Persil BIJVOEGSEL GOESGHE C0ÏÏRAMT Buitenland Medische Rubriek. Voor de VrouW Koloniëo Bij Scheren PüaoL KleinVee-Teelt» VAN DE VAN VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1928. OVERZICHT. Een waarschuwing. Niemand gelooft op liet oogenblik dal Engeland, Duitschland of Frankrijk oor log wenschen. Docb tenzij Engeland Frankrijk en Duitschland instaat zijn sa men te werken om hem te voorkomen, komt hij toch. aldus merkt de „Manches ter Guardian" op. Het gezegliebbende Engelsche blad betoogt, dat vooruitzicht op samenwerking poover is, en sleede pooverder wordt. Locarno wekte de hoop dat men eindelijk uit het tijdperk van den oorlog zou geraken. Thans echter verflauwt dieze hoop- en in e:n opzicht is, meent het blad, de toestand zelfs gevaarlijker dian vóór Locarno, toen Frankrijk en Duitschland elkander be schouwden als vijanden, die het vechten hadden gestaakt, doch niet hadden opge. houden elkander te haten. Want in die dagen rekende Duitschland, dat Enge land den wensch had om Europa uit deze -.gevaarlijke atmosfeer te brengen. Thans echter heeft Engelland deze taak opgegeven, of het neemt ze met zóó weinig bekwaamheid en verstand waar, dat het ze heeft opgegeven. De gestreng heid van de Rijniandbezetting had na Lo carno niet slechts moeten zijn vermin, derd, doch in plaats daarvan hebben een reeks gebeurtenissen plaats gehad die d.n indruk wekken, dat de wensch bestaat, om de bezetting prikkelend en provoceerend te doen zijn. Daarna is bovendien nog de deelneming van Engelsche cavalerie aan de Fransche manoeuvres in het gebied van Tne-r gekomen. Inplaats van alles te doen, om den angel uit de bezetting weg te nemen, schijnt Engeland Frankrijk te helpen om den Duitschen trots er scher per mee te kwetsen. Of dit maakt deel uit van een bepaalde politiek, in welk geval de Engelsche regeering Locarno en nog veel meer overboord heeft ge worpen, of het is het gevolg van achte- looze domheid. In beide gevallen zijn de vooruitzichten ernstig. Nog één blunder, - besluit het blad, en alles, wat in jaren van krachtsinspanning voor den vrede ds gewonnen, gaat te loor. Haat en nijd. Een anti-Fransche belonging heeft zich te Rome voorgedaan bij de terugkomst van Italiaansche studenten, die aan de internationale studentenspelen .te Parij hadden deelgenomen. Van hoogerhand wias deze belooging blijkbaar ineen gezet. An dere fascistische sportvareenigingen wacht ten de studenten op met vaandels en mu ziek. Terwijl de stoet de straten door trok, werd een courant gevent, die in krasse termen tegen het optreden van do Fransche politie protesteerde. Daarop hield Turati, algemeen secretaris van de fascistische partij, op, het Colonnaplein een redevoering. Hij liet zich ironisch en fel uit over Frankrijk en Parijs, „dat het Lalijin niet meer begrijpt en, zijn oor sprong is vergelen". Verder zeide hij: „Frankrijk, het land van, alle vrijheden,' kan de schande opeischen van alle plich ten der gastvrijheid met voeten te hebben gelreden". Ten slotte zeide hij, dat er een strijd zo-u komen tussche® de fascis tische en de andere beschaving. Hij ein digde: „Het lot zal, de overwinning be palen; aan de jonge volkan zal het goede kans geven, en de kwade aan de oude of aftands-che volken". Deze woorden werden met kreten van „Weg met Frank rijk!" ontvangen. Dit alles is voortgeko men uit het incident op de Olympische Spelen van de stedental, dat zich buiten de verantwoordelijkheid van het congres- bestuur ontplooide. Bovendien speelde dat incident zich af tussehen Italianen. Toen anti-fascistische Italianen op de tribune de Italiaansche spelers hadden uitgeflo ten, werden die groepen handgemeen. De