Het Medaillon van Lord Stair N° 102. Maandag 27 Augustus 1928 il&° Jaargang. Buitenland PUROL Binnenland SOME ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag- UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Vrijdagavond. Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Kei log in Parijs. De Amerikaan scbs mimsi'j&r Kellogg en de Canadeesclie premier Mackenzie King zijn te Parijs gearriveerd, 's Mid dags bracht Kellogg; een bezoek aan Briand, dat later door den Fransc'hem minister werd beantwoord met esn visite op de Amerikaansche ambassade. Het laatste deel van ide reis van de ,,Ile de France" van Plymouth naar Havre, verliep zonder ©enige bijzondere feestelijkheid. Nadat Kellogg met Mac kenzie King op het achterdek had ver toefd, trok hij zich nog voor het diner in zijn hut terug voor den nacht, die niet lang duren zou, want om vier uur liep de „Ile de France" de haven binnen. Om half zeven kwamen eenige Fransche of ficieren vergezeld van den schout-bij nacht van het Amerikaansche slagschip „Detroit" aan boord om de ministers te verwelkomen. Enkele minuten voor acht verzamelden de leien der Ameri kaansche en Canadeesche delegaties zich in de groote hal van het stoomschip', waar Kellogg en King den commandant van het schip vaarwel zegden en hem dankten voor den aangenamen overtocht. Langs de met vlaggen gedrapeerde overdekte loopplank begaf het gezelschap zich naar de ook met vlaggen versierde douane-zaal, waar het wend voorgesteld aan de ter verwelkoming aanwezige Fran schen en Amerikanen. Dit geschiedde tus schen de rijen bajonetle:i der eerewacht (een mooi vredessymbool!) en terwijl ean militaire kapel de drie volksliederen speelde. De prefect van de Seine beetle de gasten namens de Fransche regeer ing welkom. De burgemeester sprak namens het Fransche volk. Hij vroeg Kellogg de gouden pen, waarop geschreven staat: „Si vis pacem, para pacem" („Wie den \rede wil, bereide zich voor op den vrede", in tegenstelling tot de beruchte spreuk: „Wie den vrede wil, bereide zich voor op den oorlog") van de bevolking van Havre te aanvaarden. Tevens verzocht hij den mi nister deze pen te doen gebruiken voor de onderleekening van het verdrag. Kel logg bedankte voor het „prachtige ge schenk", waarmede hij gaarne het ver drag zal teekenen, dat hij bescheiden'ijk toeschreef aan het initiatief van Frankrijk, omdat het te danken is, zeidle hij, „laan uw groeten minister van buitenlands che zaken, Briand". Aan Mackenzie King werd een medaille met inscriptie overhan digd. King en Kellogg begaven zich daar na tus schen twee rijen soldaten, die het geweer presenteerden, naar den specialen trein, terwijl de kapel, weer de volks liederen speelde. Daar de trein te Parijs, volgens den wensdh der autoriteiten, 45 minuten vóór den bekend gemaakten tijd aankwam, trok de ontvangst daar en het vertrek van het station niet de aandacht van het publiek. 23 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Wat zegt Ethel? Ethel denkt er precies over als ik! U kunt U zelf veel verdriet besparen door nu Uw toestemming te geven. Het is toch nutteloos te trachten ons te scheiden. Ik zou door het vuur gaan voor Ethel. Waarom wilt U ons nog een jaar lang gescheiden houden? Je bent de ontstuimigste jongeman dien ik ooit ontmoet heb, was Lord Stair's antwoord. Maar ik moet eerst met Ethel spreken. Hertog Tulke van Neath was de beste partij in heel Engeland, jong, knap en enorm rijk; hij was eigenaar van Neath Castle, een van de mooiste landgoederen van Engeland, aan de witte kust van Kent, verder bezat hij Blackwood Hall in Cumberland; een mooie moderne villa op het eiland Wight en een kasteel in het Zuiden van Frankrijk. Hij had een fijn gezicht, met hel dere, diep-blauwe oogen, donkerbruin haar, een gezonde kleur en hij was krachtig gebouwd. Hij bezat een goed Doorzitten Stuk/oopen