Het Medaillon van Lord Stair N° 97, Woensdag i5 Augustus 1998 il88 Jaargang* Buitenland LINTVELT's BAZAR Kunst. Koloniën Sport Rechtszaken. Binnenland ProVinciemeuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Rjjj||||i||p en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf AM ^1. J CCC71 V— l P UT T rf OA RT O A A Postcheque- en Girorekening No. 55571 Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENT1EN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Presidentsverkiezing in Amerika. Bij de formeiele aanvaarding van de tre- publikeinsche Candida at stelling voor het presidentschap heeft Hoover te Stanford University opnieuw bevestigd, dat hij te gen herziening van de drankwet is of zelfs tegen eenige wijziging in het bestaan te r> gelen. Vroeger werd algemeen aangenor men dat geen partij de kwestie van bei drankverbod bij de presidentieel© verkie zingen zou betrekken, maar Hoover's uit drukkelijke verklaring maakt het volkomen duidelijk, dat het drankverbod', wellicht nog meer dan dien steun aan den land bouw, de beslissende factor zal zijn bij den verkiezingsstrijd Hoover deelde mede, dat bij een doel matige uitvoering van de drankwetten voorstond" en hij voegde er aan toe, „dat wie er ook tot president gekozen wordt, deze steeds den plicht zal hebben om daarvoor te zorgen." Zonder te gewagen van Ihet feit idat zijn democratische tegemcamdidaait AL Smith aanhanger is van den katholieken gods dienst, heeft Hoover verder een oproep gedaan voor verdraagzaamheid op gods dienstig gebied. Zijn voorouders werden destijds als kwakers vervolgd om hun ge loof, totdat zij in Amerika de vrijheid vonden. Amerika beeft er steeds en te recht zich op beroemd aan ieder mensch bet recht be verleenen God te vereer en zooals zijn geweten dit voorschreef. Daar de rede speciaal voor het binnien- landsch publiek bestemd was, sprak Hoo ver niet veel van de buitenlandsche be trekkingen. Noch de schuldenkwestie, noch et verdrag van Kellogg, werden speciaal genoemd. Spreker zei echter dat de bui tenland sche politiek zoiu gewijd zijn aan den vrede en de ontwapening verbonden met een vloot, geschikt voor de nationale ^verdediging. De luchtaanvallen op Londen. Volgens het officieele rapport van den Maandag gehouden luchtaanval op Lon den hebben de verdedigende escadirons- vliegtuigen uitstekend werk gedaan. Even als in tijdens den oorlog uitgegeven com munique's worden echter de daden van de verdedigers in een helder licht gesteld!, terwijl die van de aanvallers worden weg gecijferd met de nonchalante mededeeling, dat de weersgesteldheid over het alge meen voor het offensief gunstig was, daar de zoeklichten door wolken en mist werden belemmerd. Echter kan worden aangenomen, dat ontziet tiende schade aan Londen moet zijn toegebracht en dat the- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 17 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. HOOFDSTUK XIX. Er waren weinig eerste klas-passagiers; alleen de derde klas-wagens waren vol. (Halfweg tusschen Clifft en London li^Hdle groote tunnel van Eastham, naar men zegt de langste in Engeland. Lang en donker. Over dezen tunnel loopen ouderlijke verhalen. Het spookt er, zeg gen de treinbeambten. Lady Stair was in gedachten verdiept, haar hoofd leunde tegen de kussens, haar gezicht stond bleek en spookachtig in (het zwakke licht van de gasvlam aan iet plafond. Nu ze weg was van Oakclifft, was ze nog angstiger geworden. Welke macht had Lord Stair over haar? Misschien zou hij haar terug laten halen uit Inisfail. Was het misschien niet beter om om be ko men van honger op straat, beter om be sterven in een ziekenhuis, dan naar de „Woodlands" ibe gaan en vandaar naar