L=. Rechtszaken. Koloniën. Kunst. Buitenland ProVincienieuWs jp*pp |f Het Góesche Zwembad y Politierechter te Middelburg. In de zitting van 27 Juli werd de volgende zaak behandeld A. d. L., 19 jaar, veldarbeider te Kruiningen, werd ten laste gelegd dat hij op 28 Juni j.l. te Kruiningen M. C. Zeevaart heeft mishandeld. Eisch f25 boete of 25 dagen hechtenis. Uit spraak idem. Verduistering. Het hoofd van de Europeesche school te Kota Radja, de heer J. Blokdijk, is gearresteerd wegens ver duistering van schoolgelden. Hij legde een volledige bekentenis af. Het juiste bedrag van de verduisterde gelden is nog onbekend. De officier van justitie stelt ter plaatse een onderzoek in. Jean Louis Pisuisse. In de foyer van het Kurhaus te Scheveningen heeft Vrijdagmiddag de plechtige onthulling plaats gehad van een door Hans van Meegeren geschil derd portret van wijlen Jean Louis Pisuisse. Een groot aantal genoodig- den was daarbij aanwezig. OVERZICHT. Een uitleveringskwestie. Frankrijk iheeft op grond van die Rijn land-overeenkomst aan Du'tsckLand den eisch gesteld tot uitlevering van vier in het bezette gebied veroordeelde Duit schers. Het zijn de Duitschers We is/s, Schimmel en Lutz, die ervan beschuldigd zijn, de Fransche driekleur van het odfi- cierscasino te Landau te hebben afge rukt. Het drietal heeft zich aan de. arres tatie onttrokken door naar het gebied rechts van den Rijn de wijk te nemen. Zij werden bij verstek tot vijf jaar tuchthuis straf veroordeeld. Deze vlaghistorie - wat een conflicten ontstaan er niet door vlag-incidenten op de heele wereld! brengt nu weer de Duitschie 'regeering, in moeilijkheden. De straf van vijf jaren tuchthuisstraf lijkt ook wel wat bar- baarsch, evenals die van 2 jaar gevange nis voor den arbeider Merz, die zich aan een gering verg/rijp tegen de bezet tingsoverheid zou hebben schuldig g|e- maakt. De veroordeelden ach tea zich vei lig in Duitschland, doch nu eischen de Fransche autoriteiten hun uitlevering. Vol *gens het algemeen geldende volkenrecht is geen staat verplicht zijn eigen onder danen aan 'een buiten land sclhe regeering uit te leveren voor een strafvervolging. Dit geldt in alle beschaafde staten en in de Duitsche rijksgrondwet is zulks in speciale bepalingen vastgelegd. In de Rijn land-overeenkomst echter, d e de verhou ding in het bezette gebied regelt, wordt echter bepaald, dat Dutsch'iand verplicht is personen, die zich aan vergrijp:n legen de bezettingsoverheid schuldig maken, te arresteeren en uit te leveren. Juridisch is de Fransche eisch dierhalve onbetwist baar. Enkele bladen hadden gemeld, dat de rijksregeeriug reeds had besloten tot uit levering van de vier in het bezette gebied veroordeelde Duiitscbeirs. Maar zoover is het nog niet. In een officieel Duitsch communiqué werd Vrijdag medegècke'd, dat de Fran sche autoriteiten wel is waar het recht hebben deze uitlevering te vragen, dat echter van Duitsche zijde reeds onder handelingen 'zijn ingeleid met het doel te trachten deze autoriteiten te bewegen van houding te -veranderen. In dit geval hoopt men van Duitsche zijde, dat de politiek en wel verzoe ningspolitiek! een woordje zal mee spreken. Men kan niet, zoo zegt een Duitsch blad den Duitschen minister van buiten- landsche zaken naar Parijs uinoodigen om een vredespact te komen teekenen, en tegelijkertijd van de rijksregeer.ng, die uitlevering eischen van een paar Duit schers, die zich aan een kwajongens streek schuldig maakten, om daarvoor vijf jaren in het tuchthuis te gaan. Men kan niet jarenlang Locarno (verzoenings) politiek