PUROL lift8 Jaargang. Het Medaillon van Lord Stair N° 90 Maandag 50 Juli 1928 Opening der Olympische Spelen. Het Smetten,Doorzitten en Stuk/oopen der Huid School en kerk. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Zaterdagmiddag heeft in het nieu we Olympische Stadion de plechtige opening plaats gevonden van de Spe len der IX Olympiade. Het is een plechtigheid geworden, die nimmer meer uit de gedachten zal zijn te ver wijderen van de tientallen duizenden, die haar meemaakten. Amsterdam was geheel in feeststemming: de vlaggen wapperden lustig in den wind en sier den de straten van onze goede, lan delijke hoofdstad en in het centrum was het gedurende de morgenuren een en al cosmopolitische beweeglijkheid. Het défilé der deelnemers. Lang voor in het uitverkochte Sta dion de tienduizenden in gespannen verwachting uitzien naar de entree der deelnemers, was buiten reeds de lange zeer lange stoet geformeerd, die thans haar opwachting zal maken aan het publiek. Elk land heeft zich achter zijn eigen vaandel geschaard; voorop loopt de Grieksche groep, als een be scheiden hulde aan het land van oor sprong van de Olympische Spelen en geheel achteraan komt Nederland, die zich als gastheer geroepen voelt om de bescheiden laatste plaats in te ne men. Tusschen Griekenland en Ne derland stellen de andere landen zich op, alphabetisch volgens de Neder- landsche taal. De vele Duitschers in het Stadion aanschouwen met trots dit prachtige legioen der Duitsche sport, dat een uitnemenden indruk maakt. Het is anders niet gemakkelijk om de deelnemers te herkennen in hun uniformen: we zien het typische, hoekige gelaat van den zwemmer Ra demaker, dien we niet anders kennen dan met druipnatte haren op duiken uit het zwembasin, nu schuilgaan on der een bij hem zeer ongewoon hoofd deksel. Körnig, Houben, Paulus, Hirschfeldt en de andere athleten her kent men gauw genoeg in dit groote leger. Egypte met eenige neger-deel nemers, en Estland volgen, dan Fin land, bijna honderd man. Overal zoekt men naar Nurmi, den super-athleet, dien men in Nederland nog nimmer heeft gezien, maar die toch al 'n be kende figuur is geworden van de tal- looze foto's en teekeningen. Ja, daar gaat hij, de stugge en in zich zelf gekeerde Paavo, die het heelemaal geen genoegen vindt om mee te mar- cheeren. Veel liever was hij ergens op zijn eentje aan het trainen om zijn ouden vorm weer terug te krijgen. Frankrijk brengt heel wat deelnemers in deze stoet, maar het wordt over troffen door de vlak daarachter gaan de groep van Groot-Brittannië. Een klein groepje volgt: Haiti staat er op het bord, dat voor het vaandel uit gedragen wordt. Bij Hongarije zien we de schermers en zwemmers als welbekenden in het internationale sportleven. Ierland brengt geen be kenden: slechts eenige athleten, zwem 10 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Al pratende waren ze bij de Reigers Plas gekomen; ze gingen in het gras zitten, boven hun hoofden waren de groene takken, vóór hen was het hel dere water dat de wind zwak rim pelde, langs het water groeiden ver- geet-mij-nietjes en moeras-spirea. Ka pitein Este vertelde de legende van de Reigers Plas. Toen plotseling zei hij: Uw oogen hebben een heel an dere blauwe kleur dan de vergeet- mij-nietjes hier. Wist u dat blauw mijn lievelingskleur is? De mijne ook, zei ze. We hadden maar één schilderij in onze oude kerk in Inisfail, het stelde een Madonna voor, een copie, naar ze zeiden van een schilderij van Fra Angelico; een jon ge Madonna met een mooi zacht ge zicht en met een droefheid in de oogen alsof ze overal de schaduw van het kruis zag. Ze draagt een blauw kleed en sinds ik dat