kllthV Grinnik-Pilletjes fclpPP Buitenland Een product der Sunlight Zeep fe\ Fabrieken School en kerk. Sport „U is werkelijk buitengewoon dapper! Maar heeft u niet gedacht iaan het gevaar toen u in het water sprong om mijn' dochter te redden?" Er was niet het minste gevaar. Ik ben zwemmer van beroep en heb al een vrouw". Dochter: ,,Ik moet gejd hebben voor mijn uitzet, vader." Vader: ,,Maar Leve kind, ik wist niet eens, dat je verloofd was!" Dochter: „Goede hemel, vader! Leest u dan nooit een krant?" Huisvrouw (achterdochtig): „Ik zie, dat u de grootste tomaten bovenop hebt gelegd." Koopman: „Ja, mevrouw. Dan hoeft u niet de heel© mand om te keeren om ze op te zoeken." „Wat zou je zeggen, mijn mooie lief ste, als ik je kuste?" „Ik zou zeggen: De uitersten raken elkaar." „Vrouwen zijn gekken. Ik heb werke lijk maar één verstandige gekend." „Waarom ben je dan niet met haar getrouwd?" „Ik heb haar gevraagd, maar ze wou me niet hebben." „En kun je nogal opschieten met je vrouw?" „O ja. We hebben een prachtig werk- sysbeem. 's Morgens doet zij wat zij wil, en 's middags doe ik wat zij wil." Mijnheer Jansen (voor het eerst uit in zijn nieuwen auto): „Praat even niet, lieve. Daar komt een telegraafpaal aan." Eerlijke jongelui. Een man zat naast het bed van zijn compagnon, die op ster ven lag. Deze zei: „Ik moet je wat zeg gen. Tien jaar geleden heb ik je voor f 50.000 best jolen. Ik was het, die de formule van je uitvinding heb verkocht aan een concurreeremde firma „Trek het je maar 'niet al te erg aan, ouwe jongen", zei de ander. „Ik heb je ook wat te zeggen. Ik heb je vergif in gegeven." Telefoonabonné: „Mijn telefoon is al meer dan een week niet te gebruiken e<n u heeft absoluut geen aandacht geschon ken aan de schriftelijke klacht, die ik heb ingediend." Klerk op het bureau: „Wij hebben er wel aandacht aan geschonken, mijnheer. We hebben u verscheidene keeren opge beld, doch kregen geen antwoord van u." keuze te doen. De keuze viel op Mina, een robuste jonge vrouw, die een groot deel van haar jeugd op het platteland had doorgebracht en wel de kwaliteiten, voor een goede farmersvrouw scheen tei bezitten. Mina werd voorzichtig gepolst. Zij vroeg bedenktijd en verklaarde zich ten slotte bereid den jongen man ee*i onderhoud boe te staan. Den volgenden dag, nog voordat de directrice Mina s besluit aan het bestuur had kunnen mededeelen, stond de huwelijkscandidaat al op de stoep van het tehuis. Hij koot niet langer wachben, hij wilde nu weten of er wat van kon komen, ja of neen. De directrice ontving hem in haar kamer, deelde hem mede, hoever de onderhan delingen gevorderd waren en liet hem toen alleen om Mina mee te deelen, dat. het oogenblik der kennismaking reeds was aangebroken. Toen Mina echter zoo plot seling voor het feit werd geplaatst, ont zonk haar den moed om zich in het avon tuur te begeven en zij zei, dat ze „er geen zin in had". De directrice moest den ongeduldigen jonkman' meedeelen, dat zijn bezoek vergeefsch was geweest. In den tijd dat deze zat te wachten) had hij echter aandachtig een foto be studeerd, die op de schrijftafel van de directrice stond. Is dat ook een van de meisjeai?" vroeg hij, op de foto wijzend, en toen hem werd medegedeeld, dat dit een van de oud-verpleegden was, die met haar kind in een interne betrekkling was, zei hij prompt: „Die bevalt mij wel, kan ik haar niet eens spreken? Ten tweede male zag het ibestuur zich genoodzaakt zich in deze teere aan gelegenheid te verdiepen. Den boeren zoon werd op het hart gedrukt, ditmaal wat meer geduld te oefenen. Een der bestuursleden had een onderhoud met de jonge vrouw van het portret. Deze had wel ooren naar het plan. De ken nismaking werd zorgvuldig voorbereid. En ze hadden „schik in elkaar". Zij trouwden na enkele maanden en vertrokken kort daarop naar Australië en het schijnt een gelukkig huwelijk te zijn. De rook van de stoom tram. Het bestuur van de Kon. Ned. Auto- mobielclub schrijft: Nu al jaren hebben de automobilisten bitter geklaagd