Oakclifft te worden teruggehaald met al schande en vernedering van het pro- ,^at zou volgen? Ze had baars vaders huis gevoeld als een veilige wijkplaats. oretisch althans groote gedeelten van het centrum in puin liggen. Thans blijkt, dat een escadron, dat de kust bij Shore ham ongemerkt overtrok, 28 minuten later door dne lage wolken heen op Eastham nieder- streek en zoogenaamd 18 bommen, elk van 230 pond, neder wierp. Later, boven Chelsea, moeten zeven der acht neerge schoten zijn, maar toen was de schade al berokkend. Gistermorgen in de vroegte was er een ontzettend gevecht in de lucht op een hoogte van niet minder dan 170DO voet, waarbij alle deelnemers zuurstof apparaten moesten gebruiken Gisteravond waren er weer ©en aantal vliegtuigen boven het West-End, ruw geschat wel twintig. Zij maken een daverend lawaai, hoewel zij zeker driemaal zoo hoog zijn als die van gisten. De meest?n schuilen, boven de laag drijvende wolken Een acht tal ervan trokken later weg in Noord- Oostelijke richting Merijntje Gijzen op het tooneel. Op aandringen van Nap de la Mar heeft A. M. de Jong, de schrijver van den romancyclus Merijntje Gijzen's jeugd besloten om eenige taferee jen uit zijn werk voor 't tooneel te bewerken. Deze tafereelen hoofdzakelijk ontleend aan Het Verraad - zullen, niaiafr de Voorw. medegedeeld heeft, een karakteristiek vor men van de in ihet boek optredende per sonen. Waarschijnlijk zal de première in Den, Haag in het begin van bet seizoen plaats vinden door het Rotterdiamsch- H of stad-Tooneel, waarbij Nap de la Mar ais gast de rol van De Kruik zal vervul len. Het stuk zal geheel in West-Bra- bantsch dialect worden gespeeld. Het wordt geen aaneengesloten, too- neelstuk, maar een serie tafereelen, aan eengeschakeld door een „spreker". Aardschok. Zondag om 4 uur is te Monado een vrij zware aardschok gevoeld, die ruim een minuut duurde en ging in de richting Oost-West. LUCHTVAART. Mail per vliegtuig. Een watervliegtuig met mailzakken is des middags om één uur van het dek van de „Ile de France" met een catapult weg gescholen, toen het schip ongeveer 450 mijl van het land verwijderd was. Het vliegtuig kwam om vijf uur te New York aan en won daarmede dus 24 uur voor de aflevering van de mail uit. Als de proefneming in de praotijk blijkt te voldoien, zal geregeld op deze wijze de post worden behandeld. zijn liefde beschouwd als een nooit fa lende bescherming en nu plotseling over weldigde de gedachte haar, dat niemamjd haar tegen Lord Stair kon beveiligen. Neen, ze zou niet naar huis gaan, ten minste nog niet niet voordat maanden, jaren misschien voorbij waren, totdat Lord Stair haar vergeten en alle vrees voor het proces geweken zou zijn. Ze zou naar Londen gaan. Ze had nog geld en koln werken alles liever dan terug moeten naar Oakclifft! Ze keek naar buiben in den zwarten nacht. Alles duister, behadve nu en dan het schijnsel van een rood lichtje. Hoe laat is het, Phoebe? vroeg ze, en het meisje haalde het met juweeJen versierde horloge te voorschijn. Precies zes uur, mevrouw, antwoordde ze, zal ik U nu Uw horloge terugge ven? 1 Nee, houd het voorioopig maar, ik heb het niet moedig. Zes uur! Dan zijn we halfweg Londen. Over een uur zou Lord Stair thuis komen en het vreeselijke verhaal hooren waarin zoo weinig waarheid was, maar dat zij toch niet zou kunnen weerleggen. De trein daverde voort dioor den nacht. Nu en dan huilde de wind langs de rijtui gen met een lang, klagend gehuil of klonk de fluit van de locomotief schril en hoog. We zijn bij de tunnel, zei Phoebe (en op hetzelfde oogenblik raasde de trein de donkere diepte in. Vijf jaar geleden werd «mijn nejef ge Politierechter te Middelburg. De