Binnenland Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. waren vertegenwoordigd. Nadat de heer v. d. Ha'te de aanwe zigen had welkom gfehlecten ©n eenige woorden had gewijd aan de beteekenis van onze Koloniën, hield de heer R. J. Brandenburg een causerie over Indie. Het gesprokene werd met tal van aardige lan taarnplaatjes verduidelijkt. Aangezien we de lezing van den heer Brandenburg, bij een vorige gelegenheid in ons blad weer gegeven heb|ben, behoeven we er thans niet nader op terug te komen. Na de Wing, dóe de instemming, van het gehoor had, werden de huishoudelijke zaken behandeld. Door de afgev. werden verschillende sprekers voo:r het a.s. sei zoen aanbevolen. Op 9, 10 en 11 Oct, zullen er to Kortgene, Ziariikzee en Yer- seke tentoonstellingen worden gehouden van de Wereldbibliotheek. Gcesche Reddingsbrigade Hier ter stede hielbbem dezen zomer een aantal leden van ,,'t Sas" oen cursus gevolgd hl het reddlen van drenkelingen Leider was de heer J. van Brake) te Dordrecht. Na afloop van den cursus is Zaterdag j.l. door de heeien Bierlee en Nicolaa: te Amsterdam, resp. voorzitter en secr van de techn. commissie van den Bond tot het redden van drenkelingen, aan het Goesche Sas het examen voor het Bonds- diploma afgenomen. Voor het medisch gedeelte was Dr. Bustrop te Vlissingpn aanwezig. Vele genoodigden en belang stellenden haddein zich onder de koeste rende stralen van ©an heerlijke September- zonnetje, aan de oevers van de Goesche haven neergevleid, om de proeven der examinandi, welke over het algemeen goed slaagden, gade te slaan. Het werken mei de duikpop, gekleed zwemmen met een drenkeling en de verdere oefeningen wer den naar behooran uitgevoerd, alleen bleek het medisch gedeelte voor enkelen een struikelblok te zijn. In hotel Centraal zijn 's avonds door den Bondsvoorzitter met een hartelijk speedbje aan de geslaagden, dp behaalde diploma's uitgereikt. Onze burgemeester en het bestuur der afd. West Zuid-Beveland van het Ned. Roode Kruis, gaven door hunne aanwe zigheid, blijken van belangstelling in het mooie Bondswerk. Voor het voorbereidietnd diploma (jonge lieden beneden 16 jaar) slaagdenA. van Zweeden, E. H. Wiebenga, A. J. Mul der, J. Pouwer, allen te Goes, en A. Kromteen te Hanswetert. Voor het Bondsdiploma A slaagden: Dr. H. Snoek, R. Wiebenga, F. W. J. de Lig- ny, A. J. Hendrikx, M. E. Broekstra, F. G. C. Rothuizen, allen te Goes. De jonge Goesche brigade heeft dus een kiem van 10 gediplomeerde leden ge vormd. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor werd inAugustu op spaarbankboekjes ingelegd f 16.234,82 en terugbetaald f 15.180,15. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1.054,27. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 20. Een jubileum. De heer Mannhardt is heden veertig jaar aan het muziekgezelschap „Eupho- nia" verbonden. Het korps zal hem in verband daar mede hedenavond een serenade brengen. Excursie. Het bestuur der Oudheidkundige Ver- eeniging de Betvelanden", organiseerde Zaterdag een eptcursie naar Nieuwlande, een der verdronken dorpen op het Ver dronken iand van Zuid-Beveland. Een veertigtal darmee ©n heeren uit alle deelen van Zuid- Cjn Nooird-Beveland vereenigdein zich des namiddags te twee uur in de openbare lager© school te Oostdijk, gemeente Krabbendijke. Na een woord van verwelkoming door den voorzitter, den heer P. C. de Gel- leke, hield dei leider van de excursie, de hear J. M. de