1x2 pu kol Gemengd NieuWs. Transpireerende Voeten De bezoekers op het vliegterrein wa ren verzekerd voor een totaal bedrag van f 60.000. Mede in verband met deze verzekering, doch ook ter ver gemakkelijking van het onderzoek der justitie, raadt de commissaris der po litie in publicatie een ieder die een verwonding heeft opgeloopeu aan, zich op het hoofdbureau van politie aan te melden. Er zijn n.l. nog verscheidene gewonden, wier namen niet bekend zijn. Op verzoek van ir. v. d. Maas heeft verder de monteur van den gemeen telijken autobusdienst te Heerlen den motor onderzocht. Hierbij is komen vast te staan dat een der bougies door koolaanslag was verontreinigd. Hierdoor is verklaard waarom de mo tor „oversloeg", en waarom hij niet op vol toerental kon worden gebracht. De piloot had dit bij het proefdraaien op het terrein na de eerste vlucht, waarop hij bemerkte dat er iets ha perde, moeten kunnen vaststellen. Hij is toen toch weer direct de lucht in gegaan. Het was overigens voor het eerst dat Gesper op deze machine vloog. De piloot, die het vliegtuig in den regel bestuurde, was met vacantie. Gesper is naar het Huis van Be waring te Maastricht overgebracht. Verontreiniging van zeewater. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart heeft zich met een brief tot de Reedersvereenïging voor de Neder- landsche Haringvisscherij gewend, waarin wordt gezegd, dat hem bekend is, dat de verontreiniging van het zee water door olie in de buurt van bad plaatsen meermalen een zoodanigen omvang aanneemt, dat daaromtrent zeer rechtmatige klachten worden ge uit; dat het zeer in het algemeen be lang ïs, dat de Nederlandsche bad plaatsen ter zake hun goeden naam niet verliezen en een dergelijke ver ontreiniging zooveel doenlijk moet worden voorkomen, waarom de mede werking van de Reedersvereenigïng wordt gevraagd, ten einde aan schip pers van stoom- en motorvisschers- vaartuigen (laatstgenoemde meer in het bijzonder) opdracht te geven en te verzoeken het buiten boord spuien van brandstof en oliehoudende vloei stof, als daar is lenswater, dadelijk bij vertrek uit de haven en onmiddellijk voor binnenkomst aldaar zooveel doenlijk na te laten en deze mani pulaties op zoodanigen afstand van de kust, b.v. ten minste vijf mijl, te verrichten, dat aan dit euvel voor de badplaatsen wordt tegemoet gekomen. Het hoofdbestuur der Reedersver eenigïng heeft dit verzoek aan zijn leden overgebracht. Luchtpost naar Indië. In de maand September en October a.s. zullen vliegtuigen van Nederland naar Ned.-Indië worden uitgevoerd; vertrek van Amsterdam Schiphol op 13, 20, 27 September en 4 en 11 Oc tober des morgens 6 uur. De gelegenheid wordt opengesteld om met die vliegtuigen gewone en aangeteekende luchtpostcorresponden tie (met uitzondering van stukken met aangegeven waarde) te verzenden voor Britsch-Indië, Birma, Siam, Straits Settlements, Nederlandsch-Indië en verder gelegen landen (China, Japan, Australië enz.). Vermoedelijke aankomst te Karachi 17, 24 September, 1, 8 en 15 October; te Rangoon 21, 28 September, 5, 12 en 19 October; te Bangkok 22, 29 September, 6, 13 en 20 October; te Medan 23, 30 September, 7, 14 en 21 October; te Palembang 24 September, 1, 8, 15 en 22 October; te Batavia 25 September, 2, 9, 16 en 23 October. Alleen het vijfde vliegtuig zal vanuit Batavia naar Nederland ferugkeeren, ongeveer een week na aankomst al daar. Boven de gewone porten en rechten bedraagt het luchtrecht: voor brief kaarten en postwissels 40 cent; voor brieven en andere stukken 