Het Medaillon van Lord Stair N° 92 Vrijdag 5 Augustus 4928 ilö6 Jaargang. Bi} dit nummer be hoorteen bijvoegsel, H.M. de Koningin-Moeder. Buitenland W etenscbappen. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 oent, VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Adverteotiën worden aangenomen tot 12 uur voormidda<g. De zeventigste jaardag van H.M. de Koningin-Moeder is gister alom in den lande met grootte dankbaarheid gevierd. Naar aanleiding van dezen feestdag vol ge bier een beschouwing over de histor rische beteekenis van de 70-jarige, van den bekenden historicus prof.dr. H. Brug- mans, die in het Gedenkboek 1923, bij Van Holkema en Warendorf te Amster dam verschenen, o.a. het volgende schreef „Toen Willem III in 1890 stierf, was zoo goed als alle contact tusschen vorst en volk verloren gegaan. Onze laatste koning is eigenlijk nooit impopulair ge weest, maar min of meer vergeten was hij wel. Dat dit woord voor de beteekenis van het koningschap in staat en maat schappij bedenkelijke gevolgen heeft ge had, lag voor de hand. Maar juist op dit punt is de kentering juist op tijd gekomen. Na 1890 heeft de koninklijke waardigheid baar beteekenis 'ten volle herwonnen, niet alleen in ons staatsleven, maar allicht nog meer in ons volksleven. Het verbro ken contact tusschen souvereln en volk is na 1890 volkomen hersteld. In dit op zicht heeft het regentschap al dadelijk zeer veel goed gedaan. De Konimjgjn- Moeder heeft van den aanvang af een hooge opvatting van haar taak gehad en van die opvatting ook naar buiten doen blijken. Zij is begonnen met op staat kundig gebied zich meer in geregelde ver binding te stellen met de Regeering, wat ook het gezag van deze laatste weer ten goede kwam. Meer dan eens heeft de Regentes politieke moeilijkheden weten te voorkomen of te veahelpen; bij de oplos sing van verschillende minis terieele cri sissen bleek juist inzicht, vooral tact, wel haast ervaring. Maar vooral is het der Koningin-Regentes gplukt in breede krin gen van ons volksleven meer toenadering te kweeken tot hiet koninklijk huis, een toe nadering, die weidra tot sympathie en liefde werd. En vooral oiok in deze lich ting is de opvoeding der jotnjgp Konin gin met verstand en tact geleid. De draag ster der Kroon werd grondig opgeleid voor de moeilijke taak, die haar reeds op achttienjarigen leeftijd wachtte." Dit oordeel van den historicus is zeker sprekend genoeg voor de wijze, waarop de jonge vorstelijke weduwe haar zware taak heeft vervuld. Bovendien, aldus schrijft „Het Va der 1.", de politieke toisstanden, waarop prof. Brugmans doelt, waren in die da gen zeker niet eenvoudig. Aan het bewind gekomen in de nadagen van het kabinet- Mackay, stond de Regentes te midden van den verwarden, heftigen en emotior neelen kiesrecht strijd, tot driemaal toe voor de oplossing van een crisis, waaruit achtereenvolgens geboren werden het Ka binet-Van Tienhoven-Tak, het kabinet- Röell-Van Houten en het Kabinet-Pier- son-Borgesius. Van de ministers, door haar aan het bewind geroepen, zijn er nog drie in leven: Dr. C. Lely uit het eerste en derde kabinet, Mr. S. van Houten uit het tweede en Mr. P. W. Cort van der Linden uit het derde Kabinet. Zij hieeft ook dit deel van haar taak met eere vervuld. Maar is het wonder, als ons volk in Emma allereerst ziet de opvoedster van Prinses Wilhelmina? Reeds was ve ler genegenheid tot haar uitgegaan, toen zij, bloeiende jonge vrouw, als gemalin van den grijzen vorst in ons land kwam. En die genegenheid werd tot roerende liefde, toen zij, nauwelijks dertig jaar oud, tot Regentes werd benoemd en voor ons volk verscheen als Koningin-Moe der. Waar zij met haar kind kwan^ bracht zij de menigte tot