Het Medaillon van Lord Stair N° 100, Woensdag 22 Augustus 1928 115° Jaargang, Buitenland LINTVELT's BAZAR School en kerk. Binnenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. 'Verschijnt Maandag-, Woensdag- -31-. en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant |B|g|g9||gj en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening No. 55571 tvi-ün non m oaa Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormid <Ji. Of OVERZICHT. Oorlog en wede. Stresemann gaat naar Parijs. Na we- ewlange overwegingen is bij daar toch maar toe besloten ondanks bet feit, dat <vamberlain niet aanwezig zal zijn, met '■iji hij gehoopt had van gedachten (te idjjfaien wisselen over de Rijnlandont- vtiming en het Dawesplan. Een troost 'lhet, dat Bnand er in elk geval zal zijn i dat hij aan dezen zijn bezwaren zal runnen voorleggen, terwijl hij verder niet den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken besprekingen zal kunnen voeren. Dit laatste zal natuurlijk -dieen kunnen doorgaan als Kellogg niet, •ooals hij heeft aangekondigd, oom Ld- ellijk na de onderteekening van het ver drag zijn kof Iers pakt en naar Ierland </ertrekt. De pap woixlt echter nooit zoo ïeet gegeten als ze wordt opgediend. 'Als het er op aan komt, zal Kellogg on getwijfeld nog wel even tijd vinden Stre- semann te ontvangen. Iintusschen is het vel merkwaardig dat de Temps", een der officieuze Fransche bladen, zeer 'terheugd is over de komst van Strese- hann naar Parijs. „Dat 10 jaar na de onder -.tekening van het verdrag van Versai.les", -oo schrijft dit blad, „de Diuitsche mi nister van buitenlandsdh© zaken officieel ftaar Parijs kan komen, om een verdrag te onderteekenen, waarin de oorlog als in strument der nationale po'ibi/ek verwor pen wordt, is een teeken des tijds, dat niet kan worden misverstaan." Tien jaar na den oorlog! Het zou werkelijk wel heel erg zijn, duinkt ons, als dan nog de Duitsohe minister niei naar Parijs had kunnen komen. Dan is bet tot dusver met de zvg. toenadering blijkbaar nog niet zoo ernstig gemeend geweest, dat zou men tenminste meenen. Ook al, omdat de samenwerking nog jna alles 'te wenschen overlaat. Men doet niets anders dan elkaar zeggen, dat men den vrede wil, en den oorlog niet. Maar daar is het dan ook vrijwel steeds bij gebleven. Men wil den oorlog niet, zegt men overal. Doch met de mogelijkheid van oorlog, houdt men, ondanks die weder zij dsche verklaringen overal rekening. Dit is weer gebleken uit de lucht-ma- noeuvres boven Londen. En geen ver dragen, geen anti-oorlogspact, die dat kunnen tegengaan. Een duidelijk be wij 9 daarvan is wel wat in Duitschland gew schied is. Daar heeft het nieuwe ministe rie, dat voor het grootste dee- uit links- staande elementen gevormd werd, tot den bouw van nieuwe kruisers principieel besloten, terwijl piractisch er één spoedig Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 21 FEUILLETON Naar hef Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. HOOFDSTUK XXIV. Het was voorbij. Het familiegraf van de Stairs in Clifft was weer gesloten. De opwinding, en smart waren weer be daard en de tragedie van dia Eastlhamr tunnel verzonk in de vergetelheid. Cyril Nairae was teruggegaan naar Inisfail. Lord Stair had hem graag nog w|a.t langer bij zich gehouden, fuj was zoel anders als alle andere menschen, zoo argeloos, zoio eenvoudig, maar Cyril voel de zich niet op zijn gemak in het weel derig ingerichte huis. Hij verlangde terug naar zijn tuin, de rivier en de miuziak van den nachtwind in de groote takken. Lord Stair vertrok korten tijd later naar het buitenland Hij kon nie.t langer leven in het huis waar aües hem herin nerde aan Marguerite. Hij ging reizen om vergetelheid te zoeken. .Weer, als vroeger, was Lady Perth de onbetwistbare meesteres, hoofd van de voorvaderlijke grootsch© bezitting van de Stairs. Alteen kleine