over den hinderlijken en kwalijk riekenden rook van de stoomtrams waar deze parallel loopen langs de we gen. Dat uitlaten van stoom is altijd on aangenaam, maar het wordt een ware plaag, wanneer, met name :n het najaar bij mist en regen, de automobilist plotse ling in een rookwolk wordt gehuld, die om hem heen blijft hangen. Hij heeft geen uitzicht meer ein botsingen met andere automobielen, welke in hetzelfde geval verkeeren, zijn dan vaak niet te vermij den. Zoo wordt deze walm van onaan genaam levensgevaarlijk. Die ve'liglbeid wordt dus ernstig bedreigd dlooir het loo pen van stoomtrams langs de verkeerswe gen, extra nog, omdat deze daardoor .zijn versmald. Naar wij vernemen, wor den voor dergelijken aan'eg nu geen con cessies meer verleend, maar dit is een schrale troost, want er zijn er nog meer dan genoeg. Reeds herhaaldelijk is bij ons bestuur er op aangedrongen, tegen dit euvel „iets te doen". De s toom trammaatschappijen zijn niet onwillig om mede te werken, maar zij zijn er niet toe in staat. Ee(n vrijwel afdoend middel zou zijn, inplaats van briketten of ste.inkoLn, als stook- ma ter. aal cokes te gebruiken, maar de toepassing van deze brandstof is niet te vergen, omdat zij de exploitatiekosten sterk zou verhoogen. Eve{nlmln valt er aan te denken, dat de looomoitieven weer zouden worden voorzien van zoogenaamde lucht- of ook wel watercondensors, die In vroeger tijd werden aangezet bij hdl passeeren van voertuigen met schrikach tige paarden. Ten eerste waren die condensortoestel len vrij practisch, maar zij zouden ook niet telkens kunnen worden toegepast ten behoeve van de talrijke automob.elen, die tegenwoordig langjS alle wegen loopen, daargelaten nog, dat het aanbrengen op de locomotieven weer hooge kosten zou vorderen. Er wordt wel eens beweerd, dat sommige machinisten moedwiEig stoom uitlaten juist als er een automo biel passeert. Het is mogelijk, dat dit gebeurt, maar te bewijzen is het nooit ein op den machinist, die zulk een pratical joke uithaalt heeft niemand vat. Hoe dat ook moge zijn, wij dragen die stoom- trammaatschappijen geen kwaad hart toe, want we weten te goed, dat zij door de sterke concurrentie met andere verkeers middelen en de hoo'ge exploitatiekosten waarlijk niet op rozen zitten. Haar be staan is het tegendeel van florissant. Laat ons hopen, dat daarin verbetering moge komen, en dat vele stoom tramlijnen ge- electrifioeerd zullen worden, want in dat geval is het gewraakte stoomuitlaten van zelf afgeloopen. Wij hebben gedaan wat wij konden, voorloopig zien wij, geen verbetering. Al leen wenschen wij nadruk te leggen op deze sprekende onbillijkheid, dat het Mo tor- en Rijwielregjement' aan motorrij tuigen verbiedt, hinder lijken rook of damp uit le laten, terwijl de stoomtramloco motieven dat vrijelijk en ongestraft mo gen doen. Bedrijfson geval. De 21-jarige sjouwerman J. B. uit Schiedam is hedenmorgen in het in aan bouw zijnde fabriekspand der firma Van Nelle te Rotterdam in een liftkoker ge vallen. Hij was onmiddellijk dood. Dorus R ij kersfonds. De heer Henri ter Hall heeft zooals reeds gemeld, bedankt als voorzitter van het Dorus Rijkeisfonds Op navraag bij den secretaris van het Helden der Zeefonds Dorus Rijker bleek aan *het Vad." dat er ernstige bezwaren tegen het beleid van den voorzitter ge rezen zijn, die in belangrijke zaken be sluiten nam, zonder zijn medebestuursleden daarin te kennen Het gebeurde bij de begrafenis van Dorus Rijkers te Den Helder, waarover de Heldersche bladen hebben bericht, schijnt het conflict acuut te hebben gemaakt. Zonder overleg met het bestuur zou de heer Ter Hall de begrafenis op kosten van het Fonds doorgezet hebben, terwijl de stedelijke overheid voor de begrafenis had willen zorgen. Ook zou de heer Ter Hall absoluut hebben willen spreken vóór de vertegenwoordiging van de stad, en op het laatste oogenblik de volgorde der sprekers aan den begrafenisondernemer, in tegenspraak met het gepleegd overleg met eenige aanwezige bestuursleden, zóó