Het Medaillon van Lord Stair N° 95 Vrijdag 40 Augustus 1928 it5e Jaargang, Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Buitenland Koloniën. Medische Rubriek. Kunst. Sport. W etenscbappen. ProVinciemeuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes I 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. mmm courant UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kloeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf PnrlnUAn n:1TvT CCC71 1T 1H OA VT. O A A Postcheque- en Girorekening No. 55571 Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Uit België. In [het Belgische plaatsje Dixmuiden zal 19 Augustus -een ongekende drukte zijn. Dan «toclh worden de duizenden be devaartgangers verwacht, die den bouw willen komen aanschouw:n viarn het mach tige monument, dat daar wordt opgericht ter herdenking van hen, die in de vlakte van Yperen tijdens den grooten wereld brand als helden vielen. Het monument dat niet minder dan 52 mieter hoog zal worden, zal eien kruisteeken doen zien en van binnen voorzien zijin van ©en lift en wenteltrap. Het zal een plechtige herinnering vormen aan de donkerste bladzijden tier „beschaafde werelti",aan de grootste slachting welke er ooit was. Dat er een geweldige suggestieve kracht ten goede van zal uitgaan, is dui delijk. Dit jaar hoopt men het zoo ver te brengen, dat een hoogte van 20 mieter wordt bereikt, om dan binnen drie jaar geheel voltooid te kunnen zijn. De archi tecten zijn Rob. en Ir. van Averbeke te Antwerpen. Hun werk zal een blijventien invloed en waarschuwing voor het ko mende geslacht zijn. In België zijn trouwens momenteel meer groote dingen aan de orde gekomen. Zoo is men daar nu opnieuw miet de plannen bezig voor een kanaal AntwerpenLuik waarvan de kosten geschat worden op.... ongeveer 700 millioen franqs, terwijl voor het dan bevaarbaar maken tier bestaande kanalen voor grootere schepen nogmaals esin, bedrag van -f- 500 millioen francs moo- dig wordt geoordeeld. Niettegenstaande deze reusachtige bedragen moeten wij er kennen, dat het plan dit waard is. Het zou voor België een ontzaglijken vooruit gang zijn. Het zou op de eierste plaats de vrijmaking bei tec kenen van de afhan kelijkheid aan buitenlandsche kanalen, voorts de kortste verbinding geven tus- schen Antwerpen en het achterland daar van, waardoor aan het kolen- en industrie gebied een gemakkelijker transportweig wordt verzekerd tusschen heit Maasbekken en de zee. Indien deze nieuwe waterweg dan ook tot stand komt, zal zij minstens even be langrijk zijn als de daarmede dan pa rallel ioopende Rijr. Steven Raditsj f Woensdagavond is Steven Raditsj, die Kroatische boerenleider in den ouder dom van 57 jaar overleden. Indirect ook een slachtoffer van tie in Juni. gepleegde schietpartij in tie Skoepsj'na. Want hoe wel zijn wonden genezen, bleek zijn ge zondheidstoestand zoo geschokt, dat men hem niet mieer in het leven heeft kun nen houden. Een groote slag voor de boerenpartij! Hij was tie leider, de groote opposant tegen een Serviscben eenheids staat, een strijder voor de onafhankelijk heid van Kroatië. Juist deze week was te 15 FEUILLETON Naar hef Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Een gloeiende blos overdekte haar gezicht. Vertel het niet aan Lord Stair, smeekte zij nog eens. Je bent zelf een vrouw, heb medelijden met me. Ik bedoelde geen kwaad. Lady Perth's eenig antwoord was een onverschillig schouderophalen. De knecht kwam vertellen dat Lord Stair niet voor zeven uur dien avond zou terugkeeren. Dan, zei Lady Perth tot haar slacht offer, kun je naar je kamer gaan en zullen we wachten tot Lord Stair thuis komt. Marguerite ging in vertwijfeling, als een gevangen dier. Hoofdstuk XV11. Lady Perth was diep teleurgesteld. Ze had er op gerekend dat kapitein Este Marguerite zou hebben meegeno men en zij aldus weer meesteres op Oakclifft