voeren pen dan plotseling vervul ling eischen van reeds lang verouderde be palingen uit den vóór-Locamoschen tijd. Geen wonder, dat de Duitsche bladen het geval aangrijpen om opnieuw dein eisch van Rijnland-ontruiming te steden. Herhaaldelijk hebben Briand en ook andere Fransche lenders betoogd over tuigd te zijn van Duitschiands loyaJen wil tot vervulling van zijn verdragsver plichtingen. Ook in dit geval stribbelt Duitschland niet tegen, maar het beroept zich op den nieuwen geest, dien ook pj-wjWnk 'ha-'S moet te herten. Uitlevering van de vier Duitschers zou daarbij nog op eigenaard ig|e moeilijkbe^ den stuiten, daar van de daders elk spoo; ontbreekt en het riet bekend en zelfs onwaarschijnlijk is, dat zij zich nog op Duitsch gebied ophouden. Volgens Duitsche bladen is hit nog niet zeker, dat Stresemamn op 27 Au gustus naar Parijs zal gaan om het pact van Kellogg te onderleekenen De reis naar Frankrijk zou dooir den e sch van de bezettingsautoriteit en worden bedreigd. Het heet, dat Stresemana eerst, tndiein n deze kwestie een regeling is getroffen, die beantwoordt aan de politiek van Lo carno, bereid is op den trein naar Parijs .e stappen. Leget-oefeningen. Op 9 Augustus a.s. zal een oefening in Noord-Brabant worden gehouden door het 14e Reg. Inf. uit Middelburg, het 5e Reg. Inf. uit Bergen op Zoom en het Landstorm Korps Motordienst afdeeling Zeeland. Het 14e Reg. Inf. wordt des mor gens om 8 uur van uit Middelburg vervoerd naar Noord-Brabant. DRIEWEGEN. De raad vergaderde Vrijdag 27 Juli. De rooilijn van de schuur der kolenvereeniging werd ge steld gelijk aan die der andere wo ningen daar ter plaatse. Tot gemeente geneesheer werd benoemd de heer A. Folmer, arts. Geklaagd werd over de postbestelling, die zeer laat is. Ge vraagd zal worden om direct te Drie wegen te bestellen en niet eerst een gedeelte van Ovezand. De gemeente rekening 1927 werd voorloopig vast gesteld in ontvang met f21.477,74 en in uitgaaf met f 18.007,22, alzoo met f5470,52 goed slot. De kapitaaldienst werd vastgesteld in ontvang en uit gaaf elk f550,50. ELLEWOUTSDIJK. De handboog sociëteit „Zorgvliet" alhier, hield Za terdag een concours. Aan het con cours werd deelgenomen door 58 schutters van 15 vereenigingen. De hoofdvogel werd geschoten door C. Stouthamer van „Zorgvliet"; de 1ste klep door Jac. Smallegange van „Zorg vliet"; de 2de klep door C. J. P. van Liere van „Zorgvliet"; de zijvogels door M. Remeijnse van „De edele handboog" en P. v. d. Dries van „Eens gezindheid"; de hoofdkallen door A. Rijk van de „Vrije Schutters" en C. Verdonk van „Concordia"; de kleine kallen door Jac. Smallegange en J. van 't Westeinde Az. van „Victoria". HOEDEKENSKERKE. Mej. Lachniet wijkzuster van de vereenïging het Groene Kruis" te Baarland en Hoe- dekenskerke, heeft tegen 1 October a.s. haar ontslag aangevraagd. HEINKENSZAND. De gemeenteraad vergaderde Vrijdagavond. Afwezig was wethouder van Iwaarden. De notulen worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is de rekening over 1927 van de Gezondheidscom missie zetel Goes, die sluit met een goed slot van f 726,59 en de begroo ting over 1929 met een bedrag van in ontvang en uitgaaf op f1900,—. Re kening en begrooting worden goedge keurd. Ingekomen is de begrooting van den keurings-veearts hoofd van dienst van den keuringskring Hein- kenszand op een bedrag van f 3455,50. Ook deze begrooting wordt met alge- meene stemmen goedgekeurd. Adres sen van den Ned. Politiebond en de Ned. Volkszang om subsidie, werden voor kennisgeving aangenomen. Door