TUROL Het Medaillon van Lord Stair N° 95, Maandag 6 Augustus 1920 115® Jaargang. Buitenland Koloniën. Binnenland ProvincieiueuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME a COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant jjasjlljêggj en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Toekomstdroom. In het groote Chibeesche rijk heeftl .do burgeroorlog de arme bevolking,, die: toch al in behoeftige omstandigheden leef de, wreed geteisterd. Nu eens. waren het de Zuidelijken, dat weer de Noordelij ken, die overwinningen behaalden,. Op en neer ging de strijdkaws, maar één, ding bleef: dat was de armoede en de elleedië van het volk, dat geen heil kon zien nat de avonturen van op' macht beluste gene raals, die met hun troepen te vaak een verderfelijk schrikbewind voerden. En nog is er de onrust onder de gepijnigde bevolking, nog vraagt men zich beangsti gend af wat de onzekere toekomst brengen zal. Toch is er een enkele lichtstraal, die wat hoop in de harten der zonen van het Hemelsche rijk zal brengen. Dat is bet medegevoel, het medelijden, dat anderen aan den dag leggen voor hei Chineesche volk, dat gebukt gaat onder de zorg wekkende burgeroorlogen. In dat licht moet men ook de boodschap begrijpen, die de paus thans tot de Chineesche be volking heeft gericht, waarin hij' erkent, dat dit volk door zijn traditie in de tegen woordige omstandigheden recht heeft op een volledige onafhankelijkheid. Onafhan kelijk China.... het zal de toekomstdroom van menigen geduldigjen mandarijn en koe lie zijn! Belgische bevolkingscijfers. Volgens een juist verschenen offici- eele opgave is het totaalcijfer der bevol king van België over 1927 met slechts 54,776 inwoners of 7.3 pet. per duizend inwoners toegenomen. Het aantal geboor ten bedroeg 144,211 tegen 148,840 in 1926 en 153,190 in 1925 of vergeleken met het totale bevolkingscijfer, 18,2 per 100 inwoners in 1927 tegen 18,9 in 1926 en 19,6 in 1925. Dit coëfficiënt is pog steeds het hoogst in de provincie Lim burg: 28.1; daarop volgen West-Vlaande- ren 21.8, Antwerpen 20.9, Luxemburg 19.4, Oost-Vlaanderen 19.0, Namen 16.7, Brabant 15.6, Henegouwen 15.4 en Luik \5.1. Namen de geboortecijfers verder af, het sterftecijfer blijkt daarentegen in niet onaanzienlijke mate te zijn gestegen. In 1927 stierven 103,007 inwoners tegen 98,332 in 1924. Percentsgewijze bere kend bedroeg dit cijfer 1,3 pes- honderid inwoners in 1927 legen 1.283 in 1926 en 1.269 in 1924. Het sterftecoëfficjent is bet hoogst in de provincie Namen: 14.6 per duizend en het laagst in de provincie Antwerpen: 11.1. Het overschot der geboorten op de overlijdens bedroeg in 1927: 41,204 tegen 47,822 in 1926 en 53,621 in 1925. Ruwe politieagent. In zijn requisitoir tegen den politie beambte D., die beklaagden mishandeld 13 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Wat bedoel je, Darcy? Onwillekeu rig kwam ze dicht bij hem staan. Ik heb immers maar eein half jaar ver lof, zei hij. Ik ben in Juni gekomen en nu is het al October. Haar lippen trilden toen ze vroeg: .Waar ga je naar toe, Darcy? Ons regiment moet naar Indië. Het was haar even alsof alles donker om haar heen werd. 1 Hoe lang moet je daar blijven, Darcy? Vier of vijf jaar denk ik. En dan? vroeg ze langzaam. Hij antwoordde niet dadelijk. En dan? herhaalde ze. Ik heb geen verdere plannen, antwoord de hij dof. Zul je dan hier terug komen? vroeg ze. Misschien. Vijf jaar is een heele tijd. Over vijf jaar zul je niet meer met me door de bosschen zwerven. Dan zul je een van tie meest gevierde vrouwen uit de groote wereld zijn. Je leven is nu nog nauwelijks begonnen. heeft, sloeg en met benzine overgoot, (de eisch luidde vijf jaar gevangenis straf) heeft de officier van justitie tia Soma rang gezegd, diat de in die dag vaarding