FroVinciemeuWs willig amesteeren, na te hebben bekend wie hij was. L Invoering van identiteits kaarten. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft het gevoelen gevraagd van de Commissarissen der Koningin en van verschillende burge meesters omtrent de invoering van zoogenaamd identiteitskaarten. Overwogen wordt of het niet wen- schelijk is om, evenals in andere sta ten, ook hier te lande over te gaan tot invoering van een regeling dat alle in Nederland woonachtige personen boven bijv. 16-jarigen leeftijd in het bezit kunnen zijn van een identiteits kaart. Hef groote nut, dat de identiteits kaarten in België bijv. hebben, wordt daar algemeen erkend, terwijl de goe de werking van dat instituut in hef bezette gebied geroemd wordt. Evenwel wordt een regeling, waar bij het hebben van een identiteitskaart op straffe verplicht wordt gesteld, al thans voorloopig van te verre strek king beschouwd, doch het zou voor velen zeker een groot gemak zijn als de staat tegen een minimale betaling de gelegenheid zou openen een iden titeitskaart te krijgen bijv. voor aan raking met post, giro's, banken, po litie enz. Bovendien zouden de bewij zen van Nederlanderschap kunnen vervallen als een overeenkomstige ver klaring in de identiteitskaart wordt opgenomen. Ook in een tijd, waarin de visa ter zijde gesteld worden en mogelijk later paspoorten zelfs niet meer noodig zijn, is zoodanige kaart van nut. Belgen kunnen bijv. op die kaart in ons land komen. Een even- tueele regeling is zoowel uit een oog punt van gemak voor de inwoners als uit een oogpunt van administratie voor de overheid van belang. De invoering van het identiteitskaar tenstelsel zou kunnen geschieden bij de wet en het koninklijk besluit op de bevolkingsregisters, terwijl ook een regeling denkbaar is volgens welke, zonder nadere voorschriften bij wet of koninklijk besluit te stellen, iden titeitskaarten verkrijgbaar zijn ter ge meente-secretarie, zooals het geval is met bewijzen van goed gedrag, van on vermogen en van Nederlanderschap. Het spreekt vanzelf dat de uitvoe ring van zoodanig instituut in hoofd zaak zal moeten berusten bij dë ge meentebesturen. Kerkgebouw afgebrand. Zaterdagnacht half vier is de bliksem ingeslagen in het kerkgebouw van de liberaal-katholieke kerk te Naarden. Het gebouw stond weldra in lichte laaie en aan blusschen viel niet meer te denken Het brandde toe den grond toe af alleen de kluis met de kerksieraden is gespaard gebleven. Het kerkgebouw was twee weken geleden in gebruik genomen. Een vrij groot aantal leden der liberaal-katholieke kerk wonende op het landgoed „St. Michael", sloeg het schouwspel gade. De bisschop Wedgwood vertoeft momenteel in Zuid- Frankrijk, de diensten zullen worden voort gezet in het logegebouw. De schade is geheel door verzekering gedekt.' Als de familie van huis is. Te Renkum is ingebroken iu de villa van den heer J. W. van C De familie vertoefde in Duitschland. Men heeft een ruit boven het met luiken afgesloten keu kenraam aan de achterzijde van het huis uitgesneden en is zoo binnengekomen. In de woon- en slaapkamer is alles overhoop gehaald. Voor zoover kon worden vast gesteld, is het volgende ontvreemd een gouden horloge met dubbele kast, waarvan de wijzers bezet zijn met diamantjes, een broche, zwarte steen in goud gevat, waarop een diamanten kruis, omgeven door dia mantjes, een zilveren naaldenkoker, een zilveren boekenlegger, twee messen en twee vorken met zilveren heften, en on geveer f 10 aan gemunt geld. Een bejaard kantoor loop er bestolen. De 70-jarige kantoorlooper P. J. v. d. H. van de firma B. en Z aan den Schiedam schen Dijk te Botterdam, deed betalingen bij het vraehtgoedereukantoor van het Station D. P. bij den Stationssingel aldaar. De looper kreeg een bankbiljet van f 100 en wat