Rechtszaken. School en kerk. ProVincienieuWs Stadsnieuws Binnenland Een trouwlustige. De 52-jarige C. M. G., weegwerk tuigkundige, gedetineerd en recidivist, had zich voor de Rotterdamsche recht bank te verantwoorden ter zake van oplichterij. Op 20 April zou hij in kennis zijn gekomen met een weduwe te Gouda, wie hij onder het voorge ven, dat hij ambtenaar van den ijk- dienst was en reeds 4 jaar weduwnaar, en een weekloon van f90,had, had meegedeeld, dat bij trouwplannen met deze weduwe had en dat hij haar graag een geschenk wilde aanbieden, doch op het oogenblik geen geld te hebben. De weduwe had hem toen f25,geleend, doch daarna niets meer van verdachte vernomen. In hef tijdvak van 11 Januari tot 15 Februari heeft verdachte tegenover een weduwe te Capelle aan den IJssel, die „zoo sprekend geleek op zijn overleden vrouw", trouwplannen voor gegeven. Aan haar vertelde hij, dat hij ambtenaar was van den Raad van Ar beid en een eigen huis bewoonde aan den Bergweg, enz., om haar tenslotte f20,— ter leen te vragen, omdat hij op dat oogenblik geen geld bij zich had. Ook dit bedrag was hem gege ven, waarna verdachte zich niet meer liet zien. Op verzoek van een der bedrogen weduwen werd de zaak met gesloten deuren behandeld. Het O. M. eischte een gevangenis straf van 2 jaar en 6 maanden. Verdwijnend openbaar onderwijs. De raad der gemeente Wehl besloot het gebouw der openbare school over te doen aan het R.K. kerkbestuur en de benoodigde gelden toe te staan voor den bouw eener twee-klassige school met den Bijbel. Door dit besluit verdwijnt in deze gemeente de gelegenheid tot het ver krijgen van openbaar lager onderwijs. De paratyphus te Middelburg. In de week van 411 Augustus is te Middelburg geen enkel nieuw ge val van paratyphus aangegeven. Van de 43 gevallen, die in het geheel zijn voorgekomen, zijn 41 afgeschreven, zoodat nog 2 gevallen in behande ling zijn. Autobusdienst opgeheven. Ged. Staten van Zeeland deelen me de, dat de autobusdiensten van J. Westdorp te Heinkenszandle van Heinkenszand over 's Heer Arends- kerke naar Goes en omgekeerd (uit sluitend op Dinsdagen); 2e. van Nisse over Heinkenszand en N. en St. Joos- land naar Middelburg en omgekeerd (uitsluitend op Donderdagen) zijn op geheven. De staking aan „De Schelde". De directie van „De Schelde" te Vlissingen heeft de opmerking ge maakt, dat als de heer Wetselaar, een der arbeidersleiders, inderdaad iets voor beëindiging van het conflict had willen doen, hij zich in verbinding had moeten stellen met het bestuur van den Metaalbond. Thans is in verband hiermede een verklaring verschenen van de leiders der vier samenwerken de arbeidersorganisaties, waarin zij mededeelen dat door de besturen alle pogingen zijn aangewend om het con flict aan „De Schelde" te voorkomen en te beëindigen. Vervolgens verkla ren zij, dat al wat door hen is ge schied, gebeurde in tegenwoordigheid van den directeur van den Metaal bond en met medeweten van het be stuur van dit lichaam, zoodat dus dit bestuur volkomen op de hoogte is van hun handelingen en verrichtingen. Ten overvloede verklaren de leiders der arbeidersorganisatie zich nog weer bereid elk uur beschikbaar te zijn om over een reëele oplossing van het conflict te spreken, waarvoor zij, als dat dan de bedoeling van het bericht der directie mocht zijn, een uitnoo- diging van het bestuur van den Me taalbond tegemoet zien. HOEDEKENSKERKE. De heer J. C. M. Mazure alhier slaagde te Utrecht voor het examen Fransch L. O. 