Sport. band en Tuinbouw ProvincienieuWs Wij ontmoeten eikaar in SCHUTTERSHOF Stadsnieuws m Binnenland ruzie met verdachte had gezocht. De officier van Justitie wilde rekening houden met verzachtende omstandig heden en deze zaak tevens ten voor beeld stellen van menschen op het platteland, die meenen dat na een bruiloft een begrafenis moet volgen. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Uit spraak over 14 dagen. Sigaretten-automaat. Te Amersfoort, waar gemeentelijke winkelsluiting is (8 uur 's avonds) en waar het verboden is om tabaks artikelen in uitoefening van beroep te verkoopen of te verstrekken aan kinderen beneden 16 jaar, was de hou der van een sigaretten-automaat G. H. R. verbaliseerd wegens deze laatste overtreding, daar een jongen van 13 jaar zich 's avonds om half negen uit de automaat had bediend. De ambtenaar van hef O. M. had de vorige week in -deze zaak f 1, boete subs. 1 dag hechtenis geëischt. Het hoofdpunt van verweer van den rechtskundigen raadsman, mr. J. Fri- ma was, dat het feit niet plaats had gehad in uitoefening van beroep, daar dit eindigde te 8 uur, den tijd van verplichte winkelsluiting. De kanton rechter mr. W. van Son heeft verd. overeenkomstig den eisch veroordeeld. Beleediging! Op een der eerste dagen van Juli 1.1. zaten op het terras van café „De Draak" te Bergen op Zoom, eenige on derofficieren. Toen de kapitein H. hen passeerde, gingen zij niet allen in de voorgeschreven houding staan; een van hen maakte een buiging. Toen de ka pitein hem op zijn onbehoorlijk ge drag wees, bemoeide de eigenaar der zaak er zich mee en vroeg den kapi tein niet zoo flauw te zijn. De kapi tein verzocht den eigenaar zich met zijn eigen zaak te bemoeien, waarop de eigenaar van de zaak den kapitein een „verwaanden vlegel" noemde. De kapitein voelde zich hierdoor belee- digd, niet in zijn persoon, doch wel in zijn uniform. Tot het laatst had hij gewacht op een excuus van den beleediger; waar dit echter achter wege bleef moest Woensdag de heer v. O., eigenaar-exploitant van het res taurant De Draak" zich voor den Bredasche politierechter verantwoor den. De beleedigde kapitein en een sol daat werden als getuigen gehoord, waarna verdachte erkende, de ge- incrimeerde woorden gebezigd te heb ben, nadat de kapitein hem had toege voegd, zijn mond te houden. De amb tenaar van hef O. M. kon de houding van v. O. slechts afkeuren en requi- reerde wegens eenvoudige beleediging f50,— boete subs. 50 dagen hechte nis. De politierechter veroordeelde verdachte dienovereenkomstig. VOETBAL. Zondagmiddag a.s. wordt alhier op het terrein aan den Polderschen weg om half drie een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld tusschen Goes I en de Bergsche Stormvogels. Na de Olympische Spelen. „L'Auto" wijdt een hoofdartikel aan de afgeloopen Olympische Spelen. De algemeene indruk is goed en zelfs heel goed. Wij hebben te Amsterdam een bewonderenswaardig schouwspel gezien, een van de mooiste als maar mogelijk is. Uit sportief oogpunt wa ren de Amsterdamsche Spelen mooier dan de Parijsche, de kwaliteit van de mededingers was verbeterd, d.w.z. het aantal goede mededingers. De organisatie was goed, niet uit stekend. Ze evenaarde niet de Fran- sche van 1924. De ontvangst was be hoorlijk, maar het hart was er niet bij. De schrijver doelt hiermede op krenterigheid bij het heffen van en- trée's, waarvan „l'Auto" al meer ge vallen heeft gegeven. De schrijver deelt de meening van hen, die op ver lichting van het Olympisch program ma aandringen. Hij meent, dat hef noodeloos gerekt wordt. LUCHTVAART. De plannen van Levine. Charles Levine, de vlieger-passagier is van Londen naar Berlijn vertrok ken, waar hij een Junkersvliegtuig van het model van de „Bremen" wil aan- koopen, om daarmee volgende week via Londen naar New-York terug te keeren. Nu hij niet meer de eerste kan zijn, die den tocht Oost-West vol bracht heeft, wil hij althans de eerste zijn, die den Oceaan in beide rich tingen is overgestoken en de eerste, die Oost-West in zijn eigen vliegtuig zal afleggen. De