Dienstbode of Huishoudster, Stadsnieuws Gemengd Nieuws kaatste Berichten. YERSEKE. De motorrijder A. Meij- a'ard kwam in de Kraijerts bij bet inslaan an een zijweg (geen voldoende uitzicht door boombeplanting) in botsing met een boerenwagen. De duo-rijder (zijn zoon) bekwam geen ernstig letsel, maar Meij- aard werd aan hoofd en becnen ernstig gewond. Door een tweetal doktoren ver bonden, werd hij per Roode Kruisauto thuis gebracht. Die motor werd grooten- deels vernield. De kreeftenvangst is zeer middel matig te noemen, en de redenen daarvan loopen zeer uiteen. De prijs is echter zeer mooi en 't afzetgebied goed. Vooral onze Zuiderburen nemen veel af. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Donderdag a.s. te 3 uur n.m. in openbare vergadering bijeen komen. Agenda. Vaststelling der notulen van. de verga dering van 28, Juni 1928. Ingekomen stukken. Verzoeken om afschrijving van belasr ting. I i Voorstel tot herziening der salarisre- geling voor den concierge van het Mam huis. i Opmerking van Gedeputeerde Staten ten aanzien van de vastgestelde verordei- ningen op de heffing en invordering, eener Straatbelasting. Besluit van het Burgerlijk Armbestuur tot wijziging der be.groo,ting dier Instel ing voor 1927. Verzoek van den heer Jac. de Direu m onderhands aan hem te verpachten n stuk gemeentegrond op Roosjeshof. Ie suppletoir kohier der Hondenibe- asting, dienst 1928. Voorstel tot wijziging der giemeemte- egrooting voor 1928. Verzoek om financieelen steun tem be- oeve van de oprichting e® instandhouding an een museum voor Zuid- en Noord- eveland. I I Voorstel tot uitbreiding van het bui- ennet der waterleiding. Voorstel tot ingebruikgeving van een 'tukje gemeentegrond aan dien Oostwal n den heer J. M. Polderman. Verpachting gro-nd. B. en W. stellen voor te rekenen met gang van 1 Juli 1928 voor den tijd van én jaar ;aan den heer Jac. de Dreu te 'oes te verpachten een situk gemeente- •omd, deel uitmakende van het perceel, dastraial bekend gemeente Goes Sectie no. 715 ter grootte van ongeveer 400 2. naast het reads bij hem in pacht ijmde terrein, tegen een pachtsom van ijf en twintig cent per M2. per jaar, der enkele voorwaarden. Salarisverhooging. Tot verleden jaar had de concierge an het Manhuis het vrij gebruik van den rij groolen tuin, bij dat gebouw belioo- :nde, welk© door hem tot moestuin, was gericht. Sedert deze tuin evenwel ten ©hoeve der in Let Manhuis opgenomen uden van dagen tot siertuin is ingericht, ist de concierge de voordeelen, aan t gebruik van dien tuin verbonden. In overleg mot het Burgerlijk Armbe- uur geven B. en W. in overweging» t salaris van dezen ambtenaar, ingaande Januari 1928, te verhoogen mot f25. Een gebouwtje. De heer J. M. Polderman), aan wien or den directeur-generaal der Poste- jen voorloopig toestemming is verleend t den aanleg van een radio-distributie- trale in deze gemeente, verzoekt aan Oostwal op gemeentegrond te mogjen ich'.en een gebouwtje ter hoogte van ge voer 2 M. met een grondoppervlakte n circa 0.80 bij 0.80 M. teneinde daar n jn ontvangtoestellen te plaatsen. B. en W. stellen voor aan den heer derman tot wederopzegging vergunning artoe te verleenem. Waterleiding. In verband met den bouw van wonin- aan het zuidoostelijk gedeelte van den stwal, stelt de directeur der N.V. Wia- leid ing-Maatschappij ,Z uid-Beveland aldaar een ringleiding te leggen en rbij tevens een paar brandkranen te atsen. B. en W. adviseeren zulks toe te staan. Oprichting Museum. Heit voorloopig comité, hetwelk zich doel stelt te komen toft oprichting een museum voor Zuid- en Noord- eland alhier, verzoekt om: a. een subsidie uit de gemeentekast t f500 als bijdrage in de koopsom het perceel Turf kade 11; meer he als het Gothische huis; b. aan de opt ta richten, museum-ver- igiing een jaarlijksche bijdragia te ver en van f400; het