BESTEVAER Qe éconoom Siun> Siêjgèhar'sSê£ak Het Medaillon van Lord Stair UNION-CASTLE LIJN AgentenKuyper, Van Dam Smeer, Botterdam. N° 107. Vrijdag 7 September 1928 118e Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Rechtszaken. School en kerk. Binnenland NAAR ZUID - AFRIKA zoekend naa? praeh'sehe bezuiniging op elk ge bied. vindt hiervan het inde Goede en toch goedkoope ProVineieDieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Spiegel of niet'? Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft terecht gestaan een 2e luit. der kustartïllerie, in garnizoen te Vlissin- gen, die door den Krijgsraad is vrij gesproken van de tenlastelegging, dat hij de Motor- en Rijwielwet zou heb ben overtreden. Het gaat er in deze zaak om, een uitspraak in hoogste instantie te verkrijgen over de vraag of voor een motorrijwiel met zijspan het hebben van een spiegeltje ver plicht is. De bekl. heeft op 5 Juni van dit jaar in Oost- en West-Souburg op den Nieuwen Vlissingschen weg een motorrijwiel met zijspan bereden, dat niet van een dergelïjken spiegel was voorzien. Hij gaf dit ter terechtzitting toe, doch ontkende, dat hij niet een zoodanige zitplaats innam, dat hij het verkeer gemakkelijk zonder spiegel kon overzien. Hij had naar alle zijden een vrij uitzicht en kon, door achter om te kijken, ook het verkeer achter zich gemakkelijk waarnemen, hetgeen naar hij verklaarde, alleen in bijzon dere omstandigheden, zooals bij bui tengewoon druk verkeer, gevaar zou kunnen opleveren. De advocaat-fiscaal, zijn requisitoir nemende, betoogde, dat het omkijken op een motor alleen in abnormale gevallen gevaar kan opleveren en dat z.ï. dan ook een motorrijwiel met zij span niet valt onder de bepaling der motor- en rijwielwet, welke een spie gel voorschrijft tenzij de bestuurder van zijn zitplaats het verkeer zonder spiegel gemakkelijk kan overzien. Spreker vroeg dan ook bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Ook al onzedelijk? De te Waalwijk verschijnende „Echo van het Zuiden" bericht, dat te 's-Gre- velduinCapelle door het bestuurder Chr. bijzondere school een uitnemen de onderwijzeres ontslagen is, om dat zij met kort geknipt haar in de klas verscheen. De acht retourtjes. Een predikant schrijft in het „Alg. Wkbl. voor Christendom en Cultuur": Er moet mij toch eens een woord van het hart over de wijze, waarop predikanten, en in het algemeen theo logen, die ergens een preekbeurt ko men vervullen, of een lezing of toe spraak houden, nog dikwijls betaald 28 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. U heeft het dus geleerd toen U nog jong was. Toen ik jong was, woonde ik buiten, zei de kantwerkster met een afwezi gen blik in haar oogen, terwijl een visioen van Inisfail voor haar oprees. En kantwerken was toen een tijd- passeering voor me. Ik had nooit ge dacht dat ik er eens mijn brood mee zou moeten verdienen. U leefde dus in andere omstandig heden? vroeg de hertogin medelijdend Ja, ik heb betere dagen gekend. Er was een onzegbare droefheid in de stem, die de jonge vrouw ontroerde. Laat me U mogen helpen, zei ze impulsief. Ik wil U graag bloemen brengen en boeken. U zult mij een groot genoegen doen als U mij dat toestaat Ze begreep niet waarom het gezicht van de vrouw nog meer verbleekte en waarom de zachte oogen zich met tranen vulden. De hertogin vervolgde: De hertog is van meening dat wij in zekere mate verantwoordelijk zijn voor het geluk van allen die op ons grondbezit wo nen. Hij zegt altijd dat een groot worden Op het punt van betaling van dominee's bestaan er echter nog menigmaal ongehoorde toestanden Onlangs was er een club van zeer gefortuneerde meisjes. De meesten van deze meisjes plachten zich niet te voet te bewegen of per rijwiel, maar per automobiel. De huizen waarin zij woonden geleken op alles, behalve op éénkamer-woningen. De deuren werden geregeld door keurig gecostu- meerde huisknechten bediend. Het ontbrak in haar leven aan niets. Met eenige