Meisjes Uit den Westhoek Stadsnieuws KRITIEK. Twee vorstelijke personen hebben op het oogenblik wel de belangstel ling van sommige partijen. Het zijn koningin Wilhelmina der Nederlanden en prinses Astridede toekomstige koningin van België. Onze vorstin is in ongenade ge vallen bij den kerkeraad van Am sterdam-West naar aanleiding van het feit dat H.M. het bestaan heeft op een Zondag de prijzen uit te reiken aan de overwinnaars der Olympische Spelen. De brave kerkeraad heeft H.M. in een schrijven daarover de les gelezen. Over hetgeen de andere thans druk besproken vorstin in de oogen van een aantal menschen heeft misdaan, kan men uitvoeriger in ons tweede blad vinden. Laten we er hier slechts van zeggen dat ze volgens enkele Bel gische bladen bij diverse gelegenhe den te korte rokken draagt. De Bel gische r.k. pers was over de korte dracht ernstig ontstemd, doch ze uitte hare ontstemming op niet al te scher pe wijze. Naar men ons mededeelt zijn de rokken van de Belgische kroonprinses ook hier ter stede tot een onderwerp van afkeuring geworden. Zondag j.l. n.l. in de Goesche r.k. kerk. De geestelijke herder, die dien dag de predikbeurt vervulde, onderwierp de dracht der vorstin aan een felle cri- tïek en hij deed dit volgens enkelen die zich onder het gehoor bevonden, in bewoordingen die in kiescheid veel te wenschen overlieten. Zoo zou de prediker de wijze waarop Prinses As tride zich kleedt, vergeleken hebben met de kleedwijze van vrouwen van verdachte zeden. Dergelijke kritiek in een kerk op een vorstin van een naburigen staat komt ons nog erger voor dat hetgeen de kerkeraad in Amsterdam deed. Waar moet het heen als zelfs de r.k. (die toch bekend staan als trou we dienaren van vorstenhuizen) even als de „gevaarlijke" roode S.D.A.P. allerlei vieze en onwaardige dingen omtrent vorstelijke personen in de wereld brengen. Hetgeen de r.k. Goesche prediker Zondag j.l. deed, was o.i. niet alleen Onbehoorlijk en grof, doch ook niet geheel zonder gevaar. Onze verhou ding tot België is waarlijk niet der mate gunstig dat we ons nog allerlei kleine hatelijkheden kunnen permi- teeren. Predikaties van het genre, Zondag in Goes gehouden, kunnen er toe bijdragen, dat de Belgen nog min der contact met ons wenschen, dan nu reeds het geval is. Daarom ware een wenk van hooger hand in dit verband niet geheel over bodig. Zelfs streng geloovige menschen, die over het algemeen slechts rekening houden met eigen inzichten, hebben het wel eens noodig te hooren, dat hun macht geen a/macht beteekent en dat ze zich te houden hebben binnen de grenzen van het welge- voeglijke. Ingekomen was bericht, dat Bruinisse tot het stelsel van verplichte aanslui ting besloot en het standpunt van ge meentelijke garantie verliet. Renesse meldde, dat die gemeente op verschil lende voorwaarden nog aansluiting verzocht. Na uitvoerige discussie werd besloten, dat dit kan als die gemeente 79 aandeelen neemt, 79 maal f60 in het reservefonds stort en f4700 bij een kassier deponeert, als de regee ring mededeelt, dat Renesse niet on der de gemeenten valt, waarvoor de risico-garantie is aangevraagd. De gemeente-begrooting van Middelburg. Door B. en W. van Middelburg is aan den raad ter vaststelling aange boden de ontwerp-gemeente-begroo- ting voor 1929. De gewone dienstwijst een eindbedrag in ontvangst en uit gaaf aan van f 742.356,60'/2> tegen f 768.068,09 voor 1928. De post onvoor' zien is uitgetrokken op een bedrag van f 