Het is niet alleen de grootte, die succes geeft. Gemengd Nieuws Allerlei. Tandarts BONNET Nederlandsche Spoorwegen waaiden de schoorsteenen af en vlogen tal van dak platen door de lucht. Van een huis woei de hooge schoorsteen af en sloeg door het dak. Van zeer vele huizen zijn de daken zwaar beschadigd. Sedert jaren heeft een dergelijke storm aldaar niet gewoed Alle werklieden der gemeente zijn in dienst gekomen voor onmiddellijke opruiming van de zware afgewaaide boomtakken. Kindermoord. Op last van de justitie te Tiel is in Ericbem in beslag genomen het lijkje van een kind van ongeveer 10 dagen oud. De ongehuwde 18-jarige moeder is in ver band hiermede in het Huis van Bewaring te Tiel ingesloten. Gedenkboek der Koningin-Moeder. Zaterdagmiddag heeft ten paleize Soest- dijk de aanbieding plaats gehad van het gedenkboek aan de KoniDgin-Moeder. Te half vijf kwam de volledige commissie van redactie, bestaande uit dr. Th. de Visser, oud-minister, voorzitter, en voorts in alphabetisehe volgorde uit de heeren prof. dr. P. J. Blok, oud-hoogleeraar, H. ColijD, oud-minister-president, mr. D. Fock, oud.gouverneur-generaal, dr. C. Lely, oud-minister, dr. graaf van Lynden van Sandenburg, vice-president van den Raad van State, mr. H. P. Marchant, lid van de Tweede Kamer, mgr. van de Wete ring, aartsbisschop van Utrecht, H. Ch van der Mandere, secretaris, alsmede de uitgever, de heer 8. van Looy, op het paleis aan, alwaar de commissie door den hofmaarschalkkamerheer van dienst werd ontvangen. In de groote zaal bevond zich niet alleen de Koningin-Moeder met gevolg, doch ook de Koningin met gevolg. Goederentrein gederailleerd Zaterdagmiddag is bij Zevenhuizen Moerkapelle een goederentrein ontspoord, waarbij drie wagons omvielen en twee lijnen geruimen tijd werden versperd. Be halve dat hierdoor veel materieele schade is veioorzaakt, geraakte ook de treinen loop op de baanvakken Den Haag S.S. Gouda—RotterdamUtrechtLeiden ge heel in de war. Doordat beide hoofdspo ren versperd waren stond weldra de trei nenloop op het baanvak Den Haag S.S. Gouda geheel stil. Verscheidene sneltrei nen werden over de Ceintuurbaan via Rotterdam D.P. geleid, wat echter ook niet zonder vertraging te veroorzaken, kon geschieden. Vooral in Utrecht, waar de treinenloop geheel in de war was, heerschte daardoor op het station een geweldige drukte, daar talrijke reizigers op verschil lende treinen die met l'/2 en 2 uur ver traging aankwamen, stonden te wachten Hoewel dts avonds de versperring opge heven was, kwamen de treinen ook te Leiden nog met veel vertraging aan. A aar de oorzaak van de ontsporing wordt door Weg en Werken een ernstig onderzoek ingesield. Moord te Heerlen. Zaterdagavond zaten de los.remmer Maunio en de 40-jarige Bakker in een logement aan de VVillemstraat te Heerlen. Laatstgenoemde sarde zijn gezel, waarop Mannio zijn broodmes nam en daarmede hakker in zijn rechterlong stak. De on gelukkige overleed eenige oogenblikken hierna. In den nacht van Zaterdag op op Zondag werd Mannio, die overigens gunstig bekend staat, door de politie gearresteerd Werkloozen in staking. In den loop der afgeloopen week deden zich onder| de werkelooze arbeiders uit Am sterdam ede geplaats zijn bij de rijkswerk- verschaffing in Overijssel nabij Ommen verschillende moeilijkheden voor. De rijks inspectie voor de werkverschaffing in Over ijssel overlegde