Gemengd NieuWs gebruikt RADIOTOESTEL School en kerk. Sport, Laatste He richten, Te koop gevraagd hoven vier kinderen. Op het signaal van een naderende vrachtauto stoven zij uiteen; een hunner liep voor de auto langs. De chauffeur remde uit alle macht, doch kon niet verhinde ren, dat een aantal steenen, die van den wagen vielen, op het knaapje te recht kwamen. Het werd met ernstige wonden opgenomen en is kort daarna overleden. Het was de driejarige An- tonius v. d. Stoop. Het is nog niet vastgesteld of hij aan de gevolgen van de aanrijding dan wel tengevolge van de vallende steenen is overleden. De I. T. A. Na nog een week verlengd te zijn is de Indische Tentoonstelling te Arn hem Zondag gesloten. Aan het daarbij gehouden souper deelde minister Ko- nigsbergen onder luid applaus mee dat mr. Huges, de ziel der tentoonstel ling, is benoemd tot officier O. N. De tentoonstelling is in acht weken door 300.000 personen bezocht, w.o. 62.000 kinderen. Er is vermoedelijk een klein batig saldo. Snippers. De 70-jarige gepensionneerde lichtwachter L. werd op den onbe- waakten overweg nabij het station Hoek van Holland door een trein ge grepen. De man was direct dood. De Nenyto is tot en met Zon dagavond bezocht door 761.517 be talende bezoekers. Te Terwolde, bij Deventer, is door den heer H. Nijkamp in den IJssel een zeehond geschoten. Het dier, dat dus de rivier een 45 K.M. was opgezwommen, had een lengte van een meter en een gewicht van ongeveer honderd pond. Te Eist is Zaterdagmiddag een arbeider bij het fruitplukken uit den boom gevallen en met zware inwendige kneuzingen opgenomen. Zondag is het slachtoffer overleden. Openbare scholen ontvolkt. B. en W. van Leiden hebben den gemeenteraad uitvoerige schriftelijke mededeelingen gezonden omtrent den toestand van de verschillende scholen in de gemeente. In hun schrijven zegt het college o.m. dat verschillende openbare lagere scholen bepaald slecht zijn bezocht. Het aantal boventallige onderwijzers aan die scholen neemt onrustbarend toe en daardoor indirect ook het aan tal boventallige leerkrachten aan de bijzondere scholen. Op de begrooting voor 1928 werd f73.879,uitgetrok ken voor salarissen van boventallige onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs en f45.000,voor bovental lige onderwijzers bij het bijzon der lager onderwijs. Totaal derhalve f 118.879,Verlaging van dit bedrag achten B. en W. noodzakelijk in ver band met den financieelen toestand der gemeente en waar die verlaging slechts kan worden verkregen door vermindering van het aantal leerkrach ten, acht het college het noodig over te gaan tot opheffing van een open bare school. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de opleidingsschool voor gymnasium en H.B.S. en de opleidings scholen voor U.L.O. goed bevolkt zijn, dat daarentegen de openbare lagere scholen aan de Duivenbodestraat en aan de Paul Krugerstraat en de B.- scholen aan de Haverstraat, de Vrou wenkerksteeg en het Schuttersveld heel slecht bezet zijn. Hiervan zou voor opheffing het eerst in aanmerking komen de A.