Gemengd NieuWs Allerlei. DE ENGELSCHE KRUISER „DAUNTLESS" strandde 2 Juni j.l. op de rotsen vap Nieuw Schotland Met veel moeite wist men het zee kasteel weer vlot te sleepen. ruim 4 uur is zij tusschen de leidaui- men bij Enkhuizen aan boord van de haar begeleidende boot genomen. Zij toonde geen teeken van vermoeidheid. Loewenstein's lijk gevonden Gisteren is het lijk van Alfred Loevren- stein, den Belgischen bankier, die dezer dagen uit zijn vliegmachine boven het Kauaal verdween, door een visscherssehip aangebracht. De identiteit van het lijk kon worden vastgesteld door het armbandhorloge, dat de bankier droeg. De „I t a 1 i a', Dr. B. Behoenek, de Tsjecho-Slovaksc'ne radioloog, die de expeditie-Nobile mee maakte en aan boord van de Krassm is opgenomen, heeft een uitvoerig interview gegeven, dat in de Tsjechische bladen wordt vermeld. Met prof. Pontremoli uit Milaan had hij tot taak topografische en oeeanografische metingen te verrichten en waarnemingen op het gebied van magnetisme, electrici teit en radio-activiteit in het Poolgebied te doen Deze werkzaamheden, die een betrekkelijk kalmen gang van bet lucht schip eischten, konden geheel worden ui gevoerd Pr. Behoenek werkte veel en sliep haast niet. Kort voor de catastrophe ging ik, zoo vertelt Behoenek, naar de benedengang van het luchtschip om prof Pontremoli te spreken. Daar ontmoette ik Malmgren, die zeer v.-rontrust was, naar hij mij mededeelde, over zekere misstappen bij de besturing van het schip. Toen ik op mijn plaats terug kwam, bemerkte ik, dat de hoogtemeter nog maar 20U meter aanwees en wij snel de aarde naderden In plaats van 't schip van een deel van den ballast te bevrijden, wierp men ben zine overboord. Het ging toen weder 400 meter omhoog, maar daalde weldra weder met groote snelheid. Geheel onverwacht echter volgde een krachtige stoot. De ach tergondel kapseisde. Toen is ook de pas sagiersgondel tegen de ijsvlakte gebonsd, waarbij zij van het luchtschip werden af gescheurd Wij werden op een ijsschots geslingerd 1 'e ramp is daaraan te wijten, dat wij, ondanks den opgestoken storm hebben getracht het gebied ten Zuid Oosten van de Pool te onderzoeken. Wij gingen eerst opzettelijk met den storm mede, teneinde om het gebied heen te vliegen. Toen wijzigden wij de richting op Koningsbaai aan, waardoor de snelheid tot 50 K.M. daalde Wij waren twee uur ter hoogte van 150 meter boven de Pool. Tn het bijzonder maakten wij daar de waarneming, dat het magnetisch kompas boven het Poolgebied normaal werkt Deze waarneming is gedaan met behulp van de apparaten van Pontremoli, waar mede men de declinatie kon controleeren De voortzetting der onderzoekingen na de stranding van den gondel was daardoor mogelijk, dat de meeste apparaten onge deerd waren gebleven en dr. Behoenek alle voorafgaande waarnemingen in een zakboekje had opgeschreven, dat hij steeds bij zich hield. Dr. Behoenek stelt zich nu voor, wanneer hij op de Krassin zijn waar nemingen kan voortzetten, zeer interessant materiaal te kunnen publiceeren. In bevoegde kringen gelooft men, dat Amundsen en zijn makkers zich bij de groep Alessandri bevinden. Dit vermoeden is vooral daarop gegrond, dat het om hulsel van den ballon van het groote luchtschip evengoed voor de groep Amund sen als voor de andere vliegtuigen een goed zichtbaar object is. Naar de Iswestija bericht moet de Kras sin in het dok om hersteld te worden Men neemt echter aan dat de ijsbreker nog vóór de reparatie de opsporing van de