Het Medaillon van Lord Stair N° 88 Woensdag 25 Juli 1928 i!5e Jaargang, Buitenland LINTVELT's BAZAR Kunst. Binnenland GHOBOTRA Ieem heerlijke chocoladepastei I Ia. Prijs per flacoh f.1.- al Sport Land en Tuinbouw School en kerk. Koloniën. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Politieke badgasten. j* Karlsbad krijgt behalve van de ge j'one vacantiereizigers en badgasten >ok bezoek van eenige op den voor grond tredende figuren uit Europa's staatkundig leven. Het uitstapje naar Karlsbad, oogenschijnlijk zoo onschul dig, zou echter in politiek opzicht nog weieens belangrijke resultaten kunnen opleveren. En in de buiten ljaridsche pers is dan ook herhaalde lijk het vermoeden geuit, dat het ver blijf van deze kopstukken uit de po litiek in de Duitsche badplaats alleen verband houdt met staatkundige be sprekingen. Wie de ongewone vacan tiereizigers zijn? Allereerst Strese mann, Duitschland's eminente minis ter van buitenlandsche zaken, Masa rijk, de president van Tsjecho-Slo wakije, Benesj en Titoelescoe, de Tsjecho-Slowaaksche en Roemeensche ministers van buitenlandsche zaken en tenslotte ook Marek, de Oosten- rijksche gezant te Praag- Verschillen- *de veronderstellingen zijn in verband met dit bezoek geuit. Zoo hoort men ook de meening verkondigen, dat bij deze gelegenheid de kwestie van de aansluiting van Oostenrijk bij Duitsch- land in de eerste plaats ter tafel zal worden gebracht. Het is evenwel ook mogelijk, dat Stresemann zijn colle ga's uit Praag en Boekarest zal ont moeten, vooral omdat hij het bezoek nog moet beantwoorden dat Benesj eenigen tijd geleden aan het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft gebracht, terwijl het bezoek van Titoelescoe aan Berlijn, tengevolge van de ziekte van den minister van bui tenlandsche zaken moest worden uit gesteld. Ingevolge er besprekingen gehouden worden, zullen wel in de eerste plaats de vraagstukken worden behandeld, die Benesj te Berlijn met staatssecre taris Von Schubert heeft besproken. Ten aanzien van de tegenwoordigheid te Karsbad van den Oostenrïjkschen gezant te Praag, wordt verondersteld, dat Marek op de badplaats alleen herstel van gezondheid komt zoeken. De moord op Obtegon. Volgens een telegram uit Mexico City heeft de hoofdcommissaris van politie medegedeeld dat de moorde naar van generaal Obregon een vol ledige bekentenis heeft afgelegd. De bijzonderheden van deze bekentenis kunnen evenwel nog niet worden ge publiceerd. De katholieke geestelijk heid werkt met de politie samen om den moord op te helderen. De mi- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Lady Perth zei nooit bepaald on vriendelijke dingen. Maar na een ge sprek met haar kon Marguerite nooit een gevoel van beklemming van zich afzetten. Langzamerhand ging dit zwaar op haar drukken. Ze voelde zich niet meer vrij, het prachtige huis leek haar soms een gevangenis. Ik was veel gelukkiger in Inisfail, zei ze soms in zichzelf. Ik had toch wel gelijk met te den ken dat dit huwelijk geen geluk zou brengen. Lord Stair ging voor een groot ge deelte weer op in zijn oude gewoon ten. Hij dacht er eenvoudig niet aan dat zijn vrouw niet gelukkig zou zijn; ze leefde in een prachtig huis, had een stoet bedienden, de verrukkelijk ste juweelen van heel Engeland en alle weelde die een vrouw maar ver langen kon. De herfst en de winter gingen voor- nister van arbeid, die Zaterdag is af getreden, houdt zich verborgen. De commissaris van politie deelt verder mede dat degeen die den moordenaar in het bezit van een revolver stelde, naar de Ver. Staten is gevlucht. Mevrouw de Boer-van Rijk. De 75ste verjaardag van mevr. Es ther de Boer van Rijk zal Zaterdag avond door haar confraters gevierd worden in de Kon. Schouwburg in Den Haag, waar mevr. de Boer dan optreedt in haar nieuwste creatie Juf frouw Domey in De medailles van een oude vrouw. Zondag 29 Juli hoopt mevr. de Boer haar verjaardag in huiselijken kring te Amsterdam te vieren. In den loop van het a.s. tooneel- seizoen zal mevrouw de Boer van Rijk haar 55-jarige tooneelloopbaan vieren bij Het Schouwtooneel, aan welk ge zelschap zij voor het nieuwe seizoen verbonden is. DE KONINGIN OP REIS. Maandagavond seinde het Norsk Tel. Byran uit Oslo: Koningin Wilhelmina houdt nog steeds verblijf te Finse, vanwaar zij uitstapjes doet in de omstreken. Gisteren heeft de Koningin twee bergtoppen beklommen, door uitste kend weder begunstigd, terwijl prinses Juliana een ski-tocht maakte, voor wel ke sport zij veel geestdrift koestert. In tegenstelling tot vroeger geop perde veronderstellingen zal de Ko ningin, na haar verblijf in Noorwegen, in het einde dezer maand over Oslo naar Nederland terugkeeren. Toen ze gezakt waren. Drie scholieren in Den Bosch had den geen geluk gehad met hunH.B.S.