verscheidene malen mei de betrokken arbeiders, die dan weer het werk neerlegden, dan weer eens den arbeid her vatten. Gister culmineerden deze moeilijk heden in een recalcitrant optreden van de arbeiders tegen den rijkslandbouwconsulent de heer Mesu, die met de leiding in Over ijssel is belast en die met den heer v, d. Sluis, lid der Tweede Kamer, het werk in Ommen bezocht en met de arbeiders de kwesties besprak. Toen de beide heeren het werk veilieten, werden zij met steenen en scheldwoorden achtervolgd. Als gevolg daarvan heeft de minister van binnenlandsehe zaken opdracht ge geven, dat alle arbeiders weer naar Am sterdam moesten vertrekken en heeft hij aan het gemeentebestuur van Amsterdam geseind, dat alle arbeiders voor onbepaal den t(jd van plaatsing worden uitgesloten. De Minister heeft verder aan B. en W. mee nadruk verzocht om, evenals zulks in «oorlgelijke gevallen in de andere groote steden geschiedt, geen steun in welken vorm ook, aan de arbeiders uit te keeren. maar de juiste indeeling van Uw advertentie De daktaak eener konink- lijke familie. Een Londensch corresp schrijft aan het „Vad." Dezer dagen werd den Hertog van York, op bezoek in de drukkerij, verzocht een blad te drukken voor het boek, dat ter eere van zijn dochter wordt uitgegeven Het was slechts een van de vele besognes die de leden van de koninklijke familie in Engeland bijna dagelijks in de uit oefening van hun positie hebben te ver vullen Toen prinses Mary voor haar trouwen in een Londensch ziekenhuis een oplei ding kreeg voor verpleegster, werd van haar verwacht dat zij alle kinderen, die er kwamen, althans eenmaal de eer zou geven van een bad. Zij beantwoordde trouw aan de verwachting. En de moeders, die haar kindaren plachten te bezoeken, vroegen het eerst of de prinses hun kind al had gewassohen. De koning is zoo nu en dan verkooper op liefdadigheidsbazaars. En men vertel I van hem dat hij op de zakelijkste manier en in de echte winkelhandelstaal zijn waren aanprijst en aan den man brengt Een beroeps-winkelbediende zou het Zijne Majesteit niet kunnen verbeteren. Het is ook wel bekand dat de koning groote liefhebberij heeft voor mechanica. Daarom grijpt hij de gelegenheid aan zoodia die zich voordoet, als treinmachinist te fun- geeren omdat hij hiermede de schat van kennis op dit gebied kan vergrooten. Inderdaad, de dagtaak der koninklijke familie is geenszins beperkt tot openings plechtigheden en het leggen van eerste steenen. De koningin heeft in Bucking ham Palace een groote naaikamer waar zij met eigen nijvere handen sinds jaar en dag kleedingstukken maakt voor be hoeftige kleinen. Zij bezoekt ook periodiek de centra waar kleeding voor de armen wordt uitgedeeld en neemt actief deel aan het werk, waarbij ze een groot zwarte schort draagt. De populaire Prins van Wales heeft het het drukst van allen. Indien hij alle diners en dansen mee zou maken, waarloe hij wordt uitgenoodigd, zou hij aan eeD dag van vier en twintig nur van enkel eten en dansen niet genoeg hebben. Hij aanvaard daarom slechts één percent van zulke uitnoodigingen. Zijn ontspanning zoekthij vooral in paardreden over het wijde Engelsehe land. Maar zulke ont spanning wordt hem slechts karig toebe beeld, ook al lijkt het dat hij veel op het edele ros zit. Dat komt omdat hij er wel eens afvalt, en zulk een incident is groot nieuws voor de pers. Het