-school aan de Duiven bodestraat. Waar plotselinge ophef fing de ouders in moeilijkheden zou brengen, stellen B. en W. den raad voor over te gaan tot geleidelijke op heffing van die school en voorts voor alle scholen te bepalen, dat wanneer twee klassen van een school voor ge woon lager onderwijs te zamen niet meer dan 42 leerlingen tellen, het on- - derwijs in die twee klassen zal wor den opgedragen aan één leerkracht. B. en W. verwachten van deze maat regelen een besparing van ongeveer f12.000,De Plaatselijke Schoolcom missie toonde zich voorstandster van een onmiddellijke opheffing van twee openbare lagere scholen, waardoor naar de meenïng van die commissie een grootere besparing zou worden verkregen. B. en W. deelen echter die meening niet, evenmin de commissie van bijstand voor het onderwijs. Ten aanzien van een verzoek van een aantal bewoners van het Haag- wegkwartier om daar een openbare lagere school te stichten, deelen B. en W. den raad mede, dat zij vooralsnog daartoe niet wenschen over te gaan, gezien de ontvolking van de scholen in de Paul Krugerstraat. Het college is voornemens ten spoedigste een di recte verbinding fusschen den Haag- weg en den Marschweg tot stand te brengen, waardoor het schoolgaan van kinderen uit het Haagwegkwartier op de thans ontvolkte scholen aan de Paul Krugerstraat zou worden bevor derd. B. en W. willen althans eerst de resultaten van die verbinding afwach ten, alvorens te besluiten tot den bouw van een nieuwe openbare school aan den Haagweg. LUCHTVAART. Vli'egplapnen van Levine. De Tecaanvlieger Charles Levine, beroemd door zijn tocht New-York Kottbus, heeft enkele dagen te Berlijn vertoefd in gezelschap van den beken den bestuurder Acosta en van de rijke Amerikaansche miss Mabel Boll, die reeds lang geleden den wensch heeft geuit met Levine over den Oceaan te vliegen. Alhoewel Levine niets los liet, is zijn plan hier toch bekend gewor den, dat hij enkele dagen geleden met zijn twee begeleiders een bezoek heeft gebracht aan de Junkerswerke te Dessau. Beweerd wordt dat ze aldaar hebben onderhandeld over den aan koop van een toestel van hetzelfde type als de „Bremen". Levine zou van plan zijn met Miss Boll en Acosta een tocht om de wereld te onderne men. Miss Boll die de onderneming financiert, verklaarde aan Amerikaan sche journalisten alleen van plan te zijn den Oceaan over te steken en dus het voorbeeld van Koehl te vol gen. Het gezelschap is naar Italië ver trokken. Levine wordt te Berlijn ech ter weldra terugverwacht, wellicht zal hij zich dan nader over zijn plannen uitlaten. Paratypbus te Londen. Te Londen en omgeving heerscht a] sedert verscheidene dagen para'yphus Vleer dan honderd personen zijn door deze ziekte aangetast. Men vermoedt, dat ijs of melk de oorzaak is van het optreden der ziekte. Bijna onschuldig geëlectro cuteerd. Vrijdag zou een zekere Clifford Trompson ■e Atlanta in den staat Georgia, geëiec- 'rocuteerd worden wegens moord op eeu zekeren Coleman Osborne, een koopman ie Chaiworth. Alles was voor de executie reeds in gereedheid gebracht toen een boodschapper in allerijl naar de gevange nis kwam met de bekentenis van de vrouw van Trompson, dat zij en haar minnaar ■mhuldig waren aan den moord, waarvan zij aanvankelijk haar man beschuldigd had. De electrocutie werd uitgesteld teneinde en nader onderzoek in te stellen, evenals ie executie van den neger Jim Moss, die 'ezelfdeitijd als Thompson wegens het zelfde misdrijf zou worden geëlectrocuteerd. De vrouw van Thompson zou hebben verklaard dat zij samen met haar minnaar, een zekeren Bernard Swann, Osborne zou hebben