BESTLV/kER Het Medaillon van Lord Stair «0e XandboawQV N° 104 Vrijdag SI Augustus 1928 4156 Jaargang, Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. ProVinciepie uvVs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. 'SB Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwcns Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Koninklijke onderscheidingen. Tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw is benoemd A. van der Weijde, lid van Ged. Staten van Zeeland te Zierikzee; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau C. de Looze apotheker te Zierikzee; W. Kos ten, directeur der bijzondere handels school te Middelburg; A. van Houten, oud-hoofd der openbare lagere school te Nieuw en St. Joostland, wonende te St Laurens; D. W. Lindenbergh landbouwer te 's Heer Arendskerke. De zilveren medaille verbonden aan de Oranje-Nassau-Oorde is toegekend aan J. Kramer, oud-gemeente-ambte naar te Zierikzee; Johs. Wisse, tuin baas, in dienst van Mevr. de Wed. Va der van 's Gravenpolder Kolff, te Wissenkerke; J. Barentsen te Middel burg, assistent 1ste klasse bij den post- en telegraafdienst; D. Bal, op ziener 1ste klasse bij de visscherïj politie op de Zeeuwsche Stroomen te Zierikzee; J. C. Cornelisse, contro leur le klasse bij de visscherijpolitie op de Zeeuwsche Stroomen te Yerseke De bronzen medaille is toegekend aan J, C. Lenaerts te Vlissingen, sto ker bij den Provincialen Stoomboot- dienst op de Wester-ScheldeP. de Boe, arbeider te 's Heer Arendskerke M. van Dongen, veldarbeider te Brou wershaven. In zilver aan Mej. C. Hoek van Dijke, voorheen huishoudster bij wij len den heer A.Huijsen te Ellewoutsdijk Ned. Maatschappij voor Kunstmatige O ester teelt te Yerseke. Woensdagmiddag werd te Bergen op Zoom gehouden de gewone jaarlijk sche algemeene vergadering van aan deelhouders van deze maatschappij. Aanwezig waren 27 aandeelhouders, vertegenwoordigende 554 aandeelen, uitbrengende 257 stemmen. Na voorlezing van de notulen kwam aan de orde de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1927—1928. De heer Polak van Steenwijk kon zich met het bestuursvoorstel tot uit- keering van 9V2°/o dividend na reser veering van f17.000,voor eventueele schade wegens natuurrampen, niet ver eenigen en diende een voorstel in slechts f7000,— daarvoor te reservee ren en f 10.000,— te bestemmen voor uitloting van winstbewijzen. De voorzitter, de heer C. A. van Woelderen, vroeg of iemand naar aan leiding van dit voorstel het woord verlangde. Na eenïge opmerkingen werd het voorstel van den heer Polak daarna met ongeveer 2/3 meerderheid ver worpen. De heer Kuijsen bracht hulde aan den heer Kloppenburg, aangezien door 25 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Toen zei ze vriendelijk: Als U mis schien wat van de bloemen wilt heb ben, komt u dan binnen om te plukken. De vrouw was eenvoudig gekleed in een zwarte japon. Toen de herto gin haar aansprak trok ze de shawl nog verder over haar gezicht, dankte met een eerbiedige beweging en liep vlug weg. Ethel meende een onder drukten snik te hooren. Ik geloof dat ze schreit, ze heeft misschien groote moeilijkheden, dacht Ethel. Ik wilde dat ik haar kon hel pen. Ze wandelde naar huis, onbe wust ervan, dat in een boschje, dicht bij den grooten weg een vrouw ge knield lag en schreide of haar hart zou breken. „Zonnestraaltje", lieveling, snik- te ze. De vrouw trachtte te denken aan wat ze doen moest. Ethel dacht na tuurlijk dat haar moeder dood was, diens optreden thans is komen vast te staan waf de waarde hunner aan deelen is. In de vacature, ontstaan door hef overlijden