Het Medaillon van Lord Stair GrionikJPilletjes Land en Tuinbouw Sport. De vervelende bezoeker viel in een' stoel neer en zei: „Gisteren heb ik groote wandeling gemaakt". „Doe het vandaag weer, kerel", raadde de „bezochte". „Hef zal ons beiden goed doen". Bertje had een kistje sigaren voor zijn oom op de post moeten brengen. Toen hij thuiskwam, vroeg Moeder „En heb je ze veilig op haar plaats gebracht?" „O ja, Moes", zei Bertje. „Het kist je was te groot om in de brievenbus te doen en toen heb ik de sigaren er maar een voor een in gegooid". Moeder (tot haar dochtertje, dat juist van een logeerpartij bij tante is teruggekomen): „Het spijt me heel erg, dat je tante zoo slecht over je te spreken is. Ze schrijft dat je lui, slordig, onbetrouwbaar en brutaal bent Dochtertje: „Schrijft ze dat werke lijk allemaal?" „Ja". „Wat een manier van doen, om zooiets tegen een eigen moeder te zeggen1." „Er is één woord, dat altijd ver keerd wordt uitgesproken." „En wat is dat woord dan?" „Verkeerd, natuurlijk!" „Je hebt wel zin voor humor". „Waarom?" „Omdat je lachte, toen je in den spiegel keek". Jeanne: „Heeft Nelly nooit met je over mij gesproken?" Marie: „Neen, nooit. Als Nelly geen goeds van iemand weet, zwijgt ze". ■-Lit 'S-Vfe, Ï>]Ï!IL Grijsaard: „Vroeger, toen ik jong was, bloosden de meisjes nog. Dat zie je nu niet meer". Bakvischje: „O mijnheer, wat zei u dan tegen haar?" Hij: „Mijn vrouw heeft mij zonder opgaaf van reden verlaten". Zij: „Is dat geen reden genoeg?" „Wat zei je vrouw wel, toen je zoo laat thuis kwam?" „Ik ben niet getrouwd". „Waarom ga je dan zoo laat naar huis?" „Waarom tel je toch altijd ver keerd op?" vroeg de onderwijzer. „Dat weet ik niet, mijnheer", zei de achterlijke leerling. „Helpt iemand je?" „Ja mijnheer. Mijn vader". „Wat is je vader?" „Kellner, mijnheer". deraen dans nog gevaarlijker maakt, is de moderne kleeding. Is deze in gewone omstandigheden dikwijls schaamteloos, ergerniswekkend en voor velen een kwet sing der zedelijkheid, bij het dansen is dit gevaar dubbel gyoot. De vrouw en het meisje zoeken juist in het bal gelegenheid zich schaamteloos te ontkleeden, zoodat het voor verreweg de meeste mannen en jongelingen een onmogelijkheid wordt, ge dachten en begeerten rein te bewaren. Wanneer bij bals aldus èn lichaamshou ding èn zedelooze kleeding, samenspannen, om het dierlijk® in den miensch op te wekken, dan komt men tot het besluit, dat elk modern bal voor de meesteo een bron van zonden wordt. Het kan niet 29 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Na die dagen van norsch zwijgen, had Michael haar dit briefje gestuurd en Jen nie ging naar de afgesproken plaats. In haar hart wist Jennie dat de knap pe, jonge jachtopziener een niet te ver smaden partij was. Maar hij was geen héér. Hij droeg een pak van bruin fluweel met wijden, korten broek. Toen zij hem dezen avond ontmoette waren zijn eerste woorden: Ik moet met je'praten, je weet dat ik van je houd zooveel als een man van een meisje houden kan. Nu en wat heb je mij te zeggen, Mi chael? Je hebt me toch zeker niet hier laten komen alleen om me te vertellen dat je van me houdt? Neen, maar ik houd zooveel van je! dat ik het niet zou kunnen verdragen als je zou trouwen met den1 een of anderen ellendeling, die je zou verwaarloozen of behandelen. Denk je misschien dat ik dat prettig aou vinden? spotte zij. uitblijven, dat dergelijke uitwassen de meest schrikbarende gevolgen na zich sleepen. Wij wijzen slechts in het kort op de uithuizigheid, twist tusschen man en vrouw, opstand der kinderen tegen ouderlijk gezag,, gemengde verkeeringen en huwelijken, dronkenschap, echtschei dingen, ondermijning van dien arbeid en als gevolg, daarvan verslapping van het zedelijkheidsgevoelachteruitgang van maatschappelijke welvaart, vernietiging van het familieleven, endergang, der chris telijke