grootste deel van zijn tijd wordt ingenomen door be zoeken aan velerlei centra van werkzaam heid en industrie. Hij geeft acte de pré senoe bij philantropische ondernemingen blaast glas, mengt chocolade, propt wol in speelgoedbeesten en voorziet taarten van suikersneeuw. Lundborg over zijn erva ringen. „uagens Nyheter" bevat het verslag van de voordracht, die de leider van de Zweedsche hulpexpeditie, Lundborg, Maan dagavond te Stockholm heeft gehouden voor de Zweedsche Aeroclub. Over de ontmoeting met Nobile ver telde spreker, dat hij hem rustend voor de tent gevonden had. »Hij omarmde m en zijn groote prachtige oogen zeiden veel meer danik dank u, dat u bent gekomen" Kapitein Lundborg schilderde vervol geus zijn tweeden tocht naar de groep A obile, waar luitenant Viglieri commandant was, zijn mislukte landing en de weder waardigheden die hij tijdens zijn lang ver blijf in het kamp meegemaakt had, eer hij eindelijk werd gered. Toen de machine over den kop ge slagen was, kwam Viglieri hem als een kind weenend tegemoet en kuste hem „wat wel een Italiaansche gewoonte zal zijn1» ik weet niet hoe ik mij voelde, zei hij. Ik geloof dat ik meer boos dan wanhopig was maar tot mijn kameraden zei ik, dat het het beste zou zijn zich op het ijs te installeeren tot de Zweden kwa men, want ze konden er zeker van zijn dat ze komen, en zelfs spoedig. Het leven in het kamp was vol afwis seling geweest. Dikwijls had men er vroo- lijke uren als er over het „Noordelijkste pensionaat van de wereld" gesproken werd waar je gelegenheid had tot het nemen van zoute baden, waar een goede keuken was, waar men kon ski loopen, leven in de vrije lucht, ondersteboven vliegen, enz Maar er kwamen soms ook uren, waarin ieder zich wanhopig voelde en niet in staat zich te vermannen, geheel ontstemd, leder dacht er zoo'n beetje aan zich op weg te begeveD, over het ijs naar het land toe. Men redeneerde er zelfs over hoe men op den taehtigsten breedtegraad de mili taire vormen zou kunnen in acht nemen Daarna sprak hij even over zijn eigen redding met een paar sobere woorden en schilderde een bezoek bij generaal Nobile, dat hij na zijn terugkeer had gemaakt En daarop gaf hij de publieke opinie een berisping. Of generaal Nobile zijn Italia-expeditie wetenschappelijk goed uit gevoerd heeft of niet, dat is een zaak die ik niet beoordeelen kan, maar dat hij een dapper en edel man is, dat weet ik. Ed dat er zulke hatelijke beschuldigingen tegen andere leden van de Italia - expe ditie gericht kouden worden, is, meen ik, niet goed Zweedsch gehandeld Eerst die gene die vijftig dagen lang tegen pakijs en honger gevochten heeft, kan probeereu de situatie te beoordeelen en te veroor- deelen, maar misschien zou het oordeel opgeschort kunnen worden, totdat deze mannen, wier zenuwen bijna tot bezwij- kens toe gebracht waren, zoo ver hersteld zijn, dat er zoowel lichamelijk als geeste lijk met hun rechters gelijkgesteld kunnen worden. De voordracht werd met levendig en aanhoudend applaus beloond en daarna vertoonde kapitein Lundborg een menigte interessante platen van de Spitsbergen expeditie, foto's van Nobile's kamp, van 'iju verongelukt vliegtuig enz. Het laatst liet hij een portret van Dr. Malmgren zien, waarbij Lundborg sprakLaat ons eenige oogenblikken met eerbied Finn Vialmgren gedenken. Het publiek stond op en eenige minuten verliepen onder ademlooze