Uit den Westhoek Stadsnieuws R. K. JOURNALISTIEK. naam gemaakt omdat ze sehaamteloozer deed dan haar soort- genooten 'n paar Joodsche theaterdirec teuren voor wie het geld nimmer stinkt verdierlijke kunsten schepsel dat haar eer en waar digheid als vrouw aan den meestbie dende verkoopt de vrijzinnige grootpers, die tegenwoordig als 'n kraai speciaal op krengen aast met walgelijke onderdanigheid hebben journalisten haar lof verkon digd menschonteerend gedoe I i I I t t i F „Aanhalingen uit de „Bezem" of uit een smerig sensationeel boulevard blaadje", vraagt u lezer? Toch niet. Het zijn slechts enkele zinnen voor komend in een „journalistieke" bij drage in de r.-k. „Nieuwe Zeeuwsche Courant" van gisteravond, betrekking hebbend op de danseres Josephine Baker. Waarschijnlijk zonder ook maar een tikje van de kunst van deze dame te hebben gezien, durft „Uitkijk" hef aan z'n viezigheidjes op haar te werpen, nog juist angstvallig er tegen wakend om strafbare handelingen te begaan. Behalve naar miss Baker spuit z'n venijn in de richting van enkele Israë lieten en van de journalisten die niet in het Roomsche schuitje mee varen. We hebben ons al meer geërgerd over de wijze waarop de r.-k. journa list, die zich „Uitkijk" noemt, zijn benepen inzichten uit, doch zoo bont als gisteren heeft dit heer het nog niet gemaakt. De taal van de „Tribune" en van A. B. K. in het „Volk" is daarbij vergeleken salon-conversatie. We kunnen ons voorstellen dat „Uit kijk" niet ingenomen is met wat hij gehoord heeft over de kunst van Jo sephine Baker (er zijn nu eenmaal menschen die overal viezigheid ont dekken, zelfs in een naakt-foto van een baby. Ook zijn er wel die met geen paard in een bad te krijgen zijn omdat ze het onzedelijk vinden zich zelf naakt te zien) maar waarom dan op deze minderwaardige wijze dg ont stemming kenbaar te maken, vragen we ons af. Een ieder die „Uifkijk's" inzicht in kunst niet deelt, behoeft toch nog niet als een verdacht individu tentoonge steld te worden. Ook wij hebben dezer dagen een dans-uitvoering van Josephine Baker bijgewoond; en we voelen er ons niet door bezwaard. Ja, op gevaar af in het zwartje boekje van den r.-k. jour nalist te geraken, durven we verkla ren dat we ons niet alleen absoluut niet geërgerd, doch dat we genoten hebben. Genoten van haar oorspronkelijk heid, van haar sierlijke lenigheid, van haar weergaloos wisselende stemmin gen, van haar ontroerende eenvoudige eenzame liedjes Dat ze tijdens haar dans-prestaties luchtig gekleed was, is ons eigenlijk pas opgevallen toen na de vertooning iemand met ons er over te spreken kwam. Ongetwijfeld zullen er personen zijn, die door het bronzen naakte lichaam van de negerdanseres zinnelijk geprik keld worden (sommigen komen nooit over de puberteitsjaren heen) doch groot lijkt het aantal dezer ons niet. Wie uit de dansen van Mej. Baker onzedelijkheid put mag wel geblind doekt wandelen door de straten van de steden waar de vrouw de mode volgt! En aan het strand moet zoo iemand maar in 't geheel niet komen. We beklagen de abnormaal-gevoe- lïge stumperds HANSWEERT. Tot tijdelijke kom mies te water aan boord van het reclier- chevaaKuig „Albatros" le Hainsweert, is benoemd -de neer T. H. W. Huisman te Walsoorden. HOEDEKENSKERKE. Gistermid dag had de zoon van den heer L. uit Wemeldinge het -ongeluk om bij het nemen van een bocht jn idea weg, v,ak bij de kom der gemeente mei zijn auto te slippen, waardoor deze mei de» kop in de aan