omschreven feiten een smet werpen op' het Nederlandsche gezag. De officier, mr. J. E. K. Bondam, vervolg de, dat weglating van een deel dier fei-c ten uit de dagvaarding, die nu een lijvig boekdeel vormt, gemakkelijk door de vijanden van het gezag zou kunnen wor den aangewend als een wapen tegen het gezag. De assistent-resident van Koe does, de heer J. van Peilt, onder wiem D. ressorteerde, is bovendien blootge steld geweest aan ernstige critiek. Hem werd verweten dat hij eenerzijds op losse vermoedens ambtenaren tot schorsing heeft voorgedragen, en diat hij ander zijds niet actief genoeg is geweest en eerder had moeten bemerken, wat zich in zijn ressort afspeelde. Beide verwijten werden door mir. Bondam onverdiend genoemd. Hij achtte de Inlandsche ge tuigen in deze zaak volkomen betrouw baar. Die agenten van beklaagde achtte hij daarentegen in hun getuigenissen voor een deel onbetrouwbaar. Zij zouden vree zen, dat beklaagde, zoo, hij bij de politie mocht terugkearen, wraak zou kunnen ne men, of wel vreezen, zichzelf door het spreken van de waarheid bloot te geven. De officier zeide verder, dat beklaag de zijn gemis aan gezond' verstemd weet te bemantelen met een air van gewich tigheid en met een omhaal van niets zeggende woorden. Hij acht strenge be straffing van beklaagde noodzakelijkheid onder meer op grond van ld1© buitengewone wreedheid, die beklaagde ten opzichte van zijn slachtoffers aan den dag heeft gelegd. De zaak is nu reeds vier weken loo- peode. Noodlanding, Een vliegtuig voor goederenvervoer van de Lufthansa, de Fokker III Nr. 489, bestuurd door den heer Rutschow, moest Zaterdagmiddag om vier uur een nood landing maken bij Valkenveen. Het vlieg tuig was van Schiphol op weg naar Hann over en vloog door het slechte weer zeer laag. Plotseling weigerde de motor door onopgehelderde oorzaak. De piloot trachtte op het strand te landen, doch kwam in het water terecht op ongeveer 150 meter afstand van de kust. De piloot bleef on gedeerd. De vracht, bestaande uit rozen van de kweekerij Eveleens uit Aalsmeer, is bedorven. Post was niet aan boord. Stroopen per auto. Vrijdagnacht zijn in het duin door de politie aangehouden een viertal heeren, uit Den Haag afkomstig. Zij waren in het duin aan het stroopen en deden dit al heel luxueus, n.l. per auto. De elec- trische schijnwerper werd als lichtbak ge bezigd en van den auto uit werden de konijntjes bekogeld. De politie nam auto en inzittenden mede naar den hulppost alhier, waar tegen hen proces-verbaal werd opgemaakt. De auto en het jacht Als ik er aan denk, dat jij weggaat, heb ik het gevoel of mijn leven al ge-i eindigd is, zei ze langzaam. We waren! zoo gelukkig samen! Ik heb nooit eeri vriend gehad die jong was, zooals ik, en nooit een broer of zuster. Ja, we zijn heel goede vrienden ge weest, Marguerite, zei hij zacht en we kunnen toch vrienden blij ven, zei hij. We kunnen eikaar schrijven enEr klonk weinig hoop in zijn stem en haar ant woord klonk als een wanhoopskreet. Het zal nooit meer zoo zijn als dezen tijd, Darcy, en na een oogenblik zwijgen voegde ze (eraan toe: misschien was het beter geweest als je nooit gekomen was. Waarom? Dan zou ik je nooit gekend hebben. Ik was niet heelemaal gelukkig voor ik je kende, maar nu je bent gekomen en ik je weer moet verbezen, zal ik nooit meer gelukkig zijn. Laten we den tijd dat we samen zijn zooveel mogelijk van onze vreugde genie ten, zei hij. Dan zullen we later veel mooie herinneringen hebben! Marguerite, herinner je je den avond toen je voor me zong en later zei dat muziek de men- schen soms waanzinnig %aakt Ja, antwoordde ze zacht. Je moet me vergeven Marguerite en vergeten wat ik toen gezegd heb. We zijn als een broer en zuster geweest samen en zullen altijd vrienden blijven. L«5SSl!?5\ Dadelijk