op gegeven hebben, dat hij dadelijk na den vertegenwoordiger der regeering kwam, waardoor de gemeente-vertegenwoordiger Óen der wethouders van het woord afzag Tot zoover de Heldersche bladen. Deze en meer dingen zijn ampel be sproken in de onlangs gehouden vergadering van het hoofdbestuur, welke op verzoek van den heer Ter Hall toch doorging, hoewel hij zelf niet aanwezig kon zijn wegens verblijf in het buitenland. De ver gadering heeft toen haar grieven per brief aan den heer Ter Hall doen kennen, waarvan blijkbaar de ontslagneming het gevolg is. Anto-ongeluk bij Bentveld. Woensdagavond even over half acht kwamen uit de richting Zandvoort twee auto's, die te Bentveld, ter hoogte van len Doodweg, den overweg van de elec r.rische tram wilden oversteken De voorste mto passeerde juist de rails, toen van uit Zandvoort een tra.n naderde; de bestuur der, jhr. K. W. L de Muralt, burgemeester van ter Aar (Z.-H), die met pastoor P. •1. Bonnet en de heeren J. Hogenboom secre'aris, en S A van Zwieten, ontvan ger der gemeente Ter Aar, in de voorste au'o zat, had het kloksignaal niet gehoord e heer De Muralt boog zich uit de auto en wenkte den bestuurder van de tweede auto den chauffeur J Visser, te stoppen. Blijkbaar begreep deze het teeken nieti de auto reed door en werd op de rails door de tram in deu flank aangereden 'to auto werd wel een 50 a 60 meter meegesleurd en totaal vernield. Van de inzit'euden werden mevr. De Muralt en mevr. Hogenboom ernstig gewond. Mej Hogenboom en mevr Van Zwieten, even als de chauffeur, kwamen er met lichte kwetsuren nogal goed af. De beide eerst genoemde dames werden in de Maria Stichting te Haarlem opgenomende toestand van mevrouw Hogenboom was bedenkelijk. Het duurde geruimen tijd eer bet ver keer op de trambaan hersteld was W erk verruiming. De N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, de Vereeniging „Volkshuisvesting'' te Eindhoven en de Stichting Eindhovensche Woningbouw huis Best" hebbeii een contract afgesloten met een combinatie van waalsteenfabrikanten voor een quantum van dertig tot vijftig millioen steeneu, af te nemen binnen twee jaren, in verband met den woningbouw te Eindhoven eD omgeving. Door de totstandkoming dezer over eenkomst is het gelukt om, in concur rentie met Belgische steenfabrieken, deze order in het binnenland geplaatst te krijgen Een vlieg haven bij Groningen? B. en W. van Groningen hebben aan de commissie uit de Kamer van Koop handel, die met het gemeentebestuur van Eelde in verbinding staat over een moge lijken aanleg van een vlieghaven in de gemeente Eelde, bericht, dat zij niets ge» voelen voor het verleenen van financieelen steun voor de uitvoering dier plannen. Een koe gestolen. Woensdagochtend werd op de veemarkt te Rotterdam door een 21 jarigen gras maaier uit Oss een koe verkocht voor f 350. De kooper vertrouwde het zaakje niet, omdat de koe wel f500 waard was ■3n waarschuwde de politie, die de koe in beslag nam en den grasmaaier aanhield fnmiddels had de landbouwer Roodenburg uit Delft de koe herkend als afkomstig van zijn moeder, de wed. Roodenburg De aangehouden grasmaaier v. G. is naar Delft overgebracht en in bewaring gesteld Hij verklaarde de ^)coe op verzoek van twee van zijn collega's naar Rotterdam te hebben gebracht, doch deze niet te hebben gestolen. Slapende bewakers. De politie te Zevenbergen beeft in den nacht van Donderdag en Vrijdag tweemaal proces-verbaal moeten opmaken tegeD spoorwegwachters, die zaten te slapen toen een trein de „bewaakte" overwegen te Zevenbergen Hoek passeerde. OVERZICHT. Rusland koopt koren. Toen er ©enigen tijd geleden geruchten werden verspreid, dat Rusland groot-ere hoeveelheden koren in het buitenland op kocht, werd dit eerst niet geloofd. Men zag in deze mededcelingen een. manoeuvre van de vijanden der sovjets-. Intusscben zijn deze meldingen echter ten volle be vestigd. Rusland koopt koren op de bui- tenlandsdhe markten en deze hebben daar op gereageerd met earn verboog,"ng der prijzen. En werkelijk