Nooijeir, hoofd van ge noemde school te Oostdijk, tevens be stuurslid der Verieeniging, -een lezing over de geschiedenis van Oostelijk Zuid-Beve land, gevolgd door eenei toelichting van wat op het terrein te zien zou zijn. En kele kaarten, tepkeningen en voorwerpen verduidelijkten het gesprokene. Vóór den tocht onthaalden de he(er en mevrouw de Nooijief de deelnemers op ververschingien. Daarna begaf het gezelschap zich Haar de slikken, waar de overblijfselen van het voormalige dorp werden bezichtigd. Na terugkomst werd aan den zeedijk door den voorzitter met een woord van dank aan den leider en aan de deelnemers deze -tweede excursie van ,,de Bevelen den" beëindigd. Tijdens de excursie gaven zich drie ieuwe leden op, zoodat het ledental s 92 bedraagt. „De negerhut van oom Tom". Deze 'beltende film wordt van heden t en met Donderdag, blijkens een ad- tentie in dit raummler, niet in het Schut of, doch in de „Landbouwbioscoop" In en uit- Ingekomen zijn: C. van Koevering^, waterbouwkundig opzichter, van Zierik- zee, Lange Kerkstraat 9; L. J. Pik, zonder beroep, van D|e|n Haag, aanboord Maco; J. J. Tammiuga-geb. Bostelaar, zonder beroep, van 's H. Abtsklelrke, Le liestraat 81Wed. I, Reij|et"se, zonder be roep, van Kloetinge, Stalstraat 7; A. C. W. Meijer geb. B.iearc, zonder beroep, van Rilland-Balh, 's Heer Hendrikskindp- rendijk 42; R. Mol, dienstbode, van Mid delburg, Westwal 36; R. A. G. Hoendlelr- kamp, vertegenwoordiger, van Rotterdam, Voorstad 11; U. I. van Bemden en g(eiz!n, loswerkman, van Kloetinge, Korte Vorst straat 19; Joh. Heijiboer, verpleegster, van Middelburg, Rimmelandplein 2; M, H. van Wagentemdomk, lerares vakschool van BrieLiie, Wijngaardstraat 3; J. Ro mijn, huishoudster, van 's Heer Abtskfetr- ke, Heernisstetweg 32. Vertrokken: J. A. van 'tVeter, ma- gafeijnbediende, naar Ams'(eindam, Jacob vain Gampenstraat 23; P. J. die Kok, dienstbode, naar Rotterdam, Bofelzem- singel 27; J. van der Made, dienstbode, naar Maastricht, klooster o. d. Bogen; M. Dekker, zonder beroep, naar Arn hem, Eusebiusbuitiensingiei 42; A. Si mon se, timmerman, naar Aalsmeer, Cry- siantstraat 12; A. P. Kriekaard, dienst bode, na:ar Haarlem, Clevierpairkweg 153; A. van de Kreekle\, dienstbode, naar WolphaartsdijkW. C. Mijnsbergen, ma chinebankwerker, naar Dordifeieht, Waal straat 28; Anlh. Hessels, kantoorbedien de, naar Amsterdam, Pontanusstraat 1; S. Sijtsema, boekbiindier, naar Hjeeren- veen, 'tMeleir 106; C. M. Krello, ver pleegster, naar D|e)a Haagj, Laan 30; S. H. de Raad, verpleegster, naar Den Haiag, Laan 30. Nederlander gearresteerd. Te Keulen is de firmant van de firma Vermet Fuchs te Tiel, de heer Vermet Sr., met eenige andere heeren gearresteerd, daar hij meesterknechts en arbeiders van de Aktien Gescllscbaft für Stickstoffdiin- ger te Knapsack bij Keulen, die daar een groote azijnfabriek bezit, heeft trachten te bewegen fabrieksgeheimen te verraden. De firma Vermet Fuchs produceeren tot dusver in Nederland azijnzuur volgens het z.g. graukalkprocédé, dat met het te Knapsack toegepaste procédé van vervaar diging van azijnzuur uit calciumcarbid echnisch geen gelijken tred kon houden. Nadat een eerste proefneming, dit pro cédé ook op de Nederlandsche fabriek toe te passen met een ontploffing was ge eindigd, trachtte de heer Vermet, althans volgens de Duitsche bladen, door hel aanstellen van Duitsche vakarbeiders het tekort aan kennis en ervaring aan te vul