Uit den Westhoek Stadsnieuws Binnenland DE BRUG VAN THOLEN. De brug van Tholen, waarover men dezer dagen genoeg heeft kunnen le zen, is ter plaatse aangekomen en reeds op de stellingen van gewapend beton geplaatst. Nog eenige weken en de brug zal officieel geopend worden. Tholen heeft dan met de misère van het oude veer afgedaan en een vaste verbinding met Noord-Brabant verkre gen, die aan de ontwikkeling van dit stukje Zeeland, ook al in verband met den uitvoer van landbouw- en tuinbouwproducten, zeer ten goede zal komen. Op afdoende wijze en ten koste van niet geringe financieele offers heeft men Tholen uit zijn, toch altijd nog min of meer op isolement gelijkende positie verlost. Op Zuid-Beveland volgde Tholen! We hopen dat deze twee voorbeel den allen die invloed kunnen uit oefenen op het provinciale en inter provinciale verkeer niet uit het ge heugen zullen gaan, doch dat zij voor deze personen een aansporing zullen blijven om ook de verkeersmiddelen in de andere gedeelten van ons ge west steeds te verbeteren. Alle ver bindingen toch tusschen de verschil lende deelen van Zeeland zijn nog verre van ideaal. We denken aan de verbindingen Zuid-Beveland- - Noord- Beveland Zuid-BevelandSchouwen Zuid-BevelandZeeuwsch Vlaanderen. Dat alle nog voor verbetering vat baar zijn zal door de overheid niet kunnen worden ontkend. Hier zal een sneller veer tot een oplossing mede kunnen werken, daar een verande ring van den diensttijd, elders wel licht een brug. Middelen zijn er ge noeg, als men het nut van snelle, of beter nog de onhoudbaarheid van de verbindingen waarmede onze voorva deren genoegen namen, maar gaat in zien. Dat de brug van Tholen de opvat tingen inzake verkeer in het verle den en verkeer in 1928 moge over bruggen hopen we van harte. Zoom of Halsteren per fiets of per auto of met de tram gekomen waren om naar het arriveeren van de brug te kijken. Gistermorgen is de brug op haar plaats gezet. Hiervoor was zeer veel belangstelling. Aanwezig waren o.m. de burgemeester en de raadsleden. Te ongeveer half elf werd de vlag gehe- schen ten teeken, dat de brug was vastgelegd. Na afloop werd op het gemeentehuis een vergadering gehou den, die door een aantal genoodig- den werd bijgewoond. De werkzaamheden werden geleid door den heer Ir. Kuypers uit Am sterdam. Het leggen van de brug had een gunstig verloop. BURGEMEESTER VAN WOLPHAARTSDIJK. Tot burgemeester van Wolphaarts- dijk is benoemd de heer O. van Bley- wijk Tierens Verhagen. De nieuwbenoemde was voorheen als volontair ter secretarie te Gor- kum werkzaam. Hij is de chr.-h.st. beginselen toegedaan. Reeds heden vertoefde de nieuwe burgemeester al enkele uren in Wolphaartsdijk, teneinde zich o.a. aan de ambtenaren te doen voorstel len. Vermoedelijk zal burgemeester Van Bleywijk Tierens Verhagen de volgende week geïnstalleerd worden. Inbreker aangehouden. De politie te Wolphaartsdijk in specteerde Woensdag de belasting plaatjes op verschillende rijwielen. Bij deze inspectie werd ook aangehou den iemand van Duitsche nationali teit. Deze bleek een rijwiel te berij den dat Maandag j.l. uit de schuur van den landbouwer A. v. S. ont vreemd was. De aangehoudene be weerde het rijwiel gekocht te hebben doch hij bleef in gebreke zulks af doende aan te toonen. De politie vond dus termen aanwezig om tot zijn arres tatie over te gaan. Bij het fouilleeren bleek dat de Duifscher in bezit was van een gouden, heerenhorloge, 2 gou den en 2 zilveren armbandhorloges en