beschaving door terugkeer lot het heidendom in de meest krasse vormen". Na dan uitvoerig op de kerkelijke zijde van het dansgevaar te zijn ingegaan, 1 men de pastoors van Utrecht tot de con clusie, dat de moderne dans een ramp is voor geloof en zeden en welvaart Zij vermanen en waarschuwen hun ge- loofsgenooten ernstig voor dit gevaar en zij veroordeelen zonder één uitzondering eiken modernen dans, onder welken naam hij zich ook aanbiedt, en verklaren als gevolg daarvan, dat dergelijke dansgele genheden vrijwillige en naaste gelegen heden zijn tot zenden. „De katho'ieke leer zegt ons", aldus de Utrechische pastoors,! „idat wij in geweten plicht hebben de vrij willige naaste gelegenheid te vluchten, zoodat het zondig is, daarin vrijwillig ie blijven." Een slaapwandelaarster. Te Vinkeveen heeft zich dezer da gen een eigenaardig geval van slaap wandelen voorgedaan. Een vrouw van 80 jaar stapte 's nachts uit haar bed, kleedde zich aan en begaf zich naar buiten. Langs een bruggetje kwam zij over een sloot, waarna zij den weg overstak en in een roeibootje stapte. Aan de overzijde aangekomen ver liet zij het bootje weer en ontdeed zich op een tuinbank van haar klee- ren. Vervolgens heeft zij denzelfden weg terug afgelegd en heeft zich weer zonder dat haar huisgenooten iets van dezen nachtelijken tocht hadden ge merkt, te ruste begeven. Doordat men 's morgens haar kleeren op de tuin bank vond, werd men iets van de wandeling gewaar. Dat de vrouw geen ongeluk is overkomen, mag men wel als een wonder beschouwen, 's Mor gens bij het ontwaken klaagde de vrouw, dat zij zoo onrustig had ge slapen. De Koninginen de Olymp ische Spelen. De kerkeraad der Christ. Ge;-. Ge meente te Amsterdam-West heeft, naai de „Standaard" meldt, in. zijn vergade ring van 28 Augustus zijn diep leedwezen uitgesproken over het feit, dat H. M. on ze geëerbiedigde Koningin niet alleen Haar sympathie voor de Olympische Sp alen zoo ondubbelzinnig heeft doen blijken, maar bovendien op den dag des Heeren in het Stadion de prijzen aan de overwinnaars heeft uitgereikt, ein alzoo door Haar voorbeeld de ontheiliging van den Zondag g)roote!ijks in de hand heeft gewerkt. Dat is jammer, zegt de „Haagsche Crt." Jammer omdat het accentueert het ge brek aan eenheid en eensgezindheid bij ons volk, zelfs waar het zaken van natio naal en internationaal belang betreft Jammer vooral omdat deze critiek on juist en onbillijk is. c Wij ontkennen allerminst het goed recht van onze gereformeerde landgpnoo- ten, of van wie óók, om de Olympische Spelen uit den booze te achten. Dit is een kwestie van persoonlijk inzicht en daarin is ieder vrij. Maar wel ontkennen wij het recht van een minderheid der natie om van het hoofd van den staat te eischen dat dit zich in zaken van nationale en Ik wil je waarschuwen. Ik ben gisteren naar de „Claverring Arms" gpweest en heb gepraat m®t den eigenaar, Mr. HiJL. Hij is er niet zoo zeker van als jij dat deze Charles Nesbitt een heer is. Daar kan ik beter over oordee'.en dan hij, zou ik denken,i antwoordde Jennie icherp. V Luister, het is terwille van jezelf dat k dit allemaal vertel. Hill zegt, dat hij speelt en drinkt. Wees voorzichtig, Jen nie. Het is heel mooi om met een heer te trouwen en geld genoeg te hebben, maar als hij een slecht mensch is en je ontdekt dat te laat, wat dan? Zou het geen zonde zijn zoö je mooie jonge leven te ver gooien? Natuurlijk, zei het meisje vroolijk. Je bedoelt het allemaal heel goed, Michael,' en ik ben ook niet meer boos op je, maar je bent jaloersch en daarom zie je de din gen verkeerd. Hill is er niet eens zeker van of hij wel Charles Nesbitt heet, hield Michael aan. Dat is alleen een bewijs wat een. ach terdochtig slecht mensch die Hill is, zei Jennie. Michael, en ze keek hem recht in zijn oogen, Michael, je zegt dat je van me houdt? 