grenzende slo-o-t terecht kwam. Met behulp van een „bok", daarvoor uit Goes aangevraagd, bracht men den auto weder op den beganen weg. KATTENDIJKE. Toi assistente aan de O. L. school te Kattendijke is met ingang van 1 Sept. 1928 benoemd mej. E. Meijaard te Schore. KAPELLE. De gemeenteraad verga derde Maandagmiddag. De voorzitter deelt mee dat B. e-i W. na ingewonnen ii'-rmj'i" o het minste bezwaar heb ben om de verbouwing van de Herv. soho-ol te Biszelinge te gunnen aan den laags-ten inschrijver den heen- Nieuwlink uit Hoek. Naar aanleiding van- de vraag van den heer Slabbekoorn gedaan in de laatst ge houden raadszitting, deelde de voorzitte mee, d-at -de N.V. Zeeuwsche beton-mij gevestigd te Kloetiina©, da laagste in- schrijfsler was voor de te leggen buizen in de Blaaspoort te Biszelinge enz. De heer Van Wingen adviseert be houdens goedkeuring van Ged. Staten na mens de Comm. lot nazien ven de gemeen- .erekening 1927 tot vaststelling. Gewone dienst inkomsten f72981,02, uitgaven f59999,94, saldo f12981,08; kapitaal- dienst inkomsten f5160,65, uitgaven f309,25, saldo f754,69. Aldus wordt besloten. Eveneens wordt besloten om de reke ning Burgerlijk Armbestuur 1927 op de zelfde wijze vast te stellen. Alleen wil de commissie gaarne weten waarom in hoofdzaak de levering in na- tura aan één persoon is toegekend, ook is zij van oordeel dat de hof stede eigen dom van het B. A. beter niet In g< maar in kleine gedeelten kon verpacht worden. De opbrengst zou zeer zeker aanmerkelijk hooger zijn wanneer dit op deze wijze geschiedde. Wethouder Zegers zegt, dat ieder in de gelegenheid is om zijn waren aan te bieden naar monster en kwaliteit. Het gaat niet om den persoon maar om thiet deugdelijke van de waren ien de prijs. Op de tweede vraag om de hofstede haar geheel niet meer, maar wel in het klein te verpachten, werd geantwoord, dat men hier nogal wat vroeg mee in de weer is. Den raad wordt de gemeentebegroo^ ing 1929 aangeboden tot een bedrag, van f 62413,95 inkomsten en uitgaven. Met genoegen, aldus de voorzitter, kan meegedeeld worden dat tot vermindering van posten kan overgegaan worden en dat een verlaging van bejastjnig groot f 1000 kan gedacht worden. De commissie van onderzoek bestaat uit vijf raadsleden, niet zooals ge woonlijk uit drie leden van den raad. Het voorstel van B. en W. tot vast stelling earner jaarwedde voor den ambte naar ter secretarie der gemeente wordt aangenomen en het salaris bepaald op f 1000, met vijf jaarlijksche verhoogin gen, met ingang van Januari 1928 za'l' dit aan den tegenwöordigen (rexls eer der aangeslelden ambtenaar, den heer Th. Scholten te Goes) toegekend worden. Het verzoek vanden heer P. A. But ler inzake het verplaatsen van een hoef stal wordt druk besproken. Besloten wordt een nader onderzoek in te stellen. Vervolgens komt in behandeling het erzoek van het fanfarekorps „Ons Ge noegen" om f 100 meer subsidie; toege kend wordt jaarLijks f 50, aldus wordt het totaal een bedrag van f 150; wordt dit toegestaan, dian behoeft men geen jaarlijksc'he bazaar te houden. De voorzitter deelt mee, dat het pr,ae- advies van B. en W. is om jaarlijks f 100 toe te kennen, geen bazaars te houden ein ook te Biezelinge eenige concerten te ge ven. Deze jaarlijksche terugkomende ba zaar geeft de toon aan van een verkapte kermis en vele burgers hebben gevraagjd om hieraan een einde te maken. De heer v. d. Have zegt, dat dit korps onmogelijk rond kan komen met f5Q minder. Spreker