v GOESGHE COURANT IP BIJVOEGSEL Klein Vee^T eelt. Voor de VrouW Binnenland Gemengd NieuWs. VAN DE VAN VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1928. Het slachten van pluimvee. Wie zijn dieren liefheeft, zal ook bij de marnier van sla-ebben er op letten die dieren zoo wemdg mogelijk te doen lijden. Voor bet eigenlijke slachten moet men allerlei voorbereidingen /treffen, die men niet uit bet oog mag veirÜieizen om een goede waar /te kunnen leveren. Men mag geen dier rechtstreeks uit de toom weg slachten. Een vastentijd van ongeveer 24 uur is nooidig om krop, maag en darmen zoo goed mogelijk ledig, te hebben. Dit levert niet enkel alleen veel belang op voor het schoonmaken, doch ook indien de dieren lang moeten Ügigfcn. Door het ven van drinken wordt die ontlasting be vorderd. Melk in piaats van water werkt ook voordeelig op het uitzien van bet geslachte pluimvee. Water gevogelte breng' men eenige uren vóór bet slachten op- hel water, opdat jhat zich er kunnen schoon maken en daarna op zuiver stroo. Welke manier men ook gebruike om te dooden, steeds moet men uit menscheiijke teergevoeligheid bet dier door een krach- Lgen slag op bet achterhoofd bedwel men. De snelsibe en zekerste manier om bet dier te dooden, is dan bet afkappen van den kop met een scherpe bijl. Dieren voor eigen gebruik moest men steeds zoo dooden. Voor den verkoiop is zulks niet immer gepast, evenmin bet doorsnijden van den keel. Waar het toch geschiedt, moet men tenminste ide gapende halswonde of den bloedenden bals stomp met proper papier omwinden. Menige pluimveehouders stooten, om uitwendige wonden te vermij den een scherp spits mes door het mond- gehemelte in de hersens en openen dan de slagaders aan beide zijden van den hals. Deze manier vergt echter veel oefening en vaardigheid, vooral bij het waterge- vogelte, wegens bun langen bek. Het ver dient veeleer aanbeveling te dooden door bet ruggemerg, van de hersens te scheiden. Daardoor is bet dier ©ogenblikkelijk dood. Waar achterhoofd en hals samenkomen, voelt men een kleine indiepang. Daar stoot men een scherp, spits smal mes in den nek en scheidt de hersens van het rugge merg. Deze kleine wonde ziet men bijna niet en daarbij blijven de vearen van den kop en van een deel van den, hals staan. Deze laatste manier van dooden wordt hoofdzakelijk bij het wat erge vogelte aan gewend. Bij kuikens en ldein pluimvee gaat men heel veel ook op de volgende manier te werk: men neemt het dier onder den linker arm omklemt, met wijs- en middenvinger der rechterhand den kop en men geeft een korten, krachtigen ruk, Daardoor worden die nekweirvels geschei den en de dood is ©ogenblikkelijk. Het bloed verzamelt zich dan wel onder 't vel van den hals, maar men laat de hals- veeren staan. Zoo wordt het uitzien daar van niet geschonden, 'terwijl men ook met een fijne snede het bloed kan doen af vloeien. Duiven worden- nog dikwijls op de meest wreede manier ter dood gekweld', namelijk door het indrukken van de borst kast. De dood volgt dan na lang pijnlijk lij-den, door verstikking. Een fokker, die gevoel heeft, zal zijin dieren die kwelling besparen en een der hier voren aangewezen manier van dooden verkiezen. Het eenvou digst en zekerst iis hier de laatst aanbe volen wijze scheiding van ruggjemerg en hersens door het uiteen rukken van de halswervels. Parelhoenders worden het best af geschetendan zijn ze smakelijker en 'kan (men ze ook beter verkoopen. Welk meelvoeder ge ook voor uw hoenders gebruikt, zorgt er iin ieder gje val voor, dat bet van een puike kwaliteit is. Voorts moet het door de kippen meil graagte worden gegeten. Men voert het droog, in