vriendinnen werd een Bijbel- kring gevormd en er werd een pre dikant uitgenoodigd acht maal te spre ken. De predikant deed wat er van hem gevraagd werd. Aan het slot moest er worden bedankt en afge rekend. Wat kreeg de spreker? Gij raadt het in geen honderd jaren. Hij kreeg acht retourtjes derde klas! Een motor-ongeluk. Te Marum heeft Donderdagavond een doodelijk motor-ongeluk plaats gehad. De 2ó-jarige J. Gozen, wonende aldaar, begaf zich na afloop van zijn werkzaamheden te Ureterp naar zijn huis per motorrijwiel. Met een vaart van 80 K.M. vloog hij dicht bij zijn huis tegen een boom op en werdvree- selijk verminkt opgenomen. De man werd per auto van het Groene Kruis naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. De prinses en de groentjes. Prinses Juliana is van plan om den groentijd te Leiden mede te maken. Daardoor zal de prinses op 21 Sep tember niet met haar ouder te Am sterdam aankomen, doch zich later bij de koninklijke familie voegen. Op zoek naar dieven. Dinsdagavond omstreeks 11 uur was een Haagsche agent van politie op surveillance in de Jacob de Graafflaan in het park Zorgvliet. Tijdens zijn ronde bemerkte hij, dat in een der villa's onraad was. Hij stelde een on derzoek in tusschen de boomen en struiken in den tuin. Echter bemerkte hij niets verdachts. Hij trok zijn re volver en begaf zich in de villa, waar toe hij zich door een raam toegang verschafte. In het duister struikelde hij echter in een der vertrekken en viel op den grond. Door den val ging zijn revolver af en trof de kogel hem in zijn linkerarm. Het luchtvervoer der K.L.M. De vervoercijfers der K.L.M. over Augustus 1928 toonen aan, dat ver voerd zijn 3150 passagiers en 72.010 K.G. goederen, tegenover 2016 pas sagiers en 43.449 K.G. goederen in de zelfde maand van het vorige jaar. Dit beteekent een vermeerdering van 55 pet. aan passagiers en 66 pet. aan goederen en een totale vermeerdering in lading van 63 pet. Het gemiddelde aantal passagiers bedroeg per dag 117, de gemiddelde hoeveelheid goederen 2667 K.G., te genover 75 reizigers en 1609 K.G. goederen in Augustus 1927. Het hoogste aantal passagiers werd bereikt op 4 Augustus, toen 173 rei zigers van de lijnen der K.L.M. ge bruik maakten. Het maximum in 1927 was 117 op één dag, d.w.z. het ge middelde van dit jaar. Het aantal personen, die rondvluch ten met de K.L.M. hebben uitgevoerd bedroeg tot en met 31 Augustus j.l. 14.705 tegenover 12.195 in hetzelfde tijdvak van 1927 en 15.805 in het ge- heele jaar 1927. De maand September met haar on bewogen heldere lucht trekt nog zeer veel bezoekers naar de vliegvelden om van rondvluchten te genieten. Zoo waren er 1.1. Zondag op Schiphol 120 pleziervliegers en 100 op Waalhaven. De Brabantsche autobus kwestie. De heer G. Dane Gzn., lid der Prov. Staten van Noord-Brabant, heeft tot Ged. Staten dier provincie de vol gende schriftelijke vragen gericht: Is het uw college bekend, dat er groote ontstemming heerscht te Ber gen op Zoom en den geheelen West hoek van Brabant over het feit, dat door uw college het geregelde auto- busverkeer, zooals dit door den on dernemer P. Liefbroer te Bergen op Zoom tot ieders tevredenheid wordt onderhouden tusschen Bergen op Zoom en Putte (grens), wordt bemoeilijkt? per grondbezitter zoo iets als een vader moet zijn, dat hij de zieken en armen moet laten verzorgen, de kinderen moet laten onderwijzen, de bedroef den troosten en zijn best moet doen ieder gelukkig te maken. Dus, ein digde ze met een allerliefsten glim lach, dus heeft U bijzondere rechten op ons. Ethel had er geen flauw vermoeden van, hoe bijzonder deze rechten waren! Ik heb wat bloemen en vruchten meegebracht, zei ze, ik zal gauw weer komen om wat boeken te brengen. Toen de mooie auto achter de boo men verdween, viel juffrouw Grey op de knieën en verborg haar ge zicht in de handen. HOOFDSTUK XXXII. Jennie, Jennie, wacht even al is het maar vijf minuten. Ik heb je zooveel te vertellen. Neen, ik heb