zegt niet voor plezier wordt deze bazaar gehouden, maar ter wille van de financiën. Een fanfare kost veel, ook heeft de burgerij' veel genoegjen van de muziek. HUb as ook een niet te onderschatten belang: beier beoefening van de muziek dan het staan op den hoek van het dorp. De heer v. d. Graaff noemit vereeni- gingen die o o k nut tijg wenkenOok ijs preker nauw aan een muziekkorps ver bonden geweest, maar alles dekte mien door contributieën van ledein en begum- tigers. Spreker kan er geen gemeente^ belang in zien, gaan w|ei dezen weg op, dan zullen de aanvragen niet ophouden. De heer Van Wingen is voor de mu ziek en tegen de te houden bazaar. Spre ker kan evenwel niet voorstemmen om dat de aanvragen van vereenigingen zullen vermeerderen. Wethouder Zuidweg zegt, dat het op den weg van het particulier initiatftaf, ligt om te steunen. Het voorstel-v. d. Have om f 150 per jaar te geven vond geen ondersteuning. In stemming komt het voorstel van B. en W. om f 100 toe te kennen. Voor itemden de heer v. d. Have en Wethou der Zegers. Tegejn ide heer V. Wingjen, Weihouder Zuidweg, de heeren Fraamje, d. Graiaff en Slabbekoorn. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d, Graaff hoe het staat met de straatver- ichting te Biezelinge. Reeds verleden jaar wilde men electrioiteit of gas. De voorzitter antwoordt, dat men het dezen winter nog moet stellen met petro leumlicht. Alles zal nagezien en in orde gebracht worden. De heer v. d. Graaff vraagt hoe het staat met de tuinbouwschool. De voorzitter zegt, dat nog geen offi- cieele mededeebngen ontvangen zijn. De heer v. Wingen vraagt naar de vorderingen voor een begraafplaats voor Kapelle. De vojorzitter antwoordt, da;t binnen komt meer zal kunnen meegedeeld worden. Ook vraagt spreker naar de rioleering in de Oosts traatde toestand is daar van dien aard, dat verbetering moet ko> men. De voorzitter zegt deze toe, hij hoopt in de e.k. zitting met plannen te komen'. De heer Fraanje vraagt waarom de Rijkspolitie de gratificatie voor 1926 en 1927 niet is toegekend; deze stond toch op de begrooi'.ing. De voorzitter zegt, dat deze zou ver strekt worden indien deze hulp moest ingeroepen worden. Dit is niet noodig geweest. Een nadere toelichting volgt. Op voorstel van den heer v. d. Have wordt besloten om de politie alsnog de gratificatie over 1926 te doien toekomen in haar geheel. Niet alleen de Rijkspolitie zal dit ontvangen, maar ook de gem.i- veldwadhter en de onbez. Rijksveldwach ters Bruinooge en v. d. Linde. Ten slotte vraagt de heer v. d. Have waarom door B. en W. op de uiteinden van het Speldepaadje een paal werd ge plaatst. De voorzitter verduidelijkt een en an der. Hoofdzaak is ongewensdhte ele menten 'te weren. MIDDELBURG. De burg. beeft ge let op het advies van den Inspecteur der Volksgezondheid, zijn raad om verschil lende voorzorgsmaatregelen te nemen te gen de in Juni aan het licht gekomen ge vallen van paratyphus, ingetrokken. Deze ziekte kan dan ook voor Middelburg ge heel als geweken worden beschouwd. Door den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Middelburg wend he den aanbesteed het maken van een nieuw wegvak in den Reigersbergjschen polder op Zuid-Beveland onder die gemeente Rilland-Bath, behoorende tot de werken tot aanleg van den Rijksweg Kapelle Noord-Brabaotsche grens. Raming f 155.000. De laagste Inschrijver was A. A. d© Wilde te Middelburg voor f 139.000 met asphalt en f 129.700 met teerslak-bedek- king. I I