diepe, innerlijke bewogenheid. Zij heeft over de jonge Prinses gewaakt, en dus de Oranje-dy nastie behouden, op een wijze, die haar voor altijd tot een historische figuur heeft gestempeld. De vereering van ons volk, toen ver worven, heeft zij nooit verloren. Aan be langrijke instellingen is haar naam ver bonden. De stichting Oranje-Nassau- oord is een bewijs van haar fijnen tjaot op het groote oogenblik, toen ons volk haar zijn dankbaarheid in conoreben vorm toonen wilde. En als wij allen ieder jaar de Emmabloem koojpen, o, zeker, dan doen wij dat voor de tuberculosebestrij ding, maar des te liever doen wij dan mee»» omdat haar nobele figuur achter dit werk van hooge menschenliefde staat. In de proclamatie, waarmee Koningin Wilhelmina op 31 Augustus 1898 de re geering aanvaardde, staat «deze zin: „Mijn innig-geliefde Moeder, aan wie ik onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf Mij het voorbeeld van een edele en verheven opvatting der plichten, die nu op Mij rusten." In de rij der dankbaren staat H.M. de Koningin begrijpelijkerwijze vooraan OVERZICHT. Een treinbotsing en politiek. Nabij Dinkelscherben, aan de lijn Ulm- Augsburg, in Beieren, heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij een goederen- en een personentrein op 12 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Hoofdstuk XIII. De schemering viel, de schemering van een heerlijken Septemberdag. Lady Stair droeg een avondtoilet van witte zijde met een roode passie bloem, kapitein Este stond naast haar. Lady Perth zag het groeiend verlan gen in zijn oogen, de intense teeder- heid op haar mooi gezicht. Wilt U wat voor me zingen, Lady Stair? vroeg hij ontroerd. Lady Perth houdt niet van zingen, was Marguerite's antwoord. De eerste keer dat ik zong, heb ik haar hoofd pijn bezorgd en na dien tijd heb ik nooit meer gezongen. Maar Lady Perth gaf haar genadig verlof. En Marguerite zong. Maar wat was het dat de volle zuivere stem bijna angstig ontroerd deed klinken? Waar om had zij dit lied gekozen, die klacht over „Wat had kunnen zijn", waar van de melodie en de woorden Dar- cy Este deed huiveren? Ze wist het zelve niet. Lady Perth luisterde, maar niet alleen naar den zangl Een gouden kans, zei ze in zich zelf, terwijl ze geruischloos de kamer verliet, laten ze haar gebruiken. De twee daar binnen merkten haar weggaan niet. Lady Perth bestond op dit oogenblik niet voor hen. Toen Marguerite van den vleugel opstond en naar het raam ging, zag ze tranen in Darcy's oogen. Ik zal aan deze woorden denken als ik ver weg ben, zei hij. „Wat had kun nen zijn". Marguerite als jij en ik Er kwam een droomerige, afwezige uitdrukking op haar gezicht. „Wat had kunnen zijn" herhaalde ze zacht. Ik zie niet in hoe mijn le ven anders had kunnen zijn. Ik heb het gevoel dat mijn heele leven be stuurd is. Het is me of ikzelf niets heb gedaan. Als jij je leven opnieuw kon begin nen, zou je het dan anders inrichten? vroeg hij. Ze sloeg de oogen naar hem op. Ze waren rein als de oogen van een droomend kind. Ja, zei ze eenvoudig. Kapitein Este trilde van ontroering, hij greep haar hand. elkaar geloopen zijm, tengevolge van een verkeerden wisselstand. De drie laatste wagens van den goe derentrein zijn ontspoord en vernield, de locomotief, de tender en een wagon van den reizigerstrein zijn omgevallen. Zeven volgende wagens liepen uit de rails, waar van twee ernstig beschadigd werden. Tien reizigers werden terstond gedood, zestien zwaar en twaalf minder zwaai-, 23 liepen lichte verwondingen op. Tijdens den tocht naar Augsburg overleden nog zes zwaar gewonden, zooidat bet aantal dooden reeds tot zestien is gestegen. Van ver schillende slachtoffers kon de identiteit niet worden