Het Medaillon van Lord Stair N° 87. Maandag 25 Juli 1928 I158 Jaargang. Buitenland Rechtszaken. Koloniën. ProVincienieuWs Vacantie ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf AD^ERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Dictatuur. Het parlement in Egypte heeft vacam- tie gekregen. Niets bijzonders - zal msr zeggen. Toch wel: want 'tis gjeem vrij-af voor drie weken, ook niet voor drie maanden, maar voor drie jaar! Tot zoo lang zal de regesringj het maar alleen af doen, en om dat gemakkelijker le maken zullen de bepalingen omtrent vrijheid van drukpers zoolang geschorst worden en zullen vergaderingen van oppositie partijen verboden zijn. Met andere - woor den, daar is in Egypte plotseling ean dictatuur gesteld. Nadere bijzonder heden ontbreken ons vooralsnog; geen wonder ook als de drukpers twijgen imoet. Is dictaturistis ook al een internationale epidemie? Het lijkt er wel eens wat op, maar in Egypte breekt die dan iaat uit, op een tijd dat de ziekte elders schijnt over te gaan. Als men bijvoorbeeld som mige tijdingen mag; gelooven, dan loopt Mussolini „op zijn laatste beenen". Er komt te veel verzet tegen zijn bestier, waarvan men naar buiten echter alleen merkt dat er hier en daar wat „veran derd" wordt en het regime nog straffer wordt aangelegd. In Spanje zien we iets dergelijks ge beuren. Daar zijn gedurende de laatste dagen talrijke arrestaties in de grootte steden verricht. In totaal meer dan- dui zend samenzweerders, zei men. In werke lijkheid echterwas er g^en sprake van een- samenzwering. De, door de toenemende vijandigheid in de openbare meening ver ontruste regeering heeft haar toevlucht genomen tot willekeurige arrestaties van socialisten, republikeinen en liberalen. In Spanje en in Italië zien we dus Iets als teen tegen-epidemie. Hebben .we de gebeurtenissen in Mexico misschien - ook als een symptoom daarvan te be schouwen? De regeering Obregptv CallesObregon waren ook njets anders dan een dictatuur. Daar is nu geweld dadig een half einde aan gemaakt door den dood van Obregon. Maar Calles, de andere helft, zit met zijn handen in het haar hoe hij de zaken nu bij elkaar moet houden. Men zegt, dat hij nu zelf nog maar twee jaren langer aan zal blijven; anders zou toch Obregon zes in plas van vier jaren het roer van den staat ge draaid hebben. Maar het is de vraag of men Calles dat wel zal gunnen en niet in tegendeel zijn leven met de rest zijner jaren zal verkorten. Men kan dat in Mexico, waar kogejs snel uit revolvers tevoorschijn schieten, nooit weben. De ontruiming van het Rijnland. Eenige dagen gjeleden heeft Chamber lain in het Lagerhuis de verklaring af gelegd, dat Engeland elk voorstel tot een vervroegde ontruiming van het Rijnland op vriendschappelijke; wijze zal onder zoeken. Deze uitlating wordt op het oogenblik in politieke kringen te Parijs druk besproken en is in de Parijsche pers FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Plotseling zag ze een bezorgde uit drukking op Lord Stair's gelaat Marguerite, zei hij, ik ben zoo geheel in jou opgegaan, dat ik nau- welijjks aan andere menschen heb ge dacht. Ik heb vergeten je iets te ver tellen, omdat het nu pas tot me door dringt. Ik heb dikwijls met je ge praat over mijn zuster Phamer, Lady Perth, maar ik heb je nooit verteld dat ze hier woont, op Oakclifft. Geen schaduw verdonkerde het ge zicht van Marguerite. Werkelijk? maar waarom stemt je dat zoo angstig Douglas? Omdat ik niet zeker weet of je van haar houden zult. Ze is heel lief mar een beetje eigenaardig. Lijkt ze op jou? Hij lachte een beetje verlegen. Als ik neen zeg, zou je kunnen denken dat ik mezelf prijs. Je