1 1 Ja, klonk het droevig. Denk nu eens, dat iedereen je zou ver tellen, dat ik ijdel, lui en verkwistend was, en nog vee! meer slechte dingen, zou je dat dan allemaal gelooven? internationale beteekenis zou richten naar de wenschen van esn minderheid van ons volk en niet naar het landsbelang. Dat de Olympische Spelen deze betee kenis hebben, kan toch niemand in ernst tegenspreken. De feiten bewijzen hei. Die Spelen hebben dezen zomer bet openbare leven in ons land grooteodeels beheerscht de belangstelling, ervoor in het geheel© land was enorm; hot vroemdelingenbezoek van heinde en ver, in verband met de Spe len, was buitengewoon groot; in alle lan den der wereld was de pers vol van de Spelen en van ons land; tal van hoogge plaatste, zelfs vorstelijke personen, heblen ons land in verband met de groote sport gebeurtenissen gezocht. Enz. enz. Het heeft destijds bij zeer ve'.en hier te lande en in het buitenland een zeer onaan genamer indruk gemaakt, dat de Tweede Kamer het door minister de Visser voor gestelde en verdejigjde rijkssubsidie aan de Spelen, blijkbaar als gevolg, van onvol doende inzicht in de wijde strekking van dit internationale sportfeest, verworpen heeft. Even heeft óók pijnlijk getroffen, Jat de Koningin niet persoonlijk de of ficieel® opening voltrokken heeft, maar men heeft dit tenslotte toch wel geëerbie digd omdat men begreep, dat een zichzelf zoodanig respec'.eerend Staatshoofd zich niet de wet kan laten stellen door het pro tocol van een internationaal sporttoernooi. Door haar bc'angstelling, voor de Spe len ondubbelzinnig te toonan, door haar bezoek en de prijsuitdeeling, heeft de Ko ningin getoond zich op een hooger, bree der en juister standpunt te stellen dan helaas de Kamermeerderheid gedaan had. Zij heeft daarmee nog veel goed gemaakt, in eigen land en in den vreemde, waar ons land tijdens de Spelen de volle aan dacht had. Het gaat hierbij niet om de persoonlij ke opvattingen van de Koningin omtrent de Olympische Spelen en omtrent Zon dagsheiliging. Het gaat om het juiste in- icht in en de juiste vervulling van haar taak als Staatshoofd. Onjuist zou het geweest zijn als het hoofd van den Staat zich van belangstel ling en medewerking, had onthouden bij deze belangrijke nationale en internatio nale gebeurtenis, ook al zou een, desnoods aanzienlijke, minderheid der natie bezwa ren legen de Spelen hebben. Het algcir.ee. ne landsbelang gaat hi»r boven die be zwaren uit en daarom is het zeer juist ge zien van het hoofd van den Staat, dal het dit landsbelang heeft gpdiend op de wijze, die daarvoor het meest geschikt werd ge- geacht. Kritiek op die houding óók kritiek van hen, dis persoonlijk bezwaar hebben :egen de Olympische Spelen en tegen een openbaar optreden op Zondag is hier niet op haar plaats. Voerteer verdient de Koningin den dank der natie voor haar optreden in 's lands belang. Koninklijke belangstelling Woensdag bezochten de Koningin, de Prins en Prinses Juliana de Zwolsche Landbouwtentoonstelling, genaamd de Zwolland. Na afloop hiervan zijn de Ko ningin en de Prinses naar het Sofia-zieken- huis te Zwolle gereden, om den milicien Berfelo uit Enschedé een bezoek te bren n. Daar nam de Koningin naast het bed van den zieke plaats en sprak hem har telijk en belangstellend toe. Meer dan een half uur dunrde het bezoek. De Koningin prak haar bewondering er over uit, dat de jongeman zoo rustig en dapper zich gedroeg, ook liet zij zich vol waardeering uit over het ziekenhuis en de kamer waarin de patiënt lag. De prinses wisselde enkele woorden met Berfelo en drukte hem harte lijk de hand. H M had uit de kassen Natuurlijk niet, riep hij verontwaard.gd En zou je minder van me houden? Dat zou toch niet kunnen, antwoordde Michael innig. Het is met andere menschen net zoo, zei het meisje. Ik heb Charles Nisbett lief en niets van wat ze van hem vertellen kan mijn liefde voor hem