Koudbloedfokker. Bij G. W. den Boer te Middelburg is verschenen het eerste nummer van „De Koudbloedfokker", fokkerij- en landbouwblad, staande onder redactie van C. J. Bakker te Rijswijk; L. Boo gaert te Middelburg; dr. A. L. Hage- doorn te Soesferberg; dr. J. B. C. te Hennepe te Rotterdam; J. M. Wil- lemse te IJzendijke en F. C. Zonne- vijle te Axel. Secretaris van de redac/ tie is: P. Teunïssen, Linnaeustraat47a. Amsterdam. Uitgever is G. W. den Boer te Middelburg. In een inleidend artikel „Ons eerste Woord" wordt in het bijzonder in het licht gesteld, dat dit het eerste eigen vakblad voor den koudbloedfokker in ons land is. Boerenplaats onder den hamer. De familie Menalda, die blijkens de kronieken reeds sinds onheuglijke tij den in Friesland was gevestigd, verliet reeds eerder de provincie en ontdoet zich nu ook van haar Friesch land bezit. Zoo kwam dezer dagen als eerste van drie boerderijen onder den hamer de safe „Groot Lammema" bij Sf. Anna Parochie. Deze boerenplaats, die door zijn grachten en hekken met wapens op oude tradities wijst, be hoort niettemin tot een der meest bekende en moderne groote plaatsen van Friesland, en geen wonder, dat de verkoop van zulk een groot complex als in geen jaren in veiling kwam, dan ook ruime belangstelling trok. De plaats ter grootte van ruim 204 ponde- maat of ruim 75 H.A. deed bij inzet ruim f 276.000 of niet minder dan ruim f3665 per H.A. Waar uitsluitend landbouwers hebben ingezet, blijkt daaruit wel hoe hoog de cultuur in die streek staat, die bezit bij zulke prijzen nog rendabel laat. Tenzij er nog bij de finale groote koopers komen opdagen, die een so lide belegging begeeren, staat te vree zen, dat er weer een groote plaats ver dwijnt en ook deze in vele kleine perceelen tuingrond of zoogenaamd gardeniersland" wordt verkaveld. Zij dig gered. Zondagavond vertrok, naar de 's-Hert. Crf." meldt, de motorboot van den heer Jos. Heijstraten te Ber gen op Zoom naar Tholen met op sleep de groote zeesloep van v. Loen hout, waarop veertig personen hadden plaats genomen. De heenreis ging voor spoedig en na een vaart onder de nieuwe brug door werd teruggevaren, waarbij eveneens op sleeptouw geno men werd de hoogaarts van den heer Landa, eveneens bemand met eenige passagiers. Juist buiten het Tholen- sche Gat gekomen liep de sloep van v. Loenhout vol water. Aan boord ontstond een paniek en van alle kan ten werd om hulp geroepen. De heer Heijstraten, die spoedig den ernst van den toestand overzag, legde zijn mo torboot terstond stil en liet de zin kende sloep naast zich komen. Hier door was hij in staat de passagiers in zijn motorboot over te nemen, ter wijl ook nog enkelen een plaatsje kon den krijgen in de hoogaarts. Met pom pen en scheppen wist van Loenhout met eenige passagiers de sloep boven water te houden. De staking aan „De Schelde". Nu helaas de gisteren gehouden con ferentie tusschen den Mefaalbond en de Arbeiders-organisaties over een mogelijke oplossing van het conflict bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, geen bevredigend resultaat heeft opgeleverd, blijft de strijd om de macht want anders is deze sta king niet te noemen onverminderd voortduren en gaat de vierde maand van het conflict in met waarschijnlijk nog meer scherpte dan tot nu toe het geval was. En wanneer zal nu het einde komen? Deze vraag is niet te beantwoorden. De geheele stad, alles wat leeft van den kleinhandel, lijdt ten zeerste onder dezen treurigen toe stand. Er kan veel minder worden gekocht en wat gekocht wordt, le vert meestal minder dan gewoonlijk op, door de reductie die door vele winkeliers aan de stakers op vertoon van hun kaart wordt toegekend. HANSWEERT. De zwemsport wordt hier de laatste weken heel druk be oefend. Het gure weer van de laatste dagen is voor de ras-echte zwemmer geen bezwaar meer, om uit het water te blijven. Alles traint zich om op 1 September met de fe houden zwem wedstrijden een prijsje te behalen. Het zal voor de deelnemers dan be slist aangenamer wezen, wanneer dien dag met een heerlijk zomerzonnetje beschenen