moet zelf maar ondervinden hoe ze is. De groote kwestie is of jullie elkaar zult kunnen waardeeren. Ik heb niets met haar te maken, over het algemeen n.et ongunstig, opgeno men. Zelfs Je pers van de rechterzijde wijst de gedachte van onderhandelingen betreffende een ontruiming van het Rijn land niet zonder meer van de hand, maar blijft van Duitschland earn tegenprestatie eischen. De nationalistische ,,Gau!ois' Leest an de verklar.ngen van Chamberlain den vas ten wil van de Enge'.sche regeering, haas- troepen in h<et Rijnland niet terug te trek ken, vóór de belanghebbende partijen be paald omschreven voorstellen hebben ge daan. Du.tschland moet langs diploma'.ie- ken weg iets in ruil aanbieden, daar het hier gaat om oen onderpand, waarvan het vrijwillig teruggeven Frankrijk en al len die aanspraak kunnen doen gelden op herstelbe'.a'ingen zou blootstellen aan het gevaar zonder den gerings'.en waar borg legen een nieuwen Duitschen aanval alleen de kosten van den oorlog le moe ten dragen. Herhaaldelijk heeft de Fran- sche regeer.ng zich duidelijk op dit punt uitgesproken, dat er n.l. geen sprake kan zijn van een \ervroegde ontruiming van het Rijnland voordat eerst de kwestie van de herstelbetaling.n is geregeld. „Weenscfi vuil". De Haagscbe rechtbank heeft afge wezen den eisch tot schadevergoeding door den hear M arisch ka, directeur van het Ween sch a revue gezelschap, dat 'thans te Den Haag optreedt, ingesteld tegjen de „Residentiebode", welk Ka'h. dag blad de revue „Weensclh vuil" had ge noemd. De rechtbank overwoog, dat de uit drukking niet beleedigend voor Mariseh- ka persoonlijk is, waar zij is gericht te gen de revue en niet tegen den persoon. Zware boschbrand. Een ladingboschbrand in Boven-Seir- dang op de grens van die Karolanden verwoestte driie kampongs, bestaande uit vijftig woningen. De schade wordt geschat op f25.000. Een vrouw is verbrand. 100 stuks vee zijn omgekomen en 200 vierk. K.M. bosch zijn verbrand. De oorzaak ligt in onvoorzichtigheid bij den aanleg van het laodangveld. De boschreserve brandt op zes plaatsen. Provinciale Staten van Zeeland. In de Vrijdag gehouden vergadering is mededeeling gedaan van een brief van den minister van binnenlandsche zaken, dat hij nog in onderhandeling is met zijn ambtgenoot van justitie over het besluit der Staten inzake vaststelling van een ambtenarenregle- zei Marguerite, ik hoor bij jou. God zei dank, ja, lieveling, maar Phamer is jaren meesteres geweest op Oakclifft en heeft haar eigenaardig heden. Ze heeft een droevig leven ge had. Ze trouwde met Sir Robert Perth, een paar jaar waren ze heel gelukkig toen stierf hij. En wonderlijk genoeg bleek het, dat hij al zijn geld vermaakt had aan anderen, zij hield niets over om van te leven behalve wat ik haar geef. Waarom deed hij dat, vroeg Mar guerite. Dat weet niemand. Ik vroeg haar natuurlijk dadelijk om bij mij te ko men inwonen. Hij hield even op en vervolgde: maar als ze in het begin wat trotsch of hard schijnt, verdraag het dan terwille van mij. Ik zal me er niets van aantrekken, zei het jonge vrouwtje zorgeloos. O Douglas, wat is het hier mooi! Dit is ons huis, lieveling, zei Lord Stair, de hemel geve dat je hier lang en gelukkig moogt leven. In de groote hall stonden twee lan ge rijen bedienden. Er was niet één onder hen, wiens bewondering niet uitging^, tot het jonge meisje dat hun meesteres zou zijn. En haar vriende lijkheid won hun harten stormender hand. Ze begroette Graves, den butler en juffrouw Shelton, de huisjuffrouw. Lord Stair vroeg naar Lady Perth. Er werd hem meegedeeld, dat zij Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, za delpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. PUROL ment en daarom de Koninklijke be slissing nog niet kan worden genomen. Bij de behandeling van de voorge stelde reglementen op de veren tus- schen Zeeland en Zuid-Holland en Noord-Brabant bepleitte de heer Moel- ker het toelaten van rooken op de ponten, de heer de Jonge het ver bieden van sterken drank aan het personeel. De heer Sonke wilde al leen op de veerdammen het verbod om in de voertuigen te blijven zitten handhaven. Nadat de heer v. d. Weijde namens Ged. Staten gewezen had op de moei lijkheid om af te wijken van het voor stel in verband met de andere be trokken provincies, doch overleg met de ambtgenooten in die provincies had toegezegd, werden de amende menten van de heeren de Jonge en Sonke ingetrokken en de reglementen z.h.s. aangenomen. Hierna kwam aan de orde het voor stel van Ged. Staten om af te wij zen het verzoek van den calam. pol der Borssele om vrijverklaring. De heer Wallien kan moeilijk met dit voorstel meegaan, gezien het feit, dat de polder sedert 1900 geen steun meer heeft gehad en dat het over- groote aantal eigenaars van gronden vrijverklaring vraagt. De heer Joziasse wijst hierop ook en zegt, dat toch 10 jaar na de vrij verklaring het toezicjit blijft door- loopen. De heer Welleman houdt een uit voerig pleidooi ter verdediging van afwijzing van het verzoek, doch wijst er ook op, dat z.i. de uitvoering van de wet van 1870 niet geheel overeen komstig de bedoeling en de eischen des tijds geschiedt. De heer van 't Hoff gaat grootendeels mee met de heeren Wallien en Joziasse, maar wil aan de vrijverklaring voorwaarden stellen. De heer Boonman bepleit uitstel van beslissing, de heer Moelker aan neming van het voorstel van Ged. Staten. Verschillende heeren voeren nog het woord en de heer Wallien stelt uit stel voor en het ontwerpen van nieu we voorwaarden, waaronder vrijver klaring zou kunnen plaats hebben. Dit wordt door den heer Boonman overgenomen. De heer v. d. Weijde zegt namens Ged. Staten, dat de toestand van den vooroever van den polder noch uit stel, noch vrijverklaring gedoogt. Het voorstel tot uitstel werd ver- nog in haar kamer was en hij begreep dat er een storm dreigde. Juffrouw Shelton, zei hij, wilt u Lady Stair haar kamers wijzen? En heeft u een geschikte kamenier voor haar kunnen vinden? Juffrouw Shelton antwoordde beves tigend. Zie; heet Phoebe Askern zei ze, en ze wacht in mevrouw's kamers. In haar kamer vond Marguerite een groot blond meisje, slank en elegant. De kamers waren buitengewoon weel derig ingericht. Ze genoot er van en toch had ze het gevoel of het een droom was dat zij nu voortaan in dit prachtige huis als meesteres zou wonen. Toen Lord Stair haar eenigen tijd later kwam halen, vond hij haar gekleed in een witte japon met en kele rozen als versiering. Ze keek hem aan met lachende oogen. Geloof jij in voorteekens Douglas? vroeg ze. Lord Stair schudde het hoofd. Je zult me uitlachen, en toch trof het me even. Ik vond hier verschil lende boeken. En weet je wat het eerste was dat ik opnam? Ik kan het onmogelijk raden, ant woordde hij. Het heette„Tranen op de Dia deem". Er zullen geen tranen op jouw dia deem komen, Marguerite, de jouwe is bezet met juweelen van geluk. worpen met 27 tegen 14 stemmen en dat van Ged. Staten aangenomen met 35 tegen 6 stemmen. De polder wordt dus niet vrij verklaard. Na een verklaring van de S.D.A.P. bij monde van den heer de Pauw, dat zij nog niet voldaan is en nadere inlichtingen verwacht, werd eene me- deeling van Ged. Staten in zake een renteloos voorschot, door het Rijk te verstrekken aan de P.Z.E.M. voor de Zuidgroep van