N° 106, Het Medaillon van Lord Stair Woensdag 8 September 1928 ilS0 Jaargang. Buitenland LINTVELT's BAZAR Koloniën Rechtszaken. Sport, W etenscbappen. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening Nb. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, 11a 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. if Het anti-oorlogsver drag. 7 De Belgische minister van buitenland- sche zaken Hymans, heeft in den Zondag verschenen „Flambeau" een verklaring over het Verdrag van Parijs laten verschij nen: Hij zegt daarin o.a. Om over de waarde van het verdrag tie oordeelten dient men zijn termen niet in bijzonderheden te ontleden van een strikt juridisch standpunt ujit. Het is in de volle be teekenis van het woord een moreel ver drag. De staten verbinden zich onderlling >p hun eer. Elke aanvalsoorlog zal moei- 7 .jker, gevaarlijker worden. 1 Zij, die van den anderen kant niets an 1 Iers dan geringschatting over hebben voor te Parijs plechtig aangegane verb intent, s - 1 >en hebben geen politiek inzicht en be- rijpen het tijdperk niet waarin zij leven. Maar men moet ook het verdrag niet over schatten en voortaan aan den eeuwigdu rende vrede geloovan. De heer De Bro- ueville heeft onlangs in de Kamer een z .voord gesproken dat mij getroffen heeft, Men sluite, heeft hij gezegd, een pact te gen de ondeugd- Daardoor zullen de mis daden niet verhinderd worden, daardoor #1 de misdanigheid niet onderdrukt zijn Met is om die reden dat wij voor de toe össing onzer wetten, die een speciaal pact zijn, rechtbanken en politie hebben. ¥et anti-oorlogspact kan al de oorza gen van conflict en al de driften waarüït soms deze ge weldadige ondernemingen voortvloeien niet vernietigen. Daarom is net dat de landen, die er naar streven het vredesregime op te bouwen, niet na laten, tegelijkertijd die maatregelen te ne men welke hunne landsverdediging ver- eischt. Vredeswerk. Zonder spanning, zonder veel ver wachting is de negende Volkenbond ^ver gadering te Genève geopend Komt het mdat de Parijsehe ceremonie der tee- ening van het nooi)J-meer-oorlog-ver- z!; rag van Kellog den wind uit de Ge- Ji icefsche zeilen heeft genomen, of is het de afwezigheid van Stresemann en Cham berlain, die hier lauwheid an de atmos feer heeft gebrachA? Zeker is het, dat er op dezen eersten dag zoo goed a.s geen enthousiasme was en datt de leven dige passages uit de openingsrede van den Finschen minister Procope nauwe lijks een paar beieefdheids-applausjes haalden. Intusschen trok, behalve den Belg Paul Hymans, die velen met vreugde in de vergadering terugzagen, due hij an het zoo moeilijke eerste aanvangsjaar in 1920 me1, zoo groot talent gepresideerd heeft, natuurlijk ook een tweede terugkeeremde Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 27 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Jane stond den volgenden morgen vroeg p en haastte zich naar juffrouw Grey. - kant was zoo prachtig hersteld, dat plaats waar de scheur getzeten had ouwelijks was terug te vinden. Juffrouw ^rey had er den heelien nacht voor op Hoe zal ik u ooit genoeg kunnen dan- {en, riep het meisje. Én wat moet ik u betalen? Ik wil er niets voor hebben, was het ntwoord, ik ben blij dat ik u heb kunnen elpen, maar, vervolgde ze, u zou me een enoegen doen, door aan mij te denken, 'ts de Hertogin later zelf eens kant heeft herstellen. En een diepe blos vloog ver het gezicht van de kantwerkster, als eens tijd hebt, komt u mij dan eens op- ken, ik voel me soms heel eenzaam. Jennie kreeg een kleur van pieizier. .t zal ik zeker doen, zei ze hartelijk, e haastte zich naar huis. De kant was 'g op de japon gezet, de Hertogin kte niets, maar Jane's geweten bleef kwellen. Ze was altijd eerlijk ge verloren zoon de algemeens aandacht, namelijk Q umones de Leon, de bekwame vertegenwoordiger van Spanje, die zelf