vastgesteld, twee dooden wa ren zoo verminkt, dat noch bun geslacht noch de leeftijd kon worden vastgesteld, De laatste wagon van den goederen trein werd volslagen vernietigd en de vrachtgoederen hes- en derwaarts geslin gerd. De locomotief van den passagiers- trein viel om en kwam boiven op een uit de rails gesprongen wagpn van een Mun- chener bierbrouwerij te liggen. De machinist bleef geheel ongedeerd, terwijl de stoker gewond werd. Vóór de locomotief stapelde zich de wrak- hoop van goederenwagens op. De onmiddellijk op de locomotief vol gende moderne personenwagens bleven volkomen onbeschadigd. De vensterruiten van deze wagons braken niet eens. De wagons 4e klasse van een ouder type, die zich in het middengedeelte van den trein bevonden, vormen echter een onontwar bare chaos. De laatste wagons van den ïgierstrein hadden minder te lijden, Onder de reizigers van die verwoeste) wagons bevinden zich vele turners uit het district Mies-bach, die van het Duiteche tumfeest in Keulen terugkeerden. Ook bij dit spoorwegongeluk spreekt de politiek haar woordje mee. Trouwens waarbij geschiedt dit in onzen tijd niet?! De ramp geeft de Berlijnsche bladen aanleiding tot commentaren, waarin ten eerste wordt vastgesteld, dat de schuld voor deze spoorwegramp niet bij de on dergeschikte organen ligit, maar- dat het Beiersche systeem niet deugt. Toen de Beiersche spoorwegen in rijks- beheer overgingen, heeft Beieren par- ticularistisch als steeds weten te be werkstelligen, dat er een speciale Beier sche spoorwegdirectie in het leven werd geroepen en sindsdien worden de ruim 8000 K.M. Beiersche spoorwegen, die van oudsher niet rendabel zijn geweest, beheerd door een veelhoofd.g bestuurs apparaat, dat milliocnen verslindt, mllir ocnen, die natuurlijk uitgespaard moeten worden op de verbetering van het spoor- wegmateriaal. Dit »s naar het schijnt een der hoofdfouten van het Beiersche sy steem. De Beiersche bladen willen dr> natuurlijk niet erkennen en loopen storm tegen het plan-Dawes, dat alle beschik bare middelen zou opzuigen. Uit nadere berichten omtrent de ramp blijkt, dat het ongeluk ie wijten is geweest aan een technische fout. Het station Din kelscherben wordt op het oogenblik ver bouwd en men heeft in verband hiermee de seinhuisjes moeten verplaatsen. Bij het verleggen van de draden, waarmee de wis sels en signalen worden bediend, is klaar Marguerite, kom mee naar buiten, ik moet je iets zeggen. Ze begreep zelf niet waarom ze beef de, waarom haar hand koud was in de zijne. Ze ging met hem naar bui ten, zooals ze zoo dikwijls gedaan hadden. Vergeef me, Marguerite. Mijn ver langen sleepte me mee. Ik had niet zoo tegen je mogen spreken, zei hij toen ze op het terras stonden. Droomen zijn maar droomen, fluis terde ze begrijpend. Plotseling was ze zich bewust ge worden hoe anders haar leven zou zijn gt-weest als ze den jongen vroolijken Darcy Este had getrouwd. Het denk beeld was nooit tevoren bij haar op gekomen en het beklemde haar. Marguerite zeg dat je mij vergeeft Ik heb je niets te vergeven. Het -kwam door mijn zingen Darcy, ik moet niet meer voor je zingen. Vader heeft eens gezegd, dat muziek men- schen wel waanzinnig kan maken. Misschien heeft ze die uitwerking dan op mij, zei de jonge man. Het ergste is om uit dezen waanzin weer wakker te worden! Ze zwegen en na enkele oogenblik- ken zei Darcy opeens: Ik zou graag je vader willen ken nen, Marguerite. Werkelijk? je zou zeker van hem blijkelijk een fout gemaakt, dóe men bij de controle niet heeft opgemerkt. Daar door was het mogelijk, dat hot signaal op veilig stond, ofschoon de wissel na het passeeren van den goederentrein niet was overgegaan. Bijzonder kranig heeft de machinist