de Stadsnieuws Binnenland Gemengd Nieuws Openbare Verkooping. WOONHUIS, de veldwachters a f 100,voor bewe zen nachtdiensten. Aan iedere leerling der scholen zal een portret met levensbeschrijving van H. M. de Koningin-Hoeder worden gegeven. De heer Ossewaarde is daar tegen. Als iemand een portret hebben wil, dan moet hij het zelf maar aan schaffen. De heer Willemsen vindt het kostelijk dat B. en W. op deze uit nemende idee zijn gekomen, als een stille hulde aan H. M. Emma. Aange nomen met 9 stemmen. Tegen de hee- ren Scheele en Ossewaarde. Benoemd. Bij Kon. besluit is. met ingang van 1 Sept. a.s., benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. alibiier, de heer H. Th.> Nieuwenhuijzen, than? tijde1 ijle leeraar aan de school. Goedgekeurd. Bij Kon. besluit vap 21 Juli zijn goed gekeurd de statuiten dier Vereen'ging.voor Ziekenhuisverpleging ,;m Zuid- en Noord- Beveland, gevestigd feïGoes. H et üSlot O stand i". Het „Slot Ost^nde" is thans ongeveer geheel aan de jongste bestemm n-g dienst baar gemaakt; morgenavond wordt in de nieuwe bioscoopzaal, zooals reeds is aangekondigd, de eerste opvoering ge geven. In verband hiermede zijn we vanmor gen eens gaan zien. wat er uit de voor mal, ge verblijfplaats van Jacoba van Beieren, door enkele geslachten zoo gru welijk verwaarloosd, geworden :s. Het gedeelte 'dat 'reeds jaren als café en als vergaderruimte in gebruik was, heeft een aanzienlijke verandering en mo derniseering ondergaan. De indexing, van de geiheele ruimte is gewijzigd» en ieder lokaal is op dte verlangens van den uit- gaanden 1928-er afgestemd. Frissche kleuren bedekken de wanden, mooie lam pen zullen in den avond stemmig licht verspreiden, ventilatie noch comfort la ten iets te wenschen over. Het oude café is een flinke danszaal geworden waarin een mooie vloer zeker de goed keuring van alle dansenden zal verwer ven. Café, danszaal, een groote. en een kleine vergaderzaal vormen het eigenlijke oude en dus gerestaureerde gedeelte van het „Slot". Geheel nieuw evenwel is de bioscoop, de inrichting die, in verband met de his torische waarde van Jacoba's ruïne, eeni- ge maanden geleden in de groote pers een tragi-komisch gevalletje verwekte. Ce ingewijde weet dat er van een historische '.ragedie in de verste verte geen sprake :s. De bioscoop verdrong slechts enkele oude schuren en stallen, die met het lustoord van de romantische vorstin niets, maar dan ook niets uitstaande hadden. Enkele vervallen en uit historisch oogpunt waardelooze schuren werden met den grond gelijk gemaakt en er voor in de plaats verrees een amusementsgebouw dat voor sleden van dpjn omvang van Goes vooralsnog een zeer moo.e uitzondering zal blijven. We willen thans tot een oppervlak kige beschrijving jvan dit moderne en mooie theater komen. Door een aller aardigste ingang, die de aandacht trekt, bereikt men een ruime vestibule, waar zich het loket voor den verkoop van plaatsbewijzen bevandt. In de toekomst zal deze vestibule behangen zijn met ree lame-platen en foto's die op de te ver- toonen films betrekking hebb-n. Achter de vestibule, ervan gescheiden door twee tochtdeuren', is de hall, die de verbinding met "de. bioscoopzaal vormt. Ook deze voor-afdeelimg .heeft de flinke verhoudingen die in het geheele gebouw steeds weer prettig aandoen. In hall en corridors is gelegenheid* om kledingstuk ken op te hangen; voorts v.ndt men er de toiletten. I De bioscoopzaal-tó-een -mooi*-hoog' en breed gebouw met centrale verwarmr.ng en goede ventilatie*1 in de bóogtè. Aan de voorzijde trekt een podium de aan dacht, aan de achterzijde een balcon. Zoo noodig kunnen 550 bezoekers een plaats vinden, voorloopig zijn" evfeitwél 450 vaste itplaatsen (comfortabele k.opstoelen) aan' gebracht. Als men tn de zaal vertoeft komt men onmiddellijk 'tot de erkenning „wat as dit alles prachtige gezellig, en ruim opgelost". Vestibules, trappen, ca bines, zitplaatsen, verlichting, beschilde- r;ngalles beantwoordt aan het doel. In de cabine zullen twee filmtoestelr len geplaatst worden, zoodat alle filmen onder onderbreking vertoond kunnen wor en. Een pianist en violist zullen de rolr ..nten muzikaal iliustrëeren. We besluiten dit korte overzicht van e nieuwe Goesche bioscoop- en concert- aal met de mededeeling dat 11) Augustus de eerste bioscoopvoorstelling gegp- wordt. De traditie getrouw volgen ook hier e namen van hen, die het nieuwe ge- ouw tot stand deden kometn. Architect s de heer F. G. C. Rothuizen, aanne mer van de bioscoop de heer Drijgers uit 's Heer Abtskerke, aannemers van het oude gedeelte de heeren Nonnekes en Van Gorp alhier, de firma Stokvis uit Arnhem leverde de cei'rale verwarm ng, de heeren Van S'jee en Ruitenbeek ver zorgden het sch lderwerk in die bioscoop, de heer Crucq dat in het oude gedeelte, de electrische installatie werd geleverd door de frma Smi'.h te Vlissingen, de motor door Reijerse en De Dreu alhier. Excursie. Zaterdag vertoefde een gezelschap Ita- liaansche landbouwkundigen in Goes. De hoeren werden in helandbouwhuis dier Z.L.M. ontvangen en bezichtigden daarna het bedrijf van dein Wilheiminapo'der. Nadat in hotel „Centraal" de lunch ge bruikt was, vervolgden de Italianen de excursie door ons land. Nieuwe spoorr ij tuigen. De directie der Nederland1 sche Spoor wegen hoeft con aantal nieuwe wagons 'aten bouwen, welke ontworpen zijn door de oonslruct'ebureaux. Deze wagons zijn bestemd om te ioopen op do spoorwegen van vrijwel alle landen van het vasteland van Europa. Gisteren werd oen proefrit wet deze nieuwe wagens gemaakt op het traject UtrechtArnhem v.v. Deze doorgangsrij tuigen zijn in twee soorten gebouwd: rijtugen eerste en tweedeklas se. Zij zijn geheel gebouwd van ijzer, in tegenstelling met het oude materiaal, Jat in hoofdzaak van hout is. Men meent, dat ijzeren rijtuigen een groot voordeel zuilen opleveren bij eventueeile spoorweg rampen. Worden houten wagens ver splinterd, men gelooft, dat deze ijzeren wagens meer weerstand zullen bieden en bovendien het voordeel zuilien hebben, dat splinters de reizigers niet zuilen verwon den. Getracht is, die inrichting der rij tuigen zoo eenvoudig en toch zoo gp- riefelijk mogelijk te maken. De beklee ding der eerste klasse is van trijp. In deze klasse is tusschen de twee zit plaatsen een neerklapbaar tafeltje aan gebracht; de wandbekleeding der tweed© klasse is van fiber; in de derde klas.e zijn oo"k arm- en hoofdleuningen bekleed met kunstleer. De wagons zijn, omdat ze op inter nationale trajecten zullen dienst doen, •voorzien van electrische verlichting en verwarming; bovendien hebben ze vel schillende rem systemen. Wanneer ze in andere landen loopem, zijn ze eein reclame voor ons land. De wagons toch zijn ver lucht met een aantal prachtige foto's van Nederlandscbe sleden en bezienswaardig heden. De wagens rijden zeer vast en zijn een sieraad van de