Gemengd NieuWs Allerlei. Laatste Berichten advertentien. de Oppervruchten auto. De vradhitauto itraidhitjfc <ls naast Jiem iriijidendie auto be passeeren, week (hiervoor uit naar links, met het gevolg, dat de vrachtauto van den grintweg af gleed len daardoor oimsloisg. De mede passagier, D. J. H. uit Utrecht, eveneens bij de firma Verkade in diensit, werd er uit geslingerd en kreeg, dsn zwaar beladen wagen op het lichaam. De beide beenen van het slachtoffer zijn gebroken, het gelaat werd \erimnkt en de dood trad onmiddellijk in. De bestuurder behield voilkomen zijn tegenwoordigheid van gieest on kon zich in de cabine handhaven, door het om knellen van het stuurrad, waarna hij uit de omgeslagen auto is gekropen. Perso nen van voorbijrijdende autiomob.elen en motoren boden direct de behulpzame hand Een ongepaste „grap"? Een agent van Lloyds op Rottumeroog deelt mee, dat aldaar is aangedreven een flesdh bevattende het bericht „Latham 10-7-28, 84 23 O. Roaid AmundienT Waarschijnlijk heeft men hier met een „grap" :te doan. Indien Amundsen, de flesch op de aangeduide plaats (N.B. wordt niet gegeven; waarom niet?) heeft uitgezet kan die nooit, hans reeds bij Rot tumeroog zijn aangespoeld. Ook zou de breedte gegeven zijn. 84" 23 0.(L.) ligt tussdaen Frans Jo- zefsland en Keizer Nicolaaslamd. B ijna al te vleiend. De bekende Engelsche schrijfster Mar- jarie Bowen heeft wederom een boek over ons land in het licht gegeven. De Londensche correspondent van „Het Va derland" schrijft er o.a. het volgende over: „Dat zij onzen modernen huizen bouw niet onverdeeld kan bewonderen, moeten wij voor haar 'rekening late»; over smaak valt niet te twisten. Dat zij velen onzer ziet als echte beeldenstor mers, bij elke nieuwe kunstbeweging immer op de voorpunt en geneigd om in schoone kunsten, letteren en bouw kunst tot uitersten van moderne ontwik keling te vervallen kan ons slechts vleien, daar het onze oorspronkelijkheid van op vatting bewijst. Zij vindt ons arbeidzaam, matig, kalm van aard en volhardend. Wij hechten weinig waarde aan charme, aan gevat heid, aan humor en uiterlijke praal. Wij sparen graag en geven weinig aandacht aan ons uiterlijk. Wij zij» mat weinig comfort tevreden en met eenvoudige ge noegens. Daar wij huiselijk zijn, trekken theaters, cabarets, opera's en concerten ons niet overmatig aan, „hoewel de meeste steden een belangrijke muziek- vereenigiing bezitten". Hoewel vrouwen er, als overal elders, zich. meer en meer un dein handel of in da kunst begeven, hou den zij toch. allen van kinderen en de Nederlandsche kinderen zijn de aardigste, de tevnedensfe en de best verzorgde van de geheels wereld. Nederlanders zijn gastvrij en hoffelijk jegens vreemdelingien, behalve wanneer deze beschermend doen of dwaas. De hoogera klassen zijn ge neigd zich afzijdig te houden en zijn onderverdeeld in een ingewikkeld stelsel van groepen en klieken, waar da vreem deling geen touw aan kan vastknoopekv, niaar de burgerstand en de lagere klasse zijn gemakkelijk en aangenaam in dien omgang". Tragisch ongeval. Gistermiddag om halfvijf is te Sant poort een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een monteur van een garage te IJmui- den zou een tochtje met een auto naar Haarlem maken. Toen hij de Wunstelaan te Santpoort afreed, zag hij, dat de spoorboomen van den over weg naast het station Santpoort ge