Het Medaillon van Lord Stair N° 108. Maandag 8 September 1928 I18e Jaargang. Buitenland Wetenschappen. Land en Tuinbouw ProVinciepieuWs Een kraakheldere wasch, waarvan ieder stuk er weer geheel als nieuw uitziet. Dit is Uwe belooning indien U de wasch regelmatig doet met ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goc-sche Courant WÊËÊM K leeuwen; Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrnf r, i i - - r-r-M Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 Postcheque- en Girorekening No 55571 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Vredeswerk. Het groote werk van Genève is voor de 51ste maal begonnen. Deze zittng steekt in decoratief opiziclbt gunstig af bij baar voorgangers, aangezien mannen als Briand, Stresemawn, Ghamberlain, Titulesco, Dandurand en Umitia op bet appèl ontbreken. Vandaar dan ook, dat de belangstelling van publiek en pers den eersten dag niet al te groot was. De belangrijkste punten van de agenda wor den ook bewaard voor de volgende week, als Briand te Genève zal zijn aangekomen Voorloopig beeft bet Gencefscbe pu bliek, dat de raadszittingen bijwoont, zijn verwachtingen gespannen op de aan komst van den Litbauscben stokebrand Woldemaras, wiens positie niet minder pikant is geworden door het feit, dat hij den eersten dag oorlogszuchtige rede voeringen h oudt en bezweert, dat de Li- thauers Wilna desnoods met geweld zul len heroveren en dan volgenden dag bet KeOogg-pact teekent, waarin Siij plechtig verklaart, den oorlog te zullen uitbannen als instrument van nationale politiek. Het Roemeen scb-Hongaarsche geschil over de optantenkwestie is nog geen stap verder gekomen. Merkwaardig is intus- scben de groeiende oppositie die in den laatsten tijd in Zuid- en Midden Ame rika tot uiting komt tlegen de uitleg ging, die men in de Vereenijgde Staten geeft aan de Monroe-leer. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat de Argentijn- sche regeering jdie uitnoodiging tot toe treding tot het Kellog-pacf. zal afslaan, wanneer deze toetreding Vle erkenning van de Manroeleer inhoudt. En ook in de vergadering van den Volkenbonds raad is deze stemming tot uiting geko men door het adres van de regeering van Costa Rica, die alvorens weer tot den Volkenbond terug te keeren, eerst een antwoord van den Volkenbondsraad wil ontvangen over de be teekenis, welke hij hecht aan de Monroe-leer, die in artikel 21 van het Volkenbondsver drag uitdruk kelijk genoemd is. Men schijnt op het Volkenbondssecretariaat naarstig gezocht te hebben naar geruststellende uitingen van president Wilson op de Parijsche vre desconferentie, over de beteekenis van die Leer. Maar het „Amerika voor de Noord-Amerikanen" waarop te Washing ton de uitlegging, van Monroe's leer schijnt neer te komen, verwekt In de andere dea len van de nieuwe wereld blijkbaar ern stigen wrevel. Zij hebben geplaveide vloeren, „planken" van natuursteen «en vertrekken waar die Pi eten in het begin van den Christelijken tijd gewoond hebben en gestorven zijn. De straten die overwelfd zijn met groote stee men, zijn niet meer dan vier voet hoog, maar er is ©an .geraamte van en vrouw ge vond.n dat vijf voet zes Eng. duim lang is, met kookgerei en andere primitieve gereedschappen. Bij een zwa- •en storm zijn de sporen' van het dorp het eerst blootgelegd. Uit het Steenen Cijdperk. Op hel grootste der bij Engeland be- hoorende Orkney-edandcn is een eenvou dig dorp uit den Steentijd met straten en huizen ontdekt. Prof. Gordon Chiltle van de Edii burgsche Universiteit, die bij het werk behulpzaam is geweest, beschrijft de ont dekking als iets eenigs in West-Europa. Zes woningen zijn tot dusver blootgelegd 26 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Toen Ethel Stair trouwde, had ze een aardig dienstmeisje, Jenny Dane genaamd, meegenomen naar Clifft. Jane was heel knap misschien meer dan goed voor haar man. Ze