Uit den Westboek Land en Tuinbouw Stadsnieuws ProVincienieuWs Binnenland V.V.V. VRAAGT STEUN. Zooals gemeld heeft V.V.V. alhier, officieel gelieetieo de .fVereeniging tot bevordering van 'het vreemdej'mgianverkeer in Zuid- en Noord-Beveland" tot de ge meenteraden van de plaatsen in de streek welke zij bekendheid wil verleenen, het verzoek gericht om een subsidie. Het verzoek bevatte een uitvoerige toe lichting op gjrond waarvan V.V.V. me:nt voor gelde lij ken steun van Goes en de dor pen in aanmerking te mogen komen. Aan gezien het niet prettig, is 'n herhaling te vallen moge deze „gjrond" 'hier achterwege blijven. Laten we alleen verzekeren, dat we het recht op gemeentelijke subsidie volgaarne erkennen. Het is niet onmogelijk dat enkele ge meenteraadsleden bij de behandeling van het betrekkelijke verzoek de vraag zullen stellen: „Wat 'hebben wij hier aan V.V.V. Wat Jjrengt de vereenigjing ons in het dorps-Laadje? Het antwoord op de laatste vraag kan kort zijn. „Niets! Geen oortje." Gemeenteraadsleden die hun dorp als een afgesloten koninkrijk z:en, hebben dus alle reden om op het verzoek afwijzend te beschikken. De vele anderen echter, die begrijpen, dat hun plaats een onder deel is van het mooie Zuid-Beveland, die zich er over verheugen als de schoon heid van ons eiland de bewondering van honderden vreemdelingen wekt, zij,, die de moreel© beteekenis van een bloeiend vreemdelingenverkeer verstaan, zullen an ders handelen. En daarom gelooven we dat het adres van V.V.V. in diverse dorpen een goed© kans maakt. Melken leeren. Het feit, dat, in tegenstelling, met vroe ger, zich thans zoo weinig jonge mannen uit de provincie Friesland aanmelden als melkknecht in Duitschland, moet, volgens het orgaan van den Nederl. Landarbei der sbond, ook zijn oorzaak 'hierin vindend dat de groobe massa der jong je landarbei ders niet meer melken kan. De jongelui leeren niet meer melken. In verband daar mee schrijft het blad: „Het overschot van arbeiderskrach ten ten platteland© neemt in ons land voortdurend toe, terwijl in Duitschland in den landbouw gebrek aan arbeids krachten is. Waarom zullen onze onge huwde jonge mannen hier blijven omhan gen, met de kans een deal van het jaar zonder werk te zijn, of de kans op werk gelegenheid voor de gehuwden te verklei nen of te ontnemen? Melkfktnechten in Duitschland hebben het geheel© jaar door vast werk en Nederlandsche melkknech ten zijn er zeer gewild. Wij raden daarom de jonge menschen ten platteland© aan: leer melken. De ouders kunnen hieraan veel doen, indien de veehouders mee wil len werken. Zouden de maatschappijen van landbouw niet eenigen Invloed in deze richting op hun leden kunnen uitoefenen? Misschien ligt hier een terrein voor sa menwerking tusschen deze maatschappijen en de landarbeidersorganisaties.'' Geslaagd. Mej. Siebenga alhier slaagjde te Rot terdam voor het examen hoofdakte. Voor het eindexamen van den Cursus voor Waterbouwkundig Opzichter alhier, slaagden P. Boddingius, Veere; J. Cij- souw, Wemeldinge; J. A. Diekker, Veere; P. J. Gabriëlse, Middelburg; M. Knopj Vlissingen; A. P. M. Mol, Rilland; J. A. A. Mol, Geersdijk; B. G. Netelenbos» Roermond; H. J. Poppe, Middelburg; S. A. de Regt, Kortgene; P. Ros see! IJ- zendijke; M. Verjaal, Dreischor; L. de Vries, Vlissingen; A. J. de Wit,i Goes; A. de Zeeuw, Koude kerke; E. de B mij ne, Middelburg; C. T. Dieleman, West- kapelie; L. Geldof, Etten; L. J. Lagen dijk, Arnemuiden; A. J. de