verminderen. Is dit waar, Jennie? Ja Michael. Toen keerde zij zich om en' haastte zich weg. Hij riep haar nog, maar tever geefs. HOOFDSTUK XXXIII. Je schijnt veel belang te stellen in d;e vrouw, Ethel, zei de Hertog, het lijkt wel of je haar onder je bijzondere bescher ming hebt genomen. Bescherming is misschien het juiste woord niet, Fulke. Als ik bij haar ben heb ik juist dikwijls het gevoel of ik be schermd wordt door haar; ze schijnt zoo verre mijn meerdere te zijn. De hertog lachte. Dat verraad de nederigheid van je e;gcO harl), Ethel, zei hij. Toch is het waar; wanneer ik in haar kamer kom en ze onVangt me met die rustige waardigheid en ontroerende gra tie, dan heb ik altijd het gevoel of ik bij een verbannen koningin op bezoek ben. Je hebt er geen idee van, hoe mood en gra cieus ze is. Dinsdagmiddag is te Zwolle onder zeer groote belangstelling de Provin ciale tentoonstelling voor land- en tuinbouw, handel, nijverheid en elec- triciteif, welke gehouden wordt van 4 tot en met 8 Sepfemeber, officieel door Minister Kan geopend. Minister Kan spreekt de openingsrede uit. van het Loo eenige trossen fijne druiven voor hem medegenomen. Onbewaakte overwegen. Woensdagmiddag is op een onbewaak ten overweg Dabij wachtpost 41 tusschen Nuenen en Helmond een ernstig ongeluk gebeurd.] De landbouwer Kluytmans uit Nuenen passeerde met paard en kar den overweg toen op hetzelfde moment uit de ichting Nuenen personentrein nr. 655 naderde. De machinist trachtte tevergeefs den trein tot stilstand te brengen. De boerenkar werd totaal verbrijzeld de land bouwer werd eraf geslingerd doch viel naast de treinrails. Met schouderfractuur en twee gebroken ribben werd de man opgenomen en naar het ziekenhuis te Hel mond overgebracht Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Het paard bleef ongedeerd Het treinverkeer ondervond tien minuten vertraging. Het ongeluk schijnt le wijten te zijn aan de onvoorzichtigheid van den landbouwer die in den waan verkeerde nog voor het passeeren van den trein den overweg te kunnen oversteken, Beslag op gedistilleerd. De politie te Schiedam heeft op den Kotterdamschen Dijk in beslag genomeD een groote hoeveelheid gedistilleerd, groot 250 kisten van den distillateur H. J alhier. De partij was bestemd voor het buitenland en is in beslag genomen op het vermoeden van het gebruik maken van een merk, waarop een ander rechi heeft. Watervliegtuigen. Woensdagmiddag streken in Enkhuizen in de visschershaven twee watervliegtuigen neer, nl. de W 55 en de W 60. De vliegers rapporteerden dat er in de Zui derzee op ongeveer 15 K.M, ten Zuiden van Enkhuizen een watervliegtuig rond dreef, dat klaarblijkelijk een defect aaD den motor had en als gevolg daarvan een noodlanding in zee bad moeten maken. Na telefonisch overleg met den coinman- dant van het vliegkamp de Mok werd het motor-mosselvaartuig H. 26, schipper Van Hurk, gehuurd om het vliegtuig assistentie te verleenen. Een der vlieg tuigen vertrok naar Den Helder en het andere bleef in de nabijheid van het motorschip om de richting aan te geven Toen men bij de vliegmachine arriveerde en schipper Van Hurk alles in gereed heid had gebracht om het vliegtuig op sleeptouw te nemen, bleek dat het mooie weer en de kalme zee hadden meegewerkt om het defect aan den motor op zee te kunnen herstellen. Men zou probeertn op te stijgen. Na het aanslaan van den motor De hertog en zijn jonge vrouw stonden op het grasveld en keken- naar de duiven. ,Hoe oud is ze? vroeg hij met belangr •telling. t Ik denk vijf of zes en dertig. Ze zou er zeker jonger uitzien als ze niet die droe vige trekken op haar gpziccht had. Is ze getrouwd geweest? Ik denk dat ze weduwe is, maar zeker weet ik het niet, ze praat nooit over zich zelf. Ik hoop dat bet geen avonturierster is, Ethel, zei de hertog ernstig,. O, Fulke, wat vreeselijk om dat te zeg