L, ProVincienieuWs Stadsnieuws Het Goesche Zwembad De brug voor Zholen. In aansluiting aan hot bericht in ons Woonsdagnr., ontlecosn wc aan de N R. Cr!. nog de volgends bijzon derhed1 omtrent 'het vervoer van de brug, welke de verbinding zal vormen tusschen bel eiland Tholen en den vastten wal Noord-Bra bant, van de werf, waar znj werd gemaakt de construotiiewerkplaats van de firma F. Kloos en Zonen te Kin derdijk naar de Eendracht, een sleep reis, welke een wel zeer bijzondere be loofd te worden, omdat immers nog nooit te voren dn ons Land ©en brug van zulk' een groot gewicht en van zulke respec tabele afmetingen over water werd ver voerd. Met de voorbereidende werkzaamheden voor deze reis is men drub bezig e(n Woensdag heeft de directeur van de firma F. Kloos en Zonen, de heer B Visser ons een en ander van dit belang rijke onderdeel van het werk laten zien. Natuurlijk is bij d.n bouw van e. brug, naast de e'schen, betreffende af metingen, soliditeit e. d. ook de kostprijs een voorname factor. Toen dan ook de bouw van deze belangrijke brug werd op gedragen aan de firma Kloos en Zomen is uiteraard overwogen, op welke wijze men het voordeeligst zou kunnen werken. Het eenvoudigst zou zijn geweest, om de onderdeelen in de fabriek te Kiddies* dijk te maken en hen naar Tholen te bren gen, om hen daar te momteerein, zooals bij den bouw van de meeste groote brug gen geschiedt. Maar dan zou men óf een steiger moeten bouwen over de Eendracht waardoor de scheepvaart ernstig gedu peerd zou kunnen worden óf mem zou de brug op !het landhoofd in elkaar moeten zetten en haar daarna op baar ,pla|atsf schuiven, zooals wel meer gebeurt en zooals b.v. ook is gedaan met de ponton- niersbrug, welke destijds als hulpbrug heeft gefungeerd, tijdens het verplaatsen van een gedeelte van de oude Kon.nginm© brug over de Koningshaven te Rotterdam, Deze laatste methode was bezwaarlijk, omdat men hier geen middenpijler heeft, die als vast steunpunt kan fungeeren, zoo dat men daarvoor een schip bad moeten nemen, dat echter met bet water omhoog en omlaag was gegaan het verval in de Eendracht is vrij sterk en bedraagt circa 3 meter hetgeen groote moei lijkheden veroorzaakt zou kunnen heb ben. Bovendien zou men bij beide metho des een speciale kraan moeten monteeren, en hier was een van de stevige hefkranen disponibel. Ook zouden allerlei werktui gen voor bet afklinken naar Tholen en terug gebracht moeten worden. Op grond van deze overwegingen is besloten de brug op de werf van de firma te bouwen en nadat de onderdeelen waren vervaar digd, stond de brug in 3 weken tijcis kant en klaar op de werf, dat wil dus zeggen dat, nadat alles in .de werkplaatsen pas klaar was gemaakt, binnen een maand tijds de geheel© brug in elkaar is giezet. De beweegbare hefkraan heeft buit na bint opgetild en op zijn plaats vast ge houden, totdat de rappe luchtdruk-khnk- machines de zaak stevig vernageld hadden. In 3 weken is dus uit een stapel lmteirt en plaatijzer hier een brug gegroeid, van welie de hoofdliggers ongeveer 13 meter boven het rijdek uitsteken, en die ©en lengte heeft van op den kop af 100 me ter. Maar toen rees de kwestie van het vervoer; hoe kreeg men het gevaarte, dat aan ijzer alleen 650 ton weegt, waarbij dan aan hout nog een slordige 30 ton' komen, van Kinderdijk aan de Noord naar Tholen? De firma Kloos en Zonen droeg het transport op aan de firma Reyker te Haarlem en deze belastte op haar beurt, de firma De Wilt's bergings- en trans portbedrijf