Voor a.s. seizoen hebben wij een sorteering WHÏPCORDJASSEN en DEMGSAISONS van de allernieuwste stoffen. Vraagt zichtzending. Voor KLEEDING NAAR MAAT ontvingen wij deze week een prachtcollectie. aanbevelend, GEBüISb SYEUTTEE ICIoilks'tpfiisi't GOEB> Buitenland Gemengd NieuWs Allerlei. 4 uur: V. V. C.Zeelandia II en E.L.T.O. IZeelandia I. 5 uur: V. V. C.-V. D. B. en Zee landia IZeelandia II. De wedstrijden staan onder leiding van de heeren Everaars en Crucq. OVERZICHT. Be Volkenbondsvergadering. De algemeene beraadslagingen over het rapport van den secretaris-generaal van den Volkenbond zijn begonnen. Alle hoofden der delegaties, ook Briand en Hermann Müiler, waren tegenwoordig. Het debat werd geopend door den gje- zant van C'hina te Brussel, den heer Wang King Ky, die op de noodzakelijkheid van samenwerking met het tegenwoordige China wee». Door de a-evolutie in China heeft dit oudste cultuurland ter wereld zich op gelijken rang met de groote mogendhe den gesteld. Het is de taak van den Vol- bond, mede te werken aan de ontwikke ling van China, waardoor de Bond zal bewijzen, een werkelijke bond der vol te zijn. Het is de wensch der Chineesche regeering,, in de toekomst ten nauwste met den Volkenbond samen te werken. Daarna voerde onze minister van bui- lenlandsche zaken, jhr. Beelaerts van Blok land het woord, die terstond op bet ont wapen ingsvraag|Stuk inging. Hij besprak ook het Kedogg-pact en verklaarde dat Nederland zijn goedkeuring aan dit pact hecht. Voorts drong hij er op aan, dat spoed betracht zal worden met de ontwa pening ter zee. Hij betreurde het, dat de onderhandelingen over de controle der particuliere wapenindustrie geen. resultaten hebben opgeleverd. Nederland hecht groote waarde aan het tot stand komen van een internatio nale conventie voor den handel in wape nen. Tenslotte besprak hij de economische wereldconferentie en drong aan op een gemeenschappelijk optreden, om de hoogp tariefmuren te doen verdwijnen. Straf. Te lang reeds zijn in Italië g|een sensationeel© dingen gpbeurd. De cou ranten waren in "Hit opzicht gedurende eenige jaren ecnigszins verwend, immers er ging geen maand voorbij of er was in dit interessante land iets bijizonders aan de hand. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat er uit Italië opnieuw een merkwaardig voorval wordt gemeld. De held is ditmaal Cesare Rossi, wiens naam geen onbekenden klank heeft. Rossi immers was een van d© hoofdpersonen van den moord op den sociaal-democraat Mateotli. Deze socia listische afgevaardigde werd in de maand Juni 1924 door eenige fascisten in een rijtuig ontvoerd en vervolgens builen de stad Rome op beestachtige wijze afge maakt. Mussolini's regeering nam de houding aan alsof zij de daders voor beeldig wenschle te straffen. Doch toen (na 21 maanden!) het proces eindelijk werd gevoerd in een afgelegen dorp met slechte telegraafverbindingen om de be langstelling, van de internationale pers zooveel mogelijk te temperen, werden de daders tot zeer geringe straffen veroor deeld. Het waren: Dumini, de leider van de geheime fascistische politie, Filipedli, een gewezen advertentie-colporteur, Ma- rinelii, voormalig secretaris-generaal dqr fascistische partij en de perschef van Mussolini, Cesare Rossi. Rossi was te zamen met Marinelli en Filipelli reeds voor het einde van het proces vrijgelaten. Deze merkwaardige pers-chef (een gewezen sociaal-demo craat evenals Mussolini) liet kort daarop onder zijn vrienden een memorandum rondgaan, waarin hij Mussolini beschul digde van de plannen tot den moord1 op Mateotti te hebben geweten. Vermoede lijk in verband met dit memorandum werd de grond in Italië hem weldra te warm. Hij week uit naar Nice, dreigde voortdurend nieuwe