gen. Dit ishet eerste onvriendelijke woord dat ik ooit van je gehoord heb. De hertog kuste haar. Ik ken de wereld zei hij, en jij niet Maar Fulke, zei ze. Ze lijkt veel meer op een heilige dan op een avonturierster. Vrouwen hebben soms de meest tegen strijdige eigenschappen in hun karakter, zei hij l'akoniek. Ik zou voor niets ter we reld je willen belemmeren in je liefdadig heid, maar je moet voorzichtig zijn, Ethel Ga met me mee, Fulke,. en oordeel zelf, zei de hertogin met vuur, als je baar gesproken hebt, en je vertrouw"! haar nog niet, dan- zal ik me bij ja oordeel neer leggen en niet meer naar haar toegaan, maar ik weet zeker, dat als jij er geweest bent, je even veel van haar zult houden als ik. I Dat hoop ik niet, lachte de hertog, als en eenig gemanoeuvreer op zee, verrees het gevaarte uit het water en vertrokken beide vliegtuigen in Noordelijke richting. Paard of motor We lezen in „De Boerderij": In Duiischland heelt -de negeering vra genlijsten gezonden aan bijna 7000 ge bruikers van motortrekkers. Zij moesten die lijsten nauwkeurig invullen. Daaruit heeft men een geweldigen stapel gege vens verkregen. Het resultaat was dat 2204 eigenaars tevreden bleken in alle op zichten, 798 eigenaars vonden den tractor een duur maar noodzakelijk kwaad. 834 eigenaars vonden dien tractor vee! te duur, 919 wilden den trekker weer af schaffen en afgeschafte trekdieren weer aankoopen en 2068 eigenaars hadden nog geen oordeel. Door 3598 eigenaars waren' de trac tors aangeschaft met gielijktiijdige oprui ming van 7019 paarden en 15506 ossen. Daaruit blijkt eigenlijk al zéér weinig. Een landbouwkundige zou willen weten op welke bedrijven de trekkers goed be vallen en dan zou hij allicht leeren dat dat het geval is op groote en eenzijdige bedrijven, waar het ploeg werk voor graan zich ophoopt in een' bepaalden tijd. Het blijkt ook uit de opgeruimde ossen. Van daar het succes van den tractor in Ame rika, waar de eigenaar zelf met ploegjen wegens schaarschte aan arbeiders, en waar bet bedrijf nog op eien zéér lagen trap van ontwikkeling staat (ondiep ploegen, graan zaaien en oogsten dat is het héóle bedrijf in de meeste streken). VOETBAL. Zuidelijke 3e klasse A. Zondag a.s. beginnen als gewoonlijk elk jaar in September de competitie wedstrijden voor den N.V.B. Zoo ook voor de Zuidelijke 3e klasse A. De eerste wedstrijd van „Goes" voor die klasse moet zij naar Vlissingen, om den strijd aan te binden tegen het tweede elftal van Vlissingen. KORFBAL. Zaterdag te 3 uur worden aan den Polderschen weg de volgende wed strijden gespeeld voor de serie van den Z. K. B.: 3 uur: Zeelandia IV. D. B. en E.L.T.O. I—Zeelandia II. daar kans op is doe ik beter weg te blij ven 1 Onder w elk voorwendsel kan ik naar haar toegaan, Ethel? Laten we samen gaan, dan zal ik je vragen binnen te komen om haar' bloemen te bekijken. Ze heeft me verleid dat ze betere dagen gekend heeft. Er zijn zooveel soorten van betere dagen, zei de hertog droog. Ik wil graag iets meer van haar weten, nu jij er zoo dikwijls heen gaat. Ethel voelde zich op een wonderlijke wijze aangetrokken tot juffrouw Grey en haar auto stopte heel dikwijls voor de deur van haar buisje. De buren vonden het niet zoo vreemd, juffrouw Grey werkte voor de hertogin, dat was een heel natuurlijke verklaring. Eens op een morgen zei Ethel plot seling tegien haar: Het klinkt u misschien heel vreemd, maar uw gezicht lijkt me zoo bekend. De allereerste keer zelfs, toen u door het hek van het park naar me keek, had ik dit gevoel al, maar of ik uw gezicht in werkelijkheid heb gpzien, of in een droom of op een schilderij, dat weet ik niet. U lijkt op de „Maler Do lorosa", op dat mooie schilderij in het Louvre. Heeft u veel verdriet gehadin uw leven? Een heel groot verdriet, .antwoordde ze eenvoudig. I I Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2