kleiu geld terug. Bij het natellen van zijn geld bemerkte hij, dat er een dubbeltje ontbrak. Hij liep terug naar het loket, legde zijn portemonnaie met inhoud zoolang op een plank in het kantoor en vroeg om het ontbrekende dubbeltje. Het dubbeltje werd hem uitbetaald, maar de portemonnaie was verdwenen. V. d H. deed aangifte bij den beambte, die hem had geholpen. De beambte bracht de po litie van de zaak op de hoogte, en deze stelde onmiddellijk een onderzoek in. Er werd nagegaan, welke kantoorloopers dien ochtend op het vrachtgoederenkantoor wa ren geweest en die loopers werden op het kantoor van hun firma aan een ver oor onderworpen. Zoo kwam ook een hercheur bij een firma aan de Witte Haemstedestraat, waar de 16-jarige loopjongen F. A. B. ondervraagd werd. De jongen zei, niets van een portemonnaie te weten. Bij het fouilleeren vond men evenwel de verloren portemonnaie in zijn binnenzak. Op een dubbeltje na was al het geld nog in de portemonnaie aan wezig. Het dubbeltje had B. aan een kameraad gegeven. Internationaal postgiroverkeer De directeur van den postchèpue- en giro-dienst brengt ter kennis van belang hebbenden, dat met ingang van 1 Sept. 1928 overschrijvingen kunnen geschieden tusschen postrekeningen, aangehouden bij den Nedeil. postchèpue- en girodienst eenerzijds en die bij dezen dienst in Frankrijk anderzijds. Van genoemden datum af bestaat der halve gelegenheid tot het doen uitvoeren van overschrijvingen in het internationale postgiroverkeer met België, Danzig, Dene marken, Duitschland, Frankrijk; Hongarije, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserland. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bedragen op de voor Frankrijk bestemde opdrachten moeten worden uitgedrukt, in francs dan wel in Nederlandsche munt, in welk geval de bedragen ten centraal- giro kantoie in eerstgenoemde muntsoort worden omgerekend. Bij de omrekening van de bedragen van de voor het buitenland bestemde over schrijvingen gelden in bet algemeen als riohtsnoerde koersen van de Amsterdamsche beurs, vermeld in „De Dagelijksche Beurs courant", met dien verstande evenwel, dat deze koersen worden verhoogd met een zoodanig bedrag als noodig is in verband met de kosten van afrekening met de be trokken administraties. De onbewaakte overweg. Vrijdagmiddag omstreeks half zes heeft de trein, welke om 16 42 uit Nijmegen vertrekt, even buiten Oss op een overweg een kar met paard gegrepen. De kar werd lotaal vernield en het paard onm ddellijk gedood De voerman werd 300 meter ver weggeslingerd. Men vond hem in bewuste- loozen toestand en zwaar gewond in een sloot l'ggen. IJling ontboden geneeskun dige hulp mocht niet meer batenbij aankomst van den dokter gaf hij den geest. Een lastige inkwartiering. In de jongste raadsvergadering van Doe- tinchem heeft de voorzitter in antwoord op de schriftelijke vragen van den heer Spijkman meegedèëld, dat ook hij terecht ontstemd was over 't gebeurde bij de in kwartiering van het 7e regiment veld artillerie uit Bergen-op-Zoom in het be- gin van deze maand. In een uitvoerigen brief aan den minister van oorlog heeft de burgemeester zijn verontwaardiging uit gesproken over de meer dan slordige wijze waarop door of namens den commandant van het 7e regiment veld artillerie be doelde inkwartiering is behandeld. De burgemeester heeft den minister verzocht maatregelen te nemen, dat die inwoners die noodeloos kosten hebben gemaakt, als nog worden schadeloos gesteld. De bur gemeester heeft dezen brief aan den mi nister persoonlijk overhandigd, en heeft verder een onderhoud gehad met den chel van de intendance, die een ernstig onder zoek heeft toegezegd. Josephine te Volendam. Donderdag heeft Josephine een bezoek gebracht aan Volendam. En, omdat zij de gewoonte heeft aan genomen om