's HEER ABTSKERKE. De raad vergaderde Zaterdag. Afwezig waren de heeren de Roo en Tolhoek. Van den secretaris en echtgenoote was een dankbetuiging ingekomen voor het mooie aandenken. De commissie tot het nazien der rekening 1927 rappor teerde dat zij alles in orde bevonden heeft. De rekeningen der algemeene armbesturen van 's Heer Abtskerke, Sinoufskerke en Baarsdorp werden goedgekeurd met een cijfer van ont vangst en uitgaaf: 's Heer Abtskerke f 10.629,52; Sinoufskerke f 14.838,45 en Baarsdorp f3831,54V2- De batige saldi zijn gebruikt voor landaankoop. De begrootingen 1929 luiden in dezelfde volgorde's Heer Abtskerke f 6008,54, Sinoufskerke f 4730,58 en Baarsdorp f2473,26. De gemeentebegrooting werd den raad aangeboden met een cijfer van f 16.202,45. Bij de rondvraag in formeerde de heer van Weele naar een plank weggenomen door H., die daar een oude voor in de plaats ge geven heeft. De voorzitter zegt on derzoek toe. KLOETINGE. Vrijdag werd alhier ten overstaan van notaris J. C. Kram te Kapelle, voor de erven van den heer Hub. Mieras, in het openbaar verkocht: een woonhuis met schuur tje, tuin en erf, aan de straatweg, groot 2 A. 12 c.A. Kooper werd de heer L. G. van Dijke te Kloetinge voor f 3390, KAPELLE. Vrijdag werd ten over staan van Notaris J. C. Kram voor de erven van wijlen den heer Hub. Mieras, in het openbaar verkocht: 1. Een hoefje, bestaande uit woon huis, schuur, varkenshok, hoenderhok, wagenhuis, tuin, erf en weiland, aan de Postweg, groot 1 H.A. 33 A. 5 c.A., aan den heer C. de Blaeij voor f5060. 2. 70 A. 60 c.A. bouwland, hoek Tekenburgsche weg en weg langs de Klappen, aan den heer M. C. Mar- kusse voor f2216,84. 3. 1 H.A. 61 A. 9 c.A. weiland en weg, ten Noorden van de Postweg in den Hoek bewesten Heijdïjke, aan den heer J. Mieras te Wemeldinge voor f4043,36. MIDDELBURG. Vooral Zaterdag en Zondag was er veel belangstelling voor de vliegtochten boven Walcheren door de K. L. M. ondernomen vanaf het vliegveld te Vlissingen. Maar het aan tal liefhebbers voor een tochtje door het luchtruim was heel wat minder dan verleden jaar. Toen was het ge ronk van den motor haast niet uit de lucht weg, en nu was er soms maar één vlucht in een uur. Wel werden Zaterdag een tweetal passagiers ver voerd naar Rotterdam toen er een verwisseling van toestellen plaats had en ook voor den terugkeer van het tweede toestel op heden hebben zich twee liefhebbers aangemeld. Zaterdagmorgen had in de Lan ge Delft te Middelburg een verkeers ongeval plaats, dat betrekkelijk ge lukkig is afgeloopen. Toen een bode wagen links een voor hem rijdenden glazenwasscherswagen passeerde, wil de op zijn beurt de ongeveer 12-jarige V. met zijn rijwiel de bodewagen voor bijrijden. Hierbij kwam hij in aanrij ding met een wielrijder, die van de andere zijde kwam, de jongen viel voor het paard dat over hem heen stapte, maar werd door den wagen aangereden en schreeuwde hard. Het bleek dat hij aan een zijner beenen bezeerd was en na enkele passen te zijn geloopen, kon de knaap niet ver der. Juist reed de burgemeester van Souburg in een auto voorbij. Hij nam de jongen in de auto en reed hem naar het Gasthuis. SCHORE. Zaterdag hield de afdee- ling van den Bijz. Vrijw. Landstorm alhier, de jaarlijksche schietwedstrijd. De uitslag is als volgt: le prijs L. Witte 89 p.; 2e prijs P. M. Stevense 88 p.; 3e prijs A. Slabbekoorn 87 p.; 4e prijs G. Zoeteweij 87 p.; 5e prijs M. Joosse 84 p.; 6e prijs W. Saaman 83 p.; 7e prijs J. v. d. Maas 66 p. De Kon. Erk. postduivenvereni ging „De snelle vlucht" hield Zater dag een wedvlucht van Mons. In