Nadat de heer mr. H. van dein Beke Callenfels ontslag had genomen als id van den gemeenteraad, zijn door den voorzitter van het Centraal stembureau achtereenvolgens van de Christelijk His torische lijst benoemd verklaard de heerien Dronkers, W. F. van Meerendonk en mr. W. F. E. baron van de,- Feltz. Beide eerstgenoemden bedankten, laatstgenoemde heeft de benoeming aangenomen. De te Middelburg in garnizoen liggende hoofd-officieren, officieren, onderofficieren en manschappen van het 14e reg. infanterie keeren heden van Bergen op Zoom terug. Zij mar cheerden tot Woensdrecht en komen verder per trein. VLISSINGEN. Door de politie al hier is aangehouden een Duïtscher, wiens opsporing radiographisch was verzocht wegens diefstal te Papen- drecht. De man heeft bekend. WISiSENKERKE. De uitslag van de loting voor de nationale militie is al, volgt M. Heijboer 1, P. C. Heijboer 2, D. de Regt 3, L. Reinboud 4, C. de Regt 5, A. Schippers 6, P. Kramer 7, L. van Goudswaard 8, H. M. de Looff 9, L. v. d. Maas 10, A. Wirts 11, M. Heijstek 12, Andri Koster 13, J. Jilfes 14, C. v. d. Maas 15, P. Meulenberg 16, Jac. Koster 17, A. Bakker 18, Gerrit de Moor 19, Tonsbeek 20, Adri v. d. Maas 21, H. de Looff 22, A. Meulenberg 23, Nelisse 24, Th. Visser 25, Mulje 26, P. W. Kramer 27, Ahr. Heijstek 28, A. Flipse 29, A. Kramer 30, M. Janse 31, T. Janse 32, P. Ketelaar 33, C. Dees 34, R. Steur 35, W. de Smit 36, I. Reijjv- hout 37, P. Kramer 38, Jan de Kam 39, M. Verburg 40, W. Karelse 41. Maandag vergaderde de gemeente raad. Afwezig waren wethouder Buize en de heeren Schippers, Noordhoek, Breuno en Van Nieuwenhuize. Ingekomen waren een schrijven van den hear P. A. van Damme, dat hij geen gebruik wenscht te maken van de vergunning voor radio-dis tributie; een dankbetuiging van het Bu reau voor Landverhuizing voor de toe gekende subsidie; een schrijven van den Commissaris der Koningin waaruit bleek dat den burgemeester verlof is verleend tot 11 September. De getneentetrekening over 1927 werd goedgekeurd in gewone dienst ontvangst f 100271,06V2. uitgaaf f 96566,97, batig slot f 3704,09',V Ka- pitaaldienst ontvangst f6159,67, uitgaaf f800, batig slot f5359,67. De begroo ting 1929 zal de leden a ongeboden worden Bij de rondvraag pleitte de heer Kra mer voor een lantaarn bij den ingaing van de Molendreef te Kamperland. Vender vroeg spreker betere reiniging van de wa terplaats op de haven te Kamperland. De voorzitter zei nader onderzoek toe. WOLPHAARTSDIJK. De heer G. J. Broekhoven alhier slaagde te Rot terdam voor het examen hiofdante Loting. De uitslag van de heden gehouden loting voor den dienstplicht van de lichting 1929 is als volgt Bleuzé, J. Th. 18; Blondel P. M. 32 Bouteus, M. 33 Brouwer, J 63 Buise, U. J. 10 van Buren, H. J. 50 Cor- stanje, C. A. 16; van Dalen, H. 17; 'ominicus, B. J. 45; de Feijter, A J. 6; Ftkke. F 39; Goedemondt, A. F. 53; ioedbart C. 27 Goeree, H. M. 47 de Graag, G J. 54; de Guchtenéire, E A SO; t ui.st, A. M 2; Heinsdijk, D. 49; van Hernert, K 37 van Hese, M. J. 25 't Hooit, C. D. 66 Hoogesteger, M. J. 26 de Jonge, J. 38; Jooyse, D. 35; Kake beeke, H. C 20 Kalkman, W. P 51 Kik K. M. 62; Korstanje, D. 21; de Iaat, E. J. 11; van Liere, J. J. 59; ran Liere, M. A. 40; Lindenberg, C M 9 de Looze, C. A. 28 Meijler, P. 81 •le Munck, F. 86Nieuwersteeg, G, P. 24; •onnekes, A 55; Openueer, F. 46 Ouwehand, F. W. 61 de Pan, h 42 van der Peijl, D. J. C. 48 Priester, J. 66 Rejack, J. 43 Houw, H. A. 1 Simons, G. F. U5; Mllevis, L. A 64; van Son, B. Th. 12; Stieger, J. ii. 23; Trimpe, H. A. 44; Vaes, C 4 Yerbeem B. fi. 8; Verbeem, M. 60 Verheule, 11. 