verlichting door Doob 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten gerei werden in beslag genomen. Zater dagmorgen is de auto weer vrijgegeven. Inbraken in het Zuiden. Een der vorige nachten werd in Sit— tard op vier plaatsen ingebroken en te Heek op drie plaatsen. In de woning van dr. B. werd alles overhoop gehaald. Het aanwezige zilver bleek de heeren te ge vaarlijk, want het was onaangeroerd blijven liggen. Alleen wat kaas en andere etenswaren bleken vermist. In het Park hotel is de buffetlade opengebroken Bij den heer C. in de Maastrichterlaan hadden zij alles onderste boven geworpen, hier werd alleen een beurs met geld en eenige sigaren vermist. Ook hier had men de voorwerpen van waarde laten liggen. Een flesch jenever en wat etenswaren werden in de keuken vermist. Vrijdagmorgen is een Duitscher, C. S„ door de Maastricht- sche recherche in Sittard gearresteerd en naar Maastricht overgebracht. Hij pro beerde van diefstal afkomstige voorwerpen van de hand te doen. Hij bekende een spaarbankboekje en geld te Sittard te hebben gestolen. In Roermond bleek hij nog een rijwiel te hebben verduisterd. Waarschijnlijk heeft deze man al die dief stallen op zijn geweten. Vriendelijke „attentie" In een café aan den Goudsche rijweg te Rotterdam kwam de vorige week een man, die zei artist te zijn en te komen om een zaaltje te huren, teneinde daar te kunnen repeteeren met enkele collega's Men kwam overeen, dat hij voor f 6 per week een zaaltje zou krijgen. i\og den zelfden avond werd er gerepeteerd. Na afloop van de repetitie ging de man in het café zitten, waar hij enkele consump ties gebruikte. De caféhoudster kwam bij hem zitten en het gesprek kwam op re clame. Zij vertelde hem, dat zij graag een reclame van haar café geprojecteerd zou zien op het doek in een bioscoop theater. De aitist zei, dat hij daar ge makkelijk voor kon zorgen, omdat hij den operateur van een cinema heel goed kende. Den volgenden aag kwam hij terug de zaal noch de consumptie waren betaald met de mededeeling, dat deze reclame f 12.50 zou kosten. De caféhoudster vond dit te duur, waarop de artist aanbood dit bedrag te betalen, mits zij dan de drie gulden betaalde, welke noodig waren voor het laten ma ken van een foto van het interieur van het café. De caféhoudster gaf hem drie gulden en na enkele consumpties te heb ben genoten, verdween de man, opnieuw zonder te betalen. Den volgenden c Ze knikte toestemmend maar toch trok er een schaduw over haar gezicht. Lady Perlh zag hun terugkeeren en voelde zich vol'daan toen ze de uitdruk king van droefheid op hun gezichten zag. HOOFDSTUK XV. Marguerite begreep eindelijk de vree- selijke waarheid. Wanneer ze zich er het eerst van bewust werd, had ze niet kun nen zeggen, maar toen ze het begreep, werd zij door een vreeselijken angst aan gegrepen. Wat was ze geweest, wat had ze ge daan, waar ging ze heen? Ze was wakker geschud uit een droom en wist dat ze Darcy Este liefhad. Ze trachtte het feit eerlijk onder de ongeil te zien. Het eerste wat haar daarbij te hulp kwam, was haar trots. Darcy mocht er nooit iets van weten dat hij de eenige was, met wien ze ooit gelukkig had kun nen worden. Ze waren bijna voortdurend samen, toch bewaarde ze haar geheim goed, naar ze meende. Ze wist echter niet, dat haar stralend gezicht ieder oogenblik het gie- heim verried, dat haar oogen het ieder oogenblik openbaarden en dat in haar stem de muziek van de liefde donker dóór klonk. Maar hem ontging het niet. Wat zou het heerlijk zijn, zei ze op een keer tegen hem, als je zou kunnen blijven tot na Kerstmis, Lord Stair zegt, zou bij terugkomen en dan ineens alles betalen. Bovendien zou hij dan ineens een week zaalhuur vooruit voldoen. Even na zijn vertrek kwam een jongetje de caféhoudster een tuiltje rozen brengen