klaarblijkelijk ook heel tevreden was zich weder in het bekende milieu terug te vin den. Het is te waar dee nen dat Spanje reeds op dein eersten dag is teruggekomen en niet op de verkiezing tot raadslid heeft gewacht. Maar er was nog een der de persoon dien men na een afwezigheid van een paar jaar met vreugde weer be groette, de Oo stenrijks che bondskanselier Seipel, een figuur die in de geschiedenis van den Volkenbond nimmer vergeten zal worden en steeds eien eereplaats zal in nemen, omdat hij de eersite minister is geweest, die het aandurfde volkenbonds- bulp en daardoor tevens voUkenbondsin- menging met de financieel© leiding van zijin 'and i n te roepen. 't Voornaamste werlk was overigens voor dezen dag de huishoudelijke organi satie. Zooa's aldagen lang met groote zekerheid werd voorspeld, werd de Deen sche gezant te Berlijn, Zahliei,/ met 44 van de 50 stemmen tot voorzitter geko zen. i Om een gulden. De speelzucht van een inlander is in direct de reden geworden van een moord op een Chinees, die dezen inlander voor het dobbelspel speelgoed geleend had, dat deze, waar hij het geld natuurlijk ver loor, niet op het afgesproken tijdstip*, den volgenden dag, kon terug geven. Deze moord is intusschen nog frappanter, wan neer men bedenkt dat het geleende speel goed de somma van één gulden bedroeg, schrijft de „Sumatra Post". Den avond van 15 Febr. Leende de in lander Oetoer van den Chinees Lim Kie Hook een gulden om daarmee een kansje te wagen, hetgeen mislukte. Den volgenden dag ontmoette Oetoer die toen in gezelschap was van een zeke ren Atjils, den Chinees Lim Kie Hook, die hem om den gulden vroeg, di.n Oetoer beloofd had dien dag te zullen terug ge ven. Hetgeen Oetoer onmogelijk was waarop tusschen beide mannen een hef tige woordenwisseling ontstond. Het drietal is toen een eind in de rich ting van kebon Bandang Pagar Kawait opgeloopen, waarbij de woordenstrijd zoo hoog liep, dat naar Oetoer voor den Land raad te Me dan verklaarde, de Chinees hem met zijn pikol te lijf wilei©. Uit zelfverdediging had Oetoer toen een stuk hout, dat zich toevallig daar er gens langs den weg bevond, opgoraapt en daarmee Lim Kie Hook afgeweerd. In- tussche was van dit „zelfverdedigingsmo tief" wel wat te veel gevergd. Immers het bleek, dat Oetoer daarna dien Chinees (nog met een mes toegetakeld had, zoodat diens lichaam wel een tiental wonden vertoonde, ten gevdftge van welke verwondingen Lim Kie Hook bijna onmiddellijk is overleden. De Landraad bevond Oetoer dan ook schuldig aan moord en veroordeelde hem tot vijftien jaar gevangenisstraf. Zijn ka- wan werd vrijgesproken. weest tegenover haar meesteres en 'savonds toen de partij afgeloopen was, vertelde ze haar de heele geschiedenis. Laat me de kant eens zien, zei deze- vriendelijk en ze was vol bewondering voor de prachtige manier waarop de scheur hersteld was. Wie heeft het gedaan? vroeg ze. Jennie vertelde het haar en voegde erbij dat, ofschoon juffrouw Grey in een van de kleine huisjes woonde, ze zonder twijfel een dame was. En denk eens aan, ging ze voort, ze had er misschien wel een heelen nacht aan gewerkt en toch wou ze er heelemaal geen geld voor aannemen. Geen geld voor aannemen? Hoe vreemd En toch zeg je, dlat ze arm is? Ze moet wel arm zijn, al de menschem van „De Linden" zijn arm. Ik zal naar haar toe gaan om haar te oedanken, zei de Hertogin in een plotse- inge opwelling,, het is heel vriendelijk van haar. De volgende drie dagien had de Her togin het te druk om haar voornemen ten uitvoer te brengen, maar den' dag, daarna hield de auto stil voor ,JDe Linden" No. 9. HOOFDSTUK XXXI. Het mooie gezicht voor het dakraam klaarde op, toen de auto in het gezicht kwam, maar toen deze stilhield vóórhaar deur, stond juffrouw Grey op van haar Een vechtpartij in de rechtszaal. Te Soerabaja heeft, naar het