Stadsnieuws dem en gewoonten, dan is zoo'in ver too tling valscli. Het is best mogelijk dat in Amsterdam bij die vertooiningen óók voorstellingen uit andere provincies zijn geveven door personen die in bun dagelijksch leven niet die kleederdraclhit dragen en niet zul ke dingen doen. Voor sommigen ecbter is bet nog te verontschuldigen, want ze geven kostuums en gebruiken uit vroe gere tijden. En dat kan! Maar voor ide anderen geldt betzelfde als voor de na maak-Zeeuwscbe boeren en boerinnen. Want wat er den laatsten tijd vertoond wordt als Zeeuwscbe dans beet een beeld te zijn van wat de Zeeuwscbe boeren en boerinnen uit onzen tijd doen. En daarom is bet omwaar onwaarachtig. Wanneer een jongen of een meisje hier zich voor de aardigheid in Zeeuwscbe dracht heeft gestoken, dan wordt dat da delijk gezien door een goeden Zeeuw of Zeeuwin, ook al draagt bij zelf of zij zelf het kostuum niet. Dat is aan allerlei klei nigheden te bemerken. Maar dan moet men ook niet verkleed© jongelui aan de vreemdelingen ver to omingen laten geven, alsof zij ,,ecbt" zijn. We hebben hier in Zeeland nog genoeg echte kleeding, zeden en gewoonten om er geen vertooningen bij te behoeven te maken, die volkomen gefantaseerd zijn als beeld van Zeeuwscbe volksgewoonten. Toen indertijd te Arnhem onder leiding van Van der Ven een groot© folkloristi sche demonstratie werd georganiseerd, had dat beteekenis. Want 'tien eerst© was dat allemaal echt. En ten tweede was dat een soort van wapenschouw, een openba ring aan ons volk van alles wat er van, dien aard nog in ons Jand bestaat. Maar die ééme keer was genoeg. De plaatselijke kleeding, zeden en gewoon ten, zijn geen artikelen van uitvoer buiten de provinciale grenzen. En ook daarbin nen blijve dat alles wat het iseen volks eigenschap, en geen opvoering' voor an deren. En heelemaal uit den booize is het een spelletje ervan na te bootsen, of te verzinnen, ter wille van amusement van anderen. BAARLAND. Bij de Geref. Kerk is beroepen cand. Joh. Booy te Hooge- veen. HEINKENSZAND. Maandagavond kwam de heer N. alhier bij het weghalen van tarwe van den wagen te vallen door dat de pongerboom brak. Dokter Griep constateerde een gebroken sleutelbeen. Verder waren ©enige ribben geschonden. MIDDELBURG. Aan de Atletiek wedstrijden, welke als slot van de her denking van het 5-jarig bestaan van de da- mesgymnastiekvereenigimg. „Achilles" op Zaterdag a.s. op het gemeentelijk sport terrein worden gehouden, zal wonden deelgenomen door 23 heeren in den vijf kamp A, 16 dames in den driekamp B en 30 dames en heenem voor den drie- kamp C en D, benevens 7 estafetteploe gen. 8 prijzen zijn geschonken door de Ver- eeniging „Uit het volk, voor het volk", den Zeeuwschen Korfbalbond, den v.m. Walcherschen Turnkring van het K. N. G. V„ door de Athletiekvereeniging E. M. M., door de Tumver. V. I. O. S. en vele particulieren. Door den hoofdinspecteur van de volksgezondheid is het water in het ka naal weer vrijgegeven. De zwemschool te Middelburg is in verband daarmede he den weer heropend. WEMELDINGE. De uitslag van de gisteren gehouden loting lichting 1929 is als volgt: 1, J. van Oosten Johz., 2» H. Chr. P. van der Weirff, 3, H. Mie ras Jz., 4, Jan Felius Gz. br„ 5,/T. van Driel, 6, J. H. Hardenbergh for., 7,1 G. Schouwenaar Jz., 8, Joh. Heijboer br., A. H. van Koeverimgs br., 10, J. Veer- hoek br., 11, C. Traas M[z., 12,1 P. C. Feijtel, 13, N. de Mul Hz., 14,1 J. Snoep, 15, J. G. A .Houlekamer, 16, H. Gijs- sel Pz. br., 17, D. L. Pfeberse, 1& J. Verbrugge Jz. far. Aan de loting werd deelgenomen dioor 18 personen. Het aantal ingeschrevenen bedroeg 