daarheen te leiden, diat de ge- te zich, ten behoeve van de vereeni- g „Hendrick de Keyser" gedurende 5 jaar garant stelt voor het betalen der huursom voor gemeld pand, met dien verstande, dat het bedrag, hetwelk de gemeente uit dien hoofde zal hebban te betalen, in mindering zal worden gebracht op het sub b bedoelde subsidie en nooit hooger zal zijn dan f 400 per jaar. B. en W. geven den Raad in overwe ging op het verzoek gunstig te beschik ken. Goedkoope trein. Donderdag 30 Augustus zal wederom een goedkoope trein rijden van Den Haag tot eat met Lage Zwaluwe naar Goes, Middelburg en Vl'issingen en retour. Vertrek te Goes plm. 7.30 uur n.m. Goed afgeloopen. Zaterdag wilde de motorrijder De Rooy uit Breda op den Middelburgschen straat weg de vrachtauto van D|e Wit uit de Scheldestraat ter hoiogte van de Sclienge- straat passeeren. Plotseling sloeg echten de chauffeur links af, waardoor de mo torrijder, die ook een duo-passagier ver voerde, met een hevigen slag tegen de auto aanreed. Beide berijders sloegen tegen de straat, terwijl het rijwiel onder de auto terecht kwam. Wonder boven wonder kwamen de gedupeerden er met lichte verwondingen af; het motorrijwiel was zwaar beschadigd. Geslaagd. Na gehouden rangschikkingisonderzoek voor toelating als cadet tot de Kon. Mili taire Academie te Breda kwam voor een plaatsing in dit jaar bij die inrich jng o.a. in aanmerking voor genie in Neder land de heer J. Rothuizen alhier. Een mooi resultaat. De verkoop van speldjes ten bate vaA de Vereeniging tot Bevordering der Ge zondheid in de Grafische vakken, welke Zaterdag 1.1. is gehouden, heeft opge bracht de som van f 248,24x/2. Vaandel. Heden waren we in de gelegenheid het vaandel te zien dat door enkele ingezete nen den bijz. vrijw. landstorm alhier zal worden aangeboden. Op een fond van witte zijde heeft de heer J. Melse, leeraaa- aan de vakschool hier ter stede, zijn ontwerp in frissche en sprekende kleuren aangebracht. Op 'het vaandel ziet men onder den naam valt het corps 'een leeuw, in rood uitgevoerd, die zijn klauwen afwerend uitstrekt. L'nks in den hoek is het Goesche wapen beves tigd. De ontwerper is er in geslaagd voor het landstormcorps een zeer mooi vaan del te vervaardigen. Op 31 Augustus zal het corps-doek dat aan een bamboe-draagstok is beves tigd, aan den landstorm worden overge dragen. Bovendien, wordt op dien dag een schietwedstrijd georganiseerd. Jacoba van Beteren". Zaterdag zijn de aangekondigde schiet wedstrijden van „Jacoba van Beieren" gehouden. In totaal kwamen 75 schutters uit, 16 bandboogsocieteiten vertegenwoor digend De uitslag is als volgt: Hoofdvogjel me ,twisselbeker, de heer J. de Baar van „Willem Tell I", Ovezand. i le kiepprijs, met wisselbeker, de heer P. Remijnse van „Ons Genoegen" te Oudelande. 2e idem, de heer J. Smalle- gange van „Zorgvliet" te EMewoutsdijk. 3e idem, de heer Dj. v. d. Poel van „Juliana" te Oudelande. le zijvoigel de heer Ml van Sjtee va» „Jacoba van Beieren" te Goes. 2e zijvoigel de heer A. Westveer van „Ons Genoegen" te Oudelande. le hoofdkal de heer Jan Rijk Azn. van „Willem Tell II" te Ovezande. 2e hoofdkal de heer J. Vermeulen van „Soranus" te Heinkenszand. le onderkal de heer A. de Vleesch- houwer van „St. Sebostiaan" te Sas van Gemt. 2e idem de heer A. de Jonge van „So ranus" te Heinkenszand. De medaille voor de meeste kleine vogels werd na kampstrijd behaald door den heer J. Platschorre van „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk. De extraprijsvogels, bestaande uit luxe voorwerpen, werden behaald door: 1. de heer P. Lemoen, „Willem Teil" te KIoos terzande; 2. de heer E. van Jole, „Wil lem Teil", Kloosterzande; 3. de heer C. Vereecken „Volharding" te Lams- waiarde; 4. de heer P. Lemioen, voor noemd; 5. de heer R. Vermeulen, „Ja coba van Beieren", te Goes; 6. E. van Jole, voornoemd; 7. de beer