Uit den Westhoek jf Het Góesche Zwembad iss. Stadsnieuws WAAR BLIJFT U? Deze vraag is gericht tot de ontel baren die zich dezen zomer naar het Goesche Sas opmaakten of zullen op maken. Waar blijft uwe hulp voor den bouw van den betonnen muur, die Goes aan een prachtig zwembad zal helpen? Waarom staan de eerste letters van Uw naam nog niet in het lijstje aan den overkant? Wilt U het volgende jaar per sé weer door een kwal bestraald worden? Wilt U in hef komende seizoen met alle geweld weer vergeefsche tochten naar 't Sas maken; wilt U dan weer als zooveel jaren al, snak ken naar het tijdstip waarop er genoeg water zal zijn. Is dat heusch Uw vrome wensch? Ja? Dan moet U natuurlijk niet mee bouwen. Dan moet Uw naam niet in het bouw-lijstje voorkomen. Wilt ge echter het andere: het al tijd met zuiver zeewater gevuld bas sin, dan moet ge niet zoo lang op U laten wachten. Bijdragen groot en klein, ze worden alle verantwoord. Zwem-enthousiasten, anti-kwal, -zee wier-, -steengenooten, baadsters en baders deponeert de uitingen van Uw bympathie met den bouw in de bus van de courant. Niet zeggen: „Ik zal het wel eens een keer doen". Neendoèri. En liefst spoedig. Ieder voorbeeld, zelfs het kleinste, werkt weer ten goede. welke reden de Visscherij-inspectie heeft bepaald, dat de Zeeuwsche vis- schers slechts gedurende 6 weken in Mei en Juli mosselzaad van de Zui derzee mogen halen, terwijl tot nu de gelegenheid daartoe onbeperkt was? 2. Weet de minister dat deze maat regel een aantal visschers met kleine bedrijven in hun broodwinning bena deelt, omdat dezen in den nu vastge- stelden tijd in België zijn voor den verkoop van geteelde mosselen, ten gevolge waarvan velen dus niet meer in de gelegenheid zullen zijn mossel zaad te halen? 3. Wil de minister alsnog ophef fing van de in vraag 1 genoemde be perking bevorderen? heeft de minister van binnenland- sche zaken en landbouw geantwoord 1. In artikel 14 van het Wadden- zeevisscherij-reglement is bepaald, dat de minister, met de uitvoering der Visscherijwet belast, bevoegd is ge deelten van de Waddenzee, waarin of in de omgeving waarvan zich natuur lijke banken bevinden, te sluiten voor de visscherij en de voorwaarden vast te stellen, waaronder het visschen op die gedeelten zal zijn toegelaten. Gelet op dat artikel heeft de toen malige minister van binnenlandsche zaken en landbouw, o.m. om te voor komen, dat door een te intensieve visscherij op mosselzaad en mosselen voor eendenvoeder een tekort aan consumptiemosselen in de Waddenzee zou ontstaan, bij beschikking van 4 Februari 1924 no. 220, afdeeling Vis- scherijen, bepaald: le. dat tot een nader vast te stel len datum het bij die beschikking aangegeven gedeelte van de Wadden zee gesloten wordt voor de visscherij; 2e. dat het visschen binnen dat ge deelte wordt vergund op voorwaarde, dat niet gevischt wordt met een mos sel-, oester- of wulkenvischtuig; 3e. dat het districtshoofd in bijzon dere gevallen schriftelijke ontheffing kan verleenen van de sub 2e. ge stelde voorwaarde onder de noodige bepalingen ter voorkoming van mis bruik. Op grond van het bepaalde onder 3e. heeft het betrokken districtshoofd sedert 1924 geregeld ieder jaar aan de mosselvisschers uit Zeeland, ten einde dezen in de gelegenheid te stel len zich het mosselzaad te verschaf fen, benoodigd voor de bezaaiing hun ner in de Zeeuwsche stroomen gele gen mosselperceelen, schriftelijk ont heffing verleend om tijdelijk op in het gesloten gedeelte van de Waddenzee gelegen natuurlijke mosselzaadbanken te visschen met een mosselvischtuig. De tijd voor welken de ontheffing verleend werd, werd telkenjare vast gesteld; daarbij werd rekening ge houden met de op de banken aanwe zige hoeveelheid mosselzaad, terwijl door het districtshoofd overleg ge pleegd werd met de betrokken orga nisaties van mosselvisschers in Zeeland Voor 1928 is de duur van de ont heffing door het districtshoofd vast gesteld op vijf weken (4 Juni8 Juli) voor de visschers met motorvaartuigen en op dertien weken (30 April- 29 Juli) voor de visschers met zeilvaar- tuigen. 