28, daarvan werden afgekeurd 10 en werden 8 vrijgesteld wegens broe- derdienst. WOLPH AARTSDIJK. Donderdag 23 Augustus zal de installatie van den burgemeester plaats hebben. Deze plech tigheid zal met leeniige feestelijkheden ge paard gaan. Zaterdagavond heeft een ver gadering plaats gevonden waar in de ont vangst werd besproken en een comité werd samengesteld. Het comité bestaat uit de navolgende heer en: M. Klooster man, voorzitter; H. van Iwaarden, vice- voorzliter; G. Remijnse, secretaris, J. van Wel, penningmeester; Joh. van cle.i Berge, J. van de Linde, J. Hanniawiijk, A. de Blaij en C. van Oeveren. Slomt. Hedenmorgen startten van de Markt 28 deelnemers aan den sterrit, die zoo als gemeld voor berijders van Ariel- -eri in Zeeland was georganiseerd. De rijders hadden tot taak op één dag 50 dorpen te bezoeken (uit ieder dorp moest een kaart worden verzon den). In den morgen werd Zuid-Beve land doorkruist, in den middag Wal cheren en een gedeelte van West- Brabant. Terwijl we dit schrijven zijn de deelnemers op weg naar Bergen op Zoom. Ernstige ongelukken hebben zich tot nu toe niet voorgedaan. Enkele rij ders sloegen over den kop, doch kwa men er zonder verwondingen af. In de nabijheid van Middelburg kwam de heer De R. uit Den Haag in bot sing met een auto. Hij moest zijn lich te wonden in het ziekenhuis laten verbinden, doch kon later per eigen gelegenheid naar zijn woonplaats terug keeren. Op de zware sportieve prestatie die deze sterrif was, komen we Vrijdag nog wel nader terug. Inlevering rentekarrten. De Raad van Arbeid vestigt in adver tentie en aanplakbiljet deizer dagen de aandacht op de verplichting o:n de rente- kaarten uit Goes, met de verschuldigde zegels beplakt, in te leveren. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd in Juli op spaarbankboekjes ingelegd f 16.768,49 en terugbetaald f 18.366,40. derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 1.597,91. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 13. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal f4.300 en af geschreven niets, derhalve meer in- dan afgeschreven f 4.300. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 1. Zanguitvoering. De Zangvereeniging „Oefening baart kunst zal hedenavond ondier leiding van haar directeur, den heer S. J. Tamminga, een uitvoering op de Groote Markt geven. Veemarkt. Ter niarkt van gisteren waren aange voerd 2 nuchtere kolveren en 53 biggen. Bin o en land De Söjfiutte va er. De beier E. Kruithof, stuurman aan boord vaii de „Sdhuttevaeir'ij isvian Ply mouth te Rotterdam teruggekeerd in ver band met de ziekte van zijn vrouw. Kapi tein Smit vertoeft echter nog op de red dingboot in verband met de inbeslagname van dit vaartuig. Ten aanzien van de door kapitein Smit en stuurman Kruithof in gediende aanklacht met betrekking tot de achterstallige gage en verdere onkosten is thans het vonnis geveld. Vóór 16 Au gustus moeten de financieel© vorderingen zijn voldaan, daar anders de reddingboot openbaar zal worden verkocht. Het Olympisch stadion. Binnenkort zal het Nederlandsch Olym pisch Comité het nieuwe stadion over dragen aan de maatschappij „Het Neder- landsc'he Sportpark". Het eerste openbare feest, dat er gevierd zal worden, is de verjaardag van de koningin op 31 Augus tus. Daarna zullen er nog eenige wieler wedstrijden gehouden worden; en in No vember is er de eerste voetbal-landen- wedstrijd tegen de Belgen. Minister Kan en de Werkver schaffing. Minister Kan heeft gisteren wederom een bezoek gebracht aan de ontginnings werken in Gelderland en Overijssel, met het doel na te gaan, hoe het met den toe stand