Zonnebrand IDl"[|ïf~|T en Smetten Duitsche plantages in S u r i n a m e. Naar de ..Berliner Boe.enscncouricr" verneemt, zal de definitieve oprichting der Duitsche plantagemaatschappij voor Suriname in den vorm van een naam looze vennootschap volgens Nederlandsch recht waarschijnlijk de volgende maand plaats hebben. Twee plannen zijn voorgesteld: Hel eerste betreft den aanplant van Liberia- koffte op reeds voorbereid pilantagetcrreün Naar schatting zal voor het in cultuur brengen van duizend H.A. Liberla-kof- fie-plantages een bedrag van f 200.000 noodig zijn. Volgens een andere raming op kleiner schaal wordt voor het in cul tuur brengen van 475 H.A. de som van f 550.000 vereischt. Daarnaast loopt een project over den aanplant van Cassave dat evenwel eers-t ter hand kan worden genomen, zoodrq de onderhandelingen beëindigd zijn, die momenteel met belanghebbenden uit de Vereenigde Staten over de kwestie der kapitaalsverstrekking worden gevoerd. D Amerikanen (groote lakfabrikamlenl too- nen voor het project belangstelling in ver band met de groote hoeveelheden alco hol, die in de lakfabricage noodig zijn en uit de cassave kunnen worden gewon nen. Voor den cassave-aanplant zal even tueel een bedrag van f 3.750.000 noodig zijn. Levend begraven. De twee jongetjes, die te Schiermon nikoog vermist waren, zijn dood in een kuil gevonden, dien ze hadden gegraven en die ingestort is. Woensdagmiddag om 2 uar waren jongens van huis gedaan en niet meer ieruggekeerd. Wel was de hond, die hun vergezeld had, thuisgekomen, zoodat reeds aanstonds vermoed wend, dat de kinderen een ongeluk gekreyan hadden. Vrijwel de geheele bevolking van het eiland trok er 's avonds en- 's nachts op uit om hen te zoeken. Men slaagde er evenwel niet in de jongens te vinden. Nadat ook den geheelen nacht vanWoens dag op Donderdag nog gezocht was zon der resultaat, besloot de burgemeester telefonisch een politiehond van den vasten wal te laten komen. Donderdagmiddag echter trokken twee leeraren van de Zeevaartschool er nog maals op uit. Zij beklommen het Witdun en ontdekten daar een gat, dat klaarblij kelijk nog voor lrert was gegraven. Met h stok stietten zij op een hard voorwerp, dat bij nader onderzoek een klomp bleek te zijn. Spoedig nu kwam ook een voetje bloot. Men deed de vreeselijke ontdek- verstand en een warm hart. Maar hij was ook trotsch; trotsch op zijn afkomst en den vlekkeloozen naam van zijn geslacht De Markiezin van Holt had getracht hem te winnen voor haar jongste stief dochter, maar zonder succes. De jonge hertog was doordrongen van zijn verantwoordelijkheid en zijn plichten tegenover zijn pachters en zijn onderhoorigen en het was altijd zijn ideaal geweest een vrouw te krij gen die hem bij de vervulling van die plichten zou kunnen helpen. Maar toen hij Ethel had gezien, vergat hij alle andere overwegingen. Hij wilde haar winnen omdat hij haar liefhad; niet om steun te hebben in zijn werk. In het begin had Ethel hem slechts weinig aangemoedigd; ze wilde vrij zijn en van het leven genieten, zei ze; ofschoon zij den jongen edelman wel heel sympathiek vond. In Juni was hij op Oakclifft ge komen. Ik moest komen, zei hij, den avond van zijn aankomst. Je weef niet wat het is, zóó naar iemand te verlangen, dat zonder haar het leven leeg is en de dagen wel jaren schijnen, zei hij. Neen, zei ze glimlachend, dat gevoel ken ik niet. Dus heb je nooit écht van iemand gehouden.... dus je hebt me nooit gemist? king, dat Je kleinen hier huil graf hadden gevonden. In tegenwoordigheid san politie esi geneesheer-en werden de beide lijkjes daarop opgegraven. Vastgpste'd werd dat de kinderen door verstikking gestorven waren. Vermoedelijk zijn zij bij "net spel.tn onder het zand bedolven geraakt. De ser- slagenh-eid op het eiland is algemeen. De kinderen waren 8 en 10 jaar oud. Conflict opgelost. In het conflict