sloten waren. Voor de boomen wacht ten een aantal kinderen, eenige vol wassenen en een aantal wielrijders. De chauffeur reed met flinke vaart en wilde daarom remmen, doch be merkte tot zijn ontzetting, dat de remmen weigerden. Hij reed op de groep wachtenden in en de auto botste tegen de spoorboomen, waar door hij tot stilstand kwam. De uit werking was verschrikkelijk; de auto had juist alle kinderen geraakt. Twee, n.l. een dochtertje van den heer Van Lokeren, vroeger inspecteur van po litie te Bloemendaal en het dochtertje van den heer J. M. uit Haarlem, wer den zeer ernstig gewond, terwijl vier andere kinderen lichtere verwondin gen opliepen. Dr. de Groot uit Sant poort en leden van de Eerste Hulp bij Ongelukken waren spoedig ter plaatse. Ook de ouders van het meis je Van l. waren direct aanwezig. Zij hebben het kind nog even in leven gezien, doch onmiddellijk daarna over leed het. Auto te water. Zaterdagmorgen reed de auto, be stuurd door den heer Burgers uit Hilversum, even buiten Naarden, door een defect aan het stuur, in de We tering. De auto kwam met de wielen naar boven te liggen. Gelukkig werd het gebeurde bemerkt door den veehou der Pronk, voor wiens woning het ongeluk gebeurde. Hij begaf zich dadelijk te water en mocht het genoegen smaken den heer Burgers, die liefst op zijn hoofd in de modder stond, te redden. De tweede inzittende, een zoon van den heer B. wist zichzelf In veiligheid te brengen. Het oog. Twee vrouwen in de Korte Ham- steeg te Rotterdam kregen verschil van meening, spoedig overgaande in het toepassen van slaande argumen ten. De eene sloeg de andere een ooguit! Het oog rolde over de straatsteenen. Het slachtoffer keek met het eene oog rond naar het an dere dat gevallen was. Nauw had zij het bespeurd of ze raapte het op en stapte één oog in het hoofd, hef andere in de hand naar de politie en deed aangifte van de mishandeling. Als bewijsstuk legde zij het uitgesla- oog over, dat geheel in scherven was. tiet was natuurlijk van glas! In) i r t i e r i n g. Naar aanleiding van de in het begin ier week plaats gehad hebbende inkwar tiering te Doetinckem heeft de heer N A.. Spijkma enkele schriftelijke vragen ge richt tot net hoofd van die gemeente. In plaats van de verwachte 352 manschappen «tjn er slechts 205 gekomen, en de heer Spijkma heeft nu gevraagd, of voor de af vezigen toch de gebruikelijke vergoeding wordt betaald, en zoo niet, of de bur gemeester tot in hoogste instantie wil trachten de uitbetaling te erlangen en bij weigering hij den raad een crediet wil aanvragen om van gemeentewege de in gezetenen tegemoet te komen in de fi- nancieele schade Hij heeft verder ge «raagd, of het juist is, dat eenige officieren het, hun toegewezen kwartier hebben af gekeurd, althans dit hebben verlaten en eigenmachtig zich van andeie kwartieren hebben voorzien. Bij gebleken juistheid hiervan vraag de heer Spijkma den bur gemeester, dit den commandant van het 'de regiment artillerie mede te deelen, ipdat de geldelijke gevolgen van dit op reden ten laste worden gebracht van de betrokken officieren. Snippets. Door den gemeenteraad van Zevenbergen is ingevoerd een dansverbod voor personen beneden L8-jarigen leeftijd. De inspecteur der directe belastingen te Rotterdam heeft een bedrag van f 30.00U aan giwetensgeld ontvangen. Tom Mix gaat scheiden. Tom Mix de cowboy van het witte