onthullingen te zul len doen en keerde het fascisme, dat hij blijkbaar slechts had gebezigjd om zich een goed bezoldigde betrekking te ver overen, definitief clen rug toe. De fascis tische politie hield hem zoo goed als het ging in het oog en een week geleden is het haar gelukt hem op de Italiaanseh© grens te arresteeren. De beschuldiging, die de renegaat tegen het idool der fas cisten heeft durven uiten, zal ongetwij feld tengevolge hebben, dat de fascis tische regeering, hem zal straffen op een wijze, die hem voorgoed onschadelijk maakt. De hatelijke Shaw. In het New-Yorksche blad „Nation" verscheen onlangs een brief van een Amerikaan, die Bernard Shaw mede deelde, dat hij een „Shaw-club" in den vorm van een vereeniging van geestelijk gezonden wenschte op te richten. Hij verzocht den schrijver het eere-voorzitterschap te willen aan vaarden. De Amerikaan zeide, dat het in deze wereld gebruikelijk is een deel van den beschikbaren tijd, van het geld en de kracht te wijden aan het welzijn van lammen, blinden, zie ken, armen en krankzinnigen. Onge twijfeld zijn dit verdienstelijke on dernemingen, zegt hij, maar men be steedt te veel tijd er aan krukken te timmeren en te weinig wegwijzers voor begaafden op te richten. Natuurlijk moeten de geestelijk zieken verpleegd worden. Waarom doet men echter niets voor de geestelijk gezonden? Deze toch zijn voor de toekomst van het ras beslissend. Shaw liet door zijn secretaris ant woorden: Mr. Bernard Shaw draagt me op, u te zeggen, dat een vereeni ging voor geestelijk gezonden in Ame rika geen kans heeft leden te krijgen. Lindy's fortuin. Het is Lindbergh na zijn oceaanvlncht in Amerika voor den wind gegaan. iVas hij vóór deze prestatie een vlieger met een inkomen van zes duizend dollar per jaar, thans is dit zoodanig gestegen, dat bij over 1928 niet minder dan dertig duizend dollat aan inkomstenbelasting zal moeten betalen. Over de tweede helft van 1927 werd zijn inkomen reeds op min stens 204.000 dollar geschat. En dat, ter wijl „Lindy» voor zijn vliegtuig dat hem over den Oceaan en daarmede naar zijn fortuin voerde, al zijn spaarduitjes moest opofferen. Op welke wijze hij het laatste halfjaar van 1927 zulk een inkomen ver kreeg In de eerste plaats verwierf hij den Orteig-prijs van 25,000 dollar uit geloofd voor de eerste vlucht New York- Parijs. Ten tweede verdiende hij driehon derd dollar per dag, toen hij zijn bekenden tocht door alle staten van Amerika maakte Ten slotte leverde hem zijn boek .Wij- en zijn dagblad-artikelen een aardig be drag op. Dat Lindbergh een groote liefde koestert voor de luchtvaart, bewijst wel het feit, dat hij ondanks schitterende aan biedingen van de film men spreekt van een bedrag van één millioen dollar toch zijn liefhebberij er niet aan heeft willen geven. Echtgenooten op afbetaling In Damascus worden tegenwoordig echt genooten op afbetaling geleverd. Dat komt zoo. Het is daar een oud gebruik, dat de man, die trouwen wil, zijn uitver korene moet koopen. Tot voor kort leverde deze regeling geen bezwaren op, maar daarin kwam vetandering, toen de vaders het plotseling in het hoofd kregen den prijs van hun dochters zooveel te ver noogen, dat slechts z-er tijke jongelingen in staat waren zich een bruid aan te schaffen. De jongelui wisten echter raad Zij hadden blijkbaar wel eens gehooid van de Europeesche methode om goederen op afbetaling te koopen. Deze methode werd nu ook, waar het gold den aankoop van een echtgenoole, ingevoerd. Of deze gewoonte zich inburgeren zal, is de vraag Naar verluidt, gebeurt het dikwijls, dat jonge mannen na eenige maanden hun betalingen stoppen in de hoop, dat de vader zijn dochter weer terug zal komen halen. Puriteinsche furies. Zonder op eenig kwaad