Zeeland, voor kennis geving aangenomen. Electrificatie Middengroep. Vervolgens kwam in de Statenver gadering aan de orde het voorstel van Ged. Staten om te besluiten voor de electrificatie van de Middengroep (Walcheren en een deel van Zuid- en Noord-Beveland) een eigen centrale op te richten, of indien de Staten daartoe niet wilden besluiten een con tract aan te gaan met de Société Anonyme te Vlissingen voor het be trekken van stroom uit haar centrale. De heer Overhoff (S.D.A.P.) ver heugt er zich over, dat ditmaal nie mand aan het principe besluit van 1917 om de electrificatie aan de pro vincie te houden, heeft willen tornen. De vraag gaat er alleen over of men nu direct een eigen centrale zal bou wen of eerst na 15 jaar, als het con flict met de S. A. is afgeloopen. Spr. acht het laatste gewenscht. Men roept nu te Goes wel om stroom, maar het is de vraag of dit zoo zal blijven als de gelegenheid er is. De heide zaken, die reeds stroom heb ben zullen alleen aansluiten bij een hun passend tarief. Van het platte land verwacht spr. niet zoo heel veel. Als men stroom koopt, heeft men na 15 jaar een kabelnet en klanten en kan dan beter oordeelen of men een centrale zal bouwen, dit is goede pro paganda voor een provinciaal bedrijf. Volgens spr. kan het rijk tot naasting van het bedrijf der S. A. overgaan, al zullen de advocaten daarover wel van meening verschillen. Het rijk kan de centrale dan aan de Provincie overdoen. Spr. heeft' bezwaar tegen twee centrales in de Middengroep. Spr. ziet geen bezwaar in het feit dat de centrale te Vlissingen van een buitenlandsche maatschappij is. Men zal Middelburg en Vlissingen niet aan een eigen centrale kunnen binden, omdat het onmogelijk zal zijn met de S. A. te concurreeren. Spr. is voor overheidsbedrijf, maar ook voor con centratie en die krijgt men op deze wijze, de distributie blijft toch over- heidswerk. De heer Welleman (V.D.) herinnert er aan hoe in 1925 de Staten op aandrang van Ged. Staten hebben vastgesteld, dat voor Walcheren de meest economische voorziening zal zijn aankoop van stroom uit Vlissin gen via de gemeente Middelburgvoor de Bevelanden stroominkoop van de P.N.E.M. en distributie door de P. Z.E.M. Er was toen van een eigen En Lord Stair meende wat hij zeide. Hoofdstuk Vil. Lady Peth was rijk aan trots, aan familie-juweelen, aan titels, maar aan niets anders. Ze was mager en hoe kig en wat er nog aantrekkelijk was in haar uiterlijk, was te danken aan haar kamenier en aan haar costumière Ze was hard en koud en haatte al bij .voorbaat met heel haar hart de mooie jonge vrouw die haar schoon zuster was geworden. Toen haar broer met Marguerite aan zijn jrm haar kamer binnentrad, stond ze op; bij den aanblik van het bekoorlijke jonge vrouwtje verstrakte haar gezicht. Mijn zuster, Lady Perth, zei Lord Stair en hij vervolgde: Phamer, ik hoop dat je van Marguerite zult hou den als van een zuster. Lady Perth gaf Marguerite een vor- melijken kus. Ze mompelde een paar beleefde woorden van begroeting en Margue rite voelde haar hart verkillen. Lord en Lady Stair hadden samen deze zaak besproken. Marguerite zou gaarne ontheven zijn van de verant woordelijkheid, maar haar echtgenoot had er op aangedrongen, dat ze haar plaats direct zou innemen. Daarom nam Marguerite de sleutels aan en zei dat ze zou trachten haar best te doen. centrale geen sprake, die tot steeds grootere verliezen zou leiden. Er is trouwens nimmer sprake geweest voor een eigen centrale zooals nu wordt voorgesteld, wel van een waarbij ook Middelburg en Vlissingen behoorden. In December 1927 werd medege deeld, dat het contract met de P.N. E.M. gereed gekomen en nog