Ethel was op stapel gezet zal worden. Het verdrag van Versailles verbiedt Duitschland krui sers te hebban boven aan bepaalde ton- nenmaat, maar een Engelsche firma vond een kruiser uit, welke beneden die maat blijft, maar niet minder strijdbaar zou wezen dan een kruiser van groo'er kaliber. Zegt dit niet genoeg? De ontruiming van het Rijnland. Het ligt in het voornemen der Duitsche regearing om bij da a.s. onJcihande.in- gen te Genève niet alleen aan te dringen op ontruiming der tweede zone van het Rijnland, maar van het geheele Rijnland, In de Wilhielmstrasse is men van me.ning, dat de bezetting van het Rijnland de laat ste hindernis, die een volledige toenade ring tusschen Duitschland en Frankrijk nog in den weg staat. Deze oplossing worth o.m. gedeeld door de socialistische „Daily Herald", die te kennen geeft, dat zidh thans een scboone gelegenheid voordoet om een zwart hoofdstak uit de geschiedenis van na den oorlog te sluiten. Iedereen weet, zegt het Engelsche blad, dat do aanwe zigheid van de Fransche en Engelsche troepen in Duitschland aanleiding tot moeilijkheden kan geven, den revanche» geest aanmoedigt en den voortgang der algemeene verzoening belemmert. De be zetting is een misdaad, niet alleen tegen over Duitschland, doch tegen den vrede en de internationale overeenkomsten. Wan neer de Engelsche regeerimjg Frankrijk nog langer hierin steunt, dan maakt zij zich aan een ernstige misdaad schuldig. Groot-Brittannië heeft lang genoeg een onduidelijke politiek in deze kwestie ge voerd. Haar toestemming Engelsche troe pen te doen deelnemen aan de manoeuvres in het bezette gebied is ten. zeerste te betreuren. Te Genève moet de Enge.sche politiek ten gunste van Duitschland ge voerd worden. Een woord van vermaan. De kerkeraad der Geref. Kerk ^am 's Gravenhage-West heeft, blijkens me- dedeelingen ter zake ia de kerkelijke pers, besloten voortaan een woord van vermaan uit te reiken aan hen d.e kerke lijke bevestiging van hun- huwelijk aan vragen. Het stuk. betoogt dat bruidegom en bruid blijde dagen tegemoet gaan. Van ouds is de bruidstijd te recht be zongen als een tijd van rijke weelde. Bij den schoonen overgang van verloving naai" huwelijk vormt het bruidspaar in den regel het middelpunt van de belangstel ling van familie en vrienden Tegen eenige gevaren wil de kerkeraad dan waarschuwen, zoo b.v. het gevaar dat men recepties, feesten, enz. al te zeer „naar de wijze der wereld" inricht. „Vandaar, dat we, om een voorbeeld, te noemen, nimmer op den dag vd«&s Heeren een feest of receptie houden en zoo eenigszins mogelijk, ook niet op den Zaterdagavond, met het oog op de voor bereiding voor rechte sabbaths viering; er nu. Lord Stair had het kind aan haar zorgen toevertrouwd. Het duurde lang voor er bericht kwam over Darcy Este. En die tijding was droef en kort. Hij stierf aan de koorts een week na zijn aankomst in Iindië; Lady Perth las het bericht zonder ©motie. Dit is dan het eind, zei ze koud. Het was op een Decemberavond waar op het vreeselijke spoorwegongeluk ge beurde. Er woei een scherpe wind toen Lady Stair uit haar verdooving ontwaakte Ik ben nu dood voor de menschen, zei ze zachtjes. Toen werd ze zich opeens bewust dat het bitter koud was. Wat moest ze doen? Wa?ir kon ize heengaan? Het liefst zou ze haar oogen sluiten.' en sterven. In de verte zag ze roode lichten, ze was vlak bij den tunnel, ze kon de mannen zien heen en weer bewegen bij het opruimingswerk. Ze begreep dat ze zoo spoedig mog(e- lijk haar schuilplaats moest verlaten, klom tegen de vrij sieilen berm op en liep over een stuk bouwland. Na enkele minuten stootte ze tegen een hek dat het land af sloot van den spoordijk. Ze klom er over en liep voort als in een vreeselijken droom Haar hoofd deed pijn en ze was te moe om te denken. Zoo zwierf Marguerite eindeloos voort tot het eerste morgenrood den hemel