doek, heeft het gerucht bevestigd, dat zijn vrouw naar Europa vertrokken is om te Parijs een echtscheiding te verkrijgen In het begin van dit jaar heeft zijn vroe gere echtgenoote, die in 1917 van hem was gescheiden, voor het hof te Los An geles een vervolging tegen hem ingesteld Ze vroeg 750 gulden per maand voor de ondersteuning van haar zestien jaar oude dochter. Tom Mix verdient 2200 gulden per week. De Theemsoever en zijn zwer vers. Bijna iedereen weet, ook buiten Enge land, dat de noordelijke Theemsoever, be kend als de Embankment, het nacht verblijf der Londensche zwervers, is. Hoe vaak heeft men niet gehoord van de too- ueelen van den nacht, onder de bruggen of op de banken, waar het bezinksel der samenleving zich te slapen legt. Dat er van dit slapen soms niet veel komt, onder vond een Nederlander, die in een der groote hotels langs de Embankment lo geerde, en die nachten achtereen wakker gehouden werd door een zonderlinge com binatie van vokale en instrumentale con certen en debatten, die onder zijn raam een veertig meter onder zijn raam maar in de nachtelijke atmosfeer goed hoorbaar werden gaande gehouden door de pa ria's van Londen. Verondersteld wordt, dat de inenschen slapen onder de bruggen en op de banken. Maar zij waren even wakker als de Nederlander en hadden aan zienlijk minder lust in slapen. Het la waai begon (en begint klaarblijkelijk alle mooie nachten) te middernacht en bereikte zijn hoogtepunt tusschen twee en vier uur in den ochtend. Onder het hotelraam houden deze haveloeze nachtuilen blijk baar sociëteit met attracties. Openbare kunstenmakers van 't nederigst allooi de zelfde die men vroeger in den avond bij de schouwburg files vindt HydePark- redenaars en straatzangers komen er bij elkaar en houden er generale repetitie of trachten met hun //nummers* indruk op elkaar te maken. Een nacht, vertelde de Nederlander, maakten zij het zoo bont, dat ik het bed uit ging en het schouw spel door mijn kijker gadesloeg. Een der straatzangers zong met veel gebaar en meer misbaar Tosti's Good Bye en een politieke redenaar schreeuwde uit dat Churchill aan de galg moest en ontwik kelde zijn eigen fiscale politiek, waarin een flinke toelage voor alle „slapers* van den Theemsoever was begrepen. Slapen op den oever is verboden, maar de politie ziet het sinds jaar en uag door de vingers, hoewel er genoeg slaaphuizeu voor zwervers zijn in de stad om ze allen voor den nacht onder te brengen In tusschen weet men nu, dat er geen woord waar is van de dramatische verhalen van in elkaar gedoken menschelijke wrakken, doorbrengend den nacht onder de donkere brugbogen op de grens van het even donkere water. Integendeel, het schijnt er onder die menschen opgewekt toe te gaan. De Prins bij zijn kostbaas De prins van IV ales heeft bij het be zoek van het Britsch legioen aan de slag velden, ook een bezoek gebracht aan het dorp Witzernes, waar hij tijdens den oor log ingekwartierd geweest is. Hij stopte met zijn auto voor de boerderij, die hem als kwartier gediend had Toen de prins het erf op kwam, stond de boer in zijn hemdsmouwen aan de deur. De boerin kwam juist naar buiten, maar bleef ver baasd stilstaan. „Kent u mij niet meer?