Koloniën. Rechtszaken. ProVlncienieuWs Stadsnieuws Binnenland Bende gearresteerd. De politie te Wonogiri arresteert!© een bende van 35 boeven; de leader was een desahoofd, terwijl leden van het desabe stuur deel van de bende uitmaakten. Veeziekten. De veestapel in het Sidjoenigsobe wordt in erge mate door veeziekten geteisterd o.a. do'or surra en miltvuur. Vooral kar bouwen hebben ervan te lijden. Talrijke dieren zijn reeds gestorven. Dr. O. K. Preuss, gouvernementsvee arts van het Veeartsenijkundig laborato rium te Buitenzorg, is met het onderzoek belast. Het hoofd van den Veeartsenij- kundigen Dienst vertrekt binnenkort er heen. Politierechter te Middelburg. Hij namsiteanem. J. S., 52 jaar, J. G. S., 22 jaar, en J. M. S., 21 jaar, tuinlieden te Goes, wer den verdacht dat zij op- 12 Juni j.l. te Goes ieder een hoeveelheid straatstee» nen, toeijelroorende aan Adriaan Kor- stanje, hebben weggenomen. Eisch: ieder f 15 s. 15 d. hecht.. Uit spraak: ieder 110 s. 10 d. hecht. Vrouw geslagen. C. W. P., 22 jaar, vrachtrijder te Ka- pelle, werd beklaagd dat hij op 29 Juni j.l. te Kapalle Tamnetje Sonke heelt mis handeld. Eisch: 110 s. 10 d. hecht. Uitspraak: 110 s. 10 d. hecht. Klaverhooi. G. G., 21 jaar, landbouwersknecht Itie 'sHeer Arendskerke, werd ten laste ge legd, dat bij op 14 Juini j.l. te 's Heer Arendskerke 15 K.G. klaverhooi, toe- beboorende aan Jan- Vermue heeft weg genomen. Eisch: 120 s. 20 d. hecht. Uitspraak: 115 s. 15 d. hecht. Weigeraars. J. C. S., 40 jaar, sleepbootkapitein te Dordrecht, werd bleklaagd dat hij op 25 April j.l. te WeimeMiinigle niet heelt vol daan aan de vordering van den Rijks- havenmeestor, toen deze hem als schipper van de sleepboot „Pieternella Josephi- na" gelastte om het sleepschip „Ambu lant" niet in de gro-ote sluis te sleepen, doch dit wel heelt gedaan. Eisch: 120 s. 20 d. hecht. Uitspraak: 120 s. 20 d. hecht. I iW. G. de K., 55 jaar, schipper, zon der vaste woonplaats, wegens, een, zeilde overtreding, gepleegd te Wemeidinge 'den 25en April 1928, als schipper van het sleepschip „Ambulant". Eisch: 120 s. 20 d. hecht. Uitspraak: 120 s. 20 d. heöhit. i Goedkoope trein. Woensidag 15 Augustus zal weer eetn goedkoope treiin ioopen van Zeeland naar Rotterdam en Den Haiag m terug, De klompenindustrie in Z.-Vlaanderen. Het comité van actie ter verbetering van den toestand in die klompen-indusitirie in Zeeuw sell-Vlaanderen, Iheeft aan den minister van binnenlands clue zaken en land bouw een adres gezonden1, waarin wordt aangedrongen op een maatrejg|el ter voor koming van verdere veirmiinder.ng van het houtgewas in die streiek, diat volgens het comité thans bedreigd wordt met geheel verdwijnen, door de gemakkelijke bepa lingen betreffende uitvoer (daarvan en ge- makkelijken invoer in België. Belangrijke wegsverbetering. Bij ieder, die Wacheren bezoekt, staat de weg, die van Middelburg over Kou dekerke, Biggekerke en Zou.telande naiar Westkapelle voert, bekend alis een weg rijk aan afwisselend natuurschoon, maar ook als een die veel ite smal en te bochtig is voor het tegenwoordige verkeer. Het is dan ook te begrijpen, dat er reeds en kele jaren ernstige pogingen in het werk worden gesteld door een commissie, be slaande uit de mc ;s! vooraanstaande per sonen uit genoemde plaatsen, behalve Mid delburg, om eene belangrijke verbetering tot vstand te brengen. Dinsdag zijn wij in de gelegenheid geweest kennis te nemen van de plannen 'tot verbreeding en verdere verbetering van dien weg, wat in totaal een geraamde uitgave zal vorderen van f550.000. De