wordt. HEINKENSZAND. Ten overstaan van den notaris van Cleef te Hein- kenszand is ten verzoeke van den heer G. Hoek van Dijke publiek ver kocht een woonhuis en erf te Hein- kenszand, groot 2 A. 96 c.A. Kooper werd de heer D. Kloosterman te Bie- zelinge q.q. voor f2150,puls f50, voor overname kippenhok en var kenshok. KATTENDIJKE. In de op Woens dag gehouden raadsvergadering werd medegedeeld proces-verbaal van kas opneming bij den gemeente-ontvanger. Aan den burgemeester is een verlof van 14 dagen toegestaan. Met alge meene stemmen werd op voorstel van B. en W. besloten het aantal opcenten op de personeele belasting met ingang van 1 Januari 1929 te verlagen en te brengen van 100 op 80. De gemeente rekening werd door eene commissie nagezien en op haar advies werd de rekening over 1927 voorloopig vast gesteld in ontvang op f 36.814,181/2) in uitgaaf op f 33.968,791/2, alzoo met een goed slot van. f2845,39 voor den ge wonen dienst en op de kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op f8109,04. De begrooting 1929 werd aangeboden en zal door eene commissie nagezien worden. KAPELLE. Te Kapelle hoopt men den jaardag van de Koningin niet ongemerkt voorbij fe laten gaan. Een lichtstoetcommissie heeft zich gevormd, bestaande uit de heeren M. Glas Jz., B. de Klerk, H. Eversdijk, Andr. v. Wingen, Mevr. v. d. Have, Mevr. Lenshoek, A. J. van Liere, Dr. Pfeiffer en L. Willeboer. Verschillende mooie prijzen werden beschikbaar gesteld voor de deelne mers aan den lichtstoet. De beide scholen zijn aangezocht voor deel- ime. KRABBENDIJKE. Woensdagavond vergaderde de raad der gemeente. Af wezig was de heer A. P. Woutersen. De rekening van inkomsten en uitga ven, gewone dienst 1927 werd vast gesteld in inkomsten f77.189,44, uit gaven f72.430,46, dus een goed slot van f 4758,90. De kapitaaldienst in ont vangsten f4535,96, uitgaven f 3000,581/2, goed slot f 1535,371/2. De begrooting van het grondbedrijf, dienst 1929, werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f2516,80. Daarna werd aangeboden de ge- meentebegrooting, dienst 1929, in ont vangsten en uitgaven f74.810,06, waar op voorkomt een bedrag van f25.000 aan inkomstenbelasting. Het reglement bedoeld in art. 14 der gemeenschappe lijke regeling, betreffende den bouw en exploitatie der gasfabriek „Oost- einde" werd goedgekeurd. Debedrijfs- begrooting gasfabriek voor het twee de halfjaar 1928 werd vastgesteld. Daarna kwam aan de orde benoeming van een tijdelijk directeur der gas fabriek „Oosteinde". De voorzitter deelde mede, dat de dagelijksche be sturen van de gemeente Kruiningen en de andere gemeenten overeengeko men zijn slechts een tijdelijk directeur aan te stellen voor gemeenschappe lijke rekening. Aangezien de tegen woordige directeur eind Augustus naar Schoonhoven vertrekt, is het noodig dat deze vacature direct kan worden vervuld. De heer J. D. A. Sneep, technisch adviseur te Zeist, oud-directeur der gasfabriek te Vlaardingen, wil gaarne onder bepaalde voorwaarden deze be trekking waarnemen. B. en W. stellen daarom voor de heer Sneep te be noemen. Met algemeene stemmen werd hij daarna gekozen. Het salaris zal bedragen f 250,per' maand, benevens vrije woning, vuur en licht. De direc teur zal uit een practisch oogpunt te Krabbendijke wonen. Door de vereeniging tot verkrijging van onroerend goed door landarbei ders is voor den bouw van zes plaats jes een voorschot aangevraagd van f21.600,—. Na eenige bespreking be sloot de Raad met algemeene stem men dit voorschot bij het Rijk aan te vragen. a.s. Dinsdag en dansen daar. MIDDELBURG. Het bestuur der Vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" te Middelburg heeft plan ge maakt om dit jaar wederom een vlie gerwedstrijd te organjseeren, thans met medewerking van de het vorige jaar opgerichte vliegervereeniging „Excel sior" en wel op Zaterdag 1 September. Van Maandag a.s. af zijn op de drukkerij van den heer G. W. den Boer in de Lange St Pieterstraat kos teloos de bepalingen van den wed strijd in druk verkrijgbaar. Niettegenstaande het iets min der mooie