Looff, Wis- senkerke; C. Matthijssen, Middelburg; S. P. Oud, Warder; P. van de Wall. Hil- legers berg; F. Warren, Vlissingen; L. M. v. Damme, Kortgene; D. M. Korstanje, Wemeldinge; J. de Vos, Nieuwland. Serenade. Maandagavond brachten de muziekge zelschappen „Euphonia" en „Hosanna" gezamenlijk een serenade aan den burge meester, die door de Koningin is be noemd tot ridder in de ordle van Oranje Nassau. I i De heer mr. Stieger feliciteerde den burgemeester namens „Euphonia" en spr. sprak den wensdh uit, dat hij nog lange jaren voor de uitbreidende gemeente Gces zijn arbeid zal mogen verrichten. De heer Ja n se sp rak een wo ord van gelukwensch namens „Hosanna". De burgemeester dankte met een enkel woord en noodigde de bestuursleden van beide corpsen binnen. De muziekcorpsen beantwoordden de toespraken met fanfares en speelden na het Wilhelmus nog eenigie nummers. Daarna werd aan den heer P. de Wolf, kantoorbediende bij de* firma Van Heel Si Co., die vanwege het feit, dat hij ruim 50 jaar bij genoemde firma in betrekking is, de zilveren medaille verbonden aan de Oranje Nassau Orde is toegekend, een serenade gebracht. Jammer is, dat in de smalle Klok- straat, veel van de toespraken aan den bur geme ester verloren ging. Het publiek kon bijna niets hiervan hooren. Beter was het misschien geweest als deze huldiging officieel op de pui van het Stadhuis had plaats gevonden. De Groobe 'Markt leant zich voor zulk een huldiging bijzonder goed. Gisteravond bracht „Hosanna" aatn haren voorzitter, den heer H. Jan ie Bzn.,, een serenade bij gelegenheid ivan zijn 60em jaardag. J Ringrijderij in Rotterdam. Op de Nenijto te Rotterdam wordt 18 Sept. a.s. een ringrijderij voor Zuid- Bevelanders in gewestelijke dracht geor ganiseerd. We vernemen dat circa 30 Zuid-Bevelanders met hun paarden en sjeezen aan deze ringrijderij deel zullen nemen. Een en ander kwam tot stand dank zij de bemiddeling van de ringrij derij-commissie uit V.V.V. Personen, paarden en voertuigen zullen per trein naar Rotterdam vworden ver voerd, hetgeen circa f 1500 kost. Leden-r agisters. De ontvanger der registratie schrijft ons: 1 We herinneren de besturen van Var- eenigingen volgens de wet van 1855, wel ke ongezegelde leden-regisiers door de leden mede onderteekend aanhou den, er aan, dat'zij vóór 7 October 1928 aan den ontvanger der registratie en do meinen te Goes (Ravelijn nr. 1) de ver schuldigde zegelrechten, zonder betaling van boeten kunnen voldoen; \de iedenre- gislers moeten daarbij ter inzagp worden verstrekt. J Onz© nieuw© weg- De verbreeding van den Agnes-gamg, de nieuwe verbindingsweg tusschen de Wijngaardstraat en de Westwal, is zoo goed als gereed. Men is thans bezig met het aanbrengen der klinkers, en binnen enkele dagen is de openstelling voor het publiek te verwachten. Vermoedelijk zal het rijverkeer in verband met de breedte van den nieuwen weg in een richting worden geleid. Potverteren. De leden van de buurtve/eeniging ,JLan ge Kerkstraat en Klok straat" hebben zich gisteren in het Schuttershof een gp- zelligen avond bezorgd. Een humorist bracht geestelijke, allerlei versnaperingien materieel© vreugde. Op 31 Augustus deed de buurtveree- niging, die toch in bet leven werd geroe pen om bijzondere oranje-dagen meer luis ter biij te zetten, niet van zich hooren. Een raar gedoe dat potverteren door onze buurtverenigingen. Nieuwe telefoon-aansluitingen. Opgaaf van nieuwe aansluitingen aan het Rijikstelefoonnet te Goes met de