Alessandri-groep zal ondernemen. Zappi en Mariano, die zich aan boord van de Krassin bevinden, hebben een aangrijpend verhaal gedaan van de beproe vingen, die zij en Malmgren, op de ijs schots hebben doorstaan. Toep Malmgren, Mariano en Zappi van Nobile weggingen, hadden zij rendier schoenen, onvoldoende kleeren en geen wapenen, slechts een deken, eenige touwen messen en een bijl Twee dagen na het vertrek van de groep werd Malmgren ernstig ziek. Tel kens verloor hij het bewustzijn, doch bij weigerde terug te keeren, daar hij het onmogelijk achtte, den terugweg te vinden Op 14 Juni zagen Zappi en Mariano hun metgezel plotseling wankelen en ineen zinken. Tevergeefs poogde Zappi hem op te richten Malmgrens voeten waren ge heel bevroren. Daarom smeekte hij den beiden anderen voort te gaan en alle levensmiddelen mede te nemen Ten slotte gaven zij hieraan toe. Toen zij honderd meter waren door gekropen, keken zij om, daar zij wilden zien, of Malmgren misschien van gedach ten was veranderd. Hij riep hun echte toe: .Waarom loopen jelui niet door?" Kort daarop werd ook Mariano merk baar zwakker. Hij kon echter nog vol houden tot den 26sten Juni. Daar over viel hem en zijn tochtgenoot een sneeuw -to,m, die vier dagen aanhield. Zij be vonden zich toen op 800 a 400 meter afstand van Broek-eiland, doch werden daarvan door open water gescheiden Daarom wierp Zappi den bijl, bevestigd aan een touw, in het water, in de hoop, dat de bijl zich zou vasthechten in een ijsschots en zij zoodoende het eiland zouden kunnen bereiken Zij bleven echter op hun ijsschots, die eerst naar kaap Leigh Smith en daarna naar kaap Brunn dreef Eiken dag werd de schots kleiner en dreven zij af. Mariano was toen reeds ernstig ziek geworden. Een ijsbeer naderde de mannen tot op 100 meter afstand en bleef toen zitten blijkbaar verwachtte het dier daar wel voedsel te zullen krijgen Waarschijnlijk zou de Krassin wanneer zij de mannen twee uur later bereikt had, te laat zijn gekomen. Beiden waren aan het einde van hun weerstandsvermogen na dertien dagen zonder voedsel, volgende op een maand van zeer kleine rantsoenen De vreemdelingen te Par ij s Ofschoon het te Parijs wederom krioelt van vteemdelingen, schijnt hun aantal niet zoo groot te zijn als andere jaren. De vrees, dat de stabilisatie van den franc een prijsstijging ten gevolge zou hebben zou daar niet vreemd aan zrjn Inderdaad zijn de prijzen der hotels iets opgeloopen, terwijl er maar even veertig nieuwe hotels zijn bijgekomen I De bladen weten te vertellen dat er 20 pet. Spanjaarden en Zuid-Amerikanen, 15 pet. Canadeezen en Noord-Amerikanen 10 pet. Engelschen, 5 pet. bewoners var Centraal-Europa en 40 pet. Pranschen zijn. Wane de Franschen reizen tegen woordig alth-lns in hun eigen land. Ook heet het dat het gehalte der thans te Parijs vertoevende vreemdelingen beter is dan andere jaren. Er zijn meer men- schen, die Parijs werkelijk willen zien en niet alleen op het vermaak uit zijn. Van daar dat het wordt betreurt dat er zoo vele .rabatteurs» rondloopen op de bou levards, de duistere individuen, die onder het mom van prentbriefkaarten te verkoo- pen, den vreemdelingen allerlei aanbiedm gen doen om hen naar clandestiene oorden van vermaak te leiden. Ze maken de ter rassen der cafés onveilig en besmeuren de reputatie der stad Parijs. Er wordt op aangedrongen dat de po litie nu eens eindelijk aan dit schandaal een einde zal maken. Gevolgen van een knip oogje. Te Birmingham heeft de rechter een schadevergoeding