stilte. Hooge t e m p e r a t u u r i n A m e r ik a. In het Noord Ooste'ijk deel van de Vereenigde Staten heerscht sedert enkele dagen een geweldige hitte, die door on gewone vochtigheid van de lucht nog moeilijker te dragen is. Tot dusverre zijn in het gebied tusschen New-York en Chicago 17 personen als gevolg van de hooge temperatuur bezweken. lbsen verliefd. Hendrik Ibsen was regisseur van den schouwburg ie Bergen, toen hij op de mooie dochter van den predikant Tiiore- sen verliefd werd. Na lang aarzelen be sloot hij haar hand te vragen; maar, hoe wel hij toen reeds door CabiHina, het feest te Solkang naam had gemoajri, zag hij zeer tegen den stap op. Eindelijk kwam hij -op het denkbeeld mej. Thore- sen te schrijven; hij vroeg antwoord, wan neer hij des namiddags vijf uur aan de pastorie kwam. Hij zou dan zijn kaartje afgeven en vragen, of zij hem ontvaogjen wilde. Kreeg hij antwoord, dat hij bin nenkomen kon, dan zou dat het bewijs zijn, dat zijn aanzoek was aangenomen; kreeg hij ten antwoord, dat mej. Thore- sen niet thuis was, dan zou hij dat als een afwijzing beschouwen. Klokslag vijf uur schelde Ibsien aan; de meid deed open, nam zijn kaartje, bekeek dat en verzocht hem binnen te komen. Met kloppend hart trad lbsen de kamer binnen, maar vond daar niemand De meid verzocht hem o-p de canapé plaats te nemen; de juffrouw zou wel spoedig komen. lbsen ging, met een zucht van verlichting zitten; hij kon nu over leggen wat hij zou zeggen, als de geliefde binnentrad. Maar de minuten, groeiden tot kwartieren aan en niemand kwam. De dichter stond op, liep door die kamer, ten prooi aan allerlei gissingen. Zou mej. Thoresen zijn brief niet hebben ontvan gen, of verkeerd hebben begrepen? Het werd zes uur, kwart over zes; nog altijd niemand. Alles in huis doodstil;. Zou hij nog langer wachten? Ja, want ging hij nu heen, dan zou hij neet meer ;om det hand van het meisje durven wagen. lbsen ging weer zitten. Halfzeven. Zou ze ziek zijn geworden? Maar dan zou de med het toch wel hebben gezegd. Zeven uur. Het wordt hem te machtig; hij staat op en wil naar buitieln snellen; daar hoort hij onder de canapé een hartelijk gelach. Droomt hij? Komt daar niet een aardig meisjeskopje van onder de canapé voor den dag? Ja, zij is het. lbsen staart haar wezenloos aan. f Ik wilde maar zien, hoe Lang ge hier geduldig op mij zoudt zitten wach ten, riep juffrouw Thoresen schaterend uit. U hebt het knap volgehouden, maar help me nu opstaan! lbsen hielp haar natuurlijk. De rest kan ieder zich wel voorstellen. WETENSWAARDIGHEDEN. Het oudste gebouw ter wereld is waarschijnlijk een kleine tempel, op vier mijlen afstand van Ur, in Meso- potamië. Het bouwwerk dateert van 4500 jaar voor Christus en is dus ruim 6400 jaar oud. De Duitsche melkproductie, in 1913 achttien milliard liter, bedroeg in 1922 slechts twaalf millioen liter. In een mierenkolonie gaat gewoon lijk slechts een gedeelte van de ar beidsters uit, om voedsel te halen. Zij bewaren het grootste deel van het ge vondene in hun krop en voeden daar mede de andere mieren of de larven, als zij in hef nest zijn teruggekeerd. De Arabische boerenvrouwen hebben een eigenaardige gewoonte, om zich mooi te maken. Zij verven de toppen van de vingers en de teenen rood met het sap van een plant, waarmede zij ook allerlei figuren teekenen op de handen en de voeten. Om de veertien dagen moet het herhaald worden. Ook tatoeëeren zij zich wel, door met een bundeltje naalden in de huid te prik ken en daarna in de wondjes een kleur stof te wrijven. De nationale bloem in Engeland is de roos. De telegraafkabel tusschen New- York en Rome is 4704 mijl lang en heeft twaalf millioen gulden gekost. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Kleine veiling. Klerken f68 a f78, Eierkrieken f48 a f53, Oranjcpruimen f43 a f48, Prince Pruimen f33 a f40. Okkelancn f36 a f 43, Marbclanc.i f 25 a f 30, Krozen if 30 a f40, Oomskimleren f30 a f42, N. H. Suikerij f 10 a 16, Rootle Suikarij f 9 a f 11, Blanke Suikerij f 10 a f 14, Spij- icren f 8 a f 12. Dirkjesperen f 6 a f 12, Doir3 Madame f 20 a f 30, Pollemans peren f8 a f 12, Janbaasp-eren- f 12, Ma- deleincn f32 a f48, Zcmieraagi f 12 a f 16, Perzikappels f 18, Zure Morellen f 35 a f 45, Kruisbessen 6 a f 14, Di verse boonen f8 a f 16, Diverse kool f 8 a f 12, Aardappelen f3 a f4, Toma- len f 12 a f25, alles per 100 K.G. Per ziken f6 a f 14, Komkommers f2 a f7, Augurken f 0,30 a f 0,40, Snijboonen f 0,30 a f 0,40, alles per 100 stuks. Overleden 4, Maria Wilhelmina van Haaren 48 jareu, echtgenoote van Joh an nes Bos. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 6 Aug. 1928. Vlasaanvoer 300 Blauw f 0,a f 0, 4000 Groningen f 1,20 a f135, Wit f 0,a f 0,4500 Geel onverkocht, Dauwroot f 0,a f 0, Weinig handel. Aardappelen Zeeuwsche geen aanvoer. Granen buitenlandsehe, kalm. Meel f 18,a f Haver Canada f1190 a fMais Lafilata f 245. Binnenlandsehe; Geen noteeringen opgemaakt. Maanzaad f 34,a f 35, Rarwijzaad 33,a 35, Koolzaad 22,a 24, Mosterdzaad (geel) 24,a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 829, eerste kwaliteit f 0,66 a f 0,68 tweede f 0,62 a f 0,64 derde f 0,56 a f 0,60 zouters f 0, f 0,export f 0,63 a f0,70. Handel redelijk. LICHT OP. Maandag 6 Augustus 9.11 uur Dinsdag 7 Augustus 9.09 uur WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 7 dezer luidt: Matige zwakke aanvan kelijk Noordelijke tot Noord-Wesfe lijke wind, later tot krimpende wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, later iets warmer. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Augustus: 7 Goes, woonhuis met voortuin, Pi laar. 10 Kloetinge, woonhuis, tuin en erf, Kram. 10 Kapelle, hoefje, bouw- en wei land, Kram. 13 Kloetinge, oppervruchten, van Dis sel. 15 Wemeldinge, oppervruchten, Kram 17 Borssele, verpachting oester- en mosselperceel, dijken, schorren en wegen en de visscherij, bouw- en weiland, Beth. 's Heerenhoek, verpachting bouw land, Verbist. September: 's Heer Arendskerke, bouw- en weilanden, boomgaarden, Blaupot ten Cate en van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Augustus 10 Slot Ostende, „Michael Strogoff' September: 7 Landbouw-Bioscoop, „De neger hut van Oom Tom". AANBESTEDINGEN. Augustus: 8 Kruiningen, herbouwen landbouw schuur met bijkomende werken, A. Ie Clercq. 13 Goes, vergrooten Zusterhuis en aanbouwen serre, F. G. C. Rot huizen. 23 Middelburg, aanbesteding bijbou wen Oude Mannen- en Vrouwen huis. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. VEILINGSVEREENIGING K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Groote veiling van 3 Aug. 1928. Roode bessen f22,50 a f23,50, Prin- cesseboonen f 16, alles per 100 K.G. Groote veiling van 3 Aug. 1928. (Dubbele Princ-esseboonön f 15,90 a f 16,10 per 100 K.G. Kleine veiling. Peren: Precose d-c Trevoux f25 a f 30, Oomskinderen f 17 a f 34, André Despories f 18, Bruine Heereperen f 12, Groninger Bergemotten f9 a, f 11, Roo de Suikerijen 17 a f 10, Zoinerlouwtjes f7 a f 11Afval peren f5 a f 10, Ap pels Madeleinen f 24 a f 40, Mr. Glad stone f 16 a f 18, Duch. d'Oldenburg f 10 a f 12, Manks Codlin f 15, Codlin Kes wick f 8, Afval- en Kroelappels f 2 a f5, Pruimen: Prince Pruimen f37 a f41, Okkelanen f34 a f40, Marl) eiaiien f30 a f36, Engelsehe Krozen f38, Vroege Oranje Pruimen f 36, Afval Pruimen f 8 a f 15, Diversen: Roode bessen f21 a f25, Kruisbessen f 18 a f20, Frambozen f22 a f31, Tomaten f 12 a f 16, Uitschot idem f 1, Snijboonen f 15 a f20, Wage- naarsboonen f6 a f 11, Dubbele Prin- cesseboonen f 17 a f 20, Groene boonen f 12 a f 18, Koolrapen f 1, Aardappelen f4 a f5, alies per 100 K.G., Meloenen f44 a f71, idem uitschot f9, Komkom mers f2 a f8, Augurken f 0,28 a f0,41. Kropsla f 0,90 a f 3, Bloemkool f 1 a f 8, Roode kool f9 a f 11Savoye kooi f 5, Preiplanten f0,12, alles per 100 stuks, Uien f5 a f6, Kroten 12 a f6, Rhabar- ber f 2,50, Rapen f2, Selderij f 3,20, allies per 100 bos, Kippen f 0,54 per stuk. Veiling van 4 Augustus 1928. Groote veiling. Roode bessen f22,70 a f22,80, Ex portveiling Tomaten A f33,30, idem B f 23,idem C f 31,idem CC f 17, alles per 100 Kg. Kleine veiling. Pruimen: Vroege Oranje pruimen 136 a f 40, Prince pruimen f 30 a f 41, Engelsehe krozen f36 a f44, Okkela nen f35 a f38, Marbelanen f28 a f34, Blauwe wijnpruimen f 47, Kouwelijnen f 18 a f29, Afval pruimen f2 a f 10, Peren: Precose de Trevoux f23 a f28, André Desportes f21, Poire Madame f22, Oomskinderen f 19 a f 45, Bruine Heereperen f 12 a f 16, Noord-Holland- sche suikerperen f 9 a f 13, Zomerlouw- fjes f7 a f9, Goudballen f5 a f7, Dirkjesperen f8, Janbaasperen f5 a f7, Roode Suikerijen f7 a f 10, Zomer Suikerijen f6 a f7, Groninger Berga motten f6 a f8, Langstelen f8 a f9, Afval peren f2 a f7, Appels: Made leinen f 25 a f 34, Earley Victoria f 18 a f 26, Mr. Gladstone f 14 a f 22, Du- chesse d' Oldenburg f 14 a f18, Lord Grosvenor f12 a f15, Zomeraagt "14 a f 17, Perzik Roode Zomerappel fló a f28, Codlin Keswick f7 a fló, Afval appels f2 a f7, Diversen: Tomaten f 17 a f22, Roode bessen f18 a £21, Kruis bessen f 10 a f 16, Zure Morellen f 15 a f35, idem afwijkende f2 a f9, Fram bozen f 30 a f 47, idem afwijkende f 2, Stoksnijboonen f30 a f40, Stamsnij- boonen f9 a f 15, Princesse boonen f 12 a f23, Perfectboonen fló a f22, Wage- naarsboonen f 10 a f 13, Aardappelen f 3 a f 6, alles per 100 Kg., Snijboonen f0,54, Meloenen f31 a f51, Komkom mers f3 a f8, Augurken f 0,15 a f 40, Bloemkool f7 a fló, Roode kool f2 a f 6, Savoije kool f 4, Perziken f 4 a f 8, alles per 100 stuks, Wortelen fl a f4, Kroten f2 a f4, beide per 100 bos. Veiling van 6 Augustus 1928. Snijboonen f 19 a f36, Wagenaars- boonen f14, Tomaten f17, Uitschot Tomaten fl, Rijpe Prince pruimen f40 Meloenen f29 a f62, Uitschot Meloe nen f 12, Komkommers f 2 a f 7, A.ugur- ken f 0,28 a f 0,41, Perziken f 4 a f 10, Bloemkool f4 a f15, Roode kool f7, Savoije kool f3, alles per 100 stuks, Kroten fl a f4, Selderij fl, beide per 100 bos. ADVERTENTIËN. AFWEZIG van 8 tot en met 13 Augus tus. (Voor spoed-gevallen tandarts v. d. Velde).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3