daar onder lessorteeirende hulptelefoonkantoren en telefoonstations over de maand Augus tus 1928: No. 343, Goesj B. J. Slager Nieuwstraat 46; No. 25, 's Gravenpolder A. Verschuure, C 11; No. 21, 's Heer Arendskerke, M. C. IJzerman, E 56; No. 10, Nisse, G. Bosman, Dorpstraat 53; No. 11, Ovezande, L. W. B. A. Mulder, A 50; No. 15, Waarde,/ M. v. Houte, Kerk weg B 61a. V eemarkt. Ter markt van gisteren waren aange veerd 83 biggen. Geslaagd. De heeren L. Verbeem te Kwaden- damme en A. S. Zoeter te Ellewouts- dijk slaagden te Rotterdam voor het examen hoofd-akte. Zeeuwsch-Brabarrtsch Dtankweer- Comité. Zaterdag j.l. vergaderde bovenver meld Comité onder voorzitterschap van Ds. H. W. A. Voorhoeve in de Sociëteit „Thalia" te Bergen op Zoom ter bespreking van het nut en de werkzaamheden van plaatselijke drank weer-comité's blauwe week-comité's en correspondentschappen van den Na- tionalen Bond voor plaatselijke keu ze. Aanwezig waren ongeveer 70 per sonen, allen georganiseerde drankbe strijders; alle richtingen in den Ne- derlandschen drankbestrijderswereld waren aanwezig. Ds. A. J. Montijn zette uiteen de taak van bedoelde organisaties en besprak het nut van samenwerking in de vereenigingen. Na de gedachtenwisseling kwam uit de vergadering het voorstel om het Bestuur van het Z. B. D. C. te mach- tiegn te beproeven drankweer-comité's op te richten te Eindhoven, Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom en Goes en de eenmaal bestaan hebbende te Den Bosch en Tilburg weder op te wekken. Met algemeene goedkeuring werd de secretaris van het Z. B. D. C., de heer L. J. C. Poppe te Bergen op Zoom, gemachtigd gedurende dezen winter alle pogingen te doen om tot oprichting der organisatiën te komen. BORSSELE. De alhier gehouden collecte door de afdeeling „Borssele" van „Volksonderwijs" voor het fonds tot steun tegen kerkelijken dwang, bracht f 63,60 op. HEINKENSZAND. Bij een val van haar fiets brak een dochtertje van de Wed. de R. alhier, een been. Spoedig werd heelkundige hulp verleend. KLOETINGE. In Augustus is in gekomen: Johanna Huissen, dienstbo de, van Baarland, A 119. Vertrokken: J.a. Gelok, dienstbode naar Wolphaartsdijk; C. P. en P. C. Goeree, zonder beroep, naar Rotter dam; W. Goeree en gezin, naar Ned. O.-Indië; Janna de Kok, dienstbode, naar 's Heer Abtskerke; J. A. G. L. Neijnbuur, koopman, naar Rotterdam; L. Reijerse geb. Walker, zonder be roep, naar Goes. KAPELLE. Onder zeer veel belang stelling werden gisteravond door de lichtstoet-commissie de prijzen uitge reikt. De voorzitter de heer M. Glas Jbz. dankte degenen die de commissie in staat stelden om aan o.s. deelne mers in den lichtstoet prijzen uit te reiken. Mooie prijzen werden geschon ken. De jury had de groepen verdeeld in mooie, origineele en vermakelijke. De le prijs mooi behaalde Olympia te Kapelle en Janna de Visser Co., de 2e prijs Corri Groenleer en de 3e prijs Adr.a. Daane Co. le prijs ver makelijke de Pegasus; de 2e prijs de dames Kramer, de 3e prijs de Groene en Van Stel. le prijs origineele Zus ter Co., 2e prijs Lenï Klap Co., 3e prijs van der Kuyl. In Augustus zijn ingekomenA.a. F.a. Planting, zonder beroep, D 102q, van Heemstede; H. Quinten en gezin, landarbeider, A 250, van Kattendijke; Eth. Burger, zonder beroep, A 221, van Vlissingen. Vertrokken: J. A. van Driel, ar beider, naar Nunen, Boterstraat 357g; J. Kloosterman, arbeider, naar Scho- re, B 18; M. J. Verhulst, soldaat mil. politie, naar Loosdrecht, A 