was niet vrij van behaagzucht en soms een beetje zorgeloos. Jane Dane, miss Dane zooals ze onder de bedienden half spottend werd genoemd aanbad de jonge hertogin. En toch zag Ethel niet alles van haar door de vingers en gaf haar dikwijls, een standje, als het noodig was. Op een keer gaf de hertogin, Jane een stuk kostbare kant, die ze moest vasthechten op een avondjapon. Het was oude familiekant en Jane be sloot hapr best te doen. De hertogin ging uit en Jane bleef alleen met hef satijn en de kant. Terwijl ze uit het raam, waarvoor ze zat te naaien naar buiten keek, zag ze den knappen kloeken jachtopziener naar den moes Hooge prijzen voor tuinland. Te Naaldwijk liecft Woensdag de af- ag plaats gèliad van verschillende per- ceelen tuinland van wijlen den Sheer A. M. Hofstede te Naaldwijk. Bedoelde (gronde- eigendommen beslaan een totale opper- lakle van ruim 20V2 H.A. en waren '.estamentair nagelaten aan de R.K. kerk voornoemde gemeente. Tien dezer per- dealen, zeer gunstig gelegen, n 1. tusscihen den Dijkweg en den Broekweg en zeer gje chikt zoowel voor tuinland, als voor bouwland, ter grootte van 14.7160 H.A. waren de vorige week en nog even voor den afslag in bod gebracht op f156.075. De heer A. L. Verhagen mijnde deze chler af op f 10.000, waardoor hier voor een bedrag werd gemaakt op f 166.075 De heer N. Barendse te Naaldwijk was kooper van 5 andere perceelen tuin land en liggende aan den Middelbroek- weg, welke een som van f 75.375 opbrach en, ter grootte van 8.24.10 H.A. Verder werden nog twee andere per ceeltjes tuinland gekocht door den heer P. v. Beveren te 's Gravenhage ter grootte van 1.85.00 H.A., welke f24.300 op brachten. De totale opbrengst bedroeg f 289.550 of wel gemiddeld f 11.000 per bunder. De belangstelling vooral van de zi;" der tuinders was groot, want naar schat ting waren een 300 personen bij lew ver koop aanwezig. Dat er vraag is naar tuin land in het centrum van het Westland, bewijzen de bestede landprijzen wel heel duidelijk K.N.M.V. propaganda in Zeeland. Mr. P. Lamberls Hurrelbrinck schrijft m „Motorsport": In Zeeland beeft het nooit willen vlot ten. Daar op de eilanden heelfi de K.N. M.V. nooit vasten voet kunnen krijgen. En toch zijn daar zoo heel veel motor rijders, die buiten K.N.M.V.-verband hun sport beoefenen. Zou het dan onmogelijk wezen hen allien of een groot deel van hen te brengen onder de groem-oranje vlag? Tijdens den Arielrit hebben wij deze quaestie grondig besproken en werkelijk wij zijn met de overtuiging teruggekeerd, dat het begint te dagen, dat een betere toestand daar op komst is. Waarom zijn al die honderden Zeeuwsehe motorrij ders geen lid der K.N.MAL? Waarom wijst de ledenlijst onzer vereeniging niet tuin gaan. Deze jonge man was smoor lijk verliefd op haar, ze had hem hee- lemaal ingepalmd en genoot van zijn aanbidding, vooral omdat al de andere meisjes jaloersch op haar waren. En geen wonder. Michael Hands was een flinke, knappe jongen, met een goede positie. Maar tot nu toe had Jane hem nog geen glimlachje gegund. Maar deze morgen was zoo stralend, ze zag er zelf zoo aardig uit dat wist ze en de geur van de rozen en de zang van de vogels maakten haar dronken. Ze wilde heel even naar beneden gaan, hem dan achter in den tuin ontmoeten en een beetje met hem flirten. Het roze satijn en de oude kant werden ter zijde gelegd, niet al te zorgvuldig! Ze trof hem nog net en maakte een praatje. Maar na een poosje zei ze plotseling, kwasi verschrikt: Ik moet weg hoor! Maar als ik' de hertogin was, zou ik een tocht door het bosch gaan maken! Als ik hertog was, riep Michael, dan zou ik met je meegaan. Dat wil zeggen als ik wou, flapte ze er brutaal uit. Hij smeekte haar om een afspraak te maken maar zij wei' gerde. Het zou veel te veel menschen ja loersch maken, riep ze hem na, ter' meer dan een 70 Zeeuwsche namen aan? „Omdat het lidmaatschap te duur is", was de grondtoon waarop alle antwoor den afgestemd waren. Dit nu aanvaarden wij niet, Zeeland is een welvarend gewest. Wanneer een provincie als Drentlhe met minder motorrijders, meer K.N.M.V.