schijnt de situatie in sommige gebieden van Rusland weer al lerongunstigst; er dreigt een levensmid- debn-crisis. Het is niet onmogelijk, da de maatregelen van de sovjet-overheden tegen de rijke dorps boe ren en de geweld dadige opeisching van de kor:nvooirraden de crisis hebben verscherpt. De Russi sche pers zelf spreekt vrij open over de crisis. De „Prawda" deelt mee, dat ze :n den laatsten tijd een menigte brieven heeft ontvangen van pari:ij-communister. en arbeiders uit de provincie. In deze brieven wordt gemeld, dat de „brood1- qeus" weer opduiken en dat in sommige steden de broodkaart weer wordt inge voerd. Ook worden de broodprijzen spe culatief verhoogd. Velen dezer brief schrijvers verzoeken, dat er esn begin wordt gemaakt met die noodige maatre- 'gelen tegen deze wantoestanden. Ze vra gen ook naar de oorzaken van de koren- moedijkheden. Verder berichten ze, da enkele groepen van den boerenstand on tevreden zijn met de politiek der sovjets In verband hiermee wordt er vastgesteld, dat ook de armere boeren ontevreden zijn wegens den druk, die op het dorp wordt uitgeoefend. Van officieus© Russische zijde wordt er nu toegegeven, dat er levensmiddelen moeilijkheden bestaan en dat er in den boerenstand, ook bij de armere boeren, groote ontevredenheid beerscht. De „Praw da" verklaart, dat men ;n de heele partij tot het inzicht schijint te zijn gekomen, dat de buitengewonemaatregelen tegen het dorp moeien worden afgeschaft. Maar er wordt Iegelijk nadruk op gelegd, dat wanneer deze tijdelijke maatregelen wor den opgeheven, dit volstrekt niet wil zeg gen, dat de actie tegen de Koelaken, d.i. de rijke boeren, wordt afgebroken-. Deze aanval werd op het 15de partij congres besloten als grondslag voor de partij-politiek tegenover het platteland. De „Prawda" verzekert nu, dat de partij blijft bij het besluit van het 15de congres, dat een verjcherp'.ei arn-val eg n de Koe laken voor noodlg heeft gehouden. Uit deze verklaring blijkt, dat men, ten aan zien van de tegenwoordige kritieke situ atie, den strijd tegen de rijke boeren opgeeft, daar men er geenerlei succes mee schijnt te hebben gehad. De nieuwe koren-campagne, de half Augustus begint, ziet mem niet zonder zorg tegemoet. Vol gens statistische opgaven is n.l. de waren hoeveelheid, die den dorpen, gedurende den oogst, voor den inkoop ter beschik king staat, niet grooter dan verleden jaar, toen men het gebrek aan waren heeft verantwoordelijk gemaakt voor de slechte aflevering van liet koren. Of onder deze omstandigheden de sovjets er in zullen slagen, het dorp tot de aflevering van- koren te dwingen, is te betwijfelen. Dan zal men in Moskou echter weer voor de vraag komen te staan, of er nog eens tot de buitengewone maatregelen moet wor den gegrepen, waarmee men zoo juist een fiasco heeft geleden. Men zal ten- slotte in Moskou moeten gaan inzien, dat enkel en alleen in vrijheid, zooals in alle andere landen, d-e boer zijn belangrijke volks- economisdhe taak kan vervullen. Het anti-oor log spa kt. Naar uit Washington wordt gemeld, verwacht men heden dê antwoorden van alle mogendheden, welke tot nu toe met op de nota van secretaris van staat Kel logg hebben geantwoord. Naar aanleiding van den vtensch der Fransche regeering de onder tee koning, van het anti-oorlogsverdrag te Parijs te doen plaats vinden, wordt er op geween, dat de Vereenagd-e Staten gedwongen zouden zijn een dergelijke u-itnoodiging, welke men van den Franschen ambassadeur Clau del verwacht, nadat aEie |antwponden zullen zijn ontvangen, niet te aanvaarden, daar Kellogg het verdrag, als eerste wenscht te ondeHeekenen en wegens drie gende staatszaken verh'nderd is, naar Pa rijs te gaan. 1 De moord op Obregon. Uit Mexico City wordt gemeld, dat de Mexicaansche regeering besloten heeft; buitengewoon scherpe en omvangrijke maatregelen te nemen om evenlueele on- .usten te onderdrukken. Het leger is ge mobiliseerd en de troepen slaan steeds gereed. Tot dusver zijn de geruchten over onlusten niet bevestigd-. De