daarvan is. Allereerst heeft hij de werken in de buurt van Wichmond en de Wierse nabij Zutphen in oogenschouw genomen, waar voor het waterschap van de Baaksch© beek Arnhemsebe werkloozen aan den arbeid zijn. Vastgesteld kon worden, dat de werken goeden voortgang hebben en dat de werklieden over het algemeen ge nomen tevreden zijn. Het verdere bezoek gold de bedijkingswerkzaamheden aan de Bolksbeek, waarbij de Utrechtsche werk loozen zijn te werk gesteld. Ook hier vor- dert men flink, zoodat men hoopt dezen winter geen overlast van' het water meer te zullen hebben. Nadat ©enigen tijd over den dijk was geloopen, heeft men de tocht voortgezet naar Notterveld. Hier worden zijleidin gen van de Regge in orde gemaakt onder leiding van de Nederlandsche Heidemaat schappij door Rotterdamsche werkloozen. Daarop zette het gezelschap de autotochi voort naar WierdenHoog© Koksel, waar een stuwsloot moet worden uitge diept voor beteren afvoer van het water. Hier hebben de Am sterdams che werkloo zen vorige week den arbeid neergelegd en den ingenieur en den burgemeester van Goor, bij hun bezoek met steenen ontvangen. Zeventig van de honderd op- standigen, die intuss-hen naar Amsterdam waren teruggestuurd, hebben echter schuld erkend en verzocht weer aan 'het werk te mogen gaan. Maandag zullen zij weer tegen de oude voorwaarden op dezelfde plaats aan het werk gaan. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan de graafwerken te Mariënberg. Daar graaft men een verbindingskamaal tusschen het kanaal AlmeloZwolle en de Vecht ter lengte van 3 K.M. Ook dit werk, dat Amsterdamsche werkloozen uitvoeien, vor dert flink. De te werk gestelden waren over hun behandeling en loon ievradiein. Alleen gaven zij te kennen, dat zij wel graag eenmaal par week naar huis zouden willen gaan, In plaats vain zooals thans eenmaal in da veertbn dagen. Minister Kan dead de toezegging, dat Jiij dit ver zoek in ernstige overweging zou nemen. Hiermee was de tocht geëindigd en keerde het gezelschap over Almelo naar Den Haag terug. A a n r ij d i n g. Reeds eenige maanden duurt nu de loodgietersstaking te Rotterdam en het einde is nog steeds niiet in 't zicht. Die werkwillige arbeiders worden per auto naar het werk en m afloop naar huis ge bracht. Eerst trachtten idla stakers da chauffeurs over te balen niet langer werk willigen te vervoeren. Toen dat niet lukte, besloot men over te gaan tot „daadwerke lijke actie". Een vorige week, op het oogenbhk, dat een loodgieterspatroon mei een zijner werkwilligen arbeiders naar huis reed, versperde een aantal stakers met fietsen den weg. „Halt!" riep men den chauffeur toe. Doch deze gaf „vol gas" em reed pal op die- groep in. In allerijl sprongen de stakers op zij, doch hun rijwielen konden zij niet meer redden. Niet minder dan zes fietsen werden „ge kraakt". Hei incident zou hiermee afgeloopen zijn, ware het niet, dat een der arbeiders zich tot het „Bureau voor Arbeidsrecht" had gewend met verzoek een actie in te stellen tegen den ondernemer der garage, aan welk verzoek het Bureau voldeed. Men eischte f50 wegens het opzettelijk vernielen van een rijwiel. Door het instellen van deze actie is nu komen vast te staan, dat de man. opzet telijk getracht heeft de auto den weg te versperren. Er is daarop proces-verbaal tegen hem opgemaakt op grond van de nieuwe motor- en rijwielwet, wegens het „veroorzaken van gevaar door opzettelijk niet uit te wijken toen de autobestuurder hem daartoe het toeken gaf". Beide beentjes afgereden. Toen het echtpaar H. te Beek aan het korenmalen was, is het drie-jarig zoontje, dat mee was genomen, onge merkt in