bij de Kon. Weefgce- derenfabriek ie Hengelo is plotseling eeai wijziging gekomen. Thans zijn 250 man weer te werk gesteld in de afdee'.ingen weverij en spoelerij, terwijl ló van de stakende meisjes zich weer hebben aan gemeld. Leerplicht, aardappelen en bessen. De vorige week werden in het kiene Be'uwsche dorp Hersveld 106 waarschu wingen ingevolge de Leerplichtwet uit gereikt. De ontsnapte gevangenen. Op het politiebureau in Den Haa-g heeft G., een der uit de bijzondere straf gevangenis te Schei eningen ontsnapbe ge vangenen, die te Voorschoten gearres teerd is, een relaas gegeven van zijn ont snapping. G. was destijds wegens dief(stal met braak tot 5 jaren gevangenisstraf ver oord-eel-d cn daarvan had hij reeds vier jaren in de gevangenis te Breda doorge bracht, toen hij op 2 April j.l. wegens tuberculose naar de bijzondere strafge vangenis te Scheveningen werd overge plaatst. Onlangs heeft hij zijn logies gie kregen op de ziekenkamer, van waaruit ontvluchting geschied is.. De opmerking, dal zijn straftijd -dan toch betrekkelijk gauw om zou zijn en dat het verwonderlijk werd geacht thans nog zooveel moeite te doen om er uit te breken, antwoordde G. met de mededee- ling. dal ju.st de laatste maanden van den straftijd z.i. het zwaarst vielen; „Ar was 'tno-g maar om een paar weken te doen geweest, dan zou ik toch alle moeite hebben gedaan om te ontvluchten", ver zekerde -de Belg in zijn typisch Vlaamsch. De ontvluchting was dan ook, naar hij zeide, al weken geleden voorbereid. Het viertal had al meermalen de zaak over wogen, ma-ar de drie anderen haddien geen kans gezien. „Geef mij maar een zaag" had de Belg gezegd, „dan zal ik d.e tra lies wel kapot krijgen." Op zekeren avond lag er een zaag in zijn bed. Hoe die daar gekomen was wist G. niet, althans zeide hij niet te we- weten. Hij had die vraag ook aan zijn kamergenooten gesteld en men had hem geantwoord: „Dat doet er niet toe, jij hebt 'm. Dus de zaag was er en G. toog aan het werk. Dat ging natuurlijk maar niet zoo; men wachtte daarvoor de gun stige momenten af. En die waren er juist in den avond, zoo tusschen 9 en 10 uur. als het wat rommelig is in de gevangenis- vertrekken en wanneer er nog wel eejis een liedje gezongen wordt. G. nam plaats o-p- een radiator van de Dat heb ik niet gezegd. Het is waar dat ik nooit iemand heb liefgehad, maar ik heb je toch wel een beetje gemist! Waarom „een beetje"? Als je me gemist hebt, Ethel, zeg dan dat je me heel erg gemist hebt. Miste je me werkelijk? O, als het niet waar is, dan is het wreed om het te zeggen. Je moet nooit met me spelen zei hij. dat zou ik niet kunnen dragen. Daar voor houd ik veel te veel van je, Ethel, herhaalde hij. Ze was heel rus tig en ernstig geworden. De zon was ondergegaan, enkele sterren werden al zichtbaar, ofschoon in het Westen de pracht van de zonsondergang nog niet geheel verbleekt was. Je weet niet wat het is, ging hij voort, te voelen dat je leven ligt in de hand van een ander mensch. In jouw kleine blanke hand ligt mijn leven. Wat zul je doen, Ethel? Je maakt me bang, zei ze. Ik zeg je dit omdat ik voel dat ik nooit iemand anders zal liefhebben en dat mijn leven geen waarde meer heeft als jij niet van me houdt. Ik heb alles lang overdacht, als jij zegt dat je niet van mij kunt houden, ga ik weg uit Engeland. Ik zou het niet kunnen aanzien dat een andere man je van mij zou afnemen. Het eenige wat ik van je vraag is, of je wilt probeeren van me te houden. In haar zuiveren eenvoud antwoord- cenlrale verwarm-lngsinstallalie en begom Le zagen. „Kerel, je maakt veel te veel lawaai!" riepen de anderen. Dat erkennend, smeerde G. de door le zagen plek met zeep in. Het geraas verminderde dientengevolge al- belangrijk. Later werd vet van de jus voor dit doe', gebruikt en tenslotte voin-d men in ean door een schil-dersknecht achtergelaten lee- gen