schilderij ge zien heb, houd ik het meest van blauw. U bent zelf net een Madonna, zei hij. mers, wielrijders en boksers vertegen woordigen den Ierschen Vrijstaat. Een machtige groep volgt: Italië. Wat een verschil met de vrij kleine Italiaan- sche vertegenwoordigers bij vroegere Olympiades maakt dit groote leger sportmenschen uit het land van Mus solini. Een geheel andere natie volgt: Japan met meest kleine kwieke ke reltjes, die als twee druppels water op elkaar lijken en eenige even kleine en even kwieke sportvrouwtjes. We kijken eens op ons horloge: een half uur reeds duurt deze ommegang van sportmenschen aller natiën, reeds 2000 zijn er naar schatting aan ons voorbij getrokken en we zijn volgens het alphabet nog niet eens op de helft. De tweede helft. Letand en Litauen, de twee staten aan de Oostzee, volgen na elkaar met vlak daarachter nog eenige kleine groepen: Luxemburg en Malta. Uit Mexico zijn er meerderen, de Indïaan- sche typen van enkele athleten val len hier op. Monaco geeft acte de presence, daarachter Noorwegen met een groot aantal deelnemers. Uit N.- Zeeland zien we athleten, zwemmers en 'n enkelen bokser. Grooter is de vertegenwoordiging van Oostenrijk dat gevolgd wordt door de tien of ficials en zwemmers uit Panama en de niet veel talrijker deelnemers uit Panama en de niet veel talrijker deel nemers uit de Philippijnen. Weer komt Oost-Europa in zicht: Polen, dat aan niet minder dan 13 takken van sport deelneemt en dientengevolge in talrijk aantal vertegenwoordigers stuurt. Por tugal en Roemenië gaan ons voorbij, Spanje en Rhodesia volgen met een aantal ons bekende gezichten. Nog steeds is er geen einde aan de stoet: we zien de Tsjechen naderen met een machtig legioen van sportmenschen, waarbij de athletische figuren der So- kols de aandacht trekken. Turkije komt en dan Uruguay. Eerlijk gezegd, de vertegenwoordiging van Uruguay stelt ons teleur, alleen voor het voet- baltournooi hebben deze Zuid-Ame rikanen ingeschreven, voor geen enkele andere tak van sport zonden ze ver tegenwoordigers en waar de voetbal lers zelf al weer lang en breed in Montevideo zijn, volgen slechts wei nigen de blauw met witte vlag, die men uit het voetbaltournooi zoo wel kent. En dandan komt Amerika. het machtigste sportleger, dat ooit in Amsterdam is binnengetrokken. Wan neer de massale intocht der vertegen woordigers van de Ver. Staten het Stadion binnenkomt, geraakt het pu bliek in vervoering, zoo grootsch is het aanschouwen van deze groep, die honderden athleten telt. Bij dit sport- legioen zinkt bijna alles in het niet; fier marcheeren Weismüller en Pad- doek vooraan, als Olympische kam pioenen is hun de eer ten deel geval len de stoet te openen. Aan de You- goeslaven is de minder aangename taak bedeeld om achter de Ameri- kaansche groep te komen, maar op Ze schudde het hoofd. Ik heb hee lemaal geen Madonna-gezicht, het is te rusteloos. Ik voel me altijd als iemand die wacht op iets, dat nooit komt. Er is een tekort in mijn leven, maar ik weet niet wat het is. Hij wist het, maar zweeg. Maar in een opwelling van medegevoel, greep hij haar blanke hand en drukte die even Ze was te argeloos om het als iets anders te beschouwen dan het inder daad was, een uiting van warme vriendschap. Ze opende plotseling haar hand en vroeg: Ziet u iets bijzonders in de lijnen van mijn hand? Hij nam haar hand, terwijl ze ver telde wat de oude baker gezegd had. Hij luisterde aandachtig. Je moet dit niet gelooven Margue rite, zei hij. Je lot moet gelukkig zijn. Je bent de vrouw van een goed man. Ik geloof er niets vanl fk ook niet, zei ze zachtjes. Toen plukte hij witte margrieten voor haar en terwijl hij