con cours waren 30 duiven. De eerste duif kwam te 13.22 uur aan. De uitslag is: le, 2e en 4e prijs J. M. Fraanje te Biezelinge; 3e en 7e prijs M. Wil- lemstein te Schore; 5e, 6e en 8e prijs H. B. Christiaanse te Kapelle. WAARDE. Vrijdag werd in de her berg van de Wed. P. Kloet alhier geveild door de erven van wijlen den heer Chr. Weststrate alhier, ten over staan van Notaris J. J. van Dijke te Kruiningen. Perceel I bouwland aan den Ga- weegschen dijk, groot 48 A. 30 c.A. voor f2780 per gemet. Kooper werd Matth. Weststrate te Krabbendijke. Perceelen II tot en met VI, bouw land aan den Dooldijk, totaal 1 H.A. 70 A. 50 c.A. voor f2150 per gemet. Kooper werd Kuriël te Krabbendijke. YERSEKE. Voor het examen En- gelsch L. O. slaagde te Utrecht de heer A. Janse alhier. Geslaagd. Te Rotterdam slaagde voor het examen hoofdakte, de heer H. v. Riet, alhier. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Het carillon. Het carillon is weer verstoken. Het toren-uurwerk speelt nu ieder uur „Sei nun gnadig" uit „Die Jahreszeiten" (Jos. Hay dn), en ieder [kalf uur: „Rust; imijin ziel! Uw God is Koning" (Ev. Gezang No. 22). Slorrit. 15 Aug. e.k. wordt een s'territ georga niseerd voor berijders van ArieL-motor- rijwielen, met als doe' speciaal Zeeland. Iedereen, die Ariel berijdt, of hij eigenaar is of niet van de machine, kan deelfniemieini en tal van fraaie prijzen zijin uitgeloofd. Doel is den velen Ariehrijders een pret- tigen, sportleven rit te bezorgen door de mooiste streken van Zeeland en Wesit-Bra bant. Er mag worden deelgenomen met duo, zijspan of solo. Reads nu hebben zich een dertigtal liefhebbers opgegeven, wier aantal zeker nog zeer zal aangroeien. Op 15 Aug. 's morgens 8 uur precies (moe ten de deelnemers zich melden in hotel De Korenbeurs alhier, om wedstrijd-ma teriaal in ontvangst te nemen en om 8.30 voorm. wordt door alle rijders gelijk ge start voor een rit over Zuid-Beveland, Walcheren en West-Brabant. Verplichte rustplaatsen, drie in getal, zijn te Middel burg, Vlissingen en Biergen op Zoom. Nieuwe bioscoop. De nieuwe bioscoop „Sbot Ostende" is Vrijdag officieel geopend. De eerste voorstelling werd dtooir tal van genoodig- den o.w. burgemeester Hajenius, bijge woond. Voordat het programma werd af gewerkt heette de directeur der onderne ming, de heer Boudeüng, de aanwezigen welkom en hij dank be voor de groote op komst. In de pauze werd van de uitnoodiging om de inrichting te bezichtigen, een ruim gebruik gemaakt. „Jacoba van Beieren". De uitgeloofde wisselbekers; één voor den hoofdvogel en één voor de klep, voor het op 25 Aug. a.s. (kermis) te houden concours door de Handboogsociëteit „Ja coba van Beieren" alsmede de schitteren de vogels en de medailles voor de schuiers der meeste kleine vogels, zijin te bezichti gen in dia etalage van den heer Manmhardt in de Lange Kerkstraat. Het orgel in de Groote Kerk. Men schrijft ons: Nu het majestueuze kerkgebouw onder leiding van het Rijksbureau voor Monu mentenzorg geheel wordt gerestaureerd, moest ook worden voorzien in de ge breken, welke het overbekende orgel aan kleefden. Het is ongetwijfeld een van de meest bekende orgels van Nederland, en is oor spronkelijk gebouwd door den orgelmaker Willem Diaken van Haarlem, in het jaar 1641. Na een gebruik van bijna 70 jaren (1710) bleek een beduidende restauratie noodzakelijk, welke toen uitgevoerd werd door een in Goes wonenden orgelmaker met name J. Cool. Sediert dien tijd zijn nogmaals verschillende restauratiën noodig geweest. De laatste is