GOESCHE COURANT De Wil. BIJVOEGSEL Medische Rubriek. Voor de VrouW Rechtszaken. fUHARDT's Binnenland Gemengd Nieuws. VAN DE VAN VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1928 Onze „Wil'' is, a's 'twaira, de mo tor, die onze (handelingen, ja al ons deen, in beweging brengt en drijft. Ons „Ver stand" zouden wij gevoegelijk onzen chauffeur kunnen noemen de Leider van de stuwkracht. Als de motor niet genoeg paardof- krachten bezit als 'deze defect raakt, of als de chauffeur (de bestuurder onzer daden: het Verstand) niet bekwaam is gebeuren er natuurlijk ongelukken, en ge raakt ook meestal de motor (onze wil) in het ongereed©. Zoo moeten wij dus vooral met onze wil als „nummer één' aanmerken, doch wel den chauffeur in alles raadplegen, en deze geen oogienblik van het stuurrad afleiden op weg naar het Levensdoel. De weg door het Leven is veelal zóó vol krommingen en scherpe hoeken» zóó vol oneffenbeden, dat wij de motor, hoe goed werkend deze overigens ook moge zijn, gpem ondeelbaar oogenblik onbestuurd mogen laten. De ongebreidelde wil kan onls immers ten alien tijde leelijke parten spelen, zoo niet geheel in het verderf storten. De „Wil" is: de maar steeds vooruit willende motor, die in oinstu.migen vaart, zonder bekwame leiding, er maar op los stormt, en ons zelve en onze medereizi gers op het Levenspad, in groot gevaat brengt; zoo hij niet gebreideld, niet gp- leid wordt door stuur en rem door het ernstig en doelmatig ingrijpen van het Verstand. Wij menschen zoeken allen het Geluk, zoeken allen voor het minst een drage lijk bestaan; en de WiL treedt daarbij op als leverancier. Maar wij moeten bij dat streven vooral niet uit het oog ver liezen, dat al onze medemenschen, me degerechtigden zijn voor den weivoor- zienen disch van het Leven, die door het meerendeei der menschen' nauwelijks kan worden bereikt. Het levensgeluk moet door velen van hen worden beperkt tot levenbestaan en door zeer velen zelfs, nog steeds tot een nauwelijks toerei kend bestaan in stoffelijken, maar .vooral ook in geestelijken zin. En daar om alleen reeds moeten wij leeren be grijpen, dat onze Wil en onze wenschen, bij ons streven en trachten, rekenschap moet houden met het bestaansrecht van den medemensch, en moeten wij onzen wil breidelen, en steeds bereid zijn, wat plaatsruimte over te laten voor de rech ten, voor den wil en de billijke wenschen van anderen waar ook zij hunkeren en dringen, om mede aan 4e zitten aan den welvoorzienen, maar toch voor velen zoo onbereikbare» levensdisch. Ja, ook de Wil van den kleinsten on der ons moeten wij eerbiedigen, wanneer die kleinste zijn motor goed en met be scheidenheid bestuurt. Er zijn op den Levensdisch ook vele gerechten, die de minder met geestesgaven toegeruste me demensch niet begeert meestal niet kenit, en zelfs niet vermoedt. Gun hem daarom vooral zijn bescheiden deel vooral daar, waar het zijn stoffelijk ra tion, zijn vergankelijken !e\ ens inventaris betreft. Van het heerlijkste geestesvoed sel is hij van huis reeds verstoken. Brei del alzoo uw Wil waar gij zijn deel zijn bescheiden deel begeert. Spaar ook vooral, waar dit mogelijk is, zijn „Vrijheid"Want het menschenleven heeft ook een tweeden disch geplaatst voor alle stervelingen. Een disch waarvan de Mensch zich met huivering tracht verwijderd te houden, doch waarvan ons, ondanks onzen wil en in spijt van onze wenschen, ons niet gevraagd aandeel - het zij dan veel of weinig wordt thuis gezonden. Deze disch bevat den onuit- puttelijken voorraad van s Levens smart en lijden. Wij kunnen, wie wiji ook zijin, het ons toebedeelde ration niet afwijzen, en onzen Wil doen gelden. Ook de mach- igste mensch gevoelt dan zijn onmacht; jn willoos moet hij zich onderwerpen. En het baat hem niet, of hij zich' be klaagt en weerbarstig en jammerend