17; A. Verhulst, dienstbode, naar Kruinin- gen; A. van Boven, bakkersknecht, naar Ritthem, Zuidwateringstraat 115; Th. de Klerk, notarisklerk, naar 's Gra venpolder, B la; A. de Waard, sla gersknecht, naar N. en St. Joosland. SCHORE. In Augustus zijn ingeko men: 14, Jan Kloosterman en gezin, koopman, van Kapelle. Vertrokken: 3, M. J. Zuijdweg, bak ker, naar Noord-Amerika9, Neeltje Goud, dienstbode, naar Goes (Bees tenmarkt 14); 13, Clara P.a. Aerts- sens, dienstbode, naar Vlissingen (Bloemenlaan 14); 23, Aarnout Stroo- snijder, los werkman, naar Goes (Noordeinde 10); 30, Willem Zuijdweg los werkman, naar Vlissingen. Van de 11 lotelingen der lich ting 1929 zijn tot gewoon dienstplich tige aangewezen: C. Meijaard, J. A. Houtman, B. A. Bruinshoofd, M. P. Wisse en Jac. Zoeteweij. WISSENKERKE. In Augustus zijn vertrokken; Marina Paulina Barense, naar Colijnsplaat; Thona P. Jeroni- mus, zonder beroep, naar Koudeker- ke; Jacob Viergever, landbouwerskn., naar ZierikzeeCornelis Ketelaar Cz., zonder beroep, naar Haarlemmermeer Maatje Cornelia Sturm, dienstbode, naar Goes; Pieter Cornelis Bouterse landarbeider, naar Colijnsplaat; Neel tje Sia Lamain, zonder beroep, naar Goes. W.eer gevat. De Amsterdamsche inspecteurs van politie Kapinga en Posthuma en de Amsterdamsche rechercheur Sibeyn hebben in vereenïging met de gemeen te- en rijkspolitie te Zeist Maandag middag gearresteerd den uitbreker J. H. Gerber, die omstreeks Paschen, samen met den gedetineerde Groene- veld uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen wist te ontvluchten. Groeneveld meldde zich later vrij willig aan. De thans aangehouden Gerber hield zich reeds twee weken op te Zeist, waar hij als betonwerker werk had' gevonden bij het bouwen van het gemeentelijk abbattoir. Nader wordt gemeld: Gerber is ongeveer 14 dagen gele den te Zeist aangekomen. Hij heeft daar zijn intrek genomen in een ca- fétje, dat ook wel eens als logement dienst doet. Hij wist als betonwerker in betrekking te komen bij den aan nemer van het aldaar in aanbouw zijnde abattoir. Twee inspecteurs en een recher cheur togen naar Zeist. Zij riepen daar de hulp in van de plaatselijke politie. Deze heeft met de rijksveldwacht bui tengewone medewerking verleend. Men vreesde toch aanvankelijk, dat de ar restatie met moeilijkheden gepaard zou gaan. Het bouwwerk, waar Ger ber onder den naam van Berger werk te, grenst n.l. aan een uitgestrekt bosch. Wanneer hij zou bemerken dat de politie hem vervolgde, was het zeer waarschijnlijk, dat hij de wijk in dat bosch zou nemen en dan was het zeker niet gemakkelijk hem daar op te sporen. Zeer voorzichtig werd daar om het bosch daar in den omtrek van het abattoir afgezet door de Zeister politie, waardoor een eventueele vlucht moeilijk zou worden. Met een particuliere auto toog de Amsterdam sche recherche naar het bouwwerk en vroeg daar Berger te spreken. Het toeval wilde, dat hij vlak bij stond. En toen hij zijn naam hoorde noemen keek hij op. Onmiddellijk stapte een der politiemannen op hem toe en zei: „Jij bent Gerber". Hij ontkende. Men legde hem echter de boeien aan en zonder verzet ging hij mee in den auto. Deze bracht hem naar het po litiebureau te Zeist. Vandaar werd hij met een politie-auto overgebracht naar Utrecht en met den trein naar Den Haag. Tusschen zijn ontvluchting uit de gevangenis te Scheveningen en zijn arrestatie te Zeist heeft hij hier en daar gewerkt. Dadelijk na zijn ont vluchting is hij met