zoogenaamde droogvoerbakken en ook wel aangemaakt met water. Nat mag bet nooit zijn. Het moet altijd rul of wel' kruimelig blijven, zoodat bet ite samen balt in de hand en bij het neerval len weer stuk breekt. Dit kan men alleen, bereiken door het met de handen te men gen en te kneden. Wij bevelen dit mengen vooral aan taan dames, die prijs stellen op mooie zachte handen. Er is geen beter middel om de handen, die door wiedien en planten ruw zijn geworden, weer zacht te maken. Is het voer te nat geworden', dan idoet men er weer wat droog meel- voer bij, totdat de juiste rulheid is ver kregen. De waarde van versche vruchten. Versch ooft is gezonder dan gekookt en ingemaakt. Juist in versdhen toestand komen de volle aromatische eigenschap pen van de vruchten tot haar recht en verkwikken Jovendien bezit volkomen rijp fruit een gnoot sui kergehalte in licht verteerbaren vorm, dat hooge voedingswaarde bezit. De zoelheid van versche vruchten be schadigt ook iniet de tanden, zoo als som migen beweren. Boterhammen met vruch ten is een uitstekend ontbijt e.i avondeten voor kinderen. Wie kinderen tracteeren wil, geeft ze geen koekjes of taart maar versch, rijp fruit. Vruchten zijn oen zeer geschikt middel tot regeling van het diëet en tegen ver stopping en dus aan vetzucb'.iigien zeer aan te bevelen, vooral de zure soorten. Ook andere afscheidingen van het lichaam wor den door fruit bevorderd, vandaar ook den gunstigen invloed op nierlijders. Voor al ook werken fruit gunstig bij menschen» die bij een zittend leven aan gestoorde spijsvertering lijden. Vruchten zijn ook de reinigers van het bloed en verbeteren dit, zij genezen dus uitslag en andere huidziekten. Plantenzuren werken ook vernietigend op ziekten-kiemen, door het eten van een appel voor het naar bed gaan, wordt de mond op aangename wijze gedesinfecteerd. Men kan gerust zeggjen, dat versch fruit niet alleen een heerlijk genotmiddel ma ar o ok een goe d sm a kend na t uur-ge z oudheid smiddel is. Voorkomen is heter dan genezen, Veel hebben we thans ón onze macht om ons en de onzen te behoeden voor malaria, infectie en dergelijke narigl den, veroorzaakt door muggen. Juist nu doet men verstandig reedis te beginnen met het dooden van alle muggen, die on der uw bereik komen, zooadat er na den winter weer wat minder van deze schade lijke insecten over zijn om zich te verme nigvuldigen. De commissie tot bestrijding der ma laria heeft de vier volgende spreuken uit gegeven. Doe er uw nut mee in bet belang der volksgezondheid. 1.^Houd uw huis van muggen schoon En gezondheid is uw loon! 2. Ziet ge muggen, lang van poot Aarzelt niet, maar slaat ze dood! 3. Beter dan kinine slikken, Is het muggen dood te tikken. 4. Klein is de mug, maar groot bet leed Veroorzaakt door een muggenbeet. Gelukzoekers. Rotterdam beeft dezer dagen bijina een gold-rush, een jacht naar de goud velden, gehad. Een paar dagen geleden namelijk heeft een jochie, dat zijn vaoanbiegeiteugten bot vierde op den hoop uitgebaggjerden grond, welke wordt gehaald uit de Delftsche- vaart, daar de eerste vondst gedaan. Wroe tende en gravende in de slijkerige massa, zag hij opeens iets blinkends, dat hij opraapte en schoonwreef langs zijn broek je. Het was een zilveren lepeltje, dat vermoedelijk eens van een voorbijvarend schip overboord gevallen was. Het jochie bleek een zakenman in den dop te zijn want hij bracht zijn schat naar een anti quair die er een gulden voorr gaf. Het jochie vertelde het aan een paar kornuitjes en den volgenden dag werd er druk ge vorkt op den hoop uitgegraven grond en inderdaad wierden er nog twee lepeltjes gevonden. Het nieuwtje verspreidde zich ras in