Fransche politie heeft de orde her steld. Daarbij moet zij nogal hardhandig opgetreden zijn; verscheidene Italianen werden gewond. Een vertegenwoordiger van de Fransdhe organisatie heeft de Italianen den volgenden dag opgezocht, Het incident scheen daarmede beslecht. De Italiaansche censuur beeft in de ver slagen van genoemde betoogjng alle woorden geschrapt, die een beleedigend karakter voor Frankrijk hebben. Ook het verslag van de rede van Turati is sterk besnoeid. Hieruit zou men dus kunnen opmaken, dat de fascistische regeering deze agitatie tegen Frankrijk minder aangenaam heeft gevonden. In- tussdhen heeft het anti-Fransche ge schreeuw bij de betooging te Rome, in Frankrijk nieuwe ontstemming gewekt, wat overigens begrijpelijk is. Het Fran sche nationale studentenverbond heeft geprotesteerd tegen den plotselinge® te rugkeer der Italiaansche studenten naar Rome. Het Fransche verbond deelt te vens mede, dat deze terugkeer een ge volg is geweest van een officieel telegram uit Italië. Men verwacht naar aanleiding van deze incidenten, diplomatieke be sprekingen. i Vitamine. De inaiam van den onlangs afgetreden Utredhtschcn ho-ogleeraar dr. C. Eijkman is vooral bekend geworden door zijn on derzoekingen in Nederlandsclh-Indië om treint het voorkomen en de oorzaak der in de tropische landen zoo zeer gevreesde ziekte: beri-beri. Eijkman bewees, dat deze ziekte ontstaat door het gebrek van eem bepaalde stof in het voedsel. De Indi sche bevolking leeft hoofdzakelijk van rijst en is daar gezond en krachtig bij, ais de rijstkorrel in zijn geheel wordt ge geten; wordt zij echter afgewerkt, zooals dat bijv. met onze witte gepolijste rijst het geval is, dain veroorzaakt uitsluitend ge bruik van zulke rijst de beri-beri-ziekte. Eijkman vond nu, dat in het z.g. zil vervlies je van den rijstkorrel de geheim zinnige stof is vervat, die door zijn al-of niet voorhanden zijn in het voedsel, de go- noemde ziekte voorkomt of veroorzaakt. De eigenschappen van deze stof en het isoleeren ervan zijn pas later, in het jaar 1911, bekend geworden en' wel door de on derzoekingen van den Poolschen geleerde Casimir Funk, die er ook den thans over al bekenden naam van vitamine aan g Hoewel Eijkman dus het z.g. anti-beri beri-vi tamme niet zelf geïsoleerd en be- naamd heeft, is hij toch als de ontdekker dezer belangrijke groep van stoffen (want er zijn nog verschillende andere vitamine soorten gevonden) te beschouwen. De ken nis dezer stoffen is van groote befceekeni: voor de hervorming der voedingslieer ge worden. Tegenwoordig weet men, dat eiwit, vet en koolhydraten voor een nor male voeding van den mensch niet vol doende zijn, maar dat het voedsel ook een zeker gehalte aan mineraalstoffen en vi taminen moet bevatten, wil men gezond en krachtig blijven. Deze vitaminen wor den door lang verhitten vernietigd en daar om legt de moderne voedingsleer er den nadruk op, dat vruchten, groenten en saladen, die zoo rijk aan vitaminen zijn, dagelijks en wel liefst zooveel mogelijk in verschen toestand op den disch komen. Deze woorden, welke de uitspraak zijn van alle overtuigde verbruiksters, bewijzen hoezeer dit schitterende waschmiddel de genegenheid der huisvrouwen heeft verworven. Inderdaad, de populariteit welke JPersil geniet, is zonder weerga. De huisvrouw, die Persil kent, weet wat zij eraan heeft. Zelfwerkend Waschmiddel spaart en verzorgt het waschgoed en maakt het wasschen aangenaam en goedkoop. Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" bld.Eenigelmp.: E.Oster* mann 6- Co. Amsterdam. Fabrikantei Hcnkel Cie., A. G., Düsseldorf. De vacant ie.... ha, ze is er. De tijd is daar, dat nieuwe krachten moeten wor den opgedaan voor een weer nieuw wach tend jaar, met zijn plichten en zorgen en moeilijkheden. We gaan op reis, natuurlijk. Het stads leven is zoo intens geworden, heeft zoo weinig rust te bieden voor den vacantie- gast, dat een „wegstuiven" werkelijk geen luxe kan geacht worden. Maar... wegstuiven, zóó, dat het ge not biedt, dat is een kunst en voor die kunst geven we u hier enkele wenken. De eerste opmerking zij dan: Wie een reisplan maakt, reize in gedachten even vooruit. Poog in te denken, wat u in den wagon van uw „reisgelegenheid" het le ven zou veraangenamen, denk aan de meest prozaïsche bijzonderheden, denk niet alleen aan de genoegens, ook aan de rust, want „Pauzes zijn ook muziek" om met Von Bülow te spreken. En hebt ge dan om alles gedacht, wel dan.... clan zult ge in den trein juist uw verkwik kend -fruit hebben als ge het juist heel warm begint te krijgen en g|a zult uw lectuur uit uw tasch kunnen opdiepen, juist als ge wat ver weg begint te raken. Ten tweede: Verzwaar uw koffers niet onnoodig. Bedenk, dat ge badcos- tuums, strandschoenen, parasols, schop jes en emmertjes voor de kinderen over het algemeen goedkooper aanschaft aan zee en in bosch, dan in de stad. Wilt ge boeken lezen, lui liggend in uw hangmat, tors dan niet den halven in houd van uw boekenkast mee. Ieder va- cantieplekje heeft tegenwoordig wel een vooruitstrevenden boekhandelaar, die er een bibliotheek voor vacantiegasten op na houdt, doch blijf daarbij voorzichtig in uw keuze. Klearen, die na het wasschen niet be hoeven gestreken te worden, moet ge in de eerste plaats zoo. veel mogeÜjik meenemen. En dan..., uw wekker loopt thuis om acht uur af, niet? Laat hij in uw vacan- tieoord om zes uur alarmeeren en den vorigen avond om uiterlijk tien uur, toen u „ter bedde" ging, op dit ochtenduur gezet zijn. En tot slot, gij allen, veel plezier aan Hollandsch strand, op Ho-liandsch verre heide, in bui ben lands che dreven,... Ver zamelen is een vacan tia-gewoon te. De een verzamelt schelpen, de ander gedroog de bloemen, een derde nieuwe kennissen en „dikke vrienden". Maar veirz'amei vóór alles: nieuwe denkbeelden, nieuwe moed, en dus.... nieuwe kracht. De Gouverneur van Curagao. Bij Kon. besluit is aan nr. N. J. Li Birantjes, met ingang van zijn vertrek uit Willemstad op 30 Augustus 1928, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Gouverneur van Curasao, onder dank betuiging voor de gpede Trasten, door hem in dat ambt den lande bewezen. Als tijdelijk plaatsvervanger is aange wezen mr. M. van Dijk, waarin, procureur generaal bij het Hof van Justitie in Cu ra^ao. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzee- pen de baardoppervlak.e inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. Witte oor en. Bij de hoenderrassen met witte ooren wil het nu en dan voorkomen, dat zich op deze kopversierselen blaasjes vertoo men van ongel ij lie grootte, die lijken op waterpokjes, of op galbulten, maar die van zoo onschuildigen aard zijn, dat ze op den welstand van het daarmee be hepte dier geen den min stem nadeeigem in vloed uitoef-enen. Van besmetting is heelie- maal geen sprake en er is hier geen het minste verband met -de gefreesde v-oge' pokken. De bedoelde blaasjes, twee of dirie o-p één oor schijnen met een helder waterachtig vocht gevuld. Ze ne-men na eenige -dagen weer in omvang af, maar laten een geel of bruin korstje achter, dat leelijk staat op het anders zoo fraai witte oor. Waardoor die aandoening ontstaat is, n-aar wij meenen, nog nooit opgehelderd en in de pluimveelectuur lazen wij er nooit iets over. Bij hennen zagen wij het uiterst zel den of nooit, maar wel bij hanen. Soms