Nederland scbe industrie, van deze 15 nieuwe wag:ns zijn er name lijk 9 gebouwd bij Werkspoor en 6 bij de firma Beynes. Doodelijk ongeluk. Gistermiddag had te Voorschoten een droevig ongeval plaats, waarvan de aldaar wonende mevrouw Albertine Heuriëtte Schaper, geboren Meijers. echtgenoote van het soc. democratische Kamerlid, den heer fchaper, het slachtoffer geworden is De heer en mevrouw S. kwamen met de V Z H. tram, die te 1 uur 50 min uit Den Haag vertrekt, te circa halfdrie alhier aan en stapten bij de halte Voorschoten- /,uid uit Mevrouw liep voorop en achter de tram langs zou zij van rechts naar links den weg overs!eken, doch zij scheen uiet te hebben opgemerkt, dat nog geen tO meter van haar verwijderd, een auto uit de richting Den Haag naderde De heer S. zag den auto wel en wilde haai uog terughouden, het was echter te laat e auto had haar reeds gegrepen. De getroffene was bewusteloos en had een ernstige hoofdwonde. Dr. Van der Stoel en een verpleegster waren spoedig ter plaatse en verleenden de eerste genees kundige hulp. Later werd de zwaarge wonde per ziekenauto naar het Diacones «enhuis te Leiden vervoerd, waar zij na eenigen tijd overleed. Vrouwel ij k personeel in café's. Bij Kon. besluit is de gemeente Eind hoven aangewezen als gemeente, waar het, ugevolge art. 47, ie lid. der Drankwet, verboden zal zijn zonder toestemming van den burgemeester in een lokaliteit, waar v*oor door den burgemeester en wethouders ien vergunning of waarvoor een verlof voor den verkoop bedoeld in artikel 54, ie lid, letter a, van genoemde wet, is verleend, vrouwelijke personen (met uit- zonderiug van de inwonende echtgenoote en de inwonende dochters van den houder van de vergunning of van het verlof gedurende de uitoefening van bet bedrijf dienst te laten doen of vanwege den hou Ier van de vergunning of van het verlof aanwezig te doen ;sijn. Nieuw Kamerlid. Bij besluit van den wnd, voorzitter van het Centraal Stembureau van 26 Juli 1928 is benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in de plaats van wijlen Mr. S. J. L van Aalten, Mevrouw H. W. B. Itallie geb. van Embden, te Leiden. Beslag gelegd. Op last van de Justitie is te Aalst Vrijdag beslag gelegd op de beseheiden der Ned. Herv. kerk, waarvan de heer J. O., die een paar dagen geleden plot seling is overleden, administreerend kerk- Amerikaan sch. Aan het bureau Singel te Amsterdam is een Amerikaansch zakenman komen binnenstappen, die een zeer zonderling verhaal deed. Hij verklaarde, naar de Tel meldt, dat hij Woensdagavond in het cheater Tuschiuski had doorgebracht en zich te ongeveer kwart voor twaalf op het Rembrandtplein had bevonden, Dron ken was hij niet, wel had hij in den loop van den avond eenigen sterken drank tot zich genomen Op den hoek van het plein werd hij aangesproken door een donker uitziende vrouw Deze gaf hem met een hard voorwerp een stoot in de zijde en sprak in het Engelsch Siap in die taxi. Terzijde kijkende bemerkte de merikaan dat het voorwerp, dat de vrouw legen zijn zijde hield, een automatische revolver was. Aan den anderen kant be vond zich ook e.n vrouw, die eveneens een revolver tegen zijn lichaam drukte. je vreemdeling die, zooals hij zeide, in \merika wel afgeleerd had met vuur wapenen te spotten, vo deed aan het be vel en stapte in de taxi Onder het rijden bedreigden de vrouwen hem voortdurend met de vuurwapenen, terwijl een hunner uit zijn achterzak een zwarte