vermoord omdat hij afwist van hun schuldige verhouding. Eeu handig oplichter, Dezer dagen heeft een opüchtei te Mon treal op zoo handige manier zijn slag geslagen, dat hij er niet alleen in slaagde uit ae handen der justitie te blijven, doch laatstgenoemde hem tegen wil en dank ook nog behulpzaan is geweest om de op lichterij tot het gewenschte einde te brengen Deze oplichter nam zijn intrek in het ineest-aristocratische hotel van Montreal, in Mont Royal, waar hij door zijn voor uamehoudingop het hotelpersoneel grooten indruk maakte. Toen hij zijn weekrekening moest voldoen, stelde hij den kassier een cheque ter hand met het verzoek, deze bij zijn bank te verzilveren. De kassier echter, die de opdracht had niet zonder meer cheques aan te nemen, schelde de bank op om te vragen, of de hotelgast een voldoende conto had. Het antwoord luiddemeer dan voldoende. De kassier accepteerde de cheque, die de bank later honoreerde. Op Zaterdagavond, kort vdór het slui ten der zaken, verscheen de man van de iristocratische allure in de grootste juwe iierszaak der stad, liet zich ringen too uen en kocht ten slotte na lange keus een ring voor den prijs van 15 000 dol lar. Ook thans schreef hij een cheque uit, doch ook de heer Birks, de juwelier had met een chèque niet veel op, omdat Ie bank reeds gesloten was. De koopei adviseerde zijn hotel op te bellen, waar men navraag naar hem kon doen. Dit ge sckiedde en daar de hoteldirectie gerust stellende inlichtingen verschafte, aarzelde Birks niet langer den ring af te geven, egen betaling met de chèque. Toen een half uur later echter een zijner grootste concurrenten, de firma Mappin and Webb, hem opschelde en mededeelde, dat de kooper van den ring bij hem was verschenen om dezen voor een bedrag van zeshonderd dollar te koop aan te bieden, werd hij toch eenigszins wantrouwig. De beide juweliers pleegden overleg, wat zij moes'en doen, want klaar blijkelijk hadden zij hier toch met een oplichter te doen, wiens chèque waarde loos moest zijn Birks liep ten slotte naar de politie en liet den vreemdeling arres teeren. Deze protesteerde heftig tegen zijn arrestatie en verzekerde dat zijn bankconto in orde was, waarvan men zich onmiddel lijk kon overtuigen. Het was echter Zater dagavond, en de bank was gesloten, zoo- dat de vreemdeling in hechtenis werd ge nomen waarin hij tot Maandag bleef Dien dag kwam echter lot groote ontstel tenis van Hirks natuurlijk aan het licht, dat de cheque inderdaad goed was en zonder bezwaar kon worden verzilverd De vreemde ing werd met duizend veront schuldigingen uit zijn benauwde positie ontslagen en Hirks prevelde eveneens zijn excuses over het feit, dat hij een gentele man in een zoo onaangenaam parket had gebracht Thans echter begon de eigenlijke op- lichtersstreek, waarom hij in Montreal zijn tenten had opgeslagen en den ring met voordacht op Zaterdagavond had gekocht. Hij stelde nl tegen den juwelier een actie tot schadeloosstelling in tot een bedrag van I 5 000 dollar wegens de door hem onrecht matig veroorzaakte vrijheidsberooving. Hij won dit proces, omdat hij de wet aan zijn zijde had en verdiende met dit pro ces, na aftrek van de kosten, niet min der dan tienduizend dollar. Vreeselijke uren. Kapitein Courtney, de pas geredde Èngelsche oceaanvlieger, heeft thans eeu uitvoerig verhaal van zijn avonturen