bedoeling is de weg tusschen Middelburg en Koudekerke een verharde breedte te geven van 5 M. met aan beide zijden een rijwielpad en voor het dee. Koudekerke-'Westkapelle een breedte der verharding van 5.50 M. De verharding zal bestaan uit eien ingewalsten ondergrond met daarop zandbad an een bestrating met geheel nieuwe klinkers. Maar van niet minider belang is, dat vele gevaarlijke en lastige bochten zullen worden weggj&- werkt en dat niet het minst op het dieel tusschen Westkapelle en Zoutelande, waar men thans bijv. den Westkapelschen vuur toren van alle zijden heeft bekeken al vorens Westkapelle zelf te kunnen berei ken. Voor dit deel zal alleen een bedrag van f 172.000 noodig zijn, waaronder, zooals ook het geval ijs met den boveuge- noemden som van f550.000, de kosten van onteigening der gjronden voor het omleggen van wegksgedeelten is begrepen. Voor dit (deel zijn die detailteekeninjgen reeds bij Ged. Staten ingediend, daair de provincie wel 75°/o in de aanlegkosten van dezen hoognoodigen weg zal bijdrar gen volgens de geldende bepalingen. Zooveel mogelijk is getracht bij het maken van de ontwierpen, het natuur schoon 'te sparen. De ontvluchte inbreker. /Door de Belgische regeering, is de uit levering gevraagd van J. Verhoene, den 24-jarigen chauffeur uit Gent, die te Mid delburg is aangehouden wegens inbraken en toen uit het politiebureau ontvluchtte en na een avontuurlijke jacht gedurenden den nacht in een schoorsteen bleek ge kropen te zijn en weer werd aangehouden, en die zich ook in België aan verschil lende diefstallen met braak moet hebben schuldig gemaakt. 'sHEER ARENDSKERKE. In de Maandagavond daartoe belegde vergade ring werd opgericht de afdeeliing, 's Heer Arendskerke van de Vereeniging voor Ziekenhui sverpleging op Zuid- en Noord- Beveland, met 292 leden, waarvan 264 betalenden. Als bestuursleden werden gekozen: Dr. H. van Iwaarden, D. W. Lindenbergh, M. Vogelaar, Jacs. de Schipper en D. v. d. Maale. Door het bestuur weiden de functies als volgt verdeeld: Dr. H. van Iwaar den, voorzitter; D. W. Lindenbergh, sec retaris; en M. Vogelaar, penningmees'ber. Nog steeds heeft aanmelding van nieu we leden plaats. Maaodagnaimiddiag jhielid de Raad dezer gemeente een openbare vergadering, welke door 10 leden en de secretaris werd bijgewoond en waarin de heer H. van. Gorsel zonder kennisgeving afwezig was. Na opening der vergadering, met gebed, werd aangeboden het gemeenteverslag o\ er 1927, alsmede de gemeenterekening over het dienstjaar 1927, opgemaakt voor wat den gewonen dienst betreft in ontvang op f 94751,681/2 en uitgaaf op f 87286,721/2 alzoo met een goed slot van f7464,96, en voor wat den kapitaialdirenst aangaat in ontvang en uitgaaf op een gelijk bedrag van f3778,86. In de commissi d tot onderzoek van deze rekening worden benoemd de heeren De Vlieger, v. d. Weele en Ver meute. Verder worden aangeboden de rekenin gen van het burgerlijk armbestuur van 's Heer Arendskerke en van het Groot Armbestuur van 's Heer Hendrikskinr deren, beiden over het dienstjaar 1927, eerstgenoemde opgemaakt in ontvang op f 29657,98 en in uitgaaf op f25940.72, alzoo met een goed slot van f3717,26, en laatstgenoemde in ontvang op f6872,79V2 en in uitgaaf op f 4661,45, mitsdien met een batig slot van f2211,34Vb. Ook deze rekeningen wonden gesteld in handen v jn een commissie vaui omrei- zoek, waartoe worden benoemd de hee ren Sandee, van Gorsel en de Vlieger. Ingekomen was de rekening van de Gezoindheidseommisisie zetel Goes, over het kalender jaar 1927 in ontvang op