zich alleen op de planken te kleeden naar haar eigen mode, maar overal elders zich aan te passen aan de zeden van het land waar zij komt, had zij zich gestoken in het Volendamsch boerinnenpak De kleeren maken wel veel n.l. den man, maar van Josephine een Volendamsch boerinnetje, dat maken ze toch niet. En geen van de omstanders zal er in geslaagd zijn dat verschil te vergeten toen Josephine de altijd negerdansende beenen omhuld droeg van de zware rok kenvracht der Volendamsche vrouwen. En de inboorlingen van 't aardige dorp bij de Zuiderzee hebben met stuursche, af keurende blikken naar de vreemde gedra gingen van de gebruinde dame gekeken. Alleen de kleine, allerkleinste kinderen begrepen de schoone dwaasheid vaD het geval en lachten zooals in deze streken alleen de allerkleinste kindereu lachen Wat in andere verre landen soms ook de groote, wijze menschen kunnen doen, aldus de N. R. Ot. En misschien hebben deze meiskens Josephine beter begrepen dan de ernstige critici en de sombere zedemeesters van Europa's hoofdsteden, die zich verdiepten in en verontrustten over de beteekenis van deze danseres voor „de psyche van onzeD tijd" Kinderen lachen namelijk als iets grap pigs is en als iets vervelend is dan lachen ze niet. Ze hebben geen critici en geen moralisten noodig om te weten of ze wel lachen mogen of lachen moeten, uit angst voor te vér te'gaan of achter te blijven Zou Josephine ergens in Nederland een ontvankelijker publiek hebben gevonden en guller ontvangst Laat zij een kinder voorstelling geven verboden voor personen boven de 15 jaar en laten wij het succes van die matinee tot richtsnoer nemen voor haar en onszelf. De Haagsche houten ham. De Hagenaars gaau reeds tientallen van jaren, ja misschien zelfs eeuwen, gebukt onder de spotternijen, die men zich gaarne te hunnen kosie veroorlooft. De beruchte „hou en ham», het „muziek in het bosch" en dergelijke aardigheden over de spijs— lijst der Haagsche huishoudens, zijn spreek woordelijk geworden. Gelukkig echter zal er thans eeu einde komen, moeten komen, meldt het „Volk", aan deze noodelooze enonrecht vaardige plagerijen. Immers, de Neder landsche Slagershond is op het denkbeeld gekomen door een commissie een onder zoek te laten instellen naar den omvang van liet vleeschverbruik iu Nederland, lin wat blijkt nu uit de resultaten van dit onderzoek Dat, terwijl het gemiddelde vleeschverbruik voor het geheele land in de jaien 1924, 1925 en 1926 respectie velijk 49.44, 42.42 en 4.1.64 K.G per inwoner bedroeg, deze cijfers voor Amster dam slechts 39.68, 39.08 eu 39,81 be droegen. 's-Grsvenhage daarentegen ver orberde in die jaren gemiddel i 41,76. 12.86 en 4123 K.G. per hoofd, dat is niet alleen meer dan het gemiddelde van het geheele land, maar bovendien bedui deuö meer, dan in Amsterdam. Zoo kunnen dus de Hagenaars met de cijfers in de hand aantoonen, dat „de houten ham" niets en niets meer dan een legende is. Een verwoed trouwlustig m a u Woensdagmorgen 9 uur, zoo vertelt de Residentiebode, meldde zich aan het stad huis te 's-Gravenhage onder de gratis trouwlustigen een 21-jarig jongmeuseh, die ondanks dezen, we zouden bijna zeg gen kinderleeftijd, reeds voor de derde maal zich kwam aanmelden om, wat voor anderen een gewichtig levensstap is, te doen. Drie jaar geleden kwam hij voor de eerste maal en uit dit huwelijk werd een kindje geboren. Een jaar later was hij gescheiden en had hij zich weer aange meld voor een tweede huwelijk. Het was van iets langeren duur en er werden twee kinderen geboren. Maar hij kreeg er weer genoeg van en liet zich scheiden. Alle stukken waren in orde en de moeder van dezen „bruidegom" had voor de derde maal toestemming gegeven. Achteraf had zij zich blijkbaar toch nog eens beraden en bedacht. En in plaa s van te komen stuurde