75 cent per 20 gram of gedeelte van 20 gram. Het luchtrecht moeten worden ver antwoord door middel van bijzondere luchtpostzegels, welke met ingang van 20 Augustus a.s. bij de kantoren der posterijen worden verkrijgbaar ge steld. De luchtpostzegels van 40 cent dragen de beeltenis van den len lui tenant-vlieger G. A. Koppen, die van 75 cent de beeltenis van den vlieger A. N. J. Thomasen a Thuesssink van der Hoop. Het gebruik van etiketten „Per lucht post, par avion" verdient aanbeveling. Nederland en België. De vraag van de verhouding tusschen Nederland en België begint van liever lede weer de aandacht te trekken, schrijft Bde Standaard". Minister Beelaerts deed uitkomen dat hij de hoop koesterde nog voor het schei den van de markt met een nieuw verdrag tusschen beide landen te komen. En zijn Belgische ambtgenoot hield een maand geleden in het Belgische parlement eend rede, waarin hij van eenig ongeduld deed blijken dat zulk een nieuw verdrag nog maar steeds op zich deed wachten. Het zou niet makkelijk zijn om te wil len staande houden, dat laatstbedoelde rede van grooten tact getuigde, terwijl men toch juist van den heer Hijmans een bijzonder tactvolle behandeling van deze aangelegenheid verwachten mocht. liet was immers minister Hijmans, die in 19-20 de totstandkoming van een over eenkomst deed afspringen door zijn eisch omtrent de Wielingen. Het was Hijmans, die enkele jaren dit punt liet rusten en tot onderteekening van het verdrag overging. De man, die thans wat aan ongeduld bleek te lijden, behoorde, naar de mee uing van het anti rev. hoofdorgaan, niet over het hoofd te zien, dat hij reeds in 1920 een rol heeft gespeeld in de kwestie vau het verdrag; een rol, die enkele jaren vertraging tengevolge had Maar dat is tenslotte maar eeu kwestie van goeden smaak. Gewichtiger is de vraag, of het Belgische standpunt op zich zelf juist is. Of de oplossing van Nederland- schen kant moet komen, dan wel of België met nieuwe proposities voor het voetlicht dient te verschijnen. Het blad helt tot die laatste meening over, maar komt daardoor te staan tegenover het standpunt door minister Hijmans inge nomen. Wij hebben de kat de bel niet aange bonden wij hebber niets te vragenwij hebben slechts onszelf bereid verklaard om mee te werken aan de herziening der tractaten van 1839, zegt het. Wij zouden ook content zijn indien alles bij het oude gebleven ware. Maar daaruit volgt dan ook logisch, dat nieuwe stappen om tot een vergelijk te komen, niet van ons doch van België dienen uit te gaan en dit met inachtne ming van de gronden die er in Neder land toe geleid hebben om het verdrag, dat in 1924 tusschen beide regeeringen tot stand kwam, niet te aanvaarden. Onze taak is dan om welwillend af te •vachten met welke voorstellen Belgie thans komen zal Van ongeduld kan bij ons geen sprake zijn, maar voor ongeduld bij België bestaat evenmin grond, want het is België zelf, dat o.i. met nieuwe voorstellen voor den dag behoort te ko men Dat behoeven in de eerste instantie niet volledig uitgewerkte voorstellen te zijn, hel schijnt voldoende dat België ranvangt met geformuleerde grondslagen voor verdere onderhandelingen kenbaar te maken. Indien deze voor Nederland te aan vaarden zouden zijn, kan de uitwerking er van gemeenschappelijk geschieden. Diefstal. Gisternacht hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan den goud- en Hiverwinkel der firma Kielstra in de Polle straat, te Groningen. Op onverklaarbare wijze zijn de dieven het perceel aan de achterzijde