M. Mol, „Juliana" te Oudelande; 8. de hear A. Roelse, „Victoria" te Kwadenclamme; 9. J. Olarijs, Willem Tell. I" te Ovezand; 10. de heer H. Wouters, „St. Sebastiaan" Sas van Gent; 11. de heer P. Boonman, „Jacoba van Beieren" te Goes; 12. de heer E. van Jole, voornoemd. Na afloop van den schitterend geslaag den wedstrijd toog mien naar het café „Slot Oostende". Onder zeer groote belangstelling over handigde daar de heer Vervaat, met een hartelijke toespraak de diverse prijzen. Pijnlooze dood voor onge- neeslijke zieken. Het nieuwe Tsjechische Strafwetboek zal toestaan dat op advies van twee ge- neesheeren ongeneeslijke zieken pijnloos zullen worden gedood. Deze meededeeling zal stellig in de meeste landen critiek uitlokken, evenals enkele andere bepalin gen die in het wetboek zullen worden opgenomen Medeplichtigheid of hulp bij zelfmoord zal niet meer strafbaar zijn. Voorts zal medisch ingrijpen in geval van zwangerschap, hetwelk tot dusver ook in dat land verboden was, worden toegestaanle. indien de geboorte van een kind de gezondheid van de toekomstige moeder in gevaar zou brengen; 2e. indien de moeder reeds drie kinderen heeft3e. in die gevallen, waarin kan worden aan getoond, dat de ouders financieel niet in slaat zijn een kind te onderhouden. Tegelijkertijd wordt aan de echtschei dingswet de bepaling toegevoegd dat echt scheiding mogelijk zal zijn op grond van het lijden van een der beide echtgenoo- aan een ongeneeslijke ziekte Het Pooldrama. De koning van Zweden heeft de gou den medaille voor verdienstelijke daden verleend aan de leden der Zweedsohe expeditie, die naar Spitsbergen werd ge zonden om de Nobile-expeditie te redden Dc medaille draagt liet opschrift„Spits bergen-expeditie 1928" en wordt op de borst aan een lichtblauw licht gedragen. Elf leden van de expeditie, die het be« langrijkste aandeel in het reddingswerk hadden, o a. de leider kapitein Thornberg en de redders van Nobile, kapitein Lund- borg en luitenant Schyberg, hebben de groote, de overige leden de kleine medaille ontvangen, Ford verdrongen. In de laatste jaren zijn gioote veran deringen in de positie gekomen, door de groote Amerikaansehe automobiel produ centen ingenomen. In het eerste halfjaar van 1926 stond de Ford Comp. nog aan de spits met een productie van 708,775 wagens, welke in het overeenkomstig tijdvak van 1927 echter daalde tot 380,650 en in 1928 tot 219.816. De Ford Comp. stelt even wel energieke pogingen in het werk het verloren terrein te heroveren en produ ceert thans wederom een grooter aantal wagens dan het Chrysler- Dodgeconcern. L'e productie van dit concern daalde van 284 865 wagens in de zes eerste maanden van 1826 tot 211.891 in d;e van 1927, waarna een stijging intrad tot 234.204. De productie van de Willys Overland, die de Hudson Motor heeft overvleugeld, bedroeg onderscheidenlijk 79.759, 120.481 en 195 523 wagens, is dus belangrijk ge stegen. De General Motors stelt de genoemde producenten echter allen in de schaduw met de zeer snelle uitbreiding. In het eerste halfjaar van 1926 bedroeg haar productie 392.882 wagens, in het over eenkomstige tijdvak van 1927 886.209 en van 1928 1.073.557 wagens. De Ge- neral Motors staat dan ook aan de spits van alle Amerikaansehe automobiel-pro ducenten wat de productie aangaat. „Belangrijk4 bericht. De Amerikaansehe wereldkampioeu- bobser Gene Tnnney, heeft zich dezer dagen verloofd met Mary Lauder, een jongedame, die er eenzelfde levensopvat ting op na houdt als hij zelf. Een jour nalist heeft dit gewichtige feit te baat genomen om een gemeenschappelijken vriend van Gene en Mary te interviewen. »Gene en Ma,y ontmoetten elkaar toe vallig4 aldus deze gemeenschappelijke vriend //een vijftal jaren geleden, Tun- ney was -oen een knappe jongen, maar rijk was hij niet. Hij had niet meer dan honderdduizend gulden(!) Zij was