ge publiceerd. Hij vertelt, dat hij 's nachts boven den Atlantischen Oceaan plotseling zag, dat de achterste motor door vlammen omgeven was, die door de snelheid van het vliegtuig als een reusachtige blaas- lamp naar achteren woeien over de z>t- plaats van den passagier Elwood Hosmer en over het roer en den staart van bet vliegtuig heen. De mecanicien Pierce snelde naar de machinekamer om den benzine toevoer af te snijden. Inmiddels stuurde Courtney het toestel rechtstreeks omlaag de zee in Toen ze op het water neer kwamen, verwachtten zij elk oogenblik een ontploffing, die gelukkig uitbleef. Het bluschapparaat was leeg, voordat de vlam men geheel gedoofd waren, maar gelukkig verminderde het vuur geleidelijk en ging tenslotte vanzelf uit. Na een kwartier was het gevaar geweken. Daarna zond de marconist Gilmour S O. S. signalen uit. Er werden ook rookseinen gegeven, waar bij echter bijna weer brand ontstond. De vliegboot kwam des nachts twee uur op zee neer en pas zeven uur 's avonds, dus zeventien uur later, gedurende welken tijd alle inzittenden zeeziek werden, kwam de redding In dien tijd dreef het vliegtuig dertig mijlen uit den koers. Eensklaps zei Gilmour: #Ër is een schip in het zicht?" Couitney geloofde het eerst niet maar toen hij scherp uitkeek zag hij de „Minnewaska" recht vooruit. De kapitein van dit schip vertelde, dat hij de 8. O. S seinen om zes uur des morgens had op gevangen en dat hij tot elf uur des morgens zonder resultaat had gezocht. Toen kreeg hij opnieuw de S O. 8. seinen met de veranderde positie, waarop hij eindelijk hel vliegtuig vond. Het schip was 341 mij: uit den koers gegaan om de verongelukte oceaanvliegers te kunnen redden. Immigratie naar Canada Nauwelijks heeft de Canadeesche re geering bekend gemaakt, dat zij mannen oproept om de oogst te helpen binnen halen, of uit alle deelen van Engeland komen aanvragen binnen om dit werk te mogen doen. Keeds zesduizend man hebben zich aangeboden, voornamelijk uit Zuid W ales, de Midlands, Glasgow en Noord Engeland. Verwacht wordt, dat dit getal heden tot 10.000 zal aangroeien. Een aantal mannen voornamelijk uit Southamp ton en omstreken, zijn reed gekeurd en door de commissie, bestaande uit rijks ambtenaren van Engeland en Canada aan genomen en daarna aan boord van één der schepen van de Canadian Pacific Line gegaan. Tegen het lawaai. Als men enkele dagen in Parijs of een andere wereldstad in het buitenland lo geert, vraagt men zich af, hoe de inwoners van dergelijke metropolissen het aanleggen om het niet op de zenuwen te krijgen van al dat gerij en geros, van het ont zettende rumoer, dat daar de drukke stra ten van 's morgens tot 's avonds, ja zelfs 's nachts doet daveren. Ongetwijfeld speelt ook hier ge gewoonte een rol. Toch wordt het zelfs den inwoners wel eens te bar De Parijsche perfect van politie heeft thans, om de Parijzenaars tenminste drie uur van de vier en-twintig wat rust te gunnen, een circulaire het licht doen zien, waarin er bij de chauffeurs op wordt aan gedrongen, tusschen één en vier uur des nachts bij het naderen van kruispunten voldoende vaart te minderen, zoo dat toe teren onnoodig wordt. Als men het rumoer van Londen en dat van Parijs ontleedt, vindt men het groote verschil daarin, dat terwijl het lawaai in de Èngelsche hoofdstad min of meer eei luid en aanhoudend