Soer. Hibl. meldt, een eigenaardige rechtszit ting plaats gehad voor den Landraad. Behandeld zou worden de zaak van Hadji Oemar van Wonokoesoemo, die ervan werd beschuldigd twee briljanten te heb ben verduisterd; deze sieraden behoor den toe aan een Chinees, die aan zeere oogen had geleden en bij beklaagde hulp was komen zoeken. Tijdens het heilbren gende gebed waren de briljanten ver dwenen. VerdacCite werd ervan verdacht het verdwijnen der blinkende dingetjes in de hand te hebben gewerkt. Dien ochtend diende de kwestie voor den Landraad. Verdachte werd' bijgestaan door een procureur-bamboe (zaakwaar nemer) zekeren Fransen. Het begin was al goed, toen deze heer met een sigaret in den mond en den hoed op, de zaal binnenwandelde. De president gaf het heerschap onmidde'lijk een schrobheering en gebood hem het decorum niet te schen den. Een nieuw incident had plaats toen de zaakwaarnemer de geheele beschuldiging onjuist achtte. Verdachte had niet ge woond in de opgegeven kampong. Ten einde een beter inzicht in de zaak te krijn gen werd de zitting geschorst en begaf de Landraad zich naar het huis van verd. men begaf zich daarheen per auto! Nadat de leden van den Landraad terug waren, deelde de president mede, dat verd'. daar wel degelijk had gewoond. De procureur bamboe wond zich tijdens de verdediging van zijn cliënt zoo op» dat hij met d© vuist op de tafel sloeg. Dit haalde hem een nieuwe waarschuwing van den presi dent op den hals. Een oogemblik daarna was hij zo o ruw en onbeleef d Jn zijn uit latingen jegens den Landraad, dat de pre sident hem kortweg gelastte de zaal te verlaten, waaraan hij ten slotte had te vol doen. Een nog ernstiger incident deed zich voor, toen eenige getuigen werden ge hoord. De getuige Ismail kreeg het aan den stok met ©an Chineesoben getuige en wilde dezen te lijf! Eenige supporters van den Chinees, die zooiets blijkbaar ver wacht hadden, en zich reeds gevechtsklaar hadden opgesteld, sprongen naar voren en sloegen den Inlandschen getuige, ze keren Ismail, waar zij maar raken kond' Het werd een verwoed handgemeen. Eeni ge luid-gillende Chinees che vrouwen zorg den voor begeleidende muziek. De griffier sprong tijdens het gevecht op de groene tafel en wilde zoo de vechtende schei den. Eindelijk slaagde men daarin met be hulp van ijlings toegeschoten politie. Na een pauze werd de „rechtszitting" hervat. Achter de getuigen stonden nu politie agenten voor het bewaren van de orde. Auto-botsing. Een Chrysler-auto, waarin de.commis saris der Deli Maatschappij, de heer Janssen, Mevrouw Janssen-Cremerdo heer Loudon en de heer W. J. Pet, hoofd administrateur van de Malang landen ge zeten waren, reed mat ©en vaart van 80 K.M., toen het voertuig can aanrijding kreeg met een Studebakeir, die 30 K.M. werk en vouwde haar handen als in w God geef me moed en kracht om sterk te blijven. 1 Ze wachtte, doodsbleek en met klop pend hart, haar heele lichaam trilde in spanning. Het kleine dienstmeisje kwam haar vertellen, met oogen groot van ver bazing: Het is de auto van het kasteel en de Hertogin zit er in. Een oogenblik kwam er een groote angst over haar, ofschoon ze voor dit uur gaarne haar leven gjeofferd zou hebben. Toen werd z© opeens heel kalm en' ze ging naar beneden. Het dienstmeisje had intusschen de Hertogin in de huiskamer gelaten. Langzaam kwam de eenvoudige vrouw in het donkere kleed, de trap af. De voordeur stond wijd open en een vloed van gouden zonlicht stroomde bin nen. 1 i Eindelijk is het uur gekomen, fluis terde ze. Ze ging de kamer binnen. Een oogen blik wankelde ze, een mist kwam haar voor de oogen, een geluid als van stroo- mend water suisde in haar ooren. To'en klonk een klare, vriendelijke stem: Ik hoop niet dat ik u gestoord heb. U is toch niet ongesteld? Ze begreep hoe bleek ze moest zijn. Een onweerstaanbaar verlangen greep