Het Medaillon van Lord Stair N° 91. Woensdag 8 Augustus 1928 1180 Jaargang. Buitenland LINTVELT's BAZAR Binnenland MUNHA HO TTEN Land en Tuinbouw Uit de Radiowereld ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertemtiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Rusland en het Kelten-pact. n Te Moskou heer sell t eemige ontstem- miing over het feit, dat Kelliogjj Rusland niet tot toetreding tot het am ti-oorlogspact heeft uitgemoodiigd. Mem ziet in dit voor bijgaan van Rusland het bewijs, dat de J opstellers van het pact beoogden, daar- vam een werktuig in dem strijd tegen Sov jet-Rusland te maken. De onderhandelin gen worden te Moskou beschouwd als (e:m bestanddeel der politiek, die op een om- o<cirkeling der Sovjet-Unie gericht is. -t Mocht Rusland toch nog een uilmoo- diging om tot het pact toe te treden ont vangen, dan zal, naar Tsjitsjeriin verklaar de, de sovjet-regeering bereid gevonden worden aan de ondierhanidiebngem deal 'te nemen. „In het geval van onze deelneming aain de onderhandelingen zouden wij echter, aldus de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, de van ons stand punt uit noodzakelijke veranderingen in het pact voorstellen, er o.a. op wijzen, dat het Kellogg-pact vooral waardeloos wordt door de omstandigheid1, dat het niet een verplichting in zake dia ontwape ningskwestie bevat. Wij verhelen ons niet, dat het door het invloedrijkste deel der pers in Engeland, Frankrijk en de Ver- eenigde Staten ingenomen standpunt ons weinig hoop laat omtrent onze deelne ming aan deze onderhandelingen. Onze regeering zou het als uiterst abnormaal beschouwen, wanneer zonder haar deel neming werd onderhandeld. Wanneer zij echter uitgenoodigd wordt, dan zij nog maals herhaald, 'dat de mogelijkheid op een deelneming der Russische regeering aan de onderbeekeming van. het Kellogg- pact niet uitgesloten is." Dit verzoek van Tsjitsjerin om aan de cnderiliandalinigcn over het anti-oorlogs pact deel te mogen nemen', heeft in Ber- Lijnsche politieke kringen' zekere verba zing verwekt, voornamelijk omdat Sov jet-Rusland met dezen wensch voor den dag komt, nadat de onderhandelingen over de overeenkomst reeds gesloten zijn. Men acht het niet waarschijnlijk, dat Rusland bij de onderbeekening van het anti-oor logsverdrag te Parijs vertegenwoordigd zal kunnen zijn. Daarentegen kan over een latere toetreding van. de sovjet-unie worden gepraat. Te Berlijn zou men ©en dergelijke toetreding zeer gjaarme begroe ten en een diplomatiek voorstel van Rus- Land zal zeker van Duitsche zijde worden ondersteund. Men stelt zich voorname lijk op het standpunt, dat de moreeie Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 14 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Zij boog zwijgend het hoofd, en vroeg zich af of ze het hem nu ook zeggen zou, terwijl de beklemming haar aangreep dat hij straks weg zou zijn. Ik heb met je onder één dak gewoond, we waren bijna altijd samen en toch heb ik mijn brandend geheim bewaard. Maar nu ik weg moet kan ik niet gaan zonder een woord aan jou, Marguerite, zeg me dat eenie woord! Darcy, fluisterde ze, ik hou van je, ik hou van je meer dan van iemand op de wereld! Met een gOsmoorden kre(et trok hij haar naar zich toe. Een oogenblik verga ten ze alles om zich heen, in de groote verrukking van hun liefde. Toen lieten zijn armen, haar zachtjes los, zij keerde zich van hem de wereld lag tusschen hen. Het is goed dat ik wegga, Marguerite, zei hij, zeg me nog een keer dat je van me houdt, het is het laatste dat ik van je vraag. Ja ik houd van je, Darcy, maar *k waarde van de overeenkomst sterk zal worden verminderd, indien men Rusland buiten sluit. Politiek in