gezoem is, dat in di Pransche metropolis al bijzonder zenuw sloopend is door voortdurend koorngetoe- ter in verschillende toonaarden. Dat is ten deele een gevolg van de verordeningen, die willen, dat de nadering van een auto nabij een hoek steeds met den hoorn ken baar wordt gemaakt, maar ook vaak het resultaat van een al te uitbundige toe passing van dezen regel. Hoe het zij, de jongste stap van den bekenden politie prefect, den heer Chiappe, wordt toegejuicht, maar verscheidene bla den wijzen er op, dat in de zomernachten de autohoorn slechts één uit vele geluids- bronnen zijn die den slaap verstoren, en zij vragen nu in 't bijzonder, dat er po litiecontróle kome voor het hemeltergende radio-gehuil uit open ramen. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren-. 7, Marinus Johannes, zoon van Willem Erederik Stzutel en van Catharina Geertruida Schouwenburg. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 7 Aug. 1928. Exportveiling Tomaten: A f30,40, B f22,20, C f2950 en CC f 16,60 per 100 K.G. Kleine veiling. Peren: Preoose de Trevoux f21 a f 49, Clapp's Favorite f 15 a f 29, Ooms- kinderen f 16 a f 48, Arndiré Despos'tes f 16 a f 23, Poire Madame f 14 a f 18, Samhree f 11 a f 14, Langs telen f9 a f 12, Bruine Hcereperen f9 a f 18,Roo- de Suikerijen f 8 a f 12, N. H. Suikerpe ren f9 a f 15, Wi'ttobroiodspQen f7 a f 12, Fransdhe Suikerijen f7 a f 10, Schar lakenperen f7 a f 12, Groninger Berge- malten f 7 a f 9, Dirkjesperen f 8 a f 10, Zomerlouwtjes f7 a f9. Groentjespenem f8 a f 10, Afval- en Kroelperen f 3 a f 8, AppelsMadeïeinen f 24 a f 47, Ear- ley Victoria f 19 a f 25, Mr. Gladstone f 18 a f 26, Dudh. d'Oldenburgh f 15 a f20, Zomeraagt f 14 a f 16,Perzik roode zomerappel f 21 a f 40, Codiin Keswick f 14 a f24, Tarweappels f20, Sint Jan- appels f 16 a f 26, Afval- en Kroelappels f3 a f9, Pruimen: Abrikoospiuimenf57 a f60, Belle de Louvain f55. Blauwe pruimen f 30 a f 42, Slerpruunien f 32, Wijnlarozen f 32 a f 34, Èngelsche Kro zen f 30 a f 35, Prince Pruimen f 25 a f42, Okkelanen f28 a f34, Marhelianen f30 a f35, Kouwelijwen f25, Afval pruimen f8 a f 17, DiversenKruisbessen fll a f21, Witte bessen f26, Roode bessen f 19 a f25, Uitschot idem f4. Zure Morellen f33 a f35, Uitschot idem f 10, Eierkrieken f46, Tomaten f 19 a f 22, Uitschot idem f 2 a f 8, Zilverulen f 15, Uien f4, Snijiboonen f 16, Perfect- boonen f 17, Wagenaarsboonen f 13 a f 14, Sjalotten f 4, Aardappelen f 3 a f 5, Poters en Kriel f 1,30,alles per 100 K.G., Meloenen f 30 a f 72, Witte kool f 4, Roode kooi f5, Kropsla f3, Perziken f4 a f 12, Augurken f0,39, alles per 100 stuks, Eenden f 0,21 a f 0,25 per stuk. LICHT OP. Woensdag 8 Augustus 9.08 uur Donderdag 9 Augustus 9.06 uur 448ste STAATSLOTERIJ. 2e klasse le lijst. Trekking 6 Augustus. f5000: 20710 f2000: 20437 f 1000: 4918 10340 20546 f 400: 3242 4573 f 200: 13438 f 100: 2344 8824 9178 10466 13880 19659 2e klasse 2e lijst. Trekking 7 Augustus. f20000: 13311 f 1500: 6899 f 200: 5583 18835 19821 f 100: 12013 18854 20835 BURGERLIJKE STAND over de maand Juli 1928. KRUININGEN. Geboren: Janna Pie- ternella d.v. Bastiaan Blok en Corne lia Janna van Iwaarden; Maatje Cor nelia d.v. Jacobus van Paasschen en Adriana Reijnhout; Johanna Elizabeth d.v. Frans Nieuwenhuijzen en Corne lia Witte; Willebrordus Martinus z.v. Theodorus