haar een hand vol aanbood, zei hij: Jouw leven zal even rein en stralend zijn als de bloe men, waarvan je den naam draagt. Wat heerlijk om je Marguerite te mogen noemen! Hoofdstuk XI. Ik ga naar Londen, Marguerite, zei Lord Stair. Is er iets dat ik voor je verzacht en geneest men met Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth, co Drogisten dit kleine clubje uit het Slavische l>and volgt weer een groote groep Zweden, waarbij we Wide zien, den snelvoetigen schoolmeester, en Arne Borg, die Europa's zwem-eer zal ver dedigen tegen' Amerika en Australië. De Zwitsers komen, 'n groote groep Uit het land der bergen, volmaakt in orde geschaard achter hun leider; dan Zuid-Afrika en dan eindelijk, Neder land met niet minder dan 358 deel nemers, waardoor onze groep de groot ste van den stoet is geworden. Een uur lang! En daarmee is het défilé geëindigd: alle deelnemers zijn binnen de Sta dionmuren en ze groepeeren zich op het groene grasveld, dat thans door 4 a 5000 vertegenwoordigers der in ternationale sportwereld vrijwel ge heel gevuld wordt. Een uur lang heeft het défilé geduurd. De vaandeldra gers der 45 landen, die aan het défilé hebben deelgenomen, stellen zich op voor de eere-tribune en duizenden sportmenschen maken in lange rijen daarachter front voor de eere-loge. Terwijl de geheele arena gevuld is met den bloem der jongelingschap van de geheele wereld verheft zich een figuur, die meer dan alle andere tnagistraten getoond heeft de zaak der Olympische Spelen een warm hart toe te dragen: het is dr. J. Th. de Visser, oud-minister van O. K. en W., eerelid van het Ned. Olympisch Comité, die in diepe stilte voor den microfoon de wijdingsrede uitspreekt, die door middel van luidsprekers in het geheele Stadion gevolgd kan worden. In deze rede deed dr. De Visser o.m. uitkomen welk een prachtig na tionaal en internationaal werk werd gedaan door degenen die het door gaan der Spelen mogelijk maakten, toen van staatswege financieelen steun werd geweigerd. Daarna ging spreker het doel der Olympische Spelen en de schoonheid van de sport na, die spreker zeer verheffend noemde. Hoe meer de geest des menschen het Hoog ste zoekt, zeide spreker, des te vuri ger zal hij wenschen zijn lichaam in harmonie te brengen met dit geestes leven. Vlamme dan die diep reli gieuze passie in uwe zielen hoog op, welke alleen de traditie der Olympi sche Spelen hoog houden en haar verheven ideaal tot verwerkelijkheid brengen kan! Nauwelijks is de rede van oud-minister de Visser beëindigd of ruim 1200 zangers geven een glo- rieuse demonstratie van massa-zang, onder leiding van Fred. J. Roeske. kan meebrengen, kleeren, juweelen, boeken? Neen, zei ze lachend, ik heb alles wat ik maar verlangen kan. Wat een buitengewoon gelukkige vrouw, schertste Lord Stair terug. Heb je heusch niets noodig? Niets, maar als je iets mee wilt brengen, breng dan iets mee voor baby. Voor baby? herhaalde Lady Perth. Ik zou zeggen dat die meer krijgt dan ooit eenig kind ter wereld ge kregen heeft. Niet meer dan het verdient, mengdg zich kapitein Este in het gesprek. Nu Marguerite, wat zal het zijn? vroeg Lord Stair. Ik weet het; laaf het iets zijn voor baby en mij samen! Het waren maar een paar woorden, woorden van schijnbaar weinig be- teekenis en toch de meest fatale woorden die Marguerite ooit gespro ken had. Lord Stair vond het geen gemak kelijke opdracht. Bij het afscheid kuste hij het scher pe, hoekige gezicht van zijn zuster, daarna het mooie kopje van zijn vrouw en hij schudde zijn neef har telijk de hand. Zorg je goed voor Marguerite als ik weg ben, Darcy. Ga vooral door met de rijlessen. De jonge man en het kleine vrouw