te Rotterdam met het sleap- werk. Nadat men toestemming van den rijks waterstaat had gekregen, zijn in de Noord 2 geduchte stellingen van heipalen ge bouwd. Over de koppen van de zware palen zijn 2 glijbanen gelegd, welke ©eni ge meters boven den waterspiegel uit steken. Daarna heeft men de brug, weike even wijdig aan de rivier is gemonteerd opge vijzeld, totdat de beide draagbinten op welke zij rust, gelijk lagen met de glij baan. En toen moest de brug, welke, slechts aan de uiteinden is opgevangen op de draagbmten en die dus in het midden, geheel vrij hangt op zij worden gescho ven, totdat zij op de speciale stekingen, geheel boven het water hangt. Met dt werk is men nu druk bezig. Tegen de beide draagbinten werken in totaal 4 hydraulische vijzels van 100 ton drukvermogen elk. De vijzels zijn op hun kant gelegd en oefenen dus ©en zijh waartschen druk uit. Aan de achterzijde steunen zij tegen hoekijzer, dat met bou ten is bevestigd op de bovenste liggers van de opstoppingen, op welke de draag binten rusten. Deze bovenste liggers zijn gewone spoorrails. Men heeft daarvoor met, zooals men zou veronderstellen spie gelgladde rails genomen, maar geheel nieuwe rails, welke dus nog geen gepolijst i V'- n 1 h-n TV <k. W'P -o -V steunpunten wordt uitgeoefend is zoo verbazend groot, dat al wat men zou gebruiken om het glijvlak te smeeren een voudig weggeperst zou worden. M. heeft nu een mengsel van graphiet en olie op' de rails gesmeerd en tusschen de fijt oneffenheden van liet bovenvlak van de rails zal ondanks den druk voldoend); smeering overblijven. Met hydraulische pompen, welke op de brug staan, worclt het water naar de vijzels gepompt, de stempels komen naar buiten en drukken de brug opzij. Uit aard der zaak gaat h; langzaam, maar toch niet zoo traag, of men kan de beweging van bet gevaarte met het bloot© oog duidelijk volgen. Bij cclcrcn keer, dat de vijzel volgepompt is. wordt de brug 16 centimeter verschoven Omdat de vijzel horizontaal ligt, veert de stempel met door haar eigen gewicht n den vijzel terug, maar moet terugge Juwd worden, waarna een stophout tus- chea vijzel en brug wordt geplaatst en men opnieuw kan pompen Nadat de brug en meier is verschoven, wordt het hoek ijzer van de rails los gemaakt en een me er vooruit gebracht. Woensdag is men met het verschuiven begonnen en het werk vorderde langzaam maar gestaag. Het bleek, dat de belasting van de vijzels slechts de helft bedroeg van nun vermogen. Daarom heeft men af en toe, als de ruimte zulks toeliet 2 vijzels achter elkaar gezet, waardoor de brug tweemaal zoo vlug verschoof. Tocb liet het zich aanzien, dat er ook vandaag nog den geheekn dag mee gemoeid zal zijn voordat de brug op de plaats ligt, waar zandbakken haar zullen kunnen overne men. De geheele afstand, over weike de brug in horizontale richting moet worden rschoven, bedraagt 15 meter. Zooals wij hebben gemeld, wordt op - bakken een opstapeling van hout ge maakt, welke zoo hoog is, dat indien liet ij tenminste meewerkt, de brug in Tholen «ncens op haar definitieve lagers kon wor den gezet. Als de vloed niet hoog gienoeg is, zal men de brug op het met:,el werk van de pijlers plaatsen en haar daarna op vijzelen, totdat de lagers eronder kunnen worden geschoven. Zaterdagmorgen vroeg, zullen de s'.eep- booten de brug op sleeptouw nemen. Ver ondersteld wordt, dat men over het tra ject Noord-Eendracht ongeveer 30 ut zal varen. Het conflict bij „De Schelde". Men schrijft aan de „N. R. Crt. In