van den heer Ochtman, werd bij acclamatie gekozen tot com missaris de heer Ochtman Jr. BORSSELE. In de Woensdag alhier gehouden gemeenteraadszitting waren alle leden tegenwoordig. Een verzoek van bewoners der Weststraat om een open goot te doen vervangen door een riool werd van de hand gewezen. Alleen de heer P. Dekker was voor inwilliging Op het bekende verzoek inzake het instituut schoolartsen kon men volgens B. en W. niet ingaan van wege den financieelen toestand der gemeente. De raad was het met die meening eens, doch men besloot bij aanstelling van een nieuwen gemeen tegeneesheer de instructie voor dezen functionaris zoodanig te wijzigen, dat deze ook belast werd met het genees kundig schooltoezicht. De bewoners van den Westsingel hadden een ver zoek ingediend om verplaatsing van een aschbak, tevens beerput, in de nabijheid hunner woningen gelegen. Men was overtuigd van de billijkheid van dit verzoek, doch een goede op lossing voor deze zaak bleek moei lijk te vinden. Daarom werd aan B. en W. opgedragen in overleg met den gemeenteopzichter, in dezen de noo- dige maatregelen te nemen. De ge meenterekening 1927 werd vastgesteld voor gewone dienst in ontvangsten een bedrag van van f 35.350,03V2, in uitga ven f41.395,22, dus met een nadeelig slot van f 6045,181/2, kapitaaldienst ontvangsten f 16.104,70 en uitgaven f 15.036,52, alzoo een batig saldo van f 1068,18. De rekening 1927 van het Burgerlijk Armbestuur stelde men vast op f 1288,881/2 in ontvangsten en f723,21 in uitgaven. Hier bedroeg het batig slot dus f 565,671/2- De begroo- fing 1929 van het Armbestuur werd vastgesteld op f 861,061/2 in ontvang en uitgaaf. Bij de rondvraag infor meerde de heer P. Dekker of de onderwijzeres-kweekeling Mej. M. Rot tier, die tijdens de ziekte van de on derwijzeres Mej. J. de Krijger deze had vervangen, daarvoor ook een be looning zou ontvangen. De voorzitter antwoordde dat, gezien het naderen der vacantie, B. en W. niet waren overgegaan tot het aanstellen van Mej. Rottier tot tijdelijke onderwijzeres, Toen diende de heer S. Almekinders een voorstel in om Mej. Rottier als nog eenige belooning te geven, des noods f10,per week. Dit voorstel werd door den heer P. Dekker ge steund en bij stemming aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stem den de heeren M. de Regt en J. Brui- nooge. Op verzoek van den heer AI mekinders zal voortaan de gemeente- begrooting eenigen tijd voor de behan deling aan de raadsleden ter inzage worden gegeven. Ook aan het verzoek van den heer M. Dek om de raadsle den een afschrift van de politieveror dening te verstrekken, zal worden vol daan. Daarna sluiting. had misschien getreurd om haar, zoo als alle kinderen treuren om hun ge storven moederze had waarschijn lijk nooit gehoord dat over haar moe ders aandenken een donkere scha duw hing. Goddank, dacht ze, dat ik dood ben voor haar. Als ik zou zijn geble ven, zou zij het leven zijn ingegaan met de schaduw van haar moeders schande als een wolk over zich. De wind bewoog de spirea en de madeliefjes. Hoe duidelijk herinnerde ze zich den dag waarop Darcy Este veldbloemen voor haar had geplukt en had gezegd dat haar oogen dieper van kleur waren dan de vergeet-mij- nietjes. Diezelfde oogen, hoeveel tranen had den ze sedert dien dag geschreid. Ze wilde nog een heel klein beetje ge luk van het leven vragen! Ze zou sterk genoeg zijn om het te dragen. Ze zou verder leven dicht in de nabij heid van Ethel. Gedurende haar wandeling bleef hef mooie, droeve gelaat Ethel bij. Die vrouw heeft zeker een geschiedenis dacht ze. De hertog kwam haar hal verwege