Onder begeleiding van de Kon. Mili taire Kapel en de stafmuziek der Kon. Marine, aangevoerd door 1ste luitenant de Boer, klinkt statig door het Sportpark „Wilt heden nu treden voor God den Heere", het oude Geu zenlied uit Valerius' Gedenck clanck. Vervolgens stellen de leden van het Int. Olympisch Comité en van het Nederl. Olympisch Comité zich in een halven cirkel op vóór de koninklijke eere-tribune. Mr. A. baron Schimmel- penninck van der Oye, voorzitter van het organiseerend comité, treedt naar voren en houdt voor den microfoon een rede, waarin hij o.m. doet uitko men, dat de meening steeds meer veld wint, dat de geestelijke en lichame lijke ontwikkeling van den mensch gelijken tred behooren te houden, wil een harmonisch geheel verkregen wor den. Van de wedstrijden, die dat be oogen, nemen de Olympische Spelen een eerste plaats in, al ware het al leen wegens hun veelzijdigheid. De verwachting mag wel uitgesproken worden, zegt spr., dat de Spelen der IXe Olympiade bij vorige Spelen niet ten achter zullen staan; wij achten het een bewijs van groot vertrouwen, dat het Internationaal Olympisch Co mité deze Spelen aan Nederland heeft toevertrouwd en wij hebben er naar gestreefd ons dit vertrouwen waardig te betoonen. Wij roepen een welkom aan alle athleten en wenschen hen een schoonen en eervollen kamp toe. Om de eer van 't land. Namens het N.O.C. verzoekt spr. den Prins uit naam der Koningin de Spelen te willen openen. Prins Hen drik verheft zich daarop van zijn ze- fel en zegt: „In naam van Hare Ma jesteit de Koningin verklaar ik voor geopend de Spelen van 1928 ter vie ring van de IXe Olympiade, volgens de moderne tijdrekening". Onmiddel lijk daarop klinkt trompetgeschal door de arena, kanonschoten donderen en zwermen van honderden duiven wor den losgelaten. Hun vleugels klappe ren boven het groene veld en de ei volle tribunes, zij zwermen een oogen- blik zoekend boven de arena, dan vliegen zij klapwiekend weg als bood schappers naar de vele en verre lan den, wier zonen en dochteren mede dingen aan de Spelen, de meest inter nationale reünie der moderne tijden, omvangrijker en veelomvattender dan de Volkenbond. Elke duif draagt om haar hals een lint met de kleuren van een der deelnemende landen. Na het zingen der cantate treden de vaandel dragers der 45 landen naar voren. Zij stellen zich op in een halven cirkel voor de Koninklijke tribune, waarna overgegaan wordt tot de plechtige eeds-aflegging. De Olympische eed. Ir. Harry Denis, aanvoerder van het Nederlandsch voetbal-elftal, een der populairste sport-figuren uit heel den lande, komt naar voren als vertegen tje stonden samen op het terras en keken den auto na tot deze achter de boomen verdwenen was. Een heelen tijd zwegen ze, toen zei kapitein Este opeens: Wat zullen we gaan doen? We heb ben den heelen heerlijken dag nog voor ons. Er kwam een blos op het gezicht van Lady Stair en glimlachend zei ze: Ik moet je iets heel ergs vertellen. Ik voel me als een kind dat van school is weggeloopen. Als je me vraagt hoe we den dag het beste kunnen besteden, dan zou ik weer het liefst naar de Reigers Plas gaan tot lunchtijd. Ik vind het heerlijk als je me oude legende nog eens verteltdaar ginds bij het water. Even keerde ze zich om naar het huis en kapitein Este zag een weemoedigen uitdruk king op haar gezicht. Wat is er? vroeg hij. Ik zou zoo graag even bij baby zijn. Het zou zoo heerlijk zijn als Lady Perth eens naar Londen ging, dan zou ik probeeren de kinderjuffrouw om te koopen. Maar waarom ga je niet eventjes? vroeg hij. Ik ben er al geweest. Vanmorgen vóór achten. Toen baby me zag be gon ze te schreien en stak de handjes naar me