zij een boodschap, dat zij weg bleef en voor dat derde huwelijk geen toestemming gaf. De trouwlustige bruigom was allerminst uit het veld geslagen en onder den uit roep „dan maar naar den kantonrechter", ging bij met zijn a.s. vrouw van de Groenmarkt naar het kantongerecht op de Prinsengracht. Festival. Te Middelburg is Zaterdag een festi val gehouden ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan van het muziekkorps van den houthandel Walcheren aldaar. Het resultaat der loting was: eerste prijs f 100 en de medaille uitgeloofd door de Z. H. B., „Arne's Genoegen" te Ar- nemuiden; tweede prijs f75 en de me daille van den hear M. Vaan© (firma Becht en Zonen) „Excelsior" te Middel burg; derde prijs f50 en de medaille van den hear J. J. de Vlieger, „Prinses Juliana" te Baarland; vierde prijs f 25 en de medaille van den heer F. C. Pape (Phaff Naaimadhines), Apollo" te Dom burg; vijfde prijs f 15, „Eendracht maakt machtte Serooskerke; ven-der prijzen van f 10, „Oefening en Uitspanning" te Katlendijke, „Oefening na den Arbeid" te Ritthem; en „Voorwaarts" te Koude- kerke; prijzen van f5 „Vlijt en Volhar ding" te Souburg; „Excelsior" te 's Heer Aneudskerke en „Ons Genoegen" te Nis- se. De veneenigingen van Kloetinge en Zoulelande waren op het laatst verhin derd geworden. i V GRAVENPOLDER. Vrijdag ver gaderde de Raad dezer Gemeente. Alle leden waren aanwezig. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen naar aan leiding van de kwestie over de vernieuwing van den gangvloer in de bijz. school, waarna besloten werd deze te vernieuwen. De heeren Kousemaker eu Lokerse stem den legen. Daarna kwam in behandeling een schrijven van dhr. J. Louisse, lid van het Burg. Armbestuur, als protest tegen een volgens hem onwettige verpachting van grond. Hierover ontspon een heftige discussie, waarbij de Voorzitter en de Secretaris het moesten ontgelden. Dhr. Verhulst achtte het wenschelijk het be stuur en den Secretaris eens voor dit hooge college te dageD. De heer Schouten denkt dat de heeren daar weinig lust voor zullen gevoelen. Het voorstel werd met vier tegen één stem aangenomen. De Wethouders onthielden zich van stemming. Bij behandeling van de Gemeente rekening over 1927, werd opgemerkt, dat B, en W. zonder machtiging van den Raad een schutting hadden doen plaatsen. De leeren Joziasse, Verhulst en van Liere, konden de wettigheid daarvan niet inzien Ook de brandstoffenrekening van de op enbare school was veel te hoog volgens de leden. De bijz. school stookt veel zuiniger, dus moet de openbare dat ook maar kunnen. Ook waren de werkzaam heden niet goed verdeeld. Het bleek dat de geestverwanten van genoemde heeren niet naar evenredigheid wareD be dacht. Met vier tegen één s'.em werd de rekening goedgekeurd. De rekening van het Burg. Armbestuur verd volgens het aangeboden cijfer goed gekeurd. De pol'tie-verordening werd alsnog aangevuld met de bepaling, dat eigenaars van beplantingen op bochten en kruis ingen, verplicht kunnen worden deze af te hakken, doch er staat beroep open bij Ged. Staten. De begrooting 1929 werd aangeboden in ontvang en uitgaaf op f. 29.253.32 met een post van onvoorziene van 726.81 De vergadering ging hierna over in geheime zitting. Na heropening werd besloten het dak van den toren te vernieuwen en dit uit te doen voeren door den heer Dekker. HANSWEERT. Vrijdagvoormiddag had alhier buiten de haven een aanvaring plaats tussehen het zeilschip „Zwerver" en een sleeptrein. Tengevolge der aanva ring brak de giek en werd het zeil zwaar beschadigd van de „Zwerver". Door de bergingsmaatschappij van Hoogenboezem en v. d. Ta;k is het schip naar zijn be stemming gesleept. HOEDEKENSKERKE. In de Vrij dag gehouden vergadering van den Raad' dezer gemeente was de heer D. de Regt zonder kennisgeving