verband met het feit, dat het conflict bij „De Schelde" en de lood gietersstaking, welke reeds eenige maanden gaande zijn, nog geruimen tijd kunnen voortduren, heeft het be stuur van het N.V.V. besloten, indien in de eerstvolgende weken deze con flicten niet tot oplossing zijn gebracht, tegen einde Augustus een steunbewe ging onder de 210.000 leden der mo derne vakbeweging uit te schrijven. Intusschen zullen door het N.V.V. alle maatregelen van admïnistratïeven aard worden getroffen, waardoor de zekerheid bestaat dat einde Augustus de steunbeweging haar volle werking uitoefent. Vreemdelingenverkeer. Met den Prov. Stoombootdienst zijn Donderdagmorgen 2300 buitenlandsche bezoekers van de Middelburgsche markt en 21 auto's overgezet. Een excursie. Op 1 en 2 Augustus maakte de cur sus voor Waterbouwkundig opzichter, onder leiding van de heeren Jac. de Dreu en Zoon, een excursie naar de porfiergroeven van Lessinès en Que- nast. De reis ging over Terneuzen, waar de heer Beernaert de havenwer ken liet zien. Verder per boot, waarbij de gelegenheid geboden werd onder weg bruggen enz. te bezichtigen, naar Gent; waar, na een rondrit per auto car door de stad en omgeving, werd overnacht. Den volgenden morgen per autocar, over Audenaerde en Rouse naar Lessinès. Daar werden drie groe ven en bovengrondsche inrichting be keken en ook het „schieten" bijge woond. Vooraf werd de groeve en om geving ontruimd,men moest zich „ver steken", waarna achtereenvolgens de dynamietpatronen ontploften, groote stukken steen losmakend. De stukken vlogen wel honderd meter hoog. Deze stukken worden bewerkt tot straat keien en macadam. De eigenaar, mon sieur Willocq bood een verfrissching aan. In Quenast werd onder leiding van monsieur Brabant, die daarvoor uit Brussel was gekomen, een groote groeve bezichtigd, waarop naar Brus sel werd gereden en daar de stad ondgereden. Allen waren zeer vol daan over de leerzame dagen en vol lof over de goede leiding. De Yalou. Met behulp van acht sleepbooten is Donderdag het Fransche stoomschip „Yalou", dat dezer dagen op de Schel de is aangevaren, behouden de Ram- mekens binnengebracht. heeft den heer G. Bolier Gz„ sedert 15 December 1886 waterbouwkundig ambtenaar aan de Waterkeering van genoemd waterschap, op zijn verzoek met ingang van 16 Maart 1929 als zoo danig op de meest eervolle wijze ont slag verleend onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten het Waterschap bewezen. DRIEWEGEN. Ten overstaan van den notaris Beth te Ovezand, is ten verzoeke van de erven van J. Mol in het openbaar verkocht: een woonhuis met schuur en erf, gelegen aan den Baandijk, groot 3 A. 33 c.A. Kooper werd de heer A. van de Velde te Ove zand voor f1660,Een perceel aard appels groot 320 roeden, kooper werd de heer J. Priem Cz. te Ovezand voor f165,-. HOEDEKENSKERKE. In Juli zijn ingekomen: Jozina Ruijsaard, dienst bode, uit Bussum; G. Hoek van Dijke en gezin, veldarbeider uit 's Graven polder; Maatje Buise, zonder beroep, uit 's Heerenhoek. Vertrokken: Jacomïna Jasperse, zon der beroep, naar Heerlen; Wed. C. Bal van Gessel en gezin, naar Bors sele. HEINKENSZAND. Gisteren slaagde voor de acte Handteekenen L. O Mej. S. E. F. Dikkenberg alhier, KRABBENDIJKE. Geslaagd te Den Haag voor leerares en coupeuse Mej W. G. Smallegange alhier. Ingekomen zijn in Juli: 5,Chris- tiaan van Koeveringe van Waarde; 6, Pieternella Sinke van Kapelle; 10, Adriana Verschuure van Goes; 11, A. M. v. d. Sande van Kapelle; 25, Wil- lemina Poot