itroept: „dat hem te veel wordt thuis gebracht door een onrechtvaardig, onmee- -'oogend levenslot". Het is vruchteloos f gij beweert, dat aan U meer dan aan Tw medemenschen werd te dragen ge ven. Het staat buiten uw macht, dit te eoordeelen.... Uw Wil moet zich bui- voor de Macht, die gij niet kunt rstaan. Want ons 'lijdensdeel Jkomt iet altijd voort uit ons aangedaan „On- ht". Menigmaal vindt onze bittere le nservaring haar oorsprong in onzen gen, met kracht doorgezetten Wil, in nze vermeende Wijsheid, en in ons zelf- "drog. Daarbij worden wij ook menig- gekweld door het dwaalbegrip, dat s deel aan levenssmart grooter zou ijn, dan dat van anderen. Wij allen, en hoedanig wij zijn, moeten, uit tvaardigheidsgevoel, een deel willen dragen van 's Werelds leed en droeve ervaringen, ook dan, wanneer wij weten, dat ons onrecht wordt aangedaan dat ons lijden niet door eigen schuld is ont staan dat wij de schuld van anderen mede dragen aan ons levenskruis. Dit toch eischt veel van onze draagkracht. Zouden wij blind zijn voor onze bevoor rechting m vele duigen, en een weelde zoeken in zelfbeklagomdat wij bij ons aandeel aan levensvreugde, aan le vens voorrechten, mede ons diee! ontvangen van den oneindigen voorraad smart en lijden, die in het leven der menschen dag aan dag wordt aangevoerd. Zou ons leven zonder smart en bittere ervaringen, wel een goed en rijk leven kunnen worden Neen, wij worden niet zoo erg miskend als wij wel mesnen. Het geval van mis kend te zijn, komt veelal voort uit zelf overschatting. Wij gevoelen ons menig maal beleedigd, door de nie'.erkenn'ng van onzen Wil. Wij mogen ons niet be klagen, dat ons levens'deei niet louter vreugde is. Onze kracht is menigmaal grooter, en ons levenskruis wellicht klei ner dan dat van oinzen buurman, die, naar het ons toeschijnt, alle levensvoor rechten bezit. En kennen wij1 wel al bet lijden, al de ellende van hen, die aan stoffelijk bezit beneden ons staan, en die vele hulpmiddelen en tevens helpen de vrienden ontbereh? Zij ook missen menigmaal, of kennen in, het geheel niet 'het genot van meerdere geestesontwikke ling, dat alléén reeds zooveel levens vreugde en zooveel vertroosting kan om vatten. Waarlijk, het is onze „Wil",, die, goed gebruikt, ons leven rijk en goed kan maken. En het is, o zoo menigmaal onze ongebreidelde Wil, die ons van lts- vensgenot beroofd, die ons ellende en onoverkomelijke moeilijkheden aanbrengt. Des menschen „Wil" is een zeer groo ie factor in het. menschenbestaan. Nie mand zal dit ontkennen. Doch, een zeer sterke Wil dient vooral gepaard te gaan met een helderen, leidenden geest zoo die sterke Wil, den bezitter of bezitster daarvan ten zegen zal zijn. En tevens is het een onomstoo lelijke Waarheid: da! waar wij ons vrijhouden van onrecht te gaan, ten aanzien van ons zelve en anderen: het onrecht dat ons wordt of werd aangedaan, beter kan worden gedra gen. Doch ook daarbij is heit „de Wil' met het „Verstand" als bestuurder, die ons het meest ter zijde moet staan. Muggen- en wespensteken. Een goed middel tegen mugjgebeben as volgens „De dokter in huis" het inwrij ven van de huid met citroensap, dat men in de huid moet laten indrogen. In de tro pische landen wordit dit miidldel veelal met goed gevolg aangewend tegen de ste ken der muskieten, die aldaar zoo gevaar lijk zijn. Men kan dan zelfs zwarte kou sen dragen zonder gestoken te worden, .erwijl men volgens genoemden dokter dam ook geen muskietennet meer uoodttt heeft. Men moet echter met de citroenen niet zuinig zijn. Wespensteken in den mond of aan de tong, die bij 'teten van vruchten, waarin een wesp verborgen is, kunnen voorko men, zijn daarom zoo gevaarlijk, omdat door den steek een zwelling van het slijm vlies ontstaat, waardoor de luchtpijp be kneld en de ademhaling verhinderd