van den sneltrein zich gehouden. Toen hij zag, dat een botsing onvermijdelijk was ge worden, remde hij uit alle macht en sprong daarop van d-e machine, toen deze reeds den stils taanden goederentrein raakte. Maar onmiddellijk na de botsing sprong hij er weer op en liet de stoom afloopen, waarmee hij een ketelontploffing wist te voorkomen. In het rijksministerie van verkeerswe zen heeft, naar het ,,Hbld." meldt, een conferentie plaats gehad tusschen den rijks minister van Verkeerswezen von Gué- rard, den directeur-generaal vaji de rijks- spoorwegen dr. D-orpmüllcr en vertegen woordigers van ven-schillende rijksdagfrac ties. Alleen de Beiersche Volkspartij nam aan deze conferentie niet deel. Besloten werd een commissie te benoemen, die niet alleen verschiliLnde spoorwegrampen van den laats ten tijd en hunne oorzaken zal onderzoeken, maar tevens zal hebben na te gaan, hoe het met de veiligheid op de Duitsdhe spoorwegen in het algemeen stoat. i Men rekent de uitkomst niet Italië hoeft generaal Nobile en zijn met gezellen een geestdriftige ontvangst be reid, die reeds begon op het oogenblik, waarop de trein de Italiaansche grens pass-eerde. Te Bo-zen werden de Pool- vaard-ars doos- den prefect namens regeering welkom gpfoelen en van toen af herbaalden de begroetingen zich aan eider station, waar de trein op zijn weg naar de hoofdstad stilhield. Zelfs toen het reeds donker was geworden, werden Nobile en zijn metgezellen herhaaldelijk door de enthousiaste bevolking voor de coupéramen geroepen, hoewel zij slechta pyama's gekleed waren! Overal moesten de kara-biniers tus- schenbeide komen om te voorkomen, dat de trein door het publiek bestormd zou worden, doch de ordebewaarders konden niet beletten, dat bloemen en guirlande: naar binnen werden gewospen. Nobile zelf scheen meerma'en aan groote ont roering ten prooi en men heeft gezien, dat hij zich de tranen uit de oogen wisch te. Mussolini, die ter viering van zijn 45sten verjaardag enkele dagen met zijn gezin te Farli doorbrengt, was niet in de gelegenheid de mannen zelf welkom te heeten en beeft zich laten vertegenwoor digen d-oor den gouverneur van Rome. De fascistische pers is buitengewoon enthousiast en wijdt lange begroetin&s- kolommen aan de Noordpoolexpeditie, die thans teruggekeerd is en noemt het zelfs noodzakelijk, dat het moederland de te ruggekeerde kindeien met gp-oote liefde en teederheid aan de borst zal drukken". De „Giornale d'Itaüa" schrijft, dat No bile en de andere overlevenden van de Poolreis klappen in het gezicht gekregen hebben, die striemender waren dan de ontberingen en ellende, welke zij in het Noordpoolgebied te lijden hebben gehad, n.l. de ontelbare beledigingen en woorden houden. Hij leeft heelemaal in de mu ziek. Weer was er een lange stilte, toen vroeg hij opeens: Marguerite, bid je wel eens voor iemand? Zeker, zei ze. Bid dan voor mij, zei hij zacht. Bid den hemel om mij van waanzin ie verlossen. 1 i 1 I Na dien avond waren zij nooit meer voor elkaar als tevoren. Hoofdstuk XIV. October was gekomen en de geel bruine en karmozijn-roode bladeren lagen opgetast langs de boschpaden. Voel je er voor om naar het bosch te gaan, Marguerite? vroeg Darcy Este. Ik zou het heerlijk vinden! ant woordde ze geestdriftig. Lady Perth glimlachte heimelijk. Maar je moet iets warms aantrek ken want het is kouder vandaag. Heerlijk ik houd van die pittige, frissche herfstlucht Ze ging de kamer uit om zich voor den tocht te kleeden. Wat een uitstekend echtgenoot zou jij zijn Darcy, zei de spottende stem van Lady Perth zoo attent en vriendelijk. Dat is wel mogelijk, ik hoop het van haaf, die alle terug te brengen waren tot een gevoel van vijandigheid tegenover het fascistische