f2647,72V2 en in uitgaaf op f 1921,13. Batig saldo f 726,59V2. Eveneens wordt goedgekeurd de be grooting der uitgaven van den gemeen- schappelijken keuringsdienst van vee en vleesch in den keuringskring Heinkens- zand over 1928, op een bedrag valn f3453,50, waarvan het bedrag door de gemeente 's Heer Arendskerke in die kos ten bij te dragen wordt geraamd op f 1732,12. Naar aanleiding van een tweetal inge komen verzoeken om afschrijving van hondenbelasting voor het dienstjaar 1928, wordt besloten de aanslag van M. Moer dijk op het kohier te handhaven en aan [oh. Sandee ontheffing te verteenen tot een bedrag van f 3. Op een verzoek van P. Meerman om vergoeding ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, wordt besloten aan adressant eene tegemoet koming voior zijn leerplichtig kind itoe te kennen van f 25 per jaar. Vei-volgens wordt ter tafel gebracht ide circulaire van Ged. Staten betreffende schoolartsen. Na breedvoerige bespreking wordt beslo ten Ged. Staten te berichtm, dat de Raad tegenover het beginsel van het schoolart sen-instituut niet vijandig- staat, 'doch de financieels toestond der gemeente niet ge doogt, uit de gemeentekas daarvoor een bedrag van f 0,25 per inwoner te voteerem. Op een verzoek van de commissie van Vakonderwijs van den Alg. Nederl. Po litiebond om subsidie wordt m. a. s. af wijzend beschikt. Daarna komt aan de orde een voor stel van B. en W. om gunstig te beschik ken op een aanvraag van het bestuur dei' Bijz. Lagere school te 's Heer Hendriks - kinderen om de bemoedigde geiden te ver strekken voor aanschaffing van een (nieu we rekenmethode „Bouwman cn Van Zeim". Na breedvoerige besprekingen wordt met 7 tegein 3 stemmen het voorstel van B. en W. verworpen en mitsdien het verzoek van voornoemd schoolbestuur af gewezen. Tegen het voorstel van B. en W. stemden de heeren de Vlieger, v. d. Weele, Sandee, Schipper, van den Dries, Vermue en Lindenbergh. Ten slotte wordt naar aanleiding van een on tvangen schrijven van den Pensioen raad nog besloten de pemsioemsgrondslag van Wed. J. Kieboom, als lha\camees'.eres dezer gemeente ingaande 1 Januari 1918 vast te stellen op f358 en ingaande 1 Januari 1928 op f590. Bij de rondvraag vraagt die heer Lin denbergh naar het plaatsen van borden „Rijwielpad" bij de voetpaden ia deze gemeente. De voorzitter zegt aan ideze zaak de aandacht te zullen schenken. Nadat de heer v. d. Dries nog herin nert had aan den schoonmaak van de sloot langs den weg 'toegang gevende tot het stotion halte Noord-Kraaijert, wordt de vergadering gesloten. HEINKENSZAND. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier de camdidaat Booy te Ho 0 ge veen. KAPELLE. Door B. en W. is de verbouwing van de Chr. Herv. School te Biez elinge gegund aan den l aag s ten in schrijver idem heer A. W. Nieuwlink te Hoek bij Neuzen voor f 37b4,~~. KLOETINGE. In de maand Juli vestigden zich iin dieze gemeente: H. Nieuwdorp, C 71; W. Harth en gezin, A 95; A. W. Steenblok, A 110; J. Massee, A 53; J. J. Goedegebuur, B 80; A. Drijdijk en gezin, B 131J. de Klerk en gezin, A 71; J. G. Massee A 53; J. Koppejan en gezin, B 81. Vertrokken: Naar Zierikzee A 274b, M. Meulenberg; naar Goes, Violenstraat 20, A. J. Bal en gezin; naiar Middelburg, Korte Noordsteaat L 88, P. Meulenberg en gezin; naar Goes, Wijngaardstraat 49, J. van Schaik; naar Goes, 'sHeer Hen- d r i k s kinderend ijk 11, Adrian a Jobsen, weduwe M. Daane. RILLAND-BATH. De uitslag der loting van de 'dienstplicht lichting 1929, is als volgt: Almekinders, J„ No. 23; Baas, J. G., No. 31; De Bruine, C. J„ No. 30; Deur- loo, C. A., No. 14; Van de Griek, H„ No. 27; Hirdes, G., No. 7; Hoogstegeir, J., No. 6; Van Iwaarden, H„ No. 25; Lagendijk, J., No. 19; Lambregtse, A. C., No. 3; Van Liere, J. A. W„ No. 12; Minnaard, J„ No. 17; Minnaard, N„ No. 9; Mol, P. A. A„ No. 21; Polderman, H. J„ No. 18; Schout, A„ No*. 