29.259,331/2 tegen f 42.975,111/2 op de oorspronkelijke begrooting 1928. Terwijl de begrooting voor 1928 aanving met een kwaad slot van de rekening 1926 groot f 12.732.941/2. kan nu met een goed slot van de rekening 1927 worden begonnen. Dit was oorspron kelijk groot f 67.848,571/2- Er is bij de vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer voor de belasting naar het inkomen reeds f19.500, op de be grooting 1928 overgebracht. Thans moet door dat tot een bedrag van f 32.553,76 aan uitgaven over 1927 eerst in 1928 kon worden voldaan en f 8773,01 aan inkomsten over 1927 eerst in 1928 konden worden geïnd, nog f 23.780,75 naar de begrooting 1928 worden overgeboekt. Voor de be- grooting 1929 blijft dus een goed slot 1927 over van f 24.567,821/2. Voor ontvangsten uit den post be lasting naar hef inkomen, is geraamd f 545.000,voor 1928 werd op de ontwerp-begrooting 1928 f 600.000, geplaatst, dit werd bij de vaststelling door den raad f570.000,—, en bij de vaststelling in Mei j.l. van het verme- nigvuldigingscijfer werd f 550.500,— voldoende geacht, doch werd toch eene berekening gemaakt, die ruim f 568.000,opbrengst zal geven. Als winst uit het electriciteitsbedrijf wordt geraamd f31.059,11, tegen f21.887,29 voor 1928 en een gemaakte winst van f 29.319,47 over 1927. De gasfabriek zal volgens de raming een winst opleveren van f 13.964,23, terwijl voor 1928 f 11.329,— was ge raamd en in 1927 f40.500,—werd ver kregen. Voor de duinwaterleiding is het ge raamde verlies f4892,—, voor 1928 is f 268,27 winst geraamd, terwijl 1927 een verlies opleverde van f6694,85. Voor het burgerlijk armbestuur is evenals voor 1928 f 100.000,— ge raamd en voor steun- en werkzver- schaffing aan de werkloozen samen f 40.000,- Voor 1928 werd voor steun f 10.000,en voor werkverschaffing f 30.000,geraamd, nu resp. f 3000, en f 37.000,—, omdat B. en W. er naar streven de werkloozen zooveel mogelijk door werkverschaffing tege moet te komen. Een jacht gestolen. Gistermorgen is het Belgische jacht „Squibs", eigenaar Roosens uit Ant werpen, gestolen. Later is het jacht nabij Walsoorden gestrand. Inmiddels was de heer Roosens met een andere motorboot uit Antwerpen vertrokken en heeft te Walsoorden den brigade commandant van de Kon. Marechaus see aan boord genomen en is naar het gestrande jacht gevaren, alwaar zich een persoon, die Engelsch sprak, aan boord bevond. Deze lag te sla pen. Volgens zijn verklaring bleken er nog twee andere personen aan boord te zijn geweest. Deze is de po litie nog niet op het spoor. De ber ging van de „Squibs" is inmiddels opgedragen aan Smits Bergingsbedrijf te Wemeldinge. Het jacht zal door de politie in beslag worden genomen, terwijl de persoon, die op het schip werd aangetroffen, naar Middelburg is 'overgebracht. Zus Brhtihr* Aan een journalist die een interview met onze zwemkampioene had, ver telde Zus Braun o.a.: „Van de week waren we nog in Hansweert". „Daar waren zwemwedstrijden in het kanaal en ze hadden ons speciaal gevraagd om te komen. En vol, dat 't er was, dat hadden we nooit kunnen denken van zoo'n klein plaatsje in Zeeland, waar ze 's avonds niet eens straatver lichting hadden, omdat het volle maan was, dan vonden ze het daar overbo dig om de lantaarns aan te steken". „Ja, er waren 4000 menschen", ging haar moeder verder, „allemaal aan de kanten van het kanaal. Dat is ook juist een van de redenen, dat we zoo veel mogelijk aan al die verzoeken om hier of daar te komen na de Olympiade, Voldaan hebben, er wordt in ons land nog veel te weinig ge zwommen en misschien heeft ons be zoek aan Zeeland tot gevolg, dat er van die 4000 menschen ook een aan tal niet-zwemmers onze sport gaan ieeren. 