het korenveld gekropen, met het ongelukkig gevolg, dat de kleine door de maaimachine werd gegrepen en hem beide beentjes werden afge sneden. Het kind is naar een zieken huis te Emmerik overgebracht. Ballonwedstrijd Ne nijto. Er zouden Zondag op de Nenijto vier ballons vertrekken. In werkelijk heid echter zijn er twee ballons om hoog gegaan. De „Belgica 2" had het 's ochtends reeds opgegeven men was bezig een op onverklaarbare wijze ontstaan gat in de scheurbaan te dichten, toen plots een windvlaag den ballon opnam. Daar men bevreesd was, dat de mannen, die onder den ballon aan het werk waren, mee het luchtruim zouden wor den ingesleurd, trok men de scheur baan geheel open. In den namiddag was men bezig de „Rotterdam I" onder leiding van mevr. Pottum en sergeant-majoor Van der Griendt en de „Belgica III" onder lei ding van de Belgische luchtvaarders Van den Benden en Augillis zeilklaar te maken. Er dreigden donkere wolken en de wind had een snelheid van 30 K.M. Dus was het parool wachten. Regen buitjes wisselden af met zonneschijn en het wachten duurde lang Eindelijk omstreeks half zeven is nog vrij onverwacht de „Belgica III" met Van den Benden en Angillis om hoog gestegen. De wimpel in Belgische kleuren werd uitgestoken en weldra verdween de ballon achter de wolken. Even later gaf sergeant-majoor Van der Griendt, die met mevr. Pottum in het mandje had plaats genomen, het teeken „alles los". En ook deze ballon ging omhoog, maar eerst had mevr. Pottum eenige zandzakken bal last leeggestrooid op de hoofden van het publiek, wat veel hilariteit veroor zaakte. De „Rotterdam I" is nabij Utrecht gedaald. De „Belgica III" is gedaald te Nïeuwerkerk a. d. IJsel. Sjef van Dongen teruggekeerd. Gisterochtend is Sjef van Dongen die medegeholpen heeft aan de op sporing van generaal Nobile en de zij nen te Rotterdam teruggekeerd. Aan het station werd hij verwelkomd door een enthousiaste menigte, die hem luide ovaties bracht. In het gebouw van de Spitsbergen Cy. deelde den heer Dresselhuis hem mede dat de studiefonds bijeen is gebracht groot genoeg voor drie uitkeeringen van f2400 jaarlijks, teneinde hem in staat te stellen de theoretische kennis op te doen, welke zijn practische ervarin gen zullen moeten aanvullen om ver der te komen in de wereld. Gesproken werd nog door den Italiaanschen con sul en door mr. de Jong, loco-burge meester van Rotterdam. In een der kanfoorlokaliteiten van de N.V. heeft Sjef het „Hbld." van zijn ervaringen verteld. Met moeite kwamen de brokken eruit. Alles werd met een vanzelfsprekendheid meege- gedeeld, alsof het een vacantiereïsje geweest was, waarover eigenlijk niets bijzonders te vertellen valt, omdat de deelnemers het zich eens recht ge makkelijk hadden willen maken. Eerst kwam er een relaas over den tocht in groote trekken: Met twee man, den 53-jarigen Deen Varming en Van Dongen, negen hon den en een slee was de expeditie van Green Harbour vertrokken. Bij Kings- bay voegde kapitein Sora zich bij de groep met een slee. Te Kingsbay scheepten de mannen zich in op de „Braganza", die hen naar Noord-Kaap bracht. Daar begon de tocht op 18 Juni. Den eersten dag moest Varming terugkeeren, omdat hij sneeuwblind werd. Van Dongen en Sora trokken verder. 23 Juni zagen zij het laatste vliegtuig, alles was nog „wel aan boord". Met een snelheid van 400 M. per uur ging het verder. Gemiddeld werden tochten gemaakt van 17 uur per dag. Op deze tochten werden het Brocheiland, het Schiblereiland en de Ripseilanden onderzocht. Niets werd gevonden. 