de buurt en tegen den avond kwa men er opgeschoten jongens, die met po ken en harken of met een kolenschop den grond bewerkten. Het bericht van nieuwe vondsten, als een rijksdaalder en een oud horloge bracht er nu ook volwas senen toe, een greep naar bet geluk te doen. Maar meer nog dan het nieuws omtrent de vondsten, wakkerden de ver halen omtrent wat er wel gevonden zou kunnen worden den lust tot graven aan. Van steeds verder komen de gelukzoe kers. Er wordt met groote ambitie ge graven, maar de schat, van welken de theelepeltjes en de geldstukjes de voor- loopers zouden zijn, is nog niet gevonden. Pilote af. Na gedurende korten tijd met de K. L. M.-vliegtuigen mede te hebben gevlo gen, is Lady Heath, de bekende Engel- sche pilote, met baar Moith-vliegtuig naar Engeland teruggekeerd. Zij was op deze vlucht vergezeld van haar secretarisse en le den afstand WaalhavenLympne af in 3 uur 40 minuten, na nog een tus- schenlanding te hebben uitgevoerd vow het innemen van benzine. Lady Heath, die op haar sportvlieg- tuig reeds bijna 1000 uren heeft gevlo gen, was de K.L.M. zeer dankbaar dat deze haar in de gelegenheid heeft ge steld, op de groote Fokker-verkeersvlieg tuigen langs de internationale routes me de te vliegen, waardoor zij een indruk kon krijgen van bet werk derr K.L.M.- ten. Lady Heath heeft verschillende uitnoodigingen uit Amerika ontvangten tot het houden van lezingen over haar erva ring als pilote. Daar Lady Healh binnenkort waar schijnlijk een' groote vlucht mede zal maken, was het voor haar van veel be - De brug door de brug. Dinsdag is men begonnen de brugdie de verbinding tot stand zal brengen tusschen Zholen en Noord-Brabant, van de Kinderdijk naar de plaats van bestemming te sleepen. Het gevaarte passeert de brug te Dordrecht. !Ji lang, door de K.L.M.-bestuurders ge wezen te worden op de bijzondere eigen schappen van groote verkeersmachincs. Een kranige zweijiraer. Een eigenaardige vertoonng, heeft Woensdagmiddag op Scheveningjen veel bekijks getrokken. Aangekondigd was, dat er om 3 uur de Duitsdher Josef Gregoritsch, een invalide uit den wereld oorlog, die slechts één been heeft, van den pier in zee zou springen en een af stand van zes kilometer zou zwemmen. En aldus is ook inderdaad geschied. Op het eilnde van den pier was een soort van geïmproviseerde springplank g/elegd en van deze heeft Gregoritsch op het aangegeven uur, omgeven door enorme belangstelling den gjrooten sprong gedaan. Daarna zag men hem met verwonder lijke snelheid evenwijdig aan liet strand in de richting van Seinpost vorderen. Van den pier en het strand volgden duizenden de kleine zwarte stip, zijn hoofd, in zee. Om tien minuten over halfvier kwam de moedige zwemmer ongeveer ter hoog te van het Paviljoen Witte weer naar de kust, waar hij door eon helper aan land gebracht werd. Hiermee was deze ^wem- demonstratie ten einde. Gregoritsch heeft aangekondigd, dat hij van plan is te trachten over het Kanaal te zwemmen. Hij is van beroep schoor steenveger ook al een vreemd iets voor iemand met één been en wereld reiziger! Reeds eerder heeft hij een poging g(e- daan om het Kanaal over te zwemmen, toen heeft hij het echter niet tot Calais kunnen brengen. Snippers. Een twaalfjarige jongen te Koot wijkerbroek, gemeente Barneveld, heeft Dinsdagmiddag onder het spelen het ze venjarig dochtertje van den landbouwer H. van H ierden met een flobert in het hoofd geschoten. Het kind was onmid dellijk dood. Te Enschedé is Woensdag de 50.000e inwoner geboren, ter gelegenheid waarvan van de stadstoren de driekleur De gezonken duikboot. De bemanning van de gezonken Itali- aansche duikboot „F. 14 is om