portefeuille haalde, waariu zich oiljetten van 5 en 10 Engelsche ponden bevonden. Het gezamenlijke bedrag be oopt in Nederlandscbe munt ongeveer f840. Met ruwe hand trok een der vrouwen de bankbiljetten er uit. Hij toonde de politie een zwarte por- tefeunle, die aan de binnenzijde inderdaad een scheur vertoonde Nadat deze berooving had plaats ge had, lieten de vrouwen den wagen stop pen en gaven den Amerikaan gelegenheid om uit te stappen. Welke wagen het geweest was, kon de vreemdeling zich niet herinneren, hij wist zelfs niet meer of de auto open of dich wjas geweest Het punt waar hij was uitt gestapt heeft hij n et verkend. Slechts kon hij verklaren, dat een der vrouwen gekleed was in een donker eostuum met witte kousen en een nauwsluitend hoedje droeg. Zij sprak Eugelsch. doch was ver inoedelijk van een andere nationaliteit Het kwam den aangever voor, dat een harer een Poolsche was. Later heeft hij kunnen nagaan dat een gedeelte der verdwenen bankbiljetten er tien waren van 5 pond. De nummers liggen tusschen E 3640L en E 364 2. Twee had hij er te voren reeds uitge geven. Nadat hij was uitges'apt en alleen op straat stond, heeft hij een taxi aangeroe pen en heeft zich daarmede naar zijn hotel iaten rijden. Uit de verklaringen blijkt, dat de plaats, waar de vrouwen den man hebben ge noopt in den auto te stappen, precies ge legen is onder de lantaarn van het post huis der politie, hoek Rembrandtplein en Halvemaansteeg. Een stadgenoot die den Amerikaan, d:e hier voor zaken was, goed keüde, zeide voor diens betrouwbaarheid te kunnen instaan De Laudru van Marseille, Pierre Rey, verdacht verschillende vrouwen tot zich te hebben gelokt en ze, na zich van haar spaarduitjes te hebben meester gemaakt, evenals Laudru destijds, te hebben vermoord, heeft eindelijk willen spreken. Aanvankelijk weigerde hij alle voedsel, doch nu is hij weer gaan eten en daarmede is zijn spraakzaamheid terug gekeerd Ofschoon Rey een vrij bewogen leven heeft gehad, hebben toch steeds dezelfde soort gebeurtenissen het gekenmerkt failliet, diet's al en oplichting. „Mijn kindsheid was niet zeer gelukkig*, ver telde hij, „k was een bastaard. Werd in 1865 in de streek van Aveyrou geboren. Mijn vader heb ik nooit gekend, met mijn moeder heb ik maar twee jaar samenge woond in Moutpellier, toen ik lien jaar oud was Daarna heb ik me afgesloofd bij boeren tot ik twintig jaar oud was Mijn militairen dienst heb ik te Mont pellier verricht. Ik was geen goed soldaat, ik erken het, ik werd naar de tuchtbatal jons gezonden. Toen ik met groot verlof ging, ben ik te Mascara gebleven. Ik had toen bijna vijf dienstjaren achter me". Rey vestigt zich als likeurstoker te Mas cara. Eerste mislukking Hij gaaf naar Blida. waar hij trouwt met Marie Miras die hem vijf kinderen schenkt, waarvan de oudste thans 28 jaar is. Te Philippeville wordt Rey wegens op lichting tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld Hij bljjft nog wat zwerven en steekt in 1927 naar Marseille over. Zijt ge gehuwd geweest5" vroeg de rechter van instructie. Lang dacht Rey na om zich te herinneren of hij ge'rouwd was. «Ja, tien jaar geleden ongeveer huwde ik met een Spastische». „Wat is er van haar geworden f" Dat weet ik niet, ik geloof dat ze nog leeft'. Vervolgens wordt de beschuldiging be handeld, welke tegen Rey is ingebracht nl. dat hij zich heeft meester gemaakt van de identiteitspapieren van een zekeren Jéröine