fier eb nog wat druppels lijnolie, die bel zagen hielpen vergemakkelijken. Gezaagd werd in telkens onderbroken oogënblikken, zooals gezegd bij voorkeur in hel rommeluurtje. „Ik liet dan, om de kans op ontdekking te verminderen, de andere dr.e maar wat zingen", zei G. o-olijk. Dat heeft een paar weken tijd gevergd: eiken avond vorderde bij een klein stukje. Toen beide stangen doorge zaagd waren, was hel om-buigen slechts een kwestie van eenige moeite, maar van weinig tijd. D-e laatste forsche streken, voor het doorzagen noodig, waren tot den storm- ach-tigen -avond van j.l. Dinsdag bewaard. Toen was de gewens-chte opening verkre gen. D-e andere dr;e waren hem voorge gaan in de eigenlijke ontvluchting,: num mer één was die thans gesnapte v. d. Bran de, die -daarbuiten het terrein moest ver kennen. G. als laatste had de be-ddien nog opgemaakt, om den waker te mislei den. Tusschen tien uur en half elf in d-en avond zijn allen er door gekropen, waar bij meta natuurlijk wachtte, tot de bewa ker om 'het kwartier het gordijntje had verschoven. Men had elkaar daarbij zoo veel mogelijk geholpen; eerst waren num mer 1, 2 en 3 op de schouders genomen en ten slotte hadden de andoren den naar buiten getrokken. In 't pikdonker -en in den stortregen zat het viertal toen op bet dak. Het was, verzekerde G„ noodweer. Een half uur lang hebb-en zij toen in spanning stilge zeten, ook al om eenigszins aan de -duister nis te gewennen, daar zij aanvankelijk op het dak geen hand voor de oogen konden zien. Dat half uurtje werd g- bruikt om te beraadslagen hoe men verder zou handelen. Terloops had- het viertal eenige bed-delak-ens meegenomen, die aan eengeknoopt werden om he t afdalen langs den muur te vergemakkelijken. Veel nut heeft men echter van die lakens niet ge had. Enkele hebben een deel v-an hun on- dcrkleeding uitgetrokken; deze was zóó nat geworden, dat ze er de voorkeur aan gaven, zoo weinig mogelijk ondier- goed aan te houden. Al glijdende zijn ze over den hoogen en vervolgens over den lageoan muur ge trokken, tot zij een geschikte plaats von den om -dien sprong te wagen. Zij kwa men uit aan de zij-die van de Dioomiksche- straat en zijn verder door de duinen en langs den electrischein s-poorweg geloo- pen, nu e-ens in een kuil vallend, dan weer over een hindernis springend. Op zeker oogenblik kwam G. in een kuil terecht, Toen hij er uit was gekropen, bleken de anderen hem in den steek gelaten te heb ben. G. heeft toen alles afgezocht, doch kon geen spoor meer van de anderen dc zij: Dat wil ik wel beloven. Dus je wilt je best doen van me te houden en als je wéét dat je van me houdt, dan wil je mijn vrouw worden? We moeten eerst heel zeker zijn van het eerste, voor we kunnen praten over het tweede. Hoe lang zal het duren voor je het weet, Ethel? Dat kan ik niet zeggen. Zul je een jaar noodig hebben, of een maand, of een week, of een dag? Ik heb er geen idee van, antwoord de ze. Wil je nu dadelijk beginnen er over te denken, Ethel? vroeg hij onstuimig. Ja, zei ze eenvoudig. HOOFDSTUK XXVII. Toen de jonge man wist dat ze hem liefhad, drong hij aan dat het huwelijk onmiddellijk zou plaatsheb ben, maar dit bleef ze standvastig weigeren. Ze wilde nog niet aan een huwelijk denken. Maar ze had te ma ken met een karakter en een wil, die sterker waren dan de hare. Voordat de eerste week van Juli voorbij was had zij hem beloofd zijn vrouw te worden, als haar vader zijn toestem ming gaf. Lord Stair wilde eerst met haar spreken, en liet haar roepen. Zij kwam binnen een beetje schuw en onzeker. Lord Stair's gedachten gingen terug naar den dag waarop hij ontdekken. Hij was daarover al héél slecht te spreken en vond het een zeer .eigenaardige heloonin-g voor Je hulp, die hij het drietal bij d-e ontvluchting h-ad ver schaft. Op zijn eentje heeft hij toen getracht den weg naar Rotterdam en vandaar ;ië