tegemoet. Ik kwam je halen Ethel, zei^ hij opgewekt Heb je genoten van' je wandeling? ELLEWOUTSDIJK. Maandagmiddag te 2 uur kwam de raad dezer gemeen te in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester. De notulen van de vo rige vergadering werden vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van den Commissaris der Koningin dat in de plaats van wijlen Dr. Folmer benoemd is tot lid der Gezondheidscommissie Dr. Griep. Aan de orde kwam daarna de voorloopige vaststelling van de ge - meenferekening over 1927. Namens de commissie van onderzctk rapporteer de de heer Klooster dat alles in orde was bevonden. De ontvangsten bedroe gen f 23.512,55 en de uitgaven f 23.621,31 zoodat er een nadeelig slot is van f 108,76. De heer Meulenberg wees er op, dat de rekening begon met een saldo van vorige dienstjaren groot f 2734,401/2, zoodat er dus een exploi tatie-tekort is van ruim f280,- Hij vroeg hoe dit te verklaren is. De voorzitter verzocht den secretaris deze zaak te willen toelichten. Deze merkte op, dat alleen aan havengelden pl.m. f 1800,— minder ontvangen is dan ge raamd werd, terwijl voor aanleg stra ten een belangrijk hooger bedrag werd uitgegeven. Bovendien bleef de inkom stenbelasting pl.m. f 500,beneden de begroofing. Gezien deze cijfers drong de heer Meulenberg aan op het voeren van een voorzichtig financieel beheer. De rekening werd vastgesteld. In de begrooting voor 1928 werden enkele wijzigingen aangebracht. Een supple toir kohier hondenbelasting ten be drage van f 2,werd eveneens vast gesteld. Van den heer C. v. d. Water te Bergen op Zoom was een verzoek ontvangen tot plaatsing van een ca- roussel gedurende de kermis. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren v. d. Velde en Meulenberg, werd dit verzoek, onder door B. en W. te stellen voorwaarden, ingewilligd. Bij de rondvraag informeerde de heer Meulenberg hoe het staat met de on derhandelingen met de familie Mol hoek betreffende de plaatsing van de weegbrug, die waarschijnlijk door de gemeente zal worden overgenomen. De voorzitter antwoordde dat de onder handelingen nog steeds loopende zijn en dat getracht wordt den grond in erfpacht te krijgen. HANSWEERT. Met ingang van 16 Sept. a.s. wordt de Surnumerair J. Nyland alhier gedetacheerd ten kan tore van den Ontvanger. HEINKENSZAND. Woensdagnamid dag vergaderde de raad dezer ge meente onder voorzitterschap van den burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat de Inspecteur der Volksgezondheid geen bezwaar heeft tegen het aanleggen van een openbare begraafplaats op het terrein, daarvoor in aanmerking komende. Voorts dat de tofaalkosfen van het H. B. S.- onderwïjs voor deze gemeente over 1927 bedragen f396,60, dat goedkeu ring op de begrooting voor den ge- meenschappelijken keuringsdienst voor Zij vertelde hem van haar ontmoe ting. Spoedig echter vergat ze die weer voor de plannen welke de her tog met haar besprak. We moeten een ziekenhuis hebben in Claverlng, zei hij, en jij moet er de beschermvrouw van worden. Hef zal met een slag al de harten hier voor je winnen. En dan zou ik graag willen dat je de volgende week met me meeging op armenbezoek. Graag, zei ze. En plotseling dacht ze weer aan het gezicht dat haar aan gekeken had door het parkhek. Zou ze het ooit terugzien? HOOFDSTUK XXIX. Juist aan het begin van Clavering staat een rij kleine, schilderachtige huisjes, beschaduwd door een groep linden, aardige kleine huisjes, elk met vier kleine kamers en vrij groote ra men waartusschen jasmijn en blauwe regen bloeien. Ieder huisje heeft een langen smallen tuin en vol fleurige bloemen. Dit