B. en W. wordt de gemeenterekening over 1927 aangeboden met een batig slot van f 9624,151/2- Door B. en W. wordt den raad een voorstel aange boden tot instelling van een ophaal dienst voor vuil, dat anders naar de openbare stortplaats moet worden ge bracht en een voorstel om op voor waarden door den burgemeester van 's Heer Arendskerke eigenaar van de oude vest, gesteld gebruik te maken van deze vest als stortplaats. Na lang durige bespreking staken de stem men over het voorstel. Er zal een op haaldienst worden ingesteld. Vóór stemden de heeren A. v. d. Dries, J. Steketee en G. Kuzee en tegen de heeren M. Raas, J. Kreune en A. Simonse. B. en W. zullen den eigenaar van de vest verzoeken een doeltref fend, doch niet kostbare afrastering te willen accepteeren. Op voorstel van B. en W. wordt de politieverordening herzien. Bij de rondvraag deelt de heer Kreune mee, dat hij een terrein kan aanbieden dat geschikt kan worden geacht als openbare begraafplaats. De voorzitter brengt den heer Kreune dank voor zijn bemoeiingen in dezen en zegt verdere besprekingen te zul len houden met B. en W. en den raad. Verder vraagt de heer Kreune een strenger toezicht op de algemeene be graafplaats daar men zoo nu en dan bloemen schijnt te halen van struiken die bij sommige graven zijn geplant. De voorzitter zal onmiddellijk maat regelen treffen. KAPELLE. Het orgel in de Ned. Herv. kerk, hetwelk in 1866 geplaatst werd, heeft een groote restauratie on dergaan. Aangebracht is een harpre- gister wat zeker dit prachtorgel zal ten goede komen. MIDDELBURG. Zondagmorgen werd Ds. E. H. Blaauwendraad, gekomen van Oudwoude, bij de Ned. Herv. kerk te Vlissingen bevestigd door Ds. C. L. Voorhoeve, oudsten predikant ter plaatse, die tot tekst gekozen had 2 Corinthe 4:5. Na de bevestiging werd gezongen Psalm 134 3. Des avonds deed de nieuwe predi kant, eveneens in de stampvolle Groo te of St. Jacobskerk intrede met een preek naar aanleiding van Handelin gen 18 10 laatste deel. Na den zegen werd den nieuwen leeraar toegezon gen Gezang 268 2. OVEZAND. De heer C. Bakker Sz. is geslaagd voor het diploma boek houden. RILLAND-BATH. In den Anna Ma- riapolder alhier, had een ernstig on geluk plaats. De heer J. M. uïtWoens- drecht kwam met zijn motorrijwiel zoo ernstig te vallen, dat hij bewuste loos bij den heer van Wingen werd binnengedragen. Zijn toestand is hoogst ernstig. SCHORE. Vrijdagavond kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen isa een schrijven van VI ejE. Meijaard waarbij deze dank zegi voor de haar verleende gratificatie als kweekelinge met akte over 1927 b. een verzoek van de politievaksckool te Hilversum om een jaarlijkscbe sub sidie. Beide stukkeu worden aangenomen voor kennisgeving. Tegen wijziging der kermis te Water landkerkje en Middelburg bestaan geen bezwaren. Besloten wordt om de gemeente eigendommen met ingang van 1929 te verzekeren tegen brandschade door tus- schenkomst van de Vereeniging van Ne- derlandsehe Gemeenten waardoor een be drag van ongeveer f 18 per jaar wordt bezuinigd. Ce begrooting van den Keu ringsdienst voor vee en rleesch wordt z.h.st. goedgekeurd. De gemeente Schore zal over 1929 moeten bijdragen f317,14 van de totale kosten ad f5783,47. Overgelegd wordt de begrooting van de Gezondheidscommissie te Kruiningen voor het jaar 1929. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten om bezwaren in te brengen tegen bet geraamde bedrag ad f 500 voor reis- en verblijfkosten. B. en W. wijzen er op dat deze hooge raming is geschied in verband met de onmogelijkheid om presentiegelden uit te keeren aan de leden der commissie Daar echter over 1927 aan presentiegelden (tot Augustus 1927 en reis- en verblijfkosten in totaal nog geen f 200 werd uitgegeven en in dat jaar slechts 4 vergaderingen zijn gehouden wordt aangenomen dat een bedrag ad f 500 veel te boog is. Aangeboden wordt de gemeente-rekening 1927 met voor den gewonen dienst een ontvang van f 32087 32 een uitgaaf van f 26955,98$ en een batig slot van f 5131,83$. Commissie voor het nazien bes'aat uit le heeren De Vrieze, Nieuwenhuijze en Bruijnzeel. Vervolgens worden aangeboden een wijziging der begrooting 1927, de rekening 1927 (ontvang f 5415 48$, uit gaaf f 5169,37$, batig slot f246,11) en de begrooting 1929 (ontvang en uitgaaf f 4299,06) van het Burg. Armbestuur Commissie tot nazien bestaat uit. de heeren Boonman, De Vrieze en Zoeteweij Een belastingpost over 1926 (f2,50 Honden belasting) wordt oninbaar verklaard. Bij de rondvraag wijst de heer De Vrieze er op dat geruimen tijd geleden besloten is om een nieuw lijkkleed aan le schaffeu. Tot op heden is zulks nog niet geschied. De voorzitter zegt toe dat spoe dig tot aankoop zal worden overgegaan. De heer Boonman vestigt de aandacht op den draai bij het café van Luijk waar noodzakelijk eenige verbetering dient te worden aangebracht in verband met de regeling van het verkeer door den Ach terweg De voorzitter zegt dat B en W reeds hebben besloten om de vangput daar ter plaatse te verleggen naar de over zijde van de straat waardoor zeer zeker verbetering zal worden verkregen. De heer Bierens zegt dat de vate tegen woordig wel eens wordt gebruikt voor aschbak zoodat hij gaarne zag dat hier tegen maatregelen werden genomen. Dhr. Karelse bespreekt de mogelijkheid van demping van dien put. Een en ander zal nader worden besproken na praeadvies van B. en W. Tenslotte bespreekt dhr Bierens de op Zondag j 1. gehouden korf balwedstrijd op een terrein in de gemeente Schore. Spreker hoopt dat voortaan hier voor geen vergunning meer wordt gege ven. De Voorzitter wijst er op dat het hier een heel moeilijke kwestie betreft. Hij is wel genegen om zooveel mogelijk rekening te houden met de gezindheid der gemeente doch het is onmogelijk een ieder te bevredigen. Hierna sluiting. VLISSINGEN. Gistermorgen vroeg heeft in de Wielingen een aanvaring plaats gehad tusschen het van Ant werpen komende Fransche stoom schip „Yalou", geladen met stukgoe deren en het voor die haven bestem de Engelsche stoomschip „Bedarkrag". Laatstgenoemd schip voer het Fran sche aan stuurboordzijde aan en bracht het groote schade toe, doch kon zelf, hoewel ook beschadigd naar Antwer pen doorvaren.Het Fransche schip werd aan den grond gezet tusschen Nieu- wersluis en Cadzand en kon de be manning aan boord blijven, daar geen direct gevaar bestond voor het schip. Ook hedenmorgen was de toestand zoo, dat er alle hoop is het schip he denavond bij gunstig weer af te bren gen en vermoedelijk te Vlissingen bin nen te sleepen voor nader onderzoek. Het schip is vanaf den Boulevard te Vlissingen, zoowel met het bloote oog, maar nog beter door een kijker waar te nemen en trekt veel belangstelling. WISSENKERKE. Vrijdag vergader de de geme.nieraad. Afwezig wa en de heeren De Boer en Abrahamse. Van. de gezondheidscommissie was verslag inge komen en bericht betreffende, het aan- ;!eel in de kosten dat voordezegeme.nte f 111,21 bedraagt. Een c.rcuiaire van de vereeniging voor po'.L'.ievakonderwijs om een jaarlijkscbe bijdrage werd na voor lezing voor kennisgeving, aangenomen. Hel voorstel tot