't Is 'n heele goede propa ganda op die manier". Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland". De winterdienst-regeling van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" vangt Zondag 7 October aan. De boot vertrekt dan van hiër om 12.35, aan komst te Harwich 18.05, vertrek van den trein van Harwich om 18.35, aan komst te Londen, Liverpool Street station 20.20. De trein van Londen vertrekt om 10 uur en komt te 11.25 te Harwich aan. Vertrek van de boot om 11.30 en aankomst alhier om 17.30. COLIJNSPLAAT. Woensdag 12 Sep tember a.s. zal het nieuwe vaandel aan het muziekgezelschap „Wilhelmi na" worden aangeboden. De uitrei king zal plaats hebben des namiddags om half drie (oude tijd) ten gemeente huize. Daarna volgt een optocht door de gemeente, waaraan door de an dere Noord-Bevelandsche muziekge zelschappen zal worden deelgenomen, 's Avonds geven de verschillende ver- eenigingen concert op de tent. Het vaandel, dat in de ateliers der firma Gebrs. van Oven in Den Haag is ver vaardigd, is een prachtig stuk werk'. KLOETINGE. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school te Kruiningen Mej. B. Beenhakker te Kloefinge. KAPELLE. Te Kapelle is op initia tief van de landbouwvereeniging een huishoudcursus opgericht. 17 meisjes hebben zich voor den cursus opge geven. Er is geen deugdelijker mid del voor het verkrijgen en be houden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Doos 30,60, Tube 80 ct. PUROL KRUININGEN. Donderdagavond werd een raadsvergadering gehouden onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig was de heer Van der Borcht. De voorzitter deelde o.a. mee, dat door B. en W. tot gasmeester is benoemd de heer Sneep, onlangs be noemd tot gasmeester van de gasfa briek 't Oosteinde te Krabbendijke, op een maandsalaris van f 250, waarvan f 150,ten laste komt van de gemeente Krabbendijke, Rillanden Waarde en flOO,ten laste van de gemeente Kruiningen. B. en W. be noemden tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school te Kruinin gen Mej. Beenhakker te Kloetïnge, zulks ter vervanging van Mej. Hon- dius-Waverijn, die tengevolge van het heerschen van roodvonk in hare wo ning de school niet mag betreden. Van de vereeniging van Vreemde lingenverkeer op Zuïd-Beveland was een verzoek ingekomen om subsidie Deze aanvrage zal nader ter sprake komen bij de behandeling van de begrooting 1929. Met algemeene stemmen besloot de raad op het eind des jaars een deel van de schuld af te doen, die drukt op de gemeente-gasfabriek met de gel den ontvangen, tengevolge van de ont binding van het pachtcontract met de industrieele maatschappij M.A.B. E.G. Een verzoek van het bestuur der Geref. school om gelden voor de in richting van een 7e leerjaar werd door den raad toegestaan. Een voorstel tot verkoop van grond door afbraak van den gang van de vroegere openbare school vrijgekomen, aan de kerkvoog dij der Ned. Herv. Kerk werd even eens door den raad met algemeene stemmen aangenomen. De woning bij de gasfabriek staat voor 't oogenblik ongebruikt door ver trek van den vorigen gasmeester. Op voorstel van B. en W. besluit de raad die woning te verhuren voor f 4, per week aan den heer D. Waverijn Jz. per maand met recht van