zou zijn. Nog een kaart had ze in handenZe zou eerst al Agram het contra-parlement bijeengeko men om daarvoor propaganda te maken. Doch men voelde zonder hem we'niig te kunnen beginnen. Ook al, misschien, omdat Raditsj ondanks heftigheid toch steeds verstandig te werk gingj. Tot op zijn ziekbed bleef Raditsj, zoo als wij zagen, door vijanden omgeven. Dit doet de vraag rijzen, of zijn dood per slot toch wel een natuurlijke is geweest. Politicus zijn, vooraanstaand politicus is in Servië een gevaarlijk baantje! Uit barsting. De Resident meldt, dat in den nacht van 4 op 5 Augustus ongeveer te mid dernacht de Rokatinda-berg op het eiland Paloe-Weh ten N. van Flores vuur begon te spuwen, wat met een uitbarsting gepaard ging. Het gevolg was dat de Z. W. helft van Paloe- Weh met zes dorpen door het vuur vernield werd. Een aantal menschen zijn hierbij omgekomen. Een 600-tal werden door vallend eruptie-gesteente gewond. Negen handelsschepen, die van Ce lebes onderweg waren moeten ver gaan zijn. Het lot' der bemanning is onbekend. Vermoeide voeten. Menige huisvrouw, die den geheelen dag door het huis getrippeld heeft, klaagt 's avonds over vermoeide voe ten. Ze gaat naar bed en den volgen den dag begint het op en neer loopen opnieuw; daarbij komt het lange staan in de keuken, trappenloopen enz., zoo dat na eenige dagen, vooral bij warm weer, de voeten zoo'n pijn gaan doen, dat het haast niet uit te houden is. Massage is een middel tegen bijna alle voetkwalen, vooral voor vermoeide voeten. Massage geeft wonderlijke ver lichting. De heele voet moet gewreven worden, tot aan den top der teenen toe; en het best doet men, met aan de knie te beginnen en dan langzaam zacht, doch flink naar beneden te werken met de palm van beide handen. Een uitstekend middel tegen voch tige voeten is: poeder in de kousen te strooien. Een zeer goed poeder krijgt men daarvoor, door twee deelen borax te vermengen met een deel bloem. Salicylzuur is ook uitstekend, maar- veel duurder. Boraxzuur is ook goed, vooral in uiterste gevallen. Ook het baden der voeten met een vloeistof, die de huid samentrekt, is een groote verfrissching. Een flinke scheut bo raxzuur in een voetbad met heet water geeft een groote verlichting. Men kan de voeten ook omwikkelen met een zwachtel, welke men eerst in borax zuur heeft gedrenkt. Men kan er den zwachtel een paar uur om laten zitten, doch moet zoo nu en dan weer eens leen met haar broer spreken en wat ze gezien had, zoodanig voorstellen, dat hij van Marguerite zou scheiden of tenminste zich van haar losmaken. Ze zou waarheid en leugen zoo ver mengen, dat Marguerite haar bewerin gen niet zou kunnen logenstraffen. Intusschen was Marguerite naar haar kamer gegaan en trachtte haar ver warde gedachten te ordenen. Darcy was weg, het gouden licht was voor goed uit haar leven verdwenen. Lady Perth trad de kamer binnen. Ik heb er ernstig over nagedacht wat mijn plicht is, begon ze, ik zal met mijn broer spreken zoodra hij thuiskomt. Ik vond, dat ik je moest waarschuwen. In haar hart hoopte ze dat Margue rite in haéir angst Oakclifft zou ver laten of tot een wanhoopsdaad ge dreven zou worden. Marguerite mocht wat haar betrof vergif innemen, mocht zich verdrin ken, ze mocht wegloopen, den kapi tein achterna of teruggaan naar haar vader, als zij, Lady Perth, maar weer heerscheres kon worden in huis. Ik wensch er niet verder met jou over te spreken, zei Marguerite. Lord Stair is mijn rechter, ik zal naar de kinderkamer gaan, naar mijn kind, tot hij thuiskomt. Lady Perth liep vlug naar de deur, sloot die en stak den sle utel in haar zak. Bezoek aan de Amsterdamsche haven door vier Fransche torpedo-jagers. Aan de steigers van de Holland— Ametika-lijn liggen thans vier Fransche torpedo-jagers, de „Somme", de „Oise", de „Meuse" en de „Vauquois" wat boraxzuur erop doen. Deze be handeling zal