van 1000 pst. toegekend aan den zesjarigen Ronald William Ard, die door een vrachtauto overreden was en wien tengevolge van de door hem opge loopen kwetsuren het rechterbeen afgezet had moeten worden. Zijn vader voerde dr actie voor hem. Een vrouw die als getuige gehoord werd, verklaarde dat de bestuurder van de vracht auto haar een knipoogje gegeven had en dat lie ongeluk gebeurd was, terwijl hij naar haar keek. De bestuurder ontkende dit. Hij be - weerde dat de vrachtauto langzaam reed en dat het jongetje toen hij voorbijkwam, plotseling het trottoir verlaten had. De nieuwste oplichter ij. Een Parijsch blad weet van een nieuwen vorm van oplichterij te vertellen. Het is deze Op een heel druk punt van een der boulevards te Parijs stapt plotseling een vrouw in rouw gekleed, het gelaat van tranen overstroomd, op den treeplank van een taxi, waarin een meneer is gezeten. Zij smeekt hem haar mee te nemen tot het Republiek plein en weet haar zaak, het gelaat steeds van nieuwe tranen over stroomd, zoo -vel voor te dragen, dat de meneer natuurlijk ja zegt. Onderweg hangt de vrouw in rouwkleeren een aller' reurigst relaas van haar toestand op. Zij heeft pas haar vader verloren, haar eenigen steun zij is heel arm, heel ongelukkig en om nu een kwestie te regelen waarvan haar toekomst afhangt, ontbreken haar 54 frank Waarop versche tranen opnieuw haar ge laat overstroomsn. Natuurlijk biedt de meneer haar de 54 frank aan, die niet dan na heel veel moeite zijnerzijds worden aangenomen en wanneer inmiddels hel Republiek-plein is bereikt, stapt de vrouw in baar zwarte kleeren uit. Het gelaat van tranen overstroomd Van dankbaar heid. De meneer vertelt bij het afrekenen het geval aan den chauffeur deze helpt, hem uit den droom Had ik het gezien zegt de chauffeur, dan had ik dit juf fertje in het zwart, niet bij u laten in stappen 't Is 'n oplichtster, die bij de chauffeurs bekend is; ze haalt haar truc dikwijls uit, met haar zwarte jurk en haar tranen, en 54 frank schijnt haar vaste tarief te zijn.... Deze nieuwe vorm van oplichting heeft Clement Vautel van het Journal een oogenblik aan het peinzen gebracht Bekend is reeds het juffertje van lichte zeden, dat bij een voorbijrijdenden meneer in een taxi instapt, om dan met hem meestal voor een hoteldeur stil te houden Bekend is ook het juffertje van even ge makkelijke zeden, dat met haar eigen (in conduite intérieure langs de Champs tljsées tuft en zelf den solo-wandelaar uitnoodigt bij haar in te stappen. De vrouw van de vier-en vijftig frank is echter iets nieuws, ai zou dit geval niets extra verwonderlijks hebben, wanneer daar niet was dat gelaat van tranen over stroomd, van tranen, die niet nagemaakt kunnen zijn als de tranen op de gezichten der filmsterren. Vautel zegt: wij weten wel. dat vrou wen gemakkelijk huilende afscheiding van haar traanklieren, is voor haar een nog grooter machtsmiddel dan haar glim lach Maar toch, die tranen op bestelling, zoo maar dadelijk, als een s'ortbui, dat is toch wel heel sterk. En die durf... wat een tooneelspeelster Een vrouw als deze zou verwoestingen kunnen aanrichten in het leven van de mannen. Gelukkig dus maar, dat zij zich met 54 frank tevreden stelt en op hel Republiek-plein weer uitgestapt, met haar gelaat van tranen overstioomd. „Ouders" De rechtbank te Dresden heeft gisteren een slagersgezel uit Zittau en diens vrouw tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De beklaagden hadden een hunner kinderen een jongen