4 Juli kwam de expeditie op het Foyneiland. Er werd naar Malmgren gezocht, die, naar later bleek, daar nooit is geweest. Drie da gen aan een stuk ging het daarna ver der op zoek naar Nobile, zonder sla gen. Tot aan den hals in het water. 11 Juli waren de mannen op het eiland Foyn terug. 12 Juli voer de „Krassin" voorbij het eiland. Van Dongen tracht te de aandacht te trekken. Geen re sultaat. De „Krassin" gaf geen ant woord en voer voorbij op 6 a 7 K.M. afstand. Later omstreeks half één 's morgens werden de mannen in hun slaaptent gewekt door het ge ronk van vliegtuigmotoren. Drie vlieg tuigen daalden in het kleine stukje vrij water voor het eiland. „Dat waren brutale kerels!" zei Van Dongen van de beide Finsche vliegers en den Zweedschen piloot (Jacobson), die hem hadden gevonden. Toen de vliegtuigen eenmaal gedaald waren, moest hals over kop worden opge broken. Het ijs heeft een vaart van tien K.M. Alles werd achtergelaten. De beide mannen gingen aan boord en ze vlogen naar Quest. In drie uur tijds waren ze terug op de plaats, die zij drie weken tevoren met hun sle den verlaten hadden. Zoo ongeveer luidde het sobere ver haal schrijft het „Hbld." en nu kwa men door vragen de bijzonderheden wat los. Ja, hij had honden moeten opeten. Vijf waren er gestorven, twee waren er opgegeten en twee, Nero en Isak, waren op Foyn achtergebleven. Die zou de „Braganza" wel oppikken met de achtergebleven uitrusting, waaronder anderhalf rol film en een film-apparaat. „Is dat hondenvleesch eigenlijk sma kelijk?", vroeg een der heeren. „Bijzonder goed", zei Sjef oolijk, „net slechte gummi". Over de redding van kapitein Sora vertelde Sjef, alsof dat niets te be- teekenen had gehad. Met skies waren ze over het pakijs gegaan. De schotsen zijn erg klein, zoo groot als een tafel blad. „En daar zakten we allebei wel eens tusschen in". Om beurten heb ben we elkaar eruit gehaald, maar één keer was het een beetje moeilijk met Sora. De stroom was erg sterk en als die hem te pakken had gekregen, dan zou hij onder het ijs geschoten zijn. Ik stak hem mijn ski-stok toe en zoo kwam hij weer boven. Dat was al op den tweeden dag. Een flinke vent, die Sora, een beste kameraad. Met een gummibootje zijn Van Don gen en Sora telkens over het water in de baaien gekomen. Als we dat bootje niet hadden gehad, zei Van Dongen, dan was er niets van ons terecht ge komen. We zetten den boel telkens over, honden en slee en dan ging het weer verder. Je verloor wel veel tijd, want we moesten van schots tot schots gaan en elke schots dreef ons een eind uit de richting, voor we weer vlak ijs onder ons hadden. We heb ben wel 31 uur over 6 K.M. gedaan. Ook 's nachts, als we in de tent slie pen, dreven we vaak een heel stuk terug. Als we niet waren afgehaald door de vliegtuigen, dan zouden we het nog ruim een week hebben kunnen uithouden. We waren dan aan land gekomen, waar we weer voldoende depóts hebben. Het ongeluk te Egmond. Naar aanleiding van het droevige ongeluk, dat te Egmond aan Zee heeft plaats gehad bij het baden van de kinderen van het koloniehuis „Zee huis", waarbij, helaas, twee jongens verdronken, heeft de Alkmaarsche cor respondent van het „Hbld." een on derhoud gehad met de directrice van „Zeehuis". Deze deelde hem mede, dat zij en de geleidster Mieke Zaterdag met zeven jongens en zes meisjes een bad namen op de plaats, waar altijd gebaad werd onder toezicht van den badman Arie. De directrice, die in de onmiddellijke nabijheid der jon gens was, voeide plotseling dat zij in diep water verzeild was geraakt, daar zij geen grond meer onder haar voeten voelde. Zij riep de jongens, die zich vóór haar bevonden, toe naar het strand terug te keeren, waaraan door allen kon worden