uit, maar juffrouw Merwin zei, dat ik maar liever niet terug woordiger der Nederlandsche sports men. Met de linkerhand steunend op de door den Nederlandschen vaandel drager, den zwaargewichtbokser Oly, kampioen van Nederland, gedragen nationale driekleur, spreekt hij den voorgeschreven Olympischen eed in de Fransche taal uit: „Nous jurons, que nous nous pré sentons aux Jeux Olympiques en con currents loyaux, respectueux des rè- glements qui les régissent et dési- reus d'y participer dans un esprit chevaleresque pour l'honneur de nos pays et la gloire du sport", waf ver taald luidt: „Wij zweren, dat wij bij de Olympische Spelen eerlijke tegen standers zullen zijn, en de voor de Spelen geldende reglementen naleven zullen. Ons deelnemen zal geschieden in een ridderlijken geest, tot eer van ons vaderland en tot glorie van de sport". Terwijl deze eed plechtig wordt af gelegd, heffen alle in het middenveld opgestelde deelnemers de rechterhand omhoog, ter bekrachtiging van Denis' woord. Dan valt het zangkoor der 1200 ten vierde male in met het zin gen van Richard Hol's krachtige „Hol land's Glorie", dat door de arena klinkt als een uiting van Nederland sche kracht en energie, aan den dag gelegd bij den jarenlangen arbeid tot organisatie van dit wereldsporttour- nooi. In pittigen tred verlaten dan de duizende deelnemers met hun vlag gen door de Marathonpoort het Sta dion, onder begeleiding van Boer's kranige muziek. De excursie duurt circa een half uur. Als eindelijk de laatste Nederlandsche athleet hef sportpark verlaten heeft, begint de uittocht der bezoekers. De vrouw en het predikambt. In een vergadering van Methodisten te Liverpool is voorloopig het begin sel aangenomen, dat vrouwen het predikambt kunnen bekleeden, en wel met gelijke rechten als mannen. Een predikant hield een rede om te betoogen, dat dit vraagstuk nu ein delijk definitief moest uitgemaakt wor den; hij stelde goedkeuring voor van een commissoriaal rapport dat tot dezen stap concludeerde. Dit rapport eischte voorts een stage van vier jaar van vrouwelijke candidaten voordat zij definitief worden toegelaten. In ge val van huwelijk zullen zij ontslag moeten nemen. Een amendement om den vrouwe lijken dienst te beperken tot het hulp predikerschap, werd verworpen met 184;114 stemmen. De vergadering nam daarop met groote meerderheid het voorstel—Maltby aan, met dien verstande, dat een commissie nog over de verdere regeling zal rapporteeren tegen de volgende conferentie. moest komen vandaag, omdat baby een beetje ziek was en schreien haar koortsig maakte. Er schitterden tranen in haar oogen. Als je mij nog één woord zegt, ga ik „Zonnestraaltje" voor je halen, zei hij opgewekt. Ze lachte weer. Laten we naar de Plas gaan, we kunnen net voor de lunch terug zijn. Een uur later zaten ze aan het wa ter, als kinderen onbewust van het gevaar dat komen ging. Kapitein Este had een groote bewondering voor Mar guerite opgevat. Hij vond haar mooi en origineel en zijn gevoel van gene genheid was vermengd met iets van ridderlijkheid, teederheid en medelij den. Hij wist dat zij zich eenzaam voelde. Lord Stair werd in beslag genomen door zijn boeken en zijn muziek, Lady Perth hield niet van haar en hij vond het hard dat ze zelf niet voor haar kind mocht zorgen. Langzamerhand werd het een ge woonte van de twee om de zonnige ochtenden door te brengen bij de Plas, en terwijl de "dagen voorbij gingen, groeiden ze steeds meer naar elkaar toe. Op een avond, toen de zon on derging in een weelde van roze en rood en goud, kwam Lord Stair thuis. Op het terras zag hij een gelukkige kleine groep. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1