zoo zwaar mishandeld dat hij was overleden. Als ze uitgingen sloten ze het ongelukkige kind in een wasebtnand waarin het soms urenlang in gebukte houding moest verblijven. Een Fransch schip vergaan Een Lloyds-telegram uit Haiphong (Fransch Indo-China) behelst, dat het s.s. Cap Lay, van de Chargeurs Réunis, ter hoogte van de kust van Tonkin, in een cycloon is vergaan. Van de bemanning en de passagiers worden vijftig menschen vermist. Blijkens een ander telegiam zouden er 30 Europeanen worden vermist en 19 Aziaten. De Cap Lay was een schip van 8000 ton, in 1922 te Nantes gebouwd. O p e r a - z a n g e r e s vermoord. Donderdagochtend ontdekte men in een bosch te Bomerée, dicht bij den straat weg Charleroi Beaumont, het lijk van een bekende Belgische zangeres, Evelyna Brelia, echtgenoote van den jongen Bel gischen componist Fernand Quinet, direc teur van het Muziekconservatorium te Charleroi. De heer Quinet en zijne vrouw woon den sedert een veertiental dagen in hunne villa te Bomerée, waar zij ieder jaar hunne vacantie doorbrengen. Woensdagavond was de heer Quinet een bad gaan nemen in de Sambre, terwijl zijne echtgenoote een wandeling deed in de omgeving. Sedert dien was de jonge vrouw spoorloos ver dwenen. Uit het eerste onderzoek blijkt, dat hel slachtoffer schandelijk mishandeld werd door den dader van deze gruwelijke mis daad. Het lijk werd gevonden op nauwe lijks honderd meter afstand van een kleine hoeve, waar het vorig jaar twee grijsaards werden vermoord. Van den dader of de daders heeft men het minste spoor. Mevrouw Quinet, was slechts 33 jaar oud. Het was een kunstenares van groot talent, die vooral uitmuntte in de ver tolking van moderne operawerken en te Hrussel, op schitterende, bijna volmaakte wijze, de meest bekende werken van Honegger, Stravinsky, Darius Milhout en anderen nog, ten gehoore bracht. Het bericht van haar tragischen dood is dan ook, in de hoofdstad, waar zij zeer bekend was, met groote verslagenheid vernomen. Een Par ij se he concertzaal afgebrand. De kort geleden gebouwde Parijsche concertzaal Pleyel waarin Bruno Walter en Furtwaengler hun concerten gaven, is gistermiddag een prooi der vlammen geworden. Volgens de meest moderne wetten der acoustiek gebouwd, waarbij op geen geld werd gezien, gold deze 4000 zit plaatsen bevattende zaal als een wonder der moderne techniek. Het inwendige is geheel verbrand. Slechts de muren staan nog overeind. Enkele kleinere muziek zaaltjes zijn behouden gebleven. Kort voor tweeën werd de brand door arbeiders ont dekt. De pogingen der brandweer, die spoe dig ter plaatse was, bleven zonder resul taat. Te kwart voor 3 stond de geheele zaal in lichter laa e. Vier beambten, die toen de brand uitbrak, op de bovenste verdieping aan het werk waren, konden op bet laatste oogenblik door de politie gered worden Ten gevolge van den heviger ook waren zij er ernstig aan toe. Het was noodzakelijk hen naar een ziekenhuis te vervoeren. Waardevolle papieren en geldswaarden, die in het gebouw aanwe zig waren, konden in veiligheid worden gebracht. De schade bedraagt eenige mil doenen franks. WETENSWAARDIGHEDEN. De oogst van Sumatra-tabak bedraagt jaarlijks 12 it 22 millioen K.G. Aalsmeer is in staat jaarlijks 40.000 000 afgesneden rozen naar alle windhoeken te zenden. Als aan jonge honden van 3 a 4 maan den oud opzettelijk 5 of 6 dagen achter een belet wordt te slapen, gaan zij on herroepelijk spoedig dood, ondanks de zorgvuldigste verpleging. In den grooten oorlog sneuvelden