het siuiten earner verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid werd aangehouden tot een volgende vergade- riing. Naar aanleiding van ean vraag van den heer De Ragt in de vorige vergade- ing omtrent de toepassing der Motor en Rijwielverardening deelt de voorzit ter mede, dat de weggedeelten welke voor controle in aanmerking komen door een deskundige zijn opgemeten, dat de veldwachters zijn voorzien van een con trole-apparaat. De heer Breure vraagt welke veldwachters bedoeld worden. De voorzitter zegt de beide gemeenteveld wachters. Het voorstel van B. en W. tot het verkenen van een subsidie van f 10 aan de vereeniging voor landverhui zing werd, na toelichting dooir den voor zitter, zonder stemming aangenomen. Eer circulaire van het Prov. Hoofdbestuur van het Groene Kruis inzake school artsen, werd voorgelezen. H eruit bleek diat het wenschelijk geacht werd de be sturen der bijz. scholen hun rnem.ng en medewerking te vragen.-'Gehoord der rap porten van bovenbedoelde schoolbesturen en in aanmerking nemende dat ongeveer twee derde der schoolgaande kinderen die scholen bezoeken, adviseenen B. en W. de circulaire voor kennisgeving aan te nemen. Aldus werd besloten. Een schrijven van Ged. Staten en van den inspecteur voor volksgezondheid om samen gaan der vier Noord-Bevekinidsche gemeenten inzake de vleesohkeur.ngswet voor twee jaar. De raad was tegen hel voorstel om het goed slot van de oude combinatie Wissenkerke-Kortg.ne in de nieuwe combma'ie te brengen. De instructie van dan burgemeester werd gewijzigd. Hij zal thans per jaar 10 dagen verlof kunnen genieten.. Te Rotterdam slaagde voor het examen handen-arbeid Mej. M. T. v. d. Heide alhier. WEMELDINGE. Met ingang van 1 Aug. a.s. is benoemd tot kantonnier te Zwollerkerspel, standplaats Ber- kum, de sluisknecht J. Strijker alhier. YERSEKE. Vrijdag vergaderde de raad. Voorzitter de burgemeester. Alle leden zijn present. Ged. Staten geven goedkeuring raadsbesluit verkoop ge meentegrond aan P. C. Pols Azn. W. Stroosnijder en C. Slabbekoorn doen hun beklag aan den raad over een goot tusschen hen en bakker Fe- lius. De wethouders hebben die goot bezichtigd en vinden hef adres kin derachtig, 't welk dan ook voor ken nisgeving wordt aangenomen. Het feestcomité voor Mozart's 40-jarig be staan betuigt dank voor het gebruik van het gemeentehuis. De voorzitter van 't Visscherijbe- stuur verzoekt de politieverordening te wijzigen, dat voortaan geen buiten- lanidsche kreeften meer mogen wor den bewaard in de oesterputten. Ze kunnen evenals vreemde oesters pa rasieten medebrengen, die z.i. gevaar lijk zijn. De heer Scheele (een terzake kundig raadslid) meent dat dit argu ment niet steekhoudend, maar ge zocht is. Hij geeft een geschiedkundige beschouwing, die bewijst dat alleen jaloersche Zeeuwsche visschers, die hun beklag hebben gedaan bij Mr. A. J. F. Fokker, dit schrijven hebben uitgelokt. De koopman te Yerseke zal dan worden uitgeschakeld, alleen zal dan gezien worden dat de buitenland- sche kreeften bewaard worden te Ber gen op Zoom of 't kanaal door Zuid- Beveland of 't kanaal bij Goes. Dan hebben ze daar de winst en Yerseke heeft niets. De heer J. L. Bom geeft in overweging om eerst de tegenpartij te hooren en stelt voor het voor ver- Verantwoording N.V. Goesche Courant f 10, N. N. flOO,— Mevr. E. S. f 10,— dere behandeling uit te stellen. De heer J. Ossewaarde kan zich niet met het betoog van den heer Scheele ver eenigen. De heer Willemsen is het ook eens met den heer Scheefe, maar bo vendien als wij nu maken dat