zomerweer der laatste da gen mocht onze stad zich ook giste ren weer in een zeer druk bezoek verheugen. Alleen met de Provinciale booten werden ongeveer 2900 passa giers en 30 auto's overgezet en van uit Den Haag, Rotterdam enz. kwam een extra-trein aan, die 477 bezoe kers aanbracht. Daarbij komen natuur lijk de passagiers van gewone treinen, trammen en bussen. Het is dus weer een „Goede Donderdag" geweest. Bij de gisteren te Middelburg gehouden aanbesteding van uitbrei dingswerken aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis was o.a. ingeschreven door Gebr. Jansen fe Nisse voor f16.225; minste inschrijver was J. de Buck te Middelburg voor f12.700. SCHORE. Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een verzoek van 'den heer P. Rijk om tegemoetkoming in de kosten van schoolbezoek te Hansweert voor zijn vierde kind. Besloten wordt om met ingang van 1 April 1928 een tege moetkoming te geven van f 12,50 per kind (f50,totaal). Aangeboden wordt de gemeentebe- grooting voor 1929 met een ontvang en uitgaaf voor den gewonen dienst van f 26.593,551/2 (plaatselijke inkom stenbelasting' f 4783,20, onvoorziene uitgaven f955,11). Tot leden der com missie, belast met het onderzoek dier begrooting worden aangewezen de hee ren Boonman, Bruijnzeel en Nieuwen- huijse. De gemeente-rekening 1927 wordt voorloopig vastgesteld met voor den gewonen dienst een ontvang van f 32.087,32, een uitgaaf van f 26.955,98V2 en een batig slot van f 5131,331/2- Zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd een wijziging der begroo ting 1927 van het burgerlijk armbe stuur. Eveneens worden goedgekeurd de rekening 1927 (ontvang f5415,481/2, uitgaaf f 5169,371/2, batig slot f246,11) en de begroofing 1929 (eindcijfer f4299,06) van het burgerlijk armbe stuur. Hierna sluiting. Op de voordracht voor onder wijzeres aan de openbare lagere school te St. Philipsland komt voor als no. 1 Mej. E. T. Meijaard, alhier. VLISSINGEN. De politie heeft een 12-jarig meisje aangehouden, dat er haar werk van bleek te maken tijdens het nemen van baden in de badhokjes geld uit portemonnaies enz. weg te nemen. De commissaris verzoekt hen, die daarvan de dupe zijn geworden, zich bij hem aan te melden. Alhier is in dit seizoen het 40.000sfe zeebad genomen. Aan me vrouw Doornbos, die dit bad nam werd een souvenir aangeboden door den voorzitter der bad-commissie. WOLPHAARTSDIJK. Het dorp heeft den nieuw benoemden burgemeester heden een feestelijke ontvangst bereid. Reeds vroeg in den morgen was in de straten te zien dat er iets bijzonders te gebeuren stond. Uit alle huizen wapperde het nationale dundoek, voorts waren hier en daar versieringen aangebracht. In den ochtend werden spelen voor de schoolkinderen geor ganiseerd. De eigenlijke ontvangst had te 1 uur plaats. De burgemeester werd aan de grens der gemeente welkom geheeten door het comité van ont vangst, dat vergezeld was door een stoet ruiters. Voor heden moeten we het bij deze korte vermelding laten. In ons vol gende nummer komen we op de plech tigheid en op de feesten uitvoerig terug. WISSENKERKE. Door het bestuur van den Willempolder c.a. is aanbe steed de zink- en stortwerken. In schrijvers waren: G. Dekker te Slie- drecht f15.940; J. W. Roeloff te Pa- pendrecht f 13.970A. de Bruin te Ter- neuzen f14.235; J. de Bree te Terneu- zen f13.965; Volker te Sliedrecht f14.270; J. Roskam te Sliedrecht f14.130; C. v. d. Klippe te Ooster- land f13.870. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. YERSEKE. Gistermiddag werd het 8-jarig zoontje van den heer M. Mol door een broodbezorger met de fiets aangereden, waardoor hij zoo ernstig kwam te vallen, dat hij bewusteloos naar huis moest worden vervoerd. De inmiddels ontboden geneesheer con stateerde ernstige hersenschudding. ring van hei Wlt-Ge'.e Kruis Volledige inlichtingen werden verstrekt door den voorzitter en den bode J. v. Riet. Verder werd als afgevaardigde naai de vergadering van den Centr. Raad, te houden te Alkmaar op 10 Oct. a.s., na drie stemmingen de heer A. M. Simons benoemd