door een valraam binnengekomen Uit een 2-tal vitrines werden gouden ringen, horloges en kettingen ontvreemd ter waarde van eenige duizenden guldens De dieven hebben het gebouw door den kelder verlaten. De politie, die de zaak n handen heeft, brengt dezen diefstal in verband met diefstallen van dien aard in andere plaatsen. Een zonderling busgeschil. Te Bergen op Zoom wekt een autobus geschil veel kritiek. Daar is een onder nemer Liefbroer, die van de Kroon con cessie beeft gekregen. Maar Ged. Staten van N. Brabant beroepen zich er op, dat de wel hen opdraagt die diensten te re gelen, en als gevolg daarvan wordt nu Liefbroer belet te rijden. Wel heeft de kantonrechter hem vrijgesproken van de ten laste gelegde overtreding, maar toen hij eenige dagen geleden weer wilde rij den, werd zijn autobus aangehouden door den inspecteur van de wegeninspectie, vergezeld van den commandant der Kon Maréchaussee aldaar. Hij belette den chauffeur verder te rijden en dwong de reizigers uit te stappen, den conducteur gelastende, de betaalde gelden terug te geven. Deze voldeed hieraan en de rei zigers werden gedwongen in de autobus sen van de tram, die de inspecteur had doen volgeD, over te stappen. Bij den middagdienst van 2.30 herhaalde zich dit spel, doch zonder den comman dant. De reizigers werden andermaal ver zocht over te stappen, doch weigerden zulks te doen en eveneens om als getuige in deze zaak op te treden. Na een kwart uur te zijn vastgehou den, werd de reis vervolgd en kon de verbinding te Putte gehaald worden. Nieuwe petroleumhaven, Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, strekkende tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Rotterdam van de wateropper vlakte langs den rechteroever van de Nieuwe Maas, beneden de Keilehaven te Rotterdam. Blijkens de memorie van toe lichting heeft de gemeente Rotterdam deze wateroppervlakte te koop gevraagd voor den aanleg van een haventje met opslag- terreinen voor petroleum, benzme e.d. Staatsbelangen verzetten zich tegen den verkoop daarvan niet en de gemeente is bereid gevonden om de koopsom te beta len, welke in verband met de door twee deskundigen aan het onroerend goed toe gekende waarde door het rijk is gevraand. Aa de Poolluchtvaart. Omtrent de aankomst van de „Krassin» na de hulpexpeditie aan de Noordpool te Stavanger meldt'tNoorseh telegrambnreau dat een commissie van ontvangst van de vakve'reenigingen de „Krassin" tegemoet gevaren is en den ijsbreker vergezeld heeft van de haven, tezamen met tal van mo torbooten en zeiljachten. De stoomboot bracht de „Krassin" het eerste saluut. Onmiddellijk na binnenkomst van de „Krassin" begaven de voorzitter van den gemeenteraad en de burgemeester van Stavanger zich aan boord Een medewerker van het telegrambureau heeft den filmoperateur van de „Krassin" geïnterviewd, die hem mededeelde, dat hij 4U0 meter film genomen had van de groep Mariano. De film is verzonden om ontwik keid te worden. Daar het toestel van Sjoeknowski tusschen de 60 en de 200 M. hoog vloog en de snelheid betrekkelijk groot was, was het onmorelijk met zeker beid te zeggen of er zich twee of drie mensehen op het ijs bevonden. Ook de schaduwen maakten het moeilijk om scherp te onderscheiden. Ook prof. Samoilowitsj, de leider van de expeditie op de „Krassin», heeft zich in een interview uitgelaten. Hij zei dat de Italianen ongetwijfeld alles gedaan hebben, waartoe zij bij machte waren om te zor gen dat hun expedilie slagen zou en dat men hen niet kan beschuldigen van schuld aan