15; Ste- vense, M„ No. 24; Tangle, D„ No. 33; allen broeder dienst; Van Boven, C. J„ No. 8; Butijia, J„ No. 29; De Goffau, J. L., No. 10; Griep, W. A„ No, 22; Kole, M. G., No. 13; Kouman, M. C., No. 16; Lambrechtse, A., No. 5; Nieu- wenhuijse, B. J„ No. 32; Van Nispen, G. M., No. 34; Poteij, M. P„ No. 20; Rijnberg, A. W., No. 4; Schout, H. J„ No. 1; Sent se, C. M„ No. 11; Verweij, J., No. 2; Vreeke, P. G„ Na. 26; West- strate, J. A., No. 28. WAARDE. De uitslag voor de loting voor den dienstplicht lichting 1929, is als volgt: i Ingeschreven 11, voorgoed ongje- sohikt 1. Blok, Adr., 2, (tijdelijk onge schikt) Franje, Jan, 7, (broederdienst), Van Houte, L„ 9; Kamerling, A. K„ 3; Koeman, Abr., Chrz., 8; Koeman, Abr., Johz., 1; Koster, Abr. P„ 6Krijn- sen, W., 10; De Leeuw, A. P„ 5, broe- derdienst; Meeuwsen, J., 4. Loting. De loting voor de Nationale militie zal hier gehouden worden op' Woensdag 29 Augustus. Er zijn 65 ingeschrevenen. Vliegen. Van Vrijdag 10 tot en met Maandag 13 Augustus worden in Vlissóngem door de K.L.M. passagiersvLucbtem boven Wal cheren georganiseerd. Men' zie de betrek kelijke advertentie in 'dit nummer. Veevoederfabriek „Zeeland". Met de Staatscourant van 6 Augustus zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de Veevoederfabriek „Zee land", alhier. Concert. Donderdagavond half negen zal „Ho sanna" een volksconcert geven op de Groote Markt. Het programma vermeldt de nummers: 1. „Flying Eagle", marsch, Blankenburg; 2. „Britonnicus", ouverture fantostique, R. de Soutier; 3. „Carmen Sylva-Walzer", Ivanovici; 4. Suite ide Ballet de l'opiara comique „Marion", S. Vlessing, 1. Prélude, 2. Rigandon, 3. Ba dinage, 4. Intermezzo1, 5. Gavotte, 6. Rondo finale; Pauze. 5. „Cbantecter", marsch, G. Alher; 6. „Ludomatychel- lo", ouverture de concours, L. Langlois; 7. „Krönungs-Marsch", aus der opera Der Prophet, G. Meijerbeer; 8. „Fantoi- sie Romantique", Legende, L. Montogne; 9. „FWentiner-MarscSi", J. Fucik. Kantongerecht. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Het met een motorrijtuig rijden zon der spiegel: M. d. R. te 's Gravenhage, A. V. te Ginneken f 1 s. 1 d. Met een motorrijtuig rijden zonder goed werkende remmen: J. L. F. G. te Bergen, op Zoom f 5 s. 5 d. Met een motorrijtuig rijden en geen signaal geven als de. ..veiligheid van he'. verkeer zulks vordert: C. N. te Kapelle, W. J. d. V. te Niieuwdorp f 3-s. 3 d. Als schipper in een rijkskanaal varen z. voorzien te zijn van een reglement: S. L. Ie Nieuw-Namen, H. Rite Wachlebeke, L. G. Boom f 1 s. 1 d. Dronkenschap: le herh., J. B. te Goes f 15 s. 15 d. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd 28 biggen. Onvoorzichtig. Gistermorgen had een dienstbode te Buïtenoelders de onvoorzichtigheid een brandend petroleumstel te verplaatsen. Vermoedelijk door zenuwachtigheid viel bij het neerzetten het stel om, ten gevolge waarvan de kleeren van het meisje in brand vlogen. Op haar hulp geroep had men de tegenwoordigheid van geest door middel van een wollen deken het vuur te dooven. Het meisje had echter zoodanige brandwonden be komen, dat opneming in een zieken huis noodzakelijk werd geacht. Vergiftiging. In het gezin van den arbeider D. te Diever (Dr.) zijn