rijtje huizen heet „de Linden". Het laatste huisje was het mooiste, omdat het een vrij uitzicht had over ruime klaverweiden. Het had eenigen tijd leeg gestaan, maar den eersten Juni was het weer verhuurd. Telkens, wanneer Ethel er langs was gereden, vee en vleesch in den kring Heinkens- zand is ingekomen der gemeenten 's Heer Arendskerke en 's Heeren- hoek. Op voorstel van B. en W. wordt op een adres van het muziekgezel schap „Euterpe" om verhooging van subsidie met algemeene stemmen gun stig beschikt en deze subsidie met f 50 verhoogd. Wegens periodieke trakte- mentsverhooging van den burgemees ter wordt met algemeene stemmen de pensioengrondslag nader vastgesteld. Door de commissie belast met hef na zien van de gemeenterekening over 1927 wordt bij monde van den heer Steketee rapport uitgebracht. Dit rapport leidt tot voorloopige vaststel ling. De rekening over 1927 van het burgerlijk armbestuur wordt aangebo den en met algemeene stemmen goed gekeurd in ontvang op f2667,58, in uitgaaf op f 2602,72Vz, met een goed slot van f ö4,851/2- De begrooting van het burgerlijk armbestuur wordt aan geboden en vastgesteld met in ont vang en uitgaaf op f 1289,lO1^ met een post voor onvoorzien van f33,911/2- Aangeboden wordt de gemeentebe- grooting voor 1929 met in ontvang en uitgaaf op f 53.170,27, en een post voor onvoorzien van f 1080,94. Tot commis sie van onderzoek der begrooting worden benoemd alle raadsleden be halve de beide wethouders. Op voor stel van B. en W. wordt met alge meene stemmen besloten een verorde ning te maken op het archief. Een concept door den voorzitter voorge lezen, wordt onveranderd aangenomen Thans komt weder aan de orde een voorstel van B. en W. tot instelling van een ophaaldienst in de daarvoor in aanmerking komende kom en een bebouwd gedeelte buiten de kom, n.l. de Slaakweg. Over dit voorstel staak ten in een vorige vergadering de stem men. Door den voorzitter wordt een ophaaldienst verdedigd, mede aan de hand van handteekeningen die verza meld zijn. De heer Kreune zegt, dat de handteekeningen z. i. een ander beeld zouden geven indien er bij de aanbieding van de lijst direct had kun nen worden bijgezegd dat gebruikers van dezen dienst de daaraan verbon den kosten zelf zouden moeten dra gen. Spreker is aan de hand van aan hem verstrekte opgaven van meening dat een ophaaldienst veel te duur zal komen, doch als gebruikers de kosten betalen, zal hij er niet tegen zijn. Al thans wanneer niet de gemeente, doch particulieren den dienst bij openbare aanbesteding uitvoeren. De heer Si- monse zegt, dat z.i. een ophaaldienst overbodig is. Aschbakken zullen veel voordeeliger komen. De voorzitter zegt dat nergens plaats is te vinden voor aschbakken en dat de bebouwde kom geen dergelijke bakken kan be vatten. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen het voorstel wan B. en W. stemden de heeren G. Kuzee, M. Raas, J. Kreune en A. Simonse. Door den heer Kreune wordt voorgesteld een ophaaldienst door particulieren bij aanbesteding met één volor gebruikers vastgesteld was het haar opgevallen, dat het een andere indruk maakte dan de overige huisjes. Er lag een sfeer van verfij ning over. Het huisje was gehuurd door een zekere juffrouw Grey, die haar brood scheen te verdienen met het maken van prachtige naaldkant. De buren waren buitengewoon nieuws gierig naar alles wat te maken had met juffrouw Grey. Sommigen zeiden, dat ze schatten moest verdienen, dat ze stroken kant maakte die zeker honderden guldens moesten opbren gen. Een klein meisje uit Clavering deed het huiswerk voor haar en ver der leefde de nieuwe huurster in afzondering. Ze had de eigenaardige gewoonte te werken voor het raam van de dak kamer, niet in de gezellige huiskamer vol bloemen, maar voor het hooge raam dat een wijd uitzicht bood over den straatweg. Gedurende deze Juni-maand waren er maar weinig dagen dat de hertogin het huisje niet passeerde, soms in ver band met den bouw van het nieuwe hospitaal, gebeurde dit, zelfs wel eens twee of drie keer per dag. En terwijl de dagen voorbij gingen, kwam er iets als vredigs over het ge laat van de nog jonge kantwerkster, haar blik van eindeloos verlangen wiens zuinifjheidszin sppeekwoopdelqk is, 0ooi't z'n <}eld niet licht over den balk. Hij' wenseht de beste tabak voop laden prus ki en rookl daarom de óoede en toen niet dupe ^uyqjelaav'DaLoh tarief naar hef inkomen en wel zoo danig dat deze dienst alleen op ge bruikers drukt. Dit voorstel wordt eveneens met 4 tegen 3 stemmen ver worpen. Vóór stemden de voorsteller, h. v. Iwaarden en A. v. d. Dries. De voorzitter zegt in de volgende verga dering met een nader voorstel te ko men. Besloten wordt een adres te zenden aan den Minister van Justitie tot het vervullen van het vacante no tariaat alhier. Met algemeene stem men wordt besloten hef voormalige ziekenhuisje aan den openbaren dienst te onttrekken. Bij de rondvraag ver zoekt de heer Kreune eenigen spoed te maken met den aankoop van ter rein voor een openbare begraafplaats. De voorzifter zegt een volgende verga dering daartoe met voorstellen te komen. KLOETINGE. Woensdagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Afwezig met ken nisgeving van verhindering de heer de Rijk. De notulen der vorige vergade ring worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: a. goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot verkoop van grond aan Jan Been hakker; b. goedkeuring wijziging be grooting 1928; c. goedkeuring rege ling zekerheid ontvanger; d. mede- deeling van verdeeling van de gemeen te in stemdistricten. Deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. e. verzoek van de vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Goes om een jaarlïjksche bijdrage. "Wordt aangehouden tot een volgende verga dering. f. schrijven van Ged. Staten waarin zij de wenschelïjkheid naar voren brengen om de motor- en rij wielverordening in deze gemeente te herzien. Besloten wordt de volgende vergadering een nieuwe verordening vast te stellen. De voorzitter doet aan werd wat verzacht. De buren praatten veel over juffrouw Grey, maar nie mand wist iets van haar vroeger le ven. Ze waren het er allen over eens, dat, ofschoon ze hard werkte voor haar brood, ze op en fop een dame was. Ze zagen haar maar zelden, ze praatte vriendelijk tegen de buren, maar ging verder nooit met hen om. Haar eenige wandeling was langs den straatweg tot aan het hek van het park van den hertog. De hertogin zag haar dikwijls, ze had altijd een vriendelijken glimlach voor haar, hef fijne droevige gezicht trok haar on weerstaanbaar aan. Eens, terwijl ze met haar echtgenoot in de auto zat, ontmoetten ze juffrouw Grey. Fulke, riep Ethel, kijk, dat is de vrouw van wie ik toen verteld heb. Ze heeft een lief gezicht, zei de her tog, terwijl de auto voortstoof over den weg. Juffrouw Clavering kwam zelden in Clavering, maar als ze er kwam, werd ze nooit moe om de menschen te hooren praten over den hertog en de hertogin. Deze vormden heel dikwijls het onderwerp van gesprek: iedereen prees hen. De hertog was een model landheer, zei men, en de hertogin het vriendelijkste wezen dat er be stond! ("Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1