Servië. Zondagochtend is de hoofdredacteur vain het blad Jodinstwo (Eendracht) de heer Wlada Risitowitsj, uüt Belgrado, Itoiem hij 'te Agram vertoefde op straat door een Kroatischen spoorwegarbeider doodge schoten. En wel als gevolg van een onge twijfeld heet gebakerd artikel van zijn hand in genoemd blad, dat Radiitsj ein Pribii'tsjewitsj dienden te worden doodge schoten, opdat de rust in het land zou worden hersteld. Na den aanslag van den 20siten Juni had liet blad den moord ver dedigd en zijn veldtocht tegen de Kroa tische leiders voortgezet. Enkele dagen geleden nog schreef het blad: „De Kro atische dames zullen weldrja gelegenheid hebben het graf van Pribitsjewltsj met bloemen 'be tooien." Dit artikel had te Agram groote opgewondenheid verwekt. Toch begaf Ristowitsj zich naar Agram ter regeling van persoonlijke zaken. Za terdagavond kreeg hij in een restaurant twist met een paar andere gasten', imen werd handgemeen en Ristowitsj werd jbot bloedens toe afgeranseld. Hij moest het lokaal ontvluchten en zich door een. poli tieagent naar een ziekenhuis laten bren gen om zich te Laten verbinden. Die ge neesheer constateerde dat 'de wonden van Ristowitsj niet ernstig waren, waarop hij om twee uur 's nachts het ziekenhuis kon verlaten. Een agent in burgerkleeren zou hem naar zijn woning vergezellen. Nauwelijks had Risitowitsj echter het zie kenhuis verlaten, toen eein man op hem toetrad en hem met vier revolverschoten neerlegde. De moordenaar bleef door schieten, zooidait ook die agent door twee en een voorbijganger door een kog|el wer den getroffen. De moordenaar zekere Koen j its j, ging tenslotte aan den haal, doch kon weldra worden gevalt. Hij ver- verklaarde met voorbedachten rade te heb ben gehandeld, daar Risitowitsj in zijn blad steeds 'de Serviërs had opgehitst tot het vermoorden van de Kroatische leiders. Ristowitsj' artikelen waren, wel geschikH de toch al roerige gemoederen op te hitsen. Hij kon vooruit nagaan welk lot hem te wachten stond, als hij zich te Agram vertoonde. De moordenaar heeft verklaard geen mededaders te hebben en geheel voor eigen verantwoordelijkheid gehandeld te hebben. Intusschen maakt 'die ide verhouding tusschen Servië en Kroatië weer des te moeilijker. Te Belgrado heeft de moord heel wat opschudding verwekt. De Je- dinstwo zelf beweert, 'dat Pribitsewitsj de eigenlijke schuldige is. Hongarij's dankbaarheid. werd in de gj-ooite Die rentuinzaal te Den Hlaag een bijeenkomst gehouden, waarin namens Hongarije of ficieel dank gebracht is aan de pleeg ouders, die in die laatste jaren Hongaar- durfde het niet te zeggen. Toen ik het wist, was het alsof ik wakker werd uit een langen slaap. Een groote strijd woedde in Darcy's ziel, de strijd tusschen goed en kwaad. Beiden zwegen ze, de hoofden gebogen. HOOFDSTUK XVI. Toch ben ik gelukkig, zei Darcy na een lange stilte, in al de jaren die voor ons liggen, zal dit me troosten. Ik zal een beter mensch worden omdat jij van me houdt. Maar ik zal nooit terugkomen, Marguerite. We zouden het niet kunnen dragen en ik wil alle gevaar voor je weg nemen. Het had anders kunnen zijn, ging hij na een pauze voort, als ik je ontmoet had voor je Lord Stair kende. Dan zou den we voor altijd gelukkig zijn geworden maar dit heeft niet mogen zijn. Nu moe ten we van elkaar gaan, Marguerite. Hij kuste haar lang en hartstochtelijk. Dat is het einde, lieveling, jk moet gaan, zei hij gesmoord. Nog altijd hield hij haar in zijn armen. Zij hief haar bleek giezicht wanhopig naar hem op. Ga nu, zei ze, Darcy, liefste, God je! Zachtjes maakte zij zich van hem los en leunde vermoeid tegen, het hek. Hij zag dat ze haar gezicht in de handen verborg. Toen eng hij heen. Prijs 