Het Medaillon van Lord Stair N° 105 Woensdag 29 Augustus 1928 OS8 Jaargang. Buitenland LirvTVELÏ's BAZAtf Sport. ProVinciemeirvVs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE M COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant jjlPPPSili en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Pnef/'llfldflft ^llMriVJsIrrVnÏMllA XT n C C C H 1 I 'ml -Hm nu»,. M m a u T T 1*7 OA KTOA A Postcheque- ein Girorekening No. 55571 Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENT1EN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvrage» 15 cent per regel. Advertentie» worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Het anti-oorlogsverdrag. Maandagmiddag om drie uur begon te Parijs de plechtigheid tot onderteekening van het Kellogg-pact Een reu achtige menschenmassa was voor het ministerie van buitenlandsche zaken bijeen ge stroomd om getuige te zijn van de aan komst der gedelegeerden. Het ministerie was schitterend verlicht. In alle zalen straalden de lichtkronen een zee van licht uit. In de hal van het m'nisteriie stonden aan weerszijden de boden in hun ga'a- uniform geschaard. Om kwart over twee werden de ld euiren van de verschillende zalen wijd geopend. Als eerste der gevol machtigden onderteekenaars kwam om half drie staatssecretaris Kellogg, bege leid door den Amerikaonschen gezant, op het ministerie aan. Op hem volgden de hooge ambtenaren van het ministerie met den secretaris-generaal Berthielot aan het hoofd, de leden van het Fransche kabinet, de voorzitters van Kamer en Senaat en talrijke afgevaardigden en senatoren. De zitting voor de onderteekenng be gon precies om drie uur. Toen verscheen Briand, gevolgd door de gedelegeerden van de mogendheden'. Kellogg zat precies op dezelfde plaats waar president Wilson ongeveer tien jaar geleden tijdens de' plenairs zitting van de vredesconferentie heeft gezeten. Toen allen gezeten waren, werden de schijnwerpers in werking gesteld cn be gonnen de filmoperateurs hun werk. Briand opende de historische plechtig heid met een korte redevoering. Hij dankte de vertegenwoordigers der verschillende landen, vooral hen, die in hun hoedanigheid als minister van buiten landsche zaken persoonlijk zijn gekomen om aan de onderteekening van het nieu we pact desl te nemen. In het bijzonder bracht hij dank aan staatssecretaris Kel logg, die niet geaarzeld heeft om persoon lijk over te komen, om met de volle mo- reele autoriteit der Vereenigde Staten zijn geloof in de beteekenis van het pact, diat enderteekend staat te worden, te betui gen. Briand herinnerde er aan, dat Kellogg in dezelfde zaal en op dezelfde plaats zit, waar zijn beroemde voorganger, pre sident Wilson, voor dien vrede heeft ge arbeid. Met voldoening kan staatssecreta ris Kellogg op den afgelegden weg terug zien, zijn optimisme en zijn volharding hebben over het sceptimisme gezegevierd. Kan aan de beschaafde wereld een be ter voorbeeld worden geboden dan t schouwspel vain deze samenkomst, waar ter onderteekening van het pact tegen den oorlog Duitschland uit vrijen wil en zon der aarzelen plaats heeft genomen' tus- 6cben alle overige ondertekenaars, zijn vroegere tegenstanders Het is reeds mieer dan een eeuw gele- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 24 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Vader, vroeg Ethel nog dien zelf den avond, U zei dat moeder 'zoo veel van me hield. Heeft ze ooit met U over mijn later leven gespro ken? Lord Stair voelde een steek van pijn in zijn hart, toen hij bedacht, hoe weinig hij eigenlijk met Margue rite had gesproken, hoe hij zich had opgesloten met zijn boeken en zijn jonge vrouw had verwaarloosd. Ik herinner het me niet, lieveling. Je was toen nog zoo klein. Denkt U dat ze van Fulke zou houden? Ik ben er zeker van, dat je moe der veel van den hertog zou hebben gehouden. Dat stelde haar tevreden. Zou ze erg blij zijn geweest dat ik hertogin wordt? vroeg ze weer. Je moeder was heel eenvoudig, maar misschien was ze