de meest vermoeide voe ten binnen korten tijd verfrissohen, maar men moet er om denken, dat men de voeten gedurende de behan deling omhoog houdt en niet laat hangen. Sprekende films. Uit Hollywood wordt gemeld, dat spoedig aldaar een begin zal worden gemaakt met den bouw van vier bios copen voor „sprekende" films. Daar mee is 1.000.000 dollar gemoeid. Men hoopt tegen 1 Januari vijf van zulke films gereed te hebben voor de ver tooning. De benzineprijs. Nadat in het buitenland dezer da gen reeds een verhooging van den benzineprijs was afgekondigd, heeft thans ook het verkoopkantoor van de Koninklijke Shell-producten, de Ba taafsche Import Maatschappij (voor heen N.V. Acetylena), te 's Graven- hage, bekend gemaakt, dat met in gang van 9 Augustus, de prijs van autoline-Shell van f 18 per 100 L. (waarop de prijs met ingang van 25 Mei j.l. was vastgesteld) tot f20 per 100 liter, geleverd in 10 liter-bussen of ex-benzinepomp, is verhoogd. Voor motorrijders. Verscheidene kantonnale regeeringen in Zwitserland onderhandelen op hef oogenblik over een verordening, die het aanbrengen van geluiddempers op motorrijwielen zal voorschrijven. Ik weet niet wat mijn broer besluit, maar ik ben er zeker van dat hij je niet zal toestaan je verder met Ethel te bemoeien. Je wilt mij niet toestaan naar mijn eigen kind te gaan? riep Marguerite. Lady Perth zag de wanhoop in haar oogen en antwoordde nadrukkelijk: Neen. Ze zag hoe een doodelijke bleek heid op het mooie jonge gezicht kwam en dacht: nu heb ik haar in mijn macht! En ze had gelijk, Marguerite had al haar moed en hoop verloren. Met een vertwijfelden blik keek zij Lady Perth aan en riep: Bedoel je dat ik niet meer waardig ben om mijn eigen kind te zien? Dat is precies wat ik bedoel. Ik heb het alleen niet zoo onbewimpeld willen zeggen. Na alles wat ik vanmid dag gezien heb, durf ik je je eigen kind niet meer toevertrouwen. Het beste wat je doen kunt is je minnaar volgen. Je schuld spreekt maar al te duidelijk uit je bleek gezicht, uit je verschrikte oogen.... Je heele wezen getuigt ervan. Maar je weet toch dat we elkaar nooit meer zullen terugzien, als je alles gehoord hebt, moet je ook dat gehoord hebben. Ik zie niet in dat dit er iets mee te maken h'eeft. Voor het kwaad dat Kanker en tabak. Ook het groote publiek weet tegen woordig, dat huidkanker bij muizen kan veroorzaakt worden door ze re gelmatig met teer in te smeeren. Ook bij menschen heeft men wel eens huid kanker aangetroffen, die het gevolg was van teer; zoo b.v. bij arbeiders in brikettenfabrieken. Nu is niet iedere teer gelijkwaardig wat betreft zijn kankerverwekkende eigenschappen: met sommige soorten gelukt het bij muizen kanker te verwekken, met an dere in het geheel niet. Een Amerikaansche onderzoeker heeft, naar „The Journ. of the Am. Med. Ass." meldt, zich de vraag voor gelegd, hoe in dit opzicht teer uit tabak werkt, die geregeld b.v. in pijpen voorkomt. Dr. Ferdinand Heiwig heeft tabak in pijpen kunstmatig laten ver branden en de verzamelde teer op de huid van muizen gebracht. Hij moest de teer daartoe eerst van nicotine zui veren, daar de dieren anders stierven aan nicotinevergiftiging. Daarna kon hij het experiment gedurende langen tijd voorzetten; hij kreeg wel zweren, die spoedig na ophouden van de be handeling genazen, maar nooit iets dat op kanker leek. De tabakrookers kun nen dus gerust zijn: tabaksteer heeft geen kankermakende eigenschappen. Oude vondsten. Bij de opgravingen te Sas van Gent voor het te bouwen woonhuis voor den heer V. Verschaffel, zijn op ge ringe diepte, ijzeren slingerhallen, ge raamten van paarden gevonden. Zelfs vond men er een pistool met kope ren handvat van circa 10 c.M. lengte. geschied is, niet voor dat wat nog zou kunnen gebeuren, zal ik je aanklagen. Heb je dan geen medelijden, geen gevoel? Ik ben misschien onvoorzich tig geweest en