BIJVOEGSEL GOESCHE COMANT Barcelona, MIJNHARDT's Medische Rubriek. Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 3 AUG. 1928. BarcelonaIs deze s!ad voor de mees- len onzer wel meer dan ©2irr klank? Eein kleine, bijna wiet .te onderscheiden tooin in de groote geografische harmonie van pool tot pool? En toch is Barcelona de naam voor een machtige wereldstad van meer dan een millioen zielen. Wereld stad van het oude Catalonië. De provincie Catalonië verschilt uq vele opzichten van alle overige provin ciën op het Iberische schiereiland. Niet alleen is de taal geheel zelfstandig, zooals bij ons het Friesch en in Engeland het Keltisch, maar vooral de aard der be-' volking draagt volstrekt andere kenmer ken dan «die van het loomte, weelderige Spaansche volk, zooals men dat aantreft in Andaluzië of in Toledo. (Madrid valt buiten bespreking, omdat het cosmopoi- tisme er hoogtij viert). Barcelona is een ©enige stad. Schitte rend gelegen aan de blauwe Mididel- landsche Zee, langzaam stijgend naar den berg van Tibidado en het verderaf gele-' gen Mont Serrat-gebergte, mag de stad genoemd worden: de Koningin der Spaan sche zeesteden. Zij wedijvert zelfs met Napels. De stugge, ijverige bevolking van Ca talonië, liever gezegd van Barcelona (we kunnen hier aan Parijs wel het gezegde ontleenen: Toute la Catalogue eest Bar celona!) heeft in den loop der laatste tientallen jaren haar metropolis vervormd tot een nieuwerwetsdhie, maar steeds zui ver Catalaansche stad, royaal van afme tingen, onzuidelijk helder en onvergete lijk van aanleg. Vooral in de allerlaatste jaren is Bar celona geworden een stad van hoogecul- tureele ontwikkeling, een ontwikkeling, die zich reeds heeft weten te uiten in een. volstrekt nieuwe bouwkunst. Of deze in derdaad schoon is, laten wij buiten be spreking. Dek waar het op neerkomt, is, dat er gewerkt en gedacht wordt, gewor steld en volbracht. Er is ©enige jaren energiek giewerkt aan een machtige kathedraal, gewijd aan die Heilige Familie (Sagrada Fawiiiia), een bouwwerk van ongeëvenaarde durf, en bijna onbeschrijfelijk van vorm. Het lijkt één overweldigende ijzerconslructie. Het is een volkomen breken met „de rechte lijn". Alles draait er aan, al'es ontkronkelt zich aan de aarde als vlammen, als rook uit een vuurspuwende berg. Vijf ontzag lijke toren rijzen uit de grillige kathe draalmassa op en waken over de groeien de stad. Voornamelijk in de tallooze villawijken, die Barcelona in een gordel van groten en bloemen gevangen houden, treft men den nieuwen bouwvorm (den nieuw-Cata- laanschen stijl) veeeivuldig aan. Barcelona's centrum is nagenoeg g,eheel gemoderniseerd. Slechts de oude huizen met artistieke waarde zijn behouden ge bleven, alsmede de ouderwetsch rijke Spaans ch-Go this che ka thedraal van S. Juan. Overal zijn kloeke gebouwen ver rezen en zeer groote pleinen aangelegd. Het Centraalstation zal, na de verbou wing, een van de grootste stations van Europa zijn en kunnen wedijveren met de schoonste van de Vereen'gde Staten. Een voorbeeldig tentoonstellingsterrein, ver scheidene beroemde parken (o.a. dat van Montjuich, een sprootkjesituin) en een be langrijke luchthaven vormen niet te onder schatten aantrekkelijkheden van de stad. Het verkeer op straat is bijzonder groot, gromter dan in Madrid. Dat valt ook niet be verwonderen, als men weet, dat Barcelona er twee ondergrondsche spoorwegen op na houdt, vierenzestig elee trische tramlijnen en. elf autobus diensten. Groote trams, zware vrachtaubo.'s, e.n- delooze files taxi's en luxe-auto's bewe gen zich van den vroegen morgjen, als de zon opduikt uit de oude wereldzee, tot den laten avond, als zij neerzinkt achter den druifblauwen Mont-Serrat op het asfalt van de lange, breede straten' die met prachtige palmboomen zijn beplant. Als zeehaven is Barcelona van groote beteekenis voor het Middellandschd Zeegebied. Zij laat in Spanje, Valencia,1 Malaga en Cadiz verre achter zich, doch heeft een concurrente in het bloeiende Bilbao, wat betreft