slechts onderteekening van beide partijen be hoefde. Nu blijkt dat Ged. Staten te vens onderzochten mogelijkheid van aankoop der Vlissingsche Centrale of stroominkoop aldaar, dat spr. een eigenaardige wijze van doen noemt. Ged. Staten hebben dit gevoeld, ge zien hun teruggaan in een hist, be schouwing. Het principe blijft onaange roerd door stroominkoop, want dat geschiedt voor de Noordgroep ook. Ook tegenover de gemeente Middel burg is het optreden eigenaardig voor wat betreft de voorziening van Wal cheren. Spr. meent, dat de gemaakte kosten (hij hoorde van f 60.000, zulllen moeten worden vergoed aan de gemeente. Spr. acht ook deze hou ding niet gelukkig, omdat geen ge meen overleg is gepleegd. Ook het niet eerst hooren van den Raad van Advies der P.Z.E.M. acht spr. ver keerd. Ged. Staten trachten de Sta tenleden te beïnvloeden door bij ver werping lang uitstel te voorspellen. Spr. meent dat' men eerder plannen voor een eigen centrale had moeten maken om er de aanbiedingen van de P.N.E.M. en S. A. aan te toetsen. Men mag niet alleen zeggen Vlissin gen wil winst maken en wij alleen een kloppend bedrijf, maar men mag niet vergeten, dat Vlissingen eenige mil- lioenen K.W.U. vast heeft. Het ont werpen van een centrale met 3 een heden elk van 50 K.W. is volgens deskundigen eenvoudig belachelijk. Prof. Feldmann acht zelfs een een heid van 1000 K.W. te klein. De hee ren Beekman en Lohr achtten 1000 K.W. de kleinste machines, die men heden ten dage kan plaatsen. Prof. Feldmann acht alleen zulk een cen trale goed, als er geen andere wijze van opwekking van stroom mogelijk is en hij drong dan ook op 8 Mei nog aan op nader overleg met Vlis singen. Vlissingen heeft nog verschil lende concessies gedaan. De Schelde en de Tinfabriek te Vlissingen begrij pen hef beter en besloten stroom van de S. A. te koopen. Spr. wijst aan de hand van cijfers er op, dat na 15 jaar de kosten van een eigen opwek king nog f 9000 hooger zullen zijn, terwijl minder debiet bij aankoop van stroom minder zal worden gevoeld. Na 6 jaar zal een eigen centrale nog f51.598,— te weinig ontvanegn om van een loonend bedrijf te kunnen spre ken. Bij inkoop van'stroom heeft men dan een winst van f55.955,—, dus een verschil van f 107.5,53,Spr. wijst er daarbij op, dat de provincie aan het maximum der belastingheffing is. Spr. becritiseert enkele cijfers en wijst er dan op, dat de Raad van Bestuur Zooals je wilt, antwoordde Lady Perth vinnig, het is beter dat we van begin af weten, hoe onze verhouding hier in huis zal zijn. Je wenscht zeker dat ik me aan alle verdere inmenging in het huishouden zal onthouden? Ik heb geen bijzondere wenschen op dit punt, antwoordde Lady Stair. Je zult me een genoegen doen deze zaak verder met mijn man te be spreken.; De eerste twee weken na haar te rugkeer gingen snel voorbij; Lady Stair had het druk met bezoeken te ontvangen en het mooie oude huis met al zijn schatten te leeren kennen. De weken daarop moesten tegenbe zoeken worden gemaakt. Lord Stair onderwierp zich aan deze onaangename plicht, maar verlangde ;naar den tijd, dat dit alles voorbij zou zijn en hij zijn oude bezigheden weer kon opvatten. Toen kwam voor Marguerite de in zinking. Na de verblindende opwin ding van de eerste maanden van hun huwelijksleven, ontwaakte ze uit den droom en vond zich zelf betrekkelijk eenzaam. Lord Stair, ofschoon vol zorg voor haar, was niet meer de ver rukte minnaar die genoot van ieder voord dat over haar lippen kwam. Hij was vriendelijk, voorkwam al haar wenschen, maar bracht thans een groot gedeelte van den dag door in zijn bibliotheek. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1