toch wel blij ge- den Bat Frankrijk een Duitscüi minister van bui'.enianJsdhe zaken pp zijn grond gebied beeft ontvangen en bij' deze gele genheid wordt den D uitschee minister van buitenlandsche zaken dezelfde dank gebracht als aan al zijn collega's. Aangezien de vertegenwoordigier van Duitschland Stresemamin heet, kan men gel o oven, aldus zei de Briand, dat ik bij zonder gelukkig ben hulde t e kunnen bren gen aan den uitstekenden geest en den moed van dezen ui'.nemenrien staatsman, die ]d)rie jaar lang in het bewustzijn van zijn volle verantwoordelijkheid niet ge aarzeld heeft om te werken voor de &j- genieene beg In solen van den vrede, die bij dit pact betrokken zijn. In het bijzonder heeft Biriamdl in zijn rede ook nog gewag, gemaakt van sir Ausr ten Chamber! in, die op het o ogenblik af wezig is, doch wiens gevoelens, indien hij deze groote vergadering, voor den vrede kon zien, alien beseffen. Briand lias na de vertaling zijner rede den tekst van het verdrag voor, waarvan dadelijk een vertaling in de Engelsche taal volgde. Daarop ving de plechti|g|e onderteekening van de in heit midden der zaal op een fraai bewerkte tafel gedepor neerde, in het leder gebonden acte aan. Op uitnoo<diging van Bminidl was de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken, dr. Stresemann, de eerste der staatslieden, die de acte met een gouden pen onderteekende. Nadat hij onder een gespannen stilte der aanwezigen aan de tafel had plaats genomen en zijn handtekening geplaatst had, klaterde plotseling het applaus op, dat in kracht toenam, toen de minister zich weer naar zijn zetel begaf. De ver legenwoordigers der overigp tot de onderteekening van het pact uitgenoo- digde staten plaatsten hierna in alfabeti sche volgorde hun handteeken'ng. Bij dezie plechtigheid oogstten vooral Briand en Kellogg veel bijval. In aansluiting op deze plechtigheid volg de een receptie in de op feestelijke wijze versierde vertrekken van het ministerie van buitenlandsche zaken, waarbij de aan wezigen nog geruimen Tijd in groepjes met elkaar bleven praten. Dr. Stresemann keerde dadelijk na de officieele plechtigheid naar het gebouw van het Duitsche gezantschap terug. Toen zijn auto wegreed, werd hij enthousiast door de duizenden, die zich voor het ge bouw van het ministerie verzameld had- dein, 'toegejuicht. LUCHTVAART. Oceaanvluchten. Dat het zoeken naar in nood verkea- rende of over tijd zijnde oceaan-vliegers, door het daardoor veroorzaakte tijdver lies, ernstige verliezen berokkent aan de Atlantische mail- en vrachtdiensten, valt licht te begrijpen, hoewel de hun leven riskeerende Oceaan-vliegers daar weinig rekening mee houden. Een Britsche reeder heeft gemeend, op die kwade gevolgen eens sterk de aandacht te moeten vesti gen, door te verklaren, dat de Ooeaan- weesf ons „Zonnestraaltje" als herto gin te zien. Diezelfde week nog werd begon nen met de voorbereidingen voor het huwelijk. Het zou voltrokken worden in de groote oude kerk in Clifft, waar ook het familie-graf van de Stairs was. De couranten gaven berichtjes over het aantal bruidsmeisjes, de huwelijks geschenken, de juweelen die de jonge hertog zijn bruid gegeven had en al de details van dit aristocratische trouwfeest werden gretig gelezen en besproken. De plechtigheid zelf, was volgens de berichten buitengewoon indruk wekkend geweest. Ethel bloeiend als een blanke bloem in haar roomwit bruidstoilet en met de beroemde Neath-diamanten, de oude kerk vol bloemen en muziekgedruisch. Eén was er, die bitter schreide toen ze de berichten las. Zij zat op een een zame kleine kamer en keek naar een illustratie die het landgoed van den vader van de bruid Oakclifft toonde en ook de oude kerk van Clifft. In het gedetailleerde verslag werd er aan herinnerd dat het mooie bruidje een kleindochter was van den beroemden componist Cyril Nairne. Enkele woorden waren ook gewijd aan vlucht-mislukking van Courtney aan de maatschappijen der op zoek getogen sche pen, 120.000 gulden heeft