uitgevoerd in het jaar 1910, en is het orgel toen omgebouwd tot een reinpneumatisch irnsteurnen t. Echter bleek na weinige jaren reeds, dat zich gebreken aan het orgel voorde den, welke nu hebben geleid tot een ont werp dat algeheeie verbetering beoog|t. Een geheel nieuwie rein-pneumatische speeltafel, volgens wisselstroom systeem zal worden aangebracht. Ook zullen' de bestaande windladen geheel worden ver anderd. De speeltafel zal worden voor zien van de nieuwste vindingen, zooals b.v. geheel vrije regislercombinatie, ge neraal cresendo' e. d'. De koisten van een en ander zullen ongeveer 5000 gulden be dragen. Door de kerkvoogdij is voor deze werkzaamheden een contract gesloten mei de orgelbouwers A. S. J. Dekker te Goes, waardoor dus dit instrument, na bijna 300 jaren dienst, voor de tweede maal door een Goeschen orgelbouwer zal wórden- herzien, eerst in 1710 en thans 1928-1929. Prijzen behaald. Op te Internationale athletiekwedstrij denden j.l. Zondag te Nispen gehouden, behaalde de heer M. B. Schipper alhier de volgende prijizen: le prijs Hoogsprin gen 1.70 M., le prijs Polsstok hoogsprin gen 3 M., le prijs Duitsch© Driesprong 12 M. r Koe ontsnapt. Hedenmiddag ontsnapte van het terrein van het abattoir een koe aan zijn geleider. Het dier sprong over de afrastering heen, holde verschillende straten der stad dioor, stak de Markt over, de Kerkstraatin naar Nieuw Goes. Daar slaagde de eigenaar [er in de ontvluchte te grijpen en haar naarr het abattoir te vervoeren. Drommen nieuwsgierigen hebben de ontvluchte koe op haar tocht door Goes gevolgd, hetgleen natuurlijk voor het achterhalen niet bevor derlijk was. EEN VLIEGRAMP. Tijdens het gisteren te Heerlen gehou den vlieg feest is een tweepersoons twee dekker, het Duitsche baby-vliegtuig D. 572, vermoedelijk door een defect aan den motor, op een tribune neergekomen, waardoor vier personen werden gedood en lal van toeschouwers gekwetst. Eenige hiervan zijn naar het St. Joseph Zieken huis te- Heerlen overgebracht. Twee van hen verkeeren in Levensgevaar. De vlie genier zelf werd licht gewond en is ge arresteerd. De „Crt." meldt nader omtrent het gebeurde. „De piloot trachtte dwars over de tribune op het vliegveld neer te komen. Het publiek elders op het terrein bad aan vankelijk niets gemerkt, doch zij die op de tribune waren, bespeurden het gevaar dat achter hen opdoemde. Juist werd be neden de tribune afgeroepen, da zij die nog een passngiersvlucht mede wilden maken, naar voren en naar beneden moes ten komen. Daarom waren reeds ©enige personen opgestaan. „Bukken, bukken! werd er plotseling geroepen. Op dat oogenblik raakte de vleugels van het vliegtuig het publiek. De machine kwam hierdoor nog een metier dichter op de heuvel-tribune, schuurde met den romp nog even over den grond om dan aan den ralnld van' den heuvel naar beneden' te storten en over den kop te slaan. Een idoosche stilte en vlak daarop een angstig geschreeuw deed zich hooren. Op den rand boven' op den heuvel lag een bloedende1 massa, terwijl onder aan den voet van 'den heuvel eeniga personen, die aan den passagiersvlucht mede wilden doen en daarvoor naar beneden waren ge komen, roerloos neerlagen. Op de tribune zelve zaten en lagen tus- schen een gewirwar van tafeltjes, omge vallen steeltjes en gebroken glaswerk gè- sticuleerend©, schreeuwende en kei-men de mienschien. Minstens 20 waren er ge wond en velen geheel in de war. Een vijf tien mieter van de plaats van het ge beurde stenden de waarnemende burge meester van Heerlen, de heeir