hardhandige. Aa. H., huisvrouw J. L., 32 jaar, zonder beroep, te Wemeldinge, werd ver dacht dat zij op 12 Juli j.l., Wilhelmjnia van Stel te Wemeldinge heeft mishandeld, door haar, boen zij op ©en rijwiel reed, met haar fiets om te trekken en tegen dein grond te goioien. Eisch f20 s. 20 d. hecht. Uitspraak f20 s. 20 d. hecht. Nederlaans c h in de P u 11 m a n n- treiinen. Een Vlaamsch lid van de Belgische Kamer had onlangs geklaaigd over het feit, dlat het personeel der Pullman brei nen op het Belgische traject althans, ge heel uit Nedjeriandsch-omkundiigen blijkt te bestaan. De Belgische minister van spoorwegen heeft nu, aan dit Kamerlid, schriftelijk geantwoord, dat die Nationale Maatschap pij van Belgische Spoorwegen de noodigje maatregelen heeft getroffen opdat in alle Pullman- en andere treinen, rijdend tus schen Nederland en Parijs en omgekeerd, de controle voortaan verzekerd kunne wor den door bedienden die ook de Neder land sche taal spraken. Op snoepgoed belust. Den laatsten tijd kwamen te Amers foort herhaaldelijk inbraken voor in villa's waarvan de bewoners tijdelijk afwezig waren. Op een middag is in één dier vil la's de bewoner toevallig 'thuisgekomen. Toen hij zich boven bevond, hoorde hij beneden iemand. Hij- stelde een onder zoek in en trof er een 14-jarigen slagers jongen aan, die, naar achteraf gehleken is, zich aan een zevental inbraken en inslui pingen heeft schuldig gemaakt. In hoofd zaak stal de jongen dan snoeperijen. Aan gezien de bewoners der villa's hun hui zen dikwijls niet afdoende sloten, viel het den jeugdigen inbreker meestal niet moeilijk, binnen te komen. Een onrustbarend gerucht. De katholieke kiesvereeniging te Kerk rad© nam in haar jongste vergadering, een motie aan, waarin het gemeentebestuur werd verzocht, te informeeren naar de juistheid der beweringen als zouden som mige Zuid-Limburgsche mijnen over 25 jaar zijn uitgeput. Valies uit een auto gestoden. Te Amsterdam is uit een auto een va lies ontvreemd, inhoudende een colbert costuum, waarin f400, een damestasch waarin f 80, een paarlen speld ter waarde van f3000, een gouden, damesarmband horloge, twee gouden ringen, met juwee- len, een paarlen dasspeld ter waarde van f500, twee zilveren schuiers, twee zilve dood door een spoorwegongeluk in dezen tunnel, begon Phoebe. De woorden waren nauwelijks over haar lippen of een (oorver- doovend lawaai, een gillend geknars, don derend schokken, huiveringwekkend ge kraak I Vlammen laaiden op, hortverscheurde kreten klonken. Phoebe Askam had nog gebracht Lady Stair te grijpen, doch op dit zelfde oogenblik werd het rijtuig waarin ze zaten, versplinterd en stonden de overblijfselen in lichten laaie. Phoebe lag bedolven onder brandend hout en verbogen ijzerwerk, terwijl Liady Stair met eien geweldigen schok tegien den tunnelwand werd geslingerd en bewuste loos bleef liggen. Toen er hulp kwam opdagen werd on der de overblijfselen van een. eersteklas rijtuig het lijk gevonden van. een vrouw zoo vreeselijk verminkt, dat de mannen zich huiverend en vol afschuw hadden, af gewend. Het brandend hout was gevallen op het hoofd en de borst en er was niets overgebleven dan een onherkenbare ver koolde massa. Ze vonden een gouden [hor loge met initialen, een beurs met een monogram. In den zak van den gedeelte lijk verbranden mantel, ziat een zilveren étui, en daarin een half verschroeid visite kaartje waarop: Lady Star. De mannen keken elkaar aan. De vrouw van Lord Star van Oakcliff, we moeten dadelijk seinen.. Geen meter verder lag Lady Stair, half ontwakend uit haar diepe bezwijming. ren kammen, een idem handspiegel, een paar boerenschoenen, een paar dames schoenen, teen marterbont, een hoed, e:n damesjapon, een