van Tholen; 26, Pieter van Iwaarden, van Kruiningen. Vertrokken: 6, Forra Nieuwenhuijse, naar Kruiningen B 252; 9, Cornelia van Velzen, naar Utrecht, Burgemees ter Reigerstraat 83; 9, Helena van Luijk, naar Utrecht, Burgemeester Rei- gerstraaf 83. NISSE. Dinsdagavond j.l. vergader de de gemeenteraad der gemeente Nisse. Alle leden waren aanwezig. Het verzoek tot medewerking voor het aan stellen van schoolartsen werd als te kostbaar zijnde, van de hand gewe zen. Met algemeene stemmen werd be iloten niet toe te treden tot het Werk loosheidsbesluit 1917. De rekening der Gezondheidscommissie 1927 werd goed gekeurd. Het verzoek tot overname van het erfpachtsrecht in den tuin van de Wed. Ossewaarde werd aangehou den tot de volgende vergadering. Aan geboden werd de gemeente-rekening 1927. Tot commissie tot het nazien der genoemde rekening werden benoemd de heeren J. Mol en C. J. Bos. RILLAND-BATH. In Juli zijn inge komen: 11, J. A. Theuns uit Rotter dam; 11, B. Vogel uit Eindhoven; 12, F. Dronkers uit Wolphaartsdijk; 12, A. I.uteijn uit Den Haag; 23, Martha Kalsbeek uit Assen. Vertrokken: 5, A. van den Herik— Lambregtse, naar Den Helder; 5, M. Cuveljé, naar 's Gravenpolder; 16, C. Machielsen en dochter, naar Woens- drecht; 17, C. Arnoijs en gezin, naar Bergen op Zoom; 20, J. A. Theuns, naar Breda; 21, J. M. Walraven, naar Gravenhage (Loosduinen); 24, L. M. Raaijmakers, naar Woensdrecht; 30, J. van 't Leven, naar Krabben- dijke; 30, L. S. van Oevelen, naar Antwerpen; 31, E. M. van Iwaarden, naar Den Haag. SCHORE. Donderdagmiddag is ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder alhier het schoolfeest gevierd. Te half twee werd het feest geopend in het school gebouw in tegenwoordigheid van het college van B. en W. Om 2 twee uur ging het in optocht naar den boom gaard waar verschillende spelen en zang elkaar afwisselden. Na afloop, om ongeveer half zes, had de prijs- uitdeeling plaats in het schoolgebouw. Alle kinderen kregen een prijsje. Er was veel belangstelling van de zijde der burgerij. Daar ook het weer mede werkte is een en ander zeer geslaagd mag de oudercommissie en het onderwijzend personeel met genoegen op dezen dag terugzien. Voor de kin deren was het een heerlijke middag. WOLPHAARTSDIJK. Ter aanvul ling van het raadsverslag in ons vo rig nr. zij nog het volgende vermeld: De sercetaris de heer Goetheer sprak woorden van hulde en dank namens het gemeente-personeel. Ik mag mis schien ook wel een woord van mij persoonlijk hieraan toevoegen, aldus spr., waar ik het buitengewone voor recht heb van de ruim 31 jaar, die U hier de gemeenschap als burgemees ter hebt gediend en geleid, meer dan tweederde deel onder Uw leiding en met U samen in dienst dezer gemeen te te hebben mogen werken. En dan mag ik wel als een bijzonderheid naar BRUINISSE. De dijkraad van het? voren brengen, (ik stel er prijs op dit Calamiteuze Waterschap „Bruiniase", i te kunnen doen), dat het eerste onaan- gename woord nog moet gesproken worden, dat aanleiding zou kunnen ge ven tot een minder goede verstand houding. Ik dank U voor het schep pen van zulk een verhouding, waar ik deze toch weet te danken aan Uw groote gave en bijzondere tact om met de menschen in het algemeen en met de ambtenaren in het bijzonder om te gaan. Ik behoef U niet nader meer te verklaren, hoe het ons ont roerde en speet, toen wij vernamen, dat het naar Uw oordeel tijd was om heen te gaan. Wij hopen dat hef U, met mevr. Uwe echtgenoote gegeven moge zijn, beiden