gekost, om te zKvijgen van de indirecte schade, toege bracht door het langer onderweg blijven van belangrijke postzendingen, ei het tijd verlies, dat geleden werd door verschil lende haast-hebbende zakenmenschen. In antwoord op dit verwijt verklaarde Courtney: „Men vestigt er mijn aandacht op, dat oen reeder uit Southampton be weert aanzienlijke schade te. hebben ge leden door mijn mislukte Oceaanvlucht. Deze kortziohtige persoon verliest echter uit het oog, dat wij onder gevaar vootii ons leven, het werk deden der scheep vaartmaatschappijen. Vroeg of laat zal de vliegboot een onderdeel uitmaken van liet snelverkeer der trans -atlantische scheepsverbindingen. Wat onze onderne ming betreft, we begonnen onze Oceaan- vlucht met een zeewaardige vliegboot, uitgerust met een goede radio-Installatie, terwijl andere veiligheidsmaatregelen wa ren genomen, die, in geval van mislukking, tot de technische ontwikkeling en het ver- grooten van de veiligheid van het Oceaatn- luchtverkeer, zouden bijdragen. In dit op zicht kan onze vlucht dus niet vergeleken worden met die, welke ondernomen wor den met landvüegtuigen, waarbij een mis lukking een zekeren dood beteekent, en welke geheel onnoodiig last veroorzaken aan de schepen, die ter hulp komen." Uitvoering der Landarbeiderswet. Nadat de landarbeiderswet in 1918 in werking was getreden, zijn te Krabben- dijke onder leiding van den burgemeester direct pogingen aangpwetnd om te komen tot de oprichting van eene vereeiiigiiiig;, zooals door de wet bedoeld. Dit slaagde, en 12 April 1920 werden de statuiten der vereeniging koninklijk goedgekeurd. 'Dadelijk daarop werd getracht, in het bezit te komen van grand. Dart ging, niet gemakkelijk, want vooreerst was de grond destijds buitengewoon hoog in prijs, maar ook de eigenaars van de voor dit doel in aanmerking komende gronden, wilden niet verkoopen. Een conferentie met de grond eigenaars had daarop plaats. In beginsel werd besloten, dat ieder voor zich wat grond aain de vereeniging; zou afstaan te gen nader overeen te komen prijs. Doch juist op den prijs strandde dit plan. Toen dreigde de vereeniginig; met een onteige ningsprocedure. De stemming der grond eigenaren werd daardoor wel wat mil der, doch de gevraagde prijs bleef te hoog. In October 1921 kocht de vereeni ging ruim 9 H.A. gpschiikt bouwland van den heer Lenshoek voor pirn. f 50.000 terwijl in het voorjaar daarop volgen nog ruim 13 H.A. werd gekocht bij publieken verkoop voor eveneens ruim f50.000. Deze grond, ongeveer 56 gp- meten, werd als los land in pacht .gege ven aan 108 landarbeiders (tot roovenoogst 1928 met het recht van wederinhuring, tegen den prijs van f 2,50 per A. De eer ste pacht is dus nu om. Ongetwijfeld is de pachtprijs hoog geweest, maar men vergete niet, dat de grond van buitenge woon goede kwaliteit is. Het is dan ook de vroeg gestorven Lady Stair en het waren die woorden vooral, die de tra nen van die vrouw deden vloeien. Het blad vertelde verder dat de hertog met zijn jonge vrouw de witte broodsweken ging doorbrengen opzijn chateau in het Zuiden van Frankrijk en dat ze daarna hun intrek zouden nemen op Neath-Castle. De hertog wenschte te leven onder zijn pachters en opgezetenen. Een hevige ontroering maakte zich van de vrouw meester. Ik dacht dat ik sterker zou zijn, zuchtte ze. Goede God, help mei Ze wrong haar handen. Ik moet, zei ze in zichzelf; ik moet het wa gen; er kome van wat wil! Ze ging naar den winkel waar ze haar couranten en tijdschriften kocht en vroeg of ze haar ook konden zeg gen, waar ongeveer Neath-Castle lag. Men vertelde haar dat het zich in het Graafschap Hamshire bevond, dicht bij de stad Clavering. Toen de vrouw naar huis liep, had ze haar besluit genomen. HOOFDSTUK XXVIII. Zelden waren jonggehuwden op zulk een wijze welkom geheeten als de hertog en de hertogin van Neath. Er een verheugend feit, dat de vereeniging in al deze jaren met dit groote aamtal pachters, geen achterstallige pacht heeft te boeken. Slechts één