voorbereid te zijn, was een Pooiaeh schilder in Marien stadt, een wijk in Warschau, bezig een vrouw naar naakt model te schilderen, toen op eens de deur van zijn atelier open vloog en een bende opgewonden vrouwen naar binnen stoof met de bedoeling hem te lynchen. Enkele nieuwsgierigen hadden eens door het sleutelgat van de deur van het atelier van den schilder gekeken en hadden gezien, dat hij naakte modellen voor zijn schilderijen bezigde. Toen dit bekend werd vatte een troep vrouwen „van de vorige generatie" het plan op, om den „onzedelijken" schilder te lynchen Ze pakten eerst het mode) beet, dat ze insmeerden met alle verven, die ze in het atelier maar konden vinden. De schilder had intusschen in wanhoop een antiek pistool uit de zeventiende eeuw van den wand gehaald en bedreigde de vrouwen daarmede. Dit maakte een geweldigeu in druk en hij kon de furies in bedwang houden totdat de politie kwam om ze te arresteeren. Gemakkelijk ging deze arres tatie niet. Verschillende agenten werden door de vrouwen geslagen en met haar nagels toegetakeld. Schoten in de duisternis Op den straatweg van Kottbuss naar Burg, dieht bij het Duitsche dorp Derben, is de dertigjarige Walter Friediich uit Kottbuss met drie schotwonden gevonden Volgens zijn msdedeelingen is hij in de Juisternis in botsing gekomen met een wielrijder, die zonder licht reed. Er ont stond een ernstige woordenwisseling, die daarmede eindigde, dat de onbekende een revolver trok en verscheidene schoten op Friedrich afvuurde Friedrich is naar het ziekenhuis te Ko'tbuss overgebracht Van i en dader ontbreekt tot nu toe elk spoor Een eigenaardige arrestatie In Detioit brak een berucht misdadiger A'illiam C. Fisher in, in de Tuxedo- bioscoop Met een steekvlam wist bij de brandkast te openen, hij had echter licht noodig en draaide de lampen in het kan toor aan. Op hetzelfde schakelbord be vond zich ook de knop die de gevel reclame ontstak, en deze knop draaide de nachtelijke bezoeker per abuis ook om Zonder dat hij het wist, baadde de straat eensklaps in een zee van lichteen po litiepatrouille kwam opdagen en arresteerde Fisaer, toen hij reeds 1509 dollar aan bankpapier in zijn zakken had gestoken. Al te b a r I Het schijnt in Berlijn de spuigaten uit te loopen met geldinzamelingen op straat voor allerlei liefdadige doeleinden. He aantal bussen die het publiek op straat worden voorgehouden, wordt zoo groot, dat het langzamerhand te bar wordt. Vooial ook de overweging dat een en ander een pijnlijken indruk maakt op de talrijke vreemdelingen, schijnt den „Poli zei prasident" er toe gebracht te hebben na 15 September alle geldinzamelingen op straat te verbieden. Tegen wolf en veldmuis. De boerenbevolking in het Oosten van Bolen, die bang is dat zich in het begin van den winter, zooals reeds jaren in toe nemende mate het geval geweest is, zich groo'e troepen wolven zullen vertoonen, heeft op verschillende plaatsen de regee ring verzocht bij voorbaat maatregelen te nemen. In enkele districten aan de Rus sische grens ondervindt men op het oogen- blik veel overlast van veldmuizen, die daar in ontzaglijke aantallen voorkomen Alle middelen tot bestrijding van de plaag hebben tot dusver gefaald. Titel op afbetaling. Ongeveer anderhalf jaar geleden werd de eigenaar van een groot Berlijnsch hotel op zijn zestigsten verjaardag be noemd tot doctor honoris causa van de universiteit te Wuizburg. Eerst thans is uit het onderzoek van een hoogleeraar dezer universiteit gebleken, dat de be trokken hotelier deze onderscheiding voor een bedrag van 80 000 mark heeft ge kocht. Hij had eerst 50.000 mark gebo den, maar ten slotte had hij zich bereid verklaard 80.000 mark neer te tellen Van hel geld is 60.000 mark besteed