len. Hij stelde zich daartoe door bemid deling van een vroegere voorwerker van de A. G. för Stiekstofi'dünger te Knapsack in verbinding met verschillende meester knechts en arbeiders van deze fabriek In den loop der besprekingen begaf de hee Vermet zich persoonlijk naar Keulen om van een meesterknecht uitvoerig détails te verkrijgen en een contract met hem af te sluiten. Daar echter de meesterknecht hier van zijn patroon op de hoogte bad gesteld, was het de politie te Keulen mogelijk Vermet te arresteeren en het geheele ma teriaal in beslag te nemen. Het ongeluk bij Deventer In aansluiting op ons vorig bericht van Vrijdag omtrent de aanvaring van de schipbrug te Deventer door een sleep, kan nader worden gemeld, dat blijkbaar alle te water geraakte kinderen gered zijn Daarentegen is verdronken mevr. W., die een paar kinderen achterlaat. Dezen waren bij baar, toen het ongeluk gebeurde, maar konden tijdig gered worden. Voorts is om het leven gekomen de 19 - jarige mej. W uit Twello, die op weg was naar haar kantoor te Deventer. Men weet niet of er nog meer slachtoffers zijn, daar het on bekend is, hoeveel personen zich ter plaatse bevonden tijdens het ongeluk. Een kind doodgereden. Op den hoek TunnelstraatBurge meester Leinmensstraat te Lutterade is een ernstig ongeluk gebeurd, meldt de D. K.«. Het dienstmeisje van den heer B., had diens twee kinderen uit de bewaarschool te Lindenheuvel gehaald en beiden achter op de flets geplaatst. Het meisje reed uit de Heidestraat naar de Ringovenstraat, toen juist op hetzelfde oogenblik uit de Tunnelstraat een bestel-auto uit Hoens- broek in flinke vaart en zonder signalen te geven de Burgemeester Lemmensstraat wilde inrijden. De chauffeur zag de nood lottige botsing aankomen en remde uit alle macht, doch te laat. De fiets werd ;egrepen. Hevig bloedend werd een der rinderen, eeu meisje van 5 jaar, opge nomen, Nadat de kleine naar huis was gebracht, is het daar spoedig aan de be komen verwondingen overleden. Het dienst meisje was er met een ontvelling aan haar been afgekomen, terwijl het andere kind ongedeerd was. De auto werd door de politie in beslag genomen en de chauffeur gearresteerd Proeven met de auto genomen, toonden aan, dat de wagen pas na zeven meter tot stilstand was te brengen. De postvlnohten naar Indië Paar de vijf vliegtuigen, welke op 1SI 20, 27 Sept., 4 en 11 Pet. met post aan boord naar Indië zullen vertrekken, met hun bemanningen 12 Sept. voor de laatste maal in Nederland bijeen zullen zijn heb beu de Nederl. Indische Luchtvaart-Mij, en de Kon. Luchtvaart-maatschappij be sloten, op d'en dag van des nam '2 uur af, het publiek in de gelegenheid te stel len, deze vliegtuigen op het vliegveld Schiphol in oogensehouw te nemen. De beide maatschappijen hebben bo endien eenige overheidspersonen ui'genoodigd. Escadrilles van ïoesterberg en van De Kooy met de commandanten der lucht yaartafdeeling en van den marine lucht vaartdienst aan boord zullen op Schip hol neerstrijken, en de Rotterdamsche Aero Club zal met eenige Fandervlieg- tui ;en vertegenwoordigd zijn. Het eerste vliegtuig onder commando van Koppen, zal Donderdag Dl Sept. om 6 uur 's morgeus, met zijn lading post en met den heer Zimmermann hoofdre dacteur van d'Orienl, aan boord. Schiphol verlaten. Er wordt aan herinnerd, dat de eerste vier vliegtuigen behooren aan de Ned. Indische Luchtvaart Mij en dus in Indië blijven, teneinde aldaar dienst te doen op