opzeg ging wederzijdsch 3 maanden van te voren. Een vroeger genomen besluit tot verdeeling van de wegen in en om de kom der gemeente wordt door den raad ingetrokken, door het des betreffende vernietigingsbesluït van hef besluit van Ged. Staten door de re geering. Besloot de raad vroeger geen concessie te verleenen aan degene die radio-distributie-inrichting vroegen aan het gemeentebestuur, tengevolge van een nieuw wetsartikel betreffende ra dio-distributie, waarin de minister van Waterstaat aan het hoofdbestuur der posterijen machtiging heeft verleend tot het geven van toestemming aan aanvragers voor oprichting, heeft hef gemeentebestuur feitelijk geen be voegdheid meer om die aanvrage te weigeren. De raad besloot op voorstel van B. en W. om een artikel op te nemen in de politieverordening der gemeente, waardoor nog eenigen in vloed wordt gegeven aan B. en W. In deze gemeente is door het hoofd bestuur der posterijen concessie ver leend aan de twee eenige aanvragers t.w. Polderman van Hansweert en Oorschot van Vlissingen. KRABBENDIJKE. Alhier heeft j.l. Woensdag tot en met Zaterdag het circus Reusz-Althoff zijn tenten opge slagen op de weide van den heer Welleman Woensdag werd de eerste voorstelling gegeven voor een vrij groot publiek. Het muziekgezelschap „Concordia" verleende zijn medewer king door het spelen van verschil lende marschen gedurende de uitvoe ringen. Van paardendressuur is weinig te zien. Twee keer trad een sohool- rijdster in de manege. Een koord danseres deed niet onverdienstelijk eenige evoluties op het koord. Zeer in de smaak vielen de gymnastische oefeningen van een drietal turners. Een twee-tal clowns wisten de lachspieren van de aanwezigen in be weging te brengen. Woensdag kreeg onze gemeente bezoek van een groot aantal z.g.n. zigeuners, die hier den nacht door brachten. De mannen drijven handel in paarden. De vrouwen loopen te bedelen en trachten alles op een koop je te pakken te krijgen en zijn geen welkome klanten van de winkeliers. MIDDELBURG. Met de provinciale boot kwamen gisteren nog 1960 pas sagiers mede van de Belgische bad plaatsen, terwijl 31 auto's werden over gezet. SCHORE. Tot agent van politie te Amsterdam is met ingang van 29 Sep tember a.s. aangesteld de heer W. Verhulst, leider der Chr. knapenver- eeniging alhier. De broodprijs is alhier verlaagd van 20 cent op 18 cent per 8 ons. Toen dezer dagen een reiziger van de „Shell-Maatschappij" aan de Schorebrug wachtte op een autobus, bleek hem, dat, toen hij in de bus stapte, zijn portemonniae met eenig geld was verdwenen. Daar kort tevo ren het geld nog in zijn bezit was, moest worden aangenomen, dat hier zeer vermoedelijk diefstal in het spel was. De politie werd met een en ander in kennis gesteld en stelt een nader onderzoek in. VLISSINGEN. Alhier is gisteren op 72-jarigen leeftijd overleden de heer F. van de Velde, die tal van jaren al daar aan het hoofd stond van de uitgeverszaak, in welke met ingang van 1882 de Vlissingsche Courant werd uitgegeven, aanvankelijk tweemaal, daarna 3 maal per week en sedert 1899 dagelijks. Met den overledene is een ijverig, eenvoudig en beschei den man heengegaan. WEMELDINGE. Door het bergings vaartuig „Ideaal", kapitein Breen, van hef bergingsbedrijf van Van der Tak en Hoogenboezem is op het Zijpe op gepikt hef motorschip „Cornelia", schipper Eerland, dat belangrijke lek kage had. Bedoeld motorschip is met een pompboot naar zijn bestemming Amsterdam