voor het astronomische instituut en 30.005 mark voor het archeologische seminarium. Er is zelfs een contract van de schenking opgemaakt. Het ontwerp uit den tijd, waarop men over een prjjs van 60.000 mark onderhandelde, is bekend geworden. Er staat o.a. in Een bedrag van 20.000 mark moet terstond en wel uiterlijk op den 20sten dezer maand, worden gestort bij de Baye- rische Hypotheken Bank, filiaal Wurz- burg, die het geld zal deponeeren tot den lieer X de titel van doctor honoris causa zal zijn verleend, de overige 30.000 mark zullen eveneens voor den 20sten dezer maand in vier geantedateerde cheques, elk van 7500 mark, per 1 Februari, 1 Maart, 1 April en 1 Mei moeten worden gede poneerd bij voornoemde bank. De Duitsche bladen keuren het verieenen van den titel van doctor honoris causa tegen vergoe ding, en nog wel op af betaling scherp af Parfumeeren Het parfumeeren is niet iets uitsluitend van den laatsten tijd, maar was door alle eeuwen heen in zwang. Nimmer zijn er zóóveel parfums gebruikt als in de Oud heid. Met name de Egyptenaren waren beminnaars van zoete oliën, aromatische monupiilen en geurigen balsem, zonder welke zij zich dtep ongelukkig gevoelden ue duurste zalven wareu in gebruik, vooral bij de vrouwen, die voor elk lichaamsdeel eeu anderen geur bestemden. ue schoone Egyptische koningin Cleo patra was een meesteres in de kunst van parfumeeren. Zij wordt beschouwd als de uitvindster van de hooggeroemde berenvet pommade De zalving van het hoofd gol.i als een zeer gewichtige zaak, waarvoor men er in voorname kringen een „opperzalver" op na hield. Een kegelvormig instrument gebruikte men ervoor, dat men in eeu schaal met zalf plaatste en door een op zuigende beweging vol liet loopen. De opperzalver zette het gevulde iustrumeni op het hootd van zijn meester. Bij een plechtig feestmaal zat men met een der gelijk instrument op aan den disch. Hel zostbare vocht vloeide geuurende den maal tijd zachtjes in de pruik. Ook zalfde men elzaars hoofd wel bij feestelijke gelegen heden, wat als een uiting van groote be leefdheid gold. De Grieken leerden het zalven van hun Egyptische buren en waren spoedig even hartstochtelijkeliefhebbers van parfumeeren Wierook, myrrue, rozen en violen waren hun geliefde geuren. Thijm, marjolein, bittere amandelolie en een groote ver scheidenheid van slerke odeuren mengden zij dooreen, om hun verschillende zalven te krijgen. Voor enkels en voelen ge bruikte zij de Egyptische zalf, voor wangen eu borst de Phoeuicisclie, voor haren en wenkbrauwen de Amarakon-, voor kin en nek de Serphyllos- en voor de armen de oisymbrion-zalf Een goed geparfumeerde unek was, als het ware een wandelende parfum-fabriek. De bloemen en de vazen besprenkelden zij zelf met welriekende oliën. Wel werd de weelderige gewoonte soms heftig bestreden, o.a. door Socrates en Lycurgus maar zij waren als roependen in een woestijn. Reeds van verre kon men iemand ruiken. Van een echt parfumlief hebber, Lucius Plocius, wordt verhaald, dat hij eens vluchten moest, maar zich nergens kon schuil houden, omdat zijn geur hem overal verried Hij viel dan ook in de handen zijner vijanden en betaalde aldus zijn ijdelueid met zijn leven. in de dagen der kruistochten kwamen de parfums naai West-Europa en ver overden langzamerhand de hoven met de naaste omgeving. Van Anna van Oostenrijk de moeder van den Franschen zoning Lode- wijk XIV, is spottend gezegd dat men haar met fijn lijnwaad en kostbare parfums uaar de hel kon lokken. De koning zelf deed niet onder voor zijn moeder. Hij hield persoonlijk toezicht op de bereiding van zijn reukwerken. Onder de regeering van Lodewijk XV bereikte het parfumeeren zijn hoogtepunt, det hof noemde men toen „la cour