voldaan op drie na, op wier angstige gezichtjes zij kon be speuren, dat ook zij zich in diep wa ter bevonden en niet in staat waren terug te keeren. Inmiddels hoorde zij herhaaldelijk getoeter en begreep.dat er gevaar dreigde. Zij riep de geleid ster Mieke toe te trachten de drie jongens naar hef strand terug te bren gen, waaraan Mieke, die goed zwem men kon, direct voldeed. Zij zwom dan ook naar de jongens toe, doch ook zij werd plotseling door verra derlijke stroomingen gegrepen en dreef met twee jongens, verder zee in. De derde jongen werd gelukkig door een golfslag weer naar het strand teruggeslagen. Mieke begreep, dat er voor haar en de twee jongens levens gevaar dreigde en trachtte de beide knapen al zwemmende naar het strand terug te duwen, hetgeen haar echter niet gelukte. Toen ging zij, daar haar krachten bezweken, op den rug liggen. Hetgeen zich op dat moment af speelde, werd gezien door zekeren Plas, die op het strand op een fiets reed. Hij sprong af, begaf zich oogen- blikkelijk te water en had het geluk Mieke behouden op het strand te brengen. Inmiddels was ook de bad man Arie met reddingsboei en lijn gewapend in zee gesneld om redding te bieden, doch daar hij niet zwemmen kan vermocht hij niet veel uit te richten. Spoedig werd nu door een paar mannen een reddingbootje in zee gebracht en stelden deze mannen po gingen in het werk om de twee jon-t gens te redden. Het gelukte een hun'' ner aan boord te krijgen, doch dè tweede schoot onder de boot en ver dween in de golven. Later spoelde zijn lijkje op het s"?rand aan. De geredde jongen leefde nog bij aankomst op het strand, doch alhoewel verschil lende doctoren langen tijd pogingen deden om de levensgeesten weer op te wekken, mocht dit helaas niet ge lukken. De verslagenheid in het dorp was groot en ook onder de badgasten ver wekte dit droevig gebeuren groote con sternatie. In „Zeehuis" waren allen diep onder den indruk van dit ont zettend ongeluk. De ouders van de twee jongens, te Delft en Winterswijk woonachtig, werden door de directrice spoedig van het voorgevallene op de hoogte gebracht. Zondag kwamen zij naar Egmond. Het vl iegongeluk te Heerlen. De justitie uit Maastricht was Maan dagmiddag van 6—9i/a uur °P het vliegterrein voor het onderzoek naar de oorzaak van de ramp en naar een eventueele schuld van den piloot. Om half zeven werd ook de piloot Gesper naar het vliegveld overgebracht. Hij is daar langdurig verhoord. Voor wat betreft de technische kwesties ge schiedde dit door ir. v. d. Maas van den rijksstudiedienst voor de lucht vaart in Den Haag. Positieve mededeelingen omtrent de oorzaak van de ramp kunnen nog niet worden gedaan. De justitie zet haar onderzoek voort en wordt bijgestaan door experts op het gebied van vlieg tuigmotoren. In afwachting van het verdere on derzoek blijft de piloot in verzekerde bewaring. Deze heeft 18 maanden tij-- dens den oorlog aan het westelijk front gevlogen. Hij was in hgt bezit van een zoogenaamd Zulassungsschein een bewijs voor de Iuchtvaardigheid van het vliegtuig, en een Führerscheïn, het diploma van bekwaamheid voor den vlieger. Tegen half tien werd Gesper naar het politiebureau teruggebracht. De sectie op de lijken der slacht offers is verricht door de doctoren Schmedding en van der Heyde uit Maastricht en door twee doctoren uit Heerlen. De toestand der gewonden was Dins dagmorgen goed. Mevr. v. d. Bergh uit Maastricht is tot bewustzijn terug gekeerd en er bestaat hoop op her stel. Ook de mededeelingen omtrent den toestand van de heeren Custers en Hertzdahl luiden gunstig.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2