het leven gekomen doordat zich in de boot chloor gas ontwikkelde. Toien de boot zich tij dens het lichtimgswierk nog een 12-tal meters onder de oppervlakte bevond, hielden de door de opgesloiten bemanning afgezonden signalen reeds op. Dinsdagr avond is men er eindelijk in geslaagd de boot te lichten. D,e uit een en dertig per sonen bestaande bemanning was omge komen. De geneesheer van den. Italiaan- schen kruiser „Brindisi", die deelnam aan bet reddingswerk, heeft na het ophalen van den onderzeeër, gewapend met een gasmasker, heit torenluik geopend. Hij zonk echter na slechts weinige minuten, bewusteloos neder, daar het verzamelde kooloxyde door het masker heendrong. Met kunstmatige ademhaling slaagde men er in, de levensgeesten op te wekken. Het gelukte vervolgens uit den toren bet lijk van één der mecaniciens te voorschijn te balen en aan boord te brengen van de „Brindisi", waar een cbapelle ardente was ingericht. Daar het onmogelijk was de lijken dadelijk uit den onderzeeër te yerwijderein, werd de boot naar bet ma rine-arsenaal te Pola vervoerd. Strijdbaar pacifisme. Een royalist i s ch - gezind veearts te So:s- soins kon het niet langer aanzien dat in bet pacifistisch kamp aan den Chem'.n des Dames, waar vertegenwoordigers van tal van naties broederlijk en zusterlijk van gedachten wisselen over het vredesideaal, de Fransche en Duitsche vlaggen naast elkaar wapperen. Hij toog naar het kamp, rukte de Franscbe vlag af en vertrapte haar. De Duitsche liet hij, wonderlijk ge noeg hangen. Het werd rumoerig in bet kamp. Fran scbe en Duitsche deelnemers snelden een drachtig toe om den Camielot du Roy de trieste overblijfselen van het dundoek te ontrukken. Een dame uit Compiègne vergat baar pacifistische levens opvat Lngen en gaf den royalist een' klap, die haar op zijn beurt een kaakslag toediende. De stemming was bedorven in het kamp dien heeien dag. De laatste oorlogspostduif Te Montoir aan de Loir is, 15 jaar oud, de laatste Franscbe postduif uit den grooten oorlog gestorven. Bij herhaling had het dier zich verdienstelijk gemaakt door het overbrengen van berichten dwars door de vuurlinie, te midden van een kogelregen, o.a. tijdens het beleg van Verdun. De daden dezer postduif waren vereeuwigd op een diploma en op een marmeren plaquette. Een d r ij vend casino*. Het Zuiden van Califomië verheugt zich in het bezit van een combinatie van drijvend casino en nachtclub. Daartoe is bet schip „Johanna Smith" ingericht, een vroegere boutboot, die voorzien is van de uitrusting van een nachtclub de luxe en de meest moderne dobbelrequisieten. Dit schip ligt zeven mijl van de kust tegenover Los Angeles voor anker en blijkt een oord, door de bohémiens van Los Angeles zeer gezocht. De auto riteiten blijken niet bij machte om 'hier in ite grijpen. Beweerd wordt dat bet af- geloopen weekend 10.000 personen bet schip hebben bezocht en dat een bedrag groot 125.000 dollar aan de dobbeltafels van eigenaars beeft gewisseld. Doodslag en zelfmoord. In de jachthut, bij Albertweilen, op den Hoogen Berg, zijn dezer dagen de lijken van den koopman August Otto Mathes en zijn aanstaande vrouw ELise Stuhlfauth gevonden. Mathes, die bij een firma te Ludwigshafen werkzaam was ge weest, moet daar een groot bedrag ver duisterd hebben. Hij vluchtte met zijn toekomstige vrouw naar de jachthut, eigen dom van een jachtclub, wiaar hij lid van was. Bij het onderhoek is vast ko^ men te staan, dat Mathes de vrouw, in voorafgegane strijd, dood/geschoten en toen bet wapen tegen zichzelf gericht beeft. Het wapen vond men nog in zijn band. De lijken waren reeds in ontbinding overgegaan. „F at ty". „Fatty" Arbucle, de