een schitterend tennisspeelster, een uitnemende paardrijdster en een goed zwemster. Bei den hielden van geestelijken arbeid. Zij schreef verzen hij was verzot op litte ratuur. Zij was nog maar zestien jaar, toen zij elkaar ontmoetten en Tunney heeft dikwijls gezegd, dat het hardste ge vecht van zijn leven om haar te winnen was geweest. Het duurde vijf jaar". v'k ken" aldus de vriend „geen enkele andere vrouw, waarvoor hij ook maar ooit de zwakste neiging geeft ge toond. Mej. Lauder is nooit een „meisje van de wereld4 geweest. Ik ben er zeker van dat geen andere man dau Tunney ooit haar belangstelling heeft gewekt Haar ouders hebben zich niet tegen de verbintenis verzet. Zij houden van Gene. als iedereen, die hem kent. Zij heeft hem noot zien boksen, maar zij is te sportief, dan dat zij zou trachten hem over te halen den ring vaarwel te zeggen". Een nieuwe Russische film fabriek. Te Leningrad is een nieuwe filmfabriek met uitgebreide studio's ingericht, de Bjelgoskino geheeten. Zoowel wat haar omvang als wat de moderne inrichting be treft, zal dit een der belangrijkste film bedrijven in de sowjetunie zijn. Tegen autobandieten. Het aantal autobandieten neemt, in Engeland zoo schrikbarend toe, dat de speurhonden van Scotland Yard met de plaatselijke overheden in de provincies overleg zijn gaan plegen om hun helden daden eens en voor goed paal en perk te stellen. Een algemeen plan zal worden opgemaakt, en naar menscheu die het weteD kunnen, mag men er het beste van hopen. De bandieten vertrekken gewoonlijk uil Londen bij vallenden avond plunderen een huis of een winkel niet ver van de hoofd stad, en keeren dan in vliegende vaart naar hun haardsteden terug. Zoodri deze terugkeer veilig is klaar gespeeld, is het bijna onmogelijk ze nog op te sporen. Het komt er dus op aan ze op den thuisweg te snappen. Tot nog toe vormden de agenten van de gemeem en, die dc ges gualeerde auto moest doorrijden, een cordon over den steenweg, maar de boeven stoorden er zich niet aan en reden het cardon finaal over hoop, en die methode leidde dus tot geen resu'taat. Men zal nu zijn toevlucht nemen tot twee toestellen, het stekelvarken en de negenarm. Wanneer het hoofd van de politie te A. zijn collega te B telefonisch zal ver wittigen dat autobandieten een huis ge plunderd hebben, in het onder zijn toe zicht staande gebied, en daarna in de rich ting van Londen vertrokken zijn, zullen de agenten over de volle breedte van de baan het stekelvarken opstellen. Het stekel varken bestaal uit een metalen band, ge heel bekleed met scherpe metalen punten. De negenarm, een eind verder, zal nog doeltreffender werken. Wanneer een auto hem aanraakt, wordt hij door stalen vang armen vastgegrepen als een vlieg in het net van een spin. De kwestie is, wat de schurken, die de voorsteden van Londen onveilig maken, er nu weer op vinden zullen. Spoorwegongeluk, Te New York heeft een zeer ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, die aan 22 menschen het leven kostte. De ont zettende ramp is te wijten aan het feit, dat, toen reeds vijf wagons van den on- gelukstrein op een zijspoor waren,gebracht de wissel plotseling omsloeg Dientenge volge liepen de zesde en de zevende wagon uit de rails, waarna zij in volle vaart tegen den muur van den tunnel terecht kwamen. De paniek na de ramp was ontzettend. Als wilde dieren vochten de passagiers in hun drang om te vluchten, terwijl het woeste gerucht van het handgemeen over stemd werd door de schrille kreten der met den dood worstelende gekwetsten, die meedoogenloos onder den voet werden geloopen Het aantal gewonden bedraagt 200. WEERBERICHT. Matige tijdelijk krachtige Z.W. wind zwaarbewolkt of betrokken met regenbuien of onweer later iets koeler. Ontploffing. Men meldt ons uit Gorkum Hedenmorgen is in het stoomgemaal de „Arkel4 een gesloten bus, waarin een tandwiel was gedaan, bij het verhitten uit eikaar gesprongen. Een 11-jarig zoontje van den machinist v. d. H. werd gedood, zijn 15-jarig broertje kreeg lichte wonden aan het gezicht. De stoker, die met het lasschen van de bus bezig was werd der mate gewond dat men voor zijn oogen het ergste vreest. Lijk-auto te water. Men meldt ons uit Den Helder Zaterdagmiddag is een lijkauto, die het stoffelijk overschot van een in Indië bij een vliegongeval om het leven gekomen officier vervoerde, in het N.