De caféhoudster informeerde wat dit had te beteeksnen en toen vertelde de jongen, dat hij handelde in opdracht van den ar tist, die in een café daarnaast zat. De juffrouw begreep, dat de man daar de drie gulden zat te verteren en dat de rozen ook wel van haar eigen geld be taald zouden zijn. Zij waarschuwde een agent, die den artist aanhield. Deze bleek de 57-jarige H. B. te zijn, die verdacht werd van verduisteiing van een costuum, ten nadeele van een kleermaker in Den Haag, Dooie visch in de Waal. Reeds meermalen was het den leden van de Vissehersvereeniging „Het Puiloog" te Waalwijk opgevallen, dat regelmatig abnormaal veel doode visch in de Waal drijft. Uit een onderzoek is nu gebleken, dat het water wordt verontreinigd, waar door zalm, paling, grondel, snoek enz, wordt vergiftigd. De visschen worden aan getast door een kieuwziekte. Algemeen is men van gevoelen, dat de verontreini ging van het water geschiedt doordat de Uuitsehe fabrieken van teerprodueten te Emmerik haar water ongezuiverd afvoeren Een vreemde geschiedenis. De mijnwerkersvrouw E., te Bleyerheide, bemerkte Vrijdag dat in de woning van D., waar zij en haar man hun intrek hadden genomen, langs de kachelpijp, van den zolder een touw afhing. Zij stelde haar man hiervan in kennis en beiden togen op onderzoek uit. Op den zolder, waar hooi en stroo was opgeslagen, ontdekten zij een hoeveelheid buskruit Voorts ont- dekte het echtpaar, dat er in den schoor steen een gat was gemaakt, waarin even eens een flinke hoeveelheid van het ge vaarlijke goed was opgeslagen. De politie werd in de zaak betrokken en haar eerste werk was D,, aan te ffouden. Veronder steld wordt dat het touw als lont moest dienen voor de verbinding tusschen de brandende keukenkachel en het buskruit Het bewuste huis wordt door niet minder dan 36 menschen bewoond, zooclat als inderdaad het buskruit 's nachts tot ont branding was gekomen, de gevolgen niet te overzien waren geweest. Dat van D. het plan is uitgegaan, om het huis in de lucht te laten vliegen, staat in het ge heel niet vast. D. is dan ook weer op vrije voeten gesteld. Goedgeloovige boer. Een landbouwer te Zwartebroek bij Barneveld, die indertijd een serie loten had gekocht voor f210, waarvoor hij latei veel minder kon beuren, dan hem bij aankoop was voorgespiegeld, heeft een paar raadgevers, die hem zulks adviseer den, opgedragen tegen de firma, die de loten had verkocht, te procedeeren, Tel kens ontving de landbouwer daarna be zoek van adviseurs, en nu eens was het proces verloren en dan weer gewonnen, doch geregeld werden de onkosten hooger die de landbouwer maar, goedig betaalde dat we groote partijen zullen geven. Zon-' der jou zal alles zoo leeg zijn. Wanneer verbekt je regiment? Onze boot gaat den twee en twintig- sten December, antwoordde hij. Maar ze ze konden ons best laten blijven tot na Kerstmis. Zijn stem was kalm maar in zijn hart voelde hij eindelooze weemoed. En ter wijl de korle December dagen voorbij' gingen, werd de schaduw van smart die per op hun gezichten. Indië is zoo- ver en vijf jaar duurt zoo ig, klaagde ze zacht. Maar je mag nooit vergeten, dat Oakcliff je thuis is. Lady Perth was waakzaam. In haar harl, haar benepen, achterdochtig, boos aardig hart, hoopte ze, dat als kapitein Este vertrok, Marguerite met hem mee zou gaan. Hoewel dit oogenblik meer en meer naderde, waren er echter abso luut geen teekenen die hierop wezen. Al leen stond Marguerite's gezicht bedroefd en weemoedig. Maar op den vooravond van zijn verbek hoorde Lady Perth ka pitein Este zeggen: Marguerite, laten we morgen afscheid nemen bij Reigers Plas. We hebben daar samen zooveel gelukkige uren doorleefd. Ga tot zoover met me mee. Toen maakte Lady Perlh- het plan (daar ook heen te gaan. Het was een grauw© dag, miet zware