in het genot van een goede gezondheid, samen nog vele jaren van een welverdiende rust te genieten. Hierop nam de burgemeester, zicht baar geroerd het woord en sprak on geveer als volgt: Onder dankzegging voor de vriendelijke en hartelijke woorden zoo even gesproken, heb ik behoefte een oogenblik stil te staan bij de groote verandering, die op han den is, niet alleen voor mij, maar ook voor de ingezetenen. Hoevelen toch zijn er niet in de gemeente, vooral on der de jongeren, die nooit een anderen burgemeester hebben gekend in deze gemeente. Ook zij zullen evenals ik zelf zich moeilijk kunnen indenken, dat met ingang van 1 Augustus de be trekking van burgemeester vacant zal zijn, en dat wel zal blijven, gedurende den korten tijd, dat ik nog in de ge meente zal zijn, vóór mijn vertrek naar elders. Ofschoon ik niet kan verhelen, dat het in de laatste jaren is voorgeko men, dat in den raad een beslissing werd genomen en een handeling is geschied, die mij onaangenaam hebben getroffen, nooit is daarbij de gedachte bij mij opgekomen, dat het in de be doeling lag van den raad om den voor zifter in eenig- opzicht onaangenaam te zijn. Die indrukken zijn dan ook thans uitgewïscht en ik wil alleen te rugzien op al het goede, dat ik in al die jaren in mijn betrekking van bur gemeester heb ondervonden. Van het begin af, nu meer dan 31 jaren geleden heb ik èn van het ge meentebestuur, èn van de ingezetenen steeds de meeste tegemoetkoming en welwillendheid ondervonden, die mijn taak zeer hebben verlicht. Daarvoor mijn hartgrondigen dank. Thans neem ik afscheid, en spreek daarbij den wensch uit, dat het U en de Uwen in alle opzichten moge wel gaan, dat Gij nog veel tot stand zult kunnen brengen, wat strekken zal tot bloei van de gemeente en voeg daar bij mijn beste wenschen voor de in gezetenen in het algemeen. Ik kan U de verzekering geven, dat de tijd door mij als burgemeester in deze gemeente doorgebracht bij mij steeds in aange name herinnering zal blijven. En thans nog een woord tot U, secretaris dezer gemeente. Begonnen als hulp op de secretarie in mijn persoonlijken dienst, hebt gij U spoedig door praktijk en studie zoodanig in de gemeente-administratie weten op te werken, dat de gemeen teraad na mijn ontslag als secretaris, niet heeft geaarzeld U als mijn op volger te benoemen. Ge hebt U doen kennen als plichtsgetrouw, volijverig en kundig ambtenaar, en ge zijt voor mij geweest een trouwe hulp en groo- ten steun in de soms moeilijke jaren, die achter ons liggen. Gij zijt voor zeker de rhan, die mijn taak wel het meeste heeft verlicht. Mijn hartelij- ken dank daarvoor. Moge het U en de Uwen ook in alle opzichten wel gaan en moge ook gij nog vele jaren in het belang der gemeente werkzaam blijven. Ook mijn dank aan de gemeente ambtenaren, namens wie U sprak, voor de bewijzen van genegenheid ook van die zijde ontvangen. Ook voor hen en hunne gezinnen, mijn beste wenschen! En hiermede, mijne heeren, sluit ik deze laatste zitting. YERSEKE. Gisteravond is de Wed. van O. op het trottoir aan de Dam straat door een auto aangereden en moest zich onder behandeling van den geneesheer stellen. Tegen den bestuur der, den heer K. van Biezelinge, is proces-verbaal opgemaakt. De jaardag van Koningin Emma. Ter gelegenheid van dein 70s ten jaar- g van H.M. de Koningin-Moeder, wapperde gisteren van de openbare en van tal van particuliere gebouwen hier ter stede de nationale driekleur. Des avonds maakte „Hosanna" een wandeling door de stad, terwijl meer be scheiden klanken van ©en strijkje op ©en boot in de haven aan de viering luister hebben bijgezet; ook werd op de boot Bengaalsch vuur ontstoken. Geslaagd. Voor het examen Handelskennis L.O. Verantwoording .