- examen. Zij besloten er gezamenlijk van door te gaan. De ouders verkeer den in groote onrust en Zaterdag avond kon men in de politie-radio- omroep hun opsporing hooren verzoe ken. Zondag reeds is het drietal ont dekt. Zij kampeerden te Cromvoirt in een tent en hadden zich reeds aaneen boer verhuurd om te helpen hooien. Een kranige Nederlandsche. Omtrent den rooveroverval op Cor sica, waarvan een aantal toeristen het slachtoffer zijn geweest, o.a. een Ne derlandsche dame, mej. Janssen, meldt Havas nog, dat de bandiet Battesti het geld en de kostbaarheden der rei zigers bij zich stak en vervolgens eischte dat een van hen hem zou vol gen. „Ik berust er in", zeide mej. Janssen. In het kreupelhout gekomen wilden de bandieten, drie in aantal, geweld plegen, doch mej. Janssen sprong Bat testi naar de keel en toonde dat zij voornemens was zich te verdedigen. bij. In de lente, toen de witte sneeuw klokjes en de boschviooltjes hun kop jes boven de grond staken, werd Mar guerite een dochtertje geboren. Lord Stair was verrukt; hij had misschien gehoopt op een zoon, maar dit kleine meisje was een wonder van bekoorlijkheid. Over dit kind echter ontstond voor het eerst een ernstig verschil van meening tusschen hen beiden. Ik wil graag dat ze Daisy zal hee- ten naar mijn moeder, zei Lady Stair, maar als ik haar den naam gaf die werkelijk bij haar past, zou ik haar zonnestraaltje" noemen. Dat is geen naam, antwoordde Lord Stair lachend, hoe aardig het ook klinjkt. Toen kwam Lady Perth erbij je eerste dochter zal je toch een van de familienamen geven, Douglas, zei ze Wat mij betreft ik vind Daisy bespot telijk. Mijn moeder's naam was Daisy! antwoordde Lady Stair een beetje scherp. Ik spreek over menschen uit onzen stand, was Lady Perth's koel ant woord. Voor burgermenschen doet het er weinig toe welken naam ze aan kinderen geven. Maar in een familie als de onze is dat anders. I OP BROOD OF BESCHUIT I De bandieten werden geïntimideerd, vreesden de komst der gendarmes en lieten de dame los. Oplichting. De politie van het bureau aan de Nassaukade te Rotterdam heeft aan gehouden den colporteur K., die zich aan vele verduisteringen van fietsen heeft schuldig gemaakt. Tijdens het onderzoek bleek, dat de man boven dien een aantal oplichtingen had ge pleegd ten nadeele van de uitgevers firma Gebrs. Graauw te Amsterdam. K. heeft valsche orderbriefjes inge diend, daarop onrechtmatig provisie geïnd en daarna bij de klanten, bij wie de gefingeerde bestelling was uit gevoerd, het bestelde teruggehaald en dit ten eigen bate verkocht. De fir ma G. heeft hij op deze wijze voor ongeveer f 3500,benadeeld. Hij is opegsloten. Opening Olympische Spelen. Prins Hendrik zal zich Zaterdag, tegen het uur van de door hem in opdracht van de Koningin te openen Olympische Spelen van het Konink lijk Paleis in de hoofdstad naar het Stadion begeven in een a-la-Dequ- mont, dus met vier paarden bespan nen gala-calèche, waarin mede zal plaats nemen vice-admiraal Bauduin, adjudant-generaal van de Koningin en chef van Hr. Ms. Militaire Huis, die aan den Prins bij deze gelegenheid is toegevoegd. Aan dit galarijtuig zal voorafgaan een met twee paarden bespannen hof- rijtuig, waarin zal gezeten zijn de ka merheer-ceremoniemeester der Ko ningin, baron Van Hardenbroek van Lookhorst. Achter het galarijtuig zul len in een hofrijtuig volgen de beide adjudanten van den Prins, majoor jhr. Laman Trip en luitenant ter zee le kl. Termytelen. Uit Oslo seint het Noorsch Tel. Bur-, dat kroonprins Olaf hedenmid dag per