52 Vervaat P. A. 9 Yoois, P. C. 13 de Vos, A. L. 3 Wattez, J H. C. 41 van Weele, C. J. 58; Wessel, P. J 14; A'i'kam J. J. 34; de Wit e, J A. 15; van Wijckhuijsen, J B. 57 Zander, C G. 7 Zandee, M J 65 Zandee, P. 22 Zuidijk, P. 19. DE OOIEVAARS. Op het topje van hef kruisje, op het hoekje van het dak van de Groote Kerk zat Maandag 'n ooievaar op z'n gemak. Als een statig steenen standbeeld zat hij heel hoog in de lucht, sierlijk was hij neergestreken in een wijden vogelvlucht. Voor het Goesche doen en laten was zoo'n vogel onbekend, zijn aanwezigheid daarboven was dus een evenement. Dat z'n vrouw aan d' overkant zat op het Katholieke dak liet hem akelig plombière, 'n ooievaar heeft daaraan lak. Ooievaars!, riep men beneden, hoopjes menschen bleven staan, menig echtpaar keek zichzelf eens veelbeduidend lachend aan. Ooievaar en ooiemoeder hebben velen veel beloofd, kermiskindje's komst werd zachtjes als een lief geheim geloofd. 't Was een drukke kermisavond, net als altijd eens in 't jaar, helverlichte molens draaiden, 't was muziek en leven daar. Met muziek werd men geschommeld hoog omhoog en steil omlaag, 'n wentelende caroussel was een bezwaar voor veler maag. In de cakewalk werd de menschheid machinaal omhoog gesmakt, weggesmeten, voortgemalen, rondgeslingerd, neergekwakt. In deverte, op het kerkdak zat daar nog die silhouet op één poot, als op 'n stokje, roerloos haast daar neergezet. Zwijgend zat-ie daar te denken aan z'n warme vaderland, aan Egypte's pyramiden, aan het verre Zuiderstrand. Éénmaal heeft hij omgekeken, schuinrechts achterom omlaag, naar dat licht en al die dwaze kermisherrie, ver en vaag. Toen keek weer de peinzer voor zich in den diepen zwarten nacht, vergeleek de wijde grootheid met dat beetje menschenpracht. JO DE WIT. Vrijzinnig-Democratische Bond. In de hier ter stede gehouden verga dering van de Federatie Zeeland van dJen V. D. B„ herdacht de voorzitter, arts D. N. van Gelderen, het overlijden van het bestuurslid voor Schouwen en Duave- land, den heer A. Geluk Mz., en hij wijdde waardeerende woordien aan diens werkzaam leven, waarmede de aanwezi gen instemden door zich eenige oogpn- blikken van hun. zetel te verheffen. Tot opvolger is gekozen de heer R. Gerritse. Tot bestuurslid voor Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen is gekozen de hear dir. J. Ramakers te Breskens en voor Vlissingett de heer J. van Hoeflaken aldaar. De voorzitter vroeg den heer Jac. We-1- 'einan waarom deze had bedankt als lid van den Raad van advies der Prov. Zeeuwsche Eleclr. Maatschappij. De heer Welleman wilde gaarne op deze vraag antwoorden en zeide, dat reads geruimen tijd aan ingewijden bekend was, dat de verhouding tusschen den Raad van Advies en den Raad van Bestuur niet altijd even welwillend was. Over belangrijke zaken werd geen advies gevraagd of te laat, terwijl uitlatingen van den woordvoerder van het college van Ged. Staten, mr. P. Bieleman, in de jongste statenzitting den emmer hebben deen overloopen. De voor zitter dankte den heer Welleman voor deze verklaring. Verder werden voofloopige besprekin gen gehouden over de candidaatstelljig voor de Tweede Kamer. De afdeelingen hadden reeds gelegenheid gphadi deze zaak !e bespreken. Op den 16en September '.e houden Partijdag zal de afgevaardigde de meerling der Federatie