de vaart op Amerika. Niet alleen is Barcelona aan te bevelen als stad, waar men zijn vacantie genoeg lijk kan doorbréngen, maar ook, en niet in de geringste plaats, als buitengewoon prachtig „landschap": een ideaal toeris tencentrum. Wil men de zee, geriefelijke booten voeren reizigers in korten tijd naar de heerlijke Balcaren. Wil men ber gen, een vernuftig aangelegd bergspoor brengt den toerist van Barcelona langs Monistro naar den Mont Serrat en het be roemde klooster. De Mont Swat is de grootste trots van de Catalo- IKfi'h OFFICIEELE OPENING VAN DE OLYMPISCHE SPELEN. Za'.erdag werden de Olympische Spelen officieel door Z.K.H. Prins Hendrik geopend, waarna een groot défilé plaats bad. Wij geven hierbij het hoogte-punt der plechtigheid n.l. het moment waarop Ir. Harry Denis, met de linkerhand aan de Nederlandsche vlag dien Oiympischen eed aflegt. niërs. Machtige rotsklompen, gril lig gevormd, rijzen omhoog uit de groene vlakte. Van de ontzaglijke hoogten geniet men een overweldigend panorama o.vier het schoone landschap. Aan zijn voeten ligt als een vlekje heit schilders dorp Mo nistro! in een zachtgolvencl gebied. En verder strekt zich, blinkend in de zon. de groote stad Barcelona uit, aiain de blau we zee, die, heel ver weg, beroemde eilan den draagtL Barcelona wordt veel (be weinig be zocht. De hoofdweg naar Spanje, tenmin ste voor Europa's en Amerika's reislus- tigen, leidt over Biarritz en San Sebastian naar Madrid. Sommigen bezoeken Burgos, Valladolid, bijna niemand Salamanca; maar iedereen komt in de hoofdstad, dwaalt door het Escurial en het Prajdo,- museum in Toledo, in Granada, in Sevilk of Cordoba..., want dat zijin immers „de" toeristencentra van het Iberisch schier eiland Maar de schoone stad Barcelona, ja, men zingt ervan nu alle landen van de we reld, heel den dag: „I'm one of the nuts of Barcelona", maar men weet nauwelijks, dat zij bestaat en „hoe" zij bestaat, de Koningin van de Spaansche zeesteden. Dat komt, omdat zij zoo nieuw is, de toekomststad van Europa. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten. 75ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Na den maaltijd. Het is bekend, dat ingespannen ar beid, na het eten verricht, in belang rijke mate de spijsvertering kan sto ren, ja zelfs geheel belemmeren. Dat geldt zoowel voor lichamelijken als voor spier-arbeid. De oorzaak is ge legen in het feit, dat iedere werkzaam heid van een of ander lichaamsdeel, vermeerderden toevoer van bloed naar dat deel beduidt. Het spijsverteringsproces doet even eens dien eisch gelden en zelfs in nog hoogere mate, dan de andere orga nen, omdat het spijsverteringskanaal zeer rijk is aan bloedvaten, en als alle gevuld zijn, hetgeen gedurende de spijsvertering het geval is, bevat ten ze een betrekkelijk buitengewoon groote hoeveelheid bloed. Vanwaar komt die grootere hoeveel heid bloed, dat maag- en darmwand doorstroomt, als de spijsvertering aan den gang is? Daar de hoeveelheid bloed in het lichaam dezelfde blijft, spreekt het vanzelf, dat het uit^an- dere lichaamsdeelen moet komen en dat dus maag en ingewanden ten koste ervan worden voorzien. In de eerste plaats zijn het de hersenen, die dit bloed leveren, en derhalve zal de ver mindering daar mindere werkzaam heid teweegbrengen. Daarom is men na een rijk maal ongeschikt voor in gespannen geestesarbeid en zelfs min of meer slaperig. Dat de hersenen na den maaltijd niet helder en dus ongeschikt zijn voor hun verrichtingen, is van ouds bekend, zelfs de oude Romeinen wis ten het en van hen stamt een oude zegswijze, die vertaald luidt: Een volle maag Studeert niet graag. Doch ook onze spieren moeten een deel van haar bloed tijdelijk afstaan, ook daar treedt 'n vermindering der werkzaamheid op. Na den maaltijd is men geneigd tot rusten. Onderzoekingen van dr. Feré heb ben aangetoond, dat het spijsverte ringsproces in belangrijke mate de spierwerkzaamheid doet afnemen, meer dan men zou verwachten. In den loop van het eerste uur na den maal tijd