de lijnen Batavia Semarang-Soerabaja en Batavia-Bandoeng, welke eind October worden geopend. Het vijfde vliegtuig maakt deel uit vau de vloot der K.L.M en keert uit Indië eveneens met post ge laden naar Nederland terug. Deze heen- en weer.vlucht staat onder commando van Aler, chef van den vliegtechnischen dienst der K.L.M. Oneerlijk winkelbediende. Donderdagmorgen is een muziekhande laar uit de Zaagmolenstraat te Rotterdam op reis gegaan. Hij liet zijn echtgenoote met een winkelbediende in zijn zaak achter In den loop van den dag is de echt genoote boodschappen gaan doen en toen zij terug kwam vond zij den winkel ge' sloten. Met de grootste moeite is zij door de woningen van buren weer binnen weten tekomen en daar kwam zij tot deont stellende on'dekking dat in een kamer, gelegen achter den winkel, uit een onge sloten kast een geldkistje was gehaald en dat uit dit geldkistje f 121)1) waren f stolen. De winkelbediende is voortvluch tig- Een 17 5 j a r i g e. Met opgewektheid is Vrijdag te Joure het 175-jarige bestaan van de N.V, Douwe Egberts Tabaksfabrieken, Koffiebranderijen en Theehandel, ter plaatse kortweg D.E. genoemd, gevierd Het feest begon met eeu plechtige mis, opgedragen door kapelaan dr. F. de Jong uit Arnhem een zoon van den directeur, den heer C, de Jong, Des middags kwam het geheele personeel bij een in een der pakzalen, die in een feest zaal herschapen was. Daar werden de directeuren, de heeren de Jong, vader en zoon, gehuldigd. De stroom van telegram men uit alle deelen des lands was zoo groot, dat Leeuwarden assistentie aan het telegraafkantoor te Joure verleenen moest. Namens het personeel bood de voorzitter van het feestcomité, de heer II. van der Beek, aan de directie een tegeltableau aan, voorstellende de tegenwooidige gebouwen vau D.E.. en vergezeld van een album met bandteekeningen en afbeeldingen uit het bedrijf. De directeur, de heer C. J de Jong, dankte de gevers, herdacht den stichter van de zaak, Egbert Douwes en huldigde een zestal employé's die langer dan 25 jaren in dienst zijn. Dankbaar werd zijn mededeeling ontvangen, dat allen die in dienst zijn der vennootschap, een week extra-loon als feestgave zal ge schonken worden. Ter gelegenheid van het feest is de directeur, de heer C. J, de Jong, be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Een eisch van den Keizer. Reuter meldt uit Windhoek (Zuid West- Afrika), dat men recht heeft doen weder varen aan den eisch, door den Duitschen exkeizer ingediend tot teruggaaf van be paalde eigendommen, door de Zuidafrikaan sche regeering in beslag genomen. De eigendommen, waarom het hier gaat, be staan slechts uit twee boerderijen, van be trekkelijk weinig belangrijke waarde; De rechter was van oordeel, dat art 257 van het verdrag van Versailles, (krach tens hetwelk de boerderijen in beslag waren genomen), niet van toepassing is op eigendom toebehoorende aan niet-regee- rende leden van Duitsche vorstenhuizen, noch op eigendommen voor het vorsten huis in bewaring gehouden door fidei» commissarissen, zooals in het huidige ge. val, maar alleen van toepassing is op eigendommen van werkelijke regeerende souvereinen. Dientengevolge werd opdracht gegeven om het Duitsche vorstenhuis opnieuw als eigenaar der bedoelde boerderijen in te schrijven. Een drankschandaal. Philadelphia heeft kans de slech'e repu tatie van Chicago als stad van misdaden en omkooperij te zullen overtreffen Er is daar u.L