den trein naar Amsterdam vertrokken, hetgeen hij zonder kaartje wist te doen. Als be tonwerker heeft hij ook gewerkt aan een loods op Schiphol. Daarna heeft hij veel gezworven in Brabant en ten slotte toog hij naar Zeist. Hij heeft niets gedaan om zich onherkenbaar te maken. Voor verschillende inbraken heeft hij nog 22 maanden tegoed. Leden van Gezondheids commissies. De minister van Arbeid heeft de volgende aanschrijving tot de commis sarissen der Koningin gericht: „In verband met de omstandigheid dat onder de gezondheidscommissies, die ingesteld! zijn voor groepen van gemeenten, leden voorkomen, die in de hoedanigheid van burgemeester, wethouder of raadslid, deel uitmaken van de daarbij betrokken gemeente besturen, is de vraag gerezen, of bij een combinatie van de beide functies, zoowel in beginsel als uit practïsch oogpunt, bezwaar bestaat. Ten aanzien van deze vraag neem ik het stand punt in, dat, hoewel tegen een vereenï ging van beide functies geen overwe gend bezwaar bestaat, het niettemin beter is, d.w.z. zoo er voor de functie van lid of secretaris eener gezond heidscommissie andere geschikte per sonen gevonden kunnen worden, hier aan de voorkeur wordt gegeven". Het auto-ongeluk te Lexmond. Bij het auto-ongeluk, Maandagoch tend tusschen Lexmond en Vianen, werden drie arbeiders zwaar en negen licht gewond. De namen der eerstbe- doelden zijn: F. Broekhuizen te Wou- drichem, C. Klop te Zuilichem en G, den Klop te Bato. Het parket te Tiel heeft bereids een onderzoek ingesteld. Josephine Baker. Josephine Baker, die nog altijd te Amsterdam vertoeft, zou Maandag in Mille Colonnes optreden ten bate van de blinden. Maar haar Nederlandsche impressario, de heer Rud. Sluys, die al met leede oogen haar optreden in het publiek buiten het contract om heeft aangezien o.a. op de Rijswijk- wijksche wielerbaan verbood het haar. En liet zich een schadeloosstel ling van 600 dollar uitbetalen, omdat hij zich benadeeld achtte. Wie Jose phine Baker voor niets kan zien, gaat niet naar het Concertgebouw. Toch zal Bakertje, als een echte vrouw, haar wil doorzetten. Zij blijft nu een dag langer in Amsterdam en gister avond toen de termijn, waarvoor het contract met haar impressario is af gesloten, geëindigd was, heeft ze toch in de Mille handteekeningen verkocht ten bate van het radio-fonds voor blinden, zooals ze heeft toegezegd. Hamburg, Antwerpen, Nieuwe Waterweg en Rotterdam. In de haven van Hamburg zijn in Augustus 1928 binnengekomen 1710 schepen, metende 1.926.326 ton, tegen 1383 schepen metende 1.604.357 ton in Augustus 1927, zijnde een vermeer dering met 327 schepen en met 321.969 ton Sedert 1 Januari zijn te Hamburg binnengekomen 11.846 schepen meten de 14.44(^902 ton, tegen 10.338 sche pen metende 12.992.744 ton in de eer ste 8 maanden van 1927. Er is dus een vermeerdering met 1508 schepen en met 1.448,158 ton. In de haven van Antwerpen zijn in Augustus binnengekomen 1013 sche pen, metende 1.721.672 ton (herleid), tegen 968 schepen, metende 1.721.672 ton (herleid) in Augustus 1927. Er is dus een vermeerdering met 45 sche pen en met 53.738 ton. Sedert 1 Ja nuari zijn te Antwerpen binnengeko men 7381 schepen, met 13.076.627 ton tegen 7617 schepen met 13.212.204 ton in de eerste 8 maanden van 1927. Er is dus een vermindering met 236 sche pen en met 135.577 ton. Sedert 1 Januari zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 9999 sche pen met 16.369.622 ton, tegen 10.743 schepen met 