- ieden telt, dan kan de duurte van het lid maatschap alleen niet de oorzaak van deze onthouding zijn. Neen, wij gelooven, dat de jaarlijk- sche contributie slechts in zoo verre een rol bij de afzijdigheid der Zeeuwsche motorrijders speelt, dat het lidmaatschap te duur betaald wordt voor hetgeen een Zeeuw van de K.N.M.V. terug ontvangt. Wat doet de K.N.M.V. voor Zee land? Niets. Waarom deze onthouding? De beant woording dezer vraag voert ons naar de kern van het K.N.M.V. bestier, dat ons het beste gekarakteriseerd schijnt als een gecentraliseerd; decentralisatie". Het initiatief van bijna alles wat er in de K.N.M.V. gebeurt gaat uit van onder- afdeelingen. De plaatselijke clubs voeren hun propaganda in de verschillende pro vincies. Wanneer ergens in ons land een club opstaat, waarvan bezieling cn kracht uitgaat, dan zien wij terstond het aantal K.N.M.V. leden aanzienlijk stijgen om weer terug te vallen zoadra de bewuste vereeniging aan met de jaren optredende aderverkalking begint te lijden. Maar het initiatief, dat van de onderafdeeüngen uil - gaat, de organisatie van al hetgeen zij in het belang der motor sprot ondernemen, geschiedt onder leiding en oppes toezicht der K.N.M.V. Deze behoudt de toe ziende en regelende macht, waardoor het initiatief en de uitvoering van al- wat de clubs ondernemen in goede banen geleid en binnen de perken van het waarachtig nut voor de motorsport gehouden wordt, In de K.N.M.V. machine vormen de oti- derafdee'.ingen het voortstuwende moto risch gedeelte, het Dagelijksch bestuur en wijl ze lachend wegliep. Maar, terug in de kamer, bestierf de lach haar op de lippen. HOOFDSTUK XXX. Toen Jane de kamer was uitgegaan had ze de kant zorgeloos op de tafel gelegd, zonder er op te letten dat een punt er van bijna op den grond hing en zonder te denken aan de kleine poes die in de vensterbank lui lag te genieten van de zonnewarmte. Toen het meisje de kamer uitging, had het kleine dier plotseling iets zien be wegen dicht bij den grond. Het was een aardig spelletje geworden aan de mooie zachte kant te trekken en te bijten tot ze heelemaal in de war zat. Kleine „Sneeuwbal" genoot intens! Jane uitte een kreet van ontzetting! Er was een groote scheur in de kant, de kostbare familiekant, die morgen gebruikt moest worden. Jane's ge zichtje werd bleek van angst. O, riep ze, dat zal de hertogin me nooit ver geven. Ze kan het me niet vergeven, Kun je het niet stoppen? vroeg juf frouw Hilton, die juist verscheen. Ze was de huishoudster, een vriendelijke vrouw, die van Jane hield. Jane schudde bedroefd haar hoofd. Alleen de menschen die zulke kant de verschillende commissies zijn do rem men en de stuurinrichting. Wanneer in een; provincie e;n krach tige, geestdriftige vereeniging ontbreekt, dan is de regeling en bestiering der pro paganda aldaar, gedoemd om zonder re sultaat te blijven. Reeds vaak is de Zeeuwsehe noodtoe- tand onder de oogen gezieo en zijn m.d- delen beraamd en maatregelen voorgesteld om daarin veranderjnig en verbetering te brengen. Wij hebben tegenover al deze op zi:h zelf vaak zeer goed; oorstellen, .eeds zeer sceptisch gestaan, omdat wij diep overtuigd zijn van de waarheid van het no measures but men. En in het bij zonder bij een regeeringsstelsel als van de K.N.M.V., dat, zooals gezegd, een gecentraliseerde decentralisatie is, waar zoo heel veel afhangt van de mannen, die aan de voorgestelde maatiegelen uitvoer.ng zullen geven. En in Zeeland zijn tot dusverre noch mannen noch clubs opgestaan van wie 'rwacht zou worden, 'dat zij de K.N. M.V. propaganda met kracht ter hand zouden nemen. Dat er zulke mannen in Zeeland bestonden, spreekt van zelf. Zij bestaan in iedere provincie