Shreuder, 'eden van het comité en enkele Duitschers. Deze laatsten snelden naar de machine, draaiden haar om over dien kop en trok ken den vliegenier Gesper uit den stuur stoel. Hij was korten tijd bewljseloos, doch bleek slechts onbeduidende won den te h ebben op geloopen. Van alle kanten kwam het publiek toer loopen. De talrijke politie en marechaus sees te paard wisten op bezadigde £1 tactvolle wijze het veld weder vrij te maken. Toen kon 't andere vliegtuig, datzich nog 'in de lucht bevond, dalen De Heer len sche afdeel ing van het Nederland sche Roode Kruis en een ziekenauto waren op het veld aanwezig. Mevrouw Schobben, geib. Gernmeke, uit Heerlen, die juist drie weken geleden in het huwelijk was getreden, was door den propeller geraakt. Het lichaam was nage noeg in' tweeën gesneden. Zij leefde nog even en een geestelijke, die toevallig op het terrein aanwezig was, bediende haar. Toen gaf zij den geest. Haar man stond als razend van smart naast haar. Een weinig verder lag het lijk van den 23-jarigen J. de Beye uit Sdun nen, den eenigen zoon van zijn ouders. Hij was met zijn neief en ©en kameraad, die gewond werd, opgestaan om naar be neden te gaan en aan de passagiersvlucht deel te nemen. De derde doode was ook een jongeman, de mijnwerker Nic. Meex, wonende in de Pr. Hendriklaan te Bruns- sum. Met gebroken schedel werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Mevrouw van der Berg-Janssens uit Maastricht, die met haar zesjarig zoontje- de demonstraties bijwoonde, werd gewond. Het kind stond' erbarmelijk naast zijn moeder te schreien en werd door den koster van Heerleihe'de medegenomen, om la'.er bij: zijn moeder in bet hospitaal gelbracht te worden. Ook zwaar gewond werd voorts over gebracht een man, voor wiens leven men vreos-t, doch dien men nog niet heelt kun nen identifioeeren. De slager Leo. Klisters uit Hoensbroek had een ernstige buikwon de en werd evemeont^ naar het zieken huis vervoerd. S, Hentzdahl uit Heerlen, kreeg lichte inwendige kwetsuren en een beenwond. De heer Otermans werd aan vankelijk naar zijn woning in Heer!erhe:d.e vervoerd, waar drie ribben en een been gebroken bleken te zijn. Ook hij werd, la ter in het ziekenhuis opgenomen. Zooals boven vermeld kregen in totaal ongeveer twintig personen verwondingen, welke ech ter van lichten aard wanen. Deze konden zich na verbonden te zijn, naar huis bege ven. De officier van justitie werd tersond gewaarschuwd. De vliegenier is later door de politie gearresteerd. Poging tot afpersing. Vrijdag is bij de politie te Den Haag aangifte gedaan van een poging tot af persing, gepleegd door den 24-jarigen han delsreiziger J. de J. Deze vroeg zijn pa troon alleen te spreken in diens kantoor aan de Schalkburgerstraat. Toen de beide mannen bij elkaar tvaren, vroeg de J. aan zijn patroon een bedrag aan loon, dat bij naar zijn meaning nog te vorderen had. Ook eischte hij een borgstelling van f 1000 terug. De patroon weigerde echter iet geld te geven. Volgens de verklaring vain idien patroon had. ide J. nooit een oorgstelliing gestort. De handelsreiziger greep zijn patroon, toen aan en er ontstond eein worsteling. Een der buren, die het lawaai hoorde, kwam toeloopen en scheidde de twisten den. De politie heeft de J. in bewaring ge steld. Op een a u t oi ge s c h o ten. De vertegenwoordigers van de „Fri- gidaire te Utrecht .