kwam de gedachte wel bij ons op, dat deze blaasjes een gevolg waren van ver wonding door vechten of zelfs door eigen aardige liefkoozingen van den kant der hennen, maar dit is toch niet zo-o, want bij hanen, die langen tijd geheel alleen leefden, doet zich hetzelfde voor. Voorloopig zijn we dus in onwetend heid omtrent de aa nlei-dende oorzaak. Daarom kunnen ook geen voorbehoed- maatregelen aangegeven worden. Bij de pijnlijkste zindelijkheid op dieren en hok nam men het verschijnsel toch waar. Wat er dan aan te doen als het zich voordoet? Wij hebben meermalen ondervonden, dat een of tweemaal masseeren met een weinigje witte vaseline nog het beste is. Terpentijn beviel minder goed en de wel eens aanbevolen nitras argenti bracht de zaak hard -achteruit en gaf aanleiding tot gebreken aan de oogen. Maar na die massage hebben wij niets anders te doen dan af te wachten en za gen wij dan ook meestal na verloop van een of twee weken alle fouten verdwe nen en althans voorloopig de ooren weer blank. Herinneren wij ten slotte, dat hier telkens gesproken werd van ooren, maar dat het niets anders zijn dan aanhang sels, die met het gehoor-orgaan niets te maken hebben. Deze aanhangsels hebben bij sommige rassen een witte en bij vele andere een rood© kleur. Bij de zijdehoen ders zijn ze blauw. De „Europa" met goed gevolg te water gelaten. Te Hamburg is het enorme passagiersschip „Europa", metende 46.000 ton en toebehoorende aan de Norddeutschen Lloyd, van stapel geloopen. De Amerikaansche gezant Schürman verric htte de doopplechtigheid. Een kwaadaardige ad ve'rten tie De firma H. Prins te Lisse 'had on langs in Engelsche bladen advertenties doen opnemen-, waarin zij het Engelsche publiek waarschuwde om dit jaar geen hyacinthen op Nederlandschen bodem geteeld, te koopen, omdat zij niet ge zond waren. Daarop hebben de dage- lijksche besturen van de Algemeen© Vereeniging voor bloembollencultuur en den bond van bloembo-jlenhandelaren in de Engelsche vakbladen van de-ze week een verklaring doen opnemen, waarin betreurd wordt, dat plaatsing is verleend aan een advertentie van era dergelijk kwaadaardig karakter, in het brein op gekomen van een man die door zijn handelingen zich heeft geplaatst buiten ake bloembollenkweekersvereeinigiaigen dat echter zonder twijfel de -drijfveeren voor het werpen van zulk een ernstigen smaad op eiken handejaar in hyacinthen- bollen door vele Engelsche vrienden van het bloembollenvak reeds zullen zijn her kend. De vertegenwoordigers der orga nisaties verzoeken de aandacht voor hun mededeeling, dat de behoorlijke firma's in Nederland voort zuilen gaan met de verzending van hyacinthen, waarvan zij weten, dat zij gezond zijn, evenals zij tot nu toe gedaan 'hebben, en dait de phytopatholo-gische -dienst zeer scherp© maatregelen heeft getroffen om den uit voer van- zieke bollen te verhinderen. Aan het slot der verklaring wordt ge zegd, dat het bekend is, dat de kwee>- kerij Wisbech en de hyacinthencultuuir op die kweekerij' die in de bewuste ad- tentie genoemd worden, louter bluf zijn en niets meer, zooals een onderzoek al tijd zou kunnen aantoonen. Prettige Raad. In den gemeenteraad van Schaesberg (Limburg) gaat het dra laats-ten tijd al lerminst pleizierlg toe. In de vorige ver gadering had het raadslid Lommen zich tegenover den burgemeester zeer on vriendelijk uitgelaten en dezen o.m. ver gast -op de spreuk: „Van oorlog, pest en den burgemeester van Schaesberg ver lost ons, Heer!" De burgemeester kwam in de bijeenkomst van gisteren met een lang betoog op de speech van den heer Lommen terug en lang niet malsch. Hij beschuldigde het raadslid van verdraaiing en verkrachting