Emaare en en Sydonië Ver mont; Theresia Emma d.v. Antonius Hubertus Goedemondt en Emelie Rijc- kaart; Cornelia Elizabeth Adriana d.v. Daniël de Kubber en Cornelia den Dikke; Stoffelina en Jan d. en z.v. Abraham de Bel en Jacoba Woutrina van Peenen; Hermien Margriet d.v. Matthieu Jacob Hubert Smits en Ali- da Maria Versteeg; Dingena Johanna Janna d.v. Hubrecht Cornelia Maat en Adriana Jacoba Wesfsfrafe; Job z.v. Cornelis van Burg en Geertruida Weststrate; Jannetje Jozina d.v. Jo hanna Jolerna Stroodijk; Adriaan Hen drik z.v. Adriaan van Noorden en Cornelia Zeevaart. Ondertrouwd: Willem LeendertPot ter 22 j. te Schore en Lena Marina Stevense 19 j. te Kruiningen; Mari nus Jacobus Polderman 28 j. en Geer tje van der Straten 31 j.; Hendrik Wilhelm Frangois Egbertus Stobbe 29 j. te Breda en Hendrika Elizabeth de Bloeij 29 j.; Cornelis Krombeen 25 j. Amsterdam en Johanna Wilhelmina van Dalsum 26 j.; Jan Philipse 28 j. te Eindhoven en Tannetje Maria Lin- denbergh 21 j. Gehuwd: Cornelis Gerrit Zoeteweij 25 j. en Maria Anna Timp 22 j.; Willem Leendert Potter 22 j. te Schore en Lena Marina Stevense 19 j. te Kruiningen. Overleden: Adriana Wilhelmina Eke- laar 60 j. echtgenoote van Jan Steutel; Stoffelina de Bel 11 d. d.v. Abraham de Bel en Jacoba Woutrina van Pee nen; Cornelis Paauwe 16 j. z.v. Alber- tus Paauwe en Catharina Timmerman; Antonïna Kanaar 65 j. echtgenoote van Jacobus de Nooijer. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Augustus: 10 Kloetinge, woonhuis, tuin en erf, Kram. 10 Kapelle, hoefje, bouw- en wei land, Kram. 13 Kloetinge, oppervruchten, van Dis sel. 15 Wemeldinge, oppervruchten, Kram 17 Borssele, verpachting oester- en mosselperceel, dijken, schorren en wegen en de visscherij, bouw» en weiland, Beth. 's Heerenhoek, verpachting bouw land, Verbist. September: 's Heer Arendskerke, bouw- en weilanden, boomgaarden, Blaupot ten Gate en van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Augustus 10 Slot Ostende, „Michael Strogoff" September 7 Landbouw-Bioscoop, „De neger hut van Oom Tom". AANBESTEDINGEN. Augustus 13 Goes, vergrooten Zusterhuis en aanbouwen serre, F. G. C. Rot huizen. 23 Middelburg, aanbesteding bijbou wen Oude Mannen- en Vrouwen huis. Lid Zweede Kamer. Men meldt ons uit Den Haag: Thans is na bedanken door de hee- ren Colijn en Rutgers door den waar nemend voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer in de vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. Schreurer, de heer Th. Heukels, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. Verbrand. Men meldt ons uit Den Haag: Te 's Gravenhage viel gisteravond in haar woning aan de Paulus Potter straat de 88-jarige vrouw H. d. H. met een brandend nachtlichtje in haar handen. Ze bekwam zulke hevige brandwonden, dat ze in het ziekenhuis, waarheen ze vervoerd moest worden, overleed. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 768.0 te Coruna. Laagste barometerstand 741.6 te Thorshavn. De verwachting tot den avond van 9 dezer luidt: Matige Westelijke tót Zuid-Westelijke wind, aanvankelijk op klarend met later mogelijk tijdelijk weer regen, nog verandering in tem peratuur. ADVERTENTiËN. compleet, zonder gebreken. Brieven onder No. 656, met opgaaf van prijs en omschrijving aan het Bureau van dit blad.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3