een breekijzer. De horloges, zoo zeide hij, heb ik gekocht, het breek ijzer gevonden. De politie heeft den verdachte naar Middelburg overge bracht. KAPELLE.' Aan iden heer A. de Bourgraaf, aannemer te Kapelle, is gegund het bouwen van een houten Warenhuis en van 5 houten druiven- kassen elk 40 M. lang, in de gemeen ten Krabbendijke, Ovezande en Elle- woutsdijk. MIDDELBURG. Met de Provinciale booten zijn gisteren niet minder dan 3320 buitenlandsche bezoekers van de Middelburgsche markt en 35 auto's overgezet. NISSE. Ds. van Oeveren te Ten Boer (Groningen) heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Nisse aangeno men. OUDELANDE. In de Woensdagna middag gehouden vergadering van den gemeenteraad de heer Boonman was afwezig werd na voorlezing en vaststelling der notulen van de laat ste twee vergaderingen de rekening over het dienstjaar 1927 der gemeente vastgesteld op f 21.492,35 inkomsten, f 19.589,11 uitgaven, aldus een goed slot van f 1903,24. De rekening van het burgerlijk armbestuur bedroeg f 5219,44 aan inkomsten, f2838,62 aan uitgaven, met een goed slot van f2380,82. Bij de afrekening van de uit gaven voor de bijzondere school over de jaren 1925—1927 werd door den heer De Bakker wederom de aanmer king gemaakt dat gedurende dat tijd vak alle timmer- en metselwerk aan een en denzelfden ambachtsman is gegund en de anderen weer zijn bui tengesloten. Over het adres van de maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt om subsidie voor een cursus in landbouwhuishoudkunde staakten de stemmen. Vóór waren de heeren van Wingen, Mol en de Jager. Tegen de heeren Goetheer, de Bakker en Korstanje. Na aanbieding van de begrooting 1929 werd de vergadering gesloten. SCHORE. Ingekomen zijn in Juli: 28, Johanna de Nooijer, echtgenoote van G. M. Fraanje, van Goes; 31, Mar cus L. Walen en gezin, brugwachter, van Jisp (Spijkerboor). Vertrokken: 11, Pieter M. van Ba ren en gezin, kommies Rijksbelastin gen, naar Kapelle; 18, Bernardus J. A. Niemer, zonder beroep, naar Mep- pel; 28, W. L. Potter, landbouwers- knecht, naar Kruiningen (Hansweert); 28, Hubrecht Wabeke, landbouwer, naar Colijnsplaat. Bij de werken aan de sluis ge raakte de werkman S. met twee vin gers van de linkerhand zoodanig be kneld dat hij bloedend werd verwond en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door één der lotelingen uit de gemeente Waarde, die hier met de noodige rozen getooid en zeer luid ruchtig passeerden, werd den heer M. alhier een pak slaag toegediend, waar bij zelfs gebruik werd gemaakt van een gummislang. De politie heeft te gen het jongmensch proces-verbaal op gemaakt. WOLPHAARTSDIJK. Mej. S. J. Noordhoek alhier slaagde te Rotter dam voor het examen hoofdakte. Woensdag geraakte een koe van den landbouwer J. Remijnse in de sloot. De koe wandelde door de sloot verder en ging onder den duiker, die ligt onder de z.g.n. Kaaidijk. De po ging om hetzelfde door een eenige honderd meters verder liggende dui ker te doen mislukte. Ongeveer in het midden gekomen zijnde, kon de koe niet verder. Na veel moeite slaag de men er in het dier uit zijn benarde positie te verlossen. De koe was op haar rug deerlijk geschaafd. YERSEKE. Het voorbijsleepen van de Thoolsche brug heeft hier honder den toeschouwers naar den zeedijk gelokt. Ongeveer 4i/2 uur kwam ze dicht genoeg bij om de 8 boogen dui delijk te kunnen tellen. Ongeveer 7 uur verdween de brug in het Thool sche gat. De verbouwing van de school der