-H. kanaal gereden. De chauffeur verdronk, een be geleider wist zich te redden. Doodelijk motorongeval. Men meldt ons uit Steenwijk. Op den rijksstraatweg tusschen Steenwijk en Wil lemsoord zijn gisteren de gebr. A. en B. de Leeuw uit Wolvega met hun motor fiets tegen de achterzijde van een melk wagen aangereden. Beide personen waren nagenoeg onmiddellijk na de aanrijding dood. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 27 Aug. 1928. Snijboonen f 16, a f 31, Afwijkende sny- booneu f 1, Groene boonen fiü a f12, Rentegevers f35, Aardappelen f3, Toma ten f2 a f6, alles p. 100 K.G. Meloenen f13 a f32, Komkommer f 0.50 a f 5, Augurken f 0.26 a f 0,76 Bloemkool fl a ft5, Roodekool f5 a f7, Savoijekool f6 a f8, Snijboonen f 0.27, allls per 100 stuks. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Augustus 28 Goes, oppervruchten, van Dissel. 's Heerenhoek, verpachting bouw land, Verbist. September: 5 's Heerenhoek, boereninspan, Ver bist. 19 Yerseke, boeren-inpan, de Kok'. 's Heer Arendskerke, bouw- en weilanden, boomgaarden, Blaupot ten Cate en van Dissel. 19 Borssele, inspan, Verbist. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Augustus: 27 Nieuwe Schouwburgloge, „Vis- schersleed". 27 en 28, Bioscoop Slot Ostende, „De gouden clown". 27 en 28, Landbouw-Bioscoop, 5,Twee menschen". 28 Bioscoop Schuttershof, „Vrienden trouw". 28 Nieuwe Schouwburgloge, „Het ge heim van de blinde". 28 Nieuwe Schouwburgloge, „Vijf da gen naar Parijs". 1 30 Prins van Oranje, Algemeene In gelandenvergadering „Breede Wa tering bewesten Yerseke". September: 7 Landbouw-Bioscoop, „De neger hut van Oom Tom". AANBESTEDINGEN. September 1 Goes, bouwen dubbele werkmans woning en levering diverse ver nieuwingen, S. de Koning. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdiamsche tijd. (Oude tijd). Dagen, Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. '27 Aug. 0,21 5.41 6.17 28 0.49 1.19 6.47 7.13 29 1.43 2.08 7.35 7.57 30 2.30 2.53 8.18 8.39 31 8.14 3.36 8.55 9.18 1 Sept. 8-58 4.15 9.32 9.51 2 4.S9 4.54 10.03 10.24 MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 27 Aug. 1928. Vlasaanvoer Blauw f 0,a f 0, 5000 Groningen f 1,15 a f 1,30, Wit f 0,— a f 0,—, 2000 Geel f 1,35 a f 1,50, Dauwroot f 0,a f 0, Handel stil. Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 5, a f 6,Bonten f 5,a f 6, Granen buitenlandsche, kalm. Meel f 16,75 a fHaver Canada f 11,50 a fMais Lapiata f195. Binnenlandsche: Tarwe f 11,— a f 11,75 Rogge v 10,75 a n 11,50 Gerst Chevalier 11,50 a 12,— Haver 11,a n 11 25 Erwten j 20,— a s 22, Schokkers 20,a K 23,50 Maanzaad h 83,a r 35,— Karwijzaad n 33,a H 86 Koolzaad 21,a r 23,- Lijnzaad (voer) 16,a 1 17,- Boekweit en Ajuin geen aanvoer. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1119, eerste kwaliteit, f 0,74 a f 0,76J tweede f 0,70 a f 0,72, derde f 0,64 a f 0,66 zouters f 0,a f0,export f 0,7 3 a f0,75. Handel matig. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Overleden: 27, Jan Polderman 18 jr. wonende te Kruiningen, zoon van Hugo Cornells Polderman en van Hendrika Schippers. ADVERTENTIËN. Wegens teleurstelling GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding een zelfstandige, oudere voor dag en nacht. (Desgew. s' avonds vrij.) Mevr. v. BARNF/VELD, Kade 71.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3