dwaas, misschien had ik niet naar de Reigerspias moeten gaan, maar je weet toch dat ik geen kwaad van plan ben geweest. Ik oordeel naar wat ik gezien heb, was het antwoord, en daarna zal ook Lord Stair oordeelen. Maar ik ben overtuigd dat geen man ooit van zijn vrouw door de vingers ziet wat van middag is gebeurd. Dat is de waar heid die je onder oogen zult hebben te zien. Denk aan kleine Ethel. Zwijg ter- wille van haar, klonk het wanhopig. Je had liever vanmiddag aan haar moeten denken, was het antwoord. Het is juist terwille van dat kind dat ik mijn plicht zal doen. Tenslotte geloof ik, dat je niet het minste ver antwoordelijkheidsgevoel hebt. Zie je heelemaal niet wat je boven het hoofd kan hangen? Neen, stamelde Marguerite. Dan zal ik trachten het je duidelijk te maken. Je hebt een anderen man gekust, ik heb je gezien met je armen om zijn hals en je was overweldigd door je verdriet. Dit verschaft Lord Stair voldoende reden voor een echt scheiding. Marguerite wist nauwelijks wat een Men vermoedt, dat dit overblijfselen zijn van de belegering van de vesting Sas van Gent in 1644. De brug van Cholen. Woensdagmorgen 8 uur is van Dor drecht uit de sleepreis met de brug voor Tholen voortgezet. Om 11 uur was men bij Willemstad en kwart over 2 bij Zijpe. Dat de vorderingen zoo gering waren kwam door het aan vankelijk onstuimige weer, dat later opklaarde. Om half zes werd Strie- nam gepasseerd en om half acht liep de sleep de Eendracht binnen. Langs beide kanten, dus zoowel op het eiland Tholen als op den Brabantschen wal, was er een enorme belangstelling. Reeds bij St. Maartendsdijk was men een huis gepasseerd, waar ter eere van de feestelijke gelegenheid de vlag was uitgestoken. Langs heel den Tholen- schen oever stonden er belangstellen den en de meesten volgden te voet of op de fiets de brug, welke langzaam de Eendracht opvoer. De Adelaar werd achteruit gebracht om het stuur van het bergingsvaartuig Transport over te nemen. De Transport werd weer naar een zijkant van de bakken ver haald. De havenmeester van Tholen, de heer L. Bal en ir. G. Kuypers, de ontwerper van de brug, waren de sleep in een motorbootje tegemoet gevaren en volgden vol belangstelling de sleep, die behoedzaam naar de stad Tholen werd geloodst. Zoodra de sleep op de Eendracht was, werden vlaggen bijgezet. De Rofterdamsche stede- kleur met den naam van het trans portbedrijf in de witte baan, werd in het mastje op de brug geheschen. Bij Tholen zelf was het een drukte van belang en toen de brug voor de stad kwam klokke half acht ging er een luid gejuich op. Het veer was tijdelijk stilgelegd om het sleepen niet te hinderen. Op den Brabantschen wal stonden velen die uit Bergen op echtscheiding was, iets wreeds en vree- selijks, iets zoo schandelijks dat ze liever duizend dooden zou sterven dan dat door te maken. In haar gedachten was de gedachte aan echtscheiding ver bonden met al wat laag was en schan delijk. Echtscheiding, herhaalde ze, neen, zoo vreeselijk kan het niet zijn! Iedere andere vrouw zou ontroerd zijn geweest door haar wanhoop. Maar niet Lady Perth. Ze naderde haar doel, ze voelde dat haar over winning steeds zekerder werd. Het spijt me voor je, zei ze koud. Ik voel hoe onaangenaam het voor je is, nu je door eigen schuld in zulk een pijnlijke situatie bent geraakt. Maar ik heb weinig hoop voor je. Was ik maar dood, kreunde Mar guerite hulpeloos. Ik ben blij dat je het eindelijk in ziet, hoe hulpeloos je toestand is. Lord Stair zal misschien weigeren je te woord te staan. Hij zal waarschijn lijk de heele zaak in handen geven van zijn advocaat. Als dan later de zaak voor het gerecht komt, zal Ik de voornaamste getuige tegen je zijn. Is dat waar? riep Marguerite. Kan niets me redden? Niets, antwoordde Lady Perth, ter wijl ze statig de kamer verliet. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1