gebracht. Door het bergingsvaartuig „Ide aal", kapitein Breen, van het bergings bedrijf van Van der Tak en Hoogen boezem is van de Ooster-Schelde al hier binnengebracht het met grind ge laden motorschip „Zeeland", schipper Goedhart van Papendrecht, hetwelk met machineschade aldaar werd aan getroffen. Een der paarden van den vracht rijder W. alhier, gleed op den loswal aan het kanaal en viel te water. In zijn val sleepte het dier het andere paard mee. Zwemmend wisten ze den kant te bereiken. Dit ongeval liep dus zoowel voor de paarden als voor den eigenaar goed af. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag j.l. hield de raad een openbare verga dering. Voorzitter was de burgemees ter, welke deze eerste vergadering door hem gepresideerd, met een toe passelijke toespraak opent. Onder de ingekomen stukken was o.m. bericht van den minister van financiën, be treffende het verstrekken van een voorschot groot f5982,tot aankoop van grond en stichting van een plaatsje. De gemeenterekening over 1927 werd voorloopig vastgesteld, wat de gewone dienst betreft in ontvangst f 61.274,651/2, uitgaaf f 54.274,59, batig slotf 6999,651/2 De kapitaaldienst op inkomst en uit gaaf f38,—. De rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1927 werd goedgekeurd in ontvangst f 7400,621/2, uitgaaf f 3964,40, batig slot f 3445,221/2- Op een verzoek van de vereeniging voor handelsonderwijs te Middelburg om subsidie werd met algemeene stem men afwijzend beschikt. Eveneens op een verzoek om subsidie van Vreem delingenverkeer te Goes. De heer Lin- denbergh verdedigde het verzoek. Hij was de eenige voorstemmer. De ge- meentebegrooting over 1929 werd aan geboden in ontvangst en uitgaaf op f 57.701,641/2 met een post van on voorzien van f2206,67. Idem de be grooting over 1929 van het Burgerlijk Armbestuur op f 7569,691/2 met een post van onvoorzien van f 3035,—. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd met algemeene stemmen be noemd de heer O. van Bleywijk Tie- rens Verhage. Nadat de heer Over- beeke B. en W. nog opmerkzaam had gemaakt op een vrij diepe goot bij ingang Noorddijk en op een aanslui ting Achterweg met Provinciale weg, werd de vergadering gesloten. Voor assistent bij de directe be lastingen is geslaagd de heer J. Snoo- dijk, thans commies der belastingen alhier. Koninklijke belangstelling. De beer J. A. Wilton van Re ede al hier, heeft voor het op te richten museum voor ZuicJ- en Noord-Beveland, een gift ontvangen van de Koningfn-Moeder. f'." Ook de Koningin heeft een bedrag ge schonken voor het museum. Brugverbelering. Dezer dagen zal de Ganzepoortbrug die niet meer in goeden staat verkeert, eenige verbetering, ondergaan. Het metsel werk zal opnieuw worden gfevoegd, de leuningen zullen worden vernieuwd. Bo vendien komt aan iedere zijde der brug een verhoogd voetpad. „Prulletje"- Zooals gemeld ligt het in Hat voorne men 29 Sept. in het Schuttershof een op voering to gev»a van het bekende too- neelstuk „Prulletjevan onzen stadge noot den heer J. A. H. Atialeven. Het werk zal hier ten taomeele gebradht worden door „De vefleemigde schouw spelers", die mlet Prulletje" in Amster dam avond aan avond een uitverkocht huis haalden, en die thans de provincie van het stuk doen genieten. Mevr. Enmy Mol-De Leeuuta vervult ide titelrol en naiar we uit da varschilltode recensies -czen doet ze dit voortreffelijk. We zullen in ons volgende nummer iets van den inhoud van dit succes-stuk