Prat, die thans in een oude mannenhuis verblijft. „Ik heb Prat in 1927 in Algiers ontmoet1', verklaarde Rev, hij bedelde en hij leende mij zijn pa pieren omdat ik hem had beloofd een baantje voor hem te zoeken". Het verhoor zal later worden hervat. Engelsche Zomergenoegens De z g hittegolf is thans voorbij, al thans zoor het oogenblik, doch het is wellicht toch nog de moeite waard, mei diüg te maken van een nieuwe wijze, waar op een aantal Engelschen hebben getracht door de periode van benauwenis heen te komen, 's Avonds trokken geregeld een ntal ondernemende Londenaars, natuur lijk jongelui naar een kléin eilandje in de Theems, Craggs Island genaamd, dat ligt in de buurt van Hampton Court. Daar gebruikteu zij het avondmaal en bleven er verder den geheelen avond om zoo tegen middernacht in de Theems te gaan zwem men. Nacht aan nacht kon men de laatste dagen in de Theems vele jonge mannen en jonge vrouwen zich aan dit verfris ehende genoegen zien overgeven INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Het Goesche Museum. Ondergeteekenden, samen uitmakende een voorloopig com dé, dat zich ten doel stelt le. in samenwerking met de vereen! ging „Heudrick de Keyset" het fraaie Gotische perceel van de firma lz. Wessels Co. op de Turf- kade te Goes aan te koopen en binnen eenigen tijd den zeldzamen voorgevel daarvan te restaureeren, en 2e. te trachten zoo mogelijk in dit pand een museum voor Zuid en Noord-Bevelaud te vestigen doet, ten einde dit nuttige en belangrijke doel te bereiken, een beroep op allen in Zuid- en Noord-Beveland, die zich hier voor interesseeren, om deze pogingen krachtig le steunen door geldelijke bij dragen. Men kan den gevraagden steun ver- leenen door giften in ééns, omdat een vrij belangrijk bedrag noodig is voor subsidie in den aankoop en straks voor inrichting van het museum. Meu kan ook een jaar» lijksche contributie toezeggen, voor de instandhouding van het museum. En men Iran en zulks is ons het liefst beide loen den aankoop en stichting helpen verzekeren door een bedrag in ééns en het onderhoud en de instandhouding blijvend steunen. Zoodra een vereeniging of stichting tot stand gekomen zal zijn, zal het voorloopig Comité gaarne terugtreden en een nieuw 'estuur gekozen kunnen worden door de leden en zal er in- dat Bestuur ook plaats moeten zijn voor medewerkende leden uit Zuid- en Noord-Beveland, buiten Goes In verband met deze plannen wordt aan tal van personen een circulaire gezonden Een ieder, die sympathiseert met het voorgestelde en bedoelde circulaire niet heeft ontvangen, kan zulks melden aan den Secretaris van het voorloopig Comité, die gaarne per omgaande bedoelde eircu laire zal zenden of kan rechtstreeks kennis geven van zijn fiuautieëlen steun aan den Peuningmeester, dhr. J. M. van Bommel van Vloten, te Goes. Ondergeteekenden verzoeken ten slotte dringend deu gevraagden steun niet af te wijzen, doch van harte mede te werken aan het beoogde doel, dat van groote be- teekenis is voor Zuid- en Noord-Beveland En zoodra voldoenden steun is toege zegd, zullen de dan nader te nemen maat regelen en plannen voor de verdere uit voering gaarne aan alle belangstellenden worden medegedeeld. Het voorloopig Comité G. A. Hajenius, Voorzitter. J. M. v. Bommel v. Vloten, Penningm. •loh. Pilaar. J. A. Wilton van Reede. Mr. J. H. M. Stieger. Mr. J. W. Goedbloed. A. L van Melle. J. I. v. Ballegoijen de Jong. A. M. Overhoff. E. C. van Dissel. T. van Heel. J. de Kruyter. P. G. C. Rothuizen, Secretaris. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: 30, Lourus Johannes, z v. Lourus Wisse en van Geertruida Cornelia Faase. Overleden 30, Cornelia de Winter II jr wonende te Porsele, d. v. Cornells de Winter en van Cornelia Nieuwkamer. Levenloos aangegeven: 30, een kind van Johannes Bos en van Maria Wilhel- mina van Haaren. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 30 Juli 1928. Vlasaauvoer Blauw fO,—af 0,—, 3000 Groningen niet verkocht Wit f 0,— a f 0,—. Geel f 0,— a f 0,— Dauwroot f 0,a f0, Aardappelen Zeeuwsche geen aanvoer. Granen buitenlandsche, prijshoudend. Meel f 17,75 a fHaver Cauada f 12,10 a fMais Laplata f246. Binnenlandsche: Geen noteeringen opgemaakt. Maanzaad f 35,a f 36,— rwijzaad 33,— a 35,— Koolzaad 22,— a 24,— Mosterdzaad (geel) 24,a VARKËNSMARKT. Varkensaanvoer 840, eerste kwaliteit f 0,62 a f 0,66 tweede f 0,58 a f 0,60 derde f 0,54 a f 0,56 zouters f 0,a f 0,export f 0,60 a f 0,67. Handel redelijk VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 28 Juli 1928. Groote veiling. Roode bessen f21,per 100 Kg. Kleine veiling. Roode bessen f 19 a f23, Afwijkende idem f alO a f 16, Zwarte bessen f 20, Kruisbessen f7 a f14, Aardbeien fll a f22, Frambozen f40 a f42, Kersen: Suikerkrieken f51 a f57, Eïerkrieken f37, Limburger krieken f44, Zwarte vleeschkersen f 38 a f 44, Zwarte Blan- ce f37 a f45, Zure Morellen f35, Sui kerkersen f42, Uitschot kersen f8 a f 12, Pruimen: Vroege Oranje prui men f 32 a f 39, Eng. Krozen f 26 a f 37, Prince pruimen f 24 a f 36, Okke- lanen f 34 a f 38, Marbelanen f 26 a f28, Wijnkrozen f34 a f37, Afval pruimen f8 a f21, Appels: Madelei- nen f 28 a f 40, Beauthy of Bath f 32, Earley Victoria f 10, Perzik Roode Zomerappel f10, Mr. Gladstone f 10 a f17, Peren: Oomskinderenperen f20 a f42, Langstelen f10 a f14, Janbaas peren f 10 a f 15, Westfriesperen f 7 a f17, Roode Suikerijen f10 a fll, Zo- merlouwtjes f8 a f 14, Wagenaarsboo- nen f10 a f14, Princesseboonen f16 a f25, Gele boonen f8 a flO, Tomaten f 15 a f17, Uitschot idem fl a f8, Sjalotten f5, Aardappelen f5 a f6, alles per 100 Kg., Meloenen f35 a f45, Komkommers f7 a fll, Augur- Ikien f 0,28 a f 0,40, Perziken f9 a f 12, Bloemkool f 10 a f 14, Roode kool f6 a f9, Savoije kool f4, alles per 100 stuks, Pootuïen f6, Rhabarber f 1,80, Selderij f 4,50, alles per 100 bos. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van31 dezer luidt: matige tot zwakke W. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk nog buiig, later tets warmer. ADVERTENTIEN. OP DINSDAG 7 AUGUSTUS 1928, des avonds te 8 uur te Goes, in de Prins van Oranje, ten overstaan van Notaris PILAAR, van het bevattende 2 kamers en groote keu ken, voorzien van gas- en waterlei ding, met voortuin, te Goes aan de Matth. Smallegangesbuurt 20, terstond op gebruik. TE PACHTEN BIJ INSCHRIJVING: van den heer Iz. WILLEMSEN te Yerseke, voor 7 jaar: te Yerseke, bestaande uit woonhuis, schuren en verderen timmer, erf, tuin. bouw- en weiland en desgewenscht boomgaard. Samen groot circa 70 gemeten. Op gebruik rooven oogst 1928. Inlichtingen bij den eigenaar en bij Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes. Inschrijvingen per Blooisch Gemet ten kantore van genoemden Notaris in te leveren uiterlijk tot Vrijdag 7 September ig2b 12 uur (N.T.).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3