boiordendoos, een over hemd en ©enig ondergoed. De auto was gestald op de parkeer plaats voor het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht, ten-wijl de inzittenden bij Dikker en Tlhys dineerden. De diefstal moet in een onbewaakt oogenblik hebben plaats gehad. Het Ledige valies is nader hand in het Vondelpark gevonden. Het is onbegrijpelijk, dat de eigenaar deze kostbare zaken in den auto. heeft achtergelaten. Dank aan de Ko ningim. Vóór zijn vertrek uit Nederland Ineefit de president van het Internationaal Olym pisch Comité aan de Koningin het vol gende telegram verzonden: „Alvorens uit Nederland te vertrekken., verzoek ik Uwe Majesteit, zich te ver waardigen, de eerbiedige verzekering, vai\ mijn dankbaarheid te aanvaarden voor de hooge bescherming, welke zij. wel heeft willen verleenen aan de Negende Olym piade, alsook de uiting van mijn diepsten eerbied. Mijn collega's en ik namen een onver getelijke herinnering mede aan de ont vangst, welke ons ton deel viel van de zijde van Uwe Majesteit, de stad Am sterdam en de geheel© Nederlands che natie." Thorbecke geëerd. Naar „Het Vaderland'' verneemt, be staat bij het gemeentebestuur van 'sGra- venhage het voornemen aan den raad voor te stellen om in het nieuwe stadsdeel, dat verrijzen zal in niet verlengde van den Bezuidenhout, aan dien hoofdweg den naam te geven van Thorbecke-laan of Thorbecke- straalt. Het dorp der ongelukken. Het dorpje Oegstgeest is berucht van wege de auto-ongelukken. Bijkans g|e©n dag gaat er voorbij of er sltmndt een wa gen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is er echter in Oegsfeeest op dit ge bied een record gevestigd. Op den straat weg nabij het Groiene Kerkje reden ©en vrachtauto uit Voorburg en een personen auto uit Maarssen, in vollen, vaart op elkaar, waarbij zeven personen, vier uit Voorburg en drie uit Maarssiein, min of meer ernstig gewond werden. Nog geen half uur na dit ongeval reed een Ford intet een behoorlijken gang op den Rhijmgees- sitersitraatweg, tegen een lantaarnpaal. Zes jongelui uit Sassenheim liepen daar bij min of meer ernstige yerwondingen op. Gelukkig was in geen van beide ge vallen de toestand der slachtoffers le vensgevaarlijk. Van de auto's bleef echter weinig over. De vreemdelingen vertrekken, Het is opvallend, zoo. spoedig als de hoofdstad, nu de Olympische Spelen (bot het verleden behooren, weder baar ge woon aanzien aanneemt. Zeer vele vreem delingen zijn in. den loop van» Maandag morgen reeds afgereisd, wat op de sita- Waar was ze? Zij onderscheidde flauw den gloed van vlammen en het rossige licht van fakkels. Het hartverscheurende gekreun van gewonden klonk haar in de ooren. Wat was er gebeurd? Dicht bij zich zag ze een groep mannen, maar ze was niet bij machte om zich te bewegen of om hulp te roepen, maar ze zag en hoorde! 1 Een paar mannen kwamen naderbij. Hoe staan de zaken hier? vroeg een autoritaire stem. Een dame dood, mijnheer, onder een eerste klas-rijtuig. De aangesprokene boog zich voorover, een huivering van afgrijzen ging door hem heen. Niemand zal haar kunnen herkennen, zei hij. l Maar er is ©en horloge, een étui en enkele andere dingen. Het moet Lady Stair zijn, zei de man met de bevelende stem toen hij de voor werpen had beteken. Draag haar naar de loods, en leg deze dingen bij haar. Twee mannen legden het stoffelijk over schot op een geïmproviseerde baar en oegen het zwijgend weg. Lady Stair van Oakclifft^ nog heel jong, onherkenbaar verbrand, ging, het van mond tot mond onder de redlders. Marguerite zag de fakkels verdwijnen. Ze realiseerde zich, dat men geloofde dat ze dood was. Dit was haar Kans! Met de uiterste krachtsinspanning richtte ze zich op en tions