van ons land. Maar de moeilijkheid was ze te vinden. In Zeeland nu bestaat de Zeeuwsehe Motorclub, een vereeniging, die meer dan 100 leden telt, waarvan bijna niemand lid der K.N.M.V. is. Deze vereeniging nu begint zich te roeren. Haar eerste optre den buiten de grenzen, barer provincie zal wezen bij gelegenheid van den Natio- nalen Baronierit op 1 Sept. Daaraan neemt de Zeeuwsehe Motorclub als ver eeniging deel. Hare leden zullen behalve de algemeam; prijzen ook kampen voor eigen prijzen, alleen voor leden der Zeeuwsehe Motorclub 'ter beschikking ge steld. De pas gehouden Arielrit heeft tevens een man naar voren gebracht, di; een niet te onderschatten stuwkracht voor K.N. M.V. propaganda in zijn gewest kan wor den. Wij bedoelen den heer C. de Leeuw te Kruiningen, initiatiefnemer, organisator en uitvoerder van den zoo prachtig ge slaagden Arielrit, den man die geheel al leen meer dan 20 Zeeuwsehe Ariel-rijders wist te bewegen om voor hiet eerst van hun leven aan een betrouwbaarheidsrit deel te nemen. De heer De Leeuw heeft zich candi- daat laten stellen voor hat lidmaatschap der K.N.M.V. en heeft zich bereid ver klaard de propaganda voor onze ver eeniging met kracht ter hand te nemn. Daar kan voor de K.N.M.V. in Zee land iets goeds uit voortvloeien. Pas nu, nadat the men gevonden zijn, heeft het zin oml de ta nemen measures onder de oogen te zien. De K.N.M.V. wimpels moeten door Zeeland wapperen, maar op een wijze, dat zij in handen komen van Zeeuwsehe motorrijders. Een paar jaar geleden is een K.N. M.V. tocht door Zeeland gehouden. To.n hebben eenige bewoners van andere pro vincies dit smaragdensnoer van groena eilanden bewonderd,'maardeeenige Zeeuw sche tochtgenootem waren reeds lid der K.N.M.V. De honderden motorrijders in dit gewest, die geen 1 ld waren, hebben maken, kunnen die stoppen. Als dat zoo is, weet ik misschien wel iemand die het voor je doen kan. In „De Linden", even voor Cla' vering, woont een vrouw die prach tige kant werkt. Naaldkant? vroeg Jane ongeloovig. De huishoudster kniktq. Ga naar haar toe, zij zal het misschien kunnen maken. Een paar minuten later haastte Jane zich langs den straatweg. Geen dui zend jachtopzieners konden haar nu iets schelen. Juffrouw Grey zat te werken in haar dakkamer. Ze had de hertogin voorbij zien komen en geen oogenblik haar post verlaten, bang dat de auto zou terugkeeren, zonder dat ze het merk te. Toen Jane dicht bij haar huis was herkende ze het knappe dienstmeisje dat zij dikwijls onder de bedienden van den hertog in de kerk gezien had. Jane vertelde wat er gebeurd was en liet den scheur zien. Is u de kamenier van de hertogin? Ja. Haar eigen kamenier?, herhaalde de oudere vrouw. Er was een blos geko men op haar bleek gezicht en haar handen trilden. Jane zag het en verwonderde zich erover, maar ze zei niets. Ik kan de kant wel maken, zei juf frouw Grey, maar ik zal er niet voor morgenochtend mee klaar kunnen zijn. De hertogin heeft hem niet voor morgenavond noodig, zei Jane. Ik zou het morgen vroeg kunnen ko men halen, zonder dat de hertogin het hoeft te weten. O, voegde ze er aan toe, met tra nen in haar oogen, wat ben ik u dankbaar, de hertogin is altijd zoo goed voor me, ik zou het vreeselijk vinden om het haar te moeten ver tellen. Juffrouw Grey knikte. Honderden vragen kwamen in haar op de lippen, maar ze onderdrukte ze. Ze mocht de bedienden niet uithooren en toch vóór Jane ging, moest ze toch even vragen Dan vindt u het zeker wel prettig in uw betrekking? Heerlijk, riep Jane, alleen wou ik dat ikzelf maar wat standvastiger was. De hertog is ook heel aardig, maar hij zegt nooit veel tegen ons. De hertogin is een en al vriendelijkheid. Haar „Zonnestraaltje!" Hoe goed her innerde zij zich het lieve gezichtje van haar baby. Geen wonder dat ze tot een vriendelijke jonge vrouw was op- groeidl (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1