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten sctbe kinderen bij zich hebben genomen en veirzoirgd. Zooals bekend is aartshertog Albrecht van Hongarije, de eere-voorzitter van den Kindersdhutz liga iin zijin ilaod, vergezeld vain idem staatssecretaris vam Hongarije, den beer Pettko Szandtmer en bisscchop Meszaro'S uit Budapest maar Nederland gekomen om aam de dankbaarheid van het Homgaarsche volk uiting te geven. Om half drie kwam de aartshertog, vergezeld van baron Van Vredenburch en van den Hongaarschem gezant, dein heer von Rudnaij in den Dierentuin aiata, waar verschillende leden van comités, welike zich met da Homgaarsche kinder verzorging hadden belast, aan hen werden voorgesteld. Vervolgens begaf mem zicb naar de groote zaal, waar reecls een groot aamtal pleegouders en ook vele Homgaarsche Jtin- derein bijieem gekomen waren.. De aartshertog werd begroet met fctet Homgaarsche Volkslied, idoor eem Hom- gaarsch orkest tem gehoore gjelbracht. Dooir eem der dames werd hem vervolgems esm ruiker bloemen met een lint im de Hom gaarsche kleuren laangeboidem. Daarna speelde bet orkest nog het Wil helmus, waarna baron vairn Vredenburch met eem enkel woord de bijeenkomst open de. 1 Vervolgens verkreeg aartshertog, Al brecht het woord. Allereerst bood hij zijn verontsdhuldigingem aan, diait hij de ple< ouders niet in hum eigen taai kom toespre ken en daarna voor het feit, dait dit samen zijn op eem zoo> ongewoon uur plaats heeft. Hedenavond is de aartshertog ech ter de gast vam H.M. de Koningin, zoo- dat er geen andere gelegfemlheicl bestond. Toen zoO' vervolgde spreker na den oorlog, Hongarije in gjrooto ellende was achtergelaten, was de Hollamdsche steunactie die eerste lichtstraal in een dichten nevel, welke ons omgeven had. Zwaar had Hongarije geleden en de air moede welke er beerschte, laat zich niet beschrijven. Diiep gebukt gingien de Hom gaarsche ouders, miet wetende hoe zij hun kinderen moestem verzorgen, no'ch voor bet tegenwoordige noch voor de toekomst. Toen kwam het aanbod uit Holland en er brak een storm van vreugde los. In 1921 vertrok de eersite trein naar Hol land. Een onvergetelijk gezicht was bet: al die kinderen, met bieeke gezichten, slecht gekleed, onder zuchten en tranen af scheid nemende van hun familie. Hoe geheel anders was het toen die kinderen terug kwamen. Allemaal waren zij goed gezond, met dikke wangpn en lachende gezichten. Men herkende ze in Hongarije niet imieer en kon nauwelijks gelooven, dat het diezelfde kinderen wa ren. -v De naastenliefde van Holland is zoo groot geweest, dat het zich daardoor een groot standbeeld heeft verschaft in de harten van velen. Het gebeurde heel dikwijls dat de kinderen moeilijker van bun pleegouders konden scheiden dan van bun huis im Hongarije. Holland heeft een voorbeeld1 gegeven van groot meegevoel en oprechte naas tenliefde, en daardoor de Homgaarsche ouders tot altijd blijvends dankbaarheid verricht. In het Hollandisch richtte de aartsher tog zich vervolgens tot de pleegouders cm zeide: Dank, duizendmaal dank voor uw onvermoeide zorgen. Er zouden dui zenden kindergraven meer zijn op onze kerkhoven, als gij u nieit over ons ontfermd hardt Nog eenmaal keek hij om en zag hoe ze met eem wanhopig gebaar haar hand naar hem uitstrekte, toren liep hij' snel door en verdween in eem kromming van den weg. Marguerite kreunde, ze liet zich neervallen op het gras en schreide in pa- melooze ellende. Hoie lang ze zoo gelei had, een kwartier of een uur, ze wist het miet. Eem harde venijnige stem schrikte haiar op de stem van Lady Perth'. Jij schandelijke vrouw, beet de stem haar toe, durf je hier te liggen snikken om je minnaar, terwijl iedereen het kan zien. Sta