan het loket te kooplem, b.v. personen uit de omliggende dorpen ei.a. kunnen aan den heer J. M. Meijlfer, Eversdijkstraat 3 te Goes, sectefaris van gemelde afdee ling, opgaaf doen van de verlangd» zegels, die dan voor aankoop zorg zal dragen. Een en ander geheel belangeloos, echter moet natuurlijk tegelijk bij diei aanvraag het bedrag voor de tciefzending, worden gevoegd. Zondagsscholen. Naar we vernemen zal de 62sfe al gemeene vergadering der Nederland sche Zondagsschool-Vereeniging ge vestigd te Amsterdam, gehouden wor den te Goes, op Woensdag 26 Sep tember a.s. Dienstplicht- Van de lotelingen der lichting 1929 zijn voor deze gemeente vrijgeloot de nummers vanaf 52. De personen die dus de nummers 1 tot en met 51 hebben geloot, zullen voor zooverniet afgekeurd of vrijgesteld wegens broe- derdienst, t.z.t. voor den dienstplicht worden ingelijfd. Het museum. Zaterdag j.l. is officieel door de vereeniging „Hendrik de Keyser" te Amsterdam besloten en ook overeen stemming verkregen, inzake aankoop van het perceel Turfkade 11 van den heer Wessel alhier. „Prulletje". In ons nummer van Vrijdag zeg-deft we toe een en ander mede te zullen dealen over den inhoud van „Prulletje", dat 29 Sep tl a.s. hier ter stede zal worden opge voerd. Aan de recensie in de „Amsterdam- sdhe dameskroniek" ontlieemen we daar om: i Dus huppelt thans Prulletje Co-, rysan Ènny Mols-.de Leeuw® over de planken van het Centraal Theater, kibbelend met baar onuitstaanbare mama, onschuldig koketteerend met oom Mare, discussieerend met den hertog, die haar als echtgenoot is toegedacht. Ze flapt er het eene oogenblik dwaze gezegden uit en een1 minuut later zet ze op een manier, die menige vrouw van rijpenen Leeftijd haar zou benijden, uiteen, waarom ze niet met den grijzen hertog, en al evenmin met een onzichtbaar blijvende» graaf kan en wil trouwen. Ze springt als een dolleman met haar sulligen stiefvader om en zit een paar secenden daarna met een enthousiast snuitje te redeneeren over de aanstaande verkiezingen, waarhij oom Mare zulke goede kansen heeft Wel heeft de bewerker van Gyp's roman, de heer J. A. H. Abelevein, ge tracht om het tooneeistuk „Prulletje" zoo aantrekkelijk mogelijk t» maken. Een

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2