haar aan, haar armen uit te strekken en voor een keer haar kind aan haar hart te drukken. Ja, ik ben. een beetje ongesteld, zei ze. reed. De botsing had plaats nabij Bindjei. De Chrysler vloog tegen ©en boom op, en werd geheel vernield. Mevr. Janssen heeft een heup ontwri chting, en de heenen werden licht gewond. Politierechter te Middelburg. In de zitting- van 4 September werden de volgende zaken behandeld J. P„ 41 jaar, werkman te Yerseke, werd ten laste gelegd, dat hij op 1 Augus tus 1928 te Katleindijke Jan Snoek heeft geslagen en gestompt. Eisch f 20 s. 20 d. hecht. Uitspraak f 20 s. 20 d. hecht. E. de P., 19 jaar,, ten P. G„ 24 jaarj veldarbeiders te Colijnsp'aat, werden ver dacht, dat zij op 16 Juli j.L. te Co'lijusi- plaat J. Geuze hebben geslagen en getrapt Eisch ieder f20 s. 20 d. hecht. Uit spraak ieder f 20 s. 20 d. hecht. P. G., 24 jaar, veldarbeiider te Col'ijtns- piaat, werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 16 op 17 Jui 1928 te Colijms- pjaat Adriaan Verburg heeft geslagen. Eisch f 10 s. 10 d. hecht. Uitspraak f 15 s. 15 d. hecht. LUCHTVAART. Een mislukte start. Op het bericht, dat twee vliegtuig|en des morgens vroeg, van Le Bourget zou den vertrekken, het ©ene voor een Oce aan-vlucht, het andere voor een poging het duurrecord voor een rondvlucht te breken, had Maandag vele vertegenwoor digers van de Pers, fotografen en ander publiek naar het vliegveld van Parijs ge lokt. Al deze personen hebben hun nacht rust voor niets eraan gegeven. Toen Mar inier en Favreau, die de poging het we>- ï-ejdduurrecord te breken, wilden onder nemen, op het punt stonden te vertrekken*, sprong de band van een der wielen van het vliegtuig,, en daar er geen reserve wiel aanwezig was, moest het vertrek worden uitgesteld tot Dinsdag. Ook het andere vliegtuig, moest na een mislukten start weer in den hangar terug worden gebracht. Assolant en Lefèvre vertrokken weiswaar te 6.20 uur, maar stonden bij het eind van het vliegveld weer stil, zon der zich van den grond te hebben kun nen verheffen. Deze tegenslag was waar schijnlijk te wijten aan een gebrek in d benzine-leiding. Met het oog, op deze gebeurtenissen zijn 300 soldaten, 150 po litieagenten en een af deeling, van de Garde Républicaine gemobiliseerd. Ook deze beir de vliegers zullen nu hun poging hervatten. Hassell en Cramer. Reeds konden we het onwaarschijnlijk klinkende bericht opnemen van de won derbaarlijke redding van de vliegers Has sell en Cramer, die 18 Augustus van On tario opstegen, om via Groenland en IJs land naar Stockholm te vliegen, maar van wie sedert dien niets meer gehoord werd, De twee vrouwen keken elkaar een oogenblik aan. Wat een merkwaardig gezicht, dacht de Hertogin, vreemd ontroerd, hoe mooi en hoe intens droef. Ze nam een stoel'. Het spijt me, dat ik u ongesteld vind» zei ze. Wilt u niet gaan zitten? Ik ben bij u gekomen om u te bedanken voor uwe vriendelijkheid. Juffrouw Grey nam den stoel en de Hertogin ging zitten op de kleine rust bank, rustig en zwijgjend om de ander de te geven tot zich zelf te ko men. Na enkele minuten zei ze zacht: Wat een mooie bloemen heeft u, maar plotseling hield ze op, getroffen door den blik in de oogen van juffrouw Grey. Vergeef me, zei deze na een oogen blik, ik ontvang zoo zelden bezoek. En nu heb ik u gestoord, zei Ethel glimlachend, terwijl ze zich verwonderde over de teere harmonische klank van dien stem. U is buitengewoon vriendelijk geweest tegen mijn kamenier gpng ze voort, ze heeft me alles verteld, en ofschoon ze buitengewoon zorgeloos is geweest met den kant, waardeer ik het toch ten zeerste dat ze het niet voor mij heeft verzwegen. Ze schijnt heel veel van u te houden, zei juffrouw Grey zacht. Ze is heel aanhankelijk en trouw. Ik ben heel blij, dat u de schade heeft kun nen hersteken. Er is niets meer van te rv i Reuter