par- fumée". Niet alleen parfumerieën gebruikte men, ook allerlei andere middeltjes, om zijn schoonheid te verhoogen. Het was toen een tijd, waarin de kunst der schoonheidsvolmaking hoogtij vierde en het geheele hofleven in beslag nam, tot de Fransche revolutie er plotseling een eind aan maakte. Wie krijgt de grootste fooien? De grootste fooien krijgen, de beambten aan de speelbank te Monte-Carlo. Zij genieten geen salaris dat „un door de bank wordt uitbetaald, maar ontvangen de be dragen, die dagelijks in de bussen aan de speeltafel worden gedeponeerd. Dit geld wordt naar rang onder hen verdeeld. Het is een oud gebruik, dat gelukkige win naars aan de speeltafel een gedeelte van hun winst, in den vorm van eeu kleinere of grootere banknoot in de bus werpen, om als eens Polykrates met zijn ring, de goden van het noodlot gunstig voor zich te stemmen. Dat er in deze bussen dik wijls enorme bedragen zijn, bewijst het feit, dat de directie van de bank onlangs besloot slechts de helft der sommen te verdeelen en de rest te besteden aan ver nieuwing en onderhoud der speelzalen. De beambten varen bij deze halveering echter in het geheel niet slecht en hun salaris bedraagt nog meer dan dat van een minister, inderdaad een fl.nke fooi. Vetgeefsche arbeid. Een der zwaarste proeven, waarop iemands geduld en zijn kalmte gesteld kunnen worden, had Abauzit, de natuur kundige, te doorstaan, toen hij te Genève woonde. Hij hield zich o.m. ijverig bezig met barometrische onderzoekingen, ten einde de wetten op te sporen, die het verschil van dampkringsdrukking beheer- schen. Zeven en twintig jaren lang deed hij dagelijks talrijke waarnemingen, waar van hij aanteekemng hield op losse bladen, die hij daarvoor gereed gemaakt had. Op zekeren dag, toen er een nieuwe meid was gekomen, legde deze dadelijk haar ijver aan den dag, door eens flink „aan het opruimen" te gaan. Ook Abau- zit's studeerkamer werd „opgeruimd». Toeu hij er binnentrad, vroeg hij aan de meid Wat heb je uitgevoerd met het papier, dat om den barometer heen lag O, mijnheer, luidde het antwoord, het zag er-zoo vuil uit, dat ik het maar verbrand heb, en ik heb er dit nieuwe en schoone papier voor in de plaats gelegd. Abauzit kruiste zijn armen en na eenige oogenblikken van inwendigen strijd, zeide hij op kalmen en onderworpen toon Je hebt de vrucht van zeven en twintig jaar arbeidens vernield. Voortaan blijf je van alles, wat hier in de studeer kamer is, af I Miliioenen op den bodem der zee. In de diepte van den oceaan of begra ven op de kleine eilanden in de Zuidzee, liggen zoo groote schatten aan goud, zil ver en edelsteenen, dat daarmede het schadevergoedingsvraagstuk, waarbij de geheele wereld direct belang heeft, ware op te lossen. Een Amerikaan, Ralph D. Paine, geeft in zijn zooeven verschenen ooek „De begraven schatten der wereld» een interessant overzicht over deze rijk dommen, welke de fantasie der menschen sedert lang bezig houden, steeds weer avontuurlijke schatgravers tot onderzoe kingen inspireeren en toch tot dusver aan de menschelijke hebzucht zijn ontkomen. Een groot deel van deze schatten bevindt zich in de wrakken van de eens zoo trotsehe Armada, de Spaansche vloot, die de fabelachtige goudvoorraden van Zuid- Amerika naar Spanje zou overbrengen. De grootste schat, die ooit verloren ging, is volgens Paine in de baai van Vigo te vinden, waar in het jaar 17 02 een aantal schepen is vergaan, die ongeveer 25 mil lioen pond sterling goud aan boord had den. In de Tobermorybaai is de „Iloren- cia» vergaan, die goud ter wasrde van 4 millioen pond sterliug bij zich had. Een ander goudschip, de „Saint Andrew» ligt in een baai aan de kust van Cornwall

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 3