trein naar Amsterdam zal vertrekken, teneinde tegenwoordig te zijn bij de opening van de Olympi sche Spelen. De jongste Oceaanvlucht. Gemeld wordt dat de vlucht van het Fransche watervliegtuig „La Fregatte" naar de Bermude-eilanden tengevolge van een defect aan den motor vertra ging ondervindt. Luitenant Paris en zijn mecanicien hopen den motor te kunnen herstellen, doch de mogelijk heid bestaat dat op de aankomst van een nieuwen motor uit Frankrijk moet worden gewacht. Dat is waar, zei Lord Stair en er zijn enkele bijzondere mooie oude namen in onze familie. Ik zou niet willen dat mijn zonne straaltje Phamer zou worden genoemd, viel Marguerite opeens uit. Stil lieveling, vermaande Lord Stair glimlachend. Ik had niet gedacht dat je je vrouw zou toestaan mij te beleedigen, riep Lady Perth terwijl ze de kamer ver liet. Vanaf dat oogenblik af was ze Mar guerite's onverzoenlijke vijandin. Hoofdstuk Vlll. De kleine zonnestraal bracht geen geluk. Lady Perth was in een gunsti ge positie, daar Marguerite weinig van kleine kinderen afwist en tevoren nam welijks een baby gezien had. Lady Perth besliste waar de kinderkamer zou zijn, hoe het kleintje gevoed moest worden, kortom, bemoeide zich met alles. Het jonge moedertje was nog geen achttien, de bedienden begrepen al spoedig dat ze weinig van kinderen afwist en waren spoedig gewend alles wat betrekking had op het kind aan Lady Perth te vragem De eenige die dit niet aanstond was de kamenier, Phoebe Askern. Parijs Boekarest te paard. Mejuffrouw d' Orange is Zaterdag te paard van Parijs te Boekarest aan gekomen. Zij zal eenige dagen in de Roemeensche hoofdstad rust nemen en dan den terugweg aanvaarden over Warschau, Praag, Neurenberg, Straats burg. Zij hoopt eind October met haar trouwen viervoeter weer te Parijs te rug te zijn. Veetentoonstelling te Den Haag. Gisteren is te 's Gravenhage op het Malieveld de driedaagsche groote na tionale tentoonstelling geopend van rundvee, paarde» en kleinvee, om vattende zeer uitgebreide collecties zwartbont-, roodbont- en zwart-blaar rundvee, ingezonden door het Neder- landssch Rundveestamboek en de Frie- sche en Groningsche Stamboeken. Groote collecties trekpaarden en land- bouwtuigpaarden, ingezonden door de Friesche, Drentsche- en Groningsche Paardenstamboeken en het Neder- landsch Stamboek. Daarnevens treft men aan groote collecties varkens, schapen, geiten enz. In tegenwoordig heid van vele belangstellenden, onder wie bekende personen op landbouw gebied, had gistermiddag de opening der tentoonstelling plaats. De voor zitter van het Hoofdcomité, mr. J. T. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in Drente, hield een korte toespraak, daarbij woorden van dank richtende tot de ministers Kan en Lambooy voor den door hen verleen den steun en ook dank brengende voor den machtigen steun van de Nederl. fokkers, waardoor het mogelijk was een keurcollectie bijeen te brengen als zelden gezien is. Minister Kan hield daarna de ope ningsrede, daarbij hulde brengend aan den onverdroten ijver en energie van den voorzitter, den heer Linthorst Ho- man, en den secretaris, ir. de Jong, terwijl de minister voorts opmerkte, dat het verblijdende verschijnsel van samenwerking van het Nederlandsche en het Friesche Rundveestamboek reeds 'n blinkend perspectief opende. Paardenmarkt te Zilburg. Op uitnoodiging van het bestuur der Veemarkt-vereeniging stellen B. en W. den Raad voor om een vóór- en een najaars-paardenmarkt te Til burg in te stellen. Als data worden aangewezen de laatste Woensdag van April en Oc tober. De markten zullen gehouden wor den op het Veemarktterrein aan de Enschotsche straat. Herfst-vacantie. De Gooische School te Laren is de eerste school in ons land geweest waar de herfstvacantie is ingevoerd. In de ledenvergadering, dezer dagen Lady Perth geeft zich een air alsof het kind van haar is, zei ze tegen den butler en de huishoudster, die net als zij Lady Perth verfoeiden en hun jonge meesteres zeer waren toege daan. Marguerite had nooit meer gerept over den naam van de kleine, zelfs toen haar echtgenoot haar sprak over de feestelijkheden ter eere van de doopplechtigheid, maakte