enkele jaren ge leden zoo veel besproken zwaarlijvige film- komiek, staat weer eens in alle Ameri- kaansche couranten. Men. herinnert zich, dat hij indertijd in een hoogst onver kwikkelijke geschiedenis verwikkeld was. Op een dron kemans-feestje was een film actrice plotseling overleden, en het pro ces ging er om, uit te maken of „Fatty" Arbucle daaraan schuld had gehad. Hoe wel hij niet veroordeeld werd, hebben de Amerikaamsche biosooopen hem jaren lang in den ban gedaan. Thans heeft zijn vrouw de film- ar tiste Dore s Me am een eisch tot echtscheiding ingediend. Waarom? Wel, „Fatty is volgens haiar „kwaadaardig, wreed, somber en treiterig". Botsing in de lucht. Woensdagmorgen nieg|en uur botsten twee vliegtuigen, die, naast elkander vlie gend, een bocht namen, boven het vlieg veld van Schieisbeim tegein elkander. De vliegieeraar Dneijeir slaagde erin met een valscherm veilig beneden te komen, maar zijn collega Schenk sprong te laat uit de machine, zoodat het valscherm zich niet meer ontplooien kon. Hij kreeg een sche delbreuk en was onmiddellijk dood). Arme b lauwo o gigen Volgens een Engelsch oogspecialist, William Corbatt, zal er een zeer slechte tijd aanbreken voor de bezitters van blauwe oogen. De oogarts heeft namelijk opgemerkt, dat de meeste blauwe oogen van kleur gaan veranderen en brum wor den. Deze kleurverandering komt door de inwerking van bet electrisch licht en het lezen van overmatig vieei kranten. Vol gens dr. Corbatt, zijn bruine oogen beter tegen bel licht bestand dan blauwe. Bo vendien de natuur past zich hoe langer hoe meer aan, aan de eischen van het moderne leven. Fascisme en de zede lij kh eid. In Rome zullen de strengste maatrege len genomen worden tegen bet drukketn. of verspreiden van pornografische lectuur. Zelfs wordt boekbandelaars verboden aan minderjarigen boeken te verkoopen, zelfs de meest klassieke, die in text of illustratie de zedelijkheid zouden kunnen afbreuk doen. Ook zullen zware straffen ingesteld worden tegen bet publiceeiren door kranten van misdrijven ontstaan uit sexueele hartstochten. Obscure liedjes zul len met meier gezongen of per gramafoon gereproduceerd mogen worden. Gevan genisstraffen van 6 maanden tot 5 jaar en boeten van 5000 tot 50.000 lires zullen tegen overtredingen worden ingesteld. De wet, die 'deze drastische maatregelen zal instellen zal in de volgende zitting door signor Martiine, een van de leiders van de fascistische katholieke partij, worden voorgesteld. Een van de belangrijke pun ten van deze wet is tevens een campagne tegen de beperking van gjeboorten. Zoo- stelt de wet voor de kranten met strenge straffen te beletten advertenties van ge boortebeperkende middelen te publiceeren. Ont rouw bankdirecteur. De 50-jarige bankdirecteur Hermann Bilierbeck, directeur van een bijkantoor van de distriotsbank en distriotsspaarkajs Pogegen (Memel-gjebied), is na verduiste ring van 75.000 lit. gevlucht. Eenigjen tijd geleden was Bilierbeck reeds in hechtenis genomen, doch na zijn verhoor weer vrij gelaten. Hij werd later opnieuw in hech tenis genomen, zou door een Litauscbe gendarme in een auto naar de ge vangenis te Heidekrug gebracht worden. De gevangene wist onderweg in een café zijn begeleider dronken te maken; daarop gaf bij den chauffeur opdracht n|aar Wilhischen terug 'te rijden. Hier pakte bij al zijn geld en kostbaarheden en wist onder een valscben naam een pas te krijgen. De chauffeur bracht hem naar Uebermemel van-, aar bij over de Memel- brug te voet naar Pilsitz ging, waar hij in een café gezien werd. De politie heeft hem echter nog niet gevonden.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1