©Jen met een auto van de brug bij 't Merwedeikanaai ('s rijks munt) aldaar in de ra.dlit.nig Jutfaas, tienigszins schuin over den weg stond een motorrijtuig, waarvan die bestuurder met een dame stond te praten. Óndanks ntet aanhoudend signaal geven, door den :!nauffeur, idle wilde passeeren, liet de eigenaar van den motor' den weg niet ge- .ïeel vrij. Bij het passeeren \an den auto mobiel, riep één dar inzittenden den mo orrijder iets toe, duidende op zijn onbe leefdheid inzake 't niet vrij houden van den verkeersweg. In de kom van de ge meente Jutfaas kwam de motorrijder, mei ie dame op de duo naast den auto rijden', schreeuwden zij enkele onbeleefde woor den tot de inzit temden van de auto, waar uit bleek, dat de motorrijder en de duo- rijdsiter zich beleedigd gevoelden. De motor bleef achter en de auto' ver volgde zijn weg in de. richting Vreeswijk met een snelheid van ongeveer 70 KM. Nabij' den tol klonk een schot, de auto stopte en de inzittenden zagen de motor- Mets koeren en zich met een snelle vaart begeven in de richting Jutfaas. Het onder zoek heeft uitgemaakt dat een projectiel dien auto heeft geraakt. Tengevolge van het feit, dat het projectiel in schuinsche richting op de metalen kap is gekomen-, is het afgeketst. Indien de kogel 2 d.M. looger was gekomen of in recht sche rich- ing was geschoten, zouden er zeker doo ien te betreuren geweest zijn. De zaak is in onderzoek bij de poli tie te Utrecht. Kind in zee verdronkem. Van een in te Egmond aan Zee baden de groep kinderen der Chr. Vacantie- kolonie, zijn Zaterdagmorgen; te ongeveer 11 uur 2 kinderen, die zich' 'te ver in zee gewaagd hadden, door den stroom mede- gesleurd. De begeleidende juffrouw en een bad knecht begaven zich dadelijk: te water, spoedig gevolgd door een Hid van de red dingsbrigade. Laatstgenoemd© mocht het genoegen smaken een der in, nood ver- keerende Kinderen alsmede de juffroujyv, df.e zelf in levensgevaar verkeerde, op het strand te brengen. Dadelijk zijn pogingen aangewend om bij het kind, een jongen, de levensgeesten op te wekken. Dit is evenwel niet gelukt. Het andere kind spoelde later aan. Ali Baba en de veertig roovers In de bosSeben van Scherpezeel, even over de Duitsche grenzen bij Zuid-Lim burg, heeft de politie, op' zoek naar ge signaleerde inbrekers, tussiclhen het dichte loover van het struikgewas een keurig in gericht hol gevonden. De dieven gjngen meestal des nachts bij Rimburg de grens over en gingen dian in verschillende rich tingen op buit uit. De politic heeft zeven man gearresteerd, die reeds eerder met de politie in aanraking waren geweest. Het hol was goed voorzien van eetwaren en de heeren waren gewapend' met gummi- slangen, dolken en inbrekerswerktuigen. Zij hebben reeds meerdere in de mijn streek gepleegde inbraken bekend. Invaliditeitswet. Op 1 Juli 1928 werden 10.525 wedu- wenrentem en 10.253 we zenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art 373 dier wet 66.594 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner ver zekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden pieir week. Voorts genoten 21.286 personen een invaliditeitsrente, als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verze kering, geregeld in de Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 121.135 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. Vrachtauto omgeslagen. Donderdagavond reed een vrachtauto vain de firma Verkade uit Utrecht in de gemeente De Bilt met een vrij' snelle vaart in de richting Utrecht, bestuurd door een chauffeur, die pas in dienst bij' genoemde firma was, op den Utrechtschen weg. Naast de vrachtauto reed een andere

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2