kleurde. Zij was dicht bij een kleine stad. Doch zij moest verder, haar doel was om in Londen te komen, dat was de veiligste schuilplaats, die zot zich evenmin de feestelijkheden in kostbaar heid boven onzen stand of vermogen! verheffen". Wat de financiën betreft, wordt op gemerkt, dat die kerkeraad te 's Graven- hage geen vaste som voor kerkelijke hu welijksbevestiging vordert, noch vergoe ding voor onkosten. De kerkeraad vraagt voor deze zaak dus volle belangstelling. Het „woord van vermaan" eindigt al dus „Wanneer wij deze dingen onder uw welwillende aandacht brengen, geschiedt dit uit liefde voor de Kerk -des Heeren em voor u en gaat dit gepaard met (de bede, dat uw bruidsdagen en huwelijks sluiting in alles het kenmerk mogen dra gen van blijde erkenning van Hem, die u als met eigen hand tot elkander voerde en uit, door en tot Wien ook uw huwe lijk zij." Vrouw in het water gegooid. Zaterdagavond heeft een man, naar schat ting 65 jaar oud, te Amsterdam een 47- jarige vrouw 'in het water van de Ranon kelkade gegooid. De vrouw, K. de J., staat in de buurt, aan de overkant van het Y, beken d als een spiritus drinkster, die zich in 'den regel op straat niet be hoorlijk gedraagt. Van den ouden man, die haar Zaterdagavond aansprak, klaar blijkelijk met minder edele bedoelingen, was de spiritusdrinkster diezen keer ech ter niet gediend. De man greep de vrouw beet en wierp haar in het water. Een bloemenkoopman uit de buurt wist echter de vrouw te redden. Per autobrancard van den ge neeskundigen dienst is zij naar een gast huis gebracht. Iotusschen had de dader zich uit de voeten gemaakt. Botsing. Toen Maandagavond omstreeks 6 uur een goederentrein uit het station Roer mond in de richting Swaimen wilde ver trekken, werd hij door een uit de richt'ng Heerlen komenden kolentrein in de f.ank gereden. Vijf wagons van den trein, die naar Swaimen vertrok, werden uit de rails geworpen en gedeeltelijk versplin terd. Ook van den trein uit Heerlen werd een wagon uit de rails geslingerd en gro o ten deels vernield. De locomotief van dezen laats ten trein was zeer ernstig be schadigd. Een der goederenwagons was in de locomotief gedrongen. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. De oorzaak van deze ernstige botsing is nog niet opgehelderd. Smokkelaars aangeschoten. Zondagnacht ontdekten de Duitsche kommiezen in de buurtschap Hemden- bij Aal ten een troep Smokkelaars, die met groote partijen koffie en tabak over de grens wilde trekken. Op hun sommatie om stil te blijven staan gaven zij geen ge hoor, zoodat de kommiezen op hen scho ten. Twee smokkelaars werden getroffen en een van hen zoo ernstig, dat men voor zijn leven vreest. kon denken. Het stadje heette Ling, hoorde ze, en om in Londen te (komen zou ze nog een heel© reis moeten maken. Rus tig zitten in een spoorweg-coupé leek haar een uitkomst. Hoever ze dien dag reisde, en wat ze deed, kon Marguerite zich later nooit meer herinneren. Ze kwam pas weer tot zich zelf toen de trein stil stond op een druk perron van een Londensch station. Duizelig van honger en vermoeienis stond ze tusschen heen' en weer draven de menschen. Wat moest ze doen? Ze liep doelloos het station uit en kwam in overvolle straten, waar haar eenzaamheid nog be klemmender werd. Tranen kwamen haar in de oogen. Na een poosje te hebben gedwaald, kwam zij toevallig bij een een voudig uitziend gebouw, eein gehe&lont- houdershotel, ze wilde daar iets gaan gebruiken en dan bedenken wat ze verder moest doen. Maar na den eenvoudigen maaltijd was ze niet meer in staat nog te denken, al te zeer uitgeput vroeg ze om een kamer en daar bleef ze drie dagen en drie nach ten. Toen ze zich' eindelijk in zooverre hersteld voelde, dat ze naar beneden kon gaan in de damessalon was het eer ste dat haar iin handen kwam, een krant waarin een uitvoerig bericht stond over haar eigen dood