censuur s nog verscherpt. De toes land blijft ge spannen. President CaEes zelf wordt zeer streng bewaakt. Vele politieke tegeostan- iers van Obregon hebben de stad verla ten. Alle pogingen van de politie van den dader van den moord de beweegredenen ;ot zijn daad le vernemen, zijn tot nu toe vruchteloos geweest. Het is moge'ijk dat hij de daad :n een vlaag van- godsdienst waanzin bedreven heeft. Het wordt waar schijnlijk geacht dat Calies uitgenoodigjd zal worden na het beëindigen van zijn ambt, het presidentschap te blijven aan vaarden. Men vreest le Washington, dat de godsdienststrijd door den moord ver scherpt zal worden. Dit vermoeden deelt ook de bisschop van Tobasco, secretaris van het Mexicaansche R.K. Episcopaat, die op het oogenblik te Brooklyn ver toeft. De bisschop betwist dat de gods dienststrijd een rol heeft gespeeld, doch dat -deze misdaad zijn invloed hierop wel zal doen gelden. Het is echter een di plomatieke moord. Ze veel onderwijzers. De School met den Bijbel schrijft »We zitten weer midden in den tijd ran den pluk. Eiken dag bijna komt een aantal jonge mannen en vrouwen ons corps vergrooten. Wel moeten we vragen Kómen ze dat doen Kitnnen ze dat doen Zijn er genoeg vacatures, om te verwachten, dat zeg binnen een jaar de jonge men schen, die nu de school binnenkomen, werkelijk een plaats hebben Er is nog een belangrijk overschot van vorige jaren. In dat overschot zit een zekere weelde geconverteerdde weelde, dat de scholen nu zekere keur kunnen oefenen. Dat mag voor de jonge menschen hoogst onaan genaam zijn, sterk teleurstellend, voor de school als zoodanig biedt het slechts voor deel. Want die kan nu een keuze maken uit wat zich aanbiedt. En wat op den langen duur overblijft, moge daarin een spoorslag vinden, om buiten het onderwijs levensonderhoud te zoeken. Natuurlijk zal ieder meevoelend onderwijzer dat voor hen bejammeren, maar er zijn ook aan die kwestie twee zijden. Het examen biedt zelfs niet den geringsten waarborg voor practische geschiktheid. Het zegt alleen, dat een bepaalde kweekschool met gunstig gevolg is doorloopen. Meer ook niet. De practische opleiding moet in de meeste gevallen nog ten volle beginnen. Of een iongen of meisje in de practijk al dan niet zal voldoen, daarop is ook niet eenige kijk. De risico daarvoor is enkel en alleen aan de school. En nu moet de school zich redden. Die accepteert ten slotte, juist in een tijd van overvloed als deze, enkel de goede krachten. En wie zal haar dit kwalijk nemen Dat alles neemt niet weg, dat vele jonge menschen daarvan de dupe worden. Toch laat dit jaar zich de constellatie gunstiger aanzien, dan ze de laatste jaren geweest is De invoering van hel verplichte zevende leerjaar zal wel wat nieuwe leer krachten vragen, ai geloof ik niet, dat het hier gaat om belangrijke aantallen. Voor vele scholen zal het zevende leer jaar niet brengen de zoozeer gewenschte personeel uitbreiding. Meer is te verwachten van de moge lijke doorwerking der leerlingenschaal, zooals die in het nu aangenomen initiatief voorstel Zijlstra verbeterd is. Die zal wer kelijk een vermeerdering van het aantal- onderwijzers brengen, en dat dikwijls juist in klassen, waar de pas-aangekomenen juist op hun plaats zijn. ZWEMMEN. Een kranige zwemster. Ka een vergeefsche pog'ng eenigen tijd geleden, is mej. Leibbrand uit Utrecht, er Woensdag in geslaagd van Stavoren naar Enkhuizen te zwemmen in den tijd van 10 uur 38 min. Om ongeveer half zes is zij onder zeer ongunstige omstandig heden gestart Gedurende geruimen tijd moest zij tegen den stroom zwemmen. Zij legde daarbij slechts 8 K.M. af. Daarna kwam zij voor den stroom, doch door een wilde zee, waardoor zij meer onder dan boven water zwom, is zij zeer uit den koers gedreven. Zij zwom echter met buitengewone regel' maat en wel 44 h 4# slagen per minuut -Je afstand Stavoren-Enkhuizen is 28 K.M doch mej I.eibbrand heeft in totaal 35 K.M, gezwommen. Des middags om

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2