nog heel wat drukte veroorzaakte. De beide Duits che toeristenschepen, de Orinoco en de Ubena hebban de have» verlaten, eveneens zijn de Amerikanen met ide President Roosevelt vertrokken en de Italianen met het I baliaansche toe- nstensdhip de Solunito. De Nenijto- ver 1 emgd. B. en W. van Rotterdam hebban het verzoek van het bestuur van de Nenijto om verlenging van de tentoonstelling met twee weken, dus tot 1 October ingewil ligd. t Snippers. Gistermorgen nadat het 2-jarig jon getje van B. Verheul te Apeldoorn ©eni gen tijd vermist was geweest, werd het door de moeder dood gevonjden met het hoofdje voorover in een afvoerbak welke gedeeltelijk met vuil water was gevuld. Een slecht appeljaar. De rijkstuinbouwconsulent schrijft in net „Zeeuwsch Landbouwblad": De appeloogst in Zeeland zal niet al leen gering zijn, doch de aantasting door schurft en allerlei andere ziekten en be schadigingen is ernstiger dan in andere jaren en de resultaten van de bespuitingen zijn ook minder gunstig. De Bellefleur staat over heit algemeen gezond, doch zonder vrucht. De Goudreinette is in sommige boomgaarden weinig, tot matig geladen, maar de stand van het blad en van de vrucht valt niet mede. Over den Sterappel is men inog het best tevreden. De peren staan er beter voor, hoewel het toch een matige oogst zal zijn. Folkloristische vertooningen. De „Middeib. Crt." schrijft'. We kunnen niet zeggen dat we veel sympathie hebben voor de folkloristische vertooiningen, zooals Zaterdag te Amster dam werden gegeven om de menschen ide Nederlandsche kleederdrachten, zeden en gewoonten te laten zien. En we behoeven daarbij niet slechts die Amsterdamsche vertooning te noe men. Ook in onze provincie hebben, ter ontspanning van vreemde bezoekers her haaldelijk zulke vertooningen plaats, die toch eigenlijk niet waardig zijn, omdat ze onwaar z,ijn. Als er Zaterdag in Amsterdam, zooals te voren reeds meermalen te Middelburg te Goes of elders, Zeeuwsche dansen werden uitgevoerd doior Zeeuwsche boe ren en boter innen, dan weten wij hier maar al te goed, dat diat geen echte boe ren en boter innen waren. En bovendien: dat de echte Zeeuwsche boeren en boe rinnen niet op die wijze dansen. De vreemdelingen voor wie dat hier werd opgevoerd, en de bezoekers van bet Stadion in Amsterdam weten niet beter of het is wel echt. En vinden het schouw spel interessant. Dat zal het ook wel ge weest zijn. Maar als men beweert een folkloristische vertooming te geven van ze- kroop tot het eind van de tunnel. Hel scheen een eindelooze tocht. Eindelijk voelde ze een konden lucht stroom, ze wist dat ze het einde van den tunnel bereikt had en viel uitgeput neer. HOOFDSTUK XX. Zes uur! Lady Porta liep ongedurig in de witte salon op en neer. Was ze niet te ver gegaan? vroeg ze zich af. Ze wist dat ze het ongelukkige kind half waanzinnig, van angst had gemaakt, maar ze praatte zich voor dat dit haar plicht was geweest. Haar broeder' s huwelijk was een vergis sing geweest, van het begin af. Het meisje was zijn liefde en de positie die hij haar gegeven had, onwaardig,. Diep in haar hart geloofde Lady Perth zelf niet aan Marguerite's schuld, maar hier was een gelegenheid die zich niet spoedig weer zou voordoen, en deze ge legenheid zou ze uitbuiten. Ze had rijpe lijk overdacht, wat ze zou zeggen. Ze had ide gang in het oog gehouden. Lady Stair had haar kamer niet verlaten, al leen Phoebe baj zich laten komen. Nie mand kon het huis zijn uitgegaan, daar was ze zeker van! Om zeven uur hoorde ze Lord Stair thuis komen. Ze ging dadelijk naar hem toe. i\ i Douglas, ik zou je graag willen spre ken. Ik heb je iets bijzonders te vertellen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1