16.976.818 ton in het zelfde tijdvak van 1927. Er is dus een vermindering met 744 schepen en met 607.196 ton. Sedert 1 Januari zijn te Rotterdam aangekomen 8158 schepen met 13.682.537 ton, tegen 8836 schepen, met 14.241.118 ton in hetzelfde tijdvak van 1927. Er is dus een vermindering met 677 schepen en met 558.581 ton. Over de eerste 8 maanden van 1928 heeft dus de havenbeweging van den Nieuwen Waterweg die van Antwer pen met 3.292.995 ton overtroffen, terwijl het verschil ten voordeele van Rotterdam in deze maanden 605.910 ton bedroeg. Uit armoede gehandeld. De kantoorjuffrouw uit Paramaribo die geruimen tijd loonstaten van haar patroon te Rotterdam vervalschte, waardoor zij wekelijks tien guldenver- duisterde, is weer aangenomen. Dat moge eenigszins vreemd klinken, doch het meisje pleegde de verduistering niet uit zucht naar weelde. Tijdens het onderzoek der politie kwam na melijk aan het licht, dat het meisje, dat te Rotterdam werk had gevonden, gebrek moest lijden. Van haar sa- larisje kon ze juist haar kamerhuur betalen. Ze hield dan maandelijks nog tien gulden over. Zoo geraakte ze er toe eerst eens tien gulden te ver duisteren, en toen dat gelukte, werd dat regelmachtig herhaald. Want uit West-Indië ontving ze reeds sinds lang geen ondersteuning meer, en slechts op deze wijze slaagde ze er in „fat soenlijk" te leven. Dit verhaal van grauwe armoede bracht ten slotteook haar patroon tot andere gedachten: hij besloot het meisje, dat altijd een goede kracht voor hem was geweest terug te nemen, echter niet op het zelfde salarisje, dat haar immers toch weer naar den afgrond zou leiden, maar nu tegen een bedrag, dat ver dere gefingeerde namen op loonsta ten overbodig maakt. Spionnage De bezetting van het fort Pampus (bestaande uit één wachter) belde de Amsterdamsche politie op met deme- dedeeling dat twee personen, die in een zeilbootje zaten, spionnage be dreven door foto's van het fort te nemen. De politie zond daarop eenige agenten naar Schellingwoude, waar heen het bootje op weg was. Zij trof fen twee niets vermoedende jonge lieden aan, die verschillende kiekjes van de Zuiderzee hadden genomen en inderdaad een foto gemaakt had den van het fort. Min of meer tegen haar zin heeft de politie procesver baal tegen de jongelieden opgemaakt en hef fototoestelletje in beslag ge nomen. Daar het „misdrijf" gepleegd werd in de gemeente Muiden, werden het toestel en het procesverbaal naar den burgemeester aldaar opgezonden. Met dat al is het vaderland toch aan een groot gevaar ontsnapt! De negentiende Jaarbeurs. Voor de negentiende maal heeft de Utrechtsche Jaarbeurs haar poorten ge opend, en terwijl binnen negen dagen lang de producenten in Nederland en in het buitenland in een sfeer van wederzijdsche waardeering gevolg van het recht- streeksohe contact zaken zullen doen met de zeer vele inkoopen van verschil lende nationaliteit, wordt buiten met koortsaehtigen ijver gearbeid aan den bouw van het nieuwe gedeelte, zoodat men in het voorjaar van 1930 de beschikking zal hebben over het vergroote jaarbeursge bouw in zijn geheel, waaidoor de beschik bare expositieruimte verdubbeld zal zijn. De nieuwe semipermanente bal, aanslui tend aan het nieuwe jaarbeursgedeelte, is reeds in gebruik genomen. Voor het geval deze mededeeling den zwartkijkers, die vrijwel permanent ver kondigd hadden en zulks nog doen, dat het met bet Nederlandsche Jaarbeurs-

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2