op em bewaar je tranen, je zult ze nog kunnen gebruikend Het verwondert me, dat je niet met hem bent mee geg.a impliaats van hier te staan jammeren. Miatar misschien heeft hij het je nieit gevraagd. Marguerite richtte zich op. Haar vij andin lachte. Doe nu maar niet zooi tragisch, zei ze. Ik heb allang achterdocht tegen jelui gje- had. Zou ik mogen vragen of jullie bij vorige gelegenheden net zoo> gedaan hebt als vandaag? De blauwen oogen schoten vuur. U beledigt me, Lady Plerth, en dat durft u alleen, omdat ier niemand is. om me te verdedigen. Ik zal Lord Stajir vra gen me te helpen. Als Lord Stair hoort wat ik hem te vertellen heb, zul je weinig steun bij hem Op de rede van dien aartshertog volg de een langdurig applaus. Daarna was het woord aam den Hom- gaarscbem staatssecretaris Pettko Szancjtr ner, die namens de Homgaarsche 'regee ring sprak. Ook 'deze spreker gaf uiting aam zijn dankbaarheid jegens Holland, dat im dem grootsitem nood de jongste generatie vam Hongarije herbergde em hielp. Elke natie heeft zijin deugden en zijn gebreken, zoo ook ide Homgaarsche. Maar toch gelooft spreker miet, dat 'de fout der ondank baarheid gevonden zal worden en hij be looft aan Holland, dat ook in de harten der kinderen het gevoel van. dankbaarheid geplant zal worden. Namens zijin regeering brengt spreker nogmaals zijin hartelijken dank. Met een „Leve uw matje em uw scho-om land", besloot spreker. Droevige thuiskomst. Zaterdagavond zes uur kwam de fa milie Visser, bestaande uit moeder en drie kinderen, van de Beemsler kermis lm verband miet dem regen noodigde de beer Vam Wijngaarden uit A-uwerhom hen uit in zijin auto mede te rijidem tot hun wo ning aan den Hobreeërweg. Daar aange komen stopte de auto' aan den rechter kant van den weg. Die woning stond links van dem weg. Bij het overs'tekem, achter den auto om, is eem vijf-jarig jongetje door eem motorrijder overreden em ge dood. Prettige toestand. De ambtenaren vam' Udern hebben eerst einde Mei hum eerste salaris in 1928 ont vangen. Daar tot heden de gemeen begrooting nog miet is goedgekeurd em Ged. Staten machtiging hebben verleend tot het betalen van de helft der op begroeting voorkomende bedragen1, kam voorloop! g aam de ambtenaren weer ge^rv salaris betaald worden. Eem noodlottig e zeiltocht Zooals mem weet is 30 Juli j.l. op de Zuiderzee drijvende gevonden' het lijk vam den heer Waaijier uit Zwolle. Van beide andere 'deelnemers aan dezen mood- Lottigem zeiltocht, de heerem Hoekstra em Hemkema, eveneens uit Zwolle, werdgeem spoor 'gevonden. Naar wij thans echter vernemen is Zondag het lijk van den 21- jarigen Hoekstra te Harderwijk aange spoeld, terwijl het lijk van den 29-jari- gen Hemkema aam de kust vam Doornspijk gevonden is. Moord. Zekere V. uit Stadskanaal, als bak kersknecht werkzaam te Hengelo, heeft te Holten Zondagavond om ongeveer half eif zijn vroegere verloofde, de 26-jarige M. uit Elsenerbroek, met twee revol verschoten gedood. Hij had ai meermalen het meisje bedreigd, maar zij had, ver moedelijk wegens zijn slecht gedrag, de betrekking verbroken. Na den aamslag richtte hij eenige schoten op zichzelf, waardoor hij miet levensgevaarlijk werd gewond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht. Luchtverkeer in Juli. Schiphol, de luchthaven van Amster dam, werd gedurende de maainjd Juli 1928 aangedaan door 813 v heg luiigen vam het regelmatig burgerluchtverkeer en door 193 militaire vliegtuigen vam; Leger en Marine, terwijl 49 extra vliegtuigen aankwamen em vertrokken. Voorts had er eem aantel proef- em rondvluchten plaats, terwijl het aantal plezierreisjes 1147 bedroeg. Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam, werd gedurende die maand aange daan door 412 verkeersvliegtuigen endoor 92 militaire, terwijl er 42 speciale vluch ten (proef- en photo vluchten) met K. L. M.-machines plaats hadden. 131 vluch ten met Pander-vliegtuigen van de Rot terdam sche Aero Club en 116 vluchten met particuliere vliegtuigen. Het aantal pleziervliegers bbdroeg 1467, waar voor 212 vluchten werden uitgevoerd. Het aantel bezoekers bedroeg 51562 (4174 schoolkinderen), waarvan 24404 ge durende de dagen van' |de vliegfeesten pp de Waalhaven. De kaalkoppen, èn reclame. Kaalhoofdigheid is voor veel mannen een ergernis, maar anderen verstaan de kunst hum kalen- schedel productief te maken. Verhuren als reclamevlakte! Het Circus Strassburger heeft op eeni ge kaalkoppen beslag gplegd, op de sche dels een reclame laten schilderen en de eigenaars ervan in café's te Amsterdam doen plaats nemen. Zij dronken een klein tje koffie, lazen een krantje en maak ten reclame. vinden, denk pk, spotte Lady Perth, mijn broer is niet jaloersch en niet achter dochtig, maar als hij hoioirt wat hier ge beurd is en hoe wanhopig je lag te snik ken toen je vriend wegging,, zullen ziijn ooigen open gaan. Lord Stair wéét dat we elkaar heel mogen, hij zal niet boios zijn. Maar Lord Stair weet m|iet, dat kapi tein Este je minnaar is! Hij is mijn minnaar miet, riep Lady Stair verontwaardigd. U weet zelf, dat dit miet waar is. Ik weet zeker, idat het wel waar is, Durf je misschien ontkennen dat jelui vam elkaar houdt? Lady Stair zweeg em haar vijandin trok 'daar partij vam. Ik ben heel zeker van mijn zaak. Mis schien heb je wel afgesproken om hem met idem eersitvolgemden trein na te reizen. Ik wensch dat je dadelijk met me maar huis gaat, Lord Stair zal alles hoorem. U weet, dat u me valsch beschuldigt. De hemel zal mijn onschuld aam het licht brengen. De hemel komt miet tusschenbeide pm de onschuld van eem ongeoorloofde liefde te bewijzen, spotte Lady Perth-. Marguerite zei nietsze voelde zich al zwak en uitgeput vam angst en verdriet en deze plotselinge beschuldiging, was haar te veel. Ze wankelde em Lady, Perth Kersen. Als bewijs dat goed verzorgden jkersen- boomen nog wel wins t kunnen opleveren, dienen, 'dat bij een landbouwer te Eist twee boomen witte rouanen idilt jaar voor ruim f200 aan kersen opbrachten. Luisteraars. Op 1 Juli bedroeg IKeit aantal ingeschre ven luisteraars in Duitscjhland 2.284.248: Zwitserland 63.645; op 1 Juni in Oos tenrijk 293.408; Denemarken 214.734; Litaucn 9.407Noorwegen 64.722En geland 2.506.845; Zweden 363.863; op 1 Mei in Hongarije 98.011Tsjecho- slowakije 225.501. moest haar staande houden. Kom mee naar liuis, zei ze bruusk. December is geen tijd om buiten te gaan schreden. Lady Perth bracht haar naar de witte salon. Toen Marguerite daar de koude troitsche oogen op zich gericht zag, drong haar verschrikkelijke toestand pas goed tot haar door. Ga naar de studeerkamer en vraag of Lord Stair onmiddellijk hier wil komen, was Lady Perth's opdracht aan een. be diende. Toen deze de kamer had' verla ten, sprong Marguerite op. Lady Perth, riep ze, wait gaat u doen? Verrukt dat haar slachtoffer zich ein delijk bewust werd van de marteling die haar wachtte, zei ze: Mijn broer op de hoogte brengen van ieder woord dat ik bij jullie afscheid ge hoord heb en van alles wat ik gezien heb. Lady Stair legde de hapd op den arm van haar schoonzuster. Wacht, zei ze, denk even na voor je dit doet. Ik heb geen kwaad gedaan. .Wij kusten elkaar omdat wij elkaar nooit zul len terugzien. Ik heb je nog nooit een gunst gevraagd. Nu vraag ik je, vertel het niet aan Lord Stair, hij zou het niet be grijpen. Je zou alleen maar kwaad stich ten. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1