de meeste manschappen des morgens tusschen 7 en 10 Voorts was Maandag voor veleu een ongeluksdag. VEILINGSVEREENIGING „E. M. M." TE KRABBENDIJKE. Veiling van 18 Juli 1928. Roode bessen f25,10 a f25,90 per 100 K.G. I VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Groote veiling van 18 Ju'a 1928. Roode bessen f25,60 a f25,90 per 100 K.G. Kleine veiling. Roode bessen f25 a f29, Wille bessen f 19 a f22, Zwarte bessen f40, Kruis bessen f 18 a f20, Frambozen f44 a f45, Vroege Oranje Pruimen f32 a f37, Madeieinen f 28, idem afval f 12, Aard beien (exportveilingen) f45,20 a f46,40, Aardbeien f20 a f32, Kersen: Suiker- krieken f 50 a f 53. Stelkrioken f 40, Eier krieken f38, Spaansche Wijn-kersen f51, Witte Vleesdhkersen f34 a f38, Roode Blance f29, Doperwten f 10 a f 11, Peu len f 17, Wagenaarsboomen f27 a f31, Perfectboonen f51, Gele boomen f20, Aardappelen f3 a f4, aides per 100 K.G., Bloemkool f5 a f 11, Savoyekool f3 a f 5, Meloenen f28 a f37, Komkom mers f4 a f8, Augurken f 0,22, alles per 100 stuks, Uien f7, Kroten f3, alles per 100 bos. Groote veiling van 19 Juli 1928. Roode bessen f23,80 a f24,70 per 100 K.G. Kleine veiling. Zwarte bessen f45,30, idem afwijkende f 16, Roode bessen f 17 a f24, idem af wijkende f3 a f 10, Witte bessen f 16 a f 19, Kruisbessen f6 a f22, Aardbeien exportveilingen f43,30 a f49,60, Toma ten export A f31,20, B f28, C f28, CC f 9,90, Aardbeien f 18 a f 30, To maten f 19 a f32, idem afwijkende f2 a f 10, Frambozen f40 a f45, Loganbes f35, Pruimen: Vroege Oranje f24 a f 39, Eingelsdhe Krozen f 27 a f 30, Okke- lanen f 26 a f 30. Afval Pruimen f 1 a f4, Madeleinien f 19 a f32, Keizerinnen f 17, Kersen: Suikerkriekea f34 a f61, Eierkrieken f32 a f39, Stelkrieken f32 a f35, Zoete Morelden f36, Zwarte Blan oe f39, Roode Blanoe f26 a f29, Spaan- sdhe Wijnkersen f 33 a f 40, Zwarte V lees cb kersen f 37 a f 41Witte Vleesch- kersen f 13 a f25 Uitsdhot kersen f6 a f 16, Snijboonen f 35 a f 46, Wagenaars- boonen f 31 a f 37, Princesseboonen f 31 a f 44, Doperwten f 8, Augurken f 27 a f60, Aardappelen f4 a f7, Aardappelen kriel f 1,40, aides per 100 K.G., Bloem kool f2 a f 12, Roode kool f4 a f8, Savoyekool f3 a f4, Meloenen f31, I Komkommers f4 a f9, Augurken f 0,54 alles per 100 stuks, Wortelen f 1 a, f8, Uien f5, alles per 100 bos. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Groote veiling van 18 Juli 1928. Zwarte bessen f39,80, Roode bessen f21 a f24, alles per 100 K.G. Kleine veiling. Roode bessen f 19 a f26, Kruisbessen fll a f 17, Klerken f37 a f50, Mo rellen f37 a f43, Eierkrieken f 30 a, f34, Krieken f27 a f35, Vleeschkersen f 35 a f 40, Zuurtjes f 40, Zwarte Blance f37, Oranje Pruimen f33 a f40, Made- leinen (val) f8, Madeieinen le soort f30 a f 37, J. Baasjes peren f 16 a f 20, Aard appelen f2 a f4, alles per 100 K.G., Bloemkool f6 a fll, Roode kool f 6 a fll, alles per 100 stuks, Po o tuien f2 a f4 per 100 bos, Eieren f5,20 per 100 stuks. Kleine veiling van 19 Juli 1928. Zwarte bessen f39,80, Roode bessen f 18 a f24, Kruisbessen f7 a f 13, Kler ken f32 a f40, Eierkrieken f28 a f35, Blinkres f25, Vdeesdh kersen f35 a f38, Zuurtjes f 32, SpaanscJhe Wijnkersen f 34, Zwarte Blanoe f28, Bruine Blance f32, Morellen f32 a f35, Oranje Pruimen f32 a f35, Krozen f20, Aardbeien f26 a f30, Frambozen f28, Aardappelen f3 a f5, Doperwten f6 a f8, alles per 100 K.G., Kropsla f i per 100 krop, Bloem kool f 6 a f 10 per 100 stuks.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 3