worjdt. Een goed middel daartegen is zout, waar van men dadelijk een theeliepiei vol met water bevochtigd in den mond neemt; ook het kauwen van uien wordt aanbevo len, daardoor neemt de zwelling af, zoo dat 'de ademhaling weer normaal wordt. Door deze eenvoudige middelen is me nigeen van den verstikkingsdood gpred, Als baby gebaad wordt. Is uw baby een kleine wildebras, een woelwater in zijn badje toe en laat hij u voor het badproces geen oogenblik de handen vrij? Doe dan eens het volgende: Leg een badhanddoek op den bodem vam het kuipje, dit voorkomt het glijden. Rol dan een tweeden handdoek op en leg dezen ondier het hoofdje en de schouders., waardoor deze lidhaamsdeelen boven wa ter blijven. Op' die wijze behoudt ge het gebruik van beide handen en kan het werkje zonder veel moeite vlug worden afgemaakt. Kinder kleeding. Weten onze hedendaagsche moedertjes wel hoe trotsch de kleine meisjes zoowel als jongens er op zijn als ze een pyama mogen dragen? Het heeft ook inderdaad veel voor op de nachtponnetjes en han sopjes, bijvoorbeeld wanneer moeder toestaat vóór het naar bed gaan nog even te blijven spelen. Een pyamatje staat dan, ik zou haast zeggen „gekleedcir" en is lekker warm, vooral als men met de overgangstempera tuur van huiskamer naar tapkamer dient rekening te houden. En hoe koddig zien de hieele HET KELLOGG-PACT. Voor tot de onderteekening werd overgegaan Briand aan het woord. hield Briand eerst een openingsrede. il l a - er mee uit, je moet ze even knuffelen of je wilt of niet. t Een handig moedertje maakt zoon pyamatje graag zelf, omdat zij dan de aardigste kleuren naar eigen smaak kan combmeeren. Donker lila bijv. doet al leraardigst met een witte garneering, ter wijl op rose of lichtblauw, zwart zeer flatteus is, dit laatste zooais vanzelf spreekt, niet overdadig, is voor jongens de hooggesloten kraag, het gewenschte model, de meisjes vlagen om een shawl- kraagje, waarbij een aardig karntje boven aan het hemdje een lief geheel maakt. Een jongen dood geslagen. Den 15 Mei waren te Vaals in het Vaalserkwart'ier eenige opgeschoten jon gens aan het spelen;. Den bijna 17-jarigen, H. Ch. bad men de pet afgenomen cn die van den een naiar den ander gegooid. De jongen begon zijn geduld te verliezen zei tegen Hor bach: „Géf miech de putsch trü, óf de kreigs eiint." Toen de jongen daar geen gehoor aan gaf, sloeg hij hem met de hand tegen zijn linkerslaap, waar na de geslagene op den grond viel, nog eens opstond en weer neerviel. Hij over leed kort daarop. Uit het geneeskundig onderzoek is gebleken, dat de overledene een abnormaal dunnen schedel liad. De zaak werd wegens de jeugd van den ver dachte met gesloten deuren voor de recht bank te Maastricht behandeld. Het O.M. do or mr. Koderi tsch waargenomen, eis eli te 3 maanden 'tuchtschool, voorwaarde.ijk met een proeftijd van twee jaren. Mr. Tel ders was van oordeel, dat hier jongens aan het stoeien waren geweest. Een van hen krijgt met de vlakke hand) een- klap, maar omdat zijn schedel zoo abnormaal dun is, moet hij het met den- dood bekoo- pen; het is zuiver ongeluk. Ple ter vroeg vrijspraak. .^Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. H u i s e 1 ij k e twist. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is er ten huize van den 51-jarigen chauffeur W. M., wonende Toussaintstraat te Lei den, een huiselijke twist ontstaan doordat de vader zijn dochter een, berisping maak te over haar gedrag. Zoowel de moeder als de 24-jarige zoon. des huizes Jac. M., fabrieksarbeider van beroep, kozen de partij van het meisje. De twist liep ten slotte zóó hoog, dat de moeder en de kin deren den vader te lijf gingen. Deze vluchtte de straat op, waar de zoon hem achtervolgde. Beiden werden handgemeen waarop de vader den zoon met eon miss een diepe snede in de zijde