geen tijd; de her togin kwam moe thuis en wil vroeg naar bed. Maar hoe beslist haar woorden ook klonken, Jennie Dane maakte geen aanstalten om heen te gaan. Dien middag, toen Jane bezig was aan een toilet van de hertogin, dat ze dien avond aan een diner moest dragen, was haar een briefje gebracht. Natuurlijk van dien vervelenden Mi chael, had ze gezegd, terwijl ze het in de zak van haar coquet schortje had laten glijden. Ik heb nu geen tijd om zijn onzin te lezen. Toen de japon klaar was en de hertogin was uitgegaan, had Jennie het briefje ingezien. Of ze bij de groote groep sparren wou komen dien avond, vroeg Mi chael Hands. Jennie gooide haar hoofdje in de nek. De brief was haar niet smeekend genoeg, maar aan den anderen kant, ze had niets te doen en flirten was haar meest geliefkoosde bezigheid. Ik zal gaan, dacht ze, alleen maar om te toonen dat hef me niets sche len kan, wat hij te zeggen heeft over Charles. Want er was een nieuw element ge komen in Jennie's leven! Eindelijk had ze een verovering gemaakt, haar waardig, geen jachtopziener, maar een heer, met een keurig pak en glan zend, hagelwit linnengoed, een die si garetten rookte inplaats van een lee- lijke zwarte pijp, zooals Michael, een heer met een donkere snor en baard, en een gouden horloge en een zegel ring aan zijn vinger. En hij was- verliefd op Jennie, hij schreef haar hartstochtelijke liefdes brieven, brieven, zooals zij ze tevoren alleen in boeken had gelezen. Wan neer ze een boodschap ging doen was hij vrijwel steeds in de buurt, hij be handelde haar alsof ze een prinses was en noemde haar miss Dane. In den laatsten tijd had Jennie voortdu rend geleefd in een roes van geluk. Ze had hem het eerst ontmoet in een winkel in Claverïng. Ze zag zijn bewonderende blikken, en toen ze den Is het waar, dat uw college zelf voor den dienst van Liefbroer een dienstregeling heeft vastgesteld, en zoo ja, is uw college bereid, mede te dee- len, op welke wet en welk wetsarti kel deze bevoegdheid is gegrond? Heeft uw college zich op de hoogte gesteld van den omvang, dien de autobusdienst van Liefbroer in den loop der jaren heeft gekregen, en het verkeersbelang, dat door dezen dienst voor geheel West-Brabant en Zeeland wordt gediend? Acht uw college het niet in strijd met het algemeen belang, dat het particulier initiatief wordt gedood ten bate van een stoomtramweg-maat schappij, die eerst op de lijn Bergen op ZoomPutte is gaan rijden met een gehuurden bus, kort voordat de wet op de openbare middelen van vervoer is tot stand gekomen, terwijl de dienst gemaakt is door Liefbroer, zulks ten einde in aanmerking te ko men voor een concessie? Is het uw college bekend, dat de stoomtramwegmij. AntwerpenBergen op ZoomTholen niet in staat is, zelf een autobusdienst te exploiteeren, doch bezig is haar concessie te ver geven aan den meest biedende? Is het waar, dat uw college gewei gerd heeft, een door Liefbroer inge zonden dienstregeling, die geheel aan sloot aan de door de Kroon verleen de concessie, goed te keuren en hem heeft voorgeschreven, volgens een dienstregeling te rijden, die geen be hoorlijke doorverbinding op en van Antwerpen geeft, en zoo ja, welk ver keersbelang en welk provinciaal be lang wordt hiermede gediend? Is het waar, dat de door uw college vastgestelde dienstregeling voor Lief broer is opgesteld in overleg met de Stoomtramwegmij. en niet met Lief broer zelf, en acht uw college het niet in strijd met een behoorlijke uit voering van de wet op de openbare vervoermiddelen, dat de dienstrege ling voor Liefbroer in overleg met zijn concurrent wordt opgesteld? Heeft uw college aan Liefbroer eqn bepaalde voorwaarde opgelegd ten aan zien van den prijs en hem bevolen voor een bepaalden prijs de passa giers te vervoeren, terwijl aan de stoomtramwegmij. een dergelijke voor waarde niet is opgelegd, en is uw college er mee bekend, dat geduren de geruimen tijd de stoomtramwegmij. voor een lager tarief de passagiers heeft