en begrafenis. Nooit zou ze dat moment in de kleine Een groote partij koffie en tabak werd 1 beslag genomen. Belangrijke aanhouding. In den nacht van 6 op 7 Augustus (is diefstal door middel van insluiping ge pleegd bij de firma Spruyt van Rietscho- ylen in de Veemestraat te 's Gravenhage, waarbij voor ongeveer 1900 gulden aan dameskousen e.d,_ is meegenomen. De daders bleven tot nu toe onbekend. In tusschen kreeg de Amsterdams che po litie j.l. Zaterdag bericht, dat te Amster dam iemand met luxe-kousen in café's ventte, hetgeen' haar in verband met de Haagsche inbraak aanleiding gjaf, den be trokkene uit te noodigen, even mee naar het bureau te gaain voor het verschaffen van inlichtingen. De kousenverkooper bleek te zijn de 25-jarige koopman A. F. F. T., sinds Februari wonend© te Am sterdam en vóór dien Haagsch ingezetene, maar bovendien geen onbekende van de politie. Bij ©en huiszoeking in zijn wo ning trof men een 40 paren nieuwe kou sen aan, waarvan T. opgaf ze van ©em ander te hebben gekocht. Toen kort daarop de z.g. leverancier aan de woning van T. verscheen en' daar van de buisgenooten vernam, dat T. door de politie was aangehouden, verdween hij met de grootst mogelijke snelheid. De Amsterdamsche politie achterhaalde echter spoedig den man, die in Den Haag in een pension bleek te won©4 Een koffer had hij aan het station (te Amsterdam in depot gegeven. Het onderzoek dat verdien' in samen werking met een inspecteur van de Haag sche politie werd geleid, bracht daarna aan het licht, dat ook de tweede aange houdene, den 28-jarige koopman P. J. S. in het bezit was van een groot aan tal dameskousen, waarvan hiji er inmid dels verscheidene had verkocht voor 50 cent per paar, terwijl de winkelprijs, schommelde tusschen 4V2 en 7 gulden per paar. Het tweetal is Zaterdag naar Den Haag overgebracht. Met de aanhouding van S. heeft de po litie zeker een goede vangst gpdaan, wanit vingerafdrukken, op hem genomen, kwa men volkomen overeen niet die, welke waren aangetroffen op goederen in het magazijn van de firma Zijlstra in de Wagenstraat te 's Gravenhage, waar op 20 Juni j.l. diefstal is gepleegd. Een paar meter stof, in het bezit van Sj. aangiet* troffen, bleken uit het magazijn afkom stig te zijn. De politie zette haar onderzoek ijve rig voort en daarbij werd haar duidelijk, dat de vingerafdrukken van S. mede over eenstemden met die, welke in een byoute- riezaak te Amsterdam na een aldaar ge- pleegden inbraak zijn aangetroffen. Bij deze inbraak werd voor ongeveer f500 gestolen. S. leefde op vrij royalen voet en had aan verscheidene dames surprises ver schaft in den vorm van paren fonkel nieuwe kousen. Voor deze dames was het wel een groote teleurstelling, dat zij die kousen moesten afstaan aan de politie, nadat deze haar had verteld, dat salon vergeten. De winterzon in de stoffige ramen, de zwakke lichtplekken op het eens warm gekleurde, nu verschotten vloerkleed, de twee dames, de ©en beizig met schrijven, de andere blijkbaar op iemand wachtend Ze hadden beiden het bericht in de krant gelezen en spraken er samen over. Verbijsterd las Marguerite daar dat ze begraven was in het familiegraf van de Stairs, dat haar echtgenoot en haar vader de plechtigheid hadden bijgewoond, dat de koning een telegram van rouwbe klag had gezonden. Geen vrees nu mear voor een sensatio neel proces, geen vrees dat haar mooie liefde, zoo kort en droef en innig, zou worden blootgesteld aan de bespotting van een volle rechtszaal, geen vrees meer dat Lady Perth zou verteken hoe Darcy Este haar gekust had; hij zou nooit weten hoe iemand hen had bespied in het schoonste uur van hun leven. Op dit oogenblik deed Marguerite de plechtige belofte dat niemand zou ge waar worden dat ze nog leefde!» dat 2e zelf ook zou trachten haar verleden dood te beschouwen en dat ze alleen, volkomen alleen, opnieuw zou