afwezig1. De voor zitter deelde mede, dat van het R.K. Schoolbestuur te Kwadendamme een be richt was ingekomen-, dat zij wenschte over te gaan tot het stieten van een af zonderlijke school voor jongens aldaar, zoodat B. en W. eerlang met betrekking tot deze aangelegenheid mat voorstellen tot den Raad zullen komen. Hij hoopt echter, dat deze aangelegenheid, die we derom groote finantiaele zorgen voor de gemeente met zich zal brengen zoo voor- deelig mogelijk zal kunnen worden ge regeld. Wethouder C. Chamu'.eau zegt, dat voor zoover doenlijk het R.K. school bestuur bereid is deize zaak met dé ge meente op de minst kostbare wijze te re gelen. De gemeente-rekering, 1927 werd daarna voorloopig vastgesteld in ontvang op f 38.388,89V2 en in uitgaaf op f 36.770.43V2. dus met een goed slot van f 1.618,46. De beide wethouders ont houden zich daarbij van stemmen. Vervolgens werd de gemeen tebcgro o- ting 1928 gewijzigd. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. een rijwielpad heb ben aangewezen langs den grintweg naar Kwadendamme, tot aan het zoogenaam de 'Spoordijkje, welk rijwielpad op voor stel van den heer M. Walraven wordt uitgebreid tot aan de woning van J. van Bremen te Kwadendamme. Na langdu rige discussie wordt met 3 tegen 2 stem men, die van de beide wethouders, zulks op voorstel van den heer J. Louisse aan P. Walraven te Kwadendamme een strook gemeentegrond verkocht voor f 135 de hoop, van ongeveer 45 M2., onder voor waarde, dat het in die strook vallende brandspuithuis op kosten van verzoeker ten genoeg© van het college van B. en W. worde verplaatst. B. en, W1. hadden voorgesteld voor deze strook op dezelfde voorwaarde f350 te vragen. Geslaagd voor het examen van konunies van 's Rijks directe belastingen de heer M. v. Belsen, alhier. MIDDELBURG. Het staat thans vast, dal de kermis alhier, die begin Augustus werd uitgesteld, wegens het heerschen van de paratyphus, zal doorgaan in de week van Maandag 24 tot en met Zaterdag 29 September. SCHORE. Zaterdag hield de kon. erk. Postduivenvereniging „de Snelle vlucht" een wedvlucht van Nooijon (Fr.) Afstand 222.2 K.M. Wind west. In concours wa ren 29 duiven. De aankomst der le duif had te 13.31 uur plaats De uitslag is als volgt: le prijs M. Willemstein te Schore; 2e prijs D. J. v. d. Have te Kapelle 3e en 7 prijs H. B. Christiaanse te Kapelle; 4e en 5e prijs J. M. FraaDje te Biezelinge6e prijs W. Rijn te Schore. (liet concours duurde 4 minuten.) VLISSINGEN. In den nacht van Za terdag op Zondag is op den grintweg achter de buitenhaven de auto van den heer S., leider van het bunkerstation van de Steenkolenhandelsvereeniging, vermoe delijk door een defect aan den moter, in brand geraakt. De heer S. wist tijdig zijn wagen te verlaten. Alvorens op dezen afgelegen weg hulp aanwezig was, was de auto geheel een prooi der vlammen ge worden. In de Vrijdagmiddag gehouden le denvergadering van de vier samenwerkende organisaties, betrokken bij de staking bij „Te Schelde", is besloten de staking voort te zetten. Zaterdag hebben twee marechaussee's alhier bij de arrestatie van een dronken man veel verzet ondervonden van deze en ook van het publiek. Het gelukte hen echter den man in verzekerde bewaring te stellen. WISSBNKERKE. Vrijdagavond ont laste zich een hevig onweder boven deze gemeente. Bij den arbeider C. K. sloeg de bliksem in den schoorsteen, waardoor een begin van brand ontstond, die door de bewoners en buren gebluscht kon wor den. De vrouw van het gezin werd aan haar arm gewond, vermoedelijk door stuk ken spiegelglas, die door de kamer vlogen. Een kind dat bij den schoorsteen in een ledikant sliep, bleef ongedeerd, niettegen staande de lijst van den spiegel aan stuk ken in haar ledikant lag. WOLPH AARTS DIJK, Zoo als in ons vorige nummer iu het kort is