bereikt de arbeid zonder ver moeienis verricht, nauwelijks de helft van die, welke nuchter kan worden gedaan. De vermindering neemt, steeds klimmend toe van het begin tot het einde van dit eerste uur. Van onge veer 10 pet. tijdens de eerste 10 mi nuten, daalt zij tot 75 pet. tijdens de 45e tot de 60e minuut. Verwaarloozing van de natuurlijke behoefte aan rust na den maaltijd wreekt zich vooral bij kinderen. Het is hoogst ondoelmatig, kinderen da delijk na hef eten aan hun huiswerk of hun lessen te laten gaan. Dat wordt steeds op twee wijzen gestraft. De kinderen worden gedurende het leeren onoplettend en afgetrokken. Zij wor den nalatig en vluchtig bij hun werk. Zij leeren dus weinig of niets en wor den gedurende het overige van den dag traag en lusteloos. In de tweede plaats komt ook de voeding niet tot haar recht; de kinderen gaan er bleek uitzien en krijgen een onregelmatige spijsvertering. Laat men de kinderen na het mid dagmaal een uur wachten, vóór zij met hun werk beginnen, dan komt dat zoowel hun hoofd als hun maag ten goede. De koninklijke familie weer thuis. Woensdagmorgen omstreeks halftien is de Koningin met Prinses Juliana en Prins Hendrik per auto uit Amersfoort ten pa- leize Soestdijk aangekomen. De burgemeester van Baarn was ter begroeting aanwezig. Om tien minuten voor tien is de ko ninklijke familie in het paleis te Soestdijk gearriveerd. De Koningin-Moeder ontving haar gas ten op het bordes. Ondanks het buitengewoon slechte weer wachtten velen voor het paleishek de aan komst der Koninklijke familie af. Het verblijf van Ü.M. de Koningin te Soestdijk zal vermoedelijk veertien dagen duren. Het Kabinet der Koningin is evenals vorige jaren in het Badhotel te Baarn gehuisvest. Om de kleur te zien! Te Rotterdam kwam de losse werkman J. K. in een magazijn aan de Hoogstraat om een lap stof te koopen. Hij ging met het goed naar de deur, om de kleuren beter te kunnen zien. Toen hij eenmaal bij de deur was, zette hij het op een loopen De winkelbediende wist hem evenwel te grijpen. K. gnf toen het goed terug, met de mededeeling, dat hij het toch maar □iet zou nemen. Hij is aangehouden en opgesloten. De diefstal i n n et Am stel hotel In het Amstelhotel te Amsterdam zijn zooals reeds gemeld is, van een Engelsch echtpaar een aantal diamanten en gouden sieraden gestolen, ter waarde van onge veer f 80.000. Het is thans gelukc, een deel der sieiaden op te sporen bij een opkooper. Hollander verongelukt bij een bergbestijging. Uit Aigle (Zwitserland) wordt gemeld, dat een Hollandsch jongmensch, George Luloff, uit Hilversum, die in La Combal- las logeerde, bij een bestijging met zeven kameraden wan den Mont d'Or op een rotsachtige helling uitgleed en een doode- lijken val deed. Lijk gevonden. Op een kamer te Amsterdam is het lijk van een 57-jarigen dokter uit Schevenin- gen gevonden. Het is naar een gasthuis vervoerd. Sporen van geweld waren niet aanwezig. D c loodsgelden Schelde. op d e Men heeft in het Verslag der Algemeene Rekenkamer kunnen lezen, dat wij wegens de waardedaling van den frank een toe nemend verlies op onzen loodsdienst lij den. Bij informatie is het „Vad*. het vol gende gebleken. Onze nieuwe Loodswet van 1859 vermin derde de loodsgelden en op haar basis kwam in 1863 een tractaat met België tot stand, waarbij het loodsgeldbedrag in guldens en francs werd vastgesteld. Thans lijden de belastingbetalers in beide landen onder dit tractaat. De Bel gische belangstingbetaler, naar men ons meedeelde, nog meer dan de Nederland sche. Want in 1924 b.v. het laatste cijfer, dat onze inlichter tot zijn beschik, king had bedroeg het verlies van den Belgischen Staat op zijn loodsdienst 20.000.000. fr. Herhaaldelijk trachtte onze Regeering daarin ten gunste van den belastingbetaler wijziging te brengen. De Belgische Regee rir.g durft blijkbaar de bescherming van haar belastingbetaler niet best aan. Ze be riep zich eerst op de onderhandelingen over de algeheele herziening van het Trac taat 1839, waarbij ook