Maandag ernstige vergiftigingsverschijnselen voorgeko men na het eten van soep uit een pot zonder glazuur. De vrouw en eenige kinderen werden bewusteloos. Genees kundige hulp was noodig. De toestand der patiënten is thans redelijk. Lastige Wilhelm. Het republikeinsche klachtenbureau te Berlijn heeft naar aanleiding van telegrammen van den gewezen keizer uit Doorn, zich gewend tot den Ne- derlandschen minister-president en er hem opmerkzaam op gemaakt, dat door deze voortdurende politieke ac tiviteit van Wilhelm II niet alleen het gastrecht van Nederland wordt mis bruikt, maar tevens een bedreiging voor den Europeeschen vrede wordt geschapen. Voorts ziet het bureau in deze actie een poging om "het tegen woordige politieke stelsel inDuitsch- land te ondermijnen. In antwoord hierop heeft het klach tenbureau van minister De Geer een brief ontvangen, waarin de minister meedeelt, dat de aandacht van de Nederlandsche regeering op deze aan gelegenheid gericht blijft. Het eerst bij den brand. Uit vrees voor oneerlijke concurren tie is bij de Rotterdamsche vrijwil lige brandweer een zonderlinge maat regel genomen. Op het oogenblik wor den n.l. in de Maasstad de handbrand spuiten langzamerhand vervangen door slangenwagens. Deze wagens zijn ver bouwde ladderwagens, op welke, be halve ladders, slangen, opzetstukken en dergelijke worden meegevoerd. Met deze wagens kan veel vlugger worden gereden dan met de zware spuiten. Bovendien heeft men de pomp met windketel in de stad practisch zoo goed als niet meer noodig, en waarom zouden de spuitgasten twee wagens naar den brand moeten sleepen, als met een vlug, handelbaar karretje kan worden volstaan? Bij enkele spuiten is deze verandering, welke een groote verbetering is, al ingevoerd. Maar wat gebeurt er nu? De afgetakelde oude spuiten moeten toch naar den brand worden gereden, al heeft men op den slangenwagen ook alles bij de hand, wat men noodig zou kunnen hebben, omdat de gasten van de slangenwa gens anders een voordeel zouden heb ben boven die van de oude spuiten, die door het moeten rijden met twee wagens zwaar gehandicapt worden in den edelen strijd om hef eerst aanwe zig te zijn. Al kan men er met een slangenwagen ook eerder zijn, de oude spuit moet mee! Controle op vreemdelingen. In de „Hotelhouder" wordt er over geklaagd, dat onze politie strenger is gaan toezien op de vreemdelingen die ons land bezoeken. Terwijl het vroeger voldoende was, dat de leider van een gezelschap zijn naam op schreef in het vreemdelingenboek, vraagt de Haagsche politie thans alle namen. Het blad meent dat de vreem delingen, speciaal de Amerikanen, dit minder prettig zullen vinden. De „Nieuwe Courant" vindt deze klacht overdreven, te meer waar de maatregel juist genomen is ter bevei liging van de vreemdelingen. De ver wachting was n.l., dat met de Olym pische Spelen ook internationale mis dadigers naar ons land zouden ko men. Het is niet goed den dag te prij zen vóór de avond gevallen is, maar tof heden heeft men nog geen bijzon dere bezoekers opgemerkt. Om ze echter op te merken is het noodig te weten, wat voor vreemdelingen er bin nenkomen. Er is n.l. een lijst aange legd met de namen en portretten van meer dan 2000 internationale misda digers. Om de controle zoo vrucht dragend mogelijk te maken, is aan de hotelhouders verzocht de namen van alle bezoekers op te geven. Dat de maatregel het vreemdelin genverkeer in ons land zou tegenhou den, betwijfelt de „Nieuwe Crt.". In tegendeel, het moet den vreemdeling goed doen te bemerken, dat er zoo veel