Italië. Het moederland evenwel, zoo schrijft het blad verder: heeft den terugkeer van zijn zonen met vreugde begroet, nadat zij achtervolgd werden d-oor bmtetnlandsche vijandigheid', die het gevolg schijnt te zijn van het sim pele feit, dat zij Italianen zijn, ofwel zonen van een krachtige natie, die beslo ten heeft in de wereld de sterke plaats te veroveren, die zij verdient. De oorzaken van de weersverandering. D-e weerkundige medewerker van het i.Vad." schrijft: De laatste dagen hebben een sterken achteruitgang in de weersgesteldheid ge bracht, die het einde schijnt te zijn van een langdurige van mooi weer. In het al gemeen kan men wel zeggen, dat de maand Juli bijzonder mooi weer heeft gebracht, waarvan de voornaamste ken merken waren: aangename en met uitzon dering van den eenien heeten dag (15 Juli) niet te hooge temperatuur, veel zon neschijn, geringe vochtigheid en zeer wei nig regen (behalve de laatste da@m). Deze gunstige weersgesteldheid werd. veroorzaakt door de ligging van het ge bied van hoogen druk in Zuidelijk Euro pa, hetwelk zich doorgaans zoo ver naar het Noorden uitstrekte, dat ons land door slechts weinig storende depressies kon worden bezocht. Sedert eenige dagen is daarin echter een groote verandering gpltomen, eensdeels doordat het gebied van hooge druk zich! weer naar het Zuiden teruggetrokken heeft anderdee ls doordat verschil lende de pressies hier meer invloed kregen en de weersgesteldheid verstoorden. Een be langrijke omstandigheid, dis van zeergroo ten invloed op de weersgesteldheid bleek te zijn, is, dat in Noord-Europa een groot depressie-gebied ligt, waardoor een Noor delijke luchtstroom West-Europa binnen dringt en over een zekere oppervlakte lage temperatuur heeft gebracht. Deze koude luchtstroom drong de laatste dagen wigvormig over West-Euro-pa naar het Zuiden door en in zijn gebisd ontwikkellan zich telkens kleine, secundaire depressies, aanhangsels van het lage-druk-g|ebied bo ven Noord-Europa, die hier te lande en in de omgeving snelle en vrij sterke weers veranderingen gepaard met overvloedigen regen en het telkens omloopen van den wind veroorzaakten. Het weer is daar door heel onvast geworden. Intusschen is m Zuid-Europa, waar de langdurige hitte verdwenen was, de temperatuur opnieuw hoog geworden en hebben groote horizontale temperatuur- tegenstellingen in verschillende streken zware onweders met hagelslag gebracht. In onze streken schijnt het invallen van koude lucht in hoogere luchtlagen de oor zaak te zijn van zware regens, die nu en dan gepaard gingen met onweersverschijn selen. f t zelfs, maar er is voorloopig nog geen vooruitzicht dat ik zal trouwen. Als die tijd komt, zul je De zin werd niet afgemaakt. Op dat oogenblik kwam Marguerite terug, buitengewoon aantrekkelijk in haar donker bronsfluweelen met bont om- toomden mantel. Zelfs Lady Stair keek met bewondering naar haar. Ze zag de twee het grasveld voor hef huis oversteken en met een harden glim lach op haar gezicht dacht ze: Douglas krijgt zijn verdiende loon. En het zal wel niet zoo lang meer duren voor de bom zal barsten. Midden in de mooie bosschen rond om Oakclifft was een open ruimte, waar enkele eiken waren gekapt. Het Avas een mooi plekje; nu, in den herfst, bloeiden er roode klimplanten, die over het gras en tegen den eiken waren opgeklommen. Het was er doodstil, alleen de wind woei hoog in de boomtoppen. Ze stonden stil, de wind bewoog de doo- de bladeren om hen heen. Mijn mooi, oud Engeland, zei kapi tein Este, wat een innige herinnering zal ik aan deze dagen hebben als ik weg ben. .Als ik weg ben!" Marguerite werd door deze weemoedige woorden ge troffen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1