-', vroeg de prins, waarop de boerin uitriep „Mon Dieu, c'est monsieur». De goede vrouw werd zoo ontroerd, dat zij in tranen uitbarstte. Er had een aller hartelijkste begroeting plaats en de boerin stond er op, dat de prins een kopje kof fie bleef drinken. Op zijn oude plaats aan de tafel dronk de prins zijn koffie en bleef anderhalf uur zitten praten, informeerende naar de kinderen en herinneringen ophalende uit den ouden tijd. Ons schrijfgereedschap. Op zichzelf beschouwd is het schrijf gereedschap even oud als de schrijfkunst vandaar dat het juiste tijdstip van het ontstaan van vele schrijfgereedschappen uiet meer kan worden vastgesteld De oude Romeinen bedienden zich reeds van meta len pennen, zooals men er in de legerplaat sen aan den Rijn en in de omstreken van A gram heeftopgegraven. De uit Egyptisch riet gesneden en met puimsteen gepolijste pen was echter bij hen de gebruikelijkste. Van het gebruik van ganzepennen wordt voor het eerst in de vijfde eeuw melding gemaakt. In 1595 schreef graaf Johan vaD Nassau, dat men op de kruistochten pen nen van koper of zilver bij zich droeg In Duitschland had men in dien tijd ook geel koperen pennen, maar die konden zich tegenover de veeren pennen al evcD min handhaven. Als uitvinder van de stalen pen wordt genoemd Johannes Janssen, bediende van den burgemeester van Aken omstreeks 1784. Hij leverde deze pennen tegen mark per stuk ook aan de gezanten der mogendheden, die in genoemd jaar op het tweede congres aldaar samenkwamen. In 1780 nam men in Engeland de fabrikaiie van stalen pennen ter hand, waar een der eerste fabrikanten Harris- son te Birmingham was, Ook deze pen nen waren zeer duur, Men betaalde nog in 1803 5 shilling per stuk. Tezelfder plaatse begon Joseph Gillot in 1828 machinaal stalen pennen te vervaardigen. Een hoogst belangrijke verbetering in de stalen pen was het aanbrengen der inkeping, betgeen door James Perry in 1840 werd uitgevonden. Een algemeene invoering werd eehter ook thans nog door de kostbaarheid daarvan tegengegaan. De pennen van Perry kosten in dien tijd van 3 tot 10 gulden per stuk. Over den vulpenhouder en zijn uitvin der en vervolmaker zijn in het Nieuws blad voor eenigen tijd lwee artikelen ver schenen. Daaruit bleek, dat reeds voor 300 jaar de vulpenhouder bekend was, hoewel natuurlijk niet in zijn tegenwoor digen vorm. Deze is slechts langzamerhand en als gevolg van talrijke verbeteringen ontstaan. Het gebruik van potlooden schijnt in de 14de eeuw ie zijn begonnen. Het eerste bericht daaromtrent vermeldt, dat Jan van Eyck potlood-teekeningen op krijtpapier vervaardigde. In zijn huidige gedaante dateert het potlood echter uit de 16de eeuw. In 1564 had men in het gebergte van Cumberland de grafiet-groeve van Borrowdale ontdekt, die de grondslag ts geworden der Engelsche potlood-industrie In Duitschland kwam de potlood-industrie na het vinden van de graniet-lagen in het Beiersche Woud, in de omgeving van Passau, tot ontwikkeling. De wereldbe roemde fabriek van A. W. Eaber werd in 1761 te Stein bij Neurenberg opgericht Een der nieuwste vindingen op het ge bied van schrijfgereedschap is de Amert - kaansche vultrekpen voor bouw- en werk tuigkuudigen, die de eigenschap heeft ge- concentreerden inkt niet te doen opdrogen. WETENSWAARDIGHEDEN. In Alaska zijn nog elanden van 3M. lengte en een schouderhoogte van 21/2 M-, terwijl de uiterste toppen van het gewei soms 2 M. van elkander liggen. De vliegramp. Men meldt ons uit Heerlen: Het aantal slachtoffers bij het vlieg ongeluk, is tot 4 