beginnen. HOOFDSTUK XXV. Het was een Juni-morgen vol kleur en licht. De eiken van Oakclifft stondien zwaar in blad, de mooie, breed© rivier schitterde in de zon, koele, donkera ze klaarblijkelijk van diefstal afkomstig waren. l S. en T. zijn thans beiden in voorloo- pige bewaring gesteld. Postcheque- en g irodienst. Op den verjaardag van de Koningin zullen de kantoren der posterijen voor den postcheque- en girodienst zijn ge sloten, behalve voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd, en voor het uitbetalen van chèques, op welker adviezen ten girokantore, spoedbehande ling is toegepast. Het centrale girokantoor is op dien dag eveneens gesloten, behalve voor de af doening van stortingen, girobiljetten en chèques-adviezen, waarvan spoedbehande ling wordt gevraagd. De Schuttevaer. De gerechtelijke verkoop van de te Plymouth liggende „Schuttevaer" is door tusschenkoms't onzer regeering niet door gegaan. De oude heer Schuttevaer is nu in ons land om te trachten geld voor de schuld en voor de verdere reis te ver zamelen. Auto botsing. Maandagmiddag kwam te Renswoude een auto, bestuurd door den koopman J. H. Vermeulen uit Utrecht, uit een Zandweg den Rijksstraatweg oprijden en wilde de richting nemen naar Se herpen- zeel, toen in volle vaart uit die richting de auto van A. L. v. Elten uit Arnhem kwam aanrijden. Door nog onbekende oorzaak reed van E. tegen den auto van V. en wel met zoo'n 'kracht dat hjij' over den kop sloeg en onderste boveft aan den anderen kant van den Rijkst straatweg terecht kwam. Zwaar gekneusd is van E1. oncler den auto vandaan ge*1 haald en door een juist passeerendl4 auto naar het ziekenhuis te Arnhem ver voerd. Van Lear Black. Daar de heer Van Lear Black de vol gende week naar de Vereenigde Staten vertrekt in verband met de aanstaande presidentsverkiezing en niet naar Europa zal terugkeeren alvorens deze verkiezing heeft plaats gehad, d. w. z. einde No vember, zijn de groote vluchten naar Kaapstad en Tokio uitgesteld tot Januari \929. In dien tusschentijd zal ten behoeve van den heer Van Lear Black een geheel nieuw vliegtuig worden gebouwd, dat, hoewel uiterlijk geheel gelijk aan de drie- mo'torige Fokker, waarmee hij thans reist, ingericht zal worden volgens de bijzon dere wenschen van den heer Van Lear Black, waarbij rekening zal worden ge houden met de ervaringen, wellte op' Lange-afstandvluchten tot nu toe zijn ver kregen. Dit vliegtuig zal worden uitge rust met drie Wright Whirl wind-motoren welke (rVeeds door verscheidene lange- afstandvluchten vermaard zijn geworden. schaduw lag over de diepe Reigers-Pias. Zeventien jaar waren voorbijgegaan sinds den dag dat het familie-graf van de Stairs voor het laatst geopend en ge sloten was geweest. Lady Perth was hertrouwd; een man was daartoe dapper genoeg geweest! In de zeven jaren, dat Lord Stair buitenslands vertoefde was de koude, trotsche vrouw zich eenzaam gaan voelen in het groote huis. Ze had den markies van Holte ontmoet, tijdens een bezoek aan Cowes. Hij was een weduwnaar met zes dochters en dit feit,, dat de meeste vrouwen zou hebben afgeschrikt, scheen voor Lady Perth juist een aansporing te zijn om het aanzoek aan te nemen. Men kan zich Lord Stair's verbazing voorstellen, toen een brief van zijn zuster hem naar huis riep omdat zeging trouwen'. Ethel was toen bijna acht jaar en Lady Perth liet haar door een uitstekende gouvernante opvoeden. Zoo begon vroeg in dat voorjaar een nieuw leven op Oakclifft. Van dien dag af scheen de kleine Ethel daar als mees teres te heerschen. Lord Stair veraf goodde haar en Ethel was zijn liefde! waard. In gestalte leek ze op haar moe der, lang en tenger, maar het meisje had de donkere schoonheid van d© Stairs Haar haar was bijna zwart, ook haar oogen waren heel donker en z© had ©en prachtig© blank© teint. 1 (Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1