mogelijk voor de veiligheid van zijn goed en leven wordt gezorgd. De Koningin in Amsterdam. Honderden stonden Maandagmiddag op den Dam te Amsterdam de komst af te wachten van de Koningin, die ongeveer op dien tijd per auto uit Soestdijk verwacht werd. De wacht, bestaande uit manschappen van de legerpolitie, stond aangetreden. Op het afgezette gedeelte had ook plaats genomen de vereeniging De Jonge Cacaoplanters, een kindervereeniging uit Weesp, opgericht tijdens de eeuw feesten der firma Van Houten; zij maakten Maandag een tocht naar Am sterdam. Om half zes kwam Hare Majesteit met Prinses Juliana aan. Er klonk allerwegen gejuich. Door twee jonge meisjes, leden van De Jonge Cacao planters, werden in het paleis bloe men aangeboden. De menigte wachtte nog of de Ko ninklijke familie op het balcon ver scheen, maar toen de wacht inrukte, verspreidde zich ook de menigte. In de Burgerzaal ten paleize had Maandagavond het aangekondigde gast maal fen Hove, in verband met de Olympische Spelen, plaats. Daaraan zaten aan, met de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana, de kroon prins van Noorwegen, aartshertog Al- brecht van Hongarije en Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, broeder van Prins Hendrik. Kroonprins Olaf was ter rechterzijde van Hare Maje steit gezeten, aartshertog Albrecht ter linkerzijde. De Koningin was met groot gevolg. Er waren een hoofdtafel en drie zïj- tafels aangericht. Aan de hoofdtafel waren gezeten de vorstelijke personen, benevens de dames en de groot-offi cieren van het gevolg van Hare Maje steit. In totaal waren er 220 uitnoodi- gingen voor het gastmaal verzonden. De tafelversiering was van verguld zilver; als bloementooi waren gebruikt oranje gladiolen. De verlichting der zaal geschiedde op de historische wijze met kaarslicht en patent-olielampjes. In een open calèche zijn de Konin gin, de Prins en de Prinses gistermid dag precies om half 3 van het Paleis uitgereden naar het Stadion. De bur- meester en de hoofdcommissaris gin gen vooraf in den stoet, terwijl het Koninklijk gala-rijtuig gevolgd werd door de leden der hofhouding. Om 5 minuten voor 3 arriveerde de Konink lijke stoet op het Stadion. Als de klok 3 uur slaat, klinkt het „Wilhel mus" door het Stadion. Hierop be treedt H. M. het Stadion. Het Ko ninklijk gezelschap werd opgewacht en binnengeleid door den voorzitter van het N. O. C. en van het I. O. C. Nadat de Koninklijke familie op de eere-tribune had plaats genomen, vin gen de gymnastiek-oefeningen aan. Liefdesdrama. Zondagnacht heeft in een kamer van een hotel aan het Damrak te Amster dam een chauffeur, Martens genaamd, de 23-jarige Jacoba Klaassen uit de Van Ostadestraat met een revolver doodgeschoten. De kogel was het meisje door het hoofd gedrongen en had daarna een ruit vernield. De chauffeur heeft, na zijn daad te hebben verricht, het wapen op zich- zelven gericht, doch hij was niet ern stig gewond. Hij is naar het Binnen gasthuis vervoerd en zal, na zijn her stel, ter beschikking van de justitie worden gesteld. De chauffeur zegt slechts de bedoe ling te hebben gehad het meisje bang te maken en niet om haar te dooden. De aanleiding tot het misdrijf was een liefdesgeschiedenis. Nader wordt vernomen dat de vrouw door drie schoten was getroffen. De chauffeur, die 30 jaren is, had zich zelve bij het hart geraakt. De jonge vrouw was vroeger dienstbode geweest. Aangereden en gedood. Maandagavond ongeveer half zeven speelden in de. Woenselstraat te Eind-

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2