der pachters is n-og t/i van een jaar pacht schuldig, doch dit kwam door abnormale omstan digheden, verhuizing, terwujl de kans nog niet is uitgesloten, dat deze alsnog bin nenkomt. Ondertusschen is aan de pachters de gelegenheid gegeven, om pacht te ver nieuwen. i Verschillenden hebben te kennen ge geven, hiervan gooit gebruik te zullen maken. Voor een gedeelte is dat gelukkig, Dit bespaart de vereeniging die moeilijkheid om zelf tot selectie over ta gaan, want eerlijk gezegd, onder die velen waren- er, die aan dien grand niat gaven, w|a|t (bij toekomt en dus ook in hun bedrijfsresul taat bij anderen achterbleven. Daar staat tegenover, dat anderen gaar ne wat meerder grond zouden willen heb ben, enkele jongeren aanvragen inzonden, zoodat alle grond weer spoedig aan dein man zoude zijn. Het bestuur meende even wel, dat nu de tijd aangebroken was, om te trachten tot stichting vafi een aanital plaatsjes te komen. In overleg niet de betrokken pachters werd nu oen geschikt perceel, ter grootte van ongeveer 9x/s gemet daarvoor beschikbaar gesteld, met de bedoeling, hierop 12 woningen met schuurtjes te bouwen, zoodiat ieder onge veer 240 bi. roeden gronds aan zijn huis zou krijgen. De noodige bekendheid wend hieraan gegeven, daarvoor in aanmerking komende jonge mannen werden onder hands eens gepolst, berekeningen werden opgezet. Ook deze poging, is geslaagd. Nu reeds zonden 7 personen een aan vraag om een plaatsje in. Het bestuur maakte er direct werk van, vroeg een voorschot van f21600 aan bij den Raad, die Woensdag 22 dezer daartoe met al- gemeeme stemmen besloot. Dezer dagen zal tot besteding van 8 woningen', die alle van het zelfde type zijn, dat in overleg miejt de toekomstige eigenaars is vastgesteld, worden overge gaan. De Commissie van Toezicht op de gasfabriek besloot im verband daarmede het buizennet daarheen ibe brengen, ter wijl de waterleiding hetzelfde zal doen. We zijn overtuigd, dat miett al deze be sluiten een nieuwe periode is ingetreden, waarvan we veel goeds verwachten. Wie rekenen kan, en daarbij weet, dat het Rijk de benoodigdb gejidiein a pet. beschikbaar stelt, een rente, waarmee de eerste 3 jaren kan worden volstaan, terwijl daarna 30 annuïteiten van 5.8 pet. moeten worden betaald om eigenaar te worden, wie tegelijk overweegt, dat voor ongeveer f4000 een zeer gerieflijke wo ning met ongeveer 240 bl. roeden puiken tuingrond in 't bezit der gegadigden komt, wie daarenboven weet, dat hier huizen van hetzelfde type, zonder eenigen grond voor plm. f 3 per week worden ver huurd, zal. het met ons eens zijn, dat ener gieke jonge mannen, liever gpzegd jonge gezinnen, hierop met vertrouwen de toe komst kunnen tegemoet ga;an. Dit te meer, nu andere bedrijfsmethodes en- andi cultures heel gemakkelijk tot een eigen, zelfstandig bestaan kunnen voeren. We twijfelen er dan ook niet aan, of dit bouwplan zal spoedig vol zijn. waren eere-poorten opgericht, muziek korpsen speelden Jubelende marschen, optochten van kinderen en landlie den trokken hen tegemoet; het was een grootsche begroeting. In Mei gingen de jonggehuwden voor een paar weken naar Londen, waar de jeugd en de schoonheid van de hertogin, algemeen bewonderd werden. Toen keerden ze terug naar het kas teel en het leven waarnaar de hertog verlangd had, begon: het rustig geluk kige leven in zijn eigen huis. Niets was den hertog liever dan toezicht houden op zijn uitgestrekte bezittingen: hij kende al zijn onder- hoorigen en het was zijn levensdoel om het welzijn van allen, die van hem afhankelijk waren, te bevorderen. Hij was de landheer van bijna het halve graafschap en Clavering, de dichtsbij gelegen stad, was bijna ge heel zijn eigendom. De inwoners droe gen hem de grootste achting toe. De rijweg van het kasteel naar Cla vering was ongeveer vijf mijlen lang en werd aan weerskanten overscha duwd door hooge boomen, welker tak ken een boog vormden van groen. Langs de heggen bloeide een over vloed van wilde bloemen in het zach te, dichte