toebracht. De vader is in arrest gesteld, terwijl de zoon naar het Academisch Ziekenhuis is overgebracht. Nummer drie. Het was aan de Arnhemscbe recherche bekend geworden, dat J. Kraayedhof, die uit de Scheveningsche gevangenis was ontvlucht, zich in de omgeving van Am- hem ophield. Zij is er in geslaagd den uit breker te arresteoren in eon boerenwo ning, waar hij onderdak had gevonden. Hij kende de bewoners van vroeger. Te voren had hij zich opgehouden te Ede, waar zijn vrouw woont, maar waar hij zich niet veilig achtte. Hij is daarom doorgetrokken naar Schaarsbergen, waatr hij nu is gearresteerd. Brand in een garage. Dinsdagavond te ongeveer halftien wil de te Bodegraven eon vrachtrijder het benzinereservoir van zijn wagen bijvul len, toen plotseling brand ontstond. Hij trachtte met een stok de handremmen weg te slaan om vervolgens de auto uit de ga rage aan de Nieuwe Markt te rijden, doch sloeg daarbij een gat in de tank, zoodat de brandende benzine naar buiten spoot en nn een ommezoen de gehieeoe garajgp m lichterlaaie zette. Het vuur vond gre'ig voedsel in een vrachtauto, een autobus van den dienst Bodegraven;Woerden en een wagen met rietwerk, matten, enz. He. duurde ge ruimen tijd voor de groote auto spuit arriveerde en toen deze aan- den ach terkant van het brandende gebouw was opgesteld, bleek de sloot, waaruit men water wilde betrekken, hoofdzakelijk mod der te bevatten. Dientengevolge moest de auto spuit door een weiland naar de voor zijde van het brandende gebouw gebracht worden, hetgeen geruimen tijd vorderde. De garage brandde gjeheel uit. De schade wordt niet door verzekering gedekt. De geheele inboedel ging in vlammen op. G e v a a r 1 ij k vuurwerk. Een tienjarige jongen in de Schutter straat te Arnhem is bij het spelen met vuurwerk door een zoogenaamde donder bus getroffen. Het kind werd ernstig in het gelaat, vooral aan de -oogen, gewond, Het is in zorgelijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Vergiftiging? In het gezin Vedder aan de Douwe- lerstraat te Deventer hebben zich plotse ling ernstige ziekteverschijnselen voorge daan, die veel overeenkomst vertoonden met vergiftiging. Vier kinderen uS|t het gezin zijn daarvan het slachtoffer gewor den. Een 18-jarige jongen is reeds over leden, drie andere kinderen, zijin in em- stigen toestand in het ziekenhuis opge nomen. De ziektegevallen op de „In sulinde". De professoren G. J. W. Koolemans Beynen jr., dr. P. Th. L. Kan en P. G, Flu hebben naar aanleiding van de ziekte gevallen aan boord van het s.s. „Insulin- de" aan de Directie van den Rofcterdam- schen Lloyd een rapport uitgebracht. De commissie komt op grond van de feiten tot de slotsom: a. dat de ziekte, waaraan de patiënten aan boord van het stoomschip „Insu- linde" zoowel op de heen- als op de thuisreis geleden hebben, Scarlatina is geweest. b. Dat de mogelijkheid, dat er zich tusschen deze gevallen door enkele ge vallen van angina van niet scarlatineujzen aard hebben voorgedaan, niet geheel te ontkennen is, maar dat men achteraf, let tende op hetgeen het modern epidemio logisch onderzoek naar de Scarlatina ons heeft geleerd, met vriji groote mate van waarschijnlijkheid kan beweren, dat ook deze lichte en zwaardere gevallen van angina lichte gevallen van scarlatina zijn geweest en de schakels hebben gevormd, welke de typische gevallen aan elkaar bin den. x i De commissie houdt hierbij in het oog, dat in de eerste plaats', zooals de scheeps dokter zelf toegaf, niet bij elk geval naar het exantheem werd gezocht. In de tweede aits bedenkt de commissie, dat het exantheem bij scarlatina soms zoo licht en zoo kortdurend kan zijn, dat 'he>t zelfs aan de waarneming van geoefende artsen die er speciaal naar zoeken en daarbij hun patiënten onder de meest gunstige be lichting kunnen