ze geen en kele toespeling. En ben je nu al besloten hoe ons kind zal heeten? vroeg hij. Neen, zei ze, voor mij zal ze „Zon nestraaltje" blijven. Lord Stair zweeg en ten slottewas het Lady Perth die uit de familie archieven den ouden Saksischen naam „Ethel" koos. De doop geschiedde met grooten luister. Marguerite had haar vader ge vraagd naar Oakclïfft te komen, al was het maar voor een paar dagen, om het kind te zien, doch hij stelde zijn bezoek liever uit tot de groote compositie, waaraan hij werkte, vol tooid zou zijn. En te midden van al de feestelijkheden bleef de jonge moeder zich vreemd en eenzaam ge voelen. i Zelfs de Kleine Zonnestraal, die haar tot troost had moeten zijn, werd een gehouden, is een voorstel van ouders geweest om deze vacantie weer af te schaffen, daar de kinderen hierna te hard moeten werken voor het Kerst rapport. Men wenschte inplaats van deze vacantie, een week zonder huis werk. Het hoofd van de school zette uit een dat de herfstvacantie zeer welda dig werkt, daar de kinderen hierna zeer frisch ter schole komen en be stand zijn tegen het werk. De groote meerderheid der ouders bleek ten slotte op behoud van de herfstvacantie prijs te stellen. De kerken in Amerika. Het aantal belijdende leden van de drie Reformed Churches in Noord- Amerika, dat in 1927 ruim 533.000 bedroeg, is in genoemd jaar met slechts 6617 leden toegenomen. De negen Presbyteriaansche kerken, ge zamenlijk 2.597.136 belijdende leden tellende, gingen zelfs met 13.580 ach teruit. De Baptistenkerken, die 8.712.607 leden hebben, namen met slechts 41.712 nieuwe leden toe. De twintig Luthersche kerkgenoot schappen hadden 2.656.158 leden met een aanwinst van 67.879. De kleurlin gen-gemeenten de African Methodist Episcopal Church hadden een ver meerdering van 60.658 leden op een ledental van ruim 781.000. Het meest namen echter de roomsch- katholieken toe. Op een gezamenlijk getal van 16.735.691 leden bedroeg hef aantal nieuwe leden 174.889. De methodistische kerkgenootschap pen hadden een winst van 150.910 nieuwe leden op een aantal van 9.119.575. De Baptisten hadden in 1927 minder predikanten dan in 1926, nl. 451. Ook de andere kerkgenootschappen, waar onder de Luthersche met 68, hadden minder predikanten. Op een rif gestooten. De opium-jager „Argus" heeft nabij Karimen (Java) gedurende twee da gen op een rif vastgezeten. Het vaar tuig is thans opgenomen in een droogdok te Tandjong Priok, waar de lichte averij wordt hersteld. Kwaadwilligen neergelegd. Een brigade onder commando van ma joor W. A. Grashuis heeft in het Bako- naansche 4 kwaadwilligen neergelegd. De nalatenschap van een Chinees. In de pers circuleert een verhaal uit Padang, volgens hetwelk tien jaar geleden te Padang de Chinees Oei Soei Tien overleed en aan zijn twee kinderen twee ton in contanten en preciosa naliet en een ton aan on roerende goederen. De meerderjarige zoon van den overledene was execu teur testamentair; de Weeskamer trad voor de minderjarige erfgenamen op. De executeur overleed een jaar later, en vóór de boedelscheiding, naar be- bron van verdriet Lady Perth had haar broer gesmeekt te gelooven dat alles wat ze deed in het belang was van zijn jonge vrouw en noodzakelijk voor het kind. Marguerite was nog zoo jong en juf frouw Mewin, die voor het kind zorg de, had haar verteld dat als ze Mar guerite haar gang lieten gaan, het kind, niettegenstaande al haar goede bedoe lingen, zeker ziek zou worden. En Lord Stair, die groot vertrouwen in het doorzicht van zijn zuster had, vond het ten slofte dan maar beter moeder en kind niet geregeld bij el kaar te laten. Hij sprak er met zijn vrouw over en verzocht haar de geheele zorg voor het kind over te laten aan juffrouw Merwin en zelf twee of drie keer per dag eens naar de kleine te gaan kij ken. Hij merkte niet hoeveel pijn dit verzoek Marguerite deed. Als eenmaal een schaduw gevallen is tusschen twee menschen die elkaar lief hebben gebeurt het maar al te yaak dat deze schaduw dieper en donkerder wordt en dat er koelheid en onverschilligheid tusschen hen ont staat. En dat gebeurde ook hier. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1