de ramp. Nu het misgeloopen is, worden de Italianen van alle kanten ge gispt maar als de expeditie geslaagd was zou iedereen hen toejuichen. Omtrent de groep-Malmgren wilde Samoilowitsj zich niet uitlaten. Het is moeilijk zich daaromtrent een meening te vormen, zai hij, dus zeg ik liever niets Somoïlowitsj gelooft, dat A mundsen nog in leven is. Wij zullen, zei hij ons onder zoek voortzetten tot eind September of begin October en bet gebied afzoeken tusschen N.O. van Spitsbergen en Frans Jozefsland en Sjoeknwski zal verkennings vluchten ondernemen. Wij gaan van Noor wegen direct naar het N.O. van Spitsbeigen en zullen door straat Hindeloopen gaan. Als de bemanning van de Latham en de verdere opvarenden van de „Italia" nog in leven zijn, zullen wij ze vinden Volgens commissaris Oras, aan boord van de „Krassin" hoopt men over 14 dagen op Spitsbergen terug te zijn. Weensche kussen. De reusachtige optocht, die het hoog tepunt van het Weensche zangersfeest was, schijnt voor menigen Duitschen zan ger niet alleen daarom onvergetelijk te zijn, omdat het een indrukwekkende be tooging voor het Duitscbe lied vormde Terwijl deze optocht zijn ronde door de stad maakte, heeft meer dan één zanger die uit Duitschland naar Weenen was gekomen, zijn hart 'aan een Weensche schoone verloren. Dit is ook het geval met een zanger uit Munchen Gladbach. Toen hij met zijn vereeniging in den optocht door de Ringstrasze marcheerde en du zenden hen evenals de anderen hartelijk toewuifden wierpen verschillende dames uit de tribune hen kushanden toe en den zanger uit München-Gladbacb overkwam het niet zeer onaangename voorval, dat een van de dames in een bui van overgroot enthousiasme zich tusschen den optocht begaf, hem om den hals viel en hem zoende. Van dat oogen blik af, was de jonge zanger zijn rust kwijt en het groote verlangen om de knappe Weensche dame weer te ontmoe ten, bracht hem er toe een advertentie in een Weensch blad te plaatsen, waarin hij aan de lieve Weensche verzocht hem haar adres op te geven. De advertentie had een onverwacht resultaat. Dozijnen Weensche dames gaven hun adres op bij den zanger uit München-Gladbacb. Niet één maar een heele schare Weenschen schijnt bij het zangersfeest royaal te zijn geweest in het uitdeelen van kussenDe verliefde zanger is intusschen aan wan hoop ten prooi. Hij weet niet, hoe hij uit die vele brieven de goede kan vinden De „Krassin» in reparatie Uit Stavanger wordt gemeld, dat de beschadiging van den ijsbreker „Krassin" toch ernstiger blijkt te zijn, dan men had gedacht. Naar men gelooft, zullen de reparaties een heele week in beslag moeten nemen, niettegenstaande er dag en nacht zal worden gewerkt. M ij n opgehaald. Een visscher uit Rostock heeft ten Noorden van Warnemunde een mijn in zijn net opgehaald. Bij een poging om de rniju naar de kust te sleepen scheurde het net en verdween zij in de diepte De plaats waar de mijn moet liggen, is door den visscher met vrij groote nauwkeurig heid opgegeven. Noodweer in Denemarken. Ben noodweer, dat in den nacht van Zondag op Maandag gewoed heeft in Denemarken, heeft aanzienlijke materieele schade aangericht Van alle kanten komen berichten binnen over branden in boer derijen en woonhuizen en schade aan te lefoou en lichtleidingen. Alleen reeds in de omgeving vau Hjoerzing werden 10 boerderijen door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Toezichtlooze kinderen. Pe laatste maanden is er weer een sterke toevloed van z g. toezichtlooze kin deren uit centraal-Rusland en