Ned. Herv. school-vereeniging Dreef is, behoudens goedkeuring van B. en W., gegund aan den laagsten inschrijver J. Luteijn alhier. Voor Mej. van der Jagf te Lage- mierde verkocht notaris van Dijke de navolgende huizen: 1. huis en erf in Schotte aan J. C. en F. Waverijn voor f 1280, 2. huis en erf in Schotte aan Chr. Steketee voor f1385,3. huis en erf in de Scheldestraat aan E. J- C. Poelman voor f1380,4. huis en erf in den Vijverboomgaard aan S. de Wee voor f1192,5. huis en erf in de Vierstraat aan J. C. en F. Waverijn voor f1710,Plus 8V2 °/o onkosten. Het Goescïie Sas. Het bestuur van de zwemvereeniging ,,'t Goesche Sas" is iets te haastig geweest met het tof ons gerichte ver zoek hulp te verleenen voor den bouw van een vast bassin. Men deed een beroep op ons, zoo blijkt thans, voor dat men volledig ingelicht was over de kosten van den bouw en over de mogelijkheid of het bassin practisch verwezenlijkt zou kunnen worden. Een tweede berekening heeft uitge maakt dat de muur veel meer zal kosten dan oorspronkelijk was ge raamd. In verband hiermede zijn de plannen voorloopig opgeschort, en ook wij hebben de inzameling voor het bassin beëindigd. De gelden die binnenkwamen heb ben we weer aan de afzenders ge retourneerd. Busd'east Wolphaartsdijk. Ons bereikte een ingezonden schrij ven over den particulieren autobus dienst van den heer v. d. Slikke tus schen Goes en het Wolphaartsdijk- sche veer. In verband met enkele daarin gemaakte opmerkingen konden we het schrijven geen plaats in ons blad verleenen. Toch willen we aan een gedeelte ervan eenige aandacht wijden. De inzender zag tot zijn ver wondering dat de autobus blijft rij den, hoewel de heer v. d. S. door den Kantonrechter veroordeeld werd. Deze verwondering is geheel mis plaatst. De heer v. d. S. is n.l. in hooger beroep gegaan bij de recht bank tegen het vonnis van den Kan- rechter. Zoolang niet in hoogste in stantie is beslist dat de autobusonder nemer onwettelijk handelt, kan men den dienst niet verbieden. Vermoedelijk wordt dit autobus- geval een even langdurige kwestie als een dergelijk geval, dat zich eenige jaren geleden tusschen Delft en Den Haag afspeelde. De radio-distributie. Verschillende aangeslotenen bij de radio-distributie hier ter stede hebben zich al afgevraagd: „Wanneer zullen we nu voor het eerst van ons abonne ment kunnen genieten. Draden en al hef andere voor de distributie benoo- digd zijn reeds lang aangebracht". Het antwoord op deze vraag luidt: „Onvoorziene omstandigheden buiten gesloten, Maandag a.s.". Dien dag zal de Goesche dis tributie van de wonderen van den ether in werking treden. Bioscoop „Slot Oslende". Hedenavond wordt het cinema-thea ter „Slot Ostende" geopend met een voorstelling voor genoodigden. Ver toond worden een Journaal, de komi sche rolprent „Zijn huwelijksdag" en de vermaarde film in 12 acten: „Mi chael Strogoff". Voor bijzonderheden van de eerste voorstelling en van de volgende dagen verwijzen we naar een advertentie in dit nummer. Concert. „Hosanna" heeft gisteravond te half half negen op de Markt een concert gegeven, dat weer als alleszins ge slaagd beschouwd kan worden. Mede in verband met den mooien zomeravond hebben gisteren honder den stadgenooten van het aardige „Hosanna"-programma genoten. K. L. M.-toestel. Boven Goes cirkelde hedenmiddag op geringe hoogte het K. L. M.