deze kwestie van zelf ter tafel zou kunnen komen en na de verwerping was zij niet geneigd op details in te gaan. Men krijgt den indruk, dat de Belgische Regeering bang i» voor verzet van den kant van Antwerpen, dat meent van een belangrijke verhooging der loodsgelden nadeel te zullen ondervinden, terwijl dit, volgens onzen inlichter, meer schijn dan wezen is. Immers op de heele onkosten van een schip bedragen de loodskosten zoo'n minimum, dat geen reeder daardoor naar Antwerpen gelokt of daarvan afge houden zal worden. Voor België is ook daarom de toestand ongunstiger, omdat onze loodsdienst op andere plaatsen een deel van het verlies kan goedmaken, terwij] de Belgische loods dienst daartoe zoo goed als niet in de gelegenheid is. Er zou misschien wel gauw verande ring komen, indien de Belgische belasting betaler tot inzicht kwam, wat hij voor een sehijn-voordeel ten bate van Antwer pen te betalen heeft. Een sprekende hond. De heer P. Goedhart, ond-directeur van een hoogere burgerschool vertelt in het Vaderland als volgt van een spreken den hond, een bastaard fox, eigendom van den heer Van Hilst, Kastanjelaan 3 te Arnhem. Diens dochter, 19 jaar oud, heeft de capaciteiten van Willy ontdekt en is de eenige, die den hond tot spreken kan brengen. Willy zit naast zijn meesteres op den stoel en terwijl wij zalen te pra ten over den hond, nam zij zijn snuit in haar hand en vroeg toenhoeveel is vijf en zes Prompt antwoordde Willy ellef, met een soort basstem, Ellef" zeer dui delijk verstaanbaar. //Hoeveel is 6 en 6 Met dezelfde basstem twalef. z/Wat is dit" en de hand werd op de tafel gelegd. „Tafel". Mevrouw Van Hilst vertelde, dat de hond smeekend zeide „Mamma, geef mij een suikertje*. Inderdaad deed hij dat. „Ik heb niets", zeide zij, Willy antwoordde: ;/je hebt wel wat". Mevrouw weer „je bent een dwin- gerd". Het antwoord van Willy luidde ,dat ben je zelf. Ik zal bet aan papa vertellen". Toen kreeg de hond een stukje koek. Men vroeg hem Wat wil je worden Het antwoord was „Advocaat". Waarom „Ik kan goed babbelen*. Dit alles werd zeer duidelijk gezegd, terwijl mej. v. Hilst de hand om den snuit van den hond hield en telkens bij elke nieuwe lettergreep de hand toedrukte. Mej. v. Hilst begon toen te zingenen haar fijn stemmetje werd begeleid door de grove stem van den hond „Overal overal, waar de meisjes zijn (bis), daar is het bal». „Hoe heet je meisje P" Antwoord Agatha. „Waar woont ze» P AntwoordOp den Velperweg, „Hoe heet de stad AntwoordArnhem. „Waar woon je P" Antwoord Kastanjelaan. Mijn schoonmoeder kon zieh niet lan ger inhouden en zeide„Je bent een lieve hond", waarop tot onze verbazing het antwoord kwamJa, mevrouw, dat weet ik wel*. „Hoe heet de pastoor?" Antwoord Pastoor Van Berkel. „En de dokter f" Antwoord Dr. Van der Heide. „Wat zeg je tegen hem?" AntwoordDag, dokter. „Wat is mama van je?» Antwoord Schatteboutje. „Wat lust je graag AntwoordAppelen met aardappelen. Hier begon Willy te lachen en zeide toen Varkenscarbonade. Werkelijk en warempelhij lachte en telkens als wij hem weer vroegenlach eens, trok hij de wangen weer op en grijnsde beminne lijk, terwijl hij zijn heele gebit toonde. „Hoe beet de eerste maand?" Antwoord: Januari. Een ander versje, dat mej. v. Hilst zong, begeleid door de bromstem van den hond, luidde Papa is dronken Papa is zat hij heeft te veel gedronken van dat lekkere nat. Wij meenden, dat de prestaties van Willy in Engeland beter gehonoreerd zou den worden dan hier, maar dat het dan noodig zou zijn, den hond Engelsch te leeren. Mej. v. Hilst was daarmee al bezig geweest en vroeg den hond, óf hij Engelsch kon spreken, waarop Willy antwoordde i „l cannot". „Wat is er laatst gebeurd?" AntwoordIk was van de trap ge vallen. „Wat heb je toen gekregen Antwoord Karnemelksepap van mama. „Hoe heet de Koningin AntwoordWilhelmina. „En de Prins?" Antwoord: Prins Hendrik. „Nog wat?" Antwoordvan Mecklenburg. „En de Prinses?" AntwoordJuliana.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1