een schandaal aan het licht ge komen, waaiuit blijkt dat in de op drie na grootste stad der Ver Staten de mis daad als een haudelszaak wordt beschouwd. Blijkens een rapport der Grand Jury, een officieel document dus, zoo vertelt de yDaily News", telt Philadelphia niet meer of tuinder dan 10(00 kroegen, welke de politie bekend zijn en welker bedrijf oog luikend wordt toegelaten Voorts is er een opslagplaats ontdekt van wapenen, machine geweren, en de eigenaar, die zich thans in arrest bevindt, heeft verkiaard te meenen dat zij waren gekocht voor de bescher ming der groote banken. Dit alles blijkt onder beheer tj staan van een voortreffelijk georganiseerde bende, die niet slcch's de kroegen beheert en een arsenaal bezit, cioch een bedrag van twee millioen pd.sl. onder verschillende namen op de voornaamste banken heeft gezet bij wijze van verzekering tegen eeu ongeval of arrestatie harer leiders. De leden dezer bende leven in grooten stijl en hun winst gedurende de laatste zes jaren wordt op tien millioen pd ge schat. Dergelijke transacties waren natuur lijk alleen mogelijk met toestemming der politie. Men is er dan ook achter gekomen dat de leiders der bende jaar in jaar uit bedragen aan de politie uitbetalen om haar het zwijgen op te leggen bedragen, die varieeren tusschen 50 en 500 dollars per maand en tot 200 000 per jaar op- loopen. De politie werd omgekocht om oogluikend toe te staan dat vrachtauto's met sterkeu drank door de straten konden rijden en dat de drankhuizen geopend konden blijven. De zaak is aan het rollen gebracht door de uitlating van een rechter, dat een van de voornaamste straten der stad sedert, jaren hot hoofdterrein der dranksmokke laars is, doch dat bij in de laatste vier jaren slechts één dranksmokkelaar te be rechten heeft gehad. Hoe ver de corruptie onder de politie reeds is gevorderd blijkt uit het feit dat Woensdagavond de verordening werd ge publiceerd dat alle kroegen moeslen wor den gesloten, doch dat tal van politie ambtenaren den avond doorbrachten in de gelegenheden, die zij hadden moeten sluiten VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. September: 13 Borssele, bouwland, van Dissel. 18 Goes, woon- en winkelhuis met erf, Matthijs. 19 Borssele, inspan, Verbist. 19 Yerseke, boeren-inpan, de Kok. 20 Driewegen, hof steed je met boom gaard, land- en fuinbouwgereed- schappen, huish. goederen, Oele. 21 Kloetinge, beestiaal, de Kok. 26 's Heerenhoek, inboedel, Pilaar. 26 Goes, vendutie, de Kok. 28 's Heer Arendskerke, bouw- en weilanden, van Dissel. 28 Kloetinge, bouw- en weiland, van Dissel. 28 Driewegen, weiland, van Dissel. 's Heerenhoek, verpachting bouw' land, Verbist Wolphaartsdijk, woonhuizen en boomgaard, Pilaar. October: 3 Nisse, verpachting bouw- en wei landen, Pilaar. 31 Goes, verpachting bouw- en wei landen, Pilaar. 31 Nisse, verpachting bouw- en wei landen, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. September: 10 Bioscoop Slot Ostende, „De don kere sloppen van Algiers". 10 11, 12 en 13, Landbouw-Bioscoop, „De negerhut van Oom Tom". 14 15, 16 en 17, Bioscoop Slot Os tende, „Droomkoninkje". 