gestegen. De toestand van mevrouw Van den Berg uit Maas tricht baart nog groote zorg; de toe stand van de andere gewonden is re delijk wel. De piloot is na gehouden verhoor door de justitie, in arrest gesteld. Moord-aanslag. Men meldt ons uit Heerlen: Hedenmorgen heeft in het woonwa genkamp een ernstige vechtpartij plaats gehad. Een zekere R. heeft nadat hem met een scheermes ver wondingen in zijn gelaat waren toege bracht een revolver getrokken en op een zekere D. geschoten. Hij trof hem in den buik. Het slachtoffer werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl de dader voortvluchtig is. In staking. Men meldt ons uit Hengelo: Hedenmorgen is op de Kon. Weef goederenfabriek een staking uifgebro ken. De fabriek, waarin 1300 perso nen arbeiden, is gesloten, behalve de verzendafdeelingen, die nog voor eeni ge dagen werk hebben. De stemming onder de arbeiders is volkomen rustig. Departement van defensie. Men meldt ons uit Den Haag: De Staatscourant van hedenavond bevat de koninklijke besluiten waarbij op grond van de opheffing van de departementen van marine en oorlog en de instelling van het departement van defensie, ingaande 1 September a.s., eervol ontslag wordt verleend aan den heer Lambooy als minister van oorlog en van marine ad. int., met dankbetuiging voor de vele en gewich tige in die functies bewezen diensten. Hij wordt benoemd tot minister van defensie. Augustus 13 en 14, Bioscoop Slot Ostende, „Michael Strogoff". September Landbouw-Bioscoop, „De neger hut van Oom Tom". BURGERLIJKE STAND VAN GOES, Geboren13 Adriaan zoon van Jan Laurus van Soort en van Machalina de Schipper. Huw. Aangifte: Adrhtan Mattheus Hul- tner 25 jaren en Cathïrina Maria Jacoba Verbeemen 25 jaren." MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 13 Aug. 1928. Vlasaanvoer Blauw f 0,a f 0, 2000 Groningen f 1,20 a f 1 35, Wil f 0,— a f 0,—, 8000 Geel f 1,20 a f 1,40 Dauwroot f 0,a f0,— Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 6, a f 6,50Bonten f 6,a f 7, Ajuin en Boekweit geen aanvoer. Granen buitenlandsche, flauw. Meel f 17,25 a fHaver Canadt f 11.75 a f Mais Laplata f228, Aanvoer flauw. Binnenlandsche: Geen noteeringen opgemaakt. Maanzaad f 34,a f 85, Karwijzaad t 38,a 85, Koolzaad 21,a 23,- Mosterdzaad (geel) 24,a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 982, eerste kwaliteit f 0,70 a f 0,74 tweede f 0,64 a f 0,1 derde f 0,58 a f 0,62 j zouters f 0,a f 0,export f 0,69 a f0,74. Handel redelijk. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Augustus: 15 Wemeldinge, oppervruchten, Kram 17 Borssele, verpachting oester- en mosselperceel, dijken, schorren en wegen en de visscherij, bouw» en weiland, Beth. 21 Goes, dekkleeden, De Wilde Heijboer. 22 Heinkenszand, huis en erf, van Cleef. 's Heerenhoek, verpachting bouw land, Verbist. September: 19 yerseke, boeren-inpan, de Kok. 's Heer Arendskerke, bouw- en weilanden, boomgaarden, Blaupot ten Cate en van Dissel. AANBESTEDINGEN. Augustus: 23 Middelburg, aanbesteding bijbou wen Oude Mannen- en Vrouwen huis. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Kleine veiling van 10 Augustus 1928. Peren: Precose de Tfievoux f13 a f20, Clapp's Favorite flO a f16, Oomskinderenperen f 12 a f20, Brui ne Heereperen f9 a f 12, Noord-Hol- landsche Suikerperen f8 a f 11, Gro ninger Bergamotten f7, Dirkjesperen f7, Scharlakenperen f10, Roode Sui- kerijen f6 a f9, Afval- en kroetperen fl a f3, Appels: Codlïn Keswick f12 a f22, Madeleinen f16 a f28, Zomer- aagt fló, Zoete St. Janappels f 20, Afval- en kroetappels f2 a f6, Prui men: Reine Victoria f45, Prince Prui men f 25 a f 37, Marbelanen f 23 a f28, Afval pruimen f9 a fll, Diver sen: Roode bessen f 14, Tomaten f12 a f21, Snijboonen fll a f30, Wage- naarsboonen f10 a f14, Dubbele Prïn- cesseboonen f18, Perfectboonen f20, Aardappelen f3 a f4, alles per 100 Kg., Meloenen f27 a f47, Komkom mers f 3 a f8, Augurken f 0,55 a f 0,42, Bloemkool f4 a f 16, Roode kool f6 a f8, Savoije kool f3 a f5, Witte kool fl, Perziken f7, alles per 100 stuks, Kroten f 2, Pootuien f 2, Selderij f 1,40 a f 3,70, alles per 100 bos, Eenden f0,27 per stuk. Veiling van 11 Aug. 1928. Exportveiling Tomaten A f29,30, B f22.40, C f29,10 en CC f 17,20 per 100 K.G. Kleine veiling. Peren: Precose de Trevoux f 13 a f x34, Clapp's Favorite f 15 a f 27, Ooms kinderen f 16 a f 27. Bruine Heereperen f 10 a f 16, Poire Madame f 13 a f 18, Petite Marguerite f 10 a f 12, Wijn- bergemottan f6 a f9, Goedhallen f7, Dirkjesperen f5 a f9, Beurré d'Arem- berg f7 a f 10, N.H. Suikerperen f7 a fll, Roode Suikerijen tf 6 a f9, Blanke Suikerijen f6 a f8, Groninger Bergemot- ten f5 a f8, Wittebroodsperen f7 a f8, Zomerlouwtjes f5 a f7, Callebouts- peren f5 a f7, Spekpere» f6 a f8, Kroetperen fl a f6, Appels: Madelei nen f25 a f41, Dudk d'Oldenljurg f 12 f21, Manks Codlin f 14 a fló, Cod- lin KesiWick f 24 a f 21, iWarnersking 14 a f 15, Jacques Lebel f 10, Zomeraagt f 17 a f23, Perzik roode zomerappel f 14 a f 28, Tarweappels zuur f 12 a f 15, Koolappels f 14 a f 16, Zoete appels f7 a f 14, Afval- en Kroetappels f2 a f 10, PruimenWashingtoms f 74 a f 79, Belle de Louvain f31 a f 47, Reine Victoria pruimen f25 a f40, Tragedie f40, Prince Pruimen f22 a f29, Blauwe Wijnpruimen f42, Okkelanen f20 a f22, Marbelanen f 15 a f28, Kouwelijnen f 17 a f 22, Uitschot pruimen f 10 a f 45, Diversen: Roode bessen f 15 a f20, Witte bessen f 14, Kruisbessen f 10, Tomate» f 16 a f20, Uitschot idem f2 a fll, Snijboonen f 15 a f 34, Prlncesseboomen f 8 a f 24, Sjalotten f 8, alles per 100 K.G., Snijboonen f 0,26, Meloenen f25 a f 50, Komkommers f 1 a f 8, Augurken f 0,19 a f 0,45, Perziken f9. Bloemkool f 1 a f 13, Roode kool f 4, Savoye kool f3 a f5, Andijvie f2,90, Kropsla f3,30, alles per 100 stuks, Pooturai f4, Ra pen fl, Kroten f2 a f4, alles per 100 bos, Eenden f 0,20 per stuk. Veiling van 13 Aug. 1928. Stoksnijboonen f19 a f37, Wage- naarsboonen f 14, Dubbele Princesse boonen f 17, Groene boonen f 14, Aard appelen f5, Tomaten f19, Uitschot idem f4, Uien f4, alles per 100 Kg-, Bloemkool f2 a f16, Meloenen f20 a f40, Uitschot idem f12, Komkommers f 1 a f 8, Augurken f 0,40 a f 0,54, al les per 100 stuks. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 14 dezer luidt: Meest Zuid-Westelijke wind, meest zwaar bewolkt tot betrok ken, waarschijnlijk eenige regen of onweer, geleidelijk koeler. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING: contant van den heer Ir. A. M. PEMAN KAKEBEEKE: wassende in den Kleinen boomgaard aan den Nieuwen weg te Kloetinge; geen reserve. Inschrijvingen te bezorgen ten kan tore van Notaris VAN DISSEL te Goes tot en met Donderdag 16 Aug. 1928 n.m. 3 uur N.T.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3