hier geen buitenlandsche kreeften meer mogen worden bewaard, m.a.w. niet meer kunnen worden verhandeld, wel ke contra-maatregelen kunnen dan onze afnemers in Scandinavië wel weer nemen? Wij voeren daarheen jaarlijks millioenen zaaigoed uit. In stemming gebracht wordt het verworpen met 10 tegen 1. Vóór de heer J. Sinke. De begrooting vleeschkeuringsdienst 1929 wordt aangenomen. De heer Alfonsus Stobbelaar vraagt in huur aan de Havendijk een terrein van 30 M2. om een loods te plaatsen met stookhokje. Toegestaan met al gemeene stemmen voor 5 jaar tegen f 7,50 per jaar. Daarna komt in behandeling de vraag of Yerseke mee zal doen aan den Provincialen schoolarts. De be sturen der bijzondere scholen gevraagd naar hun medewerking, verklaren, dat alhoewel erkennend het nuf, uit financieel oogpunt niet meegedaan zal worden. De heer Ossewaarde kan dit Verstaan, maar zag gaarne per motie uitgesproken dat de zaak sympathiek is, maar een zaak van provinciale overheidszorg is. De heer Willemsen zet de zaak principieel uiteen. Wat goed is voor de groote stad, is nog niet rijp voor het platteland. Boven dien neemt een arts de plaats in van de ouders, de verzorgers der kinde ren. Is ook het instituut der school artsen werkelijk zoo nuttig als wordt aangenomen? Uitvoerig zet de heer Willemsen zijn standpunt ook op dit punt uiteen en naast de principieele de financieele bezwaren. Hij is dan ook algeheel tegen. De heer Scheele is voorstander en zal voor stemmen. De voorzitter kan ook de financieele opzet niet begrijpen. Men spreekt van f 0,25 per inwoner met 50 provin ciale hulp. Is dat bij die f0,25 inbe grepen? En dan vraagt men of de bijzondere scholen zich ook nog fi nancieele offers zouden willen ge troosten, ook buitendien nog? De heer J. C. Bom vindt ook die circulaire onduidelijk. Is dit instituut, dat spre ker niet zal misprijzen, niet in staat om met zooveel andere instituten de zaak topzwaar te maken? Het heeft dan ook zijn volle bekoring niet. In stemming gebracht wordt het voorstel Verworpen met 8 tegen 3 voor. Vóór de heeren Scheele, de Jager en Osse waarde. Voor de betrekking van gemeente arbeider hebben zich 36 sollicitanten aangemeld. B. en W. hebben een 5-tal opgemaakt: A. van Strien, Chr. Ste- ketee, L. Paauwe Szm, M. Everse en M. den Herder. Benoemd werd na eerste stemming met 6 stemmen de heer Jacob Maas, Steketee 2, Paauwe 1, J. Slebus 2. De raad stelde het tractement vast op f1040,Indienst treding 1 Augustus a.s. Het' bestuur der Ned. Herv. schoolvereeniging ver zoekt het toestaan van gelden voor verandering van het schoolplein. In- plaats van grind zullen basaltinetegels worden gelegd. De kosten zijn ge raamd op f688,—. De heer Ossewaar de is tegen deze aanvraag. Hij meent dat door de zoogenaamde pacificatie, uit de kassen maar wordt gjeput. Voor de openbare school wordt getalmd en nu zal de raad dit maar voetstoots toestaan. Ook vindt hij dit geen ver andering van inrichting, maar wel ver betering, daarom is hij er ook tegen. De voorzitter verdedigt dit voorstel. De- heer J. L. Bom motiveert zijn voor stemmen. In stemming gebracht wordt het aangenomen met 10 voor 1 tegen. (De heer Ossewaarde)) Den raad wordt aangeboden de ge meenterekening 1927. De inkomsten zijn f 150.323,55, de uitgaven f 145.799,45 het batig slot f 4524,10. In de commis sie tot nazien werden benoemd de heeren: Mol, Willemsen en G. Daane. Enkele' wijzigingen in de gemeente- begrooting 1928 werden goedgekeurd. Een gratificatie wordt toegekend aan

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2