2. Het is den ondergeteekende niet bekend, dat de onder 1 bedoelde maatregel een aantal visschers met kleine bedrijven in hun broodwinning zou benadeelen, omdat dezen in den nu vastgestelden tijd in België zouden zijn voor den verkoop van geteelde mosselen, ten gevolge waarvan velen niet meer in de gelegenheid zouden zijn mosselzaad te halen. In de drie maanden toch, geduren de welke de visschers met zeilvaartui- gen, tot welke de in vraag 3 bedoelde visschers met kleine bedragen behoo- ren, in de gelegenheid zijn om mos selzaad in de Waddenzee te halen, is, in verband met het jaargetijde, de verkoop van geteelde mosselen in België van weinig beteekenis. 3. Aangezien de in vraag 1 bedoel de maatregel is getroffen met het doel om te voorkomen, dat in de Wadden zee een tekort aan consumptiemos selen zoude ontstaan, en hef o.a. dit jaar weder gebleken is, dat de op de natuurlijke banken aanwezige hoe veelheid mosselzaad betrekkelijk zoo gering kan zijn, dat het onbeperkt vis schen van mosselzaad door de Zeeuw sche visschers een belangrijke schade zoude toebrengen aan de visscherij op consumptiemosselen in de Wad denzee, kan de ondergeteekende geen vrijheid vinden te bevorderen, dat de beperking der visscherij op mosselzaad in de Waddenzee wordt opgeheven. Zuinbouw Zeeuwsch-Vlaanderen. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft, na ingewon nen advies bij de rijkstuinbouwcon- sulent van Zeeland en de permanente ambtelijke vlascommissie, besloten, met het oog op de groote werkloos heid in Zeeuwsch-Vlaanderen en de wenschelijkheid, het economisch le ven in dat gewest te bevorderen, voor het inrichten van een proefveld ten behoeve van den tuinbouw in de ge meente Westdorpe, steun te verleenen. De Para-typhus te Middelburg. Door den gemeente-geneesheer van Middelburg, dr. Weijl, is aan B. en W. een rapport uitgebracht over de gevallen van para-typhus, waaraan wij het volgende ontleenen Met zekerheid is de oorspronkelijke bron der besmetting en de banen waarlangs deze zich heeft uitgebreid niet aan te toonen. Toch schijnen ook hier de gevallen verband te houden met 't gebruik van bepaalde levensmiddelen, n.l. wa ter, melk en vleeschwaren. In hoe verre dieren als overbrengers van de ziekte hierbij een rol spelen, is nog in onderzoek. Voor ratten is dit reeds uitvoerig nagegaan, maar deze onder zoekingen duren nog voort, 't Onder zoek naar bacillendragers bij men- schen is nog gaande. Reeds zijn er enkele gevonden. Intusschen was bij een op 31 Mei ingesteld onderzoek van de waterlei ding gebleken, dat zich in het water bacteriën bevonden, die op een ver ontreiniging van het water met fae- caliën kunnen wijzen. Het is niet uit te maken of deze van dierlijke af komst waren, bijvoorbeeld van vogels, of van menschen. Typhus- of para- typhus-bacillen zijn bij herhaald on- zoek nooit gevonden. De verontreini ging kan in de stadshuizen geraken wanneer de reinwaterkelders aan de Oranjezon deze bacteriën bevatten, wat niet het geval behoort te zijn. Of het water in het open draineer- naal bacteriën bevat, doet weinig ter zake; dit is altijd het geval o.a. door de vogels. De Inspecteur van de Volksgezond heid voor de hygiëne van bodem, wa ter en lucht heeft geconstateerd, dat het duinterrein onzer waterleiding vol strekt niet verontreinigd was; dat de werkloozen, aan de Oranjezon werk zaam, de waterleiding verontreinigd zouden hebben, is dan ook onjuist. Op het terrein rondom de filter inrichting komen zij nooit. En zelfs wanneer het drainagekanaal veront reinigd zou zijn men tracht door terrein-afsluiting en strenge voor schriften het zoo zuiver mogelijk te houden dan zou dat nog niet hin deren, indien de filter-inrichting in elk opzicht feilloos was. Getuige de waterleidingen van groo te steden, die zeer onzuiver rivier water door filtreeren voor het ge bruik geschikt maken. De beide