te vinden.In de verte ontwaarde hij later in den ochtendschomer een weg wijzer. Hij bemerkte toen, dat hij in plaats van in de richting Rotterdam in de richting Leiden was geloopen. Ten minste dat werd hem verteld door iemand, dien hij om inlichtingen vroeg, d-och die zich verder niet om hem bekom merde. Zwervend door bosch en heide, in hoofdzaak 's nachts, doch als hij niemand in de buurt zag, ook wel -bij daglicht, is G. ten slotte in den hooiberg bij Voor scholen aangeland, waar hij, die in twee dage-n -niets anders had geigeten dan z'n broodje, dat hij uit de gevangenis meege- nomen had, werd ontdekt en kort daarna genoodzaakt was zich over te geven. De politie heeft nog de vraag onder de oogen gezien, of G. zijn verhaal ook ni dus heeft ingekleed, om dietn bewaker te sparen; zij heeft evenwel weinig redenen om aan de waarheid van liet relaas van G. te twijfelen. Wat de zaag betreft, dit is, zooals gemeld, slechts een klein stuk ge reedschap, dat gemakke.ijk kon worden binnengesmokkelder heeft niet eens eaiig handvat of een boog aangezeten, hetgeen het zaagwerk trouwens zeer heeft ver traagd. G. heeft den nacht in de po'itie-arres- tanten-verblijfplaaits mogen doorbrengen, waar hij, na een stevige boterham en een kop koffie, blijkbaar rustig heeft gesla pen. Daarna is hij naar de Scheveningsclie gevangenis teruggebracht. De tweede gearresteerde in- en uit breker v. d. B. is onmiddellijk na zijn aankomst uit Dordrecht naar de Scheve- ningsche gevangenis teruggebracht. Daar heeft inspecteur v. d. Heuvel den man een verhoor afgenomen, doch vooralsnog wei gert v. d, B. inlichtingen te geven. Slechts dit is de politie van den man zelf te we ten gekomen: Te Dordrecht aangeland wilde v. d. B. een kennis opzoeken, doch toon hij aan het adres kwam, waar hij meende zijn relatie te kunnen vinden, bleek deze daar niet meer te wonen. I«i- tusschen had v. d. B. een soldatenpak de uniform van een stukrijder bij de veld welen te bemachtigen (hij beweert het gekocht te hebben, maar weigert te zeggen wanneer en bij wiein) en toen is hij, in dat pak, des ochtends ooi 9 uur naar den burgerlijken stand te Dordrecht geloopen volgens de regelen der kunst salueerende voor eenige meerderen, die hij op den weg ontmoette. Daar heeft hij geïnformeerd naar het tegenwoordige adres van den vriend, dien hij zocht. De ambtenaar van het loket vo-nd echter, dat de militair wat vreemd deed on dacht; dat kon wel e-ens een van de ontvluchte gevangenen zijn. Hij hield, zonder dat v. d. B, het vermoedde, dezen aan de praat liet zijn collega inmiddels de politie waarschuwen. Toen kort daarop een paar agenten verschenen liet v. d. B. zich ge- Cyril Nairne had gevraagd hem zijn dochter tot vrouw te geven, en toen de oude musicus gezegd had dat zij nog een kind was. Nu was zijn beurt gekomen. Het scheen hem nog maar zoo kort geleden dat hij daar had gestaan in de aardige kamer van Inisfail Lord Stair sloeg zijn arm om Ethel heen en trok haar naar zich toe. Ethel, begon hij, ik wil weten hoe jij denkt over een heel belangrijk onderwerp. Zij boog haar hoofd en kuste haar vader. De hertog vraagt me jullie huwe lijk te willen bespoedigen. Hoe denk jij hierover? Papa, ik heb geen oogenblik vrede gekend, sinds ik den hertog beloofd heb met hem te trouwen, zei zij ner veus. Ons huwelijk moet zoo spoedig mo gelijk plaats hebben, mengde de her tog zich in het gesprek. Ik weef dat je nog jong bent, Ethel, maar is niet juist de jeugd niet de meest geschikte tijd voor geluk? Waarom zou je me tot Kerstmis willen wegsturen. Ik zal me diep ellendig voelen en zoo wreed kun je niet zijn dat je dat zou wil len. Laten we nu trouwen, nu, in de heerlijkheid van zon en bloemen. Zeg ja, Ethel 1 Zij zwichtte voor zijn aandrang. H huwelijk werd bepaald in Augus (Wordt vervo

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1