van de waarheid en noem de hem een man met communistische .allu res, een bekenden pamfletschrijver en een laag sujet. Als een marskrapner, aldus voorzitter, loopt die man langs de deuren, nu een-s hier, dan eens daar zijn diensten als raadslid voor het particulier belang aanbiedend, zonder het besef te hebben, dat hij daarmee zijn onbedui dendheid voor het algemeen belang ten duidelijkste aantoont. Ook zeide spreker nog, dat hij op zijn vragen- en opmerkin- gen in den raad nooit meer zou antwoor den. En de burgemeester 'hield woord. In den loop der vergadering stelde do heer Lommen verscheidene vragen, welke de voorzitter totaal negeerde. Op het be toog van den voorzitter beloofde de heer Lommen in de volgende bijeenkomst te zullen antwoorden. Communisten-meeting. In verband met de op Zondag 26 Aug. ,s. te Arnhem te houden internationale V.R0S5E^ meeting der communisten, welke zal wor den voorafgegaan door een optocht met muziek en waaraan door leden van den Duitscher R. F. B. zou worden deelge nomen, wordt officieel bericht, dat de re> geering zich op het standpunt heeft ge plaatst, bezwaar te moeten maken tegen het demonstreeren in militair verband der R. F. B.-leden. De buitenlandsche deel nemers gekleed in de uniform van de R. F. B. zullen dientengevolge niet in ons land worden toegelaten. In de fuik'geloopen. De bollenkweeker D. Hoogewoning (e Oegstgeest was gewaarschuwd, dat bij hem zou worden ingebroken. In den nacht van Maandag op Dinsdag hadden zich een paar veldwachters verdekt in de bollenschuur opgesteld, toen zij 's morgens te ongeveer 5 uur iemand naar de opslagplaats zagen komen, die zakken met bollen ging op. laden Zonder zich te verzetten, heeft hij zich overgegeven. Het bleek C. J. W., knecht van den bollenhandelaar te zijn. Een voortgezet onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat hij meer diefstallen heeft gepleegd. De gestolen bollen bracht hij naar de veiling in Rijnsburg. Bij een viertal handelaren te Rijnsburg en Kat wijk, die op deze veiling badden gekocht, is voor een waarde van ruim f400 in be slag genomen. Een gelukkig verliezer. Dinsdag heeft de effectenhandelaar J. R. van den Westersingel te Rotterdam aan gifte gedaan op het politiebureau aan de liroote Paauwensteeg, dat hij een pakje, inhoudende f 22,000 aan effecten had verloren. De heer R. was de Blaak langs gefietst, de Soestersteeg door en door de verkeersdrukte had hij weinig aeht ge slagen op het pakje, dat aan zijn stuur hing. Op het Calaudplein echter bemerkte hij plotseling tot zijn schrik dat het pakje weg was. Woensdag kreeg de heer R. bericht, dat zekere Roye uit de Gouvernestraat het pakje met zijn kostbaren inhoud had gevonden. Dit is de tweede keer dat de heer R. een belangrijk bedrag verliest en het terug krijgt. Voor deu oorlog was de heer R. met een pakje bankbiljetten, welke hy van de Nederlandsche Bank had gehaald, naar het oude postkantoor aan de Blaak ge gaan en vandaar had hij zich naar een bankinstelling in de binnenstad begeven. Toen hij daar in de rij stond te wachten bemerkte hij dat hij zijn pakje bankbil jetten bij het loket op het postkantoor had laten liggen. Onmiddellijk keerde de heer JR. terug, maar het pakje was ver dwenen. Er werd aangifte gedaande heer R. ging naar huis terug en daar verraste de dienstbode hem met de vraag „Meneer, hebt u op het postkantoor een pakje verloren Op de vraag van den heer R. hoe het meisje dat wist, ant woordde zij, dat de politie zoo juist had opgebeldhet pakje lag op het postkan toor. Daar bleek later, dat een oud vrouwtje het pakje aan den ambtenaar had gegeven.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1