reinwaterkelders bevatten op 4 Juli water waarin bacteriën wer den gevonden, terwijl die in het wa ter in de stad niet konden worden aangetoond. Op 13 Juli waren beide reinwater kelders vrij van bacteriën. Ook dit onderzoek wordt voortgezet. Dat het water verontreinigd was, schrijven de deskundigen toe aan te snelle filtra tie, noodig doordien onze waterfilfers te klein worden voor het verbruik. Naar andere oorzaken werd en wordt gezocht, tot nu toe zonder resultaat. Beide deskundigen zijn daarom van meening dat in de filtratie verande ring moet worden gebracht. Zoolang dit niet is geschied bestaat de moge lijkheid dat opnieuw verontreiniging van het water optreedt. Weer in dienst. Met ingang van 15 September zijn weder bij den Provincialen Stoom boofdienst aangesteld tot dekknecht L. B. de Smit en tot stoker J. Bras ser en Th. P. van Zutphen, die op 1 October 1924 als over-compleet werden afgevoerd. Geslaagd. Voor het examen M.U.L.O. slaagden M. Boonman te Ovezande en P. van Loon te Hansweert. Per vliegtuig. Te Vlissingen arriveerde gisteren een vliegtuig met 15 Amerikaansche da mes. Deze hadden het toestel in Lon den gehuurd. Door de zorgen van de directie van het „Grand Hotel" wer den de moderne touristen naar Mid delburg vervoerd. Bekroningen. Op de nationale veetentoonstelling te Den Haag werden uit Zuid- en Noord-Beveland de volgende bekro ningen behaald: Groot Yorkshire varken, Afd. B. Beeren, geboren tusschen 1 Mei 1926 en 1 Mei 1927 3e prijzen 7 van De Wilhelminapolder te Wilhelminadorp. Schapen: Afd. B. Rammen, geb. 1927 3e prijzen 47 van Maatschappij „De Wilhelminapolder" te Wilhelminadorp Van de trekpaarden ingeschreven in het stamboek voor het Nederlandsche trekpaard werden uit Zuid- en Noord- Beveland de volgende bekroond: Cat. 1. Hengsten van 5 jaar en ouder hoogte 1.66 M. of meer: le pr. Frits, van de Hengstenvereeniging „Noord- Beveland" te Kortgene. Cat. 2. Hengsten van 5 jaar en ouder minder dan 1.66 M.le prijs Castor van J. P. C. Lenshoek te Kloetinge. Cat. 15. Merriën van 3 jaar, hoogte 1.60 M. of meer: le pr. Castorine van Houwelingen van Gebr. Priester te Borssele; 4e pr. Mies van de N.V. Landb. Mij. „De Bathpolders" te Ril land-Bath. Hengsten van 3 jaar, hoogte 1.63 M. of meer: le pr. Immo van J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge. Merriën van 9 jaar en ouder, hoogte 1.62 M.: Eervolle vermelding Carine van J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge. Merriën van 4 jaar, hoogte 1.62 M. of meer: le pr. Hendrika van J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge. Merriën van 4 jaar en ouder met zuigende veulens, hoogte minder dan 1.62 M.Eervolle vermelding Immetje van Kamperland van J. L. Goetheer te Wolphaartsdijk; Mina van dezelf den eigenaar. Kampioenhengst voor 1928 (trek paard Bt.) werd Castor B 916, geb. 1919, bruin kol. V. Hussard B 519, d'Avenir B 324, u. B. 736; M. Guêpe B 2485, d, Imbattable B 114, u. B. 144, fokker-eigenaar J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. Reserve-kampioen werd Frits B. 1092, geb. 1921, vos, kol, sneb; V. Moustic de Grandglise, d. Indigène du Fosteau; M. Catone, d. Albert; fok ker Iz. Luteyn Leenhouts te Zuid- zande (Z.), eigenares Hengstenvereeni ging „N. Bevelande" te Cortgene. Lijk aangespoeld. Onder Uenesse is Donderdag aange spoeld het lijk van den 23-jarigen kantoorbediende v. B. uit Zierikzee, die Zondag j.l. bij het zwemmen ver dronk. Het lijk is naar Zierikzee over gebracht. HANSWEERT. Voor het examen ty pen tienvinger-systeem slaagde P. van Loon alhier. KLOETINGE. Gisteravond kwam de raad der gemeente Kloetinge in openb. vergadering bijeen. Afwezig de heer W. N. van Liere. Na opening der ver gadering worden de notulen der vo rige vergadering onveranderd goedge keurd. Ingekomen zijn a. Van Ged. Staten besluit waarbij zij de jaarwedde van den secretaris met f475,hebben verlaagd wegens het gebruik van een ambtswoning. b. Van den Commissaris der Ko ningin schrijven dat de burgemeester opnieuw is benoemd. De heer Evers- dijk wenscht den voorzitter hiermee geluk. c. schrijven van de ambachtsvrou- we van Kloetinge dat zij geene bezwa ren heeft tegen bestrating van een gedeelte van het Vogelzangsche pad. b. van de Gezondheidscommissie gezeteld te Goes rekening over 1927 en begrooting 1929 en verslag over 1927. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Aan H. Poortvliet wordt met ingang van 16 Juli 1928 eervol ontslag ver leend als klokluidster. De voorzitter deelt mede dat door B. en W. M. J. Sarton tijdelijk met het luiden is belast. Nadat een bespreking heeft plaats gehad over het al of niet ver' der gaa'n met luiden, waarbij de voor zitter opmerkt dat hij /persoonlijk voor het klokluiden niets voelt, en andere wijzen op de mogelijkheid dat een deel der gemeente op het luiden prijs stelt, wordt besloten M. J. Sar ton tijdelijk met het luiden te laten doorgaan. Bij de behandeling der be grooting 1929 zal deze zaak dan ver der onder oogen worden gezien. De gemeente-begrooting 1927 wordt aangeboden met een ontvang Gewone dienst f 52.544,70 en een uitgaaf van f47.835,05, batig slot f4709,65; ontvang kapitaaldienst f 8418,36(2 en een uit gaaf van f 7899,551/a-j batig Slot van f518,81. Op verzoek van den ontvan ger wordt hem toegestaan1' in plaats f 1750,Grootboekiinschrijvingen te verpanden, f 1750, aan effecten Ne derlandsche Staatsschuld,, lil pand te geven, f3000,wor3t door middel van persoonlijke zekerheid gesteld. De begrooting 1928 wordt gewijzigd. Aan Wed. W. de Braai wordt een half jaar ontheffing van hondenbe lasting verleend. De pensioengrondslag van den secre taris wordt vastgesteld op f2250, Bij de rondvraag vraagt de heer Straub of in de aannemingssom alle bestrafingswerken in het Noordeinde zijn begrepen. De voorzitter zegt dat een 140 M. daar niet inbegrepen is. De heer Straub had het beter gevon den dat de uitkomende blauwe keien ergens anders waren gebruikt, er zijn nog plaatsen genoeg waar die gebruikt kunnen worden. MIDDELBURG. Gisteren brachten de motorveerboot in een reis 1700 en de Zuid-Beveland in twee reizen een 300-tal passagiers, het overgroote deel badgasten, over. Ook een 20-tal auto's werden overgezet. De omwonenden van Korte Hee rengracht en Molenwater hebben zich een paar avonden vermaakt met de jacht op een poesje van een hunner, dat de woning was ontloopen en in een boom was geklommen, waar het blijkbaar niet meer afdurfde. Alles werd gedaan om poeslief te bewegen naar beneden te komen, maar tever geefs. Een aapje maakte de reis naar boven, maar kon er ook niet in sla- gan den viervoeter naar beneden te lokken. Gisteren klom nu een man, wiens schoenen van sporen waren voorzien, naar boven, doch juist toen hij de vluchtelinge wilde pakken, sprong deze naar beneden, kwam als een goede kat op haar pootjes terecht maar ging verschrikt door het leven der omstanders weer een anderen boom in. Hier is het diertje door mid del van een ladder bereikt en gepakt. De buurt keerde weer tot volle rust terug en de eigenaars waren verheugd hun lieveling weer alle zorgen te kun nen wijden, waarop een kat recht heeft. SCHORE. De vrachtauto van den heer C. de Jonge geraakte, doordat het rechtervoorwiel afliep, in de wa tergang langs het kanaal. De auto werd ernstig beschadigd terwijl een partij kersen verloren ging. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De korfbalclub D.O.S. uit Mid delburg speelde gisteravond tegen Zee- landia I van Hansweert. Uitslag 22. WAARDE. Woensdag werd door no taris J. J. van Dijke te Kruiningen in de herberg van Mej. Wed. Kloet alhier voor de erfgenamen van wijlen L. Ruissen verkocht: een woonhuis scchuur en erf, groot 4 A. 90 c.A. Hoogste inschrijver was M. van Fraas- sen voor f 2950,.Kooper werd F. Louisse voor f 3030,300 r. ajuin voor f520,—; 300 r. aardappelen voor f335,— 280 r. tarwe Vöbr f170,— 235 r. ajuin voor f 580,275 r. aard appelen voor f385,186 r. aard appelen voor f320,—; 