en V. D. bevestigen het verheugen de nieuws thans en geven uitvoerig verslag van de redding. De stoutmoedige Luchtreizigers dan kre gen op 19 Augustus boven het Zuiden van Groenland gebrek aan benzine en moesten dalen bij de z.g.n. Sukkertoppen. De Landing verliep prachtig: vliegers en toestel bleven onbeschadigd, maar bij ge brek aan brandstof was verder vliegen onmogelijk. De tocht naar de kust begon. Denood- rations gedroogd vieesch, 8 ons per dag en per man werden meegevoerd en daar van hebben Hassell en- Cramer 14 dagen ■leefd. Na twee wieken moeizaam wor stelen met de ijswoestenij werd de kust bereikt. Daar begonnen ze op de hoogste punten rook-signalen af te steken. Hun kamp lag aan den oever van een fjord. Eskimo-jagers merkten de iieetkens op en deelden dit mee aan de leiden van de Hobbs-expaditie. Onmiddellijk toog prof. Hobbs met zijn mannen op onderzoek uit, stak de fjord over ©n vond de vliegers in goeden welstand. Per motorboot werden ze daar na naar Mount Evans gevoerd, vanwaar het heuglijke nieuws zich over de wereld verspreidde. Nieuwe brandstof. Een Britsche vrachtvaarder, thans op een scheepswerf aan de Clyde in aan bouw, wordt geconstrueerd voor stoken met verpoederde steenkool. De steenkool wordt aan boord met speciale machines fijn gemaakt en dan opgeborgen in bun kers op een wijze, die ontploffing voor komt. Door middel van pijpen met tuiten wordt het fijne gruis op de vuren gaspo ten, niet ongelijk aan de wijze» waarop zware stookolie voor scheepsvaren wordt behandeld. Het op stapel zetten van dit schip duidt er op', dat scheepsbouwers en ree der s niet langer bevreesd zijn voor ontploffing van verpoederde steenkool aan boord der schepen. Indien de installatie aan de verwachtingen beantwoordt, zal men meer vermogen uit een ton kolen krijgen dan tot nu toe mog|eiijk is geweest. Bovendien kan men een minder goede kwaliteit en dus goedkooper© kolen gj©- bruiken. Zelfs koestert men de hoop, dat verscheidene Britsche oorlogsschepen en groote passagiersstoomschepen, die tot stookolie zijn overgegaan, wellicht zullen terugkeeren tot het gébruik van de irnheem sche steenkool in den nieuwen vorm. Eeni ge geestdriftige deskundigen gaan in hun geloof aan de bijzondere waarde van verpoederde steenkool nog verder. Zij schilderen een fantastische toekomst, waar in alle wielen zulLn draaien door de pri maire verbranding van steenkoo'giruis, waarin motoren zuilen loopen op de ont branding van een mengsel van benzine damp en lucht. Wanneer dat geschiedt, zeggpn zij, zal men het grootste deel van den benzineinvoer kunnen stopzetten. Maar zoo ver is men nog lang niet, indien men óóit zoo ver komt. Het verheugt me, dat het naar uw ge noegen was, klonk het rustig. Mijn kamenier vertelde me dat u er bijna een dag en een nacht aan gjewerkt hebt. Z,e zweeg plotseling. Ze kon deze vrouw geen geld aanbieden. Ethel gevoel de ©en wondere gewaarwording alsof ze zich in de tegeowoordigjheid bevond van iemand, die verre haar meerdere was. Ik ben u heel dankbaar, zei ze nog eens, vooral ook, omdat de hertog zooveel waarde hecht aan deze kant. Er is niet veel zulke kant in Engeland, antwoordde de kantwerkster. Nog meer reden om u dankbaar te zijn, glimlachte Ethel. Wat een aardig huis heeft u hier, ver volgde ze, woont u hier ai lang juffrouw Grey? Pas ruim een maand. En vindt u het prettig in Claverring? informeerde de Hertogin verder. Het bleeke gelaat kleurde diep. Prettiger dan ergens anders, antwoord de de vrouw haastig. Men heeft mij verteld, dat u zulke prachtige kant maakt. Zou ik uw werk eens mogen zien? Ik geloof wel dat het goed is, zei de oudere vrouw. Zeventien jaar lang heb ik niets anders gedaan en zooals u weet! Oefening kweekt kunst, voegde ze er aan toe met een mat en glimlach. (Wondt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1