vier tellen. Thans moeten we ons in verband met gebrek aan ruimte beperken tot de mededeeling, dat men zich door teeken ng op een aan te bieden lijst van plaatsen kan voorzien. In Goes krijgt men slechts zeer zelden goed beroeps-toor.ee! te genieten. Men profiteers thans van de gelegenheid die zich voor doet. Dansen. Midden-October gaat de heer Ant. van Dam, de bekende dansleeraar, hier ter stede zijn lessen hervatten. Inlichtingen worden iederen Maandag in het Schut tershof verstrekt. Men zie de advertentie hierover in dit nummer. Concert. „Euphonia za! hedenavond op de Markt het navolgende programma uit voeren 1. The Middy, marehe.' J. Al ford 2. Ouverture „En Eté", L. Perlat; 3. Kunstier Leben, WaLzer, Joh. Strauss; 4. Fantaisie sur l'opéra dFaust", M. J. H. Kesse'.s; pauze; 5. Flor|eni'.ine,- Marsch J. Fucik; 6. Leeuwerk, Potpourri, arr. J. Horst; 7. Wedding of the Winds, Waltz, J. B. Hall; 8. Sylvia, Ballet, L. Delibes; 9. Finale. Het concert vangt te 8 uur aan. Bioscopen. In het Chinema-theater „Slot Os- fende" wordt deze week als hoofd nummer vertoond „De donkere slop pen van Algiërs", een spannend werk dat ingaat tegen den handel in blanke slavinnen. Voor bijzonderheden zie men achterstaande advertentie. „De Negerhut van Oom Tom", naar het bekende werk van Harriet Beecher Stowe, draait in de Schut tershof-Bioscoop van heden tot en met Donderdag 13 September. In deLand- bouw-Bioscoop wordt deze week geen voorstelling gegeven. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 9 September des morgpns te half elf uur Ds. J. Koakcbakker. 448ste STAATSLOTERIJ. 4e klasse 3e lijst. Trekking 5 Sept. f5000: 74 f1500: 15485 f 400: 1112 8156 19729 f 200: 1513 1869 9403 14479 f 100: 3317 3766 4265 8226 15014 20501 4e klasse 4e lijst. Trekking 6 Sept. f2000: 6166 f 100: 2811 2893 WITTE STAD Deze week zijn met eigen geld uit gekomen de volgende nummer: 2052, 2055, 2080, 2097, 2105, 2108, 3271, 3653, 12668, 12682, 18427, 18444, 18459, 18411 en 2058. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 6 Sept. 1928. Exportveümg Tomaten: A f 13,60,VB f 8,10l C f1310 en CC f 5jl0 per 100 K.G. 1 Kleine veiling. PEREN: Beurré Hardy f 15 a f29. Beurré de Merode f9 a f 14, Beurré d'Amanüs f 14 a f33, Beurré Lebrun f 11 a f 19, Beurré Clairgeau f7 a f 12, Beurré Durandeau f8 a f 13, Beurré Wilhelmina f8 a f 10, Beurré d'Arem- berg f 8 a f9, Triumphe de Vienme f 18 a f33, Jutteperen f 19 a f33, Seigneur d'Esperen f 18 a f23, Marguerilhe Ma- rülat f 16 a f 22, Calabasse Carafon f 12 a f 15, Calabasse Tirlemomt f 10 a f 15, William's Duchess© f8 a f 18, Bon Chre tien Williams f9 a f 12, Souvenir Ma dame Treyve f 15, President Roosevelt f 18, Soldat Laboreur f 10 a f 18, Bonne Louisse d'Avranches f26 a f38, Lange Perzikperen f 10 a f 16, Dr. Jules Guyot f 13 a f 16, Spaansche Wijnperen f 16, Clapp's Favorite f 18 a f21, Maagde peren f 10 a f 14, Conseüer a la Cour f7 a f 12, Minister Dr. Lucius f 8 a f 11, Tcrtiüty f6 a f 11, Nouveau Poi- teau f 12, Diamantperen f 8 a f 13, Mar- sepijnperen f9 a f 11, Duifjesperen f 7 a f 11Blanke Jutten f 10 a f 14, Tros jesperen f4 a f6, Groentjesperen f5 a f 7, Calleboutsperen f7 a f9, Ponds peren f 9, Afval- en Kroetperen f 1 a f6, alles per 100 K.G. APPELS: Transperante de Croncels f 16 a f45, Mank s Codlin f20 a f46, Signe Tilüsh f 14 a f25, PaesgoodNon- suck f 14 a f 18, Jacques Lebel f 10 a

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2