-toestel waarmede te Vlissingen passagiers- vluchten worden ondernomen. Tegen f 6,per vlucht kan men Walcheren in vogelvlucht gaan zien. De Nenyto. De Nenyto te Rotterdam is Woens dag bezocht door niet minder dan 30.841 betalende bezoekers, waardoor het bezoekcijfer is gestegen tot 814.893 zoodat ook thans de 800.000ste bezoe ker is geboekt. De 100.000ste bezoeker passeerde den ingang op 3 Juni, de 200.000ste op 17 Juni, de 300.000 op 28 Juni, de 400.000e op 5 Juli, de 500.000e op 12 Juli, de 600.000e op 23 Juli, de 700.000e op 1 Augustus en de 800.000e Woens dagavond. Wanneer niet alle voortee kenen bedriegen, dan kan de mil- lioenste bezoeker nog deze maand worden verwacht. Aan belasting op openbare vermakelijkheden is door de Nenyto reeds een bedrag van f 96.000 betaald. V eel reizigers. Het personenvervoer is in de maand Juli op onze spoorwegen zeer druk geweest, aanmerkelijk drukker dan in de maand Juli van het vorige jaar. Niet alleen, dat het gewone reizi- gersvervoer in Juli drukker was, dooh ook het spoorwegverkeer was in Juli belangrijk meer dan het vorige jaar. De talrijk ingelegde goedkoope trei nen met- en zonder regenverzekering hadden een druk vervoer en het aan tal bedevaarttreinen was veel grooter ter dan vorige jaren. Behalve al deze extra-treinen, is dit jaar het kinder ver voer grooter dan ooit. Gewoonlijk was dit vervoer einde Juli afgeloopen, doch dit jaar is het voor het eerst anders, want thans heeft dit vervoer nog steeds in on gekende massa plaats. In deze maand loopen er nog verschillende geheele of gedeeltelijke kindertreinen. Een en ander is oorzaak dat vrij wel het geheele wagenpark van de Nederlandsche Spoorwegen in gebruik is, hetgeen hoewel tot nu toe aan alle aanvragen voldaan kon worden voor den betrokken dienst dikwijls allerlei moeilijkheden oplevert. Een gestoorde bruiloft. Ten huize van een familie in de Trompstraat te Den Haag werd Woens dagavond bruilof# gevierd. Toen hef al laat begon te worden nam een der gasten, een ingenieur, plotseling een revolver in de hand en maakte met dit wapen eenige bewegingen. De re volver was echter geladen en ging onverwachts af. De kogel trof den ingenieur in de zijde. Vrij ernstig ge wond werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is echter niet zorgwekkend. Zondagssluiting. Naar men meedeelt zal de ambte naar van het O. M. bij hef kanton gerecht te Rotterdam niet meer ver volgen op grond van art. 2 van de gemeentelijke verordening op de win kelsluiting, in welk artikel de verkoop in winkels behoudens de uitzonde ringen welke in dat artikel worden genoemd op Zondag wordt verbo den. De ambtenaar is namelijk van oordeel dat de gemeenteverordening in strijd is met de Zondagswet van 1 Maart 1815 (Staatsblad no. 21), welke wet op Zondag alleen het venten van geringe eetwaren toelaat, terwijl daar entegen de gemeenteverordening in art 8 sub. 4 nog toestaat het venten met bloemen op Zondag. De ambtenaar acht handhaving van de verordening alleen mogelijk in verband met de Zondagswet, en bovendien hebben bil- lijkheidsgronden hem tot zijn stand punt geleid. Locomotief ontspoord. Tengevolge van het breken van de krukas is de locomotief van den snel trein Leeuwarden—Groningen, die te 4.37 uit Leeuwarden vertrekt bij het station Visvliet ontspoord. De machi nist wist door onmiddellijk te remmen een ernstig ongeluk te voorkomen. De passagiers moesten overstappen in den trein die te 4.33 van Gronin gen vertrekt en nu tengevolge van de versperring niet verder kon. Zij be reikten met een vertraging van an derhalf uur de plaats van bestemming. De reizigers