vervoerd, dan aan Liefbroer is toegestaan? Is uw college niet van oordeel, dat door het opleggen van ongelijke voor waarden aan de stoomtramwegmij. en aan Liefbroer oneerlijke concurrentie wordt in de hand gewerkt? Is het uw college bekend, dat de Sfoomtramwegmij. geregeld hare bus sen vóór het in de dienstregeling aan gegeven uur laat vertrekken en ver winkel uitging had ze een pakje laten vallen. Hij had het opgeraapt en was haar gevolgd om het haar terug te geven. Toen hij voor haar boog, bloos de ze van verrukking. Den tweeden keer dat ze hem ontmoette had hij haar aangesproken en de derden keer had hij haar gevraagd, haar thuiste mogen brengen. Hij zei dat het niet veilig was voor meisjes als zij, om al leen te gaan. Ze was opnieuw verrukt. Ze be dacht voortdurend uitvluchten om naar Clavering te gaan en altijd zag ze hem. Natuurlijk had Michael dit ge- gehoord en het was even natuurlijk dat hij half waanzinnig van jaloezie was. Een heer, spotte Michael, jij denkt dat hij een heer is, omdat hij een mooi pak draagt. Je kunt aan zijn handen wel zien dat hij een heer is, antwoordde Jen nie boos, ze zijn even wit en zacht als die van den hertog. Hoe weet je dat, vroeg hij fel-ja- loersch. Dacht je soms dat ik hem nooit een hand heb gegeven? was het tar tende antwoord. Jennie wees voorzichtig; vertrouw een vreemde toch niet. Je weet im mers niet wie hij is. Dat denk je maar! Wie is hij dan Jennie? W-at doet hij in Clavering? Hij kijkt uit naar een boerderij; zei Jennie gewichtig. Hij heeft me alles verteld. Een oom schillende reizigers daardoor zijn ge dupeerd? Acht uw college het niet noodza kelijk, dat zoo spoedig mogelijk een einde moet worden gemaakt aan den ongezonden toestand, die door de aan Liefbroer opgelegde dienstregeling is geschapen, en dat alsnog ten spoedig ste goedkeuring moet worden gehecht aan de door Liefbroer ingezonden dienstregeling in het algemeen ver keersbelang en in het belang van de streek West-Brabant? Is uw college bereid, algeheele me- dedeeling te doen van hetgeen in deze zaak door uw college is verricht? Goedkoope trein. Woensdag 12 September zal weder om een goedkoope trein rijden van de stations Den Haag tot en met Lage Zwaluwe naar Goes, Middelburg en Vlissingen. Waterleiding Schoutven-Duiveland. In de te Zierikzee gehouden ver gadering van de N.V. Waterleiding Maatschappij Schouwen-Duiveland, werd de vergunning, zooals die door Ged. Staten van Zeeland is ontworpen en waarin o.a. de naastingsbevoegdheid is gesteld op 1 Juli 1940, aanvaard. De voorzitter de heer A. van der Weijde deelde, een en ander mede no pens de boringen op de waterwin- plaats vond gelegenheid de verhalen over zoutwater, geen voldoende hoe veelheden en dergelijke, die de rond te doen, met klem tegen te spreken. van hem is niet lang geleden gestor ven en heeft hem meer dan twintig duizend gulden nagelaten en nu gaaf hij zich hier in de buurt als boer vestigen. En dan wil hij zeker dat jij als boerin op de boerderij komt? Ja, dat heeft hij mij gevraagd, zei Jennie zedig. En wat heb je geantwoord? vroeg Michael. Dat ik voorloopig nog bij de her togin wilde blijven! Michael zweeg. Voor een coquet meisje als Jennie was dit spel een genot twee aanbid ders te hebben, die jaloersch op el kaar waren, het was werkelijk het hoogste levensgeluk! Je wilt zeker geen raad van me aannemen, Jennie? vroeg Michael. Neen, antwoordde ze. En toch moet je voorzichtig zijn. Niemand weet iets van hem af; je bent toevallig met hem in kennis geko men en zelf weet je ook niets anders van hem dan dat hij logeert in de .Clavering Arms" en dat hij Charles Nesbitt heet. Hij vertelt je dat hij rijk is en een boerderij wil koopen. Maar hoe weet je dat dit waar is? Die man kan wel een bedrieger zijn of een dief. Zoo twistten ze. Er waren scherpe woorden van beide kanten, totdat Jen nie wegging en zei dat ze geen woord verder tegen hem zou zeggen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1