Siberië naar Moskou. De hoofdstad, die sedert eeuigen tijd van het euvel der toezichtlooze kinderen verlost was, krijgt daardoor thans opnieuw de onaangename gevolgen h-'ervan te dragen. Zooveel mogelijk words getracht, de kin deren in tehuizen onder te brengen, maar de beschikbare plaatsruimte is daartoe verre van toereikend. Het gemeentebestuur heelt zich daarom tot de regeering gewend met het verzoek een krachtiger toezicht op het transport uit te oefenen, opdat deze toe vloed zooveel mogelijk beperkt worde. In dien gedeelten van den trek iu de plaatsen, waar zij doorkomen, werden opgehouden, zou het gemakkelijker vallen hen allen onder te brengen en tot een meer geregdde elvenswijve terug te voeren. Relletjes in een badplaats. Te De Panne, de kleine badplaats na bij de Fransche grens, welke, sedert den oorlog, een geweldige u'tbreiding heeft genomen, hebben zich in den Joop der laatste weken, herhaaldelijk relletjes tus schen Vlaamschgezinden en franskiljons voorgedaan. Voor eenige dagen besloot een inuziekvereenigiug uit Roeselare, die op den Zeedijk had gespeeld, baar concert met den Vlaamschen Leeuw. Toen sommige badgasten om de Brabanconne riepen werd de Vlaamsehe Leeuw nogmaals gespeeld en zulks tot drie maal toe. Ten slotte werden eenige badgasten handgemeen maar de politie herstelde spoedig en zonder moeite de rust. Donderdag j.l. deeTzich nog een ge lijksoortig relletje voW, Vlaamsehe bad gasten die, bij de uitvoering van de „Bra banconne" het hoofd hadden ontbloot,, oiaar weigerden hetzelfde te doen voor de „Marseillaise", werden door een troepje franskiljons uitgejouwd en voor „tlamin bocbes" uitgescholden. De Vlamingen antwoordden toen met den Vlaamschen Leeuw en weer ontstond een vechtpartij, ditmaal tusschen Vlaamsehe en anti- Vlaamsehe studenten, waarbij ook weer de politie moest ingrijpen. en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol- Strooipoeder, zijnde de meest afdoen de poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. Raditsj's begrafenis. Te Zagreb (Agram), de hoofdstad )van Kroatië, heeft onder geweldige be langstelling de begrafenis plaats gehad van den grooten boerenleider Stefan Ra- ditsj. De geheele stad was in het zwart gehuld en ruim een half miililioen men- schen volgden de lijkkoets! Dertigdui zend kransen werden in den stoet mee gedragen, waaronder een doornenkroon, waaraan de revolverkogel was bevestigd die Raditsj op 20 Juni in de Skoepsjtuna trof. Koning Alexander van Joego-Sla- vië zelf was niet tegenwoordig. Hij had zich laten vervangen door den comman dant van het zesde Kroatische leger korps, generaal Matitsj. Deze bracht eev prachtige krans van zuiver zilver mede, waarop met ingelegde gouden letters stond: „Alexander aan Stefan Raditsj,". Pribitsjewitsj heeft op de begraaf plaats een indrukwekkende herdenkings rede voor zijn gestorven vriend gehou den, waarna heit lijk werd bijgezet tus schen Stefan's neef, Paul Raditsj en dr. Bazarltsjek, de beide andere slachtoffers van den aanslag in de Skoepsjtina. De geheele plechtigheid is in de grootste orde verloopen, uitgezonderd een in cident, dat vóór de begrafenis bij het station voorviel. Er ontstond daar eenige opschudding en er vielen zelfs schoten, maar de politie kon door haar tactvol optreden erger voorkomen. Men gelooft, dat het incident door verdachte elemen ten, die tot die befcoogers behoorden, was uitgelokt. Alles is verder boven ver wachting, goed afgeloopen. Gevarlqhe operatie. In de VereemgcL Staten is er een z.g. „Siameesdhe tweeling", bij welke de ver groeiing aan den benedenkant van de- rug- gegraat zit. Deze tweeling, is zeventien jaar «ld. Malar thans zal getracht wor den door een operatie de beide meisjes te scheiden. Dit schijnt volgens de dokto ren vrijwel geen kans op, succes te heb ben, omdat de beide meisjes een gemeen- schappeüjken bloedsomloop hebben. Maar toch schijnt het te zullen gebeuren, omdat een der beide arme kinderen verliefd is en wil trouwen. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 14 Aug. 1928. Exportveilïng Tomaten A f25,30, B f 21,—, C f24,60, CC f8,—, alles per 100 Kg. Kleine veiling. PEREN: Precose de Trevoux f17 a f 36, Clapp's Favorite f 14 a f 32, Petite Marguerithe f8 a f13, Beurré Giffard f 16, Beurré d' Aremberg f7 a flO, Dr. Jules Guyot f 15 a f18, Wijnberga- motten f7 a flO, Oomskinderenperen f 13 a f18, Bruine Heerenperen f8 a f 15, Groninger Bergamotten f4 a f6, N.-H. Suikerperen f6 a flO, Roode Suikerïjen f3 a f6, Blanke Suikerijen f3 a f5, Wittebroodsperen f5 a f8, Diamantperen f3 a f6, Dirkjesperen f3 a f5, Sambree f7, Dubbele Berga motten f3 a f6, Goudballen f4 a f5, Calleboutsperen f5 a f7, Scharlaken peren f6 a f9, Spekperen f4 a f7, Keizerinnen f5 a f6, Afval- en kroet- peren fl a f5, APPELS: Madeleinen f21 a f46, Perzik Roode Zomerappels f 16 a f46, Earley Victoria f 16 a f25, Swedenappels f46, Eckleville Seedling f17, Jacques Lebel f13 a f18, Du- chesse d' Oldenburg f15 a f23, The Queen f 15 a f22, Mr. Gladstone f14 a f23, Manks Codlin f13 a f20, Cod- lin Keswick f 14 a f25, Lord Grosve- nor f 17 a f26, Zomeraagt f 14 a f18, Reinette d' Burghart f14, Blomzoet f 14, Afval- en kroetappels f 1 a f8, PRUIMENWashingtonpruimen f 35 a f 62, Dubbele Boerewitte f5 8 a f 66, Witte Wijnpruimen f 36 a f50, Bur- bankpruimen f 50, Belle de Louvain f29 a f44, Reine Victoria f18 a f43, Abrikoospruimen f35, Blinkers f22, Wijnkrozen f21, Prince pruimen f 17 a f 28, Okkelanen f 23, Marbelanen f 10 a f 22, Afval pruimen f8 a f 12, DIVERSEN: Roode bessen f26, To maten f 15 a f25, Afwijkende Tomaten fl a flO, Perfectboonen f22, Groene boonen 12 a 16, Blauwe druiven f85, Witte druiven f 60, Zilveruien f 8 a f 16 Sjalotten f5, Uien f2 a f4, alles per 100 Kg., Meloenen f 19 a f 43, Augur ken f0,38 a f0,45, Snijboonen f0,30, Kïpeieren f8,10, alles per 100 stuks, Eenden f0,24 a f0,30 per stuk. LICHT OP. Woensdag 15 Augustus 8.54 uur Donderdag 16 Augustus 8.52 uur BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Lieven z.v. MarinusBeeke en Cornelia Grootjans. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 764.6 te Vardoe. Laagste barometerstand 748.6 te Lerwick. De verwachting tot den avond van 16 dezer luidt: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, zwaar tot half bewolkt, aanvankelijk nog regenbuien, iets koeler. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Augustus 17 Borssele, verpachting oester- en mosselperceel, dijken, schorren en wegen en de visscherij, bouw- en weiland, Beth. 21 Goes, dekkleeden, De Wilde Heijboer. 22 Heinkenszand, huis en erf, van Cleef. 's Heerenhoek, verpachting bouw land, Verbist September: 19 Yerseke, boeren-inpan, de Kok. 's Heer Arendskerke, bouw- en weilanden, boomgaarden, Blaupot ten Cate en van Dissel. AANBESTEDINGEN. Augustus: 23 Middelburg, aanbesteding bijbou wen Oude Mannen- en Vrouwen huis. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. September: 7 Landbouw-Bioscoop, „De neger hut van Oom Tom".

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3