van den Groningschen trein stapten over in de wagons van den ontspoorden trein en werden met een locomotief uit Leeuwarden van Visvliet gehaald. Het hof en de Olympische Spelen. De Koningin die Woensdag met Prins Hendrik en Prinses Juliana de zeilwed strijden op de Zuiderzee heeft bijgewoond gaf Woensdagavond in heit Palei op den Dam een avondfeest waarvoor een 1200 uitnoodigingen werden verzonden, p.a. veel autoriteiten en hun dames in gala kostuum, maar ook eenige honderden deel nemers aan de Olympische spelen in de kleurige pakjes waarin zij aan den op- marsch hebben deelgenomen. Van ieder land waren tien der deelne mers aan de spelen uitgenood! gd. En bo vendien waren er veel buitenlandsche offi cieren in hun kleurige uniformen. De „Olympiërs" werden allen door den voorlzitter van hun nationaal comité aan de Koningin voorgesteld. Amsterdam herbergt voorts op het oogenblik veel vorstelijke personen. Dat bleek gister. Want behalve de Koningin, de Prins en de Prinses waren op dat avondfeest aanwezig de Kroonprins van Noorwegen, Aartshertog Albrecht van Hongarije, hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg. Voorts zes leden van de koninklijke familie van Zwaden, te weten: de Erf prins Gusiaaf Adolf, (oudste zoon van d:m Kroonprins), die gister- par vliegmachine uit Zweden is gekomen om de ruiterspe- len bij te wonen; Prins Karei, broeder des Konings en zijn echtgenoote Prinses Ingeborg met twee hunner dochters, prin ses Martha en Prinses Margaretha, welke laatste gehuwd is met Prins Axel van De nemarken, (de derde dochter, Prinses As- trid is, naar men weet, gehuwd met den Kroonprins van België). Het zesde lid van de Zweedsche Koninklije familie was Prins Eugène, broeder des Konings. Flinke zus. Op hun zwerftochten langs den Amstel te Amsterdam ontdekten drie jongens een onbeheerd roeibootje aan dien wallekant. Zij scheepten zich in met de bedoeling eens prettig uit spielenvaren te gaan. Vóór bet echter zoover kwam, lagen zij al met hun drieën in het water. Een zestien jarig meisje, dat juist langs liep, bedacht zich niet lang, maar sprong te water. Zij slaagde er in de drie jeugdige dren kelingen weer op het droge te brengpn. Vervolgens werd dezen weinig voorspoe- digen waterhelden in een boerderij ge legenheid geboden om zelf weer droog te worden en wat bij te komen van den schrik. 1 1 l Kleine oorzaken.... De heer N. uit Amsterdam reed met zijn auto in den Vèlserpolder in de rich ting Velsen. Plotseling kwam er een wesp voor zijn gezicht en toen hij die wilde wegnemen, raakte hij he|t stur kwijt, zoo dat de auto in een droge sloot terecht kwam. Door den schok vloog de beer N. met het hooft door de voorruit, waardoor hij verscheidene bloedende wonden op liep. Na een boerderij binnengebracht te zijn, verleende een arts uit Velsen de eerste hulp. De heer N„ die zeer veel bloed verlo ren had, werd naar bef ziekenhuis te IJmuiden overgebracht. S c h i e t on g e v a 1. Te Katwijk aan Zee is in het met roo de vlaggen gedemarkeerde duinfcrrein tij dens schietoefeningen van bet 4e reg. inf. een ernstig ongeval gpbeurd. De 11-jarige E. Wis uit Katwijk liep met zijn hondje op verboden 'terrein. Het hondje werd doodgeschoten, terwijl de jongen een kogpl in den linkerarm kreeg, die in het linker been terecht kwam. Hij werd naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar getracht zal worden den kogel te verwij deren. 