wolken ©n mist, i zoolang tot hij zijn laatsten cent had uitgegeven. Thans is de stakkerd f 4160 kwijt, welk bedrag hij sedert begin Janu ari 1928 aan zijn raadslieden heeft ge offerd. Door anderen ingelicht, heeft de goedgeloovige boer nu een aanklacht bij de justitie ingediend. Buitenlanders in Amsterdam Hoeveel buitenlanders zijn er op het oogenblik ter wille van de Olympische Spe len in Amsterdam? aldus vraagt het Hbl. Wanneer het weder schoon is zou men, over straat wandelend, vermoeden dat het er wel enkelen zijn wanneer de regen neerstort krijgt meD den indruk dat bijna alle buitenlandsche gasten uit de stad zijn weggespoeld. Dit zijn zeer vage gegevens en het is daarom dat wij ons tot het Huisvestingsbureau voor de Olympische Spelen, dat in het Centraal Slation ge vestigd is, hebben gewend. Ongeveer 7000 buitenlanders, zoo deelde ons de heer H. D. van Dellen, directeur van het bureau mede, hebben vooruit in Amsterdam kamers besteld sinds verleden week Vrijdag heeft het bureau per dag een vijf tot zes honderd vreemdelingen, in het geheel ruim 3000 „verwerkt", zoodat thans ruim 10.000 buitenlanders in Amsterdam aan kamers zijn geholpen. Telt men daarbij op het quantum buiten landsche bezoekers, dat door reisbureaux, door vrienden, door buitenlandsche reis- vereenigingen enz. onderdak is gebracht en 2 a 3000 die in hotels daar ter stede plaats hebben gevonden, dan mag men wellicht het geheel aantal buitenlandsche bezoekers op 2025000 stellen. Voor 35.000 bezoekers is er in Amster dam plaats, dus overvuld is de stad niet. De Zealand. Het reizigers ver voer met de Stoom vaartmaatschappij neemt dan laatsten tijd en vooral nu in de vaoaiiitiemaamdieint, steeds weer toe, zoo kwamen.' er Zater dag niet minder dan 660 passagiers uit Harwich te Viissingen aan. De boot was iets te Iaat, de mailtreinen vertrokken daardoor te Iaat en ook de gewone snel trein van 18.49 volgde dit voorbeeld. Zeilwedstrijd te Veere. Zaterdagmorgen is vanuit Veere een wedstrijd gehouden in het zeilen door 22 visschersvaartuigen, waarvan 21 uit Ar- nemuiden en 1 uit Viissingen. Met een vrij harden oostenwind voeren de 22 scheepjes tegelijk uit in de richting van de Roompot, wat een zeer schilderachti- gen aanblik opleverde voor de tientallen, die met belangstelling dit vertrek gade sloegen. De scheepjes voeren rond de boei 3, bekend als de Elias, en kwamen om ii uur weer in het zicht van de te Veere wachtenden. Het was toen goed te zien dat het verschil in aankomst groot zou zijn, maar ook dat die nu met demi vloed medeloopiendie teerste vaartuigen spoe dig de startlijn weder zouden passieeren en te 11.35 was dit dan ook met het eerste, de Arm. 49 van A. Meerman het Kapitein Este zou 's middags vertrek ken. Bijna allen in huis betreurden zijn heengaan. Hij nam afscheid van de oude huishoudster, van de butler en de verdere bedienden. In de kinderkamer gaf de kin- der juffrouw haar toestemming, dat hijf de kleine Ethel in zijn sterke armen mam en kuste. Hij zei Lord Stair en Lady Perth vaarwel en gaf den knecht opdracht zijn bagage naar den trein te rijden. Hijzelf ging loopen. Zijn weg zou langs de Rei gers Plas voeren. Daar zou hij afscheid nemen van Mar guerite, niet hier, onder de koude, sar castische oogen van Lady Perth. Hij vond Marguerite bij het oude hek, dat in den zomer half verborgen was door overhangende takken en klimop planten. Marguerite, zeg me hoe ik afscheid van je moet nemen, begon. Ik weet het zelf niet, antwoordde ze bevend. |_J Hij keek haar lang en innig aan. Marguerite, zei hij, ik had* willen w«%- gaan zonder het je te zeggen, misschien is het zonde dat ik het je nu ga vertellen, maar ik kan niet anders.... Ik houd van je en het is goed dat ik weggja. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1