plaatsvervanger de heer M. v. Stoe. Benoemd. Met ingang van 1 Aug. is tot opzichter 2e klasse bij de Zuiderzeewerken be noemd de buitengewoon opzichter J. M. v. d. Berge, oud-leerling van den cursus voor waterbouwkundig opzichter alhier. Bioscopen. In het „Slot Ostende" wordt van he den tot en met Dinsdagavond vertoond de film „De gouden clown", een super film van uitstekende kwaliileojten. He- hoofdnummer van de „Land- bouwbioscoo'p heet „Twee meoschem*'. Het is een aangrijpend Qiorlogsdrrama (in 12 aclen. Dinsdag gaat in de Schuttershof- bioscoop Vriendentrouw", een sensatio neel sporbdramm. a.s. Zaterdag en Zondag Dinsdag. en Avondschcool. In een advertentie in dit nummer wor den mededeelingen gedaan over die aan gifte van leerlingen voor de avondscchool. Dansen, e In het Schuttershof zal Zaterdag, Zon dag en Dinsdag gjedans-t worden. D« „Hanze". Onder presidium van dien heer A. M. Simons, vergaderde Woensdagavond „De Hanze" in het Schuttershof. De vergadering was siechit bezocht. Besproken werd de ziekemhuisverzeke- 13e leiding bij waterstaat. D? „N R. Ct.* heeft in enkele artikelen er op gewezen dat de leiding bij het de partement van waterstaat schromelijk te kort schiet, een vaste lijn geheel ontbreekt, beslissingen veel te lang uitblijven of op de lange baan worden geschoven, in 't kort, de zaken nier meer beheerscht worden. Nadien worden dezelfde klachten van meer zijden gehoord. Zoo zegt het .Hbld.» dat het over .Waterstaat-» verm-lde he-"" laas kenschetsend is voor de reputatie van een der belangrijkste departementen van algemeen bestuur Maar gaat het blad verder water staat is niet het eenige departement, dat dezen indruk geeft, sedert wij gezegend zijn met bet intermezzo-kabinet-De Ueer. Ten aanzien van koloniën heerscht in vrij ruimen kring dezelfde opvatting: er is van iets dat van stevige leiding gelijkt geen sprake meer. Oorlog heeft bij de jongste ontmoeting met de Tweede Kamer een schouwspel opgeleverd, dat menschen die aan de toekomst van ons volk ge legen is met groote onrust vervult. Ook daar was alles wat lijkt naar leiding zoek. Het gebrek aan leiding is bij de tegen woordige regeering helaas spreekwoordelijk Wij willen thans niet diep op de oor zaken ingaan. De fout daarop wezen wij herhaaldelijk ligt in de omstandig heid, dat de kabinetsformateur, die ons uit het moeras van de crisis van 100 dagen leidde, de hem geboden gelegenheid niet heeft aangegrepen om boven de bot sing der partijwensehen uit te komen, maar liever zoekt naar de vaarwatertjes waar hij tusschen de partijen kan door- laveeren. Onder dergelijke omstandigheden verschuiven en verdeelen zich verantwoor- lijkheden die haar zedelijke waarde feite lijk alleen ontleenen kunnen aan het feit, dat ze met rustige verzekerdheid worden aanvaard en practisch uitgeoefend. Als men het oor te luisteren legt naar den weerklank van de gemaakte klachten, daD blijkt daaruit zeer duidelijk, dat men zich, ondanks allen eerbied voor de groote kennis van onze waterstaatkundige amb tenaren, ongerust maakt over het feit, dat de leiding aan Waterstaat de teugels zoo zeer laat slepen. Het departement schijnt te regeeren, inplaats van de minister. Voor het departement is het regime van thans niet veel minder dan een dorado. Het doet vrijwel wat het wil. Met welke gevolgen: dat heeft men in de geschie denis van het kanaal door het Bossche veld bij Maastricht bijv. kunnen zien. Daar is de beteekenis van een stap, die voor onze verhouding tot België van de allergrootste beteekenis had kunnen zijn, bijna geheel vernietigd, omdat het depar tement dat zoo wiide. Wat daarbij de overwegingen van het departement zijn geweest zij waren wellicht volstrekt eerbiedwaardig maar het feit, dat het zich tegen de uitgesproken bedoeling van den minister een jaar lang kon verzetten, be wijst afdoende, dat het niet langer zoo mag blijven Br moet met de reorgani satie van Waterstaat voortgang worden gemaakt. Br moet een einde komen aan de paperasserij, die elk frisch initiatief

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2