onderzoeken', ontsnapt. Hoeveel gemakkelijker kaïn zulk een kort durend exantheem niet worden over het hoofd gezien door den scheepsarts, die niet aans carlatina denkt enz'n patiën ten onderzoeken moet -in het licht, idat een of meer patrijspoorten geven in een kleine ruimte op een slingerend schip? c. Dat de groote uitbreiding der ziekte onder de passagiers zeker voor een deei moet worden toegeschreven aan het feit, dat de ziekte niet als scarlatina werd her kend, waardoor men naliet de leconvales- centen in Priok aan boord te weren, ter wijl men na Sabang in gebreke bleef zie ken en reconvalescenten streng van de ge zonden te scheiden. d. Dat de commissie reeds nu, vooruit- 1 o opende op hetgeen zij later nog zal aan voeren, besluiten kan dat ontstaan en ver breiding der ziekte niet kunnen worden geweten aan eenige fout in de voorziening van het schip met medicamenten of aan een minder goede outillage der genees kundige afdeeling, maar enkel en alleen aan een ongelukkige combinatie van om standigheden, die maakte diat de ziekte niet werd herkend, omdat de scheepsarts zich door zijn collega's te Weltevreden van de wijs liet brengen, terwijl ook la ter, hij niet op de diagnose scarlatina kwam. j i e. Dat de commissie zich niet vereenii,» gen kan met de waiarschijnlijkheidsdiag- nose diphterie door den medicus-passa gier gesteld. t S c h a n d e I ij k. Bij een onderzoek, dat te Leningrad werd ingesteld in verband met de sterke stijging van het aantal toezichtlooze kin deren is gebleken, dat zich daaronder ook vele kinderen bevinden, die wel degelijk een ouderlijk huis hebben en wel te Le ningrad zelf. Voor het grootste deel zijn dit kinderen uit bedelaarsfamilies afkomstig, die door hun ouders voor bedelarij en diefstal worden geëxploiteerd en zich bij de benden zwer vende kindereD aansluiten om met meer succes werkzaam te kunnen zijn. Het ge meentebestuur beeft thans besloten tegen dergelijke vormen van kinder-exploitatie zeer streng op te treden. Het heeft reeds een aantal arrestaties onder de ouders van zulke kinderen laten uitvoeren. Muzikale Smokkelaars. Hongaarsehe douane-beambten hebben aan het grensstation Hidasnemeti een ge heele jazz-band, die te Boedapest zou op treden, gearresteerd. De aandacht viel geheel door toeval op den zonderlingen aard van deze band. Tijdens het douane-onderzoek begon de saxofonist, uit puren overmoed een deuntje te blazen. Daarbij brak opeens een stukje van den saxofoon af en viel op den grond m een wolk van witachtig stof. De douane onderzocht daarop alle trompetten, saxo foons en hoorns, en vond in elk daarvan belangrijke hoeveelheden cocaïne en andere bedwelmende en giftige stoffen. Zelfs het handvat van het tinnen bordje, dat voor geld-inzameling moest dienen, was met cocaïne gevuld. E e u croesusschat vervoerd. De Chase National Bank te New York heeft nieuwe kantoren betrokken en heeft al haar gelds-waarde overgebracht naar baar nieuwe kautoren. Drie weken- zijn voor dit vervoer noodig geweest, hoewel de afstand naar het nieuwe gebouw niet meer dan vijf minuten was. De vervoerde waarde bedroeg 7200 millioen gulden. Achttien gepantserde auto's waren ge huurd om de geldswaarden te vervoeren; maar in één slechts waren de schatten ge borgen. De anderen dienden als escorte. Op elke auto stonden vijf man, ieder met een machinegeweer gewapend, dat 22 schoten in een seconde kon geven. Voorts had iedere bewaker eenige traan- bommen bij zich, Vier-en-twintig politieagenten stonden langs den weg, terwijl de ingangen van het oude- en nieuwe gebouw door agenten bewaakt werden, lederen dag werd wat overgebracht en thans is alles veilig op geborgen. Naar Siberië verbannen. De Russische tsjeka heeft meer dan 150 monniken en religieuzen van den Russisch-

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1