260-'iri wijn peeën voor f340,15Ó r. Suiker peeën voor f 215,,280 r.' "erwterf voor f270,165 r. suikerpeeën voor f160,—. Alles per gemet. WOLPHAARTSDIJK. Donderdag werden ten overstaan van deurwaar- J. M. de Kok te Goes verkocht vruch ten te velde, als: 1 perc. erwten (Schokkers) 170 r. voor f172,1 perc. tarwe 140 r. voor f102,1 perc. gerst 160 r. voor f107,1 perc. uien 125 r. voor f202,50; 1 perc. aardappels (blauwe) 250 r. voor f220,—; 1 perc. aardappels (Bev.) 150 r. voor f117,—; 1 perc. aardap pels (blauwe) 150 r. voor f 151,50. YERSEKE. Donderdag werd ten overstaan van notaris Van Dijke ten verzoeke van de familie Weststrate verkocht een woon- en winkelhuis aan de Kerkhoekstraat. Hoogste inschrij ver was J. van Putten voor f2818,—. Kooper werd M. de Mol voor f 3020,—. Verantwoording .- N.V. Goesche Courant N. N. Mevr. E. S. f 10,- f100,- f 10,- Door het spelen met vuur van eenige kinderen raakte Woensdag middag het remmïngswerk op den Dam in brand. Het was spoedig ge- bluscht. Evenwel brak de brand des nachts weer uit, de vlammen sloegen boven den dijk uit. De sluiswachter Lindenberg mocht het met politiehulp gelukken de vlammen te beteugelen, zoodat de brandweer niet behoefde uit te rukken,1 Benoemd. Dar. F. P. Mulder, die tijdelijk als 'eeraar verbonden was aan de R.H.BJS. alh.er is benoemd aan'de H.B.S. te Al melo. De beer A. Jacobs, die onlangs naiar Zuid-Afrika vertrok, is benoemd tot on derwijzer le Pretoria. Geen reden lot ongerustheid. Op het stoomschip Moint Cera antes, dat, zooals men onder „Gemengde be richten" in dit nummieir kan lezen, bij' Belsuind in botsing kwam met een ijsberg, bevinden zich ook drie inwoners van Goes. Reden tot ongerustheid o\er de passagiers bestaat evenwel net. Het schip heeft slechts een klein lek bekomen en zal de reis spoedig kluimnen vervolgen. Geslaagd. Voor het examen M.U.L.O. slaagden G. Commissaris, L. Goedemoindt en Jr. van Liere alhier. Aangesteld. Met ingang van 6 Augustus a.s. is aan gesteld tot Rijksveldwachter-brigadier al hier de heer J. de Lange, rijksveldwach ter brig. tit. te Oudewater. De trips r.aar Zeeland. Evenals het vorige jaar blijkt thans dat er meer en meer vacantie hebbenden de aandacht aan Zeeland gaan schenken. Van de couponboekjes, dienstbaar gemaakt aan een trip van drie dagen door onze pro vincie, wordt geregeld gebruik gemaakt. Bijna iederen dag verschijnt een groepje toeristen in onze stad. Goes en Zuid- Beveland beginnen overal in den lande een blekenden klank te krijgen. Het Gothische huis. Van verschillende zijden bereikten ons vragen in verband met den aankoop van het Gothische huis aan de Kade door de vereeniging „Hendrick de Keyzer". Zooals bekend zijn er plannen om dit huis te doen restaureeren en er een museum m le vestigen. Medegedeeld kan worden, dat de aankoop door „Hendrick Ide Key- ser" nog niet plaats vond. Men hoopt evenwel binnen afzienhami tijd tot resul taten te komen. „Jacoba van Beieren". De traditie getrouw zal de handbopg- societeit „Jacoba van Beieren" 25 Augus tus (Goesche kermis) op het1 sportterrein aan den Polderschen weg een groot con cours organiseenen. Ais. prijs is o.a. door eenige ingezetenen een fraaie wisselbe ker ter beschikking gesteld. Naar Amsterdam. De volgende week Zaterdag worden in Amsterdam ter gelegenheid van de Olympische Spelen een optocht en folk loristische spelen georganiseerd. Uit alle deelen van het land nemen personen in de gewestelijke dracht hieraan deel. Ook Zeeland zal Zaterdag in Amsterdam ver tegenwoordigd zijn. Een groep dames en heeren in Zuid-Bevelandsch oostuum zul len Zeeland in den optocht representeenen. Het „Slot Ostende". Blijkens een advertentie in dit nummer wordt het „Slot Ostende" Dinsdagavond geopend. De orkestvereniging „De Sym phonic" zal er dien avond een uitvoering gpven. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 29 Juli, des morgens te half elf uur, Ds. J. Kotekebakker.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2