1 Alle ve i li gbeid smaatne geien waren ge nomen, zoodat liet ongeval vermoedelijk geheel aan eigen onvoorzichtigheid is tie wijten. In handen van een C o r s i c a a n s ch "bandiet. Midden in bet meest woeste gedeelte van Corsica verscheen plotseling op een plateau langs den weg, die naar Ghisomi voert, een jonge kerel met een groote ruitjespet op bet hoofd en een geweer in de band. Hij schreeuwde: arrèt!, en toen de groote toeristenauto van, de P. L. M. stilstond, commandeerde bij, dat wij allen moesten uitstappen en al ons geld en al onze sieraden op den weg moesten leggen. Klinkt bet niet als een filmscenario of las een romannetje van een paar cent in afleveringen? Maar bet is alles echt gebeurd, want Miek Janssen, die een dezer dagen uit Corsica is teruggekeerd, vertelde ons, schrijft bet „Vad.", op haar rustige ka mer van de verschrikkelijke dingen, die haar een maand geleden op Corsica over komen zijn. Miek Janssen reisde met baar zuster en een vriendin. De schrijfster voelde niet veel voor een reis naar Corsiicla. Zij bad als het ware eein voorgevoel, dat de reis niet prettig zou af loopen. Maar toen bet ge zelschap op bet bureau van de P. L. M. in Marseille informeerde en niets ver dachts boorde, trok men naar Corsica, gelokt door de schoonheid van de na tuur op bet eiland, dat wereldberoemd geworden is door zijn groot sten zoon, Napoleon. Ook in Ajaocio informeerde men nog eens bij die P. L. M., maar men zweeg en vertelde niets van de gevaren, die de reizigers op Corsica bedreigen. Dus trok bet gezelschap in een grooten toeristenauto op weg. Negen uur zal bet geweest zijn, de auto reed juist langs een van de vele ravijnen, toen men op een boschrijk plateau langs den weg een man met een geweer ont waarde. Arrèt! schreeuwde de man. Sner pend bracht de chauffeur den wagen tot stilstand. Het was een jonge man, die daar dreigend met het geweer op de helling, van den heuvel stond. Hij. had een groote ruitjespet op het hoofd, zooals de apa- chendansers in de cabarets dragen. Het gitzwarte haar hing hem sluik in de oogen. Onder een donker jasje diropg hij een lichte broek. Acht en twintig jaar zal de jonge roo ver geweest zijn. Hij bad g|een bandietenoogen. „Ik voelde dadelijk met een dépravé te doen te hebben", vertelt de schrijfster. Hij schreeuwde, dat wij ai ons geld en ai onze sieraden op den weg moesten leggen. De chauffeur gooide het weinige, spoedig neer. Wij grepen naar bet Fran- sche geld, dat wij in onze portemoni- naie droegen, maar bedachten ons toch nog even, of wij ook al ons Hollamidsch geld zouden geven. Dan zouden wij niet hebben kunnen terugkeeren. Mijn zuster had haar portefeuille reeds op den weg geworpen, maar raapte haar nu weer op. De bandiet zei er niets van. Een voor een moesten de mannen met de banden in de hoogte weer in den grooten auto stappen. Een van de dames moest blijven. Ik begreiep onmiddellijk, waar bet den bandiet om te doen was. Ik besefte hiet gevaar volkomen. Ik voelde tegelijkertijd, dat ik liever sterven zou dan die schande :e ondergaan. Maar ik voelde ook, dat noch mijn vriendin, nog mijn zuster jjn staat zou zijn om dit verschrikkelijke door te maken. Ik trad een paar pas naar voren en be duidde de anderen om in te stappen. Wat er intusschen allemaal in me omging, kan ik niet vertellen. Maar ik kneeg het gevoel, of een goed vriend achter me stond en ik was merkwaardig kalm. Niet boos maken, niet vechten, dacht ik, praten! Dat is het eenige. Terwijl (de ban-

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2