29 Schuttershof, De Ver. Schouwspe lers van Amsterdam, „Prulletje", blijspel in 3 bedrijven van J. A. H. Abeleven. De oudste vrouw overleden. Men meldt ons uit Sas van Gent: Gistermorgen is te Hengstdijk over leden in den ouderdom van bijna 106 jaar de weduwe Elisabeth Asselman de Witte, de oudste vrouw van Ne derland. Op 1 Nov. a.s. zou de thans overledene 106 jaar zijn geworden. Vergiftiging. Men meldt ons uit Rotterdam: Na het nuttigen van opgewarmde soep, deden zich Zaterdagavond in een gezin in de Slaghekstraat alhier vergiftigingsverschijnselen voor. Een jongetje van 5 jaren is in den loop van den Zondag overleden. De vrouw en 4 andere kinderen werden in ern- stigen toestand in het ziekenhuis op genomen. Vermoedelijk hebben zich in de soep, die in een gesloten pan bewaard werd, te veel bacteriën ont wikkeld. De toestand van de vrouw en kinderen is niet hopeloos. Commissaris der Koningin. Men meldt ons uit Den Haag: Met ingang van 20 Sept. is bij Ko ninklijk besluit benoemd tot Com missaris der Koningin in Noord-Bra bant Mr. A. B. G. M. van Rijckevor- sel, lid van de Tweede Kamer. Voorzitter Eerste Kamer. Men meldt ons uit Den Haag: Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer gedu rende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1928 J. J. G. baron van Voorst tot Voorst lid der Eerste Kamer. Minister Kan in Zeeland. Na bezichtiging van de tentoonstel ling in Schoondijke heeft minister Kan met den Commissaris der Koningin verschillende toestanden, Zeeuwsch- Vlaanderen betreffende, voor zoover binnenlandsche zaken daarbij betrok ken is, onder de oogen gezien. Zoo is o.m. besproken de vraag hoe een nau were samenwerking kon worden ver kregen tusschen Ged. Staten en de permanente ambtelijke vlas-commis- sie. Zooals men weet is onlangs door de regeering aan deze commissie op gedragen haar adviseerende taak niet niet alleen te beperken tot hef vlas, doch eveneens aandacht te schenken aan andere zaken, Zeeuwsch-Vlaande- ren betreffende. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Huw.-afk.: Markus Willem van den Berge 27 j. en Cornelia Neeltje Kra mer 25 j. te Kloetinge; Pieter Gunst 25 j. en Maria de Graag 26 j. te 's Heer Abtskerke, onlangs te Arne- muiden. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 11 dezer luidt: Matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 10 Sept. 1928. Snijboonen f 14 a f 23, Dubbele Prin- cesse boonen f 15 a f16, Princesse boonen f 12 a f21, Perfectboonen f12 a f21, Rentegevers f18, Tomaten f3 a f 7, Aardappelen f 3, alles per 100 Kg., Meloenen f41 a if 45, Kleine idem f 10 a f 16, Komkommers f2 a f6, Augurken f0,21 a f0,35, Snijboonen f 0,19, Kropsla f5, Bloemkool f5 a f 22, Roode kool f 8, Witte kool f 5, Savoije kool f3 a f5, alles per 100 stuks. LICHT OP. Maandag 10 September 7.56 uur Dinsdag 11 September 7.54 uur MARKTBEr ICHT. ROTTERDAM. 10 Sept. 1928. Vlasaanvoer 5000 Blauw f 1,15 a f ),25 5000 Groningen f i,a f 1 30, Wit f 0,a f 0,7 000 Geel f ',05 «f 1,80, Dauwroot f 0,a ft),—. Handel kalm, vraag zeer beperkt. Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 8, a f 8,50Bonten f a,a f 3,50 Eigenheimers f 2,40 a f 2,70. Granen buitenlandsche, kalm. Meel f 16,50 a fHaver Canada f 11,40 a 1Mais Lapiata f198. Binnenlandsche: Tarwe f 11,a f 11,75 Gerst Chevalier 11,75 a 12, Haver 10,75 a 11, Erwten 20,a n 23,50 ■Schokkers 21,a 24,50 Maanzaad 35,a 87, Karwijzaad s 38,a 85, Koolzaad 21,a 23,— Lijnzaad (voer) 15,a 16, Lijnzaad (zaai) n 17,— a 17,50 Boekweit n 12,30 a VARKEN8MARKT. Varkensaanvoer 1136, eerste kwaliteit f 0,76 a f 0,79J tweede f 0,71 a f0,74, derde f 0,65 a f 0,69zouters f 0,a f 0,export f 0,71 a f0,74. Handel redelijk.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3