gemeld, is Vrijdag de heer O. van Bleijwijk Tierens Verhagen geïnstalleerd als burgemeester van Wolphaartsdijk. Hij kwam per auto van Middelburg en was tegen één uur aan de grens der ge meente, waar hij in eeu open landauer plaats nam. Daar stond een stoet van 114 ruiters, wier commandant, de heer J. Snood ijk, hem hartelijk welkom heette. De landauer nam de aangewezen plaats ïn den stoet in, en zoo reed men naar het dorp Bij de Oude Kade werd de Burgemeester verwelkomd met een welkomstlied van de chr. Zangvereen. „Looft den Heer' en fanfares van „Buterpe" van Heinkenszand. A an de echtgenoote van den burgemeester werden door een dochtertje van den heer Kloosterman bloemen aangeboden. Hierna werd de burgemeester toege sproken door den voorzitter der feestcom missie, den heer M, Kloosterman, die her innerde dat burgemeester Koert 30 jaren de gemeente had bestuurd, zoodat vele der inwoners geen anderen burgemeester ge kend hebben. Spreker hoopt en vertrouwt dat de nieuwe burgemeester voor het dorp zal zijn, een burgemeester, die zonder aan- ziens des persoons de gemeente zal be stureD. Wanneer u straks de vele wel komstwoorden, de vele versieringen iu oogenschouw zult nemen, dan kunt u overtuigd ziju, dat u en uw echtgenoote door ons met toegenegenheid worden ont vangen. Wij spreken den wensch uit, dat bet u gegeven mag zijn, niet alleen voor ons te zijn een burgemeester, maar ook een burgervader. De Almachtige God schenke u kracht eu wijsheid voor de laak, die u is op gelegd. Vervolgens werd met muziek voorop door de bevlagde drukke straten naar het gemeentehuis gereden. Nadat de burgemeester met zijn familie in de mei palmen versierde raadzaal was gearriveerd, werd de raadsvergadering door den waarn. burgemeester, weth. Valkier, geopend. Daarna las hij voor het proces-verbaal van de beëediging door den waarn Com- missaris der Koningin en riep vervolgens den burgemeester een hartelijk welkom toe. Hij wenschte hem geluk en uitte de verwachting, dat de regeering een goede keus zal blijken te hebben gedaan, dat er een prettige samenwerking zal zijn tus sehen deu burgemeester, en de wethouders en den raad. Den nieuwen burgemeester werd daarna de ambtsketen omgehangen Namens den Raad werd thans nog een woord van welkom gesproken door het oudste raadslid den heer I.indenbergh. De nieuwe burgemeester nam daarna zelf het woord beginnend met een woord van dank aan H.M. de Koningin voor zijn benoeming en aan alle autoriteiten die hij deze benoeming betrokken zijn geweest. Hij betuigde ziju erkentelijkheid voor de tot hem gesproken woorden en sprak de hoop uit voor een prettige samenwer king met den gemeenteraad, en ook met den secretaris en de verdere ambtenaren, op wier medewerking hij een beroep deed. In Gods kracht hoopte hij de belangen der gemeente en van hare ingezetenen met de grootste onpartijdigheid te bevor deren. Vervolgens werd een optocht gehouden door de gemeente, waaraan alle vereeni- gingen met hun vaandels deelnamen. Na afloop was er een druk bezochte receptie in de raadzaal. De feestelijkheden die gedurende den middag werden voortgezet, werden be sloten met een uitvoering vau de beide zangvereenigingen en illuminatie van ver schillende gebouwen. Zaterdagavond werden de 134 prijzen voor de verschillende wedstrijden in tegen woordigheid van dzn burgemeester en zijn echtgenoote uitgereikt. Ook dit bracht weer veel volk op de been en er heerschte weer een levendige drukte in het dorp. Nadat het feestcomité met den burgemees ter en zijn echtgenoote eenigen tijd ge zellig had doorgebracht, werd de nieuwe burgemeester per auto naar Goes gebracht. De burgemeester neemt intrek in het café van den heer J. Poley totdat er eeu geschikte woning gevonden is.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2