- N.V. Goesche Courant N. N. Mevr. E. S. f 10,- f100,- f 10,- PRO MEMORIE. t Weer is soms wat koel voor oen „snellen vliet", U vergeet daardoor onzen muur toch niet? Ust het oog is toch nog niet uit het hart. Legt U ook nog iets voor Het Sas apart? t Kwallig kwalilendom viert nog altijd feest, menigeen is weer straal bestraald geweest. Is U ook gestraald op Uw been of rug? 'k Adviseer U zeer: straalt U maar terug! 'n Straaltje op de lijst is het medicijn; I 't Sas zal levenslang dan Uw dienaar zijn. JO DE WIT. te 's Gravenhage de heer J. van Dijl te Goes. Voor het examen hoofdact© onze vroegere stadgenoot de heer P. W. J. Steinz, thans te Souburg. Organisten-bezoek. Gisteren bezochten een 35-tal orga nisten, leden der Ned. Organistenvereeai- gmg de orgelfabriek van de firma A. S. J. Dekker te Goes. Woensdagavond arriveerde het gezel schap, en na logies gevonden te hebben de Goesche hotels, werd Donderdag spec.aal gewijd aan het bezichtigen der moderne orgelbouw. In het bijzonder gold de belangstelling, e:n aantal electri- sche kerk- en concertorgels, grootendeels :n aanbouw voor Engelsche rekening. Door een der firmanten werd aan de hand verschuilende onderdeelen een expli catie gegeven, die zich zeer in de be langstelling verheugde. Aan de gemeenschappelijke lunch in ho tel „Centraal", werd eerst het woord gevoerd door den heer Ruygrok (Arn hem), terwijl de heer Jan Dekker in een kort woord releveerde de aangename ver houding tusschen de Nederlandsche orga nisten en de Goesche onderneming. Nieuwe telefoon-aansluitingen. Opgave van nieuwe aansluitingen aan het Rijks telefoonnet te Goes met de daar onder ressor toerende hulp telefoonkantoren n telefoonstations gedurende de maand uli 1928. J. de Kramer, Scfcengestraat 42, Goes, No. 398; J. C. Bouwens, B 261, Kam perland, No. 18; G. Flikweert, Geersdijk, 'Cortgene, No. 19ij. Telefoonnummer 19, A. Verhulst, Geersdijk, Kortgene, werd veranderd in 19x. [Gevonden voorwerpen. In de maand Juli 1928 zijn aan het (bu reau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven ©n zijin aldaar verder© inlichtingen betreffen de deze voorwerpen te bekomen. Een redicule, vier huissleutels, een man chetknoop, een pet, een zilveren gulden, zeven portemonnaies met inhoud, een pen houder, twee dames paraplules2 potloo- den, twee zakmessen, drie linnen boorden, een griffeldoos, een briefkaart, twee kin- dcrhandtaschjes, vier rijwielbelastingmer- ken 1928, een gouden veiligheidsspeld, (een studentenmuts, een koralen geldbeursje, een mantelceintuur, een wielband van ©en kinderwagen, een notitieboekje met pot lood, een slinger van een automobiel, een bril, een vulpen, ©en sierspeld, ©en zak- meter, een zilver sierpistool, een kinder muts, een zakétui met schaartje, een dek zeil, een zilveren halsketting, een hand schoen, een zwarte mantel, een koperen gewicht, een zwempak, een alpaccabeursje met inhoud, een heerenrijwiel, een jon genspet. In en uit. i Van 27 Juli tot en met 3 Augustus vestigden zich hier ter stede J. Helders, kellner, van Rotterdam, Groote Markt 40, A. Schenck, spoorweg arbeider, van Rucphen, v. d. Spiegelstraat 15, A. M. Cardon, onderwijzeres, van Dongen, Korte Kerkstraat 14. N. de Witte,

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2