gras. Aan het einde van de rijweg was een heuvel, Castle Hill, Met bovenstaande voor oogem vragen we ons wel eens af, waarom op zoo vele gemeenten in ons gewest mo|g niets aan deze zoo echt sociale vet voor het platte land wordt gedaan. J. W. Goedkoope trein. Woensdag 5 September zal een goed koope trein loopen van Zeeland naar Utrecht en naar Amsterdam met gratis toegang in Arüs. Het veer over het Zijpe. In verband met het verbieden van het gebruiken van de tramhaven ie Zijp© door den veerman Maas, waarover het Kamerlid, de heer Krijgier, reeds een telegram tot den minister van waterstaat gericht heeft, heeft thans die heer J, J. Wallien, lid der Staten van Zeeland, da volgende vragen t ot het college van Ged. Slatèn geridht 1. Hebben Ged. Staten kennis geno men van den onhoudbarein toestand van het veer over het Zijpe tengevolge van het optreden van de Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij 2. Is hun bekend, dat hierdoor niet alleen de reizigers (plm. 18.000 per jaar) ten zeerste gedupeerd worden, maar dat ook tijdige medische en veterinaire hulp ten zeerste vertraagd worden, waar o.a. eventueele chirurgische en veterinaire hulp voor de aangrenzende eilanden langs de zen weg moeten worden verkragen? 3. Hebben Ged. Staten steeds maat regelen getroffen om te bevorderen, dat deze wantoestand ten spoedigste wordt beëindigd 4. Indien het onder 3 bedoelde alleen inhield een aandringen bij de regeerimg op een spoedig beëindigen van het blijkens de publicatie in de nieuwsbladen aan het Kamerlid Krijger toegezegd® onderzoek, zijn Ged. Staten dan niet van meening, dat, indien de regeenimg niet snel hande lend optreedt, er voor het provinciaal bestuur zelve alleszins redenen aanwezig zijn om zelf het initiatief te nemen tot het afdoend verbeteren van dia verkeers- toestanden op bovenbedoeld veer? Doodelijk ongeval. Maandag geraakte tijdens het rang|ee- ren met tramwagens op de losplaats nabij het Kanaal te Terne uzen de 7-jari- ge J. G. bekneld tusschen een stootblok en den buffer van een wagon en was dier mate verwond, dat hij in het ziekenhuis waarheen hij was vervoerd, is overleden. 's GRAVENPOLDER. In het ver slag van de raadszitting van 24 Aug. is een fout geslopen. Er staat dat de ge- meanterekening met 41 stem is goedge keurd, hetwelk moet zijn: niet vastgesteld. HEINKENSZAND. In een Zondag alhier gehouden gecombineerde vergade ring van handboogschutterijen, op Zuid- Bevelamd waar 9 veneenigingen waren vertegenwoordigd, werd besloten de con coursen onderling te regelen en vooraf voor elke vereeniging vast te stellen'. Tot bestuursleden, die als regelingscommissie zullen fungeeren, werden benoemd de heeren J. Vermeulen Jz. alhier, J, Rijk te 's Heerenhoek en Vervaat te Goes. De heer Joh. Booy, eandidaat Ite Hoogeveen, heeft heit beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. vanwaar men een verrukkelijk uitzicht had over de zee en de stad Clavering. Toen de jonge hertogin zich wat be gon thuis te gevoelen, werd dit haar geliefkoosde route. Soms verliet ze het rijtuig of de auto en plukte han den vol wilde rozen en spirea, of zwierf langs de beek, waarvan de oevers blauw waren van vergeet-me- nietjes. Eens, op een stralenden Juni-och- tend, ging ze naar hef park; in ge dachten stond ze naar de bloemen te kijken. Plotseling werd haar aandacht getrokken door het gezicht van een vrouw, half bedekt door een shawl, die door het ijzeren hek naar binnen keek. Ze bewondert zeker ook de bloemen, dacht Ethel en met haar aangeboren vriendelijkheid glimlachte ze en ging dichter naar het hek. Ze zag het gezicht nu duidelijker. Een mooi gezicht, maar vermoeid en bleek als van iemand die veel ge leden heeft, met donkere wenkbrau wen en donker haar. Het gelaat trof haar omdat het zoo mooi was en teeglijkertijd zoo onuitsprekelijk droe vig. Een oogenblik bleef Ethel ge boeid staan; de droeve oogen keken diep in de hare. (Wordt vervolgd)..

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1