kenbaar ma ken, evenwel met vrij mandaat. Toelatings-examen. De aangifte voor het tweede toe lating-examen der R. H. B. S. kan blijkens een advertentie in dit num mer geschieden vóór 2 September a.s. De Kermis. De kermis-koek is weer opgesmuld, het feest is achter den rug. Gedu rende den nacht waren al diverse ker misbeden bezig met het afbreken der inrichtingen. Over het algemeen heeft de kermis zich in een groote belangstelling mo gen verheugen. Vooral Zaterdag en gisteren was er veel publiek op de been en het ging de eigenaren der ver schillende zaken naar wensch. De in druk is dat er dit jaar heel wat meer is omgezet dan het vorige. Zooals bijna altijd heeft ook gedu rende deze kermis de politie eeni ge malen moeten ingrijpen. In den afgeloopen nacht werd in het politie bureau logies verleend aan vier k'er- misvierders die te veel alcohol tof zich hadden genomen. Een der arres tanten was een woonwagenbewoner uit 's Heerenhoek, die met 3 zijner sprui ten naar Goes gekomen was om een slaadje uit de kermis te slaan, het geen hen, gezien zijn toestand blljk- haar ook gelukt is. Toen pa in de cel vertoefde waren de kinderen zonder toezicht. De politie heeft daarom ook de kleinen vannacht bij zich gehou den. Vanmorgen verdwenen ze met den ontnuchterden vader naar den ouderlijken wagen. Bij een vechtpartij in de nabjjheid van café „Flora" werd een der betrok kenen vrij ernstig aan het hoofd ge wond. Nadat de politie hem naar het bureau had overgebracht werd voor het slachtoffer medische hulp inge roepen. Tot groote vechtpartijen is het dezer dagen niet gekomen, hetgeen mede te danken is aan het tactisch optreden van de politie. De Goesche agenten hebben een zware week ach ter den rug, hun taak is meestal een ondankbare, en daarom mag de politie hier wel eens een woord van lof toeko men. Het corps heeft kranig gewerkt. Nu de kermis voorbij is hoort men weer fluisteren, dat het volgende jaar dit volksfeest wel afgeschaft zal wor den. We kunnen het moeilijk gelooven, vooral nu de bevolking zich nog na drukkelijker voor de kermis heeft uit gesproken dan het vorige jaar. Zus Braun. Aan het begin van de Wilhe!trr'nas4ra»t s'taat op een doek, dat over de straat ge spannen is, te lezen dat de Nederlamd- sche zwemkampioenie, mej. Braun, Za terdagmiddag a.s. een zwemdemonstratie te Hansweert zal geven. Meer. 1 Maandag meldden we dat 75 schutters deel namen aan het concours van „Jacoba van Beieren". Dit moet zijn 95. Heel erg.. In een winkel hier ter stede werd gisteren een 8-jarig kind binnenge bracht, dat door woonwagenmenschen (mag men eigenlijk nog wel van men schen spreken?) dronken was gevoerd. Kantongerecht Door den kantonrechter zijn veroor deeld wegens overtreding: Te Wemeldinge venten zonder vergun ning: W. W. te Helmond f 1 s. 1 d. Met motor rijden zonder spiegel; A. A. A. V, te 's Gravenhiage f 0,50 3, 1 d., Dl P. E. te Bergen op Zoom f 1 s. 1 d.) L. V. te Breda, A. V. te Ginneken |1 ld. 1 Varen als schipper door een rijkska naal zonder reglementen aan boord; J. d. D. te Krimpen a.d. IJsseL A. d. J. te Rotterdam f s. 1 d., P. J. d. R. te Gent, 2 maal f 2 s. 2 maal' 2